Eendrachtbode nmratëMSi? Blijf meester Dameshanden 11c Jaargang No. 51 TWEEDE BLAD 4 Nov. 1955 RAADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER Een aanvrage om 44 schoolbanken afgewezen De gemeentebegroting 1956. Betere verlichting gevraagd. Een uitvoerige rondvraag. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Ook Spierpijn 1 -T**Zl E Uruw oFschraal Maandagmorgen jl. kwam de Raad in voltallige vergadering bijeen. Voorzitter: Burgemeester Mr. J. J. Versluijs. De notulen werden ongewijzigd onder dank aan de steller vastgesteld. Ingekomen waren de volgende stukken: Goedkeuringsbesluiten van Ged. Staten, betreffende: De Interim Ziektekosten Regeling Amb tenaren 1955. Het verkoopbesluit grond aan de School straat aan E. G. Hoek. De verhuur van een volkstuintje aan on derwijzer N. v. d. Houten c.s. De huurverhoging van de ambtswoning voor onderwijzers aan de Molenstraat. De 12e wijziging G. D. 1954. Het Verificatiebureau heeft boeken en kas over het 2e halfjaar accoord bevonden van: a. Inner havengelden; b. Fonds Huijssen van Kattendijke; c. Wezen Armbestuur; d. Algemeen Armbestuur; e. Landarbeidersstichting; f. Legeskas. Ook t.a.v. de Gemeente-ontvanger over het 3e kwartaal 1955 werden geen op- of aanmerkingen gemaakt. Aanvragen ex art. 13 der L. O. wet voor de tegemoetkoming in de reiskosten van schoolgaande kinderen, zijn ingekomen van M. A. Lindhout, voor zijn op de Mulo te Bergen op Zoom studerend dochtertje en van P. M. Plandsoen voor zijn beide kinde ren, die in Bergen op Zoom schoolgaan. T.a.v. de laatste aanvraag willen B. en W. nog onderzoeken of het zoontje van Plandsoen wellicht onderwijs ontvangt, dat ook hier te krijgen is. Op een vraag van dhr. Aarnoudse of leder, wiens kinderen elders een school be zoeken, recht heeft op de tegemoetkoming, antwoordt de voorzitter, dat de wet er toe verplicht rekening te houden met de finan ciële draagkracht der ouders. Men heeft in dertijd besloten voor schoolbezoek in Tho- len 25,en in Bergen op Zoom 40, per jaar te geven, met mogelijkheid tot een hogere uitkering voor kinderen, die volgens over te leggen doktersverklaring altijd van een busverbinding gebruik moeten maken. B. en W. onderzoeken thans de mogelijk heid van het stellen van een goede norm, zowel t.a.v. het bedrag der uitkering als de vraag vanaf welk inkomen er geen recht meer op bestaat. Daartoe wint men inlich tingen in bij diverse gemeenten en ook bij het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Dhr. van Driel zegt dat Plandsoen nooit de aanvraag zou hebben ingediend, wanneer niet uit de gemeenteraadsverslagen was ge bleken dat iedereen, ongeacht zijn vermo gen, de tegemoetkoming krijgt. Dhr. Istha stelt normen op prijs, maar de vergoeding moet op ruime schaal mogelijk blijven. Volgens wethouder van Engelen is de tot nog toe gevolgde gedragslijn, van altijd meer geven, ontaardt en in strijd met de wet. De aanvraag van Lindhout wordt toe gestaan, die van Plandsoen aangehouden. ZE ZIJN GOED GENOEG! Van het bestuur der „Ver. School m. d. Bijbel" is een aanvraag ingekomen om gel den voor aankoop van 44 banken, kostende 79,50 per stuk. Hierover is door B. en W. met het bestuur gecorrespondeert. In 1951 werden 20 banken verschaft, het aantal leer lingen is teruggelopen tot 91 en zal con stant blijven. Deze zaak is aan het rollen gebracht door de schoolarts, die de oude banken thans ondeugdelijk acht, hoewel hij in zijn rapport van 1954 het meubilair van de school nog prima noemde. Het schoolbestuur blijkt niet te willen tre den in de vraag of vervanging dringend noodzakelijk is, maar gaat slechts af op het advies van de schoolarts. De Inspecteur van het L. O. betwijfelt of er wel 44 nodig zijn. Z.i. is het aantal 32 beter. B. en W. hebben de banken ter plaatse bekeken en achten ze nog beter dan die van 1951, welke