De uitbreiding van ons Parlement De verkavelde polders staan er goed voor Er zat pit in de zevende ronde van Oud-Vossemeer Kleinere fracties werken het hardst De Redactie legt U in deze pagina's voort Haal nog vlug even een Rheuma-verrassings- couvert Stemmen uit de verkavelde polders De uitbreiding van ons Parlement Windhozen zijn gevaarlijk Eén van de mooiste Vosmeerse ronden En Nothig zei: Brengt ge zonneschijn treed binnen Brengt ge storm in huis vertrek lie Jaargang No. 38 5 Augustus 1955 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn „Daar groeit in geen drie jaar een grassprietje, beweerde mijn vader", zo vertelde Kees Noordijke ons, toen we Woensdag jl. een speurtocht maakten door de verkavelde polders rond Poort' vliet en Scherpenisse. Noordijke werkt op het bedrijf van de landbouwer C, van Daalen in Westkerke en zijn vader had er nog dit voorjaar gestaan bij de dragline, die bediend door Theo den Engelsman te St. Annaland de massa's blubber van de ene kant naar de andere kant sjouwde. „En ik was geneigd mijn vader gelijk te geven", vervolgde Noor- dijke, „want het leek of je over een buigbaantje liep, als je over dat stuk land ging. En ga nu eens kijken, hoe daar de bonen staan." Het is meegevallen. Daarvan getuigden zonder uitzonde ring alle landbouwers in deze polders. Niet, dat ze daarmee ook allemaal voorstander zijn van de herverkaveling. Maar de grootste tegenstander wenste dat we het eerlijk, ronduit bekendmaakten: Er staat in deze polders een behoorlijke tot zeer goede oogst te wachten. EEN KEURIG JAARVERSLAG Op onze tafel ligt al enkele weken een zeer mooi uitgevoerd jaarverslag van de Herverkavelingscommissie Zeeland. We zijn erkentelijk, dat men ons door middel daarvan op de hoogte wil houden. Onze Commissa ris der Koningin, jhr. A. F. C. de Casembroot heeft er persoonlijk het „woord vooraf" in geschreven. „Herverkavelen is een mooi en nuttig -maar ook een pijnlijk werk" schrijft hij om vervolgens het al be kende „operatief voorbeeld" aan te halen. Uit dit voorwoord spreekt overigens het vertrouwen, dat die-i genen die met de herverkaveling zijn belast, bezield zijn van een streven hen, die hieronder vallen, zo veel moaeliik van voorlichting te dienen, waarna de Commissaris eindigt met de wens, dat deze werken onder Gods zegen mogen bijdragen tot meerdere welvaart van de Provincie Zeeland en haar bewoners. Nader ingaan op dit interessante jaarverslag van 1954 doen we hier verder niet. waarmee we aan dat jaarverslag met zijn mooie foto's, zijn overzichtelijke schema's, zijn be langwekkende statistieken en duide lijke toelichting op wat aanleiding gaf tot deze herverkaveling en hoe ver het er na 1 jaar bij staat, niets te kort willen doen. Trouwens, de daarin vervatte gegevens worden in deze artikelen serie wel verwerkt. Nog beter, dan enkel die gegevens aan U voor te leggen, van een jaar verslag, dat alweer enkele maanden oud is en de situatie per 31 Decem ber 1954 weergeeft, leek het ons de mening van enkele landbouwers in de reeds verkavelde polders op ons ei land te horen. Om die mening aan U voor te leggen. Wanneer we al leen maar naar het bureau van Uit voering waren gestapt, had U ons voor de voeten kunnen gooien: Na tuurlijk, die lui stellen het op z'n mooist voor. Ze verdienen er hur brood aan. Je gaat je eigen werk niet afkammen. Wanneer we naar Ir. Geuze waren gestapt, had U ook kunnen zeggen: ja maar dat is een voorstander. Wanneer we naar een van de sub-commissieleden waren toegegaan om alleen maar hun me ning te verkondigen had U onge twijfeld gedacht: geen wonder dat die proberen alles goed te praten. Afgezien van het feit of die ge dachten dan juist waren geweest, meenden we lukraak in de verka velde polders te moeten gaan neu zen om het de derde, tweede of eerste beste landbouwer die we daar zagen te vragen, hoe het er nu voorstaat. Ongeacht of het dan een voor- of tegenstander van de verka- ling is. Degenen die er het meest bij be trokken zijn, hebben we gepolst. Dan moet men toch zeker de werkelijkheid' te horen krijgen. Welnu, dit is