Plaatselijk Nieuws Van de Hoogstraat tot Heerlen of van gemeente- op mijngas. De begroting 1956 voorlopig vastgesteld» De Slikkot-watergang is een probleem» Vooral straat ver betering op stapel» Landbouw en Veeteelt Grondbewerking in het herverkavelingsgebied» Zaterdag begint de voetbalcompetitie* De Redactie legt U in deze pagina's voort ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN 11c Jaargang 9 September 1955 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tkolen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tbolen aangenomen of moeten daar binnen zijn RAADSVERSLAG POORTVLIET* Vrijdag 2 September om half acht nm. kwam de voltallige Pootvlietse raad in open bare vergadering bijeen. Na ambtsgebed en voorlezing der notulen werd de vast stelling begroting dienstjaar 1956 aan de orde gesteld. De voorzitter wees er op, dat het dagelijks bestuur voldoening heeft over het feit, dat deze begroting sluitend kon worden gemaakt met nog een onvoor ziene post van 6720,17. Dit bedrag moet evenwel worden verminderd met 2030, voor een kapitaalinvestering van 34.000, voor aanleg en verbetering van straten. Met deze begroting, aldus de voorzitter, komt de gemeente dus niet in aanmerking voor een verhoogde uitkering uit het ge meentefonds. Dat is dan ook alleen ge vraagd met het oog op de werken, die in de toekomst uitgevoerd moeten worden. Vanzelfsprekend is het voor een gemeen tebestuur altijd een voldoening met een op deze wijze sluitende begroting te kunnen komen. Nogmaals, hiermee is niet uitge sloten, dat verschillende kapitaalswerken, die op stapel staan, zullen worden uitge voerd, zoals bijvoorbeeld electrificatie en waterleiding aanleg in de onrendabele ge bieden. In dit opzicht zijn evenwel nog geen concrete voorstellen te doen. Spreker vraagt de Raad niettemin diligent te blij ven, al is hij er van overtuigd, dat de le den voorstander zijn om ook de buitenbewo ners, die mede de lasten hebben, ook de lusten van de gemeente te geven. Hij houdt zich dienaangaande van hun medewerking overtuigd. De voorzitter wijst er vervol gens op, dat men doende is met het maken van het rioleringsplan. De verbetering van de wegen, evenals van de straatverlichting zullen ook deverse besprekingen vragen. Er zijn momenteel trouwens zoveel verbeterin gen aan de orde, dat er weer heel wat werk aan de winkel is. Daarna vraagt de voorzitter aan de rap porteur, de heer M. C. v. Ast de conclusie van het begrotingsonderzoek te willen voor lezen, waaraan deze gaarne voldoet. De commissie uit daarin ook haar blijdschap over deze sluitende begroting en vraagt bij zondere aandacht voor de in uitvoering zijnde of in planning zijnde objecten, voor namelijk dan de verbetering van de Noord achterweg en de watergang achter Paas- uijk. Overigens heeft de commissie geen bij zondere opmerkingen en besluit men de wens dat Gods zegen moge rusten op de arbeid van het dag. bestuur en van de ge hele raad. De voorzitter na dank te hebben gebracht voor de gesproken woorden, stelt voor de begroting 1956 conform het ontwerp te wil len aanvaarden, waartoe met algemene stem men worden besloten. Daaraan vastknopend wordt het bedrag per leerling voor de bijz. lag. onderwijs voor 1956 bepaald op 28,87 per leerling. Voorts is er de mededeling van de Her verkaveling dat voor de in gebruik zijnde keet 1500,zal worden vergoed. INGEKOMEN STUKKEN Conform de rijksregeling wordt de ga rantieuitkering inzake kindertoelage aan •mbtenaren van de lagere publiekrechtelijke lichamen vastgesteld. De gezamenlijke federatie van Harmonie en Fanfaregezelschappen vraagt subsidie, welk verzoek op voorstel van het dag. be stuur voor kennisgeving wordt aangenomen. Om administratieve redenen vraagt