in één lokaal staan. Welis waar zijn ze niet van het nieuwste model, maar wanneer men zich enkel daaraan vast klampt kan men wel aan 't veranderen blij ven. Dat is ook de mening van de Inspec teur blijkens diens advies over de leermid- delenaanvraag der R. K. lagere school, die in de vorige vergadering werd behandeld. Het advies van het Dagelijks Bestuur luidt afwijzend. Wethouder van Driel is blij dat de voor zitter het standpunt van B. en W. zo hel der heeft toegelicht. Zelf is hij ook van mening dat de banken van de beide overige lokalen er, wanneer ze een vernisje krijgen, nog beter uitzien dan die in 1951 werden gekocht. Hij heeft de indruk dat het school bestuur er eigenlijk precies zo over denkt. De heren Aarnoudse en v. d. Klooster vinden ook dat de banken nog in goede staat zijn, en dhr. Istha verlaat zich op het oordeel van B. en W., waarop het verzoek met algemene stemmen wordt afgewezen. Dan is aan de orde een verzoek om een eenmalig subsidie van het in 1954 opge richte Nationaal Rheumafonds, dat uitbrei ding van het wetenschappelijk onderzoek van deze gevreesde ziekte wil bevorderen en zich verder propaganda en voorlichting ten doel stelt. Men gaat accoord met het voorgestelde subsidie van 1 cent per inwo ner. Een tweede subsidie-aanvraag is van de R. K. Leesbibliotheek. Inclusief de met het uit de gemeentelijke bijdrage 1954 gekochte boeken, bezit deze bibliotheek thans over 1883 delen. De boeken, die vorig jaar, dank zij de gemeente, konden worden gekocht, hebben nog niet gerouleerd. Dit gebeurt vol gend jaar. Tegen de gebruikelijke subsidie van 0,05 per boek bestaan geen bezwaren. Opgemerkt wordt dat de Chr. Volksbib liotheek nog niets heeft aangevraagd. Het ligt evenwel niet op de weg der gemeente met haar geld te koop te lopen. Hamerstukken zijn de volgende besluiten: a. Wijziging Alg. Ambtenarenreglement i.v.m. de toetreding per 1 Jan. a.s. tot de „Intercommunale Ziektekostenregeling Amb tenaren". b. Intrekking van de opcentenverorde- ning op de Grondbelasting, omdat het de bedoeling schijnt te zijn dat de Gemeente wet zelf wordt gewijzigd, als gevolg waar van het opcentenpercentage automatisch op het voorgeschreven maximum komt. c. Verhuur voor 5 jaar van de ambts woning Molenstraat 32 aan de nieuwe on derwijzer N. v. d. Houten tegen 390,60 's jaars. De pachtprijs van de volkstuintjes aan de Molenweg is niet in overeenstemming met het huidige prijspeil en bovendien te laag in verhouding tot het complex Bou Kooijmanstraat. De prijs wordt gelijk indien men voor een achtertuintje 4 cent en voor een voor tuintje Ax/2 cent rekent. De huidige jaarhuur van 6,4,50, 4.en 3,60 willen B. en W. nu voor de Molenwegtuintjes stellen op respectieve lijk 9,6,75, 6,40 en 5,44. Niemand heeft bezwaar tegen deze ver hoging, die op 1 Januari a.s. zal ingaan. Van diverse besturen zijn leden periodiek aftredend. Het Wezen Armbestuur beveelt in de plaats van dhr. S. J. Polderman de aftre dende en dhr. H. van Gorsel aan. De eerste krijgt 6 stemmen, de 2e 1. Tegenover het Wezen Armbestuurslid P. A. W. Mees stellen B. en W. zijn mede raadslid C. P. Timmermans. De aftredende heer Mees wordt met al gemene stemmen herkozen. Voor de vacature v. d. Klooster in het Alg. Armbestuur bevelen B. en W. de af tredende en dhr. J. Aarnoudse aan. Dhr. v. d. Klooster protesteert Wanneer de voor zitter de woorden gebruikt: „v. d. Klooster, zitting hebbend als raadslid". Hij blijkt al zitting te hebben gehad vóór hij lid van de raad was. De voorzitter zegt glimlachend toch de aanbeveling te handhaven. De raadsleden denken er ook zo over, want de aftredende wordt met algemene stemmen herbenoemd. Tegenover Dr. Renes plaatsten B. en W. voor het Fonds Huijssen van Kattendijke wijkzuster J. de Nooijer. Men heeft blijk baar geen zin in „De vrouw in het A,mbt", De uitslag luidt: Dr. Renes 7 en Zr. de Nooijer nul. De Commissie van Schoolverzuim is in haar geheel aftredend. Men geeft de voor keur aan stemming voor het college in haar geheel. 