WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Rust op het Binnenhof, Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht M| -*** maar van vacantie is geen sprake. ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN OUD-VOSSEMEER De redactie legt U in deze pagina's voort ST. ANNALAND 12e jaargang no. 8 6 januari 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter -Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Tot 31 januari geniet de Tweede Kamer van een welverdiende rust.. Het jaar dat achter haar ligt is bui tengewoon inspannend geweest. Niet dat er in 1955 veel meer ver gaderd is dan in andere jaren. Het tegendeel is zelfs het geval. Maar de problematiek was ingewikkelder dan ooit. De hoogconjunctuur moest wor den bestreden, de belasting-, loon- en prijspolitiek vergde daardoor bij na dagelijkse aandacht, de definitie ve ouderdomsvoorziening moest wor den voorbereid en het steeds toene mende buitenlandse werk deed de Kamer steeds weer beseffen dat een uitbreiding werkelijk geen luxe is. Nu is er nog een paar maanden werk geblazen. Enkele belangrijke wetsontwerpen zullen nog moeten worden behandeld, zoals de hande lingsbekwaamheid der gehuwde vrouw, de definitieve ouderdoms voorziening en de wet op de econo mische mededinging. En dan zullen de komende verkiezingen alle aan dacht opeisen. Het is nu wel dui delijk dat er deze zomer niet veel van vakantie kan komen. De forma tie van het Kabinet zal wel weer en kele weken duren en dan kan men meteen weer beginnen aan de voorbereiding van de begrotingsbe handeling. Dit jaar zijn de begrotin gen in een vrij kalm tempo afgehan deld. Zo kalm, dat het niet mogelijk bleek ook Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op tijd gereed te krijgen. Dat was eigenlijk een sa menloop van omstandigheden. Er was minder spreektijd dan vorige ja ren, maar aangezien vele ministers niet in het land waren, bleek het niet mogelijk een regelmatige behande ling te doen plaats hebben. Ver scheidene wetsontwerpen zijn echter in deze begrotingsmaanden behan deld, zoals de uitbreiding van beide Kamers der Staten-Generaal. Men kan dus niet zeggen dat er een dag verloren is gegaan. Overigens is wel gebleken, dat de schriftelijke voorbereiding van ieder begrotingshoofdstuk steeds gedege- ner wordt. Daar is in de eerste plaats de lengte van de Voorlopige Ver slagen der Kamerleden. Deze be droeg in totaal niet minder dan 455 kolommen, tegen 401 in het vorig jaar en omgerekend 282 in het najaar van 1938. De rantsoenering van de spreektijd heeft dit succes op geleverd, dat er „maar" 170 uur over de begrotingen is gesproken, tegen 180 uur in 1954. Daartegenover staat echter, dat er sinds Derde Dinsdag (de opening van de Staten Generaal) meer vergaderingen zijn geweest. Dit najaar zijn er 42 mid-, dag- en 19 avondvergaderingen ge houden. In totaal dus 61, tegen 54 in het vorig najaar. Dit alles is dan gebeurd onder voorzitterschap van de heer Van Sleen. Hij moest dr. Kortenhorst vervangen, die inmiddels volkomen hersteld is. De oud-burgemeester van Den Briel was overigens niet geheel ontevreden over het resultaat dat hij heeft geboekt. Ook in 1950 en 1954 werd de begroting van On derwijs niet op tijd afgehandeld. Er is nu een behoorlijk resultaat bereikt, zo zeide hij, zonder jachtige overhaasting, zonder werken onder al te hoge druk. De Tweede Kamer moge dan geen openbare vergaderingen houden, dat wil zeker niet zeggen, dat de Kamer leden nu verder op hun louweren rusten. De buitenlandse experts