WEEKBLAD VOOR HEI EILAND THDLEN EN ST.FILIPSLAND I I I i VEERTIG JAAR Boerenleenbank Sint Maartensdijk Het plan van wegen en waterlopen VERSCHIJ NT IEDERE VRIJDAG WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT De Redactie legt U in deze pagina's voor: Daarom was het nieuwe nu officieel geopende bankgebouw nodig* lie Jaargang No. 48 14 October 1955 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Lezers nemen de pen op De vijfde ronde in de competitie Het weer in October Weet U dat geduldig verdragen de sterkste ver dediging is Jubileum bij de Smerdiekse Boerenleenbank Het wegenplan voor 1956 Gunning technische school en een crediet voor noodgebouw chr. school STEMMEN VAN LEZERS (buiten verantwoordelijkheid v. d. redactie) M. de R„ Met verontwaardiging las ik als dieren- vriendin dat de kettinghond van dhr. Potter te Poortvliet, na het bijten van enkele per- sonen was doodgeschoten. Dit bijten is na tuurlijk niet prettig. Maar heeft dhr. Potter wel eens bedacht, wat het is heel je leven aan een ketting te moeten liggen. Komt zo'n dier dan vrij, dan wordt het dol van blijd schap. Mocht genoemde heer weer een hond nemen, laat hij het dier dan vrij laten rond lopen op z'n erf, dan zal hij zien dat het zo maar niet bijt. 'k Hoop dat dit wordt gelezen door he laas nog vele houders van kettinghonden. Weg met de kettinghond. Een dierenvriendin. M. B., Rotterdam. BRANDWEERPERIKELEN M.d.R. Het was een bittere pil, die de „vrijwillige Brandweer" te Scherpenisse te slikken kreeg, toen verleden week de gemeenteraad, het verzoek om een eigen spuit, niet kon in willigen. Wij waren daarover diep teleur gesteld en ook wel enigszins verbitterd, wat elke vrijwillige brandweerman zich zal kun nen indenken. Wij konden echter toch nog een hoopvol geluid horen, nl. deze dat er getracht zal worden met de gemeente St. Maartensdijk van de gemeenschappelijke regeling, die er tot op reden is, af te komen. Dat ook alle leden er van overtuigd waren dat we een zelfstandige brandweer moeten zien te krijgen, heeft ons ook goed gedaan. Wij vragen ons echter af wat zal er nu gebeuren Het woord is aan de gemeenteraad van St. Maartensdijk. We hopen dat ook deze heren er van overtuigd zullen zijn, dat een gemeenschappelijke brandweer toch eigenlijk niets is. Toen deze regeling gemaakt werd, kon het bijna niet anders, gezien de financiële moeilijkheden, enz. Maar nu geloven wij toch wel, dat de Vroede Vaderen der vooruitstrevende Smal- stad de bakens zullen verzetten nu het getij is veranderd. Elke gemeente op ons eiland heeft een eigen zelfstandige brandweer en spuit. Zal een gemeente als St. Maartens dijk dan genoegen nemen met een halve spuit Wij hopen van niet. dan zal ook Na de kaarten en toelichtingen, die we publiceerden van de complexwerken in het herverkavelingsgebied Tholen werkplan 1956 volgt hier het werkplan van wegen en waterlopen. Het kaartje bestuderend zult li een indruk krijgen van de richting daar van. Toch valt het moeilijk na te gaan of een weg of waterloop in dit gebied door een bepaald perceel loopt. Maar U weet altijd inlichtingen te kunnen krijgen bij het Bureau van Uitvoering in de al bekende St. Maartensdijkse barak. Door de verwezenlijking van dit werk plan 1956 zullen ook die gemeenten, welke tot op heden weinig van de herverkaveling hebben gemerkt Oud-Vossemeer en St. Annaland de eerste nootjes te kraken krijgen. De tertiaire weg of in herverkavelings term: de A-weg Poortvliet Oud-Vosse meer zal in Januari 1956 worden aanbe steed, zodat circa een maand later de uit voering hiervan ter hand genomen kan worden. De tertiaire weg Poortvliet St. Anna land wordt in Maart 1956 aanbesteed. In hoeverre hierbij aan de grens van St. An naland nog verandering komt in verband met toegangswegen tot de nieuwe haven is nog niet definitief bekend. In elk geval wordt de globale ligging, zoals op de kaart staat aangegeven. Deze twee belangrijke wegen zullen dus in 1956 worden verbeterd. Wanneer de her verkaveling bestond uit alléén maar deze verbeteringen, zou er wel geen enkele tegenstander te vinden zijn, al zullen door verbreding en het recht trekken van deze wegen ook verschillende gebruikers grond moeten afstaan. Deze wegenverbetering is echter wel zo urgent, dat het als een uit komst gezien zal worden, wanneer met, laten we maar hopen over een jaar, hier over het wegverkeer kan plaats vinden. De polderwegen, zoals ze er nu bijliggen, waaraan jammer, maar vanzelfsprekend ge noeg, zo weinig mogelijk meer wordt ge daan, liggen er treurig bij. Ondanks de droge periode. Het ligt dan ook in het ver schiet, dat zij bij het komen van de natte „moesson" niet meer te berijden zijn, zeker niet voor vrachtwagens. De verbindingen vanaf Oud-Vossemeer naar Poortvliet en Scherpenisse zal men dan ook moeten zoe ken via Tholen of St. Maartensdijk. Is het wonder, dat al het verkeer veeleer +-+-+-+ Bonclweo| Poorbvliafc.- LAnolbouw wco) a. LAndbouw wè.ej b of c. Wotcr loop. Dekloio|e.n we«je.n b. 6®moal. OndarbcmalinC|. KunAbwcrk mat «.xbrot voora op bespoediging dan vertraging van deze verbeteringen hoopt. Het „Dalemse wegje" te Tholen ook op deze kaart te onderscheiden zal in November 1955 worden aanbesteed en de rest van de op dit kaartje voorkomende wegen in Februari 1956. WATERLOPEN, Voor de bemaling Tholen is het gebouw klaar, maar de installatie wordt nog niet gemonteerd. Bij Schakerloo moeten nog 2 bruggen gebouwd worden, die in December van dit jaar nog worden aanbesteed. Ook de onderbemaling in Poortvliet wordt een object voor 1956. Tenslotte willen we nog even wijzen op de breedte van de verschillende wegen, die door de herverkaveling worden aangelegd. De landbouwwegen a (dat zijn de hoofd verbindingen tussen de gemeenten, te verge lijken met prov. tert. wegen) hebben een minimale verhardingsbreedte van 5,5 meter. Met bermen erbij komen ze op bijna 10 m. De landbouwwegen b hebben een ver hardingsbreedte van 3J/£ m en komen op maximaal 9 m (dus inclusief bermen). De c wegen krijgen 3 meter verharding met in totaad 8 m. De breedtes van de bermen is afhankelijk van eventuele be planting. Voor het uitzetten van deze wegen wor den piketten gebruikt met rode koppen, voor de waterlopen blauwe Maar de piketten met de oranjekoppen ge ven de juiste breedte aan van de grond die nodig is voor wegen en waterlopen, grond ing. Tussen de piketten - hopen inbegrepen, met oranjekoppen zal dus het werk worden uitgevoerd. Vrijdagmiddag 7 October 1955 omstreeks half vier bood het 9-jarig dochtertje van de kassier, Trudi Muller aan burgemeester D. C. Bouwense, de sleutel van de mooie voordeur aan, waarmee het Hoofd der gemeente het nieuwe gebouw der Coöperatieve Boerenleenbank officieel opende. De Smerdiekse Markt is weer een mooi gebouw rijker met een opvallende voor deze bank wel zeer passende gevel. En van binnen De bouw kon niet geheel volgens de oorspronke lijke plannen worden uitgevoerd. Er zat en zit nu nog een keukentje van de buren in de weg. Daarom heeft men ook bij dit verbouwde pand nog moeten woekeren met de ruimte. In elk geval werden een ruim kantoor, een kluis en achterin een wacht kamertje ingericht, dat men de hal zeker de eerste jaren wel weer voldoende accomodatie biedt aan de groeiende boeren leenbank van Sint-Maartensdijk. Een gezellige avond was er vanwege deze opening en vanwege dit veertig jarig bestaan georganiseerd voor de leden in hotel Steketee. Het hoofd van de lag. school, de heer de Bruin, die wel van zeer dichtbij het schoolsparen meemaakte, achtte dit van groot belang. Hij illustreerde