WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSIAND Het Deltaplan: Over de Smalstad galmden de nieuwe luidklokken en beierde het gerestaureerde en uitgebreide carillon z'n eerste liedekes -- De L. J. G. en Z. P. M. Sportmiddag WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT De mogelijke winst en ft zekere verlies voor het eiland Tholen. De Beiaardier met pensioen LAAT NIET ALLES ZONDER U GEBEUREN l Dc Redactie legt U in deze pagina's voort RAADSVESLAG STAVENISSE. Hoe de Raad tot de ontdekking kwam dat een zui- veringsinstallatie driemaal zoveel kost dan eerst werd gedacht, Een slechte beurt van de Riza* lie Jaargang No. 37 29 Juli 1955 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn „Ik hoop dat het carillon tot in lengte van jaren zal spreken van een welvarend Sint-Maartensdijk," aldus de Commissaris der Koningin, die met het omschakelen van drie knoppen de luid klokken en daarmee ook het carillon officieel in gebruik stelde. Even lag het werk stil in de Smalstad. Even gingen de ogen naar het prachtige bouwwerk omhoog, waar precies om kwart voor vijf de luidklokken galmend verkondigden, dat opnieuw een opbouw-episode was afgesloten en zoals ons gehele land na de oorlog grootser is herrezen, ook het Smerdieks carillon mooier en uitgebreider dan voorheen weer een plaats vond in het machtige monument, dat met recht de trots is van Smalstads inwoners. INPLAATS VAN NEGENTIEN, NU VIJF EN DERTIG KLOKKEN Vóór de officiële ingebruikstelling waren de genodigden in de raadszaal, nl. de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de wnd. griffier mr. Jan de Vries, de gemeenteraad met uitzondering van dhr. Koopman, secretaris Meloen, de commies Benou, de burgemeester van Poort vliet en St. Annaland, Ds. J. de Bres, de Zweedse ingenieur (bouwer van de nieuwe kleuterschool) en zijn plaatsvervanger, ■beiaardier Adriaan de Groot uit Bergen op Zoom en nog enkele ingezetenen. Burgemeester D. C. Bouwense noemde het een groot voorrecht inzonderheid de Commissaris een welkom te kunnen toeroe pen in deze oude raadszaal. Al is er hier slechts een kleine kring genodigden bijeen, het betekent niet dat het belang van een carillon wordt onderschat. Immers, een ca rillon geeft aan een plaats niet alleen een zekere charme, maar het verhoogt ook het algemeen aspect. Voor de oorlog bevonden zich in deze gemeente een negentien klok ken. De twee grootste, Maria en Martha genoemd, daterend uit het jaar 1477, werden gebruikt als luidklokken. Een klein klokje werd door de gemeentebode gebruikt voor allerlei aankondigingen. De schennende hand van de bezetter roofde ook dit bezit, maar met vele andere kwam het schip in de Zuiderzee terecht en werd na de oorlog opgehaald. Zonder meer kon een en ander niet meer teruggebracht worden, daar ook de toestand van de to ren van dien aard was dat een ingrijpen noodzakelijk bleek. Dank zij de welwillende houding van het Ministerie van O. K. en W. en Monumentenzorg werd een belang rijke subsidie van Rijk en Provincie ver kregen, waardoor deze voor St. Maartens dijk zo typische toren geheel vernieuwd kon worden. Dit is inmiddels voltooid en men is thans doende de zijvleugels der kerk onder handen te nemen. Degeen onder U die de oude toestand hebben gekend, aldus bur gemeester Bouwense, zullen versteld staan over het prachtige resultaat dat dhr. v. d. Kloot Meijburg en zijn aannemers hebben bereikt. De fa. Eijsbouts verzekerde ons bij een bezoek aan de gemeente, dat het zeker doen baar was, door middel van uitbreiding en restauratie de oude beiaard tot een volwaar dig instrument te maken, waartoe werd be sloten. Er zouden in totaal 37 klokken ko men. De grote zouden dienst doen bij het hele en halve uur, terwijl tevens drie klok ken uit de beiaard zouden luiden. Maar de twee oude klokken harmonieerden niet met de drie luidklokken, zodat „Maria en Mar tha" thans in ruste hangen. Met deze 35 klokken, met dit carillon heeft onze gemeen te een grote beiaard. Lang hebben we de tonen van onze klokkentoren moeten missen. Velen hebben zich juist deze jaren gereali seerd hoe deze klokketonen bij ons stadje hoorden. De burgemeester noemde het een voor recht voor de gemeente, dat juist een af stammeling van de familie, wier naam de gehele 19e eeuw door in de geschiedenis van St. Maartensdijk voorkomt, de ingebruik stelling zal verrichten. Burgemeester Bouwense eindigde zijn wel komstwoord met het citeren van een gedicht van Ida Gerhardts: HET CARILLON (geschreven in 1941) Ik zag de mensen in de straten, hun armoe en hun grauw gezicht, toen streek er over de gelaten een luisteren, een vleug van licht. Want boven in de klokketoren na 't donker-bronzen urenslaan ving over heel de stad te horen de beiaardier te spelen aan. Valerius een statig zingen waarin de zware klok bewoog doorstrooid van lichter sprankelingen „Wij slaan het oog tot U omhoog". En één tussen de naamloos velen, gedrongen aan de huizenkant stond ik te luist'ren naar dit spelen dat zong van mijn geschonden land. Dit sprakeloze samenkomen en Hollands licht over de stad Nooit heb ik wat ons werd ontnomen zo bitter, bitter liefgehad. BEWAAR UW MONUMENTEN Aan de voet van Smalstads toren hield de Commissaris der Koningin een toespraak tot de genodigden en de toegelopen inwo ners. Jhr. mr. de Casembroot verklaarde niet geaarzeld te hebben, ondanks de drukte in deze tijd, om de uitnodiging het carillon in gebruik te stellen te St. Maartensdijk te aanvaarden. Inderdaad is het, zoals de bur gemeester heeft gezegd, dat vele familie banden van mijn verleden zich binnen Smerdieks veste bevonden. Het carillon is in groter glorie hersteld en zonder dit zou het oude St. Maartensdijk met zijn nu zo mooie toren niet leven. Dat we ook in onze provincie leven in een tijd van hoogcon junctuur blijkt ook wel uit het feit, dat bijna de helft van de torens in steiger staan voor restauratie. Evenredig hieraan zijn de sub sidie-aanvragen bij het provinciaal bestuur. Het verheugt me, dat er zovele pogingen en moeite wordt gedaan om de monumen ten in ere te houden. In dit verband wees de Commissaris er ook op, hoe er in deze tijd soms rijen krotten worden afgebroken en omgehaald, waarbij er soms groot cul tureel bezit verloren gaat. Hij noemt voor beelden waar dit is voorkomen, zoals het Hofje in Middelburg. Soms kan men van zo op het oog lijkende krotten door ver bouwing en restauratie weer een uitsteken de bewoning maken en blijft bovendien cul tuurbezit behouden. Graag wilde dc Com missaris suggereren, dat bevolking en be stuurders zouden denken aan deze vorm van restauratie. Het is me een vreugde en eer, aldus de Commissaris, thans dit mooie carillon in gebruik te mogen stellen, waarvan ik hoop, dat het tot in lengte van jaren moge spre ken van een welvarend St. Maartensdijk, dat het Zondag op Zondag de gelovigen mag oproepen om zich rondom Gods In Januari 1844 was het Smerdiek's carillon moeilijk te bespelen. Deze ontdekking deed burgemeester Bou wense, toen hij de oude notulen van de in dat jaar gehouden raadsver gadering las. En de toenmalige beiaardier, tevens onderwijzer werd het voorstel gedaan om maar met pensioen te gaan voor 30,per jaar, zijnde de helft van het salaris. Daar voelde de beiaardier niet veel voor, waarna werd overeengekomen, dat hij voor het oude salaris gedu rende 6 maanden 17 behoeftige kin deren zou onderwijzen. In die tijd waren er 2 heren Ca sembroot lid van het Smerdieks ge meentebestuur. Woord te