De verkaveling in Stavenisse. Het Parlementair Overzicht Kleuteronderwijs wettelijk geregeld BIETENMOEHEID Pracht zomer zonder overdadige warmte. Schoolgeld (voor eerste kleuter) f12*—per jaar* De Redactie legt II in deze pagina's voort WEERPRAATJE 11c Jaargang No. 44 16 September 1955 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur In Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Deze week is de Tweede Kamer begonnen aan de behandeling van een wetsontwerp, waarover al jaren is gesproken, n.l. over de regeling van het kleuteronderwijs en de op leiding van kleuterleidsters. We spreken in ons land over de pacifi catie op ondewijsgebied. Maar wie de talloze onderwijsdebatten volgt, vraagt zich wel eens af wat er van deze onderwijsvrede in feite terecht komt. Voor het lager onderwijs is de regeling nog het meest ideaal. Daar heeft men de financiële gelijkstelling, al zijn er plaatselijk dan nog soms moeilijkheden. Maar in de andere onderwijstak ken heeft men deze gelijkstelling nog lang niet in die mate. De klachten in het christelijke kamp over de oprich ting van nijverheids- en landbouw- cholen zijn legio. En ook de voor standers van het openbaar onderwijs zijn lang niet tevreden over de gang van zaken. Daarom is het zo belangrijk, dat minister Cals nu met een wetsont werp is gekomen, waarin de finan ciële gelijkstelling voor de oprich ting van openbare- en bijzondere, kleuterscholen is geregeld. Over de wenselijkheid daarvan is al jaren lang gesproken. In 1950 zag het er reeds naar uit dat deze kwestie de finitief zou worden geregeld, maar 't toen ingediende wetsontwerp on dervond zoveel critiek, dat het werd teruggenomen. Nu is de regeling veel royaler. Minister Cals motiveert dat door te wijzen op de gestegen welvaart. Men kan natuurlijk ook zeggen, dat hij de standpunten in de Kamer onvoldoende in zijn oor spronkelijk ontwerp had verwerkt. Volgens het wetsontwerp is het nu zo, dat het Rijk in principe alle kosten van het kleuteronderwijs, t.w. de kosten van de bezoldiging, de ge bouwen en de exploitatie voor zijn rekening zal nemen. Het ontwerp opent de mogelijkheid, dat waar de plaatselijke Overheid, in tegen stelling tot wat van haar mag wor den verwacht, zelf niet tijdig tot de stichting van een noodzakelijk te achten openbare kleuterschool be sluit de ouders van een voldoend aantal kleuters de stichting van zulk een school vragen. Op grond van het principe der fintnciële gelijkstel ling dient de overheid de kosten der bijzondere kleuterscholen naar de zelfde maatstaf als die der openbare scholen uit de openbare kassen te vergoeden. Daar voor het kleuteron derwijs geen leer- of schoolplicht geldt, is het voortbestaan van de kleuterscholen minder zeker dan dat van de lagere scholen. In verband hiermede achten de ministers het wenselijk, dat er een waarborgsom wordt gestort van 25% van de op richtingskosten. Enerzijds zal dit tot gevolg hebben, dat de schoolbestu ren niet lichtvaardig tot schoolstich ting besluiten, anderzijds, dat indien een bijzondere school na verloop van tijd wordt opgeheven, dit voor de overheidskassen niet zo schade lijk zal zijn. TO EL A TINGS LEEF TI JD Een kind van drie en een half jaar kan naar de kleuterschool. Door de nieuwe wettelijke regeling is te ver wachten dat het kleuteronderwijs zal uitbreiden. Maar gezien de spannin gen op de arbeidsmarkt zal het moei lijk zijn voldoende kleuterscholen te bouwen. Als overgangsbepaling wordt de toelatingsleeftijd dan ook op vier gesteld. BEZOLDIGING De kleuterleidsters (daaraan zal steeds meer behoefte gaan bestaan) zullen in de toekomst redelijk geho noreerd worden. Voor een gemeente eerste klas zullen ongeveer de vol gende minima en maxima worden vastgesteld: voor een leidster zonder de akte als hoofdleidster 