het „sparen" in vroegere tijd met het aardige voorbeeld, dat je als kind 's Maandags een cent mee bracht, dat de juffrouw in een lucifers doosje deed. Wanneer het vol was, nam jet mee naar je moeder, die je daaruit weer elke Maandag een cent gaf om dat school- lucifersdoosje opnieuw vol te krijgen. Spreker maakte van deze gelegenheid gebruik het bestuur te danken voor de ge zellige middag die de jeugd was geboden, wenste geluk met de bouw van de nieuwe bank en wist bij ondervinding, dat men in kassier Muller een zeer ijverige kracht bezat. Na nog een felicitatie van architect Wen- tinck nam de oud-voorzitter van de Scher penisse Boerenleenbank de heer J. J. Hage, het woord, die vond dat de grote zaak van vadertje Raffeissen was ingeslagen. Het officieele gedeelte was hiermede af gelopen en na een consumptie zagen de aan wezigen de aardige „bedrijfsfilm":: „Voor eikander met elkaar" met vooral veel agrarisch landschapschoon, om met wat ontspanningsfilm de gezellige jubileum avond te besluiten. Vroeger in het donker Die middag kwamen de genodigden bij een in hotel „Hof van Holland". Het be stuur en de raad van toezicht der Bank, burgemeester D. C. Bouwense, de heren D. W. Lindenbergh, Colenbrander en Oudkerk van de Raitfeisenbank in Utrecht, de bestuursleden van de Ring van Boeren leenbanken op Tholen, A, D. Goedegebuure te St. Annaland en L. A. Elenbaas te Scherpenisse, de oud-kassier de 78-jarige M. M. C. Sonke, het hoofd van de Open bare Lagere School, de heer de Bruin en vanzelfsprekend ook de kassier van de bank, dhr. Muller. Voorzitter A. L. Hage riep die allen een welkom toe en verzocht de genodigden zich naar het bankgebouw te begeven waar burgemeester Bouwense de officieele opening verrichtte. Voordat de genodigden een kijkje namen in het gebouw wees de voorzitter er op, welke moeilijkheden er geweest waren om tot deze inrichting te komen. Door de keuken-uitbouw heeft men het nog niet ge heel naar wens kunnen uitvoeren, waarom hij te meer zijn bewondering uitte voor het architectenbureau Van Dijk en Wentinc die het ontwerp maakten. Waar ook de woning van de kassier in hetzelfde gebouw is ge vestigd behoeft de service niets te wensen over te laten. Burgemeester Bouwense noemde het feit, dat hij als vertegenwoordiger van de ge meente het gebouw had geopend, een demonstratie van de goede verstandhouding tussen gemeente en bank. De nieuwe vesti ging is niet alleen een grote vooruitgang voor pubhek, bestuur en raad van toezicht, maar vooral ook voor de kassier. Ook architect J. H. Wentinck bood zijn geluk wensen aan in deze met verschillende bloem stukken versierde kantoorruimte. Na een uitstekend diner in „Hof van Holland" kwam men 's avonds in „De Gouden Leeuw" bijeen, waar behalve de genoemde genodigden meerdere vertegen woordigers der zusterbanken, en vele leden met dames waren gekomen. Opnieuw was het woord daar in de eerste plaats aan voorzitter Anth. L. Hage, die op de geweldige vlucht van het bankwezen en dan hier in het bijzonder van de Coöp. Boerenleenbank wees. Vroeger moest het donker zijn wilde de toen nog maar enkeling met zijn spaarcentjes naar de Bank baan. Tegenwoordig heeft niemand er meer erg in en doen ook de grootste plaatselijke diensten zaken met onze Bank. Hij dankte de heer de Bruin voor de grote medewerking bij het schoolsparen, waar er van de 340 al 200 aan meedoen. Spreker vond het jammer, dat de oud kassier dhr. Sonke deze avond verhinderd was door huiselijke omstandigheden, iemand die de Bank veel dank is verschuldigd. Hij prees de ijver van de nieuwe kassier, dhr. Muller die met mej. Noom steeds tot aller dienst bereid is en hoopte tenslotte dat de groei en bloei nog zou toenemen. Een overzicht De secretaris, de heer G. J. de Wilde releveerde de geschiedenis