scharen. Laat het ons tot een grote vreugde zijn, dat dit mogelijk is in ons vrije Nederland, ziende op zovele lan den waar dit wordt belemmerd. Moge on der Gods zegen het carillon, dat ik thans in gebruik zal stellen, getuigen van een ge lukkig St. Maartensdijk. Na het luiden der klokken werd het carillon bespeeld door de bekwame stadsbeiaardier Adriaan de Groot te Bergen op Zoom, welke programma be gon met het Wilhelmus en eindigde met het Zeeuws volkslied. Nu pas was het voor de Smerdiekers een feitt óns carillon speelt weer. „De ene helft van Nederland is met vacantie en de andere helft bedient hen" is het motto van deze week. Hoewel dit een tikje overdreven is, kan men toch wel spreken van het feit, dat heel het land deze week in het bijzonder in vacantiestemming is. Niet alleen zijn er vele duizenden en nog eens duizenden bouwvakarbeiders, die het gereedschap voor een week hebben neergelegd om in shirt en short naar de mooiste streken van ons land te trekken, maar ook vele fabrieken liggen deze week stil. Daarom ook zijn de wegen overbevolkt met toeristen, die zich middels alle mogelijke vervoermiddelen verplaatsen. Van die overbevolking is op onze wegen (gelukkig) geen sprake. Onze streek krijgt maar een minuscuul deeltje van deze grote trek, het deeltje dat bestaat uit hen, die van hun vacantie ook een paar dagen afknijpen voor familiebezoek op het eiland. Zal nu onze streek na uitvoering van het Deltaplan een veel groter deel van deze grote jaarlijkse trek krijgen? Zijn er straks in deze omgeving recreatiemogelijkheden, die dan vooral aan een bepaalde categorie „deviezen" in het laadje brengt, waarbij de daarmee samenhangende rustverstoring door het merendeel graag op de koop wordt toegenomen Brengt uitvoering van het Deltaplan zodanige landaanwinning mee, dat ook dit een belangrijk voordeel wordt? Kunnen hierdoor nog andere welvaartsbronnen worden aange boord? Wat zal verdere ontzilting opleveren? Vragen waarop thans nog geen definitief antwoord gegeven kan worden. Wèl zeker is, dat bij uitvoering van het Deltaplan de oester- en mosselcultuur voor ons eiland verloren is. Om nu reeds uit te rekenen welke meerdere winst het Deltaplan voor onze omgeving zal opleveren tegenover het verlies, dat er ongetwijfeld tegenover staat, is niet eenvoudig. waarvoor dus die meerdere veiligheid wordt verkregen. Een economische balans waarvan de cij fers maar gebaseerd zijn op ruwe schattin gen, maar welke totalen toch, zoals drs. Verburg het uitdrukte, „op tedere wijze zijn berekend." Drs. Verburg erkende dat de visserij in Zeeland dan voor een groot gedeelte tot de ondergang is gedoemd. Van welke econo mische betekenis deze geacht moet worden, weten de gemeentebestuurders hier wel. De oestercultuur naar de Waddenzee overplaat sen moet als niet mogelijk worden aange merkt, omdat daar het mosselengebied is. Wil men deze visserij behouden, dan is de enige reële mogelijkheid: niet afdammen. Of de dam in de Oosterschelde perforeren. Of de dam achter Yerseke leggen. Drs. Ver burg stelde vast, dat men in Den Haag toch wel enigszins geschrokken was van de felle reactie van de visserij. Voor de mosse len ligt het nog wel iets gunstiger, waar toe misschien nog een mogelijkheid zit in de Grevelingen. De garnalenvisserij is niet van doorslaggevende betekenis. Misschien kan dat behouden worden (1.3 millioen gulden per jaar) al wordt beweerd, dat het parings- gebied zal verdwijnen. Kortom, bij uitvoe ring van het Deltaplan moet men er wel van uitgaan, dat deze visserij verdwijnt. Prof. Tinbergen schatte de gekapitaliseerde schade hiervan op 60 millioen (aflopende rentabiliteit). Wanneer deze balans van DE WINST- EN VERLIESREKENING Moeten we ons nu reeds druk maken over