190,tot 265,per maand. Voor een leid ster met akte als hoofdleidster 235,tot 360,per maand. Voor een hoofdleidster 257,tot 400,— of 295,— tot 425,— per maand, afhankelijk van het aan tal leidsters, dat aan de school is verbonden. Als een leidster geen di ploma bezit wordt ongeveer 10% op het salaris gekort. Voor een hoofd leidster geldt een percentage van 15. Er wordt gerekend op een klassege middelde van 35 kleuters. SCHOOLGELD Om te voorkomen dat de ouders hun niet-leerplichtige kleuters op de scholen laten inschrijven zonder dat zij voornemens zijn deze regelmatig de school te doen bezoeken, zal het heffen van schoolgeld noodzakelijk zijn. Het tarief zal worden bepaald op 12,per jaar per kleuter. Ouders, wier inkomen beneden een bepaalde grens ligt, zullen geen schoolgeld verschuldigd zijn. Bij een gezin met vier personen behoeft men in een gemeente eerste klas geen schoolgeld te betalen als het inko men lager is dan 50,50. In dezelfde omstandigheden in tweede gemeen teklasse krijgt men vrijstelling bij een inkomen van minder dan 49,25 per week. In de drie andere ge meenteklassen gelden de volgende bedragen:-48,46,75 en 46, Indien uit een gezin meer dan één kleuter een kleuterschool bezoekt, zal voor de tweede en volgende kleuters de helft van de twaalf gul den verschuldigd zijn. WIE ZAL DAT BETALEN? De vergoeding wegens bezoldi ging e.d., gebouwen en exploitatie kosten belopen volgens de ramingen een bedrag van 51.120.000,—. Te genover dit geweldige bedrag staan ook winstposten. Zo worden de ge meenten van de kosten van het kleu teronderwijs ontlast. De heffing van het schoolgeld zal ong. 2.500.000 opbrengen: Voor het rijk blijft ech ter over 20.200.000,Bovendien moeten ongeveer 25 opleidingsscho len tot kleuterleidster worden opge richt, waarmee 600.000 gemoeid is. (Nadruk verboden). In 1956 zal de gemeente Stavenisse de volle verkavelingslaag krijgen. Zo ligt het althans volgens de plannen. De Stavenissers hebben het tot nu toe vrij gemoedelijk opgenomen en het Bureau van Uitvoering nog weinig last veroorzaakt. Dat is ook de be doeling niet. Toch waren er voor de Stavenissers al enkele teleurstellingen. De oorspronkelijke bedoeling was, dat deze gemeente^ voor een deel al eerder onder het herverkavelingsmes had gelègen. En opschuiving van gemaakte plannen is voor be trokkenen meestal nadelig. Zo ook voor enkele Stavenissers. Aan de andere kant dient gezegd, dat er voor die opschuiving aanwijsbare oorzaken zijn. Dit neemt niet weg, dat het Bureau van Uitvoering met nog meer voorzichtigheid komende planning dient en ook wel zal uitwerken. Opdat termijnoverschrijding zoveel mogelijk wordt voorkomen. Een ander punt, waaraan extra aandacht besteed zal worden in de toekomst is de dammen. Tenslotte hoopt men dat de weersgesteldheid niet zo ongunstig zal worden als vorige winter, opdat de voorgenomen werken tijdig uitgevoerd kunnen worden en een behoorlijk gedeelte van de Stavenisse polder in het komende voorjaar weer ingezaaid kan worden. Vanzelfsprekend is die hoop er bij betrokkenen in nog sterker mate. WAT KAN IK VOLGEND JAAR ZAAIEN Al was het dan nog vroeg in het jaar om voor agrariërs bijeenkomsten te houden, de door het Bureau van Uitvoering der Herverkaveling Eiland Tholen georgani seerde voorlichtingsavond was Donderdag jl. in café Wielaard te Stavenisse goed be zocht. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer A. J, Groenewege, die er op wees, dat het voornemen bestaat om in 1956 geheel Stavenisse te verkavelen. Vol gens belofte zou tijdig voor aanvang der complexwerken een voorlichtingsavond wor den gehouden, waarom men dan ook thans bijeen is. Waar er heel wat te verhandelen viel, leek het de voorzitter het beste om maar direct het woor te geven aan de heer Markusse, Assistent R.L.V.D. Deze voor alle landbouwers al bekende voorlichtingsman begon met zijn dank te betuigen voor de enorme medewerking en samenwerking, welke er tot dusver op Sta venisse werd gevonden. Dezelfde propor ties verzocht spreker ook bij de komende werken. Er zullen ongetwijfeld dingen ge beuren, waarbij U zult zeggen, kon dat nu niet anders. Er zullen aan beide zijden mis schien fouten gemaakt worden. Wat ik U vooral op het hart wil binden is: kom met Uw wensen en klachten naar ons toe en verkondig ze niet op straat, waar U noch ons iets aan hebben. Een voorname vraag is voor U momen teel actueel: Wat kan ik volgend jaar in zaaien. Spreker wenste met de vraag te stellen ook het antwoord te geven. Een ant woord dan in zoverre de gemaakte plannen dit mogelijk maken en onder voorbehoud dat bijzonder ongunstige weersgesteldheid een belangrijke vertraging kunnen opleve ren. Ter verduidelijking van onderstaande hadden we een kaartje willen afdrukken van de Stavenissepolders, maar de afdruk was onvoldoende om een cliché te laten maken. We moeten het dus alleen met woorden duidelijk zien te maken. 1. HET SCHELD. Van deze polder is het de bedoeling dat de complexwerken worden aanbesteed in Januari 1956 en dan per 1 Februari 1956 met de uitvoering zal worden begonnen om het voor de inzaai te voltooien. Dit geldt dan voor het Scheldt tot aan de Kerkweg, maar hierin is ook nog een gedeelte een zgn. zomerput dat geheel geëgaliseerd zal moeten worden waarop niet geboerd kan worden. 2. Het Noordelijk gedeelte tussen Zee dijkBuurtseweg, de Margarethapolder en het Veerpoldertje, een gedeelte waarin veel kleine grondgebruikers zitten, zal nog in December 1955 worden aanbesteed en begin Januari a.s. met de uitvoering worden be gonnen. Najaarsgewassen (wintertarwe, enz.) moet dus hier niet meer ingezaaid worden. Zonder al te veel tegenslag, zullen deze voornamelijk kleine grondgebruikers a.s. voorjaar weer kunnen inzaaien. 3. Tussen de Buurtseweg en Oudeland- sedijk, omvattende het zuidelijk gedeelte van de Oud-Kempenhofstedepolder zal alles nor maal ingezaaid kunnen worden, behalve de late gewassen als bieten, gladiolen, enz. Het ligt nl. in de bedoeling om de com plexwerken van dit gedeelte in Augustus 1956 aan te besteden en dus half Septem ber met de werken te beginnen. 4. De Nieuwe Annex Stavenisse polder, de nieuwe Zuidmoer en het gedeelte Water schap Stavenisse tussen Kerkweg, Stoofdijk en Nieuw Kempenhofstedepolder linksafbui- gen bij de nieuwe watergang van C. v. Putte en afgaand naar de af te graven oude dijk tussen Nieuw Annex en Stavenisse pol der zal in Augustus 1956 worden aanbe steed. Ook hier dus geen late gewassen. 5. Tenslotte de rest, een gedeelte met zomerputten, dus veel egalisatie wat in Februari zal worden aanbesteed en waar van de uitvoering omstreeks Maart 1956 zal beginnen. Getracht zal worden om ten Oosten van dit laatste gedeelte tot aan Nieuwe weg en Paaldijk nog een stuk voor de inzaai klaar te maken. Overigens zul len de grondgebruikers die met de zomer putten te maken krijgen en dus helemaal niet kunnen inzaaien, persoonlijk worden opge roepen. Dan zullen ze wel te horen krijgen wat nog mogelijk is en wat niet. Resumerend betekent het in feite, dat dit najaar in geheel Stavenisse geen winter tarwe gezaaid moet worden om misschien schade te voorkomen. Ondertussen deelde dhr. Markusse nog mede, dat dus hier zo goed als alle sloten dichtgaan, nieuwe zijn of nog worden ge trokken en drainage voornamelijk zal ge schieden met de draineermachine. EN DE VOORRADEN? Natuurlijk zijn er begin Januari 1956 dit vormt dus tevens het begin van de complexwerken hier in een gedeelte nog voorraden op het land aanwezig. De land bouwers zullen zich dus terecht afvragen, waar ze reeds nu die voorraden zullen