de heer J. Jansen alhier per 1 Sept. ontslag als secretaris-ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur, hetwelk hem wordt verleend om dezelfde persoon in tijdelijke dienst in dezelfde functie te benoemen. Weth. Krij ger spreekt zijn voldoening uit over de werkwijze van deze inwoner. Geen bezwaar is er tegen aansluiting ge meenschappelijke regeling ziektenkosten- voorziening t.b.v. ambtenaren. De legesverordening voor jachtakten wordt gewijzigd, nl. met 2.50 verhoogd. RONDVRAAG Dhr. v. Ast wijst er op, dat de afvalton de laatste tijd weer niet voorzien wordt van het daarbij behorend deksel met gevolg dat het rondom een onhoudbare lucht is. Wie het nalaat de ton te dichten weet hij niet, maar het zou moeten veranderen. De voorzitter beslist, dat de slagers tot dusver meer dan coulant zijn behandeld, maar dat het nu toch klaar moet zijn, waarom hij dan ook de politie opdracht zal geven proces-verbaal op te maken bij na latigheid. Dhr. Bijl oppert het denkbeeld, dat kin deren hieraan misschien schuldig zijn, maar de voorzitter antwoordt, dat die niet op dat terrein mogen komen. Dhr. v. Ast vraagt of het geen aanbeve ling verdient met deze droogte de Noord- weg nat te houden met de nevelspuit. Het stuift er verschrikkelijk. Daar zijn alle leden het wel over eens, maar of dit op te lossen is B. en W. zullen het eens bekijken. Dan komt dhr. v. Ast nog eens terug op de watergang bij Slikkot. Bij det vergra vingen door aanleg nieuwe rondweg, wordt zowat overal grond gebracht, maar niet om die watergang te dempen. En dat is toch wel het hardst nodig. Dhr. v. Houdt vindt het een ondraaglijke stinkboel daar. Alle leden zijn daarvan overtuigd, maar eenvoudig op te lossen is het hier niet. De voorzitter merkt op, dat reeds tijdens zijn eerste raadsvergadering te Poortvliet over dat object is gesproken en speciaal bij Ged. Staten is besproken. De watergang is evenwel geen gemeentegrond en mag door ons niet gedempt worden uit het oogpunt van waterleiding. Door de verka veling bestaat de vrij grote zekerheid dat dit straks zal veranderen. Dhr. v. Houdt: Alles kan tegenwoordig, maar zo'n stinksloot blijft er maar. De voorzitter: U kent het standpunt in deze van B. en W., dat graag alles in het werk wil stellen en het ook al deed om die watergang gedempt te krijgen, maar het behoort nu eenmaal niet tot onze compe tentie. Desondanks hebben we er 5000, voor uitgetrokken om hieraan alle gewenste medewerking te verlenen. Maar de gemeen te kan het niet. Dhr. v. Ast kan zich indenken, hoe het publiek het moet aanvoelen, wanneer er over eventuele nieuwe scholenbouw wordt gesproken en ze zo'n plan naast de Slik- kotwatergang legt. Maar inderdaad zijn we allen wel van goede wille, maar kunnen er niets aan doen. Hij weet wat ook de Dijkgraaf bereid is om z'n medewerking tot dichting te verlenen, zodra dat uitvoerbaar is. Het is ook toegezegd door de verkave ling om in deze zo spoedig mogelijk tot een oplossing te komen. Maar dit kan eerst na afgraving grond bij Murre. En dan moeten we toch nog wel minstens op een jaar re kenen. Dhr. Uyl informeert of de riolering in de Stoofstraat zodanig wordt aangelegd, dat hierop straks dus via rioleringsplan kan worden aangesloten, wat bevestigend wordt beantwoord. Dhr. Bijl vestigt de aandacht op de straat lantaarn bij v. Ast en vindt dat er bij de School een nachtbrander zou moeten zijn. Dat zal worden bekeken. Daarna sluiting met ambtsgebed. Ruimtegebrek noodzaakte ons het artikel vorige week Vrijdag onder bovenstaand kopje af te breken. Zodat Tholen al een week op mijngas draait. En reeds een voorzichtige conclusie getrokken kan worden of het een verbetering is, óf dat men er niets van merkt, öf dat er nog