WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND VERSCHIJ I I E VRIJDAG I I NT IEDER I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het tijdens de ramp zwaarst beproefde dorp op ons toontdzijn herstel: Wederopbouwdag Stavenisse Wat een gebouw is dat De Redactie legt U in deze pagina's voor* De Zweedse gezant opende een bouwwerk in Sint Maartensdijk dat men Kleuter school noemt. - Een vorstelijke gift van twee ton, waarvoor een gebouw werd geplaatst dat nauwelijks te beschrijven valt. lie Jaargang No. 47 7 October 1955 eJO n+m llj Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden ƒ1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn „Een laatste groet van het provinciaal bestuur", stond er op het lint, bevestigd aan de grote krans van bloemen, welke door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot werd neergelegd op dat bijzondere kerkhof in Stavenisse, met zovele kleine gelijke stenen, keurig onderhouden, met zovele rampslachtoffers daar begraven. Er waren geen woorden. Ieder dacht aan de 153 mannen, vrouwen en kinderen, die in de rampdagen uit het leven werden weggerukt. Die laatste groet mocht op deze wederopbouwdag van Stavenisse niet ontbreken. Een dag met weemoedige gedachten aan de zeer vele slachtoffers, een dag ook waarop met dank aan God, die kracht en energie schonk voor de bouw van een vernieuwd dorp de erkentelijkheid werd betuigd aan zovele helpers, helpsters en en diensten, voor wat onmiddellijk na die onvergetelijke Februari- nacht van 1953 tot en met deze 30ste September 1955 voor Stavenisse is gedaan. Daarom ook een blijde dag, die waardig werd gevierd met een gepast, maar zeker een sfeervol programma. Alles wat meewerkte dank Niet om uitbundig te gaan feesten, maar om nog eenmaal op officiële wijze te her denken, om te getuigen van onze dankbaar heid jegens hen, die zoveel voor Stavenisse deden en om de vertegenwoordigers van al die diensten te tonen hoe is herbouwd, daarom, zo kunnen we het welkomstwoord van burgemeester L. A. Verburg samenvat ten, wordt deze wederopbouwdag gehouden. Wanneer U dit een week later in ons weekblad leest vleien we ons niet met de gedachte daarmee nieuws te brengen, maar een recapitulatie van het gebeuren op deze dag mag toch in onze kolommen niet ont breken, zoals we de snel op elkaar vol gende gebeurtenissen in de rampweken ook iedere Vrijdag weer samenvatten in een haast historisch overzicht. „We slaan ons deze dag niet op de borst", vervolgde de Stavenisse burgemees ter in zijn welkomstwoord, maar willen bo venal God danken voor wat we nog moch ten bereiken na die rampzalige 1 Februari 1953. En daarnaast zovele anderen: ons Vorstenhuis met haar materiele, maar vooral met haar morele steun. Steun en medewer king ook van de regering, het provinciaal bestuur, het Nat. Rampenfonds, wat een bewijs is van de grootheid van ons volk, een fonds, waarvan ik in onze gemeente niets dan lof heb gehoord, de rijks- en proviciale waterstaat, wederopbouw, adop tie uit binnen- en buitenland. Allen noemde burgemeester Verburg, van de eerste hulp der Thoolse vissers tot de mooie Zwitserse gift voor een wijkgebouw toe. Hij bracht P.Z.E.M., Waterleiding en P.T.T. en de rijkspolitie een eresaluut. Er was een flinke dosis moed voor nodig om tot deze weder opbouw te komen, daarom dank ik ook alle inwoners van Stavenisse voor haar medewerking. Met de bede dat God deze arbeid mocht zegenen verklaarde dhr. Ver burg de wederopbouwdag voor geopend. Eerste steen voor de Kleuterschool Na de plechtigheid op de begraafplaats waar met de Commissaris ook burgemeester