Minister v. d. Kieft 20 januari 1956 verdedigt voor de laatste maal zijn begroting. RAADSVERSLAG SINT-ANNALAND Ondanks teleurstellingen, ondanks vertraging woningbouw werd er in 1955 toch veel bereikt» Daarom de belangrijke nieuwjaarsrede in extenso - Deze maand het rijksstandpunt over het havenplan? - Nieuw bouwterrein door realisering uitbreidingsplan „achter de bogerds" (48.000 m2) - Verdere verwezenlijking van nieuw rioleringsplan. De redactie legt U in deze pagina's voort 12e jaargang no. 10 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Jarenlang is er buiten het Parle ment een strijd gevoerd over de wij ze waarop de jaarlijkse begroting in ons land wordt ingediend en behan deld. Die strijd werd gevoerd over de hoofden van de parlementariërs heen, die maar vasthielden aan de letter van de Comptabiliteitswet, waardoor ieder jaar opnieuw de begrotingen in een race moesten worden afgehandeld, want Kerst mis was alweer in zicht. Ieder jaar opnieuw klaagden vele parlementa riërs over het gehaaste tempo, maar nimmer kwam men in de Tweede Kamer althans na de bevrijding op de gedachte om eens naar 'n andere oplossing voor dit vraagtuk te zoeken en niet te zweren bij de letter van de comptabiliteitswet. Ie dere gedachte in die richting werd afgewezen en voorzitter Korten- horst hield lange redevoeringen, waarin hij aantoonde, dat het wer kelijk niet anders kan gebeuren dan nu het geval is. Er was werkelijk geen beweging in te krijgen totdat de Eerste Ka mer verleden week aan de algeme ne financiële beschouwingen begon. Die Eerste Kamer zien velen als een vergadering van oude heren, al ligt de gemiddelde leeftijd maar 10 jaar hoger dan die in de Tweede Kamer. En bovendien is onze Senaat, zo denken velen, akelig conservatief en zou hij niets anders doen dan de klok terug draaien. Men kan er kennen, dat de Eerste Kamerleden in het algemeen behoedzame men sen zijn. Zij doen het rustiger aan, maar plotseling geven zij blijk van een frisheid die men niet had ver wacht. Dan komen de Eerste Ka merleden met ideeën, die men in de eerste plaats van de Tweede Ka mer had verwacht. Zo was het ver leden week eveneens het geval. Bij na alle fracties klaagden over de wijze waarop de begrotingen tegen woordig moeten worden behandeld en dat het voor een Kamerlid bijna geen doen meer is om die begroting nog te kunnen narekenen. Men ver drinkt in de cijfers zonder te kun nen beoordelen of die cijfers ook juist zijn. Zo vond de buitenparlementaire oppositie eindelijk weerklank in de Eerste Kamer. Minister v. d. Kieft werd nu gedwongen om in te gaan op de critiek. Hij zeide langzamer hand murw te worden van het groot aantal suggesties dat is gedaan, maar toch verklaarde hij zich bereid het voorstel van Prof. Hellema (ar) om een studiecommissie in te stel len voor de indiening van de be grotingen, in ernstige overweging te nemen. Dat was al heel wat, na de vele afwijzende opmerkingen die de laatste jaren over dit onderwerp zijn gehoord. De minister van Financiën wist nog niet te vertellen of de tijd al rijp is voor de invoering van een In het Kabinoet is langdurig over de kwestie gesproken, zonder dat er tot nu toe een oplossing is gevon den. Met deze mededelingen raken we langzamerhand op de goede weg. De jaarlijkse begroting is in ons land niet meer dan een staatsrech telijke grootheid, zonder wezenlijke waarde. Sinds de bevrijding wer ken we met grote begrotingstekor ten en een niet geschoold lezer kan eigenlijk niet tot een andere con clusie komen dan dat het er met ons land verschrikkelijk slecht voor staat. En toch leest hij weer telkens verhalen over een overspannen hoogconjunctuur en over het feit dat ook de arbeiders in de welvaart moeten delen. Hoe zit dat? Deze schijnbare on- logica is alleen maar te verklaren uit de wetenschap, dat het veel be langrijker voor ons is te weten hoe onze betalingsbalans er uit ziet. Be schikt ons land over veel deviezen? Hoe staat de invoer tegenover onze uitvoer? Deze vragen zijn veel be langrijker dan een begrotingsover schot of een begrotingstekort. Zij bepalen onze directe welvaart. Een begrotingspolitiek moet men voeren over een langere termijn. Natuurlijk is het van belang te weten hoe het staat met de staatsuitgaven. Dat moet ook jaarlijks bekend zijn, maar in de moderne economische theorie moet men juist met begrotingsover schotten of tekorten werken. Minister v. d. Kieft heeft dan ook medegedeeld dat er op zijn de partement een begrotingsplan voor verscheidene jaren aanwezig is. Hij weigerde echter dit plan aan de Ka mer voor te leggen, omdat hij vrees de dat daaruit alleen maar moeilijk heden zouden ontstaan. De Kamer leden zouden dan een jaarlijkse be groting gaan vergelijken met het schema over een aantal jaren en dan zouden zij ongetwijfeld inconse quenties ontdekken. Minister v. d. Kieft wilde dit risico niet lopen. Onze minister van Financiën is 'n man vol humor, die het leven van de zonnige kant bekijkt. Dat is het verschil met de liberale fractievoor zitter, de heer Molenaar, die welis waar niet onvriendelijk, maar toch wel zwaar op de hand is. Het zijn twee tegenstrijdige naturen. Prof. Molenaar noemde minister v. d. Kieft in dit debat een geboren opti mist. De ministeriële repliek was geboren pessimisten behoren niet in de Kamer huis. De heer Molenaar vroeg zich af of de bewindsman wel in voldoende mate tracht het infla- tiespook te bestrijden. „Nee", zo antwoordde minister v. d. Kieft „ik ga geen spoken te lijf. Dat is juist het verschil met de heer Molenaar. Hij ziet alles zo spookachtig". Natuurlijk houdt het ministerie van Financiën rekening met conjunc tuuromslag. Voor dat gevaar mag niemand de ogen sluiten. Slechts door internationale samenwerking kunnen we dit gevaar bestrijden. Nederland kan dit niet alleen doen. Ons land is daarvoor te zeer afhan kelijk. Onze regering beschikt niet over tovermiddelen, zij kan slechts de traditionele middelen gebruiken zoals: uitvoering van openbare wer ken in crisistijd, belastingverlaging, verkorting van arbeidsduur en het geven van een arbeidstoslag. Minister v. d. Kieft heeft hier mede wel zijn laatste grote parle mentaire redevoering gehouden. Een nieuwe ministerspost ambieert hij zeker niet meer. Voor velen zal het meegevallen zijn dat hij kans heeft gezien de vierjarige parlemen taire periode uit te dienen. Deze bewindsman stond voor de bijna on mogelijke taak minister Lieftinck te vervangen. Hij heeft niet geprobeerd in de voetstappen van zijn grote voorganger te treden. Hij heeft het bewind gevoerd op zijn eigen ma nier. Niet groots, maar toch tot ve ler tevredenheid. Daarbij mag men niet vergeten, dat minister v. d. Kieft de wind heeft meegehad. Als men tweemaal in vier jaar tijds de belastingen met een half miljard gulden kan verlagen, dan kan er ook niet veel meer gebeuren, want wie zou daar bezwaar tegen hebben? Nadruk verboden) Woensdag 18 januari des vm om 10 uur kwam de voltallige gemeenteraad in open bare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester J. v. d. Bos. Na opening met ambtsgebed sprak de voorzitter als volgt Mijne heren leden van de raad, In deze eerste vergadering van het nieuwe jaar wil ik mijn bijzondere dank tot uit drukking brengen voor de vele door mij bij de jaarwisseling ontvangen gelukwensen, waaraan ik gaarne de mijne verbind door alle ingezetenen van St. Annaland een rijk gezegend 1956 toe te wensen. Der traditie getrouw wens ik wederom enige belangrijke feiten betreffende de ge meente te releveren. HAVENAANLEG Het ligt voor de hand, dat dan allereerst het havenprojekt wordt genoemd. De be slissing van gedeputeerde staten, dat er, in verband met de voor de beveiliging van de zwakke plaatsen in de zeewering van het eiland Tholen noodzakelijke afsluiting der haven van St. Maartensdijk, Scherpenisse, Stavenisse en St. Annaland, dient te komen een nieuwe te allen tijde voor de scheep vaart te bereiken en overigens voldoend grote haven in onze gemeente, kan niet dan van grote betekenis voor onze gemeenschap worden geacht. Hoewel wij de werkelijkheid niet uit het oog willen verliezen, komt