I WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLQND Wethouder Daane overleden NT IEDER WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT COMMENTAAR HET MOEILIJKE BEROEP Vier geslachten onder één dak RAADSVERSLAG ST. FILIPSLAND Subsidie aan de Oranjevereniging. Nog steeds grondverkoop-moeilijkheden. De gekochte woningwetwoningen moeten betaald. Het Reglement van Orde. De Redactie legt U in deze pagina's voor: Een markant figuur in Oud-Vossemeer 11c Jaargang No. 42 2 September 1955 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur In Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Een paar millioen inwoners van Nederland staan officieel te boek als „zonder beroep," hoewel zij mis schien het moeilijkste beroep hebben dat er bestaat, n.l. dat van huis vrouw. De huisvrouw moet immers verstand hebben van letterlijk alles. Zij moet niet alleen weten hoe zij het voordeligste kookt, maar ook hoe zij het menu het beste samen stelt. Zij moet alles afweten van vet ten, eiwitten en koolhydraten en na tuurlijk ook van vitamines en wat de wetenschap nog verder op dit ter rein zal ontdekken. Bovendien moet zij bijna net zoveel weten van het gebruik van brandstoffen als een volleerde stoker van een fabriek en eigenlijk zelfs nog meer, want zij moet ook een weldoordacht gebruik kunnen maken van gas en electrici- teit. Verder moet zij een volleerde arbeidseconoom zijn, want zij moet er op letten, dat zij niet te dikwijls de trap op en af holt, niet nodeloos van het kastje naar de muur loopt en goed overlegt hoe zij haar .be drijf sinventaris," d.w.z. haar kleren, voorraden, huishoudelijke artikelen, enz. in kasten en laden opbergt. Dat is dan nog maar een klein deel van de verlangde vakkennis, want de huisvrouw moet ook op de hoogte zijn van textiel en van was middelen. Katoen, wol, kunstzijde, nylon, linnen, dat alles moet zij uit elkaar kunnen houden en elke stof de juiste behandeling geven. Zij moet weten hoe de weefsels moeten worden gedragen, gewassen, gestre ken, hersteld, bewaard en nog zo n paar kleinigheden meer. Toch staat zij te boek als zijnde zonder beroep. Wil zij voor deze functie in aan merking komen, dan dient zij even eens op vakkundige wijze met naald en schaar om te kunnen gaan en met de naaimachine te kunnen wer ken. Wij geven toe, dat zij daarvoor haar „vakbladen" heeft, die ge woonlijk worden aangeduid als da mesbladen, maar waarin zij dan toch maar een massa wetenswaardighe den vindt over al dat naai- en huis- houdwerk. Dit vakonderwijs wordt wel op een wat smakelijker manier opgediend dan in de vakpers van de mannelijke helft van de bevol king het geval is. Dat ligt zo in de lijn, want een blad voor automon teurs zou moeilijk een artikel over een nieuwe motor kunnen beginnen in de stijl van een damesblad over de nieuwe mode. Dan zou het onge veer als volgt beginnen: „Vorige week zagen wij in Parijs een droom van een motortje. De bougies waren voor de verandering nu eens niet van boven of terzijde, maar van on deren aangebracht. Waarom ook niet, dachten wij. Een beetje veran dering houdt de mens jong. Vooral waren wij zeer ingenomen met een zeer flatteus randje isolatieporcelein. Het olieverbruik van dit motortje is verbluffend laag, maar het ruiste ons voorbij als een zomerkoeltje. Wij vernemen nog, dat dit bijzon der aantrekkelijk model in alle mo- detinten verkrijgbaar zal zijn." Nee, zo praten mannen natuurlijk niet, maar daten wij er blij om zijn dat het zware en veelzijdige beroep van huisvrouw iets lichter wordt ge maakt door de vakkennis minder zwaar te behandelen. Maakt U de opmerking, dat het belangrijkste van de huisvrouwelijke vakkennis nog is vergeten, nl. op voedkunde, zowel wat de kinderen, als wat... de man betreft! Een vrouw moet ook nog professor in de psychologie zijn. Misschien moet de man dan professor in de philosophie zijn, maar daarop gaan we maar niet door. Al die eisen in aanmerking