WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLQND De komende begrotings- behandeling E VRIJDAG VERSCHIJ I I MT IEDER I I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht COMMENTAAR Afscheid Ds+ R* C* van Putten Herverkaveling THOLEN Sport A hoekje Jan Overeenkam Tal van belangrijke vraagstukken De Redactie legt U in deze pagina's voort Verkeersactie lie Jaargang No. 49 21 October 1955 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Volgende week zal de Tweede Kamer enige wetsontwerpen behandelen en daarna wordt begonnen aan de bespreking van de jaarlijkse begrotingshoofdstukken. Dan be leven we weer de jaarlijkse race met de tijd, want vóór Kerstmis zullen al deze hoofd stukken onder de hamer van voorzitter Kor- tenhorst door moeten gaan. Het is niet moeilijk om reeds nu de debatten op te noemen die de meeste aandacht zullen trekken. Minister Mansholt zal zich bijv. te verdedigen hebben tegen agrarische afge vaardigden, die een tikeltje somber ge stemd zijn, want de gulden tijd voor de boe ren dreigt voorbij te geraken. De export positie wordt steeds moeilijker. En de er varing heeft geleerd, dat het agrarisch be drijfsleven altijd het eerst de dupe is van een omslag der conjunctuur. Verlossende woorden zullen nog wel niet worden gesproken. Dat behoeft gelukkig ook niet. Minister Mansholt kan op tien goede jaren terugzien. Het is zeer de vraag of hij volgend jaar nogmaals een porte feuille van Landbouw zal ambiëren. Wij kunnen ons voorstellen dat dit niet het geval is. De begroting van Economische Zaken zal uitlopen op atoomdebat. Minister Zijl stra (ongetwijfeld een ontdekking in de Nederlandse politiek) is een strijdvaardig man gebleken, die zich niet alleen werpt op het loon- en prijsprobleem, maar ook op de ontwikkeling van de atoomenergie. Dit laatste wordt het probleem van deze eeuw. Wij staan momenteel aan de voor avond van de tweede industriële revolutie. En wij zullen deze beter moeten opvangen dan de eerste. Toen de stoommachine werd uitgevonden greep dit ogenblikkelijk in op de maatschappij. Het regende ontslagen en er waren grote sociale wantoestanden. Dat kwam alleen doordat de sociale ontwikke ling achterbleef bij de voortschrijdende me chanisatie. Nu is het de kunst om deze ontwikkeling voor te zijn. De kernenergie zal inderdaad een industriële revolutie teweeg brengen. Daaraan behoeft men niet te twijfelen. Maar het sociale beleid dient er dan ook op ge richt te zijn om deze revolutie op te vangen, zonder dat de maatschappij daardoor te veel wordt geschokt. Een der kenmerken van de atoomontwikkeling is, dat de onge schoolde arbeid gaat verdwijnen. De tijd van de lopende band zal tot het verleden gaan behoren want door het gebruik van atoomenergie wordt het juist mogelijk al het eentonige routinewerk te mechaniseren. In de eeste plaats zal dus getracht moeten worden het aantal ongeschoolde arbeiders te verminderen. Maar daarnaast zal het probleem der vrijetijdsbesteding een gote rol gaan spelen. Tijdens de eerste industriële revolutie waren de abeiders bevreesd dat de stoommachine het aantal arbeiders zou gaan veminderen. Deze gedachte is op den duur onjuist gebleken. Integendeel: de me chanisatie is een stap geweest op de weg naar welvaartsverhoging. Zo kan het ook zijn met de ontwikkeling van de atoom energie. Maar daar tegenover staat toch, dat het probleem der vijetijdsbesteding met veel aandacht bestudeerd moet worden. Nimmer mag echter meer de fout van de eerste industiële evolutie gemaakt worden, dat de sociale politiek achteraan loopt. Het is goed mogelijk, dat in de eerste periode minder arbeiders nodig zijn. Daarom is het goed te bekijken of het niet mogelijk zal zijn de arbeidsduur te verkorten. Praat mi nister Zijlstra dus ongetwijfeld over de