op slaan, die ze mogelijk tot na Januari 1956 houden. Geadviseerd werd ze ten eerste zoveel mogelijk op de erven te deponeren of zo mogelijk in die gedeelten waar het complexwerk pas najaar 1956 begint. (Zie boven onder nummer drie bijvoorbeeld). Moeten we ploegen of niet ploegen? Het moge voor de verkavelingswerken op zich zelf niet zo gemakkelijk zijn, de R.L.V.D. adviseert ploegen tot een centimeter of 10 a 12. Strooi in elk geval de verstrekte gips, al schijnt het dat U het voor een ander zou doen. Het is ten bate van het land, niet ten bate van een bepaalde boer. COMPENSATIE Zal het ook in Stavenisse mogelijk zijn voor de gronden waar men in 1956 beslist niet op zal kunnen zaaien, compensatie, dus andere gronden te geven. Vastgesteld werd dat de situatie hier aanmerkelijk moeilijker ligt dan in Scherpenisse en Poortvliet, waar verschillende gronden beschikbaar kwamen door hen die naar de N.O.P. gingen. In Stavenisse is er nog maar één weg. De mo gelijkheid bestaat om wat grond vanuit St. Maartensdijk beschikbaar te stellen of zoals de norm luidt: 2J/2' X de pacht te geven. Die in aanmerking wenst te komen voor land in St. Maartensdijk (geldt dus alleen voor hen die kwijtraken) dienen zich bij het Bureau van Uitvoering te melden. Ook de graslandkwestie met de daarbij behorende nog inundatieregeling werd besproken. Geadviseerd werd met nadruk het land goed te blijven onderhouden. Laat het niet vervuilen. Houdt het stalmest vast. Ver koop het niet. Het kan van grote betekenis zijn op de verkavelde gronden. In verband met deze werken zal getracht worden ont heffing te verkrijgen op de wet aardappel moeheid. Thans is het nog niet zover. Laat men daar dus ook nu nog geen rekening meehouden tot een definitief besluit is ae- vallen. En dan straks de sanering in deze ge meente? Wanneer er niet meer gaan ver trekken, ziet dhr. Markusse van de sanering weinig terecht komen. Tenslotte moet er eerst grond zijn, wil men het kunnen uit geven. Spreker attendeerde daarom nog eens op de mogelijkheid om alsnog een ver zoek te doen tot het verkrijgen van een be drijf in de N.O.P. Denk er voorts eens over of U niet naar buiten de gemeente wilt ver huizen of naar een ander gedeelte op ons eiland. Er is nu een kans. Misschien zou U er later spijt van hebben. Dhr. Markusse deelde tenslotte mede, dat de schadevergoeding, welke verstrekt zal worden voor het landverlies in 1955 door aanleg van wegen en waterlopen nog voor 1 December a.s. zal worden vergoed. TIJDELIJKE TOEDELING De ambtenaar, welke zich inzonderheid met schatting en toedeling bezig houdt, dhr. Konings, verklaarde dat er in hetzelfde café binnen afzienbare tijd wenszittingen gehou den zullen worden om mede hierdoor te ko men tot de tijdelijke toedeling. Gehoopt wordt op redelijke wensen, welke nochtans zeker niet alle vervuld zullen worden, om dat dit ook niet kan, maar waarmee in het algemeen toch zeker wel rekening wordt gehouden. Het streven voor Stavenisse is om tijdelijke toedeling zoveel mogelijk te laten gaan in de richting van de defini tieve toedeling. Dhr. A. J. Groenewege nog even terug komende op sanering adviseerde eens te in formeren in het land van Maas en Waal, waar reeds talrijke verplaatsingen tot ge noegen van betrokkenen zijn uitgevoerd. Na deze uitvoerige toelichting was er nog gelegenheid om vragen te stellen, waar van deze en gene gebruik maakte. O.m. werd geinformeerd naar de moge lijkheid om de kavelsloten reeds thans uit te zetten, maar uit het antwoord bleek dat de financiële situatie voor 1956 weinig meer toelaat. Klachten werden ook geuit, dat het in deze gemeente niet geheel volgens plan is uitgevoerd, zodat reeds land is blijven lig gen, omdat werd beweerd dat er in gewerkt zou worden, zonder dat het is gebeurd. Uit een en ander bleek wel, dat het begrotings bedrag wat ingesnoeid moest worden om aan de veel erger situatie in Schouwen- Duiveland meer het hoofd te kunnen bie den. Compensatie hiervan zal men in ko mende jaren weer hier krijgen. De bermen op de nieuwe wegen zijn zeer slecht onder- Parlementair Overzicht Het Kleuteronderwijs weer in het middelpunt Wat er zoal in de Vosmeer se raad verhandeld werd De verkaveling in Stavenisse De bietenmoeheid Ploegwedstrijd-uitslag Terugblik op een mooie zomer houden, werd uit de vergadering vastge steld. Er zal beter op gelet worden. Ook over de nieuwe dammen waren er nog klachten, waarbij tevens tot uitdrukking kwam dat er met de gebruikers te weinig overleg is gepleegd inzake de ligging daar van. Tenslotte was er nog iemand uit de ver gadering, die uit ervaring het verplaatsen van het bedrijf naar de toegewezen kavels kon aanrecommanderen. Voor velen weer een nuttige avond, zodat we hopen dat voor hen die niet aanwezig konden zijn en voor anderen die in de toekomst ook een ver kaveling te wachten staat dit verslag weer zijn nut heeft. Slechts twee van de dertien Zondagen verregenden. (Van onze weerkundige medewerker) Nu wij al weer ruim een week in de herfstmaand zitten daar klimatologisch de zomer over de maanden Juni, Juli en Aug. wordt berekend, willen wij aan de hand van enkele door het K.N.M.I. verstrekte weercijfers eens even nagaan hoe mooi en hoe zomers de afgelopen zomer in werke lijkheid is geweest. Het klinkt misschien vreemd, maar in cijfers uitgedrukt was het helemaal geen bijzonder warme zomer. Wanneer wij iets over de temperatuur gaan vertellen dan moeten wij er eerst aan herinneren dat Juni tot omstreeks de langste dag helemaal geen zomermaand was en gemiddeld zelfs één graad te koud bleef in De Bilt. Het waren Juli en Augustus dia het moes ten goedmaken. Dat hebben zij ook gedaan, het waren beide mooie zomermaanden met maar heel weinig regendagen, n.l. 23 tegen normaal 34. Van de 31 dagen in Juli en 31 dagen in Augustus waren er in De Bilt 23 kouder dan normaal. Het aantal zomerse dagen, waarvoor het kwik de 25 gr. C. of 77 gr. F. moet overschrijden, bedroeg 16 tegen 19 normaal. De warmste periode was die van 16 tot 25 Augustus, waarin 7 zomerse da gen en één tropisch warme dag voorkwam, maar verder kunnen wij met de beste wil van de wereld geen daverende dingen over de temperatuur schrijven. Vooral door de te koude Junimaand be droeg de gemiddelde etmaaltemperatuur te De Bilt over de drie zomermaanden 16.6 gr. C. tegen normaal 16.4 gr. C. De gemid delde maximum temperatuur bleef zelfs 0.4 gr. C. onder normaal. VEEL ZON WENIG REGEN Over zonneschijn hebben wij niet te kla gen gehad. Te De Bilt gaf Juni een over schot van 5 uren, Juli van 7 uren en Aug. van 15 uren. Totaal werden 642 uren zon geregistreerd tegen normaal 615 uren. Dit is heel wat beter dan het vorige jaar, toen maar liefst 190 uren minder zon werden geregistreerd, n.l. totaal 452. Kunnen wij dus over de zon iets goeds vertellen; dit kan ook over de regenval. In alle drie maanden viel er gemiddeld in ons land minder regen dan normaal. Juli was zelfs één der droogste maanden van deze eeuw. In Den Helder, waar 9 mm viel, was Juli zelfs op Juli 1897 met 2 mm na de droogste van de laatste 100 jaar. Normaal valt er in de drie zomermaanden te De Bilt 215 mm, dit jaar slechts 135 mm, verleden jaar zomer 333 mm. Augustus kenmerkte zich door plaatselijk zeer zware buien, waarover men vooral in Arnhem, Hilversum, Alkmaar en een gebied benoorden de stad Groningen weet mee te praten. Viel er in Augustus in De Bilt 45 mm, Arnhem bracht het tot 165 mm. Het aantal regendagen was klein en dit is wel één van de voornaamste oorzaken ge weest, waardoor de zomer van 1955 als een mooie zomer in onze herinnering zal