Verburg een krans legde, werd het nieuwe dorpsgedeelte bezichtigd. In verschillende woningen werd een kijkje genomen. Vele onzer lezers weten, hoe mooi dit dorpsdeel er nu bijligt. Degenen die tot nu toe ver zuimden daar eens te kijken kunnen we dat nog steeds aanraden. Het middelpunt van dit nieuwe deel vormt wel het prachtige Van der Lek-de Clercqplein. Aan de grens hiervan was er op deze 30ste September nog een plechtigheid. Daar immers is sedert kort de nieuwe kleuterschool in aanbouw en burgemeester Verburg achtte het een goed ogenblik om op deze dag de eerste steenlegging te.doen verrichten. Hij herinnerde er daarbij aan, hoe in de vorige eeuw de familie v. d. Lek- de Clercq aan Stavenisse een bewaarschool schonk, later door de gemeente voor 1, overgenomen. Hij verzocht jhr. mr. de Casembroot de eerste steenlegging te willen verrichten. Als besluit van de Stavenisse wederop bouw wenste de Commissaris hieraan gaar ne gevolg te geven. Stavenisse is nogal gewiekst in het verkrijgen van kleuter scholen, vond jhr. de Casembroot. De vo rige kreeg ze voor 1,en ook deze nieuwe wordt voor een groot deel cadeau gedaan. Al ben ik meer gewoon te knippen in- plaats van te metselen, toch zal ik met ge noegen trachten deze eerste steen te leggen, aldus de Commissaris, die hoopte dat het nieuwe gebouw zou worden, zoals er van verwacht wordt. Na die steenlegging voerde mej. E. Glas, Inspectrice bij het Kleuteronderwijs het woord. Zij wenste Stavenisse uit naam van de Minister van Onderwijs van harte geluk met deze eerste steenlegging en dus met de nieuwe school. Spreekster dankte allen voor de tot hiertoe verleende medewerking, in zonderheid voor wat „Radda Barnen", de Zweedse organisatie hiervoor heeft gedaan en voor de prachtige gift van de Kees EEN TELEGRAM Op voorstel van burgemeester L. A. Verburg werd tijdens de weder opbouwdag te Stavenisse namens alle aanwezigen een telegram gezon den aan Koningin Juliana, waarbij de dank werd uitgesproken jegens het Vorstenhuis voor de morele en ma teriele steun verleend na de 1ste Februari 1953 en tevens de aanhan kelijkheid werd betuigd jegens ons Oranjehuis. Boekeschool uit Bilthoven, waar de kinde ren in de Paasvacantie 1953 het speelma teriaal vervaardigden. Dat de kleuterschool door de ramp heeft geleden was het ergste niet. Er zijn ook kinderen omgekomen, aldus mej Glasz. Dit nieuwe gebouw zal mogelijk maken wat in het oude niet mogelijk was. Ik hoop, zo besloot de Inspectrice haar toe spraak, dat straks in deze school dat ge geven wordt wat voor de kinderen past en wat ze nodig hebben. Een bewogen geschiedenis Stavenisse kent sedert de 13e eeuw een zeer bewogen geschiedenis, zo verklaarde de regeringsvertegenwoordiger, de heer J. W. van Borselen als eerste spreker tijdens het diner, toen men weer in het Dorpshuis was teruggekeerd. Met beklemming treedt hierbij de gedachte aan de jongste ramp op de voorgrond. Met des te meer bewonde ring aanschouwen we thans dit herbouwd Stavenisse, een dorp dat steeds opnieuw de moed had om tot herbouw te komen. Een zware schaduw valt er over deze dag. Ik hoop dat na dit alles Stavenisse onder Gods zegen een rijke toekomst tegemoet gaat. Op deze dag denk ik aan de woorden van een Stavenisser vrouwtje dat geëva cueerd aan een buurvrouw die nog hier was schreef: „Het moet alles weer knapjes worden." Die wens is in vervulling gegaan. Mijn welgemeende hulde daarvoor, aldus dhr. van Borselen. Buitenlands meeleven Met een warme toespraak gewaagde de Franse consul-generaal P. de Latour te Rot terdam van de spontane hulp die door de adoptiegemeenten te