atoomontwikeling, minister Suurhoff zal er niet onder uit kunnen over de lengte van de arbeidsduur te spreken. Zoals bekend heeft de Stichting van de Arbeid deze week aan de minister van Sociale Zaken gevraagd de SER een onderzoek te laten instellen naar de arbeidsduur. Is een vijfdaagse werkweek mogelijk? Wat zullen de gevol gen daarvan zijn? Aan dit probleem zitten vele kanten. Het is dan ook wel uitgesloten dat de SER hierover nog dit jaar advies aan de regering zal uitbrengen. Het pro bleem staat dus los van de actualiteit. Dat kan ook niet anders, want nu er geen sprake is van werkloosheid, (er is zelfs een ge spannen arbeidsmarkt), zou het onverstan dig zijn om de werkweek terug te bren gen tot vijf dagen. Maar aangezien de eco nomische situatie nog altijd labiel is, is het goed dat er reeds nu wordt bekeken, welke gevolgen verkorting van de arbeids duur eventueel zal hebben. Een vijfdaagse werkweek brengt ontzaggelijke veranderin gen met zich mede. Niet alleen wat betreft de arbeidsproductiviteit, de exportpositie en andere sociale en economische motieven, maar ook t.a.v. de sportbeoefening. Onze Zondag zou dan waarschijnlijk meer gaan lijken op de Engelse Zondag. Verder zal minister Suurhoff zich vooral moeten gaan bezig houden met het systeem van de loonvorming. Hoewel minister Drees zich op het standpunt heeft gesteld dat het loonhoogteadvies van de SER niet los te maken is van het loonsysteem (zoals we verleden week hebben geschreven), zal de meerderheid der Kamer er waarschijnlijk toch op aandringen, dat er vast een beslis sing over de loonvorming wordt genomen. Zou deze uitvallen in de richting van een vrijere loonvorming, dan moet het mogelijk zijn de jongste beslissing van de regering, om alleen de vacantieregeling te verbeteren, ongedaan te maken en inderdaad de ver schillende bedrijfstakken de vrijheid te geven de lonen met ongeveer drie procent te ver hogen. Natuurlijk met de beperking, dat de prijzen daardoor niet mogen stijgen en dat over deze loonsverhoging overeenstemming behoort te bestaan tussen werkgevers en werknemers. Het SER onderzoek over de loonhoogte brengt de gemoederen langza merhand aardig in beweging. Voor de ko mende huurverhoging (25%) en de invoe ring van de definitieve ouderdomsverze- kering per 1 Januari 1957 zal een looncom- pensatie van ongeveer 6% moeten worden gegeven. Is er dan nog meer ruimte om de arbeiders te laten delen in de gestegen welvaart? Velen zijn geneigd deze vraag bevestigend te beantwoorden. Maar waar moet deze extra ruimte dan aan besteed worden? Aan een algemene loonronde? Of aan de verbetering van de verschillende sociale verzekeringen, zoals de invalidi teitswet en de voorziening voor weduwen en wezen. Daarover verschillen de menin gen nu reeds. Vandaar dat men aan de re gering gaat vragen om een prioriteitslustje op te stellen voor het geval dat de lonen met meer dan 6% verhoogd kunnen worden. Het zal nog wel geruime tijd duren voordat we daarvan iets merken. In ieder geval is het duidelijk, dat het loonprobleem de ko mende maanden zeer belangrijk zal worden. Dat zijn dus de moeilijkheden van minister Suurhoff. Bij de begroting van Maatschappelijk Werk zal de terugkeer van de Ambonezen worden besproken. De bewindslieden van Buitenlandse Zaken zullen zich moeten uit spreken over de verdere integratie van West-Europa en de Nieuw-Guinea-kwestie. Bij onderwijs staat het leraren- en onder wijzerstekort midden in de belangstelling. Zo zijn de begrotingsbehandelingen dit jaar nog interessant, ook al zijn we dan bezig aan het laatste parlementaire jaar. (Nadruk verboden) dichter bij huis blijven. Bij onze bedrijven, in onze huishoudens. Hetzelfde geldt voor talloze tentoonstel lingen. Moeten we het nut daarvan wel zo hoog aanslaan, als het ons wordt voorge houden, zelfs van een zo grote tentoon stelling als de E 55 was. Een manifestatie van nationale energie Ongetwijfeld, maar naar onze mening is de wederopbouw van Rotterdam op zichzelf een heel wat indruk wekkender energiemanifestatie dan een ten toonstelling ooit kan zijn. Wie door Rotter dam loopt kan niet anders dan geïmponeerd worden door de geweldige activiteit, die daar wordt ontwikkeld en hiervan gaat o.i. meer stimulerende kracht uit dan van een tentoonstelling, die nooit veel meer is dan een kijkspul met kermisattracties. Naar onze, misschien te nuchtere mening, zouden de millioenen van de E 55 beter besteed zijn geweest aan de bouw van een of ander groot blijvend werk, hetzij op het gebied van woningvoorziening, dan wel tot ver groting van de capaciteit van de haven, het transportbedrijf of de industrie. DE DAG IS KORT In dit opschrift zal menigeen een gees telijke strekking voelen, waaraan we bij voorbaat niet tekort willen doen. In dat opzicht spreekt de aanhef van dit artikel voor menigeen wel zeer duidelijk. Maar de inhoud is hier van meer materiële aard. Daartoe willen we eerst in herinnering roepen de bekende fabel van de krekel en de mier. U weet wel, dat de krekel in dc zomer de mier uitlachte, omdat zij onafge broken aan het werk was, terwijl de krekel van de zon genoot en zijn dag doorbracht met op zijn manier te zingen. De mier liet zich echter niet afleiden en ging door met zijn werk. De krekel bleef zingen. Toen de winter kwam had de mier haar bestaan goed voorbereid, terwijl de krekel, niets bezittend, van honger omkwam. Met dit voorbeeld verwijzen we naar het mooie „weer" van vandaag, waarbij te wei nig rekening wordt gehouden met slechter weer dat op komst kan zijn. En dat is een eigenschap van elk tijdperk, waarin het de mensen bijzonder goed gaat. Op het ogen blik beleven we zo'n tijd. En men kan zich niet voorstellen dat het niet altijd botertje tot de boom zal blijven. Alle uitgaven wor den voortdurend opgeschroefd, wat natuur lijk wel een stimulans is voor het bedrijfs leven, maar dat zijn grenzen vindt in de lasten die men kan dragen. Het gevaar be staat, dat we het tempo van de goederen omloop zo opschroeven, dat er vroeg of laat stagnatie optreedt. Deze sfeer van ,,'t komt wel in orde" menen we ook waar te nemen bij vele gemeente-huishoudingen. De begrotingen van vele gemeenten kun nen alleen sluitend worden gemaakt, dank zij zware uitkeringen uit het Gemeentefonds. Dit is op zichzelf geen abnormaal verschijn sel, want de gemeenten hebben immers geen eigen inkomen meer. Het gevaar is dan echter, dat zij steeds minder de tering naar de nering gaan zetten, omdat hun tekorten toch wel worden goedgemaakt. Vandaar dat talloze overheidsinstellingen feitelijk boven hun stand leven. Natuurlijk zijn alle uit gaven op papier volkomen verantwoord, maar het neemt niet weg, dat er een beden kelijke mentaliteit gaat heersen van „groot doen" en van een al te luxueus beheer. Waardoor men komt tot onproductieve uit gaven. En dat waarlijk niet alleen maar gemeentelijke instellingen. We kunnen nog Een tekenend verschijnsel is ook de over dreven talrijke deelneming aan het interna tionale congres voor gemeentebelangen te Rome. Daarheen zijn 300 afgevaardigden gezonden, waarvan niet minder dan 85 Ne derlanders. Zoiets kan men ook waarnemen bij agrarische congressen. Is dit alles niet een gevolg van een kre kelmentaliteit. Men wil graag de mooie dag bezingen en eigen lof verkondigen, maar men vergeet, dat de kag kort is en dat we op heel korte termijn weer in grote moeilijk heden kunnen zitten. Wie dan leeft, dan zorgt zegt de fransman kort en krachtig in zijn taaltje. Zolang men werkt aan de vergroting van zijn afzetgebied en dus aan een verbreding van zijn bestaansbasis, in het groot of in het klein, nationaal of indivi dueel, kunnen we daar volkomen mee in stemmen, maar wanneer het alleen maar feest wordt om het feest en vertoon terwille van het vertoon, dan zien we het als een bezwaar. Is de huidige toestand wel zo sta biel als ze lijkt. Is de dag te dien aanziens ook maar niet erg kort Het zal nog niet vaak zijn voorgekomen, dat het kerkgebouw beter bezet was dan Zondagavond, toen ds. van Putten afscheid nam i.v.m. zijn vertrek naar Loenen aan de Vecht. Voor de predikatie had ds. van Putten tot tekst gekozen Hebreeën 13, vers 20 en 21. Na er op te hebben gewezen dat Paulus deze brief schreef tegen de achtergrond van de Oud Testamentische offerdienst, zegt de scheidende predikant dat God slechts een God des Vredes kan zijn voor degenen, die door het bloed van - Christus zijn gered. Dit Bijbelwoord maakt dus een scljeiding. Zij, die afzijdig staan worden er door tot geloof geroepen. En de ware gelovige krijgt tot taak de heiliging van het leven. Wel iswaar is God het „die in U werkt hetgeen Hem welbehaaglijk is", doch dit mag geen aanleiding zijn deze zijde van het geloofs leven te verwaorlozen, hetgeen nog te veel gebeurt. Na de predikatie wendde ds. van Putten zich tot verschillende colleges en personen. Hij dankte de Kerkeraad voor de prettige samenwerking', met hen heeft wel eens' verschil van mening bestaan, doch men kan elkander vrij in de ogen zien. Op de kerkeraad komt bij een vacature altijd een grote verantwoordelijkheid te liggen. Hij hoopte op een goede verstandhouding met de consulent, ds. Lam van Poortvliet. Met een Kerkvoogdij en een college van Notabelen had ds. Van Putten vroeger wel eens minder aangename ervaringen gehad. Daarom stemt het te meer tot voldoening dat in Oud-Vossemeer alles in goede har monie kon worden behandeld. De sfeer van de Ringvergaderingen was altijd bijzonder goed en het deed ds. van Putten goed te zien dat zovele predikanten aanwezig waren. Wat de Classis betreft kan hij de Voor zitter van dit college, ouderling Krijger, verzekeren na de eerste vergadering erg sceptisch te zijn geweest. Alles is echter nogal meegevallen, al moet worden toege geven, dat tussen de eilanden Tholen en Schouwen vele verschilpunten bestaan. Op de Prov. Kerkvergadering is i.v.m. de invoering van de nieuwe kerkorde veel werk verzet. Aan de tijd dat hij samen met ouderling Krijger en ouderling van Kleunen het Col lege der Prov. Visitatoren vormde, zal hij altijd met genoegen terug denken. Na de beide organisten, Geluk en Rid derhof en dhr. Voshol als koster en tuinman te hebben toegesproken, wendt hij zich tot ds. A. Koning, Geref. predikant alhier. De verhouding tot die kerk is vroeger wel eens precair geweest, wat het geestelijk leven niet ten goede kwam. Voor de toekomst hoopt hij op een daarwerkelijke samenwerking, wat ook geldt ten opzichte van een mogelijk aanwezige vertegenwoordiger der Chr. Ger. Kerk. Kerkmuren zijn een getuigenis tégen ons. We moeten bidden om de weg terug. Wat de burgerlijke gemeente betreft, hij is op de secretarie, zijn oude huis, altijd met grote welwillendheid ontvangen. Tenslotte wendt de scheidende predikant zich voor de laatste maal tot de gemeente waarin hij veel aanhankelijkheid heeft ge vonden. In het kort roept hij haar toe. „Blijft bij hetgeen U verkondigd werd". In aansluiting op de gehouden preek bindt hij zijn gehoor op het hart toch vooral aandacht te geven aan de band tussen belij den en beleven. Indien men zich in het leven niet gedraagt naar hetgeen men in de Kerk beleden wil zien, vervalt de gemeente in het kwaad, dat voor deze streek bijzonder urgent is, nl de dode rechtzinnigheid. Denk niet dat de vrijzinnigheid dan vrijspel zou krijgen, neen een dode orthodoxie is erger dan dat, want het is „niets". De eerste spreker was daarop ds. Brons van Scherpenisse namens de Ring Tholen en St. Filipsland. Het Evangelie brengt de mens tot een dwingende keus, hij hoopt dat ds. van Putten dat Evangelie ook in Loe nen zal verkondigen. Ouderling Krijger, Zierikzee, sprak na mens de classis. Hij dankte de predikant voor het werk, dat hij als afgevaardigde der Classis naar Moderamen (Prov. Vergade ring) en Synode heeft gedaan. De vertegenwoordiger van het Mode- De belangrijke problemen in de 2e kamer Afscheid ds. R. C. van Putten Bezweerroekeloos verkeer Het is voor LI zo'n kleine moeite en zo'n kleine uitgave. Maar voor de volksgezond heid in ons land en in Uw eigen woonplaats var; zo grote betekenis Schrijf daarom steeds mooie brieven. Brieven met een Kerstzegel BENOEMING Het Bestuur van de Stichting Centrum voor Kraamzorg voor Zuid- en Noord-Be veland en Tholen benoemde tot Leidster- Docente met ingang van 1 November a.s. mejuffrouw Zuster B. M. Aarens, thans waarnemend Leidster-Docente van dit Cen trum. ramen herinnerde aan het feit, dat ds. van Putten Voorzitter van de Prov. Vergadering is geweest. Het is zijn verdienste dat het isolement werd doorbroken, waarin het ker kelijk leven op Tholen gedrongen was, be kneld als het ligt tussen N. Brabant en de rest van Zeeland, waar men een geheel andere „geestelijke ligging" vindt. Het kerkvisitatorschap is een moeilijke taak, doch ds. van Putten heeft er zich goed van gekweten. De volgende spreker is ds. A. Koning, die zich zeer luimig uitdrukte. Van een gespan nen verhouding, die er volgens ds. van Put ten bij diens komst tussen beide kerken zou hebben bestaan, is hem niets bekend. In de 2J4 jaar, dat hij de vertrekkende predikant kent, heeft hij hem volstrekt niet als „oubollig" gezien, doch eerder als iemand met een vechtersnatuur. Door zijn gave tot juist definiëren en sterk omlijnd te spreken, was hij zeer geschikt tot het zitting nemen in vertegenwoordigende lichamen. In aansluiting op het vorenstaande zou het wellicht aanbeveling verdienen indien de ds. naar Loenen aan de Vecht wat water uit de Eendracht meenamen en zonodig Vechtwater naar hier stuurde. Burgemeester Versluys noemde de band tussen ds. van Putten en de burgerlijke ge meente groot. De predikant heeft menig uurtje op het gemeentehuis doorgebracht, hij dankte hem voor het werk, dat ds. van Putten in en buiten het kerkverband heeft gedaan. Namens de Kerkvoogdij en het College van Notabelen sprak de ouderling kerk voogd P. W. C. van Westen. Er is in de laatste jaren veel tot stand gekomen, zoals kerkrestauratie en bouw nieuwe pastorie. Het helder oordeel van de predikant en de adviezen, die niet opdringerig werden ver strekt, zullen node worden gemist, Bij het vertrek wil hij hem toeroepen „Gaat henen in deze uw knecht". De laatste spreker, ouderling Jac. van Dijke, voerde het woord namens de Kerke raad. In de 6 jaren, dat ds. van Putten de gemeente diende, heeft hij vele malen de Kerkeraadsvergaderingen gepresideerd, cate chisatie gegeven, enz. Hierdoor is er een band tussen ds. en gemeente gegroeid. Na de scheidende predikant voor al zijn werk in de gemeente te hebben gedankt, verzocht hij de aanwezigen hem Ps. 134 3 toe te zingen. Tenslotte eindigde ds. van Putten door de hoop uit te spreken dat het gebed, in het gezongen psalmvers uitgedrukt, niet mindert. EEN MOOIE BRIEF Een mooie brief dat kan een brief zijn met goed nieuws. Maar we kunnen niet allemaal alleen maar brieven met goed nieuws schrijven Een mooie brief kunt U ook van een kind krijgen, die met het puntje van de tong uit de mond zijn hanepoten met primitieve, goed bedoelde, dikwijls ontroe rende, tekeningetjes versiert. Maar: we zijn de kinderschoenen ontwassen Toch kunt U ook een mooie brief schrij ven, met heel weinig moeite. Dat is: een brief met een Kerstzegel voor de tubercu losebestrijding er achter op. Het ontwerp is van D. van Gelder uit Veere de kun stenaar, die ook verschillende van onze zo- merzegels ontwierp en wiens postzegelont- werpen voor de Verenigde Naties werden bekroond. Maar niet daarom alléén is een brief met een Kerstzegel mooi. Zo'n Kerstzegel kost drie cent. En dat geld is bestemd voor de tuberculose-bestrijding in Uw eigen provin cie, alsmede voor de nazorg voor genezen patiënten. Tuberculose-bestrijding is nog steeds hard noodzakelijk. We zijn op de goede weg: de sterfte is, na de oorlog, aanzienlijk afge nomen. Maar: nog élk uur van elke dag en elke nacht komt er een nieuwe t.b.c.-patiënt. Meer dan 10.000 in het afgelopen jaar. Kóóp die Kerstzegels Koop een boekje van 100 voor drie gulden of koop er enkele voor slechts 3 cent per stuk. U kunt ze krijgen bij de Kruisverenigingen in Uw woonplaats, (bij de wijkverpleegsters en bij de Prov. Zeeuwse Ver. tot Bestrijding der t.b.c., Wilhelminastraat 9 te Goes. In de polder Scherpenisse liggen vele percelen weiland, die ongeschikt zijn voor bouwland. Verschillende percelen grasland zijn of geheel of gedeeltelijk geëgaliseerd. De Herverkavelingscommissie heeft reeds vroeg in een harer vergaderingen besloten, voor de herinzaai 250.per ha vergoe ding te geven. Verschillende grondgebrui kers hebben voorjaar 1955, andere najaar 1955 hun percelen of hun gedeeltelijke per celen opnieuw ingezaaid. Het blijkt echter dat vele andere niet hebben ingezaaid, het is dan ook daarom dat de Agrarische Sub commissie Tholen in haar laatste verga dering besloten geen graslandinzaai- vergoeding uit te keren alvorens het weiland is ingezaaid. Tevens werd daar besloten dat alle weilanden in de Scherpe nisse- en Schakerloopolder vóór Mei 1956 ingezaaid moeten zijn. Bij niet inzaaien zal dus de grondgebrui ker een aanzienlijke opbrengstvermindering moeten incasseren, doordat minder vee kan worden gehouden per ha. Diegenen die hun weiland, dat ongeschikt was voor bouwland, in 1955 opnieuw heb ben ingezaaid, ontvangen vóór 1 Januari 1956 hun vergoeding. De grondgebruikers die dit niet hebben gedaan, krijgen dus geen vergoeding voordat hun weiland opnieuw ingezaaid is, met als uiterste datum van inzaai 1 Mei 1956. Het Bureau van Uitvoering Herverkaveling Tholen. Smerdiek-Chrislandia 51 Het is dus niet zo geweest, als we in vo rig nummer aankondigden, dat alle wedstrij den in verband met de jeugdwedstrijd te Breda voor Zaterdag waren afgelast. We hoorden dat bijvoorbeeld ook Vrederust Tholense Boys is doorgegaan en zeker is dat van bovenstaande elftallen, waarvan het verslag ons tijdig bereikte, opnieuw een Smerdiekse overwinning, wat uiteraard te gen Chrislandia thuis ook wel verwacht werd. Nu zal ondanks de grote overwinning deze ontmoeting niet lang in herinnering voortleven. Daarvoor was vooral de sfeer te slecht en ook het vertoonde spel zeer matig. Door het niet-opkomen van de scheids rechter (dit zal ook de laatste keer wel niet zijn) begonnen de bezoekers al voor de aan vang de scheidsrechter te wantrouwen. Reeds direct na de aftrap ontwikkelde zich het beeld dat de gehele wedstrijd zou be heersen. De bezoekers stormden over het veld achter de bal aan, om deze kost wat kost te bemachtigen en er dan vooral hard tegen te schoppen. De Smerdiekverdediging en middenlinie, ook voor geen geruchtje vervaard, gooide Zich op de bekende wijze in het strijdgewoel, zodat het echt een spel letje voor flinke jongens werd, maar niet bepaald klassiek voetbal. De Smerdiek-voor- hoede deed het kalmer, meer passend bij de benaming van vorige week. Toch was de juiste afwerking van de aanvallen in goede handen, want reeds met de rust was het 30, ondanks dat Chrislandia meer in de aanval was dan Smerdiek. Een verdiende stand, omdat er aan Smerdiekse kant uiter aard nog voetbal te zien was. Na de thee had Chrislandia de steun van de wind. Daardoor werden de offensieven nog heviger, maar strandden alle op de ver dediging. De sporadische kansen die nog overbleven werden op de juiste wijze door de keeper behandeld. En daarbij kwam dat de Smerdiekse aanvallen gevaarlijker ble ven. Uit één daarvan werd het 40 en zelfs een vijfde Smerdiek-treffen kwam vóór het tegenpunt van Chrislandia. Wel moet gezegd, dat de gasten tot de laatste minuut volhielden en Smerdiek veel geluk had, maar meer dan het ene tegenpunt, dat ze tenslotte maakten verdiende Chrislandia qua spel toch niet. Vrederust Tholense Boys 80 Om nu met de eerste wedstrijd uit te moe ten gaan en dan nog tegen Vrederust ook bleek voor de Tholenaars een moeilijke op gave. Die verwachting was er dan ook. En inderdaad was de opgave te moeilijk. Maar we mogen al blij zijn, dat de Thole naars er weer in geslaagd zijn een terrein te verkrijgen en aan deze competitie meer te doen. Het staat wel vast, dat wanneer dit elftal wat meer is ingespeeld, even tueel en zo mogelijk aangevuld met een paar geroutineerde krachten, menig tegen stander in deze afdeling er nog de handen aan vol zal krijgen. Ditmaal was het nog een vrij eenzijdig spelbeeld met een geluk kige voorhoede van de thuisclub en een zeker niet fortuinlijk spelend Tholen. Niette min was een Vrederus-overwinning zeker verdiend. In de 2e klasse A verloor Vrederust 2 van Dinteloord 2 met 2—3. DE VERWACHTING Tholense boys speelt a.s. Zaterdag thuis en verwacht daar WHS. Het zal haar ook nu moeilijk vallen het tot een overwinning of gelijk spel te bx-engen. Noordschans gaat z'n krachten beproeven tegen het bezoekende Kogelvangers en het zal wel alle zeilen moeten bijzetten om van de nog ongeslagen Willemstadse jongens te winnen. En toch zien we die kans er voor Noordschans inzitten. Voor NAC zal dat niet zo gemakkelijk gaan, waar Smerdiek op bezoek komt. Technisch staat de thuisclub hoger, maar het productieve van de voorhoede der gas ten mist het en daarom zal het met een ge lijk spel tevreden kunnen zijn. Chrislandia kan thuis winnen van Seolto. In de 2e klasse A zal Noordschans 2 waarschijnlijk winnen van Kogelvangers 2, evenals Chrislandia 2 van Seolto 2. Ook voor WHS 2 ligt er de kans tegen Vrederust 2, terwijl het Smer diek wat moeilijker zal vallen tegen Din teloord 2. Misschien een gelijk spel. J' Eens reed ik in een auto rond, Als koning van de wegen, Bij snelheid voeld' ik me gezond, Ik kwam U vorst'lijk tegen. Ik zag in „snijden" wel iets flinks, En heb dus steeds gesneden Totdat ik in een bocht naar liks Voorgoed ben weggegleden Ik knalde op mijn motorfiets De drukste straten binnen, 500 cc is toch iets, Om ferm mee te beginnen, Mijn valhelm if mijn leren buis, k' Weet niet, wat stoerder maakte Totdat ik in een ziekenhuis Op 't kantje nog ontwaakte Mijn bromfiets is een aardig ding, Echt wat om mee te spelen, De snelheid is wel wat gering, Maar dat gaat nooit vervelen. Je voelt je vlugger, lekker vrij, Hoe anderen ook snorden Nu wacht ik op een boerderij, Tot ik vervoerd mag worden Mijn rijwiel gaf me iets vertrouwds, Je kon zo huis'lijk rijden, We deden samen nooit iets fouts, Toen kwamen and're tijden. Eens wou ik naar de overkant, Maar 'k gaf geen enkel teken De dokter zei: „Dat gipsverband Zit nog wel enk'le weken"! En dit verhaaltje gaat maar door, Agenten schrijven bonnen, Het snelverkeer houdt langs zijn spoor 't Gevaar breed uitgesponnen Men ziet het wel, men ziet het niet, De meesten doen heel handig, En luist'ren ze naar goede raad Dan is 't noodlottig vaak te te laat Da's hoop loos onverstandig.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 1