zul len met belangstelling de uitslagen van de Franse verkiezingen bekijken. Van die uitslag hangt het af, of de verdere eenwording van Europa nog een kans heeft. En verder zullen zij met spanning de verrichtingen van de Nederlandse delegatie tijdens de Nederlands-Indonsische con ferentie te Genève gadeslaan. Ondanks alle berichten is de conferentie toch op 4 januari begonnen. Alle tekenen wijzen er op, dat de Indonesische de legatie nu eindelijk eens volledig zal zijn. Maar tot 4 januari was het vol komen onduidelijk waarom de Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken, Mr. Anak Agoeng van 9 tot 13 januari een officieel bezoek aan Londen gaat brengen. Geruime tijd geleden is er een Engels bezoek aan Indonesië geweest. Het tegenbezoek ligt dus voor de hand. En dat dit het best kan plaats hebben op een moment dat de minister van Buiten landse Zaken toch in Europa ver toeft, ligt ook voor de hand. Het is echter alleen maar vreemd dat deze datum is afgesproken, zonder over leg te plegen met de Nederlandse delegatie. Niemand wist er op ons departement van Buitenlandse Za ken iets vanaf. Betekent dit dat de conferentie op 8 januari afgelopen moet zijn Wordt Nederland een tijdslimiet gesteld Of is het de be doeling dat Prof. Sumitro (de minis ter van Financiën) de Indonesische delegatie zal leiden Het is vreemd dat men daarover geen enkele op heldering kan verkrijgen. Deze gang van zaken is ongetwijfeld niet bevor derlijk om de sceptische houding van ons Parlement ten opzichte van de conferentie in Genève te doen ver dwijnen. Ondanks de vakantie zijn er dus problemen genoeg. Intussen zijn de Senatoren weer aan het werk ge gaan. Voorzitter Jonkman is voort varender dan ooit. Het is na de be vrijding nog niet voorgekomen, dat de algemene politieke beschouwin gen in de Eerste Kamer nog voor Kerstmis werden behandeld. En vol gende week zullen de financiële be schouwingen reeds beginnen. De voortvarendheid van de heer Jonk man had echter het nadeel, dat het grote jaarlijkse politieke debat in de Eerste Kamer gelijktijdig werd ge houden met de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer. Nu moge het wel zo zijn, dat minister-president Drees namens het gehele Kabinet het woord doet, maar of het nu juist is om het de minister van Buiten landse Zaken onmogelijk te maken dit debat bij te wonen, lijkt ons zeer de vraag. Temeer, daar juist het bui tenlands beleid een voornaam be standdeel is in dit grote debat. De verbouwingsplannen van de Eerste Kamer worden nu een feit, Met ingang van 3 januari heeft de Senaat zijn zetel opgeslagen in de grote Ridderzaal. De vijftig man zijn er bijna niet meer in terug te vin den... Een verbouwing van de Eer ste Kamer was overigens hoogst noodzakelijk. De vergaderzaal droeg in vele opzichten de sporen van een eeuwenlang bestaan. Ook in dit op zicht heeft voorzitter Jonkman meer geluk dan zijn collega van de Twee de Kamer. Voorzitter Kortenhorst heeft zijn nieuwbouwplannen (een nieuwe vleugel) moeten laten varen. Ministers en Kamerleden stonden op het standpunt, dat dit project wel urgent, maar niet urgent genoeg is. Eerst moeten de handen ineen wor den geslagen om de woningnood te lenigen. Daarmee heeft de Tweede Kamer een waardig voorbeeld gege ven. (Nadruk verboden). SOIREE Vrijdagavond gaf de Rederijkerskamer „Cats" weer haar jaarlijkse uitvoering. De heer Bal opende met een welkomstwoord en zei o.m. dat het opvoeren van een tragedie altijd meer van de spelers eist, dan een blij spel. Hij hoopte dat