geno men is het wel vergefelijk dat niet alle vrouwen in deze opzichten vol maakt zijn. Wij hebben wel eens rondgeneusd in de keuken van een dame, die zo'n damesblad redigeer de en die allergezelligst kon schrij ven over de manier waarop een vrouw haar woning zo aantrekkelijk en haar arbeid zo licht mogelijk kon maken. Nu, om U de waarheid te zeggen, haar eigen huishouding had een paar van haar eigen adviezen met voordeel kunnen gebruiken, maar enfin, daar zagen wij gaarne overheen, gezien de vele uren, die zij moest besteden aan het adviseren van andere vrouwen. In elk geval is het een feit, dat maar weinig huis vrouwen zouden slagen voor een examen in de huishoudkunde, hoe wel de meesten er wel in slagen te zorgen, dat haar woning er goed uitziet en dat zij met het huishoud geld rond komen (al kost dit laatste dikwijls heel wat moeite). Intussen is het toch verbazend nuttig dat er verenigingen- zijn, die proberen de vakkennis van de vrou wen te vergroten en zo kregen wij dezer dagen een handig boekje in handen, uitgegeven door het Insti tuut tot Voorlichting bij huishoude lijke Arbeid van de Nederl. Ver. van Huisvrouwen. Dat is een hele mond vol, maar U mag het afkorten tot I.V.H.A., Huygenstraat 27, Den Haag. Daar kunt u dit boekje van 127 bladzijden voor een gulden ko pen (giro 338944). Wij zullen niet alles opsommen wat in dit boekje staat, doch het was voldoende om het door te bladeren en er hier en daar een stukje uit te lezen om er nog meer dan vroeger van door drongen te zijn, dat de officiële om schrijving van een huisvrouw als een vrouw „zonder beroep" hele maal niet met de feiten klopt. Tot slot een goede raad aan de manne lijke lezers van dit artikeltje: bestel dit boekje voor uw vrouw, Niet al leen zij, maar waarschijnlijk ook U zal er veel uit leren. -w' Het woord inwonend is sinds de oorlog niemand vreemd. Zeer velen kunnen er zelfs als bij ondervinding van spreken. Inwonen is daarom geen zeldzaamheid. Minder vaak, ja nog wel tot de uitzonderingen behoort evenwel, dat er vier geslachten onder één dak wonen, zoals de personen op deze foto. Het geslacht Dorst in Stavenisse. De oudste, opa C. Dorst werd 4 December 1872 aldaar geboren en is op zijn bijna 83-jarige leef tijd nog een krasse baas. Zijn zoon A. Dorst werd 25 Januari 1901 geboren, even eens te Stavenisse, werkzaam in de land bouw. Daarbij wordt hij geholpen door num mer drie van dit geslacht J. Dorst, geb. 25 Mei 1926. De kleinste Dorst is nog maar een half jaar en heeft er nog geen weet van, dat hij nu al in de krant staat. Toch is hij er de oorzaak van, want eerst toen het de vierde lid van dit geslacht onder hetzelf de dak kwam werd het pas een bijzonder heid, temeer omdat het vier mannen zijn. Hij heeft er gelukkig ook geen weet van, dat zijn vader, groot- en overgrootvader tot tweemaal toe moesten evacueren, nl. in 1944 en in 1953. Op 29 Augustus kwam de voltallige raad in vergadering bijeen. Na opening op de ge bruikelijke wijze roept de voorzitter een bijzonder welkom toe aan dhr. Stormezand, die weer geheel hersteld is en aan de be raadslagingen kan deelnemen. Van de Min. v. Financien is er een schrij ven, waaruit blijkt dat het bedrag per inwoner vanaf 1954 op 19.35 is vastgesteld Binnenl. Zaken bericht dat ambtenaren bij 25 jaren dienst een halve maand salaris extra krijgen, bij 40 jaar 1 maand salaris. Er waren voorts ingekomen stukken inzake controle gemeentelijke kassen, een dankbe tuiging van Z.K.H. Prins Bernhard voor de ontvangen felicitatie en een schrijven van Wederopbouw dat voor herstel der vml. burgemeesterswoning 625.als ramp- schade wordt betaald en voor de school in de Polder 1702,—. B. en W. stellen voor een verzoek om subsidie door de Bond tegen het schenden van Gods Heilige naam af te wijzen. Dhr. Vaders is er voor wel te subsidiëren. Wel is hij het met de voorzitter eens, dat een ieder hier het Woord kan horen, maar het gaat juist om degenen die er buiten staan. Het streven van de Bond is goed, waar zij ijveren opdat Gods naam door ieder geëerd en geprezen wordt. Toch vindt de voor zitter subsidie niet nodig. Er komen zoveel aanvragen binnen, waarvan de strekking ongetwijfeld goed is, maar waaraan we on mogelijk allemaal kunnen voldoen. Daarna wordt het verzoek afgewezen met de stem van dhr. Vaders tegen. Het Oranjecomité te A.J.Polder verzoek om een bijdrage van 100.daar de kas is uitgeput door de organisatie van het laatst gehouden feest. Nu moet de vereniging ver- lichtings-, versiering s- en andere materialen overnemen van dhr. v. d. Velde ter waarde van circa 100.Anders werd dit gehuurd. Er komt dus wat voor in de plaats, voegt de voorzitter er aan toe. Dhr. Bolier merkt op, dat ze moeilijk weer met een lijst kunnen rondgaan. De voorzitter: er is bescheiden en netjes gefeest, het meerderheidsvoorstel van b. en w. is om deze subsidie te verlenen. Dhr. Verwijs heeft wel enige bedenkingen, maar na enige besprekingen stemmen alleen weth. Mol en dhr. Vaders tegen het voorstel om de 100.subsidie te verlenen. Wel wordt unaniem afgewezen het verzoek om subsidie door het Humanistisch thuisfront. Dhr. C. Quist verzoek om de bouwgrond van zijn woning voor dezelfde prijs te mogen kopen als de grond, die hij inleverde bij de gemeente na de ramp, daar zijn woning wel herstelbaar was, maar moest verdwijnen voor uitvoering wederopbouwplan. Dit was zeer tot schade van betrokkkene. Bovendien was er een afspraak met b. en w. dat hij dezelfde hoeveelheid grond tegen eenzelfde prijs zou kunnen terukopen. Wanneer niet kan worden ingewilligd stelt adressant voor een aanvul lend advies te vragen aan de commissie voor onteigeningsvergoeding. De voorzitter voelt er voor om boven genoemde commissie uitspraak te laten doen, maar toch is er het voorstel van b. en w. om de destijds gedane belofte in te willigen. Dit geldt dan niet alleen voor Quist, maar ook voor J. Kosten, waar het overigens een erf- pachtsgeval betreft. De voorzitter herinnerde er aan, dat op het ogenblik, dat de gemeenteopzichter in deze een toezegging deed men nog niet be schikte over de ministeriële circulaire. Dit ene geval betekent voor de gemeente reeds een strop van 376. Men was hierover nog maar niet zo uit gepraat. Dhr. Vaders is er dankbaar voor dat dit verzoek er ligt. Hij kende de situatie niet, anders zou hij vorige keer zeker niet hebben voorgestemd. De afspraak van b. en w. gaat bij hem boven de richtlijnen van de Minister. Dhr. Verwijs merkt op, dat de heren Kloet en Sinke tijdens die afspraak met dhr. Quist maakten namen het gemeentebestuur, zodat b. en w. hiermee toch wel op de hoogte zijn geweest. Spreker toont verder aan, dat Quist on danks deze tegemoetkoming nog een grote strop heeft, evenals alle andere herbouwers. Dat neemt niet weg, dat we destijds de bouw niet konden uitstellen tot de grondprijzen bekend waren. Met algemene stemmen wordt vervolgens besloten de grond aan de heren Quist en Kosten te verkopen voor de prijs waarvoor ze is gekocht. De Min. v. Financien berichtte dat de rampschade aan de woningwetwoningen in de Beatrixstraat werd bepaald op 3199.50. Dhr. Jac. Quist vraagt reisvergoeding voor zijn zoontje dat de chr. u.l.o. bezoekt. De kosten bedragen per jaar 188.10. De voorzitter wijst er op dat de wet spreekt van een tegemoetkoming, niet van algehele vergoeding. Dhr. L. Quist herinnert er aan, dat adres sant ook een zoontje op de Ambachtsschool heeft. Daarvoor wordt niet vergoed, zegt de voorzitter. Dhr. Vaders zou 50 vergoeding toch niet voldoende achten. De heer Verwijs heeft bemerkt, dat b. en W. reeds besloten hadden om 100 te geven, laten we ons daaraan houden. Dit kan algemene instem ming vinden. De heren Adr. Neele en A. v. d. Meer nemen hun benoeming als lid van het Bur- gelijk Armbestuur aan. De huren van woningen, zo blijkt uit een schrijven van de Minister v. Volkshuisves ting, enz. moeten verhoogd van bv. 3.50 op 3.75 en van 6.45 op 6.80. Accoord. Een verzoek om subsidie van de Bond van Harmonie en Fanfare gezelschappen wordt afgewezen. De voorzitter wijst er op, dat de subsidie voor „Concordia" van 30.-tot 300.is verhoogd waarvoor deze vereniging zeer dankbaar was. Er wordt ter plaatse dus al ruimschoots gesteund. Daarna deelt de voorzitter mede, dat dhr. P. Knuist uit Tholen de nieuwe bestrating in de Commandostraat heeft aangenomen voor 5780.—. Een kleine wijziging ondergaat de ver ordening heffing kade, haven en liggeleden. De premie voor de te bouwen woning door dhr. W. v. Dijke (aankoop krotwoning) zal voor Rijk en Gemeente samen circa 4400.bedragen. De leden kunnen instemmen met het aan gaan van een kasgeldlening tot een bedrag van 200.voor uit te voeren werken, als bestrating, rioolgemaal, groene kruisgebouw, badhuis, enz. Aangeboden wordt de gemeenterekening 1954, die t.z.t. door de raadscommissie wordt onderzocht. Inkomsten gewone dienst 358.155,14, uitgaven 357.076,14, batig slot 1079.—. Kapitaaldienst inkomsten 727.959,58, uitgaven 1.083.866,66, nadelig slot 355.907,08. Aangeboden wordt tevens de begroting 1955, die in een volgende vergadering wordt vastgesteld. Onder de hamer door gaat een bezoldi gingsverordening. Op de verhuur van tuingrond in de A.J.Polder zijn door de prov. dienst enige bemerkingen gekomen, waaraan wordt vol daan. De huren zullen met 5 verhoogd kunnen worden voor zover het de woningen betreft van de burgemeester, dokter Menger en J. v. Dijke, waartoe wordt besloten. Besloten wordt bouwgrond te verkopen aan F. de Mazier. De grond waarop het ge bouw staat komt op 75 cent, daarachter 40 cent per meter. Daarnaast wordt grond verkocht aan Anth. Moerland voor 7.45 per meter of in totaal 1147,30. De raadsleden concluderen, dat het wel een schrille tegenstelling is 75 cent of 7.45 per meter, maar aan dit besluit is niets te doen. ER MOET BETAALD WORDEN De voorzitter bespreekt vervolgens de ver koop der woningwetwoningen. De betaling daarvan loopt zeer slecht. Talrijke bezwaren komen naar voren, zoals te hoge grondprij zen, enz. Andere bewoners willen er vanaf en huurder worden. Twee gevallen hebben zelfs nog helemaal niets betaald. De gemeente heeft deze wo ningen aangeboden voor 11.025.zonder de premie met inbegrip van de grond ad 1500.Voor slechts 3 woningen zal een hogere prijs gevraagd moeten worden. Dhr. Stormezand vraagt of deze bewo ners wisten waar ze aan toe waren bij het aanvaarden der woningen, zoals de hoge grondprijzen, die voor hen dus geen ver rassing zijn. De voorzitter: Nee, ze wisten waar ze aan toe waren en zo gaat het niet langer. Er zullen strenge maatregelen die nen te worden genomen. Betalen ze niet. dan er uit. Voor een paar gevallen zijn er reeds anderen. Weth. van Nieuwenhuijze wijst er op, dat de gemeente nog wel geld garandeerde via de Bouwkas voor deze woningen en dat ze nu toch niet willen betalen. Maar het kan niet bij deze weigering blijven. Uitvoerig wordt deze kwestie besproken. Daarna wordt besloten dat er andere maat regelen genomen zullen worden, indien niet aan de betalingsplicht wordt voldaan. RONDVRAAG Dhr. Stormezand wijst er op, dat de huur aan de Beatrixstraat met circa 34% is verhoogd en er niets aan die woningen gebeurd. Waarom worden ze niet meer ge schilderd. De grondverf valt er weer af. De voorzitter antwoordt dat het aan de ge meenteopzichter was opgedragen om de kos ten na te gaan, doch dat deze adviseerde het niet meer voor de winter te doen. Dhr. Stormezand hoopt dat het dan a.s. voor jaar direct gebeurt. Dhr. Quist merkt op, dat door aankoop Kent U dat beroep St. Filipsland's raad heeft nog grondverkoop- en betalings-moeilijkheden Vier onder één dak Wethouder Daane van Oud-Vossemeer overleden Tholen schakelt over op Mijngas Jan Overeenkamhuiswerk Wist U dat beleefdheid de olie is, die het rader- werk der maatschappij soepeler