Bobigny volgaarne aan Stavenisse werd verleend. Nooit zullen we vergeten, dat we dit mochten doen, aldus spreker, die als besluit van die adoptie bur gemeester Verburg nog een bedrag van 2175,overhandigde namens Bobigny. De wnd. Burgemeester van Mantes voeg de hierbij later nog een gift van 3000, en bood Stavenisse bovendien de erepen ning aan van deze stad. Het fundament De Commissaris der Koningin dankte de heer de Latour voor de grootse wijze, waar op hulp was verleend en richtte zich ver volgens tot de heer F. T. Homer van de Australische ambassade en tot Ds. en me vrouw F. A. Terjesen, vertegenwoordiger van de Noorse regering en predikant van de Noorse kerk te Rotterdam. Vervolgens tot de andere aanwezigen. We hebben gezien, aldus de Commissaris, wat er hier tot stand is gekomen. De jongeren vinden dit welhaast vanzelfsprekend, maar wij ouderen staan er even bij stil èn denken er aan, hoeveel er is veranderd. Stavenisse is een dorp geworden met uitstekende wo ningen. Ik breng hulde aan allen, die aan het herstel hun krachten hebben gegeven, niet in het minst aan de architecten, want wat de opbouw heeft opgeleverd, is mee gevallen. Dit nieuwe vindt de jeugd nor maal en wij moeten meelopen. Waar zijn ze gebleven de hokjes en de krotjes. De ramp die zoveel leed bracht, bracht ook grote energie. En in deze nieuwe huizen wonen mensen die in Gods vertrouwen de ramp over leefden, herbouwden. Ik hoop dat de reli gieuze sfeer moge blijven. Hun geloof was hun fundament. Ze wonen nu in perfecte BIJ DE WEDEROPBOUW waren onder anderen aanwezig: Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Prov. Zeeland; J. W. v. Borselen als regeringsver tegenwoordiger; A. Schout, lid van Ged. Staten in Zeeland: P. de Latour, Consul-Generaal van Frankrijk te» Rotterdam; Drie afgevaardigden van Mantes (Frankrijk) waaronder wnd. burge meester Morreau; Ds. en mevr. Terjesen namens de Noorse regering; Mr. Homer, Australisch ambassa deur; Mr. J. A. Heijsen, Kringcommissa ris van het Rode Kruis; Mr. H. J. Wytema, burgemeester van Alkmaar; Mr. J. Hornstra, hoofd van de Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk Werk' Dr. J. R. v. d. Borg, Geneeskundig Inspect. Volksgezondheid in Zeeland; Dr. de Kat van de alg. ver. „Het Groene Kruis"; Ir. J. Snip, Hoofdingenieur-direc teur van de Wederopbouw en Volks huisvesting in Zeeland; Ir. Klein, namens het architecten bureau van de vereniging van Ned. Gemeenten; Ir. M. de Vink, directeur van de Planologische Dienst; Mej. E. Glasz, Inspectrice van het Kleuteronderwijs; A. J. Argelo, directeur Dienst „Noord-Zeeland"; H. Wesseloo, architect van het Wederopbouwplan; t Hooft, architect van de gemeen tewoningen; Mevr. Dijckmeester van der Lek- de Clercq, namens de Ambachtsheer lijkheid; Overste Kornet van het Comman do Zeeland; S. J. G. van Leeuwen, Prov. Di recteur Maatschappelijk Werk; De burgemeesters van Tholen, Oud-Vossemeer, St. Annaland en Poortvliet (Burgemeester Bouwense van St. Maartensdijk was wegens ziekte verhinderd); C. J. C. Boot te St. Annaland na mens het Rode Kruis, kring Tholen; Gebr. van Prooijen uit Stavenisse en Schot uit Tholen van de Ber- gingsdienst; Afgevaardigden van de Lucht macht; Zeven vertegenwoordigers van de Rijkspolitie, w.o. de Commandant in Zeeland W. H. van Ballegoyen de de Jong; De heer v. d. Peijl van de Wa terleiding Mij Tholen; De heer P. Leenhouts van de P.Z.E.M.; Oud-wethouder J. J. v. d. Slikke; Het voltallig gemeentebestuur en afgevaardigden van arbeiders en ver schillende andere diensten welke op een of andere wijze aan het red- dings-, herstel- en