moeilijkheden zijn. Waarom we toch het laatste gedeelte van het verslag der officiële opening de lezers niet willen onthouden, zodat het hieronder volgt. DE GESCHIEDENIS VAN HET THOOLSE GAS Burgemeester mr. A. J. v. d. Hoeven liet na een welkomstwoord een stukje „gasge- schiedenis" uit Tholen horen. Het moet in i863 zijn geweest (bij raadsbesluit van 6 Maart) dat aan Wolterbeek van Baggen 6 Co te Amsterdam 30 jaren concessie werd verleend voor een straatverlichting met gas. 35 straatlantaarns met' vleermuisbranders werden geplaatst wat misschien heel wat lijkt, maar nu staan er toch 70 op dezelfde oppervlakte. Ghristiaan Johannes Pieter Kampers, gas- fabrikant te Tholen, vroeg bij het eindigen der concessie in 1893 verlenging en hij kreeg dat voor 1 jaar. Een jaar later kreeg een ombinatie de concessie, bestaande uit de heren Andries Johannes de Wit, wijnhande- .ar en Klaas Langeveld, candidaat-notaris. Maar ook deze particulieren vonden het risico te groot en richtten een N.V. Thoolse Gasfabriek op. Ook de N.V. bleek niet in staat het bedrijf op peil te houden, waarom dan ook in 1913 aan de gemeenteraad werd gevraagd de pas in 1920 aflopende concessie nu reeds te verlengen of de fabriek over te nemen. Als gevolg van dit verzoek werd door de raad een commissie benoemd en later vond pas het voorstel van Jhr. van Vredenburgh in gang om een deskundig adviseur te benoe men. Toch blijkt, dat de benoemde deskundig adviseur, de heer Bonthuis een belangrijk aandeel heeft gehad in de voor bereiding tot overname door de gemeente. Men was het met deze overname in Tholen lang niet allemaal eens. En toch is de exploitatie van de fabriek door de gemeente voor haar burgers goed geweest, wat niet betekent dat het voor de gemeente ook voor delig was. De wens om het debiet te ver groten door gaslevering aan de omliggende gemeenten ging niet in vervulling, veelal door wanbegrip, vrees en conservatisme. Toen na de oorlog de exploitatie steeds duurder werd en daarmede de verliesposten regel werden, moest naar iets anders wor den omgezien. Die mogelijkheid was er door het lange afstandsgas, waardoor we vandaag de poorten van ons eigen productiebedrijf sluiten en onze inwoners tegelijkertijd doen profiteren van het gas uit de verafgelegen fabrieken der Staatsmijnen. Mr. v. d. Hoeven besloot met: Tholen is daarmede de eerste gemeente op Zeeuwse bodem, die mijngas uit Lim burg ontvangt. Ik hoop en vertrouw dat noch de Staats mijnen, noch onze gemeente ooit spijt zullen hebben van de omschakeling op deze 1ste September 1955. MINDER WERK, MEER CONTROLE Het gezelschap begaf zich vervolgens naar het Gasontvangststation aan de Hoogstraat Op dat ogenblik zat Tholen inderdaad zón der gas. Wat door velen op dat uur wellicht niet gemerkt is. De fotografen kwamen er aan te pas om het moment van de omschake ling door burgemeester van der Hoeven, zo als bij het begin van dit verslag omschreven, te vereeuwigen. Tholen had vanaf kwart voor vier officieel z'n mijngas, zulks met de wens dat de verhouding tussen de Staats mijnen en Tholen mag blijven, zoals het bij de voorbereidingen hiertoe is geweest. Het betekent ook voor het personeel der Gasfabriek een grote verandering. Nu was er nog één oven heet, opdat de overschake ling ongemerkt zou verlopen, maar ze zijn nu allemaal koud. Van de stookinstallatie behoeft geen gebruik meer te worden ge maakt. Ook van de stokers niet. De gas houder doet er nog wel dienst, maar het is toch voornamelijk de zo op het oog vrij eenvoudige installatie in het nieuwe ge bouwtje, die voor aanvoer en doorzending van het mijngas zorgt. In de fabriek zelft komt er dus heel wat minder werk, omdat het in feite geen fabriek meer is. Daarom zal er een