6 leden stemmen: „dezelfden". Eén briefje vermeldt: M. J. de Rijke, C. P. de Schipper en Jac. Boonman. Met 7 stemmen worden dus herbenoemd de heren M. J. de Rijke en J. Boonman; met 6 de heren P. J. Droogers, J. Roggeband en P. v. Driel Gzn. Het volgende agendapunt is aankoop van een klein strookje grond aan de School straat, eigendom van E. G. Hoek. Het prij- zenbureau heeft geen bezwaar tegen de overeengekomen prijs van 1,- per m2. Bij het bekijken van de situatietekening rijst de vraag of dhr. S. J. van Vossen wel vol doende uitweg over houdt. Na enige dis cussie komt men tot de slotsom dat een strook van 2.95 m breedte beschikbaar blijft, wat voldoende wordt geacht. Met aankoop van de 48 m2 grond ging ieder accoord. Tegen wijziging van de bouwverordening in dier voege dat voortaan bij bouw van huizen met 2 bewoningslagen een schuil plaats moet worden ontworpen, bestonden evenmin bezwaren. Zoals bekend is het verboden woningen aan de binnenring te bouwen en bestaande te herbouwen. Hiermee wordt op lange ter-r mijn ontmanteling van de fraaie dorpskerk beoogd. Om dat doel beter te kunnen be reiken is het gewenst dat de gemeente de betreffende percelen in eigendom verkrijgt teneinde later zo nodig zelf tot opruiming te kunnen overgaan. Nu doet zich daartoe een mooie gelegenheid voor. De weduwe S. de Wilde wil de woning Ring 20, thans verhuurd aan J. de Vlies, met pakhuis aan de gemeente verkopen tegen de prijs van f 6500,—. Dhr. Istha informeert of de waarde door een deskundige is geschat. Dit blijkt door de gemeente-opzichter te zijn gebeurd. De huur van het huis bedraagt 260,die van het pakhuis 200,per jaar. Niemand verlangt stemming over het voorstel tot aankoop, zodat het perceel wordt aangekocht. Het volgende agendapunt is aanbieding van de gemeentebegroting 1956. De begro ting sluit met een totaal van ƒ234.714,48, waarin een post onvoorzien is opgenomen van ƒ19.158,14. Voorlezing geschiedt van het rapport der Commissie van Onderzoek, die ook de be grotingen van het Alg. Armbestuur 1955/56 in haar nasporingen betrok. en rheumatische pijnen wrijft U weg met BETERE VERLICHTING Dhr. v. d. Klooster bepleitte daarin on der steun van andere leden een betere ver lichting van de Kalisbuurt. Zelf licht hij thans toe de verbetering niet te willen be perken tot de Kalisbuurt alleen. Verlichting met 60 Watt's lampen is ten enenmale on voldoende. Het is niet de bedoeling de ver betering op het peil van Hof- en Molen straat te brengen; daar is de verlichting in een woord „af". Dhr. Aarnoudse vindt de afstand in de Patrijzenweg tussen 2 lichtpunten te groot. De mogelijkheid tot verbetering wil de voorzitter wel onderzoeken. Een algemene verlichting zoals in de Hofstraat is echter uitgesloten. De volgende sterkte voor straat lantaarns is 75 Watt. Van deze toename moet men geen wonderen verwachten. Dhr. Istha merkt op dat het toch moge lijk moet zijn overal een goede verlichting te krijgen. Wat de heren v. d. Klooster en Aarnoud se hebben opgemerkt acht weth. van Driel juist. De verlichting van de Patrijzenweg moet worden verbeterd en indien 75 Watt nog te weinig is, moet men er 100 van ma ken. OPGRAVINGEN ZIJN LASTIG Een tweede in de Commissie aangevoerd punt betreft herbestrating na ingraving in het wegdek door de Waterleidingmij. Reeds spoedig doen zich dan verzakkingen voor. Dhr. v. d. Klooster wil dit voorkomen door herstrating vanwege de gemeente. Zijn be zwaren betreffen niet zozeer de bestrating dan wel het feit dat men het gat vult met de grond, die er uit is gegraven, inplaats van zand te gebruiken. Volgens de Waterleiding zijn aan het ge bruiken van dezelfde grond geen nadelen