De verkaveling in Tholen Het Parlementair Overzicht Vrouwen keren zich tegen minister Beel. De positie der gehuwde ambtenares De Redactie legt U in deze pagina's voort lie Jaargang No, 45 23 September 1955 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 4- incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Prinsjesdag behoort weer tot het verle den. De Staten-Generaal zijn een nieuw zittingsjaar ingegaan, het laatste in deze parlementaire periode. En dit laatste jaar zal ongetwijfeld niet het tamste zijn. Ieder jaar opnieuw vertoont Prinsjesdag hetzelf de beeld in de Haagse straten en in de his torische Ridderzaal. Maar zelden zijn er na de oorlog zoveel mensen op de been ge weest als deze week Dinsdag toen de zon al de luister aan dit feest bijzette, die men zich maar kan wensen. Duizenden hebben dus weer genoten van de vorstelijke Gou den Koets en van het militaire ceremonieel. Honderden zijn in de Ridderzaal weer onder de indruk gekomen van de waarde van het vorstenhuis in onze parlementaire demo cratie. Want op Prinsjesdag ontmoeten Vorst en Volk elkander in de historische Ridderzaal. Op de eerste rij van de tribupe hadden de Prinsessen Beatrix en Irene met enige vriendinnen plaats genomen. Ze ge noten zichtbaar van het schouwspel. En de blikken van verstandhouding, die werden gewisseld tussen Prins Bernhard en zijn dochters, spraken voor de velen die dit za gen boekdelen. Het was de eerste maal dat de Prinsessen de opening van de Staten- Generaal meemaakten. Voor Prinses Beatrix kan dit eerste bezoek wel eens volledige ernst geweest zijn. Zo langzamerhand na dert zij de achttienjarige leeftijd. En dan komt men voor de vraag te staan of zij niet Haar vader en moeder op de derde Dinsdag in September dient te vergezellen. Dat dit zal gebeuren is zeker niet uitgeslo ten te achten. En zo was dit bezoek van Prinses Beatrix misschien een leerzame les. De prinsessen zaten naast Jhr. Tets van Goudriaan, tot voor kort commies-griffier van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en thans administrateur van de Kroondo meinen. In verband met de a.s. verkiezingen zal de Tweede Kamer niet lang kunnen ver gaderen. Er moeten echter nog veel wets ontwerpen worden behandeld, zodat er een drukke tijd voor de boeg staat. Deze week begint men alvast met een avondvergade ring. Dan zal een einde worden gemaakt aan het debat over het kleuteronderwijs. Er zijn verscheidene amendementen ingediend. Zou de regering deze overnemen, dan is daarmee niet minder dan 25 millioen ge moeid. Dat zal zij dan ook zeker niet doen. De jongste millioenennota geeft stof te over om aan te tonen, dat we het voorlopig kalmpjes aan moeten doen. Het heffen van schoolgeld, de beperking van de leerlin- genschaal en de toelatingsleeftijd zullen de voornaamste punten in dit debat worden. Tevens zijn er verscheidene amendementen ingediend om de oprichting van kleuter scholen te vergemakkelijken. Zo vindt Mevr. Fortanier de Wit (v.v.d.) een aan tal van twintig leerlingen voldoende om een kleuterschool te kunnen oprichten. In vele plattelandsgemeenten, zo zegt de toelichting op haar amendement, is. de afstand tussen de verschillende dorpen zo groot, dat het niet mogelijk is een kleuterschool te stich ten, die bezocht wordt door dertig kleuters, terwijl in z.g. streekdorpen de bevolking te verspreid woont om binnen een cirkel met een straal van drie kilometer een aantal van dertig kleuters te bereiken. De heer Peters (k.v.p.) wil verlost worden van de overgangsbepaling dat de kleuters eerst op 4-jarige leeftijd naar de kleuterschool kun nen. De wet geeft