personeelslid overgaan naar een andere gemeentelijke dienst, een ander heeft per 1 September ont slag aangevraagd, terwijl de anderen nog wel genoeg werk zullen hebben. De heer de Groot verwachtte althans meer werkzaam heden, vooral in het begin, voor controle, enz. Maar stokers zijn er niet meer nodig. ZELFS PHILIPS STAAT OF VALT ZONDER GAS Terug in Hof van Holland was er ge legenheid tot felicitaties. De directeur der gem. gasbedrijven te Roosendaal, de adviseur voor Tholen Rijsbergen wees op de snelle ontwikkeling van de techniek in de laatste jaren, al leek de gasvorming te zijn inge slapen en al nam de electriciteitsvoorziening een grote sprong. Ondertussen groeide in Limburg evenwel de cokesfabricage en werd dé vraag daarnaar steeds groter. Thans is gas voor de samenleving onmisbaar. Spreker drukte het nog sterker uit „De Philipsfabriek in Eindhoven staat of valt met gas van de Staatsmijnen". De industrie maakt veel ge bruik van gas. Met deze omschakeling is het klimaat voor Tholen in dit opzicht dus ook aantrekkelijker geworden. „Ik verzeker u dat U thans over een gassoort beschikt, zoals er geen 2e in Nederland word gedistribueerd. U krijgt 15% meer energie voor hetzelfde geld." De afgevaardigde van de Staatsmijnen dhr. Eshuis verklaarde dat Tholen de 64ste gemeente is, die werd aangesloten en er van hier tot aan de fabrieken een 250 km lange stalen transportleiding ligt. Tholen is boven dien de eerste en tot nu toe enige Zeeuwse gemeente met mijngas. Er zal onder U ook een zekere weemoed zijn, omdat het oude verdween. Zoals Tholen met een lange stalen band is verbonden met de Staatsmijnen, zo hoop ik in symbolische zin, aldus dhr. Eshuis, dat de wederzijdse betrekking tussen ons bestendigd zullen worden. Dhr. Argelo van de Centrale Dienst dankte voor de verleende opdracht en dankte ook aannemer Vos voor de uitvoering. Laatst genoemde was erkentelijk voor deze woor den en feliciteerde ook de gemeente Tholen met de omschakeling. Tenslotte kreeg wethouder H. Jansen het woord, die opmerkte dat men de bakens moet verzetten als het getij verloopt. We durven als het er op aankomt in Tholen nog wel iniatief te nemen. Wanneer we op de verder in het eiland liggende gemeenten hadden moeten wachten, toen hier destijds het initiatief genomen werd om een brug over de Eendracht te exploiteren, hadden de heren vandaag wellicht nog met de pont moeten overkomen. Zo ook met de gas fabriek. Tegenwoordig moeten we nu eenmaal naar centralisatie. Ik hoop dat we als Gas- commissie minder tekorten zullen hebben, dat de burgerij met het mijngas tevreden zal zijn en dat de gemeente er nimmer spijt van zal hebben. Na een dankwoord door burgemeester v. d. Hoeven tot alle sprekers, nodigde hij de aanwezigen uit naar het verenigingsge bouw te gaan om de film van de Limburgse staatsmijnen te bezichtigen, een film die de tijd alleszins waard was en voor allen die dezelfde avond de geboden gelegenheid hebben waargenomen ook wel even interes sant moet zijn geweest als het voor ons was. Een heel proces vanaf het boren der kolen door de mijnwerkers tot het ogenblik, dat moeder de vrouw haar comfoortje aansteekt. Op de meeste plaatsen in het herverka velingsgebied is thans de graanstoppel bloot gekomen In zeer vele gevallen is geen groenbemester ingezaaid. Wat kunnen we nu het beste doen? Door het omzetten van de grond, tijdens de egalisatie, is er in de bouwvoor vaak ook grond terecht geko men, die er voorheen niet in aanwezig was. Deze grond ziet plaatselijk blauw, wat op gebrek aan zuurstof wijst. Het zal duidelijk zijn, dat deze grond als het ware nog tot cultuurgrond gemaakt moet worden. Dit kan, door ze met de lucht in aanra king te brengen. Bovendien kunnen we