iets, wat op z'n vroegst in 1980 ver wezenlijkt zal zijn, vraagt menig lezer zich misschien af, wanneer hij over het Delta plan hoort. Misschien hoeft U dat persé niet te doen. Maar onze streek in het algemeen wel. Omdat regeren vooruitzien is. Omdat het veel beter is dat mét U, dan zónder U wordt onderhandeld. Daarom dient ook onze streek een plan de campagne te maken. Zelfs met zo'n plan zal er nog meer dan genoeg zónder ons worden beslist. Is het zelfs nog een vraag of die activiteit zo erg veel vruchten zal afwerpen. Maar zonder dat houdt men er zeker geen rekening mee. In het vorig nummer gaven we het eerste gedeelte weer van de causerie door Drs. Verburg, directeur van het E.T.I., de be lichting van het Deltaplan voor de Thoolse gemeentebestuurders. We zagen dat de geraamde voordelen door ontzilting, verkorte verbindingen, land aanwinning, recreatie, enz. worden geschat (prof. Tinbergen) op in totaal 2470 millioen gulden, waartegenover de kosten staan die uitvoering van het Deltaplan met zich brengt en de verliezen die er door geleden worden (verdwijning visserij) in totaal ge raamd op 2690 millioen gulden. Dit zou betekenen, dat er op dit grote plan maar een tekort zou zijn van 220 millioen gulden, Onze Smalstad heeft weer een carillon. Delta-winst en verlies voor het eiland Tholen Wat een zuiveringsinstallatie scheen te kosten en wat ze in werkelijkheid kost De L.J.G. achter de trekker Morgen Oud-Vossemeerse Wielerronde klagen, maar dat over 5 jaar met dit probleem meer dan tevoren zal moeten kampen. Binnenkort mag er zeker een besluit over deze streek worden ver wacht. Door de Minister wordt een en ander nog eens onder de loupe genomen. Drs. Verburg had goede hoop dat die ministeriele beslissing voor ons eiland van belang zou zijn, al zou dat voor de ene gemeente mogelijk beter uitvallen dan voor een andere. Die ontwikkeling nu, zullen we als streekbewoners moeten ge leiden. Een samenwerking voor zover onze eigen levensbeschouwing daardoor niet tekort wordt gedaan. Een grote taak ligt er daar om ook voor de religieuze leiding, voor de Stichting Maatschappelijk en Cultureel werk, voor de jeugdorganisaties, kortom voor alle geestelijke leiders. Nadat drs. Verburg nog even de mogelijkheden in het kader van de herverkaveling had aangestipt besloot hij zijn causerie met de wens dat dit alles zou meewerken om ook voor het eiland Tholen betere levensmogelijkheden te scheppen. ZELF IETS DOEN Van de gelegenheid om over dit onder werp, over het Deltaplan in het algemeen en mogelijkheden voor het eiland Tholen in het bijzonder vragen te stellen werd ge bruik gemaakt door de burgemeesters Ver burg van Stavenisse, Van Doorn van Poortvliet en v. d. Bos van St. Annaland, door de gemeente-secretaris van Scherpe- nisse, de heer v. Doorn, door wethouder Kleppe van Scherpenisse en door de heer J. M. Bal, directeur van Bona Fides te Tholen. Hierbij werd gepleit voor een goede ver binding TholenZuid-Beveland, voor streekactiviteit en landaanwinning. Weth. Kleppe meende dat verhoging van zekere dijken toch niet uitgesteld kan wor den, wanneer in 1980 het Deltaplan is uit gevoerd. Dhr. Bal zag weinig mogelijkheid tot landaanwinning, meende dat de kortere af standen de middenstand hier alleen maar zou schaden en dat recreatie niet bij de be volking past. Hij bepleitte daarom het zgn. plan „anderhalf", waarbij de Oosterschelde voor de visserij behouden zou blijven. Nadat drs. Verburg zijn mening over een en ander nog naar voren had gebracht, stelde burgemeester L. A. Verburg van Sta venisse als voorzitter B. S. O. vast, dat gezocht moest worden naar een uitgebreider commissie, die het eiland Tholen in alle as pecten vertegenwoordigen kan om dan de mogelijkheden te