WEEKBLAD VOOR NET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND WAARIN OPGENOMEN DE TH00LSE COURANT Het Parlementair Overzicht Kantongerecht Tholen. Een strijd van rechts tegen links Tweede Kamer accoord met wijziging yan de Zondagswet Raadsverslag Stavenisse. De gemeente werd bekeken* Nog een mooie gift uit Frankrijk* De Redactie legt U in deze pagina's voor» 11c Jaargang No. 32 24 Juni 1955 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn De afgelopen dagen heeft de Tweede Kamer zich geruime tijd bezig gehouden met een wijziging van de Zondagswet. Er was dus weer een principiële kwestie aan de orde. En dan ziet men vaak de Kamer in de traditionele scheiding van rechts tegen links uiteenvallen. Niet voor niets zitten de con fessionele fracties aan de rechterhand van de voorzitter Kortenhorst en zitten de niet- christelijke fracties aan zijn linkerhand. Als het om louter practische zaken gaat dan lopen de verschillen vaak dwars door deze scheiding heen. Dan heeft men eerder de neiging om bijv. de v.v.d. als een rechtse partij te beschouwen dan als een linkse, maar zodra de principia aan de orde komen, werkt men deze neiging ogenblikkelijk van zich af. De vraag of een partij rechts of links staat, is een veelbesproken vraag. Lang niet iedereen neemt de confessionele maat staf daarvoor in acht. En toch is deze in de Nederlandse verhouding zo gek nog niet. De confessionele scheiding is in ieder geval duidelijk. Wie weet in Frankrijk nog welke partij rechts of links is Om daar precies achter te komen is kennis van de practische politiek noodzakelijk. Als men een niet- confessionele maatstaf aanlegt, komt men er niet uit. In Frankrijk is er een M.R.P., een christelijke volkspartij voornamelijk be staande uit katholieken (er zitten ook wel protestanten in), maar in sociaal-economisch opzicht wedijvert zij in „linksheid" met de socialistische partij. Hoe het zij, de confessionele scheiding rechts tegen links is dezer dagen weer duide lijk aan het daglicht getreden. Het bleek dat de nieuwe Zondagswet niet geheel klopte op de werkelijkheid. Dat was een fout van de wetgever, van Regering en Parlement dus. Vooral in Limburg is veel deining ont staan over het verbod om Zondagsochtends voor 13 uur gerucht te maken. Het bleek, dat de nieuwe Zondagswet zich niet stoorde aan verschillende gebruiken en tradities. Daaraan heeft minister Beel een einde willen maken. Hij kwam met een bepaling dat Gedeputeer de Staten bestaande tradities en gebruiken, welke in het volksleven zijn geworteld en niet als openbare vermakelijkheden kunnen worden beschouwd, kunnen toestaan. De bestuurders van de provincies moeten dus aanwijzen voor welke tradities deze onthef fing kan worden verleend. Deze bepaling was een aanvulling, welke niet in strijd was met het compromis, waarop de Zondagswet tot stand is gekomen. Het is een noodzake lijke aanvulling. Maar deze aanvulling ging de heren Maenen en Bruins Slot (resp. k.v.p. en a.r.) niet ver genoeg. Waarom alleen ontheffing bij tradities en gebruiken die in het volksleven zijn geworteld zo vroegen zij. En beiden kwamen met amendementen om ook godsdienstige uitingen onder de ont heffingsbepalingen te laten vallen. Het amen dement Maenen kreeg de voorkeur, de heer Bruins Slot ging daarmee accoord. Minister Beel had er geen bezwaar tegen. Het be tekent dat het zingen op de Paasmorgen nu wordt toegestaan. Het zangkoor van de Vrij Evangelische gemeente te Nijverdal heeft daarvoor een bekeuring gehad. HEK VAN DE DAM? De heer Stufkens (arb.) wilde nog verder gaan. Ook „uitingen van volkscultuur" zou den op Zondagmorgen plaats moeten