op diverse perce len een bedenkelijke onkruidgroei constate ren. Hieruit blijkt dat een goede stoppelbe werking zeer zeker op zijn plaats is, wil len we de grond in de gewenste vruchtbaar heidstoestand brengen. Er dient echter voorop gesteld te worden, dat een stoppelbewerking dan alleen wen selijk en verantwoord is, als dit plaats vindt, wanneer de grond droog is. Grond in natte toestand bewerken is altijd, maar zeker op verwerkte percelen uit den boze. Heeft de grond een kalk- of stalmest be mesting nodig, dan is het daarvoor thans de beste tijd van aanwending. We zijn im mers nu in staat, de kalk of de stalmest zo goed mogelijk door de bouwvoor te ver delen. Een methode van goede stoppelbewerking en grondmenging voor deze gebieden is: Licht stoppelen (met een 2- of meerscharige ploeg), hierna cultivateren of eggen (goed kiembed voor zaadonkruiden). Enige tijd later iets dieper ploegen, waarna nogmaals geëgd kan worden en vroeg circa half November op wintervoor ploegen. Voor plekken met een slechte structuur is het aan te bevelen, zo spoedig mogelijk na het winterkoren een hoeveelheid gips over het land te strooien, zodat de grond voor structuurverval tijdens de winter grotendeels wordt behoed. Een goede najaarsbewerking bevordert 'n goede structuur en geeft schoner land en is dus de basis voor de volgende oogst. Een gewas kan alleen dan een maximale opbrengst leveren, wanneer o.a. de struc tuur van de grond goed is. Om dit te be vorderen is het zeker voor de geëgaliseerde grond noodzakelijk, een goede stoppelbe werking toe te passen. De Ass. R. L. V. D. G. Postma. Tien September gaat de bal weer rollen in deze Zaterdagafdelingen. Dezelfde ge zichten zullen weer op zo goed als dezelfde terreinen te zien zijn. Dat wil zeggen, dat er weinig, ja helemaal geen nieuwe clubs zijn toegevoegd aan de le klasse A en de 2e klasse A van de „Thoolse afdeling". Toch is er een elftal wat de vorige ronde meespeelde in een andere afdeling overge gaan door promotie, nl. de kampioen Zwa- luwse Boys. Hierover kwam weer in deze afdeling terug V.V.N. uit Noordschans. In feite ook een oude bekende. Toch is er iets nieuws bijgekomen, nl. het besluit om na deze competitie een wat sterker klasse te gaan vormen, Joor de vier laagste elftallen te laten afvallen. Dat zal voor de deelnemers ongetwijfeld wat meer spanning meebrengen. Zijn we goed ingelicht, dan moet het eer ste elftal van Noordschans ook niet meer over al te beste spelers beschikken, zodat van de hieronder te noemen deelnemers moeilijk uitblinkers zijn te noemen. Zaterdag >jl. zagen we bijvoorbeeld nog de wedstrijd tussen WHS 1 en Smerdiek 1. Beide elftal len konden nauwelijks sterker in het veld komen dan op die avond. Ze hebben tussen haakjes de puntjes (33) maar gedeeld, waarop weinig viel aan te merken. Wel was er nog wel het een en ander te zeg gen over de techniek. Stootkracht zat er niet zo heel veel in en geraffineerd spel he lemaal niet. Toch zullen beide elftallen met dit soort opstellingen de competitie in moe ten en dan betwijfelen we het sterk of ze de candidaten zelfs maar in gevaar kunnen brengen. Welke candidaten? Het antwoord hierop is ook maar een slag in de lucht, maar we denken daarbij toch aan Vrede rust, Noordschans, NAC, misschien ook Ko gelvangers. Daarnaast zien we dan Smer diek, WHS, Tholense Boys, Chrislandia en Seolto als ongeveer gelijkwaardige part ners. Het is in feite allemaal voorbarig, het wil alleen maar aanduiden, dat een vooruit gang wat het spel betreft, deze ronde .niet valt te verwachten. Zo goed als ieder elftal zal enkele van z'n oude bekende missen, zo goed als ieder elftal heeft nog onvol doende steun aan de jongere generatie. Op zichzelf moet het al prijzenswaardig ge noemd worden, dat men deze animo nog kan opbrengen. Neem alleen maar Tholense Boys, dat bij al de Spelersmoeilijkheden ook nog in de zorg zit door het ontbreken van een eigen terrein. Een grote opoffering is het dan voor dit elftal ook, dat ze besloot Hoe in Poortvliet een watergang een probleem vormt Stoppelbewerking van verkavelde gronden De competitie begint. Wie in Augustus geboren is Wist U dat het hoogst gemakkelijk is de fouten van anderen te zien en zo veel moeilijker eigen fouten te leren kennen. toch mee te draaien in de competitie en de thuiswedstrijden te Halsteren te spelen. In zonderheid dit elftal wensen we ondanks deze tegenspoed veel succes toe en uiter aard spoedig een eigen sportterrein. DE DEELNEMERS In de le klasse A spelen: Kogelvangers 1 uit Willemstad, Vrederust 1, Smerdiek 1, Chrislandia 1 uit Heiningen, WHS uit St. Annaland, Seolto uit Zevenbergen, Tholen se Boys, NAC uit Breda en VVN uit Noordschans, negen elftallen in totaal. In de 2e klasse A spelen: Kogelvangers 2 uit Willemstad, Smerdiek 2, Dinteroord 2, Seolto 2 uit Zevenbergen, WHS 2 uit St. Annaland, Vrederust 2, Chrislandia 2 uit Heiningen en VVN 2. Zowel Smerdiek als WHS zijn er dus ook nog in geslaagd een 2e elftal te for meren, evenals Vrederust, dat zich vorig jaar met een 2e elftal ontijdig terugtrok, wat natuurlijk van geen enkele deelnemer de opzet moet zijn. Zo ziet het er dus voor de komende ronde uit en laten we hopen, dat het er in de le plaats om te doen is, de spieren nog wat soepel te houden, dat het om enkele uren ontspanning gaat, dat er tevens inzit om ook de jongeren op een verantwoorde ma nier bezig te houden. Prettige competitie en draaien maar op Zaterdag a.s. DE VERWACHTING In de le klasse A begint Smerdiek met een thuiswedstrijd en neemt direct de proef op de som door tegen Noordschans uit te komen. Wat moet dit voor een verwachting worden? De thuisclub is zeker niet sterk, inzonderheid wat de aanval betreft, maar van Noordschans hebben we de laatste tijd weinig gezien. Toch moeten we aannemen, dat het de thuisclub moeilijk zal vallen Za terdag met twee punten te eindigen. Seolto verwacht WHS en het verschil moge niet groot zijn, toch heeft de thuis club een goede kans op een kleine over winning. Chrislandia krijgt het zwaarder te ver duren, waar NAC op bezoek gaat. Het lijkt ons dat de eerste punten naar Breda gaan. Kogelvangers krijgt eveneens een proef te doorstaan nu het Vrederust ontvangt. De jongens uit de Stichting zullen er ongetwij feld direct opsnappen, maar weten daarbij tevens, dat er met de Willemstedenaars in eigen huis niet valt te spotten. Wij houden het op een puntenverdeling. Tholense Boys is dus deze week vrij. De wedstrijden van de eerste elftallen begin nen om 5 uur nm. In de 2e klasse A speelt ook Kogel vangers 2 thuis tegen Vrederust 2 met een verwachte winst voor de thuisclub. Seolto 2 zal z'n handen vol hebben aan WHS 2, wat ook gezegd kan worden van Smerdiek 2, waar Noordschans 2 op bezoek komt. Deze wedstrijden beginnen om 3 uur. Voor de gemeenten Tholen, Poortvliet, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vossemeer en St. Filipsland hebben Zondag dienst: dr. Looysen te Tholen, tel. 49 en dr. R. C. Renes, Oud-Vossemeer, tel. 19. HOOGWATER Hoog water in de week van 11 tot en met 17 September 1955. Zondag vm. 11.16 nm. 23.45 uur Maandag 12.33 Dinsdag 1.03 13.32 Woensdag 1.54 14.17 Donderdag 2.38 15. Vrijdag 3.17 15.35 Zaterdag 3.53 16.05 Vrijdag 9 September Laatste Kwartier te 8.59 uur. Vrijdag 16 September Nieuwe Maan te 7.19 uur. DAMMEN Uitslag van de onderlinge competitie gehou den op Dinsdag 6 September 1955. Junioren: T. RoggebandS. Bout 02 K. DeurlooP. Jeroense 20 P. JeroenseM. Heezen 02 BURGERLIJKE STAND Geboren: 25 Aug.: Maria Jantje, dt, van Willem Cornelis Klippel en Willemijntje Johanna de Vries. Gehuwd: 25 Aug.: Johannes Jacobus van Aert, 30 jr. machinebankwerker, wonende te Halsteren en Leena de Jonge, 25 jr. zonder beroep won. te Tholen. 