het stuk in de smaak zou vallen. Toen kwam het stuk „Toen de storm begon", dat de aanwezigen naar Frankrijk verplaatste vlak voor de 2e we reldoorlog. Een jonge sportvlieger wordt door zijn voogd zodanig getergd dat hij de verkeerde kant kiest en dat te laat inziet. Steeds weer komt de wrijving tussen oom en neef op de voorgrond. De ontknoping is dat hij na tot inkeer gekomen te zijn, bij een vliegongeluk om het leven komt. In het begin moesten de spelers er even inko men, maar toen werd het geheel ook uit stekend vertolkt. Tenslotte dankte de heer Bal de aanwe zigen, waarna nog een gezellig bal volgde Dr. P. J. Duinker Tholen, tel. 40. Dr. H, Menger, St. Filipsland, tel. 20 HOOGWATER Hoogwater in de week van 8 januari tot en met 14 januari 1956. Zondag vm. 0.18 nm. 12.35 uur Maandag 1.— 13.40 Dinsdag 2.12 14.32 Woensdag 2.58 15.16 Donderdag 3.35 15.53 Vrijdag 4.07 16.28 Zaterdag 4.43 17.03 Vrijdag 13 januari Nieuwe Maan te 4.01 uur vm. GUNNING Het 1-jarig onderhoud van de militaire gebouwen, werken en terreinen te Bergen op Zoom is voor het jaar 1956 gegund aan de laagste inschrijver, de heer Jac. Vos te Tholen voor de som van 62.634, BIJBELSTUDIEKRING Donderdagavond jl. kwam de Bijbelstu diekring der Ned. Herv. Kerk te Tholen in kerstvergadering bijeen onder voorzitter schap van Ds. D. J. van Dijk. Na de opening hield de heer Joh. Geuze een inleiding waarop een geanimeerde be spreking volgde. Na de pauze droegen de dames T. Blaas en C. de Heer en de heer Jac. v. d. Velde enige gedichten voor, waarna de heer J. Janse nog een Bijbelonderwerp behandelde. Ds. v. Dijk; die deze avond voor de laatste maal de leiding had werd toegespro ken door de heer Jac. v. d. Velde, die hem dank bracht voor het vele dat Ds. v. Dijk voor de vereniging heeft gedaan en bood hem een schilderij aan van de Ned. Herv. Kerk te Tholen. Na een woord van dank door de schei dende voorzitter werd hij toegezongen met psalm 121 vers 4. De heer Jac. v. d. Velde sloot deze kerstbijeenkomst met gebed, waarna Ds. van Dijk en echtgenote met een handdruk van de leden afscheid namen. BURGERLIJKE STAND Overlijden: Laurens Bijnagte, 83 jaar, zonder beroep, weduwnaar van Cornelia IJzerman. Geboorten: Alex Gerard, zoon van Willem Oost woud en Jennigje van den Berg. DE OUDSTE INWONER 88888 Tien januari a.s. hoopt de heer C. van der Sande zijn 94ste verjaardag te vieren. Het is thans Tholens oudste inwoner, die zich nog in een uitstekende gezondheid mag verheugen, nadat hij zeer vele jaren talrijke bomen in de letterlijke zin van het woord heeft geveld. Namens vele inwoners onze gelukwensen aan onze oudste inwoner. PROPAGANDA-FILMAVOND Donderdag 29 december werd door de vo gelvereniging „Vogelvreugd" een propagan- da-filmavond gegeven. De voorzitter, dhr. A. Deurloo opende deze avond met een welkomstwoord. Daarna werd eerst een film vertoond over het leven in een dierentuin in Moskou. De tweede film schilderde ons het leven onder de reigers. Vooral het voeden van de jongen scheen voor moeder reiger een heel probleem te zijn. In de pauze werd een verloting gehouden. Na de pauze werd een film gedraaid over het dier zoals het zich in het poolgebied een bestaan verschaft. Tot slot nog een film over „Holland". Na deze vertoning dankte dhr. Deurloo alle aanwezigen, in 't bijzonder dhr. W. Cor- nelisse en dhr. Engelvaart. WEGENBOUW Naar vernomen werd ligt het in het voor nemen over enkele weken de aanleg van de landbouwwegen in de polders tussen Oud-Vossemeer en Tholen aan te besteden. GEVALLEN