kunnen hebben. Waarom geen volksdansen op Zon dagmorgen aldus de socialistische woord voerder. Neen, zo zei de rechtse meerder heid in de Kamer en ook minister Beel, als we die kant opgaan dan is het hek van de dam. Het gaat om een Zondagswet, om de rust op Zondag te handhaven. De wet wil niet ingaan tegen tradities, gebruiken en godsdienstige uitingen. Maar wat zijn uitin gen van volkscultuur Moeten Gedeputeer de Staten dat uitmaken Dat zou betekenen dat de Zondagswet in elf provincies ver schillend wordt uitgelegd. Maar het grootste bezwaar was wel, dat het amendement van de heer Stufkens geen rem bevat. Iedere Zondag opnieuw zouden er uitingen van volkscultuur kunnen zijn. Tradities en ge bruiken vormen een beperkter begrip. Trou wens een amendement Bruin Slot (a.r. zorg de ervoor, dat door Gedeputeerde Staten binnen 18 maanden na de inwerkingtreding van de wetswijziging uitgemaakt moet wor den wat precies tradities en gebruiken in be paalde gemeenten zijn. Het resultaat van dit debat stond bij voorbaat vast. Het amende ment Stufkens werd verworpen met 2943 stemmen (links tegen rechts). Het amende ment Maenen daarentegen werd aangenomen Ook de p.v.d.a. fractie stemde voor, omdat deze uitbreiding van dit artikel haar wel kom was, hoewel zij niet ver genoeg ging. OOK VERENGING De a.r. fractie, die destijds principieel tegenstanster van de nieuwe Zondagswet was (omdat zij de Zondag in twee stukken knipte), ging dus ditmaal met een uitbrei ding accoord. Maar ook heeft zij kans ge zien om een verenging van de wet tot stand te brengen. De heer Bruins Slot (a.r.) is nl. met een amendement gekomen, waardoor de Gedeputeerde Staten de bevoegdheid krijgen om geen enkele Zondagsrustverstoring in bepaalde gemeenten toe te staan. Tot nu toe heeft de burgemeester bevoegdheid om ont heffingsregelingen te maken, al moet hij daarbij letten op de regels die de gemeente raad stelt. Nu zijn er gemeenten in ons land waar iedere verstoring van de Zondagsrust indruist tegen de godsdienstige gevoelens van de plaatselijke bevolking. Op die ge meenten krijgen de Gedeputeerde Staten nu vat. Dat is ongetwijfeld een succes voor de heer Bruins Slot, al zal hij zich wel niet verhelen dat deze bepaling vrij moeilijk toe te passen is. Dat begreep hij zelf ook wel, want aanvankelijk was het zijn bedoeling om deze bevoegdheid te geven aan de ge meenteraad. Maar minister Beel was van mening dat dit te veel van een raad gevergd is. Het gaat hier om de belangen van de minderheden en meerderheden in een ge meente. Zij moeten beide aan haar trekken komen. Een zo fameuze kwestie als de Zon dagsrust vond hij niet de meest geschikte om door een raad te laten beslissen. Daar van komt maar ruzie. Ook het amendement Bruins Slot is aangenomen met een meerder heid van rechts tegen links, met 4429 st. De v.v.d.fractie, die zich destijds van iedere stemming heeft onthouden (zij acht de Zondagswet in strijd met de vrijheid), heeft ook nu geen amendementen ingediend. Zij stemde slechts voor die amendementen welke een verruiming van de bestaande wet be tekenden. Daaruit is ook te verklaren dat zij tenslotte voor het ontwerp stemde. Trouwens het waren alleen maar de communisten en de staatkundig gereformeerden die zich tegen het ontwerp van minister Beel keerden. De c.h—afgevaardigden Krol en Beernink had den een amendement om iedere beslissing van Gedeputeerde Staten achteraf te laten goedkeuren door de Kroon, de meest onpar tijdige scheidsrechter. Het amendement ver wierf alleen de goedkeuring van de c.h.