zelf een leeftijd aan van drie en een half jaar, maar gezien het te kort aan leidsters en schoolgebouwen is de regering van mening, dat de leeftijd voor lopig op vier jaar gesteld dient te worden. Nu kunnen zich, aldus de heer Peters, plaatselijk of regionaal omstandigheden voordoen, juist met het oog op de woon ruimte, die een aanmerkingsleeftijd van drie en een half jaar dringend gewenst maken. Indien er dan tegelijk voldoende personeels voorzieningen en schoolruimte aanwezig zijn, is het wenselijk, dat de minister de be voegdheid heeft de toelatingsleeftijd van drie en een half jaar toe te staan. DE GEHUWDE VROUW Op 13 September j.l. is een K. B. ver schenen over de positie van de gehuwde ambtenares. Dit wijzigingsbesluit handhaaft de algemene regel dat de huwende ambte nares eervol wordt ontslagen. Het hand haaft ook de uitzonderingen voor vrouwen boven de 45 jaar, voor ambtelijke werk zaamheden binnen de echtelijke woning en voor ambten die als bijbetrekking worden waargenomen. De serie reeds geldende uit zonderingen wordt door het wijzigingsbe sluit uitgebreid met door de Kroon aange wezen ambten. De vrouwelijke Kamerleden zijn ogenblikkelijk op de ketting gespron gen. Onder aanvoering van de interpellante, Mej. Tendeloo (arb.), keerden zij zich fu rieus tegen de algemene regel: ontslag bij huwelijk. Over deze zaak is de Kamer reeds jaren verdeeld. Maar nu schijnt het toch zo te zijn, dat alle vrouwen gezamenlijk optre den. Dat is natuurlijk niet voldoende om een meerderheid te halen. De vrouwelijke Kamerleden zullen in ieder geval worden gesteund door de socialisten, liberalen en communisten. De c.h. fractie is verdeeld, want zij telt één vrouwelijk lid. De k.v.p. is eveneens verdeeld, terwijl a.r. en s.g.p. geen goed woord hebben laten horen voor de gehuwde ambtenares. Zij vinden dat de gehuwde vrouw krachtens haar roeping in het huisgezin hoort. Door de verdeeldheid in de k.v.p. kreeg minister Beel het zwaar te verduren. Het ziet er in ieder geval naar uit dat een motie Tendeloo (arb.) met een kleine meerderheid wordt aangenomen. De motie was kort en laconiek geformu leerd: „De Kamer, gehoord de besprekin gen over het K.B. van 13 September 1955, van oordeel dat het niet op de weg van de Staat ligt de arbeid van de gehuwde vrouw te verbieden, nodigt de regering uit de hier mede strijdende voorschriften te herzien". Minister Beel wist niet goed wat hij doen moest. Hij zag dan ook af van een directe beantwoording, omdat hij eerst met zijn col lega's wilde praten. Het Kabinet heeft Maandag j.l. zijn standpunt opnieuw be paald. Daarvan heeft minister Beel Donder dag in de Kamer mededeling gedaan. Ook hij heeft ondervonden, dat het altijd maar beter is met vrouwen goede maatjes te blij ven. Zelfs in de politiek. (Nadruk verboden) Daarna kreeg dhr. Markusse het woord. Hij wees er in de eerste plaats op, dat wan neer het B. U. een plan maakt, het er haar veel aan gelegen is dat ook uit te voeren. Maar tenslotte wordt dat ook maar door mensenhanden gemaakt en moeten die men sen ook rekening houden met diverse om standigheden, die afbreuk kunnen doen aan de termijn van uitvoering, aan het werk zelf en zo meer. Ten eerste zijn er de weersomstandighe den die mee- en tegenvallers kunnen op leveren. Voorts is er de voorziening van de slakken voor de wegen, het turfmolm voor de drainage. Hiermee zijn al eerder moei lijkheden geweest door vertraagde aanvoer, enz. 3e gebrek aan mensen, zoals dat voor kwam in het najaar van 1954. Er zijn nog meer omstandigheden die het werk kunnen bemoeilijken en daarmee ook de tijd van oplevering