verbonden, zegt de voorzitter, waarop dhr. v. d. Klooster reageert met: „De Waterlei ding kan me nog meer vertellen". De voorzitter merkt op dat de Mij inder tijd is aangeschreven voortaan zand te ge bruiken. Nu eens doen ze het wel dan weer niet. Het verwondert dhr. Istha helemaal niet dat er verzakkingen optreden na een repa ratie. De grond zit vol water. Is dat vocht weggevloeid dan zakt de bestrating. Wat dhr. v. d. Klooster heeft opgemerkt, noemt weth. van Driel zeer terecht. Wan neer de gemeente-opzichter niet overbelast was en meer dan tweemaal per week in de gemeente komen kon, zou men geen last van klachten hebben. Alleen toezicht kan de Mij er van weerhouden het met het gebruik van zand niet zo erg nauw te nemen. Ook de gemeente-werkman is overbelast, al bestaat dat personeel momenteel dan ook uit 2 per sonen. geeft handen om trots op te zijn. Om alle moeilijkheden, in de toekomst te voorkomen, stelt dhr. v. d. Klooster voor te bepalen dat geen herstrating plaats vindt dan nadat de gemeentewerkman een laag droog zand heeft aangebracht. De voorzitter heeft wel eens geconsta teerd dat de Waterleiding werkelijk zand gebruikte. Dhr. Aarnoudse stelt voor op enkele plaatsen zand neer te leggen, misschien wil men dan wel de moeite nemen er even om te gaan. Er blijkt echter al meer dan één opslagplaats te zijn, zoals b.v. op het Veer. Dhr. Mees vindt dat men op deze ma nier wel een vaste 2e werkman nodig zal hebben. In dit verband wil de voorzitter na af loop nog iets in besloten vergadering be spreken. Tenslotte vermeldt het rapport van de Commissie van Onderzoek nog een tweetal opmerkingen van dhr. Engelen. Deze had de indruk dat misbruik wordt gemaakt van art. 13 der L. O. wet. In verband met het gesprokene in het begin van de vergadering, wordt hierop niet verder ingegaan. Omtrent de vraag over pachtverhoging door het Wezen Armbestuur zijn inlichtin gen gevraagd. Men heeft in 1952 een ver hoging met 20% tot stand gebracht. De Commissie adviseert tot vaststelling resp. goedkeuring der begroting van ge meente, Wezen en Algemeen Armbestuur, welke laatste sluiten met een totaal van 10.374,01 en 6428,06 en posten voor onvoorzien van 1212,13 en 242,44. Zonder hoofdelijke stemming wordt daar toe besloten. Aan de hand van de cijfers voor het Openbaar Onderwijs volgt vaststelling van het bedrag, dat over 1956 aan de besturen der bijzondere scholen per leerling wordt beschikbaar gesteld. Het wordt bepaald op 33,89, wat een toeneming met 2,be tekent. BEROEP OP HET POLDERBESTUUR Het spraakwater schijnt bij het afwerken der agenda geenszins te zijn uitgeput want bij de rondvraag wordt nog menig woord gewisseld. Dhr. van Driel vraagt zich af of het on derwerp, dat hij wil aansnijden, wel tot zijn taak behoort, maar wenst er toch over te spreken. Deze week passeerde hij de Pa trijzenweg. De toestand van de weg is in één woord verschrikkelijk. Dat geldt ook van de Coentjesweg. Het is niet mogelijk er met droge voeten door te komen. Wan neer er een auto jpasseert moet ieder zich haastig bergen, hoewel verschillende chauf feurs er rekening mee houden. De modder vliegt dan tegen de huizen op. Hij stelt voor in een schrijven een dringend beroep te doen op de onderhoudsplichtige, het Pol derbestuur, om over te gaan tot verbetering Het is hem niet te doen om b.v. de Roo- landscheweg, maar om de genoemde kom- wegen, waar veel mensen wonen. Ook dhr. Aarnoudse vindt het een treu rige toestand. Dhr. v. d. Klooster merkt op dat ver betering wacht op de uitvoering van de her verkaveling en dat kan nog lang duren. In tussen is de toestand onhoudbaar. De voorzitter zegt het verzenden toe van een dringend verzoek. De gemeente heeft dan gedaan wat mogelijk is. De verant woordelijkheid rust verder op het Polder bestuur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 5