- fractie. De rest van de Kamer was het eens met minister Beel dat hierdoor schade wordt toegebracht aan het streven om de provin cies meer autonomie te geven. (Nadruk verboden) Woensdag 22 Juni kwam de voltallige raad in Stavenisse in openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester L. A. Verburg. Notulist dhr. Gabriëlse. Er waren een 10 tal goedgekeurde raads besluiten, die allen voor kennisgeving wer den aangenomen. Hieronder ook een van verkoop grond aan een rampslachtoffer, waarbij de voorzitter wees op de thans gunstiger regeling van terugkoop door de nieuwe ministeriele beschikking, waarin toch wel tegemoetgekomen is in de billijke wens van de kopers (rampslachtoffers). Dan is er ook een schrijven van het Minis terie van Financiën van Frankrijk, waarin wordt meegedeeld, dat de plaats Bobigny ten behoeve van de gemeente Stavenisse een bedrag van Frs fr 200.000 (zijnde plm. 2000,heeft geschonken. Onder grote dank werd dit geschenk aanvaard, als is het bedrag zelf dan nog niet binnen. Nadere be stemming van deze gelden volgt. De Stichting Opbouwfonds Stavenisse is geliquideerd. De nog restende eigendommen daarvan krijgt de gemeente, zoals een pro jectie-filmapparaat, tape-recorder, pick up foto's, radio-set, enz. Voorts worden diverse salariswijzigingen ingevoerd, aangepast aan de Rijksregeling. Afgewezen wordt het verzoek van het Felix-fonds van de Ned. Vereniging van Brandweercommandanten om een jaarlijkse gemeentelijke bijdrage. WE MOETEN TOCH EEN TERMIJN STELLEN. Er zijn ook nog een tweetal verzoeken (nl. van Wed. H. v. Vossen en L. Eerland) om premie voor vervanging van een tonnen- privaat door watercloset. B. en W. stellen voor deze verzoeken alsnog in te willigen, ook al is de termijn eigenlijk verstreken, dat het verzoek moest worden ingediend. De heer L. Hage is er voor, dat men nu schilderd, terwijl er ook zomaar geen hok ken bij geplaatst mogen worden. De voorzitter wijst er op, dat dit alles reeds is vastgesteld bij plaatselijke verorde ning, waarom dan ook geschreven is aan dhr. Glerum dat men dit thans overbodig acht en men het ook principieel onjuist acht, hiermee na de bewoning aan te komen bij die mensen. Dit is achteraf voorwaarden stellen. Dit standpunt nu kon dhr. Glerum wel billijken, maar hij moest aan het eerste toch vasthouden, omdat het Ministerie dat wil. De gemeente kan hiermee ook min of meer wegschuilen achter het Rode Kruis, via welke instantie deze woningen zijn geschonken. De voorzitter vreest nu, dat overdracht zal worden opgehouden, indien men aan deze voorwaarden niet voldoet. Voor de mensen maakt het geen verschil, omdat die bepaling er toch reeds is. Dhr. L. Hage vraagt of de minister dat nu wel weet dat die bepaling reeds werd gesteld door de gemeenteraad. De voorzitter zal nog eens informeren. Moet het persé dan zal het ook gebeuren, om de overdracht niet onnodig te rekken. Bij de vml. kleuterschool zal de heer Neele wat grond krijgen, waartegenover hij een afscheiding zal maken in de vorm van een gevel. RONDVRAAG. Dhr. Bos vraagt of het al bekend is, wan neer de stenen woningen worden overge dragen. Parlementair Overzicht. Wijziging Zondagswet. Steeds attentie op de weg. Examentijd dus een geslaagden-rubriek. Wie maakte dat gedicht (Stemmen van Lezers). Neem een kijkje in Stavenisse. Het gaat om een blanke en vaste ui. De Prins verjaart. De voorzitter meent dat hierin schot komt. Het kadaster bracht reeds alles in kaart, ter wijl de stukken nu bij het Prijzenbureau zijn. Dhr. Tazelaar vraagt in dit verband of de uitwegen al zijn vastgesteld. De voorzitter antwoordt, dat dit gelijk met het overdrachtsplan bekeken zal worden. Nadat dhr. Hage nog een vraag heeft gesteld over administratieve bescheiden waarvan hij graag inzage had, volgt schor sing der vergadering teneinde de gemeente te gaan bezichtigen om daarna het beplan tingsplan nog onder de loupe te nemen. Z.K.H. Prins Bernhard viert zijn 44ste ver- jaardag. Hij heeft zich door zijn onblusbare activiteit en sportieve liefhebberijen een zeer aparte plaats in het hart van het nederlandse volk veroverd. Vriendelijkheid en een grote jovialiteit met een diep gevoel voor humor kenmerken het karakter van de vader van onze vier prinsessen. Zijn sportieve prestaties dwingen bewon dering af en zijn reizen als vertegenwoor diger van het nederlandse volk leverden gunstige resultaten op ten aanzien van de internationale verhoudingen. Dat hij deze dag nog vele malen in goede gezondheid en temidden van het ons dierbare koninklijke gezin moge gedenken, is de wens van ons allen. toch een datum gaat stellen, wanneer derge lijke verzoeken binnen moeten zijn. Weth. Moerland vindt dit niet nodig. Degenen die er nu geen gebruik van maken, zullen daarvoor wel een reden hebben en willen misschien daartoe straks wel over gaan. Hij noemt het zelfs een dictatoriaal bewind, wanneer men hierachter een punt zou zetten. Dhr. L. Hage: Dus is nu ook weer niet nodig, maar evenmin het heer en meester- spelen. Dhr. L. Hage: Het is immers in het voor deel van de mensen zelf, wanneer ze het doen, zolang men met die riolering bezig is. De voorzitter deelt wel ongeveer het zelfde standpunt als dhr. L. Hage. Hij wil nochtans de mogelijkheid tot aanvragen niet geheel uitsluiten. Weth. Moerland ziet het zo, dat de Minis ter deze regeling niet maakte, wanneer dat het gemeentebestuur schikt, maar terwille van de mensen. De raad spreekt zich daarover verder niet uit en heeft tegen inwilliging van boven genoemde verzoeken geen bezwaar, maar denkt toch ook wel aan het stellen van een bepaalde tijd. Een wijziging in de verordening op de keuringsdienst van vee en vlees gaat onder de hamer door. De laatste wijziging wordt gebracht in de gemeentebegroting 1954 en het resultaat daarvan is niet ongunstig. Men kan aan reserve nog 18.000.op zij zetten, terwijl de algemene reserve nog een post van 12.700.krijgt. Mej. K. Suurland en H. Gaakeer worden als leden van de commissie tot wering van schoolverzuim herbenoemd, terwijl in de vacature J. W. v. d. Slikke en N. M. Klippel respectievelijk W. P. Neele en J. Hage worden gekozen. Er is een brief van de Hoofdingenieur- directeur Wederopbouw dhr. Glerum inzake overdracht Noorse woningen. Daarbij wordt de voorwaarde gesteld, dat die woningen niet zonder voorkennis van het gemeente bestuur op eigen houtje mogen worden ge- In de eerste plaats wel om eigen veiligheid en dat van Uw naaste is uitkijken en beheersing op de openbare weg van groot belang, maar daarnaast kan het ook een kleiner of groter bedrag aan boete kosten. En dat kost het al heel vlug. Zelfs al zijn zeer bijzondere omstandigheden aanleiding tot een ongelukje of tot een kleine verkeersovertreding, een overtreding blijft het en wordt daarom zeker in deze tijd volgens de wet gestraft. „Het niet te nauw nemen is er af, moet er ook af zijn door het dagelijks toe nemend wegverkeer, het zich bevinden op de openbare weg, op welke manier dan ook, eist concentratie, volledige attentie. Opdat de veiligheid van Uzelf en van een ander niet nodeloos in gevaar wordt gebracht. Vrijdag 19 Juni jl. hield de Kantonrechter weer zitting in de raadszaal van het Thool- se stadhuis. W. J. v. d. Br. te Nieuw Ginneken, was de eerste wiens zaak werd behandeld, nadat een ander geval moest worden uitgesteld tot 6 September omdat gedagvaarde niet tijdig aanwezig