vertragen. Die tegenslagen zijn er niet alleen bij de herverkaveling, dat kan ieder en zal ieder in eigen bedrijf ontmoeten. Je maakt het plan morgen de aardappelen uit te krijgen, De Prinsessen op Prinsjesdag Als de vrouw op de ketting springt Twee weertypen Het muziekfestival in St. Maartensdijk Tholenaars door ernstige verkeersongelukken getroffen In de Thoolse raad werd over schoolradio gediscussieerd Dan was er ook een voorlichtingsavond over de Thoolse verkaveling. Voorts werd in Tholen in de Herv. Kerk dan een pracht orgel in gebruik genomen. Tenslotte kwam de vraag in het openbaar of de rotonde bij de rondweg wel goed ligt. Wist U dat het alleen de kleine stenen zijn waarover men struikelt; de grote gaat men uit de weg. Het is niet alléén de gemeente Stavenisse, die in het herverkave lingsplan 1956 is betrokken, ook Tholen, waar in enkele polders reeds wegen en waterlopen zijn getrokken en zelfs al complex- werken zijn uitgevoerd, krijgt in 1956 de grote beurt. Ook daar is de situatie niet zo ingrijpend als het eerste herverka velingsobject: de Scherpenisse polder. Toch zijn er enkele zomer- putten, wat betekent dat niet alle percelen in de wintermaanden uitgevoerd kunnen worden. Voor hen zijn echter compensatie mogelijkheden die ons niet ongunstig voorkomen. Ook de sanering staat er in deze gemeente niet zó ongunstig voor omdat een paar grote boeren naar de N.O.P. zullen vertrekken en omdat er nog mogelijkheden daartoe zijn, alsmede tot vertrek naar andere eilanddelen. Zo bestaat er ook voor Thoolse klein-bedrij- ven de mogelijkheid om straks in de Weihoek een gemengd bedrijf te krijgen van circa 12 ha met een zeer gunstige financiering voor de stichting van de gebouwen. Tenslotte komt er ook nog een gedeelte van de Oud-Vossemeerse polders onder het mes, waartoe a.s. week ook daar een voorlichtingsavond wordt gehouden, welk gedeelte op bijgaand kaartje evenals de te behandelen Thoolse polders is te vinden. OMSTANDIGHEDEN VOORBEHOUDEN Ook in Tholen was er Woensdagavond jl. in de zaal van „Hof van Holland" goede belangstelling van grote en klein-landbou- wers uit de polders en uit de gemeente, die het bekend is dat het herverkavelingsplan daarvoor gereed ligt. Deze bijeenkomst stond onder leiding van dhr. P. J. Goorden die namens de vergadering meende te spre ken, wanneer hij het Bureau van Uitvoe ring zijn erkentelijkheid betuigde voor het vlugge en vroege bekendmaken van de nieu we plannen. Spreker drong er op aan het land, dat men in compensatie krijgt naar goed gebruik te bewerken, daar dit bij som migen zeer te wensen over laat. BINNEN DE AFZETTING werkplan 1956 omvatten. Thans is dit nog niet definitief bekend. Op 3 October a.s. zal met 8 man begon nen worden met de bemonstering. Normale grondbemonstering wordt uitgevoerd in die polders, waar de tijdelijke toedeling veel zal gelijken op de definitieve. Met die be monstering wordt deze zomer begonnen op kosten van de herverkaveling, uitgevoerd en geadviseerd door de rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst, speciaal geldend voor de Peuke- en Puitpolder. Waar het een tijdelijke toedeling wordt, zal dit om practische redenen niet worden gedaan. Ook werd nog gewezen op onderzoek naar het bietenaaltje, een hoog nodig iets. SANERING Het lijkt er op, zo werd ook tijdens deze voorlichtingsavond meegedeeld, dat er rond Tholen behoorlijk gesaneerd zal kunnen worden. Toch is er dan nog meer mede werking nodig van bepaalde personen, die nog in de stad zijn gevestigd om naar bui ten te gaan, bijvoorbeeld naar de Weihoek. Voor hen, die een klein bedrijfje hebben, is er de mogelijkheid in de Weihoek een bedrijf te krijgen van 12 ha, met zoals we reeds bij de aanhef van dit artikel opmerk ten, zeer gunstige financieringsmogelijkhe den. Laat degenen die hierover serieus heb ben nagedacht eens contact opnemen met het Bureau van Uitvoering. Wat de toedeling betreft zal het voor de gebruikers in de Dalemse- en Nieuwland- polder wel een tijdelijke worden, terwijl die in de 1500 gem. polder zitten ten O. van de Vrouwendijk na de tijdelijke toedeling zo weinig mogelijk meer zullen veranderen. De rest wordt later bekeken. het regent en je komt er soms in een week niet meer aan. Wanneer beide partijen die tegenslagen onder het oog willen zien, wan neer we toch blijven samenwerken, komen we desondanks een heel eind. WERKPLAN 1956 Wat is nu de bedoeling met de Thoolse polders in 1956 Wanneer we in het kort de mededelingen, welke hieromtrent door dhr. Markusse werden gedaan volgen, ver wijzen we U telkens zonder dit gere geld te noemen naar het hierbij afge drukt kaartje van de Thoolse polders, waarop letters en data van aanbesteding. Het lijkt ons dat het aan duidelijkheid dan niet meer te wensen zal overlaten. Dan ook direct van wal gestoken. E 3 omvattende de Dalemse polder en de Nieuwelandpolder, waarin vele kleine grondgebruikers zitten zal in Januari 1956 worden aanbesteed en dus circa een maand later in uitvoering worden genomen. In de Nieuwlandpolder ziet U op het kaartje een gearceerd gedeelte. Dat is een zomerput, waarin veel werk zit. Het is de bedoeling dat E 3 voorjaar 1956 klaar is en dan weer kan worden ingezaaid, behalve de zomerput. El: de 1500 gem. polder ten Oosten van de Vrouwendijk. Deze polder is ten dele klaar, zoals bij de D-hoeve - Luch- tenburg en bij de Hond. De rest wordt nog voor de inzaai klaargemaakt. COMPENSATIE Degenen, die eigen land niet kunnen be boeren zullen compensatie krijgen. De mo gelijkheid daartoe is groter dan in Stave nisse. Ook voor zover het de veestapel be treft zal alles gedaan worden om die op peil te houden, al zal van sommigen gevergd moeten worden iets verder van huis te gaan. Aan degene wier grasland geschikt wordt gemaakt voor bouwland kan geen graslandinzaai meer vergoed worden. Het onderhoud van het land, ook in tij delijk gebruik, zoals het een goede boer betaamt, werd nog eens krachtig onder streept. Het loopt werkelijk in de gaten, wanneer men die gedeelten, die men meent kwijt te raken, laat vervuilen en het brengt gedachten op aan het meer misdadige egoisme uit de tijd van de watersnood, toen er nog mensen te vinden bleken, die goederen van slachtoffers ontvreemden. Dit moge dan niet zo erg zijn, het kan. toch ook niet anders dan een immorel egoisme worden genoemd, wanneer men grond laat vervuilen, omdat Uw naaste daarop straks zal gaan boeren. Geadviseerd werd in dit verband nog maals stal- en andere bemestingen normaal uit te voeren. Rode klaver wordt niet ver goed. Getracht wordt in de te verpachten pol ders voor 1956 ontheffing te krijgen van de Wet op de aardappelmoeheid. Dit geldt dan alleen voor die polders, welke het De technische hoofdambtenaar bij de Herverkaveling, speciaal belast met aanleg wegen en waterlopen, dhr. v. Kleunen sprak nog even over dit onderdeel van de her verkaveling. Men is afgeweken van de tot nu toe gebezigde methode om de wegen en waterlopen af te zetten met de blauwe en groene piketten met een breedte van circa 12 meter. Er waren hierbij nl. wel enige moeilijkheden met de aannemers, die uitko mende grond niet binnen deze strook kon den houden. Nu wordt een piket met oranje kop geplaatst, waartussen