Bij het ophangen van de was kwam mej. A. de Leeuw-Kooien vorige week Woens dag zo ongelukkig te vallen, dat ze haar been op twee plaatsen brak en naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Gelukkig kon ze zaterdag, nadat het been was gezet, weer naar huis terug keren. RECLAMEBORD Aan de ingang van het dorp is een groot reclamebord geplaatst met een plattegrond van de gemeente en reclames voor diverse bedrijven in deze gemeente. Het bord is ge leverd door de firma Strbach, een schilders bedrijf te Meppel. De aangebrachte afbeel- d'ngen zijn fleurig en het geheel doet ge lukkig geen afbreuk aan het landelijk ka rakter van de omgeving. UITVOERING ST. JOSEPH De R. K. Jongenstoneelclub gaf vorige week woensdag- en vrijdagavond in de zaal van dhr. A. P. Hommel haar eerste winter- uitvoering. Het eerste stuk, een toneelstuk in 3 be drijven, was getiteld: „De Overkant". Men voerde ten tonele het gezin Bronk. De va der is ernstig gekant tegen uitvoering van de priesterroeping van zijn zoon. Na vele wederwaardigheden, zoals een ernstige ziek te, komt hij tot een milder standpunt. Na de pauze, waarin een kleine verlo ting werd gehouden, deden de spelers een aanval op de lachspieren van het publiek met de vrolijke 1-acterk: „De Verdraaide Sectie". Een officier moet met lede ogen aanzien hoe zijn bevelen zeer tegenstrijdig worden uitgevoerd. Dit gaf natuurlijk aan leiding tot komische vertoningen, zoals aan het achterhoofd bevestigde gasmaskers. De stukken werden op behoorlijke wijze uitgevoerd en over de opkomst van het publiek viel ook niet te klagen. De avond werd met bal gesloten. COLLECTE Bij de uitvoeringen van de Rederijkers en St. Joseph greep de burgemeester de gele genheid aan een collecte te organiseren voor het Kon. Wilhelminafonds. Het resultaat was boven verwachting. Alleen bij de le uitvoering van de Re derijkers kwam men tot een opbrengst van 66,bij de volgende avond kwam daar nog 25,bij. De bezoekers van „St. Jo seph" offerden 29,50. Totaal dus ruim f 120,50. DE REDERIJKERS AAN HET WOORD De wat platvloerse titel van het vrolijke toneelstuk, waarmee de Rederijkerskamer „Eendracht" vorige week dinsdag en don derdagavond in de geheel gevulde zaal van „Hof van Holland" optrad, deed niet af aan de aantrekkelijkheid van de inhoud. Wat dit kolderverhaal „een huis vol gek ken" zo aantrekkelijk maakte waren de wis selende scènes, waarin de erfgenamen „tan te Koossie met de inbreker „gloeiende Ger- rit elkaar „de poet" trachtten afhandig te maken. Achteraf blijkt deze tante, die in de persoon van de geminachte keukenmeid aanwezig is, de hele zaak in elkaar te heb ben gezet om te zien hoe haar erfgenamen die elkaar en hun tante niet kennen, de buit zullen betwisten. Zelfs „gloeiende Gerrit" loopt daarin, hoe hij ook tegen elke situatie moge zijn opgewassen. Door een inbraak komt hij achter het geheim van de erfenis, dat eigenlijk geen geheim meer is, door de geldnood van de talrijke schuldeisers van de vrouw des huizes. De vernuftige inbreker neemt een bank bediende, die hem nog wat schuldig is in de arm. Deze zal voor notaris spelen en de erfenis toewijzen aan dhr. Bas Bonk, alias Gloeiende Gerrit, die zich voor deze gelegenheid in de gestalte van „tante Bab- bertje" stak. Na vele wederwaardigheden met de zenuwachtige heer Prik, pseudo-no- taris, met o gruwel voor de dames, een tas vol witte muizen en dronkenshchap van de dikbuikige heer des huizes, Joachim Koe- kebakkker, moet de heer Bonk de vlucht nemen, doch loopt met zijn handlanger