was. v. d. Br. was als chauffeur van een vrachtauto met oplegger op 23 Februari jl. op de Lagemarkt te Scherpenisse tegen een stilstaande personen auto gereden. Hij had in Scherpenisse al eerder moeilijkheden gehad, juist voor hij de bocht LagemarktLageweg nam. Er stond toen nl. ook al een auto in de weg, die hij met zijn gevaart van 17 meter lengte niet kon passeren. De chauffeur van die auto had echter zijn wagen wat opzij gezet, maar toen hij bij de tweede personenauto kwam vond de eigenaar daarvan dat ze voldoende uit de weg stond. „En die wagen stond toch niet goed", zei verdachte thans tegen de Kantonrechter. Dat bleek inderdaad vol gens het procesverbaal het geval te zijn, maar „dat is nog geen reden om die wa gen zo maar aan te rijden", vond de Rech ter. Ook de ambtenaar was er van overtuigd, dat het voertuig zo niet had mogen staan, „maar dan had U, evenals vorig maal weer even de politie in de arm moeten nemen en maar niet zelfstandig gaan optreden", zo luidde zijn conclusie. Rekening houdend met deze omstandigheden eiste hij f 20, boete of 8 dagen hechtenis. De Kantonrechter kon ook niet instemmen met het eigengerechtigd optreden van ver dachte, maar was het met de Ambtenaar eens dat de houding van de andere chauf feur evenmin deugde. Hij deed daarom bij zijn uitspraak nog wat van de eis af en legde v. d. Br. een boete op van f 15,of 8 dagen. T. W. H. B. chauffeur te Stavenisse had, rijdend op een motorrijwiel in de Poststraat aldaar enkele rioolbuizen stuk gereden en was later tegen een lichtmast aangebotst. Het gevolg van dit alles was, dat hij nog met een stok en stijf been voor de groene tafel moest verschijnen, terwijl dit ongeval toch al op 2 April plaats vond. Het liep trouwens nog goed af, want op de duo zat zijn zoon, die het er gelukkig nog beter had afgebracht. Ze waren uit de richting St. Maartensdijk gekomen, toen ze „uit de bocht vlogen" bij het inrijden van de Poststraat. „M n steun sloeg los en op de keien", be weerde verdachte en daarom vloog ik uit de bocht. „Ik denk dat ik een 60 km reed. Getuige wachtmeester C. Koster bleef bij het in zijn proces-verbaal opgenomen ver klaring, dat er geen spoor te vinden was van een losgeslagen steuntje. Mevr. M. W. Steendijk-Geluk die het ongeval met vele anderen had zien gebeuren tot het ogenblik dat de man de lucht werd ingeslingerd, vond dat het voor zo'n bocht nogal hard ging. De Ambtenaar concludeerde dat verdach te persoonlijk en aan materiaal al veel schade door dit ongeluk heeft opgelopen, maar dat er toch niets is gebleken van zijn bewering dat het steuntje de oorzaak van dit ongeval was. Hij moest toch wel aan nemen, dat er zeer snel was gereden en dus onvoldoende beheersing in de bocht was getoond. Gezien de al vele schade voor verdacht eiste hij f 40,boete. Rekening houdend met de zeer moeilijke omstandigheden, waarin verdachte zich zelf door dit ongeluk had gebracht legde de Kantonrechter hem f 30,boete op. J. M. J. P. te St. Maartensdijk stond nog terecht omdat hij 17 Nov. 1954 te Stavenisse tegen een bus en een lantaarnpaal was op gereden. Er was hiervoor al schikking ge volgd en het voor verdachte vrij dure grapje was al betaald, behoudens f25, Door een misverstand was dit in gebreke gebleven. Verdachte meende namelijk dat hij hiervoor onder het gratiebesluit (5 Mei) zou vallen. Daarom was hij toch maar gedag vaard. Het kostte hem nu nog f 15,boete of 3 dagen hechtenis. J. J. v. D. te Tholen had als chauffeur van de firma Dijkslag op 26 Februari zijn vrachtwagen achteruitgereden in een straatje en was daarbij blijkbaar over een fietsje ge reden, dat geheel in elkaar was gedrukt. Verd. kon