bekijken tot welke initia tieven men van binnenuit kan komen. Onder dank aan de spreker van deze middag be sloot burgemeester Verburg met de wens dat het voor ons gewest, voor ons land en onze streek beste plan straks uit de bus zou mogen komen, een plan dat bij uitvoe ring in het algemeen gezien als het meest heilrijke moet worden geacht. prof. Tinbergen dus wordt samengevat, zien we volgens de hierboven genoemde totaal cijfers dat het grote veiligheidsproject uit eindelijk maar 220 millioen gulden zou kos ten, terwijl dijkversterking in totaal 1700 millioen kost met een tekort van 1290. We hebbeft echter niet alleen te maken met de waterkerende invloed, maar ook met de psychologische dijken van het Deltaplan Drs. Verburg verklaarde op dit terrein niet thuis te zijn, maar interesseert zich daarvoor als Zeeuw uitermate. Het gaat niet alleen om ons gebied en wat daarmee gebeurd door toegenomen veiligheid, door het verdwijnen van eilanden, door verkor ting van wegen, maar uiteindelijk gaat het om de mens. WAT GAAT ER OP HET EILAND THOLEN GEBEUREN? Reeds nu speelt hier het havenprobleem. Het Prov. Bestuur heeft er zelf geen enkel belang bij of het eiland Tholen gemeente X of gemeente Y een haven krijgt. Het moet dus gezien worden in het algemeen belang. Voorts is er de ontsluiting die via het Deltaplan bereikt kan worden. En dan is een vaststaand feit dat Schouwen-Duive- land meer behoefte heeft aan die ontslui ting dan het eiland Tholen. Immers, hier ligt sinds 1928 de brug over de Eendracht en het moet gezegd, dat dit weinig nieuwe dingen heeft gebracht. De vraag die voor de gemeentebesturen dus bij uitvoering van het Deltaplan geldt is: Welke initiatieven kunnen we nemen om ons eiland meer in het middelpunt te plaatsen. Er zijn hier reeds verheugende initiatieven te noemen, als we de kleine industrie in Poortvliet zien en daarnaast het Amerikaanse initiatief in Tholen. Er liggen op dit eiland meer moge lijkheden, aldus drs. Verburg. Op landbouw gebied staat men er heus niet van achter. Er is in dit opzicht een behoorlijke vooruit strevendheid. Door ontzilting kan de pro ductiviteit worden opgevoerd, terwijl er nog een mogelijke landaanwinning in het ver schiet ligt. De nieuwe St. Annalandse ha ven kan voor het gehele Thoolse gebied van groot belang zijn. Daarnaast speelt nog het probleem Schelde-Rijnkanaal, waarover onze landen (België/Ned.) het nog steeds niet eens zijn. In bescheiden mate zijn er ook recreatie mogelijkheden, inzonderheid voor de Weste lijke kant van het eiland. Dat aan recreatie ook bezwaren zijn verbonden voor deze om geving spreekt vanzelf. En dan het verlies door de verdwijning van oester- en mosselcultuur. In 1952 lever de het eiland Tholen voor 944.000, waarvan 403.000 oesters en 477.000, mosselen, de rest garnalen, bot, enz. 41 schepen zijn hiebij betrokken. Aan 125 men sen heeft dit werkgelegenheid, waarvan 93 in de visserij zelf en 32 in handel en ver werking. Dit verlies moet dus ook het eiland Tholen plaatsen tegenover de toenemen de veiligheid en het economisch nut vap dichting zeegaten. Het eiland Tholen, waarvoor gevraagd is het tot ontwikkelingsgebied te ver klaren, dat nu weliswaar door de herver kaveling niet over werkloosheid mag Zo zachtjesaan gaat de trekker-behendigheidswedstrijd een jaar lijkse traditie worden. Deelnemers hiervoor zijn er altijd te vinden, ook al overschrijdt men hierbij wel eens de opgave-termijn. En „supporters", wel, er zijn wat minder „buitenstaanders" dan de eerste malen. Die hebben het één keer gezien en geloven het nu wel. Maar er zijn altijd nog voldoende geïnteresseerden uit de landbouw over om aan deze sportmiddag van de Landbouw Jon geren en van de Plattelandsmeisjes een gezellige drukte te geven, zoals dat ook Zaterdagmiddag jl. weer het geval was op het terrein van Gebr. Moeliker aan de Thoolse Singel. Doe ook mee De streekvoorzitter der L.J.G. Tholen en St. Filipsland, J. Noom van St. Maartens dijk sprak het openingswoord, waarbij hij een bijzonder welkom toeriep tot de oude ren. Hij wees er verder op, hoe de L.J.G. nu al ruim 10 jaar doende is dit werk in de belangstelling te plaatsen, terwijl voor de derde maal een behendigheidswedstrijd wordt georganiseerd. Ook het nog komen de deel van het zomerprogramma staat in het teken van de landbouw en de werk zaamheden die daarbij te pas komen. Ver der is er nog een graslandkeuring en zaai- wedstrijden. Dit alles draagt er toe bij de kennis te vermeerderen en de vaardigheid te vergroten van het omgaan met landbouw werktuigen en paarden om zo bovenal de liefde voor de levende en mechanische hel pers te bestendigen. Dhr. Noom deed tenslotte een beroep op de jongeren die nog geen lid zijn om zich thans ook bij de organisatie aan te sluiten en wenste allen een prettige middag toe. Vervolgens werd het' programma, be staande uit de al genoemde trekker-behen digheidswedstrijd en diverse andere attrac ties uitgevoerd. De uitslag daarvan is: T r ekkerwedstrij d 1. J. Duinhouwer te Scherpenisse: 2. B. Brooijmans te St. Annaland. Deze eerste twee kregen de wisselbekers; 3. J. Noom te St. Maartensdijk; 4. Adrie Breure Lzn te St. Annaland; 5. W. Kloet te St. Maartens dijk; 6. M. Kloet te St. Maartensdijk; 7. W. v. Gorsel, Tholen; 8. Chr. Burgers, Poortvliet; 9. P. Geluk, St. Maartensdijk; 10. M. Geuze, Oud-Vossemeer; 11. Iz. Hage Oud-Vossemeer; 12. L. Breure, St. Maar tensdijk; 13. M. C. J. Kosten, Oud-Vosse- meer; J. van Treijen, Oud-Vossemeer; 15. C. v. d. Berg, Tholen; 16. C. Breure, St. Maar tensdijk; 17. H. v. Vossen, St. Maartensdijk; 18. A. Geluk, St. Maartensdijk. Huishoudestafette Z.P.M. 1. Riet Burgers, de wisselschaal en gong; 2. Ma v. d. Werf; 3. Nel Kloet; 4. J. v. d. Hoek; 5. Leny Buijs; 6. Nella Gaakeer; 7. Corrie Kloet; 8. Marie Hage. Kruiwagenrace Z.P.M. 1. Corrie Geluk en Nella Gaakeer in 56 sec.; 2. Rie v. d. Slikke en Corrie Kloet; 3. Nel Kloet en Leny Buys. Kruiwagenrace L.J.G. 1. Izak Hage en M. Geuze in 40 sec.; 2. M. C. J. Kosten en M. Brooijmans; 3. M. Kloet en Chr. Burgers; 4. A. Breure en J. Noom; 5. W. v. Gorsel en L. Breure; 6. H. Moeliker en A. Hoek. Kruiwagenrage Z.P.M. en L.J.G. 1. Rie v. d. Slikke en M. Geuze in 46 sec.; 2. I. Hage en C. Kloet; 3. W. Kloet en Nel Kloet; 4. Adrie Hoek en Corrie Ge luk; 5. K. Moelker en Leny Buijs. De wedstrijdleiding berustte bij de heer M. C. J. Kosten, terwijl na de gezamenlijke koffiemaaltijd de secretaris van de sport- commissie de heer B. Brooijmans de prij zen uitreikte. Het geheel had mede dank zij het zeer gunstige weer een uitstekend verloop. Bij de Woensdagavond jl. gehouden open bare raadsvergadering te Stavenisse was dhr. D. Moerland met kennisgeving afwe zig. Acht ingekomen stukken werden zonder meer voor kennisgeving aangenomen, be helzende goedgekeurde raadsbesluiten, aan neming benoemingen, enz. Bedankt voor zijn benoeming als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim heeft W. P. Neele. Thans wordt in diens plaats benoemd de heer Jan van Haaften Pzn. en in de opengehouden plaats het nieu we schoolhoofd J. J. van Veenendaal. Elf aanvragen om premie voor vervanging ton nenstelsel door closets worden ingewilligd. B. en W. van St. Maartensdijk stellen voor om te komen tot één gemeenschappe lijke keuringskring voor vee en vlees in het eiland Tholen. De voorgestelde regeling brengt geen financiële consequenties mee voor de gemeenten, waarom wordt voorge-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 1