Plaatselijk Nieuws Een nieuwe feuilleton Wrijf Kou en Pijn Pracht collectie Heren Jassen Je schrikt voor iedere hap eten THOLEN weg met DAMPO OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND KOU GEVAT... Als steken en scheuten U het leven vergallen STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK het bedrag dat ook nog met die restauratie gemoeid zou zijn, een verzoek deed tot al gehele nieuwbouw. Dit verzoek werd door burgemeester en wethouders overgenomen, maar de meerderheid van de raad kon zich hiermee niet verenigen en weigerde instem ming. Het gevolg was dat het schoolbestuur in beroep ging bij Ged. Staten. De uitslag daarvan is oorzaak van deze vergadering. Ged. Staten hebben het beroep ontvankelijk verklaard en besloten tot vernietiging van het raadsbesluit met de bepaling dat de ge vraagde medewerking (tot nieuwbouw) als nog verleend dient te worden. Om het dui delijker te maken, geven we hieronder de voornaamste inhoud van het beroepschrift weer. Daarin staat o.m.: dat de Raad bi) zijn beslissing overwoog, dat weliswaar het schoolbestuur en de Inspecteur van het La ger Onderwijs in de inspectie Goes van me ning waren, dat een kostbare en ingrijpende restauratie van het bestaande schoolgebouw ondoelmatig is en het gebouw duur in ex ploitatie zal blijven, omdat de bruikbaarheid van het bestaande gebouw nog zodanig moet worden geacht, dat voor totale nieuw bouw nog geen reden aanwezig waren; dat appelante dit echter meent ten stel ligste te moeten betwisten; dat aldus appellante het bestaande school gebouw in vele opzichten niet meer voldoet aan de huidige eisen, zodat met inachtne ming van deze eisen niet gezegd kan wor den, dat het schoolgebouw in zijn huidige toestand nog bruikbaar kan worden geacht; dat appellante aanvankelijk heeft overwo gen het gebouw een algehele modernisering en restauratie te laten ondergaan; dat de kosten hieraan verbonden dermate hoog zouden worden, dat aan nieuwbouw de voorkeur dient te worden gegeven, zulks temeer nu betwijfeld moet worden, of na modernisering en restauratie een schoolge bouw verkregen kan worden, dat aan de huidige eisen voldoet; dat mitsdien nieuwbouw de enige juiste en verantwoorde oplossing moet worden ge acht; dat het college van burgemeester en wet houders van Poortvliet deze mening deelt; dat blijkens ingewonnen ambtsbericht van de Hoofdinspecteur van het Lager Onder wijs in de tweede hoofdinspectie te 's-Gra- venhage de toestand van het gebouw ten gevolge van oorlogsgeweld in de periode 194045, door inundatie door de Duitsers in 1944 en de watersnoodramp in 1953 zo danig is geworden, dat een behoorlijke res tauratie, tenzijn met hoge kosten, niet ver antwoord moet worden geacht; dat alleen nieuwbouw in dit geval in de bestaande onhoudbare toestand een defi nitieve oplossing kan geven. Dit waren dan de aangevoerde motieven, waarop Ged. Staten besloot het raadsbesluit te vernietigen. De voorzitter wijst er op, dat het stand punt van B. en W. niet veranderd is, dus voor nieuwbouw is gebleven en het college de raad dus ook wil adviseren om niet ver der in beroep te gaan. Overigens ligt dit aan de raad. Wenst deze nog in beroep te gaan bij de Kroon De heer Van Houdt zegt, dat het zeer ge makkelijk was geweest, indien ze de school direct afgekeurd hadden, maar dat is niet gebeurd. De voorzitter: Er is van afkeuring nog geen sprake geweest. De heer Van Houdt krijgt de indruk, dat het bestuur aanvankelijk ook tegen nieuw bouw is geweest. Nu wordt er beweerd dat die school er al 50 jaar staat, maar dat is nog maar goed 40. Verder wórdt aange voerd dat er schade is ontstaan door de ramp, maar er heeft helemaal geen water gestaan, noch oorlogsschade. Dhr. van Ast had het inderdaad ook ge makkelijker gevonden, indien de Overheid de school definitief had afgekeurd. Dan was er niet meer die verantwoordelijkheid. De voorzitter: Dat is er voor de raad nu ook niet, want Ged. Staten heeft beslist. Dhr. Vroegop: Wanneer we de finan ciële toestand van de gemeente in ogen schouw nemen en daarbij niet vergeten wat er nog zo allemaal op stapel staat door verbetering straten, restauratie, riolering, verlichting, enz. dan lijkt het mij onverant woord toe om een nieuwe school te bouwen, wanneer er nog zo'n flink gebouw staat Bovendien zijn alle in het beroepsschrift aangevoerde argumenten niet juist, zoals oorlogs- en waterschade. De heer Uijl: Daarover kunnen alleen des kundigen oordelen. De heer Vroegop: Waarom niet restau reren. Kijk eens naar Scherpenisse, daar is het veel erger, en ze krijgen er niet eens bouwvolume voor een nieuwe school. De voorzitter vindt dit laatste inderdaad een van de gekste situaties, dat men afkeurt en geen bouwvolume beschikbaar stelt. Het gaat er thans echter alleen om of de raad nog in beroep' wil gaan bij de Kroon. Op het ogenblik is het zo, dat de gemeente verplicht is een nieuwe school te bouwen. NIET DOEN De heer Vroegop verklaart zich sterk tegen. Hij wil in beroep gaan bij de Kroon. Er moet gebeuren wat nodig is aan de school, maar in een tijd van materialen- schaarste als deze zie ik nieuwbouw als een zekere overbodige luxe. De voorzitter weet niet of de aangevoerde motieven omtrent water- en oorlogsschade wel van het schoolbestuur afkomstig zijn Trouwens, hij meent dat de vloer wel door het water heeft geleden. De heer Vroegop: Er heeft in de school beslist geen water gestaan. Dit wordt door de heer Van Ast onderstreept. Laatstge noemde vindt het trouwens te ver gezocht, wanneer er 11 jaar na de oorlog een pla fond inzakt, men het dan nog op oorlogs schade wil gooien. Dhr. Bijl vraagt of er oorlogsschadever goeding uitgekeerd is. De voorzitter meent van wel. De heer Vroegop: Dat was voor omhei ning en huis schoolhoofd, maar niet omdat de school zo geleden zou hebben. De heer Uijl: Wanneer we zien, welke uitgaven er gedaan worden, moet dan de school de lijdende partij worden De school, de kinderen en het personeel Hij is vier kant voor nieuwbouw en steunt daarmee het dag. bestuur. De heer Vroegop: Er kwamen van de schoolartsendienst toch ook nimmer klach ten, de rapporten zijn zelfs zeer gunstig. Hij weet trouwens, dat er onder het schoolbestuur ook nog wel zijn, die niet voor nieuwbouw zijn. De voorzitter: dat blijkt dan toch niet uit het beroepschrift. De heer Van Houdt: Het is nog niet zo lang geleden, dat de voorzitter van het schoolbestuur me zelf zei, dat het een grote dwaasheid was om een nieuwe school te gaan bouwen. Daartegenover staan enkele in Velours - Plausch en Tweed In 't gewone model, moderne, en voor oudere leeftijd KREMERSTRAAT II - BERGEN OP ZOOM personen in en buiten het bestuur met de stok achter de deur voor een nieuwe school. De voorzitter: Hierop kan ik moeilijk ant woorden, dat zou dan uit de notulen moe ten blijken. Weth. Krijger: Dat ze veranderd zijn, komt omdat de Inspectie de restauratie kosten te groot vond, welke niet afdoend is. De heer Van Houdt kan er geen schade inzien voor het onderwijs. De heer Van Ast meent dat het om 2 factoren draait: le roept de gehele Tweede Kamer om bezuiniging bij de Regering en in de 2e plaats meent bij, de landbouwbedrijfs uitkomsten ziende, te moeten vaststellen, dat men over het hoogtepunt van de hoogcon junctuur heen is (zie de landbouwprijzen). Ik weet niet, aldus spreker, welke moge lijkheden de regering heeft een eventuele malaise op te vangen, maar weet wel, dat zuinigheid toch een eerste vereiste gaat wor den. Naar zijn mening is het gebouw nog goed genoeg om te worden gerestaureerd. Hij wil voorts teruggrijpen op wat dhr. Uijl heeft opgemerkt over het de dupe worden van de kinderen. Hij kan er voor geen enkel kind enige schade in zien. Is een bepaalde kleur schadelijk voor de ogen, met wat verf kan het verholpen worden, kortom het ge heel verbeterd, maar rekening houdend met genoemde 2 factoren moet hij besluiten be roep aan te tekenen bij de Kroon. Wanneer