opbouwwerk in Stavenisse hebben deelgenomen. Der zee ontrukt Wanneer U lezers, nog eens op gemakke lijke wijze in de gelegenheid komt de film te gaan zien van burgemeester L. A. Ver burg uit Stavenisse „Stavenisse der zee ontrukt", kunnen we dat zeker aanraden. Ze werd op 30 September na het diner vertoond aan de genodigden, welke opnieuw een beeld kregen van de verwoesting, maar ook van het herstel sinds 1 Febr. 1953. Het slotwoord op deze dag werd ge sproken door de heer A. Schout, lid van Ged. Staten, welke namens alle genodigden dankte voor wat deze dag werd geboden. Namens de Commissaris hoopt spreker, dat Stavenisse, dat ons land, voor nieuwe ram pen gespaard mocht blijven en dat het hier een gezegend wonen zal zijn. Zo vierde Stavenisse zijn wederopbouw dag, het dorp waarnaar ook in onze omgeving aller medeleven na 1 Febr. 1953 uitging en waarmee we ons op deze 30ste September 1955 hebben kun nen verblijden om de herbouw en het herstel, welke de inhoud van onze Zeeuwse lijfspreuk weer eens onder streept. De sfeervolle wederopbouwdag in Stavenisse Wat is dat een gebouw, die nieuwe kleuterschool in St. Maartensdijk Wat de Scherpenisser raad te verwerken kreeg De haven van Stavenisse zal toch worden afgedamd De derde en vierde competitieronde Jan overeenkam ziet de bladeren vallen. Men vindt geen geluk door het te zoeken, maar door het te geven. Weet U wel, de geijkte uitdrukking luide dan: naar de eisen des tijds ingerichtKom daar niet mee aan bij deze nieuwe kleuterschool in St. Maartensdijk. Dat staat buiten alle eisen, zelfs van onze moderne tijd. Waar zullen we de overtreffende trap halen om dit gebouw te beschrijven? Elke poging zou falen. We hopen dat iedere lezer het zelf kan gaan bekijken. En vatten het hier maar zo samen, dat dit bouwwerk tot in details is afge werkt in stijl, kleur, gemak en sfeer. Wanneer U het ziet, zult U de uitroep van de kleuterschoolleidster in St. Maartensdijk, mej. Nel den Engelsman, begrijpen: „Ik ben er confuus van". Met haar hopen we, zoals ze het in de korte speech uitdrukte: „dat deze kleuterschool een blijvende herinnering zal zijn aan het Zweedse volk". Uit de nü pas een schrille tegenstelling vormende „oude" kleuterschool in St. Maar tensdijk kwamen Dinsdag 4 October 1955 omstreeks half drie de kleuters naar buiten om zich naar het nieuwe bouwwerk te be geven. Met rood-wit-blauwe vlaggetjes, de meisjes met een gele en de jongens met een blauwe sjerp om (de Zweedse kleuren) vormde het een vrolijk gezicht en juist om dat het kinderen zijn, ook steeds weer even aantrekkelijk. Ze stelden zich voor de nieu we kleuterschool op en vormden een ere haag toen tegen half vier de Zweedse ge zant, de heer S. V. Dahlman arriveerde om door „Radda Barnen" geschonken gebouw aan het gemeentebestuur van St. Maartens dijk over te dragen. Ria Quist en Nico Ge- leinse, de twee oudste kleuters boden het hoofdbestuurslid van de Zweedse vereniging Mevr. Gunnel Warberg, sedert 10 dagen in St. Maartensdijk, een bouquet rose anjers aan. Vele oudere inwoners waren mede be langstellende toen de heer Dahlman het lint in de Zweedse kleuren doorknipte en de genodigden het prachtige gebouw betraden. Onder hen zagen we naast het gemeente bestuur van St. Maartensdijk met de secre taris Meloen en gemeente-ontvanger Be- nou, ir. Asiel Husberg, mej. Glasz, Inspec trice bij het Kleuteronderwijs, een vertegen woordiger van het Rode Kruis, het bestuur van het Nut, de burgemeesters van Oud- Vossemeer, St. Annaland en Pootvliet, de meeleven werd gevonden, een hulp die in totaal tot 18 millioen gulden is opgelo