het ons voor, dat de aanwezigheid van een aan de eisen des tijds beantwoordende haven voor een goede ontwikkeling op ekonomisch gebied stellig van groot belang kan zijn voor onze gemeente. Met bekwame spoed heeft het ingenieursbureau Witteveen en Bos, waaraan opdracht werd verleend om een nieuwe haven te ontwerpen, deze zaak aan gepakt. Vele besprekingen met diverse auto riteiten zijn in het tweede halfjaar van 1955 gevoerd en menig moeilijk probleem deed zich voor, doch tenslotte kon men komen tot de opzet van een plan voor een nieuwe haven met een grootte van 5 scheepslengten, omvattende 250 strekkende meter vertikale wand, een aanlegplaats ten behoeve van de coöperatieve aan- en verkoopvereniging „eiland Tholen", een steiger voor het lossen van zand, grind etc. en voldoende lig- ruimte voor de thuisgevaren schippers, waar bij nog rekening is gehouden met de wense lijkheid in de toekomst om zonder hoge kos ten de haven te vergroten. Het gehele plan, dat eveneens voorziet in het dempen van de bestaande haven en aan de planologische zijde van deze zaak mede aandacht schenkt, bevat verder een gedo- kumenteerde suggestie voor de verdeling van de aan de uitvoering verbonden kosten, ter wijl de toeleidende wegen naar de nieuwe haven om de bebouwde kom heen zijn ge- projekteerd. Resumerend kan m.i. worden gesteld, dat het ontworpen plan als zeer geslaagd kan worden genoemd en het is vurig te hopen, dat de provinciale en vooral de rijksautori teiten de goedkeuring er aan zullen hechten opdat het werk spoedig bestedingsklaar kan worden gemaakt. Volgens de mij ter beschikking staande gegevens zal rijkswaterstaat, waaraan het plan reeds is voorgelegd, deze maand zijn standpunt bepalen. Wanneer daarmede over eenstemming zou worden bereikt, kan het projekt bestedingsklaar worden gereed ge maakt. Het uiteraard overbodig op te mer ken, dat een zo spoedig mogelijke aanleg van de nieuwe haven door ons ten zeerste wordt toegejuicht en dat wij al het moge lijke zullen doen om dit doel te bereiken. VOLKSHUISVESTING Vele faktoren in dit tijdsgewricht met o.a. zijn tekort aan bouwmaterialen en de over spanning op de arbeidsmarkt, als gevolg waarvan de minister van wederopbouw en volkshuisvesting meende wederom voor bepaalde bouwwerken een „bouwstop" af te kondigen, bemoeilijken en vertragen zeer de woningbouw. Ook in onze gemeente werd werd daardoor de bouwaktiviteit in nadelige zin beinvloed. Van de 14 woningen, die aan de nieuwe Tuinstraat worden gebouwd, zijn er, voor wat het blokje van 7 wonngen be treft, enige voltooid en de andere bijna ge reed gekomen. Wij betreuren het, dat de bouw van de andere 7 woningen zo lang op zich laat wachten. Wel deed het wel dadig aan, dat de 3 woningen aan de Curee- straat zo spoedig zijn gebouwd, waardoor bewezen wordt, dat ook in de kleine ge meenten snel kan worden gebouwd. Overi gens wordt er in het algemeen naar mijn mening terecht geklaagd over de trage gang bij de bouw van woningen. Wat het ver beteren van de kwaliteit der woningen aan gaat, deed het ons goed, dat een kontingent van 50 woningen voor krotopruiming werd toegewezen. Aan hen, die in de een of andere vorm aan deze toewijzing hebben medegewerkt, is een woord van dank zeer zeker op zijn plaats. De realisering van dit kontingent, welke voor belanghebbenden op een aantrekkelijke fianciele regeling berust, zal stellig bijdragen tot een gezonde ontwikkeing der gemeente. In deze tijd is een woning de meest harde valuta en daarom spannen wij ons in om ter leniging van de woningnood de bouw aktiviteit in eigen plaats zo hoog mogelijk op te voeren, als zijnde een gemeentebelang van de eerste orde Met voldoening mag worden gekonstateerd, dat de oude politie- woning zeer geslaagd is verbouwd tot een behoorlijk woongerief gevend huis met een aantrekkelijk aanzien. En ook, dat met de bouw van de ambtswoning voor de burge meester werd begonnen, hetgeen door ons hogelijk wordt gewaardeerd. STRAAT- en RIOLERINGSAANLEG In 1955 werd een aanvang genomen met de aanleg van de nieuwe Tuinstraat