men vooraanstaande burgers in de gemeen te over nieuwbouw spreekt van deze school, schudt men z'n hoofd. Ik wil dat de Rijks overheid de volledige verantwoording neemt. Het zou naar zijn mening inconsequent zijn om nu er een stok achter de deur staat, het hoofd in de schoot te. leggen. Dhr. Uijl kan nog weinig steekhoudends zien in het spookbeeld dat raadslid v. Ast oproept omtrent 'n komende malaise. Wan neer hij de schoolgebouwen in de stad ziet, vindt hij het maar vreemd dat er hier geen nieuwe school zou kunnen komen. De voorzitter wijst er op, dat uit de laat ste begrotingsbehandeling wel duidelijk kwam vast te staan, dat woningbouw priori teit geniet boven openbare gebouwen. Het zal dus toch nog wel even aanlopen, eer men vergunning voor nieuwe schoolbouw zou hebben. Dhr. van Ast vindt dat het voornamelijk ligt aan het beleid van het schoolbestuur. In elk geval ondervindt geen enkel kind nadeel van dit schoolgebouw. Dhr. Uijl: Dat kunt U niet vaststellen. Dhr. v. Ast: Maar U stelt vast dat het wel zo is. De voorzitter vindt dat de mening vol doende is geopenbaard en brengt het voor stel van het dag. bestuur om van verder beroep af te zien in stemming. Het wordt naast de beide wethouders alleen door raads lid Uijl gesteund. De andere vier leden: Bijl, v. Ast, v. Houdt en Vroegop zijn er voor om in beroep te gaan bij de Kroon. Voor het invoeren van nieuwe spelling wordt door hetzelfde schoolbestuur een be drag voor leerlingen aangevraagd ad 822,Door de Inspecteur is dit terugge bracht tot 688,75. Voorgesteld wordt dit laatste bedrag te voteren, waartegen nie mand bezwaar heeft. De kindertoelageverordening wordt aan de rijksregeling aangepast. Per 1 Januari 1957 vervallen alle geno men besluiten inzake de verkeersmaatrege len. B. en W. worden gemachtigd om in overleg met de politie de nodige maatrege len te nemen. RONDVRAAG Dhr. v. Ast vraagt of de rattenbestrijding in de gemeente al spoedig ter hand wordt genomen, wat het geval blijkt te zijn. Dhr. Vroegop vindt dat de streep over de straat bij de hoek Potter nog te dicht langs die hoek loopt. Het zal worden be keken. Op een vraag van hetzelfde lid blijkt het de bedoeling te zijn, straks de straten schoon te spuiten. Dhr. van Houdt wijst er op, dat in be ginsel reeds besloten is tot verstrekking van kolentoeslag. maar kan dat voor Kerstmis gebeuren. De voorzitter: dat was de be doeling. Hij wijst er op-, dat de leverantie van de Bond wel wat misgelopen is door een onvoldoende juiste behandeling. De heer Bijl vindt dat deze Coöperatie niet voor levering in aanmerking moest ko men. De heer Vroegop zal er voor zorgen, dat het voorïaan beter gaat. Daarna sluiting. Tenzij er Rennies bij de hand zijn! Altijd weer die laaiende pijn van zuurbrand op de maag. Neem toch Rennies Een of twee van deze smakelijke pastilles - ge woon laten smelten op de tong en alle leed is geleden - helpen dadelijk Water of wat ook komt er niet aan te pas en ze zijn nog smakelijk ook. In iedere apotheek of drogis terij verkoopt men U Rennies graag. ZONDAGSDIENST ARTSEN Voor de gemeenten Tholen, Poortvliet, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vossemeer en St. Filipsland hebben Zondagsdienst: Dr. Kugel te Poortvliet, tel. 10; Dr. Vermet te Nieuw-Vossemeer, tel. 10. HOOGWATER in de week van 11 t.m: 17 December. Zondag vm. 1.17 nm. 13.44 uur Maandag 2.06 14.30 Dinsdag 2.49 15.10 Woensdag 3.27 15.44 Donderdag 4.00 16.17 Vrijdag 4.35 16.51 Zaterdag 5.07 17.23 Woensdag 14 December nieuwe maan te 8.07 uur. JUBILEUMAVOND N.C.B. Dinsdag ji. hield de afd. van de Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond haar jubileum vergadering ter gelegenheid van haar 10- jarig bestaan. Voorzitter J. M. Schot open de de bijeenkomst met het lezen van Ps. 103 en ging voor in gebed. Een bijzonder wel komstwoord sprak hij tot de heer Bakker, bondssecretaris, de heer Koetsveld, Districts bestuurder, de heer Minderhout uit Bergen op