pen. Belangrijker werd het toen voor ons om die hulp te verlenen op bepaalde ob jecten. En zo heeft Zweden een Rode kruis-ziekenhuis geschonken in Zierikzee, een kinderziekenhuis in Dirksland, Zweedse woningen, inventaris voor 74 kleuterscholen en nieuwe schoolgebouwen te Oosterland, Kruiningen en thans ook in St. Maartens dijk. Talrijke Zweedse kinderen hebben per soonlijk iets geschonken. In dit gebouw kun nen straks de eerste stappen gezet worden om tot goede Hollandse burgers te groeien en het kan tevens een verzamelpunt zijn voor de oudere jeugd. Vanuit Zweden vol gen wij Uw herstel met grote belangstelling. Namens het Zweedse volk, namens „Radda Barnen" moge ik thans dit gebouw over dragen aan de burgemeester en gemeen teraad van St. Maartensdijk. De sleutel Het was mevrouw Gunnel Warberg die aan burgemeester Bouwense de sleutel van deze kleuterschool overhandigde, na even eens haar bewondering te hebben uitge sproken over de wederopbouw in de ramp gebieden, na de Engelse jongelui te hebben dank gebracht voor het hier verrichte werk en de burgemeester en mevrouw Bouwense voor de gastvrijheid. „Dit prachtige gebouw is veel en veel huizen. Jhr. de Casembroot besloot zijn gevoelvolle toespraak met de woorden: Nogmaals het is mijn vurigste wens, dat in deze nu perfecte moderne gemeente de religieuzesfeer niet verloren moge gaan. Ik worstel en maak mij vrij Dat heeft Stavenisse na de ramp voor ogen gestaan, merkte de Noorse dominee Terjesen op, die het prettig vond, dat Sta venisse grote sympathie van Noorwegen had ontvangen. In Rotterdam kennen we Zeeland alleen vanwege z'n goede aard appelen, dienstmeisjes en politieagenten, merkte de dominee terloops op, maar toen ik zoeven in dat deel van Stavenisse liep waar de Noorse woningen staan, waande ik me in een klein Noors dorpje. Moge God U verder zegenen. Mr. H. J. Wytema, burgemeester van Alkmaar verklaarde dat zijn gemeente de adoptie wenste af te sluiten met een t.z.t. aanbieden van een gedenkteken, waartoe vandaag ook een ontwerpster mede tegen woordig was. Elk eind vormt een nieuw begin, vond spreker, daarom werd het be sluit van de adopterende gemeente geno men om het einde van de adoptie te doen bestaan in een herinnering aan wat vooraf ging. Hij richtte een persoonlijk woord tot burgemeester Verburg, die vanaf het begin Stavenisse in de publiciteit stelde, niet voor hemzelf, maar voor zijn gemeente. Na hem voerden nog het woord: M. D. A. Glerum, Hoofdingenieur-directeur van de Wederopbouw in Zeeland, mr. J. A. Heijssen, Kringcommandant van het Ned. Rode Kruis, ir. Post van de Herverkave ling, dhr. Wesselo van de Dienst „Noord Zeeland en dhr. P. Leenhouts namens de P.Z.E.M. dracht van deze school. De manier waarop Zweden deze vorstelijke gift schonk, doet ons grote bewondering ge voelen. Moge deze gift medewerken tot versterking der band tussen onze beide landen. Daarna dankte spreker mevr. Warberg, die in vele plaatsen in de wereld haar gaven van hart en geest in dienst van de mensheid heeft gesteld. Ook ingenieur Husberg was de burge meester zeer erkentelijk, niet alleen voor het mooie gebouw wat door hem is ontworpen en onder zijn toezicht ge bouwd, maar omdat met dit mooie ge bouw ook een goede vriend kwam. De burgemeester hoopte dat ir. Husberg nog vele malen in deze gemeente te gast zou kunnen zijn. Hij dankte ook de 9 engelse jongens, waarvan er thans nog 3 zijn, die aan de bouw hebben gewerkt, de aannemer Hopperbrouwer en de onderaannemers. Burgemeester Bouwense besloot met: „mag ik met deze woorden dit vorstelijk geschenk van IX aanvaarden." Wat een kleur en