doet lopen van een krotwoning door de gemeente en afbraak daarvan een naburige woning lekt, nl. van dhr. Bierings. In andere gevallen werd hierin door de gemeente voorzien. Kan dat hier ook niet. De voorzitter wijst er op, dat het in ander gevallen door We deropbouw werd verholpen omcjat dit bij het wederopbouwplan behoorde, dit is even wel een saneringsgeval. We zullen voor ziening aanvragen, maar ik betwijfel of het lukt. Weth. Mol adviseert het dan gelijk aan te vragen voor de woning van mej. S. Neele, dat is een soortgelijk geval. Ook het gat waar de woning heeft gestaan, zal gedempt moeten worden. Hiertoe was al besloten. De voorzitter vult nog een geval aan, nl. van dhr. L. Reijngoudt (door rioolgemaal). Indien voorziening niet lukt, zouden we het gedeeltelijk moeten betalen. Dhr. Quist wijst er op, dat er in de Hen- gelosestraat geen nachtbrander is. Dit zal worden bekeken. Dhr. Verwijs vraagt voor de Julianastr. een betonnen trap tegen de dijk. Spreker acht dit nodig om afval op de havendam te deponeren. De voorzitter zal dit met de gemeenteopzichter bespreken. De heer Verwijs kan niet in de politie verordening vinden, dat het verboden is met motorrijtuigen en auto's op de trottoirs te rijden. Dit komt veelvuldig voor, waardoor ze kapot gaan. Kan de politie in deze optre den. De voorzitter merkt op, dat het zelfs voor rijwielen verboden is. Hij zal het met de 'politie bespreken. Dhr. Verwijs: Is het de bedoeling van B. en W. om in sommige straten eenrichtings verkeer in te stellen, waar dit anders tot moeilijkheden zal leiden. De voorzitter antwoordt hierop bevesti gend. Enige tijd geleden, zo merkt de heer Ver wijs op, hebben we een woning van wijlen W. Kunst onbewoonbaar verklaard, maar de erven weten van niets, hoe komt dat. De voorzitter antwoordt dat de gemeente hiervoor bouwvolume kreeg. Dhr. Kramer kocht die woning voor pakhuis en was dit komen bespreken. Dhr. Verwijs vraagt nu de Voorstraat verhard wordt of de gemeente de uitkomen de teerlaag weer terug moest kopen van de aannemer. Dat zou een grote fout zijn. De voorzitter antwoordt dat de aannemer die asfalt en grind moest afvoeren en kan brengen waar het hem schikte, maar nu zorgt de gemeente er zelf al voor, zonder ze te kopen. We kunnen de grind goed gebruiken aan de Oostdijk. Dhr. Verwijs kan niet begrijpen, nu de gemeentelijke werklieden zo'n massa werk hebben, men het onkruid aan de scholen niet doodspuit. De voorzitter antwoordt dat dit voor de distels is gebeurd, maar wie den is beter, want bij spuiten kunnen ze niet aanharken. Dhr. Verwijs nog steeds aan het woord, zegt dat er een gerucht loopt, als zou er in de Kleuterschool zijn ingebroken, is dat juist. De voorzitter antwoordt dat het van geen betekenis was, er stond een raam open, waardoor kinderen naar binnenklommen. Dhr. Bolier bespreekt de lichtmast aan de haven van A. J. Polder. Hij vraagt of dit al met dhr. Leenhouts is behandeld. Weth. Nieuwenhuijze antwoordt dat het is be sproken en in orde komt, evenals het ver plaatsen van een lichtpunt in de Polder. Dhr. Bolier heeft gezien dat de deksels wel bij maar niet óp de rioolputten liggen. Dit zal met dhr. de Raat worden besproken. HET REGLEMENT VAN ORDE De heer Bolier vraagt door welke motie ven B. en W. worden geleid om het regle ment van orde nog niet aan te bieden. Dhr. Vaders had dezelfde vraag. De voorzitter antwoordt dat er geen enkel motief is, in dien de heren het wensen kan het straks nog aan de orde komen. De heer Vaders bespreekt het ontslag van dhr. Stouten als leider van de Vrijwillige Brandweer. Spreker zou het toejuichen wan neer dhr. Stouten dit verzoek introk. Hij is moeilijk te vervangen. Het salaris dat hij voor al het werk krijgt, is zeer gering: 75,per jaar. Spreker wijst er op, hoeveel uren dhr. Stouten aan dat werk besteedde en acht een salaris van 300,per jaar verantwoord. Weth. Mol: er komt een nieuwe salaris regeling in het