Zoom, welke ook bij de oprichtingsver gadering was geweest, de afgevaardigden van de Ned. Chr. Ambtenarenbond, de af gevaardigden van de Chr. Landarbeiders- bond en enige gasten. De secretaris gaf een overzicht over de afgelopen 10 jaar. Daaruit bleek dat de laatste jaren het ledental op hetzelfde peil blijft. Eerst was er in Tholen een corres pondentschap gevestigd, doch op 28 Nov. 1945 kon worden overgegaan tot oprichting van een afdeling. Op het beheer van de penningmeester, welke ook verantwoording deed, was niet de minste aanmerking. Hierna verkreeg de heer Koetsveld het woord, die een terugblik wierp op de afge lopen 10-jarige periode en een vergelijking maakte met 19451955. Veel is er de laat ste jaren ook op maatschappelijk gebied ver anderd. In 1920 bijv. bedroeg het aantal arbeidsgeschillen in totaal 481 in 3000 on dernemingen met 5600 arbeiders en met 234.000 verloren arbeidsdagen. In 1939 bedroeg het aantal arbeidsge schillen 90 in 467 ondernemingen met 5316 arbeiders en 91.400 verloren arbeidsdagen. In de laatste jaren worden zelfs geen sta tistieken meer bijgehouden omdat het van geen betekenis is. Deze verbetering is gro tendeels te danken aan het verslag dat nu plaats heeft. Veel is bereikt, zoals verbeterde arbeids voorwaarden, het risicofonds Bouwnijver heid, de Stichting vakopleiding, enz., enz. Spreker wees verder nog op de mooie bibliotheek die de bond bezit en raadde aan hiervan gebruik te maken. Hij sprak tenslotte de hoop uit dat ook deze afdeling de christelijke sociale gedachte van de bond naar buiten uit zou dragen. In de pauze werden nog enkele vragen naar aanleiding van het gesprokene gesteld en beantwoord. De voorzitter declameerde een tweetal gedichten. De koffie met gebak liet zich goed smaken. Daarna werd het woord gevoerd door de bondssecretaris de heer Bakker. Hij wees eerst op de loonsverschillen. In 1939 be droeg het loon van een timmerman circa 30 cent per uur, in 1945 werd het tussen de 4560 cent, en nu 1,20 plus vacantie- bon, risico, enz. Materialistisch bezien een grote vooruitgang. Spreker wilde echter daarbij niet alleen blijven staan, maar ook het chr. beginsel van de bond naar voren brengen. Materiele voortgang is wel belang rijk, doch daarvan alleen moet het lidmaat schap van onze bond niet afhankelijk zijn. Na nog een kleine verloting ten bate van het t.b.c.-fonds werden felicitaties uitge bracht door de afdeling B.o.Z. Overheids personeel en de Chr. Landarbeidersbond. Na de rondvraag sloot de heer Bakker de gezellige vergadering met dankgebed. HIJ WAS ER WEER Zaterdag jl. maakte St. Nicolaas een rij toer door onze, gemeente, voorafgegaan door de Harmonie „Concordia" met de drum band. Maandag bracht hij een bezoek aan de alg. kleuterschool en de o.l. school De zieke kinderen werden aan huis bezocht. DENK OM DE JONGE BOOMPJES Deze week is men begonnen met de oude dode bomen uit de Molenvlietsestraat te ver wijderen. Er zijn nu jonge boompjes ge plant welke de straat weer des zomers een fleurig aanzien zullen geven. GELUIDSINSTALLATIE Dat de voltooiing van de restauratie van dat deel der Ned. Herv. Kerk dat voortaan als kerk in gebruik zal zijn, steeds nader komt, constateerden wij ook deze week weer toen wij tegenwoordig waren bij de beproeving van de geluidsinstallatie die er door Philips wordt aangebracht. De aanleg is nog provisorisch, om a.s. Zondag eerst te luisteren of de thans aangelegde installatie voldoet. Voorzover in de lege kerk waar te nemen was, voldeed ze deze week zeer goed. Verder vernemen wij dat ook de verwar ming en verlichting nog dit jaar gereed zal kunnen komen. ling te Oud-Vossemeer plaats en wel op Vrijdag 2 December jl. Deze begrafenis stond onder leiding van Ds. W. Baay, Chr. Geref. Predikant te Alphen aan de Rijn (vroeger te Tholen). In het sterfhuis sprak Z.E.W. naar aan leiding van Job. 7 vers 17. Op de begraafplaats, waar vele genodig den en belangstellenden aanwezig waren, werd, als