dan de werkelijkheid. OVER ZES GREPPELS GEZAAID Het is wat lastiger nu, om vanuit Poortvliet in het Zuidelijk deel van die gemeente te komen, waar deze winter en voorjaar de dragline's zwaaiden, waar de kipkarren af en aan reden, waar vrachtauto's tonnen grond vervoerden, waar wegen wer den aangelegd. Het is lastig om daar te komen vanwege het feit, dat mo menteel ook de rondweg wordt aan gelegd en talrijke orden verbieden daar in te rijden, waar je juist moet zijn. Maar intdie polder zelf zie je geen draglines meer. Het is alsof ze er nooit zijn geweest, laat staan nog maar enkele maanden geleden. De betere polderweg toont wel aan dat er hier iets gebeurd is en de slootkanten zijn nog zo kaal, dat het wel niet anders kan of ook die zijn nog niet lang geleden gegraven. Maar aan de akkers zelf zie je er niets van. Zeker niet, wanneer je er tevoren niet bekend bent geweest. We konden geen verschil zien in de gewassen in deze polder of b.v. in de St. Annalandse polders. Toegege ven we zijn maar een leek. Maar toch ook weer niet zo erg of we kun nen wel zien, dat de suikerbieten het in deze toch inderdaad verkavelde polders best doen, dat het graan er zeker niet minder is dan elders en dat de aardappelen er even gul bloeien als waar ook op ons eiland. Toch zijn we niet verkeerd gere den. Toch is het hier de polder, die nog deze winter voor 'n groot deel „op z'n kop" stond. Het lijkt ons, dat de oogst niet zal tegenvallen. Maar laten we 't die landbouwers zelf eens vragen, die daar bezig zijn met een baan gerst te snijden langs een bunder haver. We zitten hier schuin tegenover de „Zandhoeve". Waar achtig toch nog in de buurt van de landbouw-voorman, van de verka- lingsvoorstanders. Doet niet ter zake We ontmoeten dan de al bejaarde landbouwer, die met zijn zoon ons graag wil inlichten over zijn bedrijf en de gevolgen van de herverkave ling voor hen beiden. 34 gemeten be bouwen ze samen en hun gemengd (bouw-weiland)bedrijf lag over 4 plaatsen verspreid. En dat alles is verkaveld, ja er zijn stukken bij, die behoorlijk zijn geëgaliseerd. Neem dat stukje erwten van 280 roeden, waar nu 26 flink geladen ruiters op staan. Het is volkomen be- en ver werkt. En de oogst is voorzover thans na te gaan er moet natuurlijk nog gedorsen worden uitstekend. In deze zelfde akker waren deze winter sporen van meer dan 1 meter diep, ongelooflijk dat je daar nu niets van ziet. Voor de verkaveling lagen de akkers in dwarsrichting, nu in de lengterichting. Het gevolg hiervan is dat bijvoorbeeld dat stuk met erwten een lengte van ongeveer 300 me ter zes gedempte greppels bevat. Alleen het wat meerdere en weel derig opgeschoten strekgras duidt de plaats daarvan aan. maar het gewas is er niets minder op geweest. Ook over het elders in dezelfde polder liggende grasland, waar tot een diepte van 25 cm is geëgaliseerd waren deze landbouwers zeer tevre den. De derde snee gras staat er nu op en het was telkens prima. Aan heel dit gesprek was duide lijk te merken, dat het deze mensen hard was meegevallen. Ze hadden er niet veel moed op, toen ze dit voorjaar zagen, hoe hun akkers er bij lagen. Daarom verwondert het te meer, dat er zo n gewas van is geko men. Natuurlijk dient men de ver strekte voorlichting voor de verschil lende gronden op te volgen. Natuur lijk moet er extra gips op, want dat werkt toch meestal zo goed. Maar dan is er bij deze mensen ook geen ongerustheid meer, ja zelfs geen on gerustheid nu dit alles zo meeviel voor de definitieve toedeling, die over enkele jaren komt. Ze hebben nu, bij de voorlopige toedeling dezelfde oppervlakte terug gekregen dan ze inleverden. Ze kun nen eerlijkheidshalve niet zeggen, da' ze nu zoveel minder grond hebben, al kwam er wel eens een wat „vuiler" stukje bij, dan wat ze zelf gewend zijn. En daarom moeten ze wel zeg gen, zeker, wanneer ze zich bij de bergen grond, die dit voorjaar nog op hun akkers lagen, herinneren, ja moeten ze wel volmondig erkennen: HET IS ONS BIJZONDER MEEGEVALLEN Goed, dit was dan één stem uit de Poortvlietse, uit de verkavelde polder U kunt er nog meer horen. Ook nog wel andere stemmen dan deze. Maar dat kan dan toch pas volgend num mer. De Regering heeft een aantal voorstellen gedaan om de grondwet te wijzigen. De meest spectaculaire wetsontwerpen betref fen wel de uitbreiding van de Tweede Kamer met vijftig leden (tot 150 dus) en van de Eerste Kamer met 25 leden, tot 75. In 1952 heeft zij dezelfde poging ondernomen, maar de uitbreiding werd toen op het laatste nip pertje door de Eerste Kamer verworpen. In het algemeen was de Senaat het wel eens met de uitbreiding van de beide Kamers, maar zij betreurde het dat de regering een amendement Andriessen (k.v.p.) had geslikt waarbij overdracht van stemmen mogelijk werd gemaakt. Ook al zou een Kamerlid in het buitenland vertoeven, hij zou toch door een fractiegenoot zijn stem kunnen laten uit brengen. Het grote bezwaar daartegen was, dat daardoor van een vrij en onafhankelijk debat niets meer zou terecht komen. Als het goed is stemt men pas als men het voor en tegen over een bepaalde zaak heeft gehoord. Men mag niet zeggen (zo redeneerde de meerderheid in de Eerste Kamer) dat men voor of tegen stemt, zonder de argumenten van de regering te hebben gehoord. Minister Beel heeft nog getracht olie op de golven te gooien door te verklaren dat het stemmen bij overdracht weliswaar, in de grondwet zou komen te staan, maar dat hij geen wetsont werp zou indienen waarbij deze zaak nader zou worden geregeld. Het mocht niet baten, de Eerste Kamer verwierp de uitbreiding. Thans gaat men dus weer proberen. En we geloven dat de regering meer succes zal hebben. In Juni 1956 kiezen we nog honderd leden. Maar aangezien een grondwetswijzi ging in twee lezingen moet worden behan deld kan men verwachten dat ongeveer Oc tober er nog vijftig bijkomen. Die vijftig worden dan benoemd overeenkomstig de resultaten, die de verschillende partijen bij de verkiezingen hebben geboekt. Is de uitbreiding van de beide Kamers der Sta ten-Generaal nodig? Over deze vraag zijn voldoende pro en contra's aan te voeren. Tot de voorstanders van de uitbreiding van de Tweede Kamer kan men in ieder geval de heer Kortenhorst rekenen, die in het Paleis der Naties de hamer zwaait. In zijn af scheidsspeech voor de zomervacantie heeft hij daarvoor enige argumenten aangevoerd. Dr. Kortenhorst heeft laten nagaan hoeveel er gesproken is tussen Kerstmis en 6 Juli j.L En hij kwam tot de ontdekking dat door de Tweede Kamerleden in deze periode niet minder dan 1639 kolommen der Handelingen zijn volgepraat. Wie het formaat en de druk der Handelingen kent zal begrijpen hoeveel dit wel is. Per lid is dus ong. 16 en een halve kolom gesproken. Zoals ieder Par lement kent ook de Tweede Kamer haar tra ditionele zwijgers. Een twaalftal leden heeft tussen Kerstmis en 6 Juli niet het woord ge voerd. „Dit wil vanzelfsprekend niet zeg gen, dat deze zwijgers minder verdienstelijke leden zijn geweest dan de 88 anderen, die de 1639 kolommen hebben gevuld. De titel „Zwijger" heeft in de vaderlandse geschie denis een edele klank", zo, merkte de voor zitter lichtelijk ironisch op. VERDELING Hoe waren die 1639 kolommen nu over de verschillende fracties verdeeld? Ook daar over heeft de heer Kortenhorst zijn licht la ten schijnen. D volgorde was: 1. De k.n.p.-fractie (2 man) 49J4 kolom per lid 2. De c.p.n.-fractie (6 man) 46 kolom per lid. 3. De s.g.p.-fractie (2 man) 25Yi kolom per lid 4. De v.v.d.-fractie (9 man) 21J4 kolom per lid 5. De c.h.u.-fractie (9 man) 17 kolom per lid 6. De a.r.-fractie (12 man) 16J4 kolom per lid 7.De p.v.d.a.-fractie (30 man) 12J4 kolom per lid De k.v.p. fractie (30 man) 10 kolom per lid Uit deze cijfers blijkt wel, zo vervolgde de heer Kortenhorst, dat speciaal van de leden der kleinere fracties verhoudingsge wijs de zwaarste prestaties worden geëist. „Mocht het nodig zijn argumenten aan te voeren voor de uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer, dan zouden deze uit de zoëven genoemde gegevens gemak kelijk te putten zijn." De kleine fracties hebben het dus het zwaarst. Uit de statistiek van de voorzitter zou mogen blijken dat een fractie van twaalf man het werk net aan kan, want de a.r.-fractie heeft per lid juist het gemiddelde van 16]/2 kolom gehaald. Voorzitter Kortenhorst had ook nog andere argumenten voor de uitbreiding van de bei de Kamers der Staten Generaal. Zo noem de hij de toeneming van het buitenlands werk. Van de honderd Tweede Kamerleden zijn er ongeveer 20 steeds in het buitenland. Zij vertoeven in de vergaderingen der Ver enigde Naties, op internationale Arbeidscon- ferenties, in de vergaderingen van de Raad van Europa of van de Kolen- en Staalge meenschap. En dit werk zal steeds toenemen Nu is er weer in Parijs afgesproken om een vereniging te stichten van parlementariërs uit de Natolanden, die minstens eenmaal per jaar bijeen moet komen om over de situatie van het Noord-Atlantisch Verdrag te spre ken. En bovendien kan men binnenkort de inwerkingtreding van het raadgevende parle mentaire orgaan der Beneluxlanden verwach ten. De toeneming van het internationale werk en de posities der kleinere fracties zijn dus voor Voorzitter Kortenhorst de hoofdargu menten om tot uitbreiding van de Staten-Ge- neraal over te gaan. Op deze uitbreiding komen we binnen enkele weken nog wel eens terug. Er valt nog genoeg over te zeg gen. Maar laten we eerst de statistiek van voorzitter Kortenhorst maar eens verder volgen. Dan zien we dat de communistische fractievoorzitter Gortzak recordhouder is. Hij heeft n.l. de laatste zes maanden 145 kolom men volgepraat. Daarop volgen als titel houders met 50 of meer kolommen in volg orde Mevrouw Fortanier de Wit (v.v.d.) en de heren van Sleen (arb.), Oud (v.v.d.), Weiter (k.n.p.) en Scheps (p.v.d.a.). Tussen Kerstmis en de vacantie zijn "55 dagen vergaderd. Dat is meer dan de voor afgaande jaren. En reeds hebben de Kamer leden de belofte gekregen dat het volgende zittingsjaar nog drukker zal worden. Eind April zal men niet meer kunnen vergaderen want dan nemen de verkiezingen alle aan dacht in beslag. Maar vele belangrijke wetsontwerpen moeten nog in het staatsblad worden gebracht? Daarom was het een goe de gedachte van de voorzitter om in dit laat ste jaar van deze parlementaire periode de behandeling van de verschillende begrotings hoofdstukken maar duchtig te besnoeien. Wat voor zin heeft het ook om met bijna demissionnaire ministers te gaan spreken over het te volgen regeringsbeleid? Zo staat het komende vergadèrseizoen geheel in het teken van de naderende verkiezingen. De po litieke strijd zal in hevigheid toenemen. En het zullen heus niet de wijzigingen van de grondwet zijn die daarbij in het middelpunt der belangstelling staan. Voor grondwets wijzigingen zijn verkiezingen nodig, maar wel begrijpend, dat men niet steeds tussen tijdse verkiezingen kan hebben, laat men na de oorlog deze grondwetswijzigingen meest al samenvallen met de periodieke verkiezin gen. En gezien het betrekkelijk rustige Ne derlandse politiekeleven, valt daar iets voor te zeggen. (Nadruk verboden) Misschien was de rivaliteit ietwat opgevoerd door het bouquet bloemen, dat Jan Westdorp uit Axel kreeg voor de start van deze ronde, als huldiging voor de behaalde Zeeuwse titel op de wieler baan, misschien wilden de Brabers ook alles op alles zetten om niet zoals vorig jaar de winst te moeten afstaan apn de Zeeuwen, een feit was dat deze Zeeuwse favoriet weinig kans kreeg om meer dan normaal uit te lopen. Vrijwel direct werd iedere poging daar toe onderdrukt. Daarom temeer ook spreekt het, dat Jo de Roo uit Schore er ondanks dit nog in slaagde op een zeer tactische wijze de tweede plaats te veroveren, na de gereden 100 km, na de 60 ronden, die in een pittig tempo zijn afgelegd, waarbij ge durende de eerste 50 ronden alle uitlooppogingen direct de kop werden ingedrukt, maar waardoor ook het tempo hoegenaamd niet verslapte. Piet van Est reed deze 100 km in 2 uur en 36 minuten. 15 VAN DE 64 RENNERS HAALDEN DE FINISH Alles, letterlijk alles zat mee bij deze 7de Oud-Vossemeerse ronde: het weer, een be hoorlijk aantal renners, een spectaculaire strijd, hoegenaamd geen valpartijen, ook minder lekke banden, dan we wel eens ge zien hadden en dus ook en vrij behoorlijk parcours, een niet eens zo heel slechte dijk na de goede zorgen van enkelen gedurende verschillende dagen. lercomité. te Oud-Vossemeer tijdens zijn openingswoord geuit, de hoop op een zeer goede ronde, werd dan ook in alle opzichten m i Prinses Irene viert haar zestiende verjaardag. Zij mag zich door haar ongedwongen houding en haar charmante en sportieve verschijning verheugen in een grote populariteit onder het Nederlandse volk en het zal haar op deze dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Van ganser hart hopen wij, dat het haar gegeven zal zijn deze heuglijke dag nog vele malen te mogen gedenken te midden van het koninklijke gezin en het Nederlandse volk. vervuld. Want ook over belangstelling viel niet te klagen. 64 renners amateurs en onafhankelijken verschenen aan de start en na die toe spraak van dhr. Hage, de huldiging van Jan Westdorp en het startschot van burge meester mr J. J. Versluijs draaiden de wielen. Na de eerste twee ronden werd het pele- ton steeds langer uitgerekt en na acht ont stond er reeds een kopgroepje met Nijdam, Wijchen en Piet de Bruijn. Maar Ad Heeren uit Roosendaal, die een zeer goede ronde maakte, trok er met Westdorp en Roks op uit om voornoemde renners tot de orde en in het peleton terug te roepen. Na 20 ronden waren al 40 renners uit het parcours, hetzij omdat ze gedubbeld waren, hetzij achtervolgt door pech. Na 30 ronden lag alles nog bij elkaar, werk van Aanraad, Glerum, Heeren, Hop mans en anderen. Na 34 ronden stond Nij dam aan de kop voor de prijs, die beschik baar was gesteld aan degenen, die de meeste keren als eerste over de streep was gegaan. Toen er nog 25 ronden te rijden waren had 50 procent van de gestarte deelnemers de strijd gestaakt. Aan de kop lagen Hee ren, Hopmans, P. van Est, Stoop, jac. Loo- ven, Besselaar en Rokx. In het peleton op circa 100 meter zat toen ook nog Jan West dorp, die even later weer een uitlooppoging deed, maar opnieuw door prachtig teamwerk in het peleton werd teruggebracht. Bij de 42e ronde zagen we Jan Westdorp naar zijn wiel kijken en met nog 17 ronden voor de boeg moest hij door pech uitvallen. Even langer hield de amateur-debutant Kees v. d. Zande uit Halsteren het vol, maar ook hij verdween na 50 ronden van het toneel. Twintig renners zaten er nog in, toen de laatste tien ronden de beslissing zouden brengen. Brands uit Eindhoven, die al vele ronden in zijn eentje ver achter het .peleton had moeten rijden kreeg voor zijn moedig volhouden een extra prijsje en werd tenslotte toch nog gedubbeld. TOEN KWAM DE SOLO-RACE Met nog 10 ronden voor het wiel werd gedemarreerd door Piet van Est, Rokx en van Glerum. Ze liepen even uit, maar toen van Glerums band het begaf, zag Rokx geen kans v. Est te houden. Drie ronden later werd het duidelijk dat van Est op de zege aanjoeg. Elke ronde liep hij meer uit en in een pracht solorace fietste hij als eerste over de eindstreep na 2 uur en 36 minuten. Om de 2e plaats ging 't niet minder hard. Piet Maas, van der Pluijm, Heeren, Looyen en de Roo trachten aanvankelijk nog van Est in te halen, maar met nog 4 ronden achtten ze zich in dit opzicht verloren. Toen ging het om de tweede plaats. En het was Jo de Roo uit Schore, die zich tot de laatste ronde bij dit groepje op de achtergrond had gehou den, om juist bij de eindsprint verrassend naar voren te komen en als tweede te ein digen op een halve minuut achter van Est. 3. L. v. d. Pluijm te Dussen, 4. W. Heeren te Roosendaal, die ook de 35.won door het meest aantal keren als eerste over de streep te gaan. 5. P. Maas uit Pindorp, 6. J. Looyen uit Steenbergen, 7. K. Keepers uit Roosendaal, 8. H. van Glerum uit St. Wille- brord, 9. C. Paymans uit Tilburg, 10. J. Ko- nings uit Breda, 11. P. Rijnvos van Stan daardbuiten, 12. C. v. d. Borst te Etten, 13 T. Hopmans uit Etten, 14. W. Slits, St. Oedenrode, 15. A. Rokx te Sprundel. Piet van Est nam dus zijn mooi radiotoe stel mee naar Fijnaart.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 1