in de fuik van de rechercheur Bob Sterk. Voordien zijn er zoveel verwikkelingen het eerste nummer in 1956 rust op het Binnenhof hoe Oud-Vossemeers raad tornt aan de gevaar lijk hoek onder de Molen en hoe St. Filipsland de reinigingsdienst met Duiveland te duur vindt hoe er onder het plaatselijk nieuws al bevolkings jaaroverzichten voorkomen, zodat we in het volgend nummer een totaal beeld kunnen geven dat we langzamerhand meer in de vergaderings periode geraken blijkt uit verslagen van uit voeringen, enz. dat er veel geluk is gewenst in de afgelopen dagen, maar de gelukkigste toch hij is, bij wie plicht en genoegen samenvallen. geweest en waarheid en leugen dooreen ge mengd, dat Gimmetje Koekebakker het moest uitschreeuwen „Ik word gek" en „Wie ben jij en jij, ja wie ben ik?" Over het spelgehalte niets dan goeds. De vele nieuwe leden weerden zich uitste kend. Zo werd de rol van het moeders kindje Joseffie met zijn kalverliefdes en beeldromancomplex op voortreffelijke wijze gespeeld door W. Timmersmans. Alle spe lers hebben goed voldaan, maar zo men onderscheid wil maken, dan zeker voor de heren A. van Engelen en M. Rombouts, die een schitterend spel te zien gaven, waar toe hun jarenlange routine en onbetwistbaar talent hen in staat stelden. Ook aan de grimeur komt alle eer toe, niemand zou in de veertigjarige ouwe vrij ster „Nicht Zoetje" mej, M. Rijstenbil herkend hebben. Voor het welverdiende applaus dankte namens het bestuur dhr. T. M. Hage en na mens de spelers dhr. A. van Engelen. Na afloop was er bal. FILMVOORSTELLING Dat er in ons land momenteel een ernstig gebrek aan arbeidskrachten bestaat, werd Woensdagavond gedemonstreerd door de bedrijfsfilmvertoning in de zaal van dhr. v. Driel over „De Schelde". De weinige aanwezigen kregen een goede indruk van dit scheepsbouwbedrijf te Vlissingen. De film werd gedraaid door het Gewes telijk Arbeidsbureau te Tholen. SLACHTVERGUNNING In de maand december "werden alhier 48 vergunningen voor huisslachting van var kens afgegeven. GESLAAGD Voor het eksamen voor 2e monteur slaagde onze dorpsgenoot A. Rijnberg, werkzaam te Bergen op Zoom. De heer Rijn berg kreeg de aantekening „met lof". ZONDAGSSCHOOL Nu mej. Pollie om gezondheidsredenen haar werk aan de Zondagsschool moest sta ken, is met succes gezocht naar nieuw per soneel. De leiding zal 's morgens voor de klein tjes berusten bij mej. N. den Engelsman en voor de groteren op Zondagsmiddags bij de heren N. v. d. Houten en M. C. Droogers. Verder beschikt men nog over de volgende personeelsstaf: mej. M. v. Gorsel, P. v. Poortvliet, J. Klippel, J. Bevelander en dhr. B. de Graaf. 25 JAAR BIJ DE GEMEENTE Met ingang van 1 januari is aan dhr. C. Voshol eervol ontslag verleend als graf delver. Hij heeft dit werk vanaf 23 januari 1930 gedaan, dus bijna 26 jaar en gaat nu van een welverdiende rust genieten. Men zou kunnen spreken van „afstand ten be hoeve van zijn zoon", want de opvolger is zijn zoon dhr. H. M. Voshol. LOOP DER BEVOLKING OVER 1955 m v tot. Aantal op 1 jan. 1955 1116 1093 2209 Geboren 21 19 40 Gevestigd -J-25 +36 +61 m v tot. Overleden 18 10 28 Afgevoerd 46 59 105 —64 —69 —133 1098 1079 2177 Aantal voltrokken huwelijken: 23. Aantal ingeschreven echtscheidingen: geen. Er werd 1 akte ingeschreven betreffende verandering geslachtsnaam. BURGERLIJKE STAND over de maand december Geboren: Dingenus Arend, zoon van Arend Aar- noudse en Jacoba den Haan. Cornelis B„ zoon van Bastiaan Aarnoud- se en W. J. Asperen, geboren te Sliedrecht. Huwelijksaangifte: Pieter Poleij, 26 jaar en Marina J. van Driel, 21 jaar. Cornelis G. Boogaart, 26 jaar en Helena E. Hommel, 24 jaar. Huwelijken: Jozias J. Lindhout, 26 jaar en Elisabeth Hoek, 24 jaar, wonende te Bergen op Zoom Overleden: Adriaantje Mol, weduwe van J. Rijsten bil, 68 jaar. Leendert J. van de Zande, wed. van M. Franke, 87 jaar. Cornelis Polderman, echtgenoot van J. J. H. Snijder, 61 jaar. Loop der Bevolking. Ingekomen: Anna v. d. Werff uit St. Laurens. Suzanna Baaij, echtg. van D. Istha van Tholen. Johanna M. Veraart van Bergen op Zoom. Abraham Ridderhof en vrouw van St. An naland. Vertrokken: Izaak J. v. Daalen en gezin naar Scherpe- nisse. Petronella J. Boogaart naar Sliedrecht. Cornelia F. Bastiaansen naar Woensdrecht. ARM GEBROKEN Het zevenjarig zoontje Wim van de heer N. J. Nelisse sprong van het hooi en brak zijn arm. Het was voor de tweede maal, al is de breuk nu minder ernstig dan vorig maal. EEN SCHAAPHERDER ZWAAIT AF De 67-jarige schaapherder W. de Groen heeft zijn „koetjes op het droge". Het is nu genoeg vindt hij en daarom zwaaide hij per 1 januari jl. af als schaapherder bij de heer J. C Kooijman van de Joanna Maria Hoeve. Om 't in spreekwoorden te vervol gen, mag gezegd dat De Groen „van wan ten weet". Gedurende 53 jaar is hij schaaps herder geweest, kent goede en slechte, ma gere en vette woljaren. Hij kan uit ervaring spreken van hevige koude op de vlakte, van maandenlange droogte, van wekenlange re-> gens, van snikhete zomers. Hij kent schier iedere zode in de omtrek van de Joanna Maria Polder, de oude en de nieuwe zee dijk, de schorren en de watergangen. De eerste tien jaar was hij herder bij Jkhr. J. van Vredenburgh, toen te Tholen, daarna 7 jaar bij M. Guiljam te Poortvliet, vervol-, gens kwam hij op de Joanna Maria Hoeve, eerst onder de eigenaar wijlen Zandee ge durende 8 jaar, vervolgens 28 jaar bij de heer C. J. J. Kooijman en bij diens zoon J. C. Kooijman. Zes en dertig jaar was hij dus op de Joanna Maria Hoeve en had nooit minder dan 200, soms zelfs een kudde van 350 schapen. Van klein tot groot kent men deze joviale herder, die we nog graag een goede, dus gezonde rustperiode toewen sen. VACANTIE VERLENGD De „ontginning" in de Cureelanden is oorzaak dat de kleuterschoolvacantie tot maandag a.s. verlengd moet worden. De toegang tot de school is versperd door rio leringswerkzaamheden, nu de aannemers zo ver zijn gevorderd dat ze tussen kapper Quist en F. Stols de aansluiting op het pol derriool tot stand kunnen brengen. Waar deze aansluiting nog al wat metselwerk vergt kan alleen vorst hierin nog stagnatie brengen, anders zou het gat deze week dicht kunnen en is het graven daar voor lopig aan de kant. Voorlopig dus maar, want de aansluiting bij Quist is maar een tijdelijke voorziening tot de Oostelijke Ach terweg wordt gerioleerd. Dan gaat de rio lering van de Cureelanden onder het pol derriool door en wordt op de Ooststraat aangesloten. Ondertussen hebben de Curee- straatbewoners al heel wat meegemaakt door deze riolering. De grootste rommel is nu voorbij. Volgende week wordt weer zand verwacht en dan zal het er daar beter uit zien. AFSCHEIDSAVONDEN Voor mevrouw en Ds. van Dijk komen er al diverse afscheidsavonden nu de 16 januari zo dichtbij komt. Zo kwam dominee voor het laatst op de mannenvereniging en dinsdag jl. had hij ook voor het laatst de leiding van de Bijbelkring. Aan het eind van de vergadering, waar ditmaal ook ouderling Breas als gast tegenwoordig was,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1