vriend, het woord gevoerd door Ds. H. van Gilst, Predikant der Ger. Ge meente tè Dirksland. In een ernstig woord werden de omstanders o.m. gewezen op de kortstondigheid des levens. De enige zoon van de overledene, Is. Heijboer te Delft, bracht, ook mede namens zijn moeder, een woord van dank voor de betoonde belangstelling, benevens aan de sprekers die het woord voerden. Vervolgens uitte spr. zijn dankbaarheid jegens zijn overleden Vader, die destijds zijn geliefde woonplaats Öud-Vossemeer verliet, opdat spr. de gewenste studiën tcf Delft zou kunnen volgen. AUTO IN DE SLOOT Maandagavond overkwamen de inzitten den van een vrachtauto van A. v. Poort vliet op de weg StanddaarbuitenZeven bergen een ongeluk, dat betrekkelijk nog goed afliep. De chauffeur M. van Poort vliet werd verblind door een tegenligger, de auto raakte van de weg af en sloeg over de kop een sloot in. Dhr. v. Poortvliet liep ernstige snijwonden aan de arm op. De jonge expeditieknecht J. Boogaart A. Hz kwam met de schrik vrij. De schade aan de vrachtauto viel nogal mee. Van de lading, 6 ton expeditiegoederen, was natuurlijk nog al wat stuk. GEVAARLIJKE TELEFOONDRADEN Een tweede ongeluk met goede afloop vond Zaterdagmorgen plaats op de Thoolse dijk even voorbij de zgn. Zwaantjes. ~Er was weer eens een telefoondraad geknapt, wat voor het verkeer buitengewoon ge vaarlijk is omdat ze te laat zichtbaar zijn. De motorrijder J. S. Duijzer uit St. Anna- land kwam er in terecht. Hij verloor de macht over zijn stuur en schampte in volle vaart een boom. De duopassagier, Mej. Gaakeer brak daarbij op enkele plaatsen haar enkel. Ze is direct naar het zieken huis vervoerd. De gevolgen waren wel ern stig, doch hadden fataal kunnen zijn indien dhr. Duijzèr recht tegen de boom was op gereden. FEESTAVOND N.V.V. Veel leden van het N.V.V. met hun huisgenoten maakten gebruik van de gele genheid tot ontspanning, die de plaatselijke afdeling vorige week in hotel Hommel bood. Bovendien waren een 30-tal N.V.V.- qrs met een autobus uit Stavenisse overge komen, zodat de zaal stampvol was. Het gezelschap „Tetman de Vries" trad op met het zangstuk „Oost-West, Thuis-best". De aanwezigen hebben vooral genoten van het toneelstuk in 3 bedrijven: „De tijd zal het leren". Iemand, afkomstig uit een arbeiders milieu, werkt zich op tot fabrieksdirecteur en ziet laag neer op zijn vader en een tweelingbroer, die op het platteland zijn ge bleven. Tenslotte komt hij tot de erkenning dat alle arbeid, om het even door wie het wordt verricht, gelijkwaardig is. Het stuk eindigt wanneer de hoofdpersoon weer naar het platteland terugkeert. De avond werd met bal besloten. Loop der Bevolking: Ingekomen: Adriana J. Capelle uit Delft. Vertrokken: Antonia van Loenhout naar Sint Maar tensdijk. Maria A Boogaart naar Bergen op Zoom. Johannis A. Duine naar Rotterdam. Elisabeth Robbe, echtgenote van C. F. v. Treijen, naar Nijmegen. Marry F. Koning naar Leiden. Elisabeth C. v. d. Houten, echtgenote van F. D. v. 't Hof naar Rotterdam. BEKEND INGEZETENE OVERLEDEN Op 29 November jl. overleed, na een langdurig lijden, te Delft de heer A. C. Heijboer, in de ouderdom van ruim 83 jaar. Toen de heer Heijboer vóór vele jaren nog in Oud-Vossemeer woonde, bekleede hij ongeveer 10 jaren de functie van ge meenteraadslid, waarvan enkele jaren eerste wethouder, tevens locoburgemeester. Als zo danig had hij zitting voor de S.G.P. Tevens was de thans overledene 3 jaren lid van de Prov. Staten van Zeeland voor dezelfde partij. De huidige burgemeester van Oud-Vosse meer, de heer Mr. J. J. Versluijs, werd destijds door dhr. Heijboer als zodanig ge- installeerd. Deze was door vergadering in Breda verhinderd tegenwoordig te zijn. Na zijn vertrek uit Oud-Vossemeer was dhr. Heijboer ondanks zijn zeer hoge leeftijd nog ongeveer 3 jaren lid van de gemeenteraad voor de S.G.P. te Pijnacker. De overledene was een zeer geziene per soonlijkheid. Naar men ons mededeelde had op ver zoek van de