een sfeer Vervolgens werd het gebouw bezichtigd. De prachtige zaal voor handenarbeid en ontspanning, die nog op zeer eenvoudige wijze verdeeld kan worden, de hypermo derne keuken, waar letterlijk alles is en meer dan wat men zal nodig hebben. Bij zonder opvallend ook de drooginrichting voor natte kinderschoentjes, het leeszaaltje, de toiletten en de twee kleuterzalen mt in de hoek de poppenkamer, met de prachtige werktuigen, met een sfeer en kleur, zoals overal in dit tot in details afgewerkte ge bouw. Men had ogen tekort om dit zo maar in eens op te nemen. Zie het keurige zitje voor de kleintjes, de op een speciale manier openslaande ramen, de kraantjes die toch ook nog weer iets aparts hebben, de verschillende kleuren die niet alleen een ge makkelijke aanduiding voor de kleintjes be tekenen, maar hier geheel bij schijnen te horen. Iedere deur een andere kleur en toch nergens iets dat „vloekt." Nogmaals: wat een gebouw, wat een interieur is dat. Dit is dan de Smerdiekse kleuterschool. Maar dan moet U ze ook nog eens van binnen zien. Op de foto staan van links naar rechts: Bogers, Rubert Culling, Hoppenbrouwers, de Zweedse ir. Asiel Husberg, Colin Buggey en Donald Wride. Nummer 2, 5 en 6 zijn drie van de negen engelse jongens, die aan deze bouw hebben geholpen. aannemers en de nog in St. Maartensdijk verblijvende Engelse jongens, die aan dit bouwwerk hielpen. De Zweedse hulp In een van de mooie grote zalen, sprak de heer Dahlman een gelukwens uit. Hij wees er in de eerste plaats op, hoe nog geen 3 jaar geleden de ramp zich in Nederland voltrok. Nu zijn vele herbouwplannen reeds uitgevoerd, stond de oogst weer op de akkers, zijn de dijken hoger dan ooit te voren en ziet men met vertrouwen de toe komst tegemoet. De bevolking in de ramp gebieden verdient voor haar flinke houding bewondering. Het is naast vele anderen dan ook ons volk niet moeilijk gevallen hulp te bieden, omdat LI ook Uzelf hielp. Nu U dit alles zelf deed verheugt het mij, dat er in Zweden een hartelijk en daadwerkelijk meer dan we verwacht hadden," zo antwoordde burgemeester Bouwense op de overdracht. Een gebouw in optima forma, dat we nu gekregen hebben. Hoe zullen we in staat zijn hiervoor te dan ken t Er was in 1953 een stroom van leed, er kwam ook een stroom van mede leven. Laten we als Nederlanders dank baar zijn en ons dat ook herinneren, wanneer onverhoopt een ander land door een ramp wordt getroffen. We zijn niet gewend, zo vervolgde de burgemeester, dat er zo vlug wordt ge bouwd. Hierdoor is de omheining en speelplaats dan ook nog niet afgewerkt. Zich tot de heer Dahlman wendend zei spreker: Excellentie, ik verheug me over Uw komst en ben erkentelijk dat U nog enkele uren van Uw zeer druk bezette tijd hebt willen afnemen voor de over Een grote gebeurtenis noemde mej. E. Glasz, kleuterschoolinspec- trice het dan ook voor deze gemeente. Ik had er heel veel van verwacht, omdat ik er wel een en ander van wist. Maar nog zijn mijn bevattingen tekort geschoten. Het is niet alleen een kleuterschool, het is meer dan dat. Door een droevige gebeurtenis heeft St. Maartensdijk dit opvoedingscen trum gekregen. Een schenking die ontroert en een grootse daad is van het Zweedse volk, van „Radda Barnen". Wanneer we ook niet alle zorg zouden besteden aan onze kinderen, zouden we in onze plicht tekort schieten. Hier wordt een zeldzame mogelijk heid geboden. De architect heeft een kunst werk uitgevoerd met een buitengewone zin voor finesses, zin voor detail, die een vrien delijke sfeer brengt. Namens het Rijk be-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 1