WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND ^WsM Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Kabinet Drees weer voor de Kamer Landbouw en Veeteelt Primeur voor de gemeente Poortvliet Herverkaveling THOLEN Was crisis schadelijk voor democratie Het echtpaar van de week Het Landbouwschap* Eerste nevelspuit op het eiland Tholen. De Redactie legt II in deze pagina's voort ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN lie Jaargang No. 30 10 Juni 1955 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 ildvertentles worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Het gereconstrueerde Kabinet Drees is deze week voor de Tweede Kamer ver schenen. En hoewel dit rentrée niet zonder meer overtuigend was, kan men veilig aan nemen dat deze ministerploeg de parlemen taire periode, tot de verkiezingen van 1956, zal uitzitten. Dit is van belang, want het aanblijven van dit Kabinet betekent op zijn mnst dat minister Suurhoff de ouderdoms wet in het staatsblad zal kunnen brengen en dat minister Algera eveneens zijn levenswerk kan voltooien: het Deltaplan. Dit zijn twee belangrijke zaken, waarbij het nationale belang gemoeid is. Na de mislukte poging van de heren Drees en Kortenhorst om de eindjes weer aan elkaar te knopen boekte de P.v.d.A. fractie-voorzittèr in de Tweede Kamer, mr. Burger, succes. Maar dit resultaat kon hij niet bereiken dan nadat hij een belangrijke concessie had gedaan. Er komt in Sept. a.s. een huurverhoging zonder afroming. Toen dit besluit in de P.v.d.A.-fractie was ge vallen, was het duidelijk dat de weg naar verdere onderhandelingen volledige open stond. Op verschillende belangrijke punten hebben de socialisten water in de wijn ge daan, maar de andere drie fracties hebben dit voorbeeld in een meer beperkte mate ge volgd. Zo is er een compromis gevonden, waarvoor men zelfs nog enige waardering kan opbrengen. De huren worden verhoogd met 5 Deze verhoging zal gecompenseerd worden door de afschaffing van de omzet belasting op suiker en textiel. Verder wer den de huiseigenaren geholpen door een halvering van de grondbelasting, terwijl tevens het afschrijvingspercentage voor het woningbezit word verhoogd tot 15%. Het was tot nu toe 10%. Ook deze twee maat regelen dienen gecompenseerd te worden. Het komt er op neer dat de verlaging van de Inkomstenbelasting iets minder wordt. Aanvankelijk was het de bedoeling om deze belasting over de gehele linie met ongeveer 8 te verlagen. Het wordt nu 6 Minis ter V. d. Kieft heeft tijdens de belasting verlaging in 1956 ongeveer 570 min. zal zijn. Dat was een belangrijke concessie van het Kabinet. En dan is er nog de kwestie van de onderhoudsplicht. Nu de P.v.d.A. fractie genoegen nam met een algemene huurverhoging van 5 wilde zij daarvoor iets anders in de plaats stellen. Zij heeft aan gedrongen op een verbetering van de onder houdsplicht. In de nieuwe wijziging van de huurwet zal een Algemene Maatregel van Bestuur worden opgenomen waarin deze zaak wordt geregeld. Het zal er op neer komen dat de bewoners van woningen bij een gemeentelijke instantie kunnen vragen om de 5 huurverhoging qiet te behoeven betalen als de eigenaar niet voor een redelijk onderhoud zorg draagt. De huurverhoging gaat met de belasting verlaging op 1 September a.s. in. De hal vering van de grondbelasting maakt daarop een uitzondering. Zij zal eerst op 1 Januari a.s. kunnen worden ingevoerd. Wanneer die onderhoudsplicht geëffectueerd kan worden is nog een vraagteken. De uitvoering van deze maatregel is nl. niet zo eenvoudig. Eerst zal er ervaring moeten worden opgedaan met de nieuwe huurwet. Een dan zullen de gemeentelijke instanties ingeschakeld dienen te worden. Het Kabinet is niet van plan om deze zaak te vertragen, maar het is bijna uitgesloten dat zij nog op 1 September voor elkaar kan komen. Het herleefde Kabinet Drees is zonder kleerscheuren door het eerste Kamerdebat gekomen. Van de zijde der vier regerings partijen had het geen moeilijkheden te ver wachten. De breuk is weer hersteld, al zijn de gemoederen nog niet tot rust gekomen. Van deze fracties is in ieder geval niet te verwachten dat zij de komende huur- en belastingontwerpen ingrijpend zullen amen deren. Dan zou het bereikte resultaat weer overhoop gehaald worden. Prof. Romme heeft niet nagelaten om duidelijk zijn mening kenbaar te maken dat de P.v.d.A. door de knieën is gegaan en dat alleen daardoor een resultaat te bereiken viel. De heer Schouten heeft daarbij ook een duit in het zakje ge daan, maar ongetwijfeld op minder honende wijze. Het had ook niet veel zin meer, nu men de wetenschap heeft dat men toch tot 1956 met de socialisten in één Kabinet zal zitten. De heer Tilanus, die altijd regerings getrouw is, geeft de P.v.d.A. te verstaan gegeven, dat zij bereid moet zijn om com promissen te sluiten, want zonder com promissen is Nederland nu eenmaal niet te regeren. De socialisten hebben zich naar vermogen geweerd. De positie van hun woordvoerder, de heer Willems, was niet gemakkelijk. Het is nu eenmaal de P.v.d.A. geweest, die het Kabinet Drees heeft laten vallen. En het strekt hun tot eer dat zij dat in ieder geval niet hebben ontkend. Prof. Romme heeft hun voorgehouden dat zij daar door een enorme ravage aan de democratie hebben aangericht. Het volk snapt er niets van dat in drie weken tijds een breuk ge slagen en geheeld kan worden. De socialisten hebben dus de politiek min of meer in dis- crediet gebracht. Dit verwijt accepteerde de heer Willems niet. Hij vond het veel meer een schade aan de democratie als de P.v.d.A. voor een ontwerp had gestemd, waar zij in wezen tegen is. Naar de mening van de P.v.d.A.fractie had dit resultaat ook bereikt kunnen worden zonder crisis, tijdens een vertrouwvol beraad. Niet alleen de heren Romme, Schouten en Tilanus ontken den dit met klem, maar ook minister-presi dent Drees. Toen de afroming van de baan was, kon er gepraat worden, ook in het Kabinet. De opposanten hebben uiteraard niet ge schroomd om de zaak eens duidelijk te stel len. Opvallend was het dat de P.v.d.A. fractie steun ondervond van de liberale fractie-voorzitter, Prof. Oud, die alle schuld voor de crisis wierp op het Kabinet, dat het spel slecht gespeeld zou hebben. Zo niet de heer Weiter. Hij had de vondst van de week In Amsterdam schijnt een Oranje vereniging geweest te zijn, die de leus mee voerde: „Wat er ook val, ik sta pal". Maar de volksmond had er al gauw van gemaakt: „Voor ik val, lig ik al". Zo was het nu ook met dit Kabinet, aldus de heer Weiter. Het was een debat vol stekeligheden, zon der dat er echter een onvertogen woord is gezegd. De gehele crisis is een beetje onsma kelijk geweest. Nogmaals, dat zij op deze wijze is opgelost kan men toejuichen. Een zakenkabinet voor een jaar is moeilijk te vinden. Het zou uitgelopen zijn op ver vroegde verkiezingen. Daartegen zijn ook bedenkingen in te brengen. Het is regel dat men de Kamer eerst dan ontbindt als men het volk een belangrijke principiële uitspraak wil laten doen. Daarvan was nu geen sprake. Dinsdag a.s. wordt het normale parlemen taire werk weer hervat. Men zal gaan proberen de achterstand weer in te lopen, zodat de maand Augustus kan overblijven voor de vacantie, waarop tenslotte ook de Kamerleden nog recht hebben. •SIW i ï'i, vm m t Maandag 13 Juni a.s. hoopt het echtpaar C. van Dijke en J. H. van Dijke-van der Welle, wonende aan de Noorddijk onder de gemeente Poortvliet, het feit te herdenken, dat het 60 jaar geleden in de echt werd ver bonden. Het diamanten echtpaar heeft 10 kinderen in leven, 25 kleinkinderen en 3 achterklein kinderen. Zowel bruid als bruidegom, die de hoge leeftijd bereikt hebben van respectievelijk 90 en 84 jaar genieten, al die levensjaren in aanmerking genomen, nog een goede ge zondheid. Bij deze bijzonderheid van een 60-jarige echtvereniging komt ook nog het feit, dat het echtpaar 60 jaar op dezelfde boerderij woont, al is het dan een week later geweest, (20 Juni) dat ze na hun trouwdag de hof stede betrokken. Het zal het diamanten echtpaar, waarvan U hierboven een foto aantreft op 13 Juni a.s. zeker niet aan belangstelling ontbreken en we willen gaarne onze gelukwensen bij voor baat voegen bij de vele die er die dag aan de Noorddijk zullen worden gebracht. Tegelijk mogen we hier dan nog wel even van de gelegenheid gebruik maken onze lezers er op te wijzen, dat we gaarne foto's willen opnemen van gouden en (nog minder voorkomend) van diamanten echtparen. Wanneer U ons daarvan de foto of foto's maar tijdig (minstens 1 week te voren) toezendt. DEMONSTRATIE MET RUGVERNEVELAARS te Scherpenisse, Poortvliet en St, Annaland In samenwerking met de kring Tholen van de Z.L.M. en de Bedrijfsstudiegroep organi seert de R.L.V.D. op 14 Juni a.s. een de monstratie met rugvernevelaars Het demonstreren hiermede heeft in de eerste plaats ten doel de boeren van de kleinere bedrijven met het vernevelen ver trouwd te maken. Hun percelen zijn immers niet bijzonder groot en zelf beschikken ze meestal ook wel over de benodigde tijd, om hun aardap pelen, uien, bruine bonen enz. zelf te be handelen. Het grote voordeel is bovendien dat men zelf het juiste tijdstip voor ziekte of on- kruidbestrijding kan kiezen. Welk voordeel dit biedt is gebleken in het natte jaar 1954. Wielsporen krijgt men met een rugverne- velaar niet, wat vooral bij aardappelen, uien en bruine bonen, grote voordelen kan bieden. Gaarne zien wij ook de boeren van de grotere bedrijven belangstelling tonen, op een groot bedrijf is een dergelijke ver- nevelaar ook zeer nuttig. In 1954 bijv. kon den de grote sproeiwerktuigen niet op het veld komen. Op de demonstratie wordt de meeste aan dacht gevestigd op de middendrukverneve- laar die 100 liter vloeistof per gemet verneveld. Verder wordt gewerkt met diverse sproei- boompjes met twee doppen, 4 doppen en een grote boom gedragen door 2 man. Moge uit Uw aller belangstelling blijken dat deze demonstratie inderdaad in een be hoefte voorziet. De plaatsen en tijden waar gedemon streerd wordt zijn als volgt: le. 14 Juni te Scherpenisse om 9 uur op een perceel aardappelen bij het bedrijf van de heer M. Noorddijke aan de Platteweg. 2e. 14 Juni te Poortvliet om 11 uur op een perceel aardappelen van de heer Jac. v. d. Slikke aan de Tolweg. 3e. 14 Juni te St. Annaland om 2 uur op een perceel aardappelen van de heer L. J. v. Popering aan de Zoetwaterse- weg. De assistenten van de R.L.V.D. op Tholen. HOE DUUR WORDT HET 7 Het Landbouwschap heeft voor het jaar 1954 en 1955 een begroting opgesteld, wel ke een eindbedrag aanwijst van ongeveer 7J4 millioen gulden. Dit ziet er op het eer ste gezicht erg hoog uit, maar als de cijfers nader bekeken worden, valt het wel mee. Allereerst zit in deze 7J4 millioen een bedrag van f3.175.000,voor de uitvoe ring van maatregelen en voor het verlenen van diensten aan de bedrijfsgenoten. Dit ge schiedt vrijwel op dezelfde manier als bij de Stichting voor dè Landbouw. Deze werk- ffT"' .TT" 77"7 'i'" "Tv" 'V' - 'v.J A Een markant punt in Tholen HET STADHUIS Aan de restauratie en interne verbouw van het thoolse stadhuis wordt binnenkort 6e- gonnen. In ons nummer van 27 Mei jl. werd hier van een beschrijving gegeven. Voor administratieve doeleinden werden de rechter- en linker woning van het stad huis bij het geheel ge trokken. In de rechtse woning aan de voorkant is thans de burge meesterskamer geves tigd en het achterge deelte is verbouwd tot secretarie. In de linkerwoning is het kantoor van de ge meenteontvanger ge. vestigd en boven het politiebureau. In deze indeling komen door de verbouw be langrijke wijzigingen, maar het vooraanzicht van het stadhuis zal uiterlijk weinig o[ geen verandering, wèl een verbetering ondergaan. Is het niet logisch dat zo'n bouwwerk onder de hoede van Monu mentenzorg valt Inwijding nieuwe uniformen Vrijdagmiddag vond te Poortvliet onder grote belangstelling voornamelijk van de schooljeugd, die nog Pinkstervacantie ge noot, een demonstratie plaats met een nieuwe hoge druk nevelspuit; de eerste op het eiland Tholen. Een dergelijke spuit heeft grote voordelen. Zij bevat een ingebouwde tank, zodat in geval van brand direct tot blussing kan worden overgegaan. Bij het bestrijden van een binnenbrand wordt de waterschade tot een minimum beperkt. Bovendien is deze brandweerauto nog voorzien van twee motorspuiten, die zo nodig dienst kunnen doen. Hoewel reeds enige tijd geleden aange schaft, werden deze middag tevens de nieuwe uniformen ingewijd. Onder de aanwezigen, die de demonstratie met belangstelling volgden, merkten wij op de burgemeester van Poortvliet de heer W. J. van Doorn, de wethouder de heren J. J. v. d. Slikke en G. K. J. Krijger, de inspecteur van het brandweerwezen van het district Breda de heer J. v. Schendel, de plaatselijk brandweercommandant de heer J. v. Schendel, de plaatselijk brandweer commandant de heer M. W. Deurloo, be nevens de brandweercommandanten uit om liggende gemeenten. De spuit werd geleverd door de fa. Van Berben uit Heiligerlee. GRASLAND IN HERVERKAVELINGS- GEBIEDEN De Herverkavelingscommissie brengt het volgende onder de aandacht van belang hebbenden. De door de watersnