I I I WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Ook het gunstige weer was van grote invloed op de verkavelde polders De betekenis van het Deltaplan. THOLEN MT IEDER VRIJDAG WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT WAT DOET DE DRAINAGE Het Parlementair Overzicht Het interessante Landaanwinningsnummer van het Zeeuws Tijdschrift. De Redactie legt U in deze pagina's voort Huur- en belastingvoorstellen in Eerste Kamer Critiek op minister Witte neemt toe lie Jaargang No. 39 12 Augustus 1955 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen" 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur ln Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Zo uitermate slecht de weersgesteldheid is geweest tijdens de verkavelingswerkzaamheden nimmer heeft de Ned. Heide Mij onder dergelijke moeilijke omstandigheden verkaveld zo goed heeft de natuur na die tijd voor de verkavelde polders gewerkt. En deze langdurige droge periode met toch nog op z'n tijd het gewenste buitje was inzonderheid effectief voor de Scherpenisse polder, zo hebben we ons door verschillende landbouwers daar laten vertellen. En wanneer we Kees Noordijke weer even aan het woord laten, moet er volgens hem opnieuw evenals in 1945 gesproken worden van het wonder van Tholen. Die de chaos, blubber, diepe sporen, machtige kleistukken dit voorjaar heeft gezien en nu op deze oogst kijkt, moet wel opnieuw van een Thoolse wonder gewagen, vindt Noordijke. Dit neemt niet weg, dat ik altijd tegenstander van de herverkave ling zal blijven, besloot een andere klein-landbouwer uit West- kerke zijn mededelingen, ook al ben ik er dan dit jaar zeker niet op achteruit met m'n 800 roeden meer, wantik heb toch liever mijn eigen land. Daar is Mosselman benieuwd naar, die op de grond die hij vroeger had ook altijd nogal moeilijkheden had met de afwatering, althans gedeeltelijk. Het is voor hem dan ook nog een grote vraag of het daar nu beter zal gaan. Een vraag die overigens dank zij de droge periode nog niet kan worden beant woord. Maar Mosselman is daardoor nog niet ontmoedigd. Want er is beloofd dat het verbeterd wordt als het met de drainage niet goed gaat, besluit hij. En daarom is er op dit ogenblik dan ook nog niets direct te veroordelen. IN OPPERVLAKTE VOOR IN KWALITEIT ACHTERUIT Een paar namen hebben we in deze arti kelen genoemd van landbouwers die ons hun mening over herverkaveling en huidige oogst kenbaar maakten. Dat was alleen om U er van te overtuigen, dat het niet een zo maar uit de lucht gegrepen ver haaltje is wat we hier schrijven. We ont moetten evengoed personen, die hun naam in dit verband liever niet vermeld zagen. Natuurlijk zullen we het ons in deze ge schonken vertrouwen niet beschamen. Dat vertrouwen werd ons ook geschonken door een landbouwer in Westkerke. Hij heeft 12 gemeten land en is en blijft, zegt hij, te genstander van de verkaveling. Dwars door zijn land is een weg aangelegd. Van de 5 plaatsen, waar zijn bedrijf eerst verspreid lag, zijn het er nu vier geworden. Bij de voorlopige toedeling dus. Hij had liever zijn eigen grond gehouden, ook al kreeg hij bij deze tijdelijke toedeling 800 roeden land meer om te beboeren. Maar hij zit nu met enkele gedempte sloten in zijn akkers, waar naar zijn mening niet voldoende ko- rengrond opgegooid is. Bent LI er financieel op achteruitgegaan Nee, dat kan ik nu nog niet zeggen, is het antwoord. Het wordt door de verbeterde wegen en waterlopen een procent of 3 a 4 minder en we krijgen natuurlijk herverkavelingsrente, maar ik kan nu niet definitief beweren, dat ik financiële schade zal lijden, erkent de Westkerker. Ik moet bekennen, dat de oogst er ondanks de grote rommel, die dit voorjaar nog gemaakt is, niet tegenvalt. Zeker niet. M'n gerst kon ik pas op 7 Mei inzaaien en ze staat er zwaar genoeg voor. Maar op de gedempte sloten is er niets opgekomen. M'n buurlui HET VALT (NOG) NIET TE ZEGGEN HOE DE DRAINAGE WERKT U weet, dat we in de Poortvlietse polder waren. We hadden in de buurt van de „Zandhoeve" een paar landbouwers gespro ken. U las ook wel, hoe het hen was mee gevallen, deze eerste oogst na de verkave ling. In dezelfde buurt was men nog bezig een eindje sloot te trekken. Het was het laatste van de waterlopen in deze polder. Een nog achteraankomend karweitje, zoals er thans ook nog een paar insteekwegjes worden aangelegd in de Scherpenissepolder. Maar we blijven nog even in de Poortvlietse polder en zien een paar honderd meter ver der landbouwer Mosselman in de zgn. „Klapshoek" aan het werk: erwten pikken. Hij beboert zeven gemeten. Voor zijn doen heeft hij werk genoeg. Men kan die opper vlakte zo intensief maken als men wil. Voor de verkaveling lag zijn bedrijf op twee plaatsen. Het is nu één stuk geworden. Dat is dus wel een vooruitgang. Op de wenszitting heeft hij dat kenbaar gemaakt. En dat kon. Op zijn grond is er wel ge draineerd, maar niet geëgaliseerd. Mossel man is zeker niet enthousiast over de ver kaveling, maar wil ook geen ongegrond te genstander zijn. En voor dat laatste heeft hij op het ogenblik geen reden. „Bij dit weer is het hier meegevallen" merkt hij op. „Ook waar het wel geëgaliseerd is, zoals daar bij mijn buurman. Hij heeft ontdekt dat een suikerbiet en de haver behoorlijk tegen deze meer of mindere „structuurbe- derving" bestand zijn en daar heeft hij zover ook door anderen beoordeeld, wel gelijk aan. Misschien gaat de gerst wel iets te vroeg dood waarom de korrel wat minder vol kan worden, maar het is ons toch mee gevallen. We zijn er allemaal bang van geweest. Gelukkig dat er grote soepelheid was hier. Ik heb er althans geen klagen over, vond Mosselman. Terwijl de dragline nog bij mijn buurman aan het werk was, mocht ik al inzaaien. Het is buiten .onze verwachting dat hij wijst ons twee stuk ken suikerbieten de peeën waar niet ge ëgaliseerd is nog minder staan dan dat stuk, waar flink is geëgaliseerd. De vraag is evenwel nog of de bui zen het goed zullen doen. Daarop kan men nu nog geen staat maken met deze droge periode. Wat zal hel dan doen staan er beter voor, want ik moet zeggen, dat ik het vrijwel het slechtst heb getrof fen in deze hoek. Daarom heb ik ook 800 roeden grond meer gekregen, waar ik slech tere grond ben toebedeeld dan ik tevoren had. In kwaliteit ben ik dus achterop, in kwantiteit niet. Maar ik voel niet voor die verkaveling, ik blijf liever op eigen grond. Wel moet ik zeggen, dat men op het Bu reau van Uitvoering tegemoetkomend is. Daar heeft men mij altijd goed te woord gestaan en getracht mijn wensen zoveel mo gelijk in te willigen. Last heb ik nog even gehad met de uitvoerder hier van de egali satie. Die ging er wat bruut aan staan en daar ben ik helemaal niet van gediend op mijn eigen grond. (Geef hem eens ongelijk). Dus ja, recapituleert deze Westkerker, te gengevallen is het eigenlijk niet, maar toch ben ik tégen deze hele herverkaveling. Zo lezers, hoorde 11 enkele stemmen uit de verkavelde polders. Meent niet, dat deze Poortvlietse- en vooral ook deze Scherpenisse polders de gemakke lijkste zijn geweest in ons verkavelings- gebied. Integendeel, er zijn een veel groter aantal polders op ons eiland, die veel minder ingrijpend bewerkt behoe ven te worden dan er zijn die eenzelfde bewerking moeten ondergaan als deze Scherpenisse polder. Vanzelfsprekend zijn we met de be langhebbenden benieuwd, hoe de draina ge zal werken. De regen in het begin van deze week kan daaromtrent nog geen uitsluitsel geven. Dan moet er nog heel wat meer vallen. We hopen niet dat die proef de eerste paar maanden al genomen kan worden. We kunnen nog best droog weer gebruiken. Maar benieuwd zijn we. Zeker na al die ge ruchten over het „er maar ingooien van de buizen, het schandelijk draineren." Verkavelen is een ingrijpend iets. Dat hebben we met de meningen van de landbouwers in deze polders weer te geven, zeker niet willen verdoezelen. Maar we zijn met hen ook met de tegenstanders daar toch verheugd, dat we hun unanieme conclusie mochten overbrengen over de stand van deze polders, bij de eerste oogst, in Augustus 1955: HET VALT ONS MEE. Graag zullen we in een slotartikel nog even vertellen, dank zij enkele gegevens van het Bureau van Uitvoering en dank zij het jaarverslag 1954, wat in laatstgenoemd jaar werd gedaan, wat in 1955 nog wordt ge daan en wat hoogstwaarschijnlijk volgend jaar staat te gebeuren in het herverkave- lingsgebied van het eiland Tholen. Het is met een zekere huivering dat we hier het vorige week verschenen landaanwinningsnummer van het Zeeuws Tijd schrift aankondigen. Niet om.dat de inhoud hiervan zoveel huiveringswekkends biedt. Zeker ook niet, omdat daarop een sensationeel stempel staat. Maar, terwijl we elders in dit nummer een artikel plaatsen over de herverkaveling, komen we met bespreking van boven staande aan een probleem dat van een nog verstrekkender betekenis is voor ons gewest, zeker ook voor onze eilanden. Zal deze evolutie niet te veel van ons geestelijk evenwicht vragen Of zullen al deze elkaar zo snel opvolgende problemen onze eilandbewoners down maken, inzonderheid de oudere generatie De voorlichtingsorganen hebben niet alleen de taak de bevolking op de hoogte te brengen, ze hebben daarbij ook de verantwoording onnodige onrust te voorkomen. Kunnen we dan zonder meer aan al die problemen voorbij gaan Zeker niet. Ook zonder dat we het willen staan we er midden in. En moeten ze onder het oog zien. Daarom ook mogen we niet voorbijgaan aan dit belangwek kend Landaanwinningsnummer, waar het Deltaplan en de gevolgen voor ons gewest zo in het middelpunt zijn geplaatst, maar waarin ons toch wel bijzonder trof de twijfel van „Van der Zee' in zijn „Het Deltaplan, de Zeeuwen en ik", de twijfel of de isolementsverlossing voor ons Zeeuwen ook een innerlijkeverlossing zal worden. Géén Deltaplan om economische reden, maar omdat het de levensveiligheid van tienduizenden mensen in zo'n mate vergroot. VOORAANSTAANDE LANDGENOTEN GEVEN HUN VISIE Een groot, een goed en groots nummer is deze uitgave van het Zeeuws Tijdschrift. Zestig pagina's dik, bevat het een staal kaart van meningen over het Deltaplan en de gevolgen voor ons gewest. Groots is het vanwege de bijdragen van vele bekende en op hun terrein zeer deskundige Neder- VORDERINGENKAART WATERLOPEN ONTWORPEN UITVOERING GEREED O ONTWORPEN GEREED STAND PER 31 DEC. 1954 GEMAAL RESP ONDERBEMALING 5krrt <5» Nevenstaand cliché (dit en vo rige werden ons welwillend afge staan door se-cr. Herv. Comm. Zeeland) geeft voldoende duide lijk de situatie weer per 31 Dec. 1954 omtrent de afgewerkte wa terlopen. De Schakerloopolder op Tholen staat op dit kaartje nog als zijnde in uitvoering, maar is inmiddels ook afgewerkt. Scher penisse en Poortvliet-Zuid zijn klaar, behalve nog een kleinig heid bij de „Zandhoeve". In Stavenisse vordert men nu ook goed met wegen en water lopen. Deze gemeente wil men in 1956 in zijn geheel afwerken, dus ook wat egalisatie betreft. Ook in de Thoolse polders gaat men verder, terwijl gehoopt wordt dat de financiële situatie het moge lijk zal maken in 1956 ook Oud- Vossemeer voor zover het de wa terlopen betreft af te werken. Tenslotte wil men ook de onder bemaling in Poortvliet gereed krijgen. Hoe zal het met de drainage gaan in de verkavelde polders Verschillende visie op het Deltaplan (Zeeuws Tijdschrift) Kleuterlustde nieuwe Thoolse kleuterschool Huur- en belastingvoorstellen in de Eerste Kamer Jan Overeenkam en de waterspo(r)t Weinig mensen denken, doch ze houden er allen opinies op na (Berkeley) landers. Een bijdrage tot een bredere opinie vorming over de zo zeer ingrijpende pro blemen, welke steeds nader tot ons komen. Een Deltanummer van het Zeeuws Tijd schrift, dat we allen die met dit probleem te maken krijgen en dus zeker alle eiland bewoners zouden moeten kunnen lezen. Het „Ten geleide" is van de Minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera, „Zeeland staat op het ogenblik in het brandpunt van de belangstelling." Zeer begrijpelijk is de bijdrage van P. W. Kalkwijk: „Toekomstige landwinst in het Zuidwestelijk Deltagebied." Behalve ge bieden, die ook zonder uitvoering van het Deltaplan als cultuurgrond kunnen worden gewonnen bespreekt hij de mogelijke land- winst na uitvoering van dit grote plan, o.m. de buitengronden langs de Krabbenkreek en de Eendracht (landwinst ca 2200 ha). Een dame en zeven heren hielden een interessante discussie over de sociaal-cultu rele veranderingen door het Deltaplan. Deze discussie werd samengevat onder de titel „Verkenningen door onbekend gebied Kansen en gevaren van het Deltaplan." Achtereenvolgens wordt hierin besproken: Het werk (invloeden tengevolge van inten sief werkcontact), Recreatie (verscherping generatieconflict), Industrie (boven alles agrarisch), Visserij (spoedige zekerheid ge wenst), Handel en Middenstand (concur rentie, c.q. activiteit), Landbouw (geen grote invloed?), Verkeer (versnelde ont wikkeling). Daarna vinden we het artikel van de burgemeester van Yerseke, A. C. Willem- sen: „Hoe denkt de Zeeuwse oester- en mosselkweker over het Deltaplan." Deze burgemeester becritiseert hierin de argumenten die naast veiligheid als door slaggevende motieven voor uitvoering van het Deltaplan worden gesteld. Het is goed dat er ook zulke mensen in Zeeland wonen. Het is een voorrecht voor de visserij, dat het onder meer deze voorvechter bezit. Zeer aannemelijk is zijn critiek op de zgn. ontzilting evenals op de ontsluiting. Minder steekhoudend lijkt ons wat hij hier op nog ten aanzien van de veiligheid aan voert. Inderdaad zit er voor de bewoners langs de Ooster-Schelde de komende 25 jaar nog een groot risico in, maar wanneer die plannen niet uitgevoerd worden zal dit risico er na die 25 of 30 jaar nog zijn, zelfs al gaan de dijken omhoog. Desondanks zal het geheel een sympathiek oor verleend worden en treffend staat er aan het slot van zijn inleiding: „als een varken gekeeld wordt, schreeuwt ie en niemand verlangt dat dit geluid harmonisch zal zijn." Na bovenstaande spreekt het „Schoon Saeftinghe, land wachtend op herleving" door drs. L. Lockefeer minder direct en sterk, maar is in dit nummer toch ook zeker op zijn plaats en interessant. Vervolgens komen negen Nederlanders aan het woord: Mr. Dr. L. N. Deckers, voorzitter van de A.N.V.V. -het Delta plan -(Toeristisch van grote betekenis) Anton v. Duinkerken, letterkundige (Eerst vervreemding, daarna samenhang), Ir. F. Q. den Hollander, president-directeur der N.S. (Geen spoorwegen over de dammen). Monseigneur J. P. Huibers, bisschop van Haarlem (Kerk, weest waakzaam), Dr. P. J. Meertens, directeur Dialect-bureau Kon. Academie van Wetenschappen (dialecten blijven), H. D. Louwes, voorzitter Land bouwschap (Deltaplan kan nodige zoetwa ter geven; zout water, volksvijand no. 1), Dr. J. P. v. Praag, voorzitter Humanistisch Verbond (nieuw land, nieuw volk be zinning en bezieling), T. J. Twijnstra, voor zitter Verbond van Ned. Werkgevers (gun stiger vestigingsfactoren) en Ds. H. J. F. Wesseldijk, voorzitter Ned. Herv. Synode (geestelijke veranderingen). Over bodem en zeespiegelbeweging in Nederland schrijft A. de Visser, bodemkun- dig opzichter van de Stichting voor Bodem- kartering en „Van der Zee" raakt met zijn „Het Deltaplan, de Zeeuwen en ik" meer dan het uiterlijke Deltaplan (Van een vrees dat Zeeland als Zeiand ten onder zal gaan...) Het mag serieuzer genomen wor den dan deze wat speels lijkende ontboeze ming. Weer iets anders maar toch ook wéér <een aantrekkelijke schakel in dit „Zeeuws nummer" is de bijdrage van A. de Visser, bodemkundig opzichter van de Stichting voor Bodemkartering: „Herstel der wilde plantengroei in geïnundeerd gebied." De Directeur-Generaal van de Rijkswater staat ir. A. G. Maris wijst op de prachtige toekomst voor vele Zeeuwse jongeren in het waterbouwkundige vak. 25% van het aantal technische waterstaatkundige ambte naren is Zeeuw. Het laatste woord heeft de heer L. W. de Bree, leraar R.H.B.S. te Vlissingen, die over de Zeeuwse eenheid schrijft in het .licht van het Deltaplan. Vooral het laatste gedeelte van onze be schouwing is een kort en bondige opsom ming geweest van schrijvers en titels der onderwerpen. Het zou te ver voeren alles uitvoeriger te bespreken. Toch hopen we dat zelfs deze korte samenvatting voor ve len nog niet-Z. T. abonné's aanleiding is zich nu als zodanig te laten inschrijven, niet alléén, maar voor ditmaal toch wel in het bijzonder om daardoor ook volledig kennis te kunnen nemen van nummer 3 en 4 van de 5e jaargang van het Zeeuws Tijdschrift: van het Landaanwinningsnummer. Het stond reeds bij voorbaat vast dat ook de Eerste Kamer de voorstellen tot huur verhoging en belastingverlaging zou goed keuren. Na het rumoer dat daarover is ont staan (het resulteerde in een zeventien- daagse kabinetscrisis) was het duidelijk, dat het de Senatoren niet gegeven zou zijn aan het gesloten compromis te dokteren. Waar om zouden zij de politieke samenwerking verbreken Voor de regeringspartijen is er nu alles aan gelegen het Kabinet in stand te houden. Brokken zullen voor 17 Juni 1956 niet meer worden gemaakt, maar dit wil zeker niet zeggen dat de politieke vlam men na Januari niet hoog zullen oplaaien. Dan wordt er in de Kamer de voorbereiding voor de verkiezingsstrijd gevoerd. Nu was dus alles rustig. Uitermate rus tig zelfs, zoals wijze Senatoren trouwens be taamt. Het was een vlak debat, zonder een nieuw gezichtspunt. Dat kon ook moeilijk meer. Maar toch zijn er honderden mensen geweest die van dit debat hebben genoten. Het waren de vacantiegangers, die wegge spoeld van de Haagse en Scheveningse stranden hun heil moesten zoeken in de bin nenstad, waar zij behalve van de intocht van de jaarlijkse bloemenkoningin ook nog konden porofiteren van de vergadering der Eerste Kamer. Rijen dik stonden deze va cantiegangers te wachten tot er eindelijk een plaatsje vrij was op de publieke tribune. Zij hebben kunnen zien hoe belangrijke za ken op een uiterst rustige wijze worden be handeld. Maar velen zullen niet gemerkt hebben dat de critiek op het beleid van mi nister Witte eigenlijk in hevigheid is toe genomen. Door vrijwel alle fracties is steen en been geklaagd over de woningbouwpoli- tiek, waarmee de huurpolitiek uiteraard nauw samenhangt. In die critiek speelde de oppositiepartij, de v.v.d., natuurlijk de grootste rol. Maar het valt zeker niet te ontkennen, dat de regeringspartijen niet ach terbleven, al trokken zij uit dit beleid niet de uiterste consequentie. Prof. Molenaar (v.v.d.) zei het heel duidelijk: het beleid van minister Witte heeft ons vertrouwen verloren. Waarom kan het Kabinet geen schema geven voor de oplossing van het huurprobleem Is het werkelijk noodzake lijk, dat het dit overlaat aan het volgende Kabinet Deze ministers hebben dit enorme vraagstuk, van grote morele betekenis, niet tot een oplossing kunnen brengen. Het Ka binet heeft dus gefaald. En volgens de v.v.d. is dr. Drees daarvoor het meest aan sprakelijk. Als leider van het Kabinet is hij tekort geschoten. Hij had een oplossing moeten vinden voor het huurvraagstuk toen bleek dat de Tweede Kamer de kreupele huurverhoging zou verwerpen. Dat hij dit niet heeft gedaan pleit niet voor zijn stuur manskunst. Dé leiding is op dit gebied nu overgenomen door verschillende politieke groepen, die thans het Kabinet steunen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 1