overledene de teraardebestel- ST. NICOLAAS ACTIEF Nadat St. Nicolaas eind vorige week al een bezoek had gebracht aan de R.K. kleu terschool, was Maandagmiddag de Alg. Christelijke aan de beurt. Het eerwaardige gezelschap arriveerde per auto en werd met het zingen van de bekende versjes begroet. Enkele kinderen moesten daarna wat alleen zingen, wat hun goed afging. Een kostelijk gezicht was het de peuters allerlei spelletjes te zien uitvoeren. Ook een toneelstukje ont brak niet. Met grote toewijding zeepte de een de ander in toen het er om ging te laten zien hoe het er bij de barbier toegaat. St. Nicolaas was er op gesteld dat ook de moeders meezongen. Enkele dames moesten het op het podium overdoen. Ze kweten zich zo goed van hun taak dat de oude bisschop het schone slot van het spreek woord „Een tien en een griffel..." toepasse lijk achtte. Weliswaar verwisselde hij zich zelf met „de juffrouw", maar zo'n klein ge heugenverlies valt hem op zijn jaren niet lastig te vallen. Niemand zal hem daarbij andere dan eerwaardige drijfveren hebben toegeschreven. De Sint was niet alleen streng voor de kleuters en de dames, maar ook voor zijn ondergeschikte Zwarte Piet had tussen al zijn grollen in kans gezien wat snoep te gappen. Nu kreeg hij tot groot vermaak van het kleine grut met de roe. Toch verhin derde hem dit niet op recht hartelijke wijze afscheid van het personeel te nemen, daar bij het gegeven voorbeeld van zijn meester niet vergetend. SLACHTVERGUNNINGEN In de maand November werden 104 huis slachtingen van varkens verricht. PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Vrijdag 9 December: Feestvergadering Buurtvereniging Onder de Molen in land- bouwschuur C. Polderman. Woensdag 14 December van 1112 en 6.30 tot 8 uur gelegenheid verkiezing ambts dragers van door kerkeraad gestelde dub beltallen in de N. H. Pastorie. BURGERLIJKE STAND Over de maand November 1955. Overleden: geen. Geboren: Leendert Pieter, zoon van Jan J. Nie- mantsverdriet en Hendrika T. Deurloo. Maria Jacoba, dochter van Izaak J. van Gorsel en Aaltje van Duijne. Maria Catharina Adriana, dochter van Anthonius F. Verhees en Cornelia J. Robbe. Huwelijken: Arris Pieter Keijman, 29 jaar, wonende te Rhenen en Hendrika Aarnoudse, 29 jaar, wonende te Oud-Vossemeer. Huwelijksaangifte: Jozias Johannis Lindhout, 26 jaar, wo nende te Oud-Vossemeer en Elisabeth Hoek 24 jaar, wonende te Bergen op Zoom. ZELDZAAM SPEL VERTOOND Vorige week Donderdag werd voor de A.N.A.B. afd. St. Annaland een feestavond georganiseerd, waarbij het gezelschap Tet man en Jarich in de volle zaal van lm. Rijnberg optrad. Een optreden dat grote waardering oogstte. Verdiende waardering. Een dergelijk toneelspel zal ter plaatse wel tot de zeldzame behoren. Zelfs de onvol doende accommodatie deed hoegenaamd niets af aan wat vertoond is. Schitterend waren de nuances tussen dramatische en hu moristische gedeelten, voortreffelijk de on middellijke en juiste omschakeling daarvan. Wanneer men alleen maar neemt de woorden en de melodie van het gezongen lied over de „lente" of de scene hoe vroe ger de wintermaanden werd doorgebracht, het boeide alles tot en met. En onder deze besten was Klaas Weststra in de vertolking van Jongsma, Sibren. Tjeerd en Van Dordt nog een uitblinker. De hoofdrol lag bij de schrijver en regisseur Tetman de Vries. Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi ge warmte verjaagt verkoudheid. „De tijd zal het leren", een stuk dat boeit van het begin tot het eind en een goede moraal heeft, waarin amper het zwakke punt wordt opgemerkt in een ogen blik dat de centrale figuur moet kiezen tussen rijkdom en dorpstrouw, een moment dat zich het beste leende voor een meest effectvol slot. De tijd leerde Jouke Dijkstra, dat er over het algemeen meer innerlijke rust en tevredenheid is op een mestwagen in de groene wei, dan in een grote auto op de betonweg. Hij is dan ook tenslotte wel rijk, maar jaloers op z'n