der bank gedu rende de afgelopen veertig jaar. Op 8 April 1914 verschenen de statuten in de Staats courant en werd met 26 leden begonnen. Thans zijn er 190 leden en nog talrijke spaarders, worden veel zaken gedaan met de gemeentelijke, waterschaps- en land bouwinstellingen en heeft men bij een reserve van 80.000 een billijke rente. Het aantal lopende rekeninghouders neemt steeds toe. Degenen, die hiervan tot dusver geen gebruik maakten adviseerde spreker inlichtingen te vragen bij de kassier. Werd het eerste jaar een omzet bereikt van 25.000,in 1955 komt men aan de 20 millioen. 20.000 dagboekposten worden ge administreerd. Na de vroegere bestuurs leden te hebben herdacht feliciteerde hij bestuur en leden met het nieuwe bank gebouw en eindigde met de beste wensen voor de Coöperatieve Boerenleenbank. Meer daii 25 jaar De voorzitter van de raad van toezicht, dhr. Chr. Hoek vond dat het bankgebouw thans op de juiste plaats staat, in het cen trum van de gemeente. Hij huldigde namens raad van toezicht en leden die bestuursleden, welke meer dan 25 jaar de bank gediend hebben. In de eerste plaats voorzitter Hage, mede-oprich ter en sinds 1932 voorzitter, vervolgens dhr. de Wilde, die 31 jaar lid van raad van toezicht en later bestuurslid werden tevens ook een der oprichters was oud-kassier Sonke kwam in 1915 bij de bank en vanaf 1932 was hij als kassier werkzaam. De tegenwoordige kassier, dhr. Muller is sinds 26 jaar bij de bank werkzaam. Burgemeester Bouwense feliciteerde ook deze avond nog eens namens het gemeentebestuur met het fraaie gebouw en het jubileum. Hij was er van over tuigd, dat men van deze verbetering geen spijt zou hebben. Er was moed voor nodig om met het oude te breken, vooral door de moeilijkheden die deze bouw met zich meebrengt. Er is over het algemeen toch te weinig begrip voor de vertragingen, die het bouwen in deze tijd meebrengt. Alleen die er mee te maken krijgen, weten het bij ondervin ding, dat men tegenover de velerlei om standigheden dikwijls machteloos staat. Het bestuur, aldus burgemeester Bou wense, mag op het werk van zovele jaren terugzien. Mogen er nog vele jaren bijkomen. Het is juist gezien, ook de jeugd hierbij te hebben ingeschakeld, zoals vanmiddag tijdens de filmvoor stelling en tractatie. Dat dit alles moge strekken tot heil van de gemeente. „Moge het mooie geldkistje op de Markt een gezonde zaak herbergen." Burge meester Bouwense eindigde zijn felici tatie met een beroep te doen op alle inwoners van de Smalstad om personen van zaken te scheiden en de gemeente mede te helpen bouwen, welke zo na aan het hart ligt. De heer Lindenberg namens de Centrale Bank sprekend wees op de welhaast „schrikbarende" vooruitgang die ook de Boerenleenbank ter plaatse meemaakt. Het getuigt niet alleen van een groot vertrou wen, het brengt ook een grote verantwoor delijkheid met zich. Daarom was het prettig te horen, dat niemand ooit 1 cent tekort is gedaan. Deze spreker zag voor St. Maar tensdijk trouwens toch een flinke groei en meende zelfs dat het de hoofdplaats nog zou gaan overtreffen. Van harte geluk met het jubileum. Moge de bank ten nutte van landbouw, tuinbouw, veeteeld en ter verdere versteviging van het platteland voortdurend in bloei toenemen. De inspecteur van de Centrale Bank de heer Colenbrander bood de jubilerende bestuursleden en dhr. Sonke (afwezig) mooie boekwerken aan. Dhr. Elenbaas van Scherpenisse felici teerde namens de ring en kwam met een pracht cadeau aan: een elektrische klok. Hij kon Smerdiek gelukwensen met het feit, dat het naast vele andere nieuwe gebouwen thans ook een nieuwe boerenleenbank heeft. Dat de ontwikkeling daarvan zo moge zijn, dat ook dit gebouw over 25 jaar weer te klein is.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 1