niet begrijpen, dat er in dat straatje een fietsje had gestaan, omdat hij er eerst even voorbij was gereden en er toen in had gekeken. Bij het achteruitrijden had hij niets bespeurd. Bovendien was hij al al gelost, toen men hem kwam zeggen, dat er een jongensfietsje in elkaar was gereden. Gezien het proces-verbaal en de ver klaringen van enkele vriendjes moest de Ambtenaar aannemen, dat het fietsje er toch wel geweest was, al geloofde hij ook niet, dat het in de straat stond. Wellicht was het slordig neergezet en onderuitgegle den. Hij kon wel aannemen dat de chauf feur het fietsje niet had gezien, maar het was er. Hij eiste een waarschuwingsboete van f 5,— sub. 2 d. hechtenis. De uitspraak was conform. J. v. P. landbouwer te St. Annaland had op 14 Maart 1955 zijn nog niet 16-jarige zoon J. J. met een tractor laten rijden. Ver dachte wist dat het beneden die leeftijd niet was toegestaan, maar zijn andere zoon was in militaire dienst en zelf kon hij er niet mee overweg. Inmiddels was J. J. wel 16 jaar. „U betaalt dus liever boete aldus de Kantorechter. Het feit achtte de Amb tenaar door de bekentenis van verdachte voldoende bewezen en omdat dit opzettelijk was gebeurd eiste hij f 25,boete. De uitspraak was ook f 25,of 5 d. h. J. W. P., landbouwersknecht te Tholen had op 15 Maart om 8 uur 's avonds in Tholen gereden zonder stadslichten. Het bleek, dat alleen het linkerkoplicht niet in orde was. Dus het zonder licht rijden werd niet als bewezen geacht, maar voor het niet in orde zijn kreeg P. f 12.50 boete of 5 dagen hechtenis. C. J. B„ oesterhandelaar te Tholen stond met zijn vrachtwagen niet juist geparkeerd. Verdachte voerde aan, dat het bij de oes- terloods daar al jaren zo gebeurd, ook door de andere firma's omdat het eenvoudig niet anders kan. Men krijgt bij een „juist" par keren soms last met het water. De Ambte naar achtte dit geval schuldig zonder op legging van straf. P. C. B„ zoon van C. J. B. stond terecht omdat hij op een gevaarlijke manier het portier had geopend, nl. terwijl een andere vrachtwagen wegreed. De Ambtenaar achtte het nodig, dat hiertoe eerst getuige v. P. gehoord zou worden, waarom deze zaak werd aangehouden tot 19 Augustus a.s. A. S„ landbouwer te St. Annaland stond terecht voor het overtreden van de leer plichtwet. Zijn dochter was enkele dagen ongeoorloofd van school weg gebleven. Zes maanden geleden had verd. voor eenzelfde feit moeten voorkomen. Hij voerde thans aan, dat z'n vrouw ziek was en zijn doch ter thuis moest blijven voor de visite. Vooral dit laatste vond de Kantonrechter toch wel al te gortig, temeer omdat die dochter thans van school af is en nu wel elders gaat werken. Toen ze nog op school was kon ze thuis niet gemist worden, nu ze er af is, kan dat wel. Eis f 20,of 4 d. h. Uitspraak conform. cjpaci/t ie dan Met voldoening verrichtte de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot de officiele opening van „Ten Anker". De symbolische handeling hiervan ziet U op deze foto. U ziet daarop eveneens mevr. de Casembroot (links) die glimlachend toekijkt. U ziet ook mevr. v. d. Hoeven, terwijl er ook voldoening is bij haar echtgenoot, burgemeester mr. A. J. v. d. Hoeven van Tholen (rechts) in wiens gemeente „Ten Anker" werd gesticht. Achter hem ziet U de voorzitter van de Stichting, notaris W. L. Blindenbach te St. Maartensdijk, die zijn vele moeite en werk op dit ogenblik ziet bekroond. Tenslotte is ook dhr. Argelo van het architectenbureau Argelo en Van Voorst zeer voldaan, omdat zijn taak hier is geëindigd en de uitslag alleszins bevredigend is.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 1