tweelingbroer, die alle dagen zijn werk mag doen in één en hetzelfde dorp, dicht bij de natuur, in de schaduwen van toren en kerk. Ontroerd door het stuk. maar enthousiast over het vertoonde spel bracht de aan wezigen het gezelschap een ware ovatie. De in de pauze gehouden t.b.c.collecte bracht 26.61 op. TEVREDEN Zaterdag jl. liep de 9 daagse winkelactie ten einde. Voor de eindtrekking was grote belangstelling. De voorzitter dankte eerst alle medewerkers en dus practisch alle in woners voor de verleende medewerking. Het motto: vorm een hechte band, koop in Sint Annaland, was, zo meende spr., vol komen en metterdaad begrepen. Vele deel- nemers waren dan ook zeer tevreden over de verkoop in deze periode. Ook voor het bestuur van de middenstandsvereniging heet ze geslaagd, waar met een bereikte omzet van 58.683,50 de gemaakte kosten ruim schoots gedekt zijn. GUNNING De firma W. van Vossen en Zn alhier werd voor 15.740,— aannemer van straat verbeteringen in het uitbreidingsplan Gagel donk. BENOEMING Tot rentmeester van de Ambachtsheerlijk heid „Sint Annaland" is benoemd notaris E. D. van de Velde te Tholen. HET RESULTAAT van de verkoping en verloting door de dameszendingskrans „Indonesië" bedroeg 900.—. HUISSLACHTINGEN In de maand November zijn 119 ver gunningen uitgereikt voor huisslachting. BURGERLIJKE STAND Geboren: 5 Nov.: Marinus Adriaan, zn. van M. W. Buis en A. Rijnberg. 8 Nov. Jan Adriaan, zn. van J. van den Bos en D. Geense. Huwelijken: Geen. Overleden: 4 Nov.: Abraham de Jonge, 96 jaar we duwnaar van P. S. Geluk. 17 Nov.: Cornelis van Dussen, 83 jaar, echtgenoot van J. E. Heijboer. 18 Nov.: Mattheus Leendert den Engels man, 50 jaar, ongehuwd. Loop der bevolking Ingekomen: H. Duine en gezin, van Vrouwenpolder. Vertrokken: A. J. van Dijk, naar Dordrecht. G. M. Goedegebuure, naar Rotterdam. A. W. Meloen, naar Vlissingen. A. H. Overbeeke naar Noordgouwe. en U geen raad meer weet van de tergende pijn, brengt Eruscben Salts uitkomst De kleine, dagelijkse dosis Kruschen maakt korte metten met Uw rheumatiek. Zes mine rale zouten wetenschappelijk samengesteld, spannen in Kruschen samen om Uw bloed zuiverende organen krachtig te stimuleren. Met verjongde energie doen die dan hun heilzaam, bloedzuiverend werk. Onzuiver heden kunnen zich niet opnieuw ophopen en vastzetten in de gewrichten. Zo wordt U binnen korte tijd bevrijd van de pijnen die Uw humeur vergallen en Uw gestel slopen. VERPLEGING VAN MELAATSEN Woensdagavond trad in het Dorpshuis op de heer W. J. Sythoff van Sirjansland, die een lezing hield over de verpleging van me laatsen in Suriname. Na opening door Ds. Bouter sprak de heer Sythoff over de arbeid, die verricht wordt in de leprosenkolonie „Bethesda", circa 8 km van Paramaribo. Er werden en- „Einde" was vorige week het laatste woord van een feuilleton, dat door velen van onze lezers tot het belangrijkste hoekje van onze krant werd gekwalificeerd. Anderen kunnen daarover de schouders ophalen, het is en blijft een feit. Over smaak valt nu eenmaal nimmer te twisten. Vooral dit laatste voor ogen houdend, zijn we maar afgestapt van ons voornemen om een meer actueel vervolgverhaal te brengen, iets van de moderne tijd. Misschien is het juist een rustpunt in het jachtige heden zich nog even het millieu, de gewoonte, bedachtzaamheid en in verge lijking met het heden trage levensgang van vroeger in te leven. Zodat we voor ons nieuwe vervolgverhaal opnieuw in het ver leden teruggrijpen. Hoevelen van onze lezers herinneren zich niet het zo bekende „Terug in de modder" van Henk van Heeswijk. Van dezelfde auteur komen we met een nieuw vervolg verhaal „Batig saldo", iets van de inhoud ONS NIEUWE FEUILLETON Donkervoort is een van de kleine Neder landse gemeenten, waarvan er twaalf in een dozijn gaan. Er gebeurt zelden of nooit iets, dat de belangstelling trekt van het gehele land en de bevolking doet kalm haar plicht. Er is één steen des aanstoots de ouder wetse stoomtram, die