en ver lenging van de Cureestraat alsmede met de verbetering van de bestaande Cureestraat. Gelet op de wintertijd, waarin dit werk wordt uitgevoerd, is er aanleiding te ver melden dat een en ander in een behoorlijk vlot tempo verloopt. Voor de in dit gedeelte van de gemeente wonende ingezetenen brengt de uitvoerring van rioleringswerkzaamheden veel ongerief met zich mede, maar het lijkt ons toe dat dit ongemak straks ruimschoot zal worden vergoed door hetgeen, wat na voltooiing van het werk wordt verkregen, nl. een zeer goede straat met een prima riolering. De uitvoering van de riolerings- en straatverbetering van Ooststraat, Ring (gedeeltelijk), Weststraat en Suzannaweg met de bouw van een rioolgemaal is finan cieel verzekerd en de goedkeuring van het daarvoor op de begroting 1956 geraamd be drag is spoedig te verwachten. Wanneer er zich niet te veel moeilijkheden zullen voor doen met betrekking tot de technische opzet van dit plan, verwachten wij dat dit werk binnen niet al te lange tijd bestedingsklaar zal zijn. Vooral de bewoners van de Su zannaweg zullen de uitvoering van dit werk zeer toejuichen en ik hoop, dat alle belang hebbenden hun medewerking zullen geven, b.v. door het afstaan van grond of het dul den van de te verrichten werkzaamheden c.q. van aan te brengen voorzieningen, om deze zo urgente verbetering tot stand te brengen. Het feit, dat de algemene uitkering uit het gemeentefonds voor onze gemeente in 1955 werd verhoogd, geeft grond aan de verwachting, dat in 1956 evenzeer een ver hoogde uitkering zal worden verkregen, waardoor op de ingeslagen weg van de hoognodige verbetering van het riolerings systeem onverminderd kan worden door gegaan. De in 1955 getroffen doortrekking van de Julianastraat naar de Tienhoven door mid del van het aanleggen van een pad van 1,75 meter .heeft de bewoners aldaar een mooie verbinding gegeven met dorpskern en kan als zeer geslaagd worden gekenschetst. Voor de definitieve doortrekking werd reeds de woning Tienhoven no. 17a aangekocht. VOLKSGEZONDHEID Een belangrijk besluit van uw college was dat van de waarborging van rente en af lossing van een door het groene kruis alhier aan te gane geldlening ad 30.000,in verband met het oprichten van een wijk- gebouw met zusterswoning annex badhuis. De financiële medewerking van de gemeente voor dit gebouw is daardoor wel op over tuigende wijze gebleken. In hoge mate is het te betreuren, dat, ondanks de pogingen van het bestuur om de bouw in goede banen te leiden dan wel te houden, van de zijde van de architect praktisch geen medewerking wordt verkregen. Waar het hier gaat om een investering van 65.000,vraagt men zich af wat toch de oorzaak is, dat deze architect blijkt weinig belangstelling voor deze bouw te hebben. Vooral het schilder werk is duidelijk in een impasse geraakt. Op het moment zijn twee schilders met hun werk in dit gebouw bezig en wij hopen, dat het gehele bouwwerk eindelijk binnen niet al te lange tijd naar behoren zal wor den opgeleverd. NIEUWE HUISNUMMERING In het afgelopen jaar is het systeem voor de huisnummering veranderd en wel door invoering van de zgn. straatsgewijze num mering. Zoals u zelf hebt kunnen vast stellen, heeft het aanbrengen der straatnaam bordjes en nummerplaatjes op keurige wijze plaats gevonden, terwijl bij de nummering zelve zo praktisch mogelijk is gehandeld. Gaarne wil ik allen, die daaraan hebben medegewerkt en met name en vooral de heren J. van Luijk en A. Rijnberg, aan wier zorgen en akkuratesse het vlotte verloop van deze nieuwe huisnummering te denken is, daarvoor hartelijk dank zeggen. Minister v. d. Kieft verdedigt voor de laatste maal zijn begroting De werkloosheids stand op Tholen en St. Filipsland In St. Annaland kwam er in 1955 toch nog heel wat tot stand en deze maand wordt het rijks standpunt verwacht met betrekking tot de nieuwe haven In Scherpenisse was er een jubilaris Twee predikanten namen afscheid Historie van Oud-Vossemeer De verveling is in de wereld gekomen door de luiheid STRAATVERLICHTING De tot stand gekomen