kader van de B.B., maar daar heeft hij dit jaar niets meer aan. De voorzitter merkt op, dit ook in het dag. bestuur te hebben besproken. Ook zij zou den het op prijs stellen indien dhr. Stou ten op zijn besluit terugkwam. Maar zijn andere werkzaamheden nopen hem daartoe. Na ampele bespreking besluit de raad, be houdens goedkeuring, om het salaris per 1; Jan. 1955 op 300,te bepalen, indien dhr. Stouten zal aanblijven. Daarna biedt de voorzitter een door B. en W. opgestelde reglement van orde aan, wat artikelsgewijze wordt besproken. Bij art. 3 vraagt dhr. Verwijs stemmen. Dit gaat over openen en sluiten van de raadsverga deringen met ambtsgebed. Dit verzoek van dhr. Verwijs wordt ondersteund dopr weth. v. Nieuwenhuijze. Dhr. Vaders zegt in deze meermalen zijn standpunt te hebben toege licht. Na stemming blijkt dit artikel 3 niet te worden aangenomen, dus openen en slui ten met gebed wordt geschrapt. Voorstem mers waren dit artikel wel op te nemen weth. Mol, Bolier en Vaders. Tegen weth. v. Nieuwenhuijze, Verwijs, Quist en Stor mezand. Overigens leverde dit reglement geen vragen meer op, waarbij nog wel iets nieuws is gekomen, nl. dat de rondvraag wordt afgeschaft en vragen tevoren aan B. en W. moeten worden ingezonden, welke dan door de voorzitter na behandeling der agenda zullen worden beantwoord. Daarna sluiting. Zondagmiddag overleed vrij plotseling na een kort ziekbed wethouder M. J. Daane te Oud-Vossemeer. Een markante figuur uit deze gemeente is met hem heengegaan. Reeds in 1926 kwam hij in de gemeente raad als vertegenwoordiger der K.V.P. in de plaats van dhr. M. P. Ooms. In het daarop volgend jaar werd hij tot wethouder ge kozen, welke functie hij tot heden bekleedde met uitzondering van de periode 1931 tot 1935 en vanzelfsprekend gedurende de oorlogsjaren. In het gemeentebestuur nam de overledene een geheel aparte plaats in. Wanneer hij in de gemeenteraad het woord voerde was dat vaak een belevenis op zichzelf. Hij bediende zich daarbij van een eigenaardige humo ristische spreekwijze, die hij zich niet had aangeleerd, doch welke geheel bij zijn per soon paste. Dhr. Daane was een goed spreker, bij wie het begrip „spreekangst" ge heel ontbrak. Met genoegen hebben we nu ook al geruime tijd zijn opmerkingen tijdens raadsvergaderingen in dezelfde woorden weergegegeven. Het was met grote plichtsbetrachting dat hij zijn taak als mederegeerder van Oud- Vossemeer vervulde. Nog tot even voor zijn dood wijdde hij zich daaraan. Dat zijn ziekte een zo ernstige keer zou nemen, had nie mand verwacht. De overledene was voor zitter van R.K. kiesvereniging en vertegen woordiger van de gemeente in de Stichting Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging op het eiland Tholen. Dhr. Daane werd 75 jaar oud. In een openbare raadsvergadering, waarbij naast de familieleden het gehele gemeente- personeel aanwezig was, werd Maandag avond een stijlvolle herdenking gehouden. Na het betrachten van enige minuten stilte sprak burgemeester mr. J. J. Versluljs een gedachtenisrede uit. Het feit dat dhr. Daane 29 jaar lid van de raad mocht zijn, waarvan 17 jaar wet houder, gaf hem een bijzondere plaats in ons midden en daarom reeds is zijn heengaan een reden van droefheid, aldus mr. Versluijs. Er is echter meer. Met zijn dood is heengegaan één, die de gemeente liefhad met al wat in hem was en die voor de belangen der ge meente streed als geen ander. Hij zag dat als zijn taak; hij wist dat hij niet alleen ver antwoordelijk was jegens de partij, die hem afgevaardigd had, maar bovenal jegens God, die hem verstand en wijsheid geschonken had, van Wien hij zich in alle afhanklijk wist. Hij gevoelde het, God vraagt van mij de volle 100 en hij streefde er naar die steeds te geven. Hij wist, dat op elk terrein zijn arbeid diende te zijn een beleven van zijn belijden. Dat was het geheim dat wethouder Daane

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 1