het dorp verbindt met Rotterdam, maar niemand durft er eigenlijk tegen ageren, want baron Hoogstede, die wethouder is van Donkervoort, protegeert min of meer deze tram, waarvan hij aan deelhouder is.. Donkervoort wordt opgeschrikt uit zijn zoete dommel, als er in de kas van de Ontvanger Drenth een tekort van 2000 guide wordt ontdekt. En hij kan geen aan nemelijke verklaring geven voor dit tekort, dat hij evenwel onmiddellijk van privégelden aanzuivert. Dit neemt evenwel niet weg, dat hij wordt ontslagen: oneervol. Toch is hij onschuldig en het meisje, dat hem liefheeft, blijkt door een samenloop van omstandigheden in staat zijn onschuld te be wijzen en bereikt zodoende volledig eer herstel. BATIG SALDO is de titel van het nieuw feuilleton, waar mede wij in het volgend nummer een begin zullen maken en wij zijn er van overtuigd, dat U de lotgevallen van Jan Drenth, de gemeente-ontvanger van Donkervoort, en baronnesse Jeannette Hoogstede, het 21- jarig meisje, dat voor hem in de bres springt, met belangstelling zult volgen. We wensen U er genoeglijke weken mee De Redactie. kele filmpjes vertoond, waarop de aanwe zigen het leven en de behandeling der me laatsen konden zien. Door een jaarlijkse bij drage is het mogelijk dit werk te steunen. Door de toepassing van nieuwe medica menten mochten reeds lijders aan deze ziekte als genezen worden ontslagen. Ds. Bouter dankte de heer Sythoff voor zijn uiteenzetting en sloot deze avond met gebed. GEVECHT IN HET DIERENPARK Een dezer dagen werd een eend in het Dierenpark aangevallen door een kalkoen. Al vechtende wist de eend zijn tegenstander naar de vijver te trekken en trok toen de kalkoen in het water. Door onder water te zwemmen en de kalkoen mede te slepen onder water, was het gevecht spoedig be slecht en trad de eend als overwinnaar uit de strijd. Het leven in de dierenwereld is hard. BURGERLIJKE STAND over de maand November 1955 Geboorten: Hendrik Martinus, zoon van Pieter van Zetten en Maria Mathea Hendrikse. Willem Arie, zoon van Pieter Cornelis Jacob Steendijk en Lena Tazelaar. Gerarda Jacoba. dochter van Geerard Dorst en Jacoba Helena Moerland. Cornelis, zoon van Cornelis Frederik Hout en Jannetje Hage. Johanna, dochter van Jacobus Pieter Let- zer en Ida Wesdorp. Huwelijksaangiften: Jacob Cornelis van 't Hof, 32 jaar, van beroep landbouwer, wonende alhier en Dina Hage, 23 jaar, zonder beroep, wonende al hier. Johannes Leune, 25 jaar, van beroep ambtenaar ter secretarie, wonende alhier en Suzanna Catharina Priem, 20 jaar, zonder beroep, wonende alhier. Huwelijken: Jacob Cornelis van 't Hof, 32 jaar, van beroep landbouwer, wonende alhier en Dina Hage, 23 jaar, zonder beroep, wonende alhier. Overlijden: Martina van Zanten, 80 jaar, wonende alhier, echtgenote van Marinus Johannis Plansoen. Loop der Bevolking: Ingekomen personen: Johannis Cornelus Niemantsverdriet, van Poortvliet naar Prins Bernhardstraat 23. Johanna Maria Poot, van St. Maartens dijk naar Kerkstraat 67. Vertrokken personen: Hermanus Bos met gezin van B 61 naar Poortvliet. Cathalina Catharina Priem van Kerkstr. 31 naar Rotterdam. Maria Martina Ridderhof, van Bos 53 naar Poortvliet. SLACHTVERGUNNINGEN In de maand November werden 77 slacht- vergunningen afgegeven. HET BEZOEK VAN ST. NICOLAAS Vrijdagmiddag om ongeveer drie uur arriveerde onder veel belangstelling St. Nicolaas per boot hier in de haven. Dit maal waren dus de veel gezongen regels: „Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan", enz. en die op dat ogenblik bij dhr. Meulstee uit de luidspreker weer klonken, werkelijkheid geworden. Het was een imposant gezicht de oude bisschop ver- Piet op deze wijze zijn intocht te zien maken en heel wat kinder hartjes zullen bij deze aanblik zeker sneller hebben geklopt. Na door het bestuur van de plaatselijke Middenstandsvereniging van harte welkom te zijn geheten en hier en daar alvast een

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 2