verbetering der straatverlichting stemt tot grote voldoening. Vooral die straten, waarvan de openbare verlichting in H.P.L. is uitgevoerd, munten uit door een alleszins goede verlichting. Zo als u bekend is, ligt het in de bedoeling om hiermede voort te gaan en de verwachting is gewettigd, dat eerlang de gehele dorps kern van een uitstekende openbare ver lichting wordt voorzien. Uit reakties bij de bevolking blijkt telkens weer, dat zulks aller- wege wordt gewaardeerd. ONDERWIJS Ten opzichte van het onderwijs wordt in de eerste plaats opgemerkt, dat bijzonder veel aandacht wordt besteed aan het ver- keersonderwijs. Hierbij verleent de door wachtmeester van Engeldorp Gastelaars in zijn vrije tijd vervaardigde verkeerstafel onschatbare diensten. De eis van deze tijd dwingt nu eenmaal tot het geven van goed verkeersonderwijs. De bouw van twee nieuwe lagere scholen heeft nog steeds de aandacht. Wanneer het besluit genomen is om de grond in het uit breidingsplan „achter de bogerds" aan te kopen, kan dit voornemen meer vaste vorm aannemen, waarbij te bedenken is, dat deze bouw ook en vooral uit een financieel oog punt moet kunnen worden geëntameerd. Het kleuteronderwijs heeft een geheel ander aspekt gekregen door de inwerking treding van de kleuterschoolwet, welke overigens in de praktijk ook nog tot onvoor ziene moeilijkheden aanleiding blijkt te geven BESCHERMING BURGERBEVOLKING In het afgelopen jaar is de B.B.-organi satie onzer gemeente volledig bemand, ter wijl daarnaast op 28 december 1955 een mo biele reddingsploeg voor het gehele eiland Tholen nog door St.. Annalanders werd ge vormd. Onze B.B.-mensen doen hun werk met veel enthousiasme, terwijl de sfeer in de blokploeg uitstekend is. Steeds weer wordt men getroffen door de ijver en lust, waarmee deze mensen hun arbeid opvatten. Het is hier en nu de plaats om dit eens in het openbaar te zeggen en ik wil hen allen hartelijk dank zeggen voor al het werk, dat zij voor een goede organisatie van de B.B. hebben gedaan. Wanneer men be denkt, dat dit meestal 's avonds in de vrije tijd, veelal na een dag van harde arbeid, geschiedt, dan frappeert de burgerzin van deze mensen ons in hoge mate. Alle hulde voor hen Mijne Heren, Wij verkeren in een periode, waarin vele veranderingen in het maatschappelijk leven zich voltrekken. Struktuur-wijzigingen, wel ke voor vele mensen in een zo snel tempo tot stand komen, dat de gevolgen nauwelijks soms helemaal niet te onderkennen zijn. Toch dienen wij waakzaam te zijn en trachten te voorkomen, dat wij niet achter de feiten aan komen. Nog steeds geldt, ook voor de ge meentebestuurder, hoe moeilijk dit ook is regeren is vooruitzien Denk in dit verband aan de herverkaveling en niet in het minst aan het Deltaplan. Zo op het eerste gezicht biedt het Deltaplan, afgezien van de daar mee beoogde beveiliging tegen de zee, voor de ontewikkeling van het Thoolse land wei nig perspektief. Als wij dit menen te moe ten vaststellen, dan hebben wij er onmiddel lijk een grote taak bij: alles in- het werk stellen om in samenwerking met andere korporaties en organisaties datgene te be reiken wat voor het welzijn van het Thool se land en mede voor onze ingezetenen dienstig is. Hieraan wordt gewerkt en op de Deltadag, die op 26 dezer zal worden gehouden, zullen de verlangens, welke in de kring van de gemeente-bestuurders van het Thoolse land leven, in eerste instantie naar voren worden gebracht. Zo staan wij in een tijd, waarin van ons veel wordt geëist. Uw taak als gemeenteraad wordt daardoor ook zwaarder. Ik wens u bij uw arbeid in het nieuwe jaar toe, dat God's zegen zal rusten op datgene wat wordt verricht en dat de werkzaamheden onder Zijn Gunst mogen worden voortgezet. Ik dank u voor de prettige samenwerking en ik hoop. dat deze bestendigd blijft. Ook voel ik behoefte om het sekretarie-perso- neel, het onderwijzend-personeel, de weg werkers, de brandweer, de politie, kortom allen, die in enigerlei funktie de gemeente hebben gediend, te danken voor de door hen gedane arbeid. Mogen wij en zij met diep verantwoordelijkheidsbesef en grote toe wijding arbeiden voor de gemeente, waar voor wij allen een mooie taak hebben. En hiermede verklaar ik de eerste ver gadering in 1956 voor geopend. HET OUDSTE RAADSLID Het oudste raadslid van de gemeenteraad wethouder G. Goedegebuure vond het een aangename taak de voorzitter te danken voor de goede wensen ten aanzien van de raadsleden. „Ook wij wensen u van harte toe de kracht en de wijsheid om deze ge meente te besturen en een Gode welgeval lige taak te leiden". Verder wens ik U namens de raad toe dat de ambtswoning in Mei a.s. door U en Uw gezin betrokken kan worden zodat de daardoor leegkomende woonruimte weer door andere woningzoe kenden benut kan worden. Dat het U en Uw gezin in 1956 wel moge gaan", aldus wet houder Goedegebuure. Daarna werden de notulen door de heer Leune gelezen, onveranderd vastgesteld en de volgende ingekomen stukken voor ken nisgeving aangenomen Goedgekeurd is het raadsbesluit tot ver huur woningen aangekocht voor realise ring uitbreidingsplan Cureelanden en een rekening-courant krediet, kasgeldleningen, een bezoldigingsverordening en aankoop van een woonhuis in de Tienhoven. Overgelegd wordt het controle rapport van het verificatiebureau, een jaarverslag van de waterleidingmij Tholen, goedkeu ring gemeenschappelijke vleeskeurings dienst Sint Maartensdijk, de 9e begrotings wijziging 1955, een wijziging in het ambte narenreglement. Voor kennisgeving wordt verder aange nomen het koninklijk besluit van 23 dec. 1955 inhoudende goedkeuring der bij raads besluit van 9 nov. jl. vastgestelde veror dening ex artikel 11, tweede lid der win kelsluitingswet 1951 voor kappersbedrijven, waardoor de kapperszaken langer geopend mogen zijn (zie onder plaatselijk nieuws) Er is ook ingekomen een folder van de K.R.O.-N.C.R.V. en stichting nederlandse schoolradio inzake het bevorderen van het gebruik van schoolradio. Ook dit wordt voor kennisgeving aan genomen. Het zelfde voorstel is er van het dage lijks bestuur ten aanzien van een schrijven van de Kon. Ned. Federatie van harmonie- en fanfaregezelschappen, enz. waarin ge vraagd wordt om georganiseerde muziek korpsen te subsidiëren. De heer Stols vraagt hierop nadere toe lichting. Is die subsidie dan voor de plaat selijke vereniging en is men aangesloten. De voorzitter weet niet of „Acceleran do" bij een van deze bonden is aangeslo ten al gelooft hij dat wel. Ze vragen, in dien de gemeente gaat subsidiëren om dan een zekere lijn te trekken, zoals bijvoor beeld voor de 4 lagere afdelingen 600. voor afdeling uitmuntendheid en hoger weer grotere subsidies. Gezien de door de gemeente verleende medewerking bij de aankoop van een mu ziektent menen B. en w. dit verzoek thans nog voor kennisgeving te moeten aanne men. Bovendien is er van de plaatselijke vereniging geen verzoek om subsidie. Dhr. Stols: Maar indien we er een be drag voor uittrekken blijft het toch voor de plaatselijke vereniging? Inderdaad is de vereniging niet met een verzoek gekomen, wat niet inhoudt dat het er ook niet van komt. Spreker heeft wel van enige leden ook bestuursleden vernomen, dat het mate riaal (de instrumenten) ver versleten zijn en vernieuwing zo'n 6 a 7000 gulden zal gaan vergen, dan zou men wel om subsidie komen. Daarna wordt voornoemd schrijven alsnog voor kennisgeving aangenomen. Zo gaat het ook met het verzoek van de nationale raad voor onderling uitvaartwe zen om het klassenstelsel op de begraaf plaats af te schaffen. Het ekonomisch technologisch instituut voor Zeeland vraagt een verhoging van subsidie (van 5 op 7 cent per inwoner) wordt toegestaan. Als gemeente zal men ook toetreden als buitengewoon lid tot de KNAC voor 40.per jaar. Voor verlenging van het buizennet in de gemeente Halsteren, waar 200 percelen door kunnen aansluiten en voor verbete ring van de bronnen wordt een lening aan gegaan door die maatschappij van 200.000 waartoe aan de gemeente garantie wordt gevraagd voor een bedrag van f 32,400. Niemand bezwaar. t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1