26 Aug.: Jan van der Male, 23 jr. land arbeider, wonende te Tholen en Wiihelmina Bogert, 19 jr. zonder beroep, wonende te Tholen. COOLECTEN Onder aankondiging van een collecte ten bate van de t.b.c.-bestrijding „Draagt El kanders Lasten", welke volgende week wor den gehouden, kunnen we gelijk meedelen dat de inzameling ten bate van het Konin gin Wilhelminafonds (Kankerbestrijding) de som van 377,52 opbracht. HET ORGEL IN DE NED. HERV. KERK De restauratie van het kerkorgel in bo vengenoemde kerk is zo goed als voltooid. Het is wellicht interessant daarover thans iets naders mee te delen, nu dit fraaie, machtige instrument, wat aesthetisch eg- heel overeenstemt met het interieur der kerk straks in gebruik genomen zal worden. Dit orgel is afkomstig uit de afgebroken Gallileakerk te Leeuwarden en werd ge bouwd in het jaar 1826 volgens het me chanische systeem, verdeeld over 3 klavie ren en een vrij pedaal, t.w. bovenklavier, middenklavier, pedaal en een rug-positief. De dispositie bestaat uit 23 sprekende stem men, vier afsluiters en drie koppelingen. De intonatie is geheel aan de kerkruimte aangepast en bezit veel boventonen. Ook de draagkracht van het geluid is breed en voornaam. De wind wordt voortgebracht door een orgelventilator en verdeeld over drie Maas balen, waardoor een rustig geluid wordt verkregen. De klavieren zijn gekoppeld en gemakkelijk te bespelen, evenals een een voudige bediening van de registerknoppen. De binnenbouw van het orgel is prach tig opgesteld en zo ingedeeld, dat men over al gemakkelijk bij kan komen. Wanneer men het binnenwerk met het mechanisme en de pijpen ziet, maakt dit een grootse indruk. De keurige pijpenopstelling en het mecha niek getuigt van een vaardige en deskun dige bouw. Ook het tinnen front met de mooi ver sierde lijsten en het beeldhouwwerk, het schilderwerk maakt een keurige indruk. Dit instrument met z'n 1800 pijpen is een kos telijk, maar ook een kostbaar antiek bezit geworden voor de Hervormde gemeente al hier. De restauratie werd uitgevoerd door de firma Sanders te Utrecht. Bij de'inwijding zal de plaatselijke orga nist het officiële gedeelte verzorgen, waar na een bekend landelijk organist het orgel zal bespelen. Definitieve datum is pas vol gende week bekend. NOG EEN NIEUW ORGEL In de Geref. Kerk alhier nadert het nieu we orgel eveneens zijn voltooiing. Dank zij de milde en welwillende medewerking van haar gemeenteleden was het deze kerkelijke gemeente mogelijk het besluit tot aankoop van een nieuw orgel ook uit te voeren. Het wordt gebouwd door de firma M. K. Koppejan te Veenendaal. Een orgel met een mechanisch systeem en pneumatisch pe daal. Het bevat 9 stemmen, 2 klavieren plus een vrij pedaal, vier stemmen op manuaal I en 4 op manuaal II. De subbas is 16' op pedaal. Het front is gedeeltelijk sprekend en maakt een flinke indruk. Dc 2 wind laden en subbaspijpen zijn van fraai ma honiehout. De speeltafel is uitgevoerd in blank eiken. De koppels P+L P+II, II+I zijn met de voeten te bedienen. Het front is een ontwerp van de heer C. Burger al hier, de ballustrade en onderbouw is aan gebracht door de heer Iz. Lindhout terwijl de speeltafel en pedaal verlicht wordt door T.L.-buis. Ook hier zal dit mooie stuk ma teriaal straks kunnen meewerken tot ver dieping van de kerkdiensten. CONCERT A.s. Zaterdag geeft Concordia bij gunstig weer een populair concert op de Markt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 1