blijven. Op 37 dagen viel er 0.1 mm of meer tegen normaal op 48 dagen. Verleden jaar zo mer bedroeg het aantal regendagen bijna twee keer zoveel, n.l. 62. ZOMER VIEL OP EEN ZONDAG Dan is er nog een belangrijke bijzonder heid van de afgelopen zomer en wel het zeer groote aantal mooie, zonnige en zo merse Zondagen. Van alle dertien zomer- zondagen vielen er slechts twee (4 Juli ge deeltelijk en 7 Augustus geheel) in het wa ter. Zelfs één van de twee te De Bilt waar genomen tropische warme dagen (boven de 30 gr. C. of 86 gr. F.) viel op een Zon dag, t.w. 17 Juli. Dit is juist omgekeerd met verleden jaar zomer toen er met name in de Noordelijke helft van het land op slechts twee van de dertien Zondagen geen of weinig regel viel. Alle vacantiegangers en landbouwers zul len het met ons eens zijn dat zomers zoals deze, al mogen ze op het papier helemaal niet uitblinken, helaas te weinig voorkomen. (Nadruk verboden). Iedere grondgebruiker op het eiland Tho len kent ze wel de „slapers" in de bieten. Zijn in natte zomers de verschijnselen niet goed te zien, dit jaar ziet men ze vanaf de dijken, de bieten met slaphangende bla deren. En indien men zo'n biet uittrekt kan men de cysten zien als witte stipjes, zo groot als speldenkopjes, op de wortels. In deze cysten nu zitten de eitjes en de lar ven (soms wel honderd per cyste). De aaltjes kruipen uit de cyste en dringen in de wortels. De aaltjes-zieke bieten hebben sterk vertakte wortels, het is meer een z.g. „baard". Bover de grond gaan de bieten slapen (slaphangende bladeren) doch onder de grond kunnen de met aaltjes bezette wortels het water niet meer aanvoeren. Het gevolg: slechte bieten met 8000 a 15000 kg minder opbrengst per ha behoren niet tot de zeldzaamheden. Dit jaar zijn er zeker percelen die deze mindere opbrengst per ha geven. In een natte koele zomer ziet men het slapen niet. Denk dan echter niet, dat de aaltjes zich niet vermeerderen want ze doen het evenveel en even snel als in een droge zomer, men ziet het alleen niet en vlijt zich met de valse hoop, dat het wel mee zal vallen. Daarom hoort men na een nat jaar dikwijls van boeren: hier kon ik nu volgens het advies geen bieten zaaien; dan moeten jullie nu eens komen kijken, geen slaper te zien. Zo iemand heeft geluk in het betreffende jaar, doch vergeet, dat hij toch voor jaren dat perceel voor bieten aan het bederven is, ja misschien al bedor ven heeft, en dit komt in een jaar als 1955 naar voren. Dat betekent een financiële strop. De aaltjes leven niet alleen op bieten. U weet dat ze zich vermeerderen op spinazie, koolzaad, raapzaad, mosterd, radijs, stop pelknollen, spruitkool en de diverse kool soorten, die voor zaadwinning geteeld wor den. Maar weet U ook, dat ze zich ver meerderen op sommige onkruiden bijv. muur, herik, herderstasje, krodde, melde enz. Ook hiervoor dient U de onkruidbe- strijding ter hand te nemen. Thoolse boeren, weest verstandig. Neemt op de gezonde percelen een ruime vrucht wisseling met niet meer dan éénmaal in de vier jaren bieten! Twijfelt U of het perceel besmet is, en dit geldt toch wel zeer speciaal voor de grondgebruikers in de geëgaliseerde polders die hun nieuwe percelen zeker niet kennen, laat dan een grondmonster nemen. Die enkele guldens per ha, nu ontzien voor het onderzoek, kunnen U volgend jaar vele guldens kosten. Tot op heden zijn er nog zeer weinig opgaven voor het nemen van een monster. Waarom? door onwetendheid. Neen? Nu toch in ieder geval zeker niet meer. Laat ieder die het volgend jaar bieten wil zaaien, nu. zijn percelen laten onderzoeken. Het is nu de tijd hiervoor. Bedenk dat anders de gevolgen even groot kunnen zijn, als in het geval dat U vergeet een baal kunstmest te zaaien. J. Markusse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 1