een strook ligt van circa 15 meter, waartussen de weg of watergang komt te liggen met inbegrip van de uitkomende grondbergen. Daarbuiten komt men dus niet meer. Over deze strook wordt 2Yi X de pachtwaarde vergoed. Zou men onverhoopt toch nog buiten deze af zetting moeten komen, dan krijgt de ge bruiker gewassenvergoeding. Bij grondcompensatie krijgt men 1 X de pacht voor de afgestane grond, t.w. 160, per ha voor bouwland. Krijgt men geen grond in ruil voor de afgestane, dan wordt 2y2 X de pacht vergoed. VRAGEN Bij de rondvraag werd van dankbaarheid gewaagd voor het tijdige bekendmaken van deze plannen, terwijl geadviseerd werd om bij uitzetten van wegen en waterlopen gro tere palen te gebruiken. Er word op gewe zen, dat momenteel drinkputten door de Verkaveling worden dichf gereden, wat moeilijkheden oplevert bij de Watervoorzie ning voor het vee. Geantwoord werd dat ter zijner tijd wa terleiding zal worden aangelegd waarvan de regeling nog niet precies is vastgesteld. Er kend moest dan ook worden dat de over gangsperiode onontkoombare moeilijkheden zal opleveren. Waarmee het voornaamste weer gezegd is over de voorlichtingsavond over de verkaveling in Thoolse-, Oud-Vos semeerse en Poortvlietse polders. E 2: gedeelte 1.500 gem. polder ten Wes ten van de Vrouwendijk. Dat is een zo merput. Aanbesteding hiervan zal Maart of April 1956 plaats vinden. De gebruikers van dit gedeelte zullen individueel worden opgeroepen zodat aan hen persoonlijke me dedelingen worden gedaan. E 4: Peuke- en Puitpolder. Aanbesteding Augustus 1956. Uitvoering na oproeping van de gebruikers en dus na individueel overleg. De rest van het gedeelte E 4 kan bebouwd worden met vroege gewassen. Sui kerbieten, gladiolen, enz. moet men hier dus niet inzaaien. E 5, een deel dat tot de Oud-Vossemeer se polders behoort wordt in September 1956 aanbesteed. Hier kan alles worden inge zaaid. E 8: ook Oud-Vossemeerse polders. De zelfde regeling als bij E 5, al zal voor een enkel blok wel de medewerking gevraagd kunnen worden om de suikerbieten bijvoor beeld wat vroeger te rooien dan normaal. B 4. Klaas van Steelandpolder, Nieuw Strijen en Oud-Strijenpolder te Poortvliet. De gebruikers hiervan zijn reeds ingelicht, dat ze geen najaarsgewassen kunnen telen, daar dit gedeelte in November a.s. reeds wordt aanbesteed. In een gedeelte tussen Schapenwegje en Lageweg te Poortvliet kunnen ook geen late gewassen worden ge teeld. Om nog even terug te gaan naar de Thoolse polders zij nog opgemerkt, dat de complexwerken ten Zuiden van de prov. straatweg voor de inzaai klaar zijn. Ook de Vrouw Belia-, Razernij- en Deurloo- polder komen in December 1955 aan de beurt en zijn voor de inzaai klaar. In de polders waar men dus nog dit na jaar of begin van 1956 zal beginnen is het zaak geen aardappelen op te slaan. Dit geldt dus voor de Vrouw Belia, Deurloo- Razernij-, Dalemsepolder en een gedeelte van de Nieuwland met het gedeelte 1500 gem. polder ten O. van de Vrouwendijk. In dit verband was het prettig een stem uit de vergadering te horen, nl. die van weth. H. Jansen, welke een stuk land voor aardappelopslag in de Dalemsepolder be schikbaar stelde. Een gedeelte van deze pol der valt nl. in het uitbreidingsplan en daar wordt niet verkaveld. Voorts is er gelegen heid bij Luchtenburg en zoveel mogelijk op de erven. Geadviseerd werd de voorjaarsputten niet te diep te ploegen en de najaars- en zomer- werken normaal. Door de Heide Mij zal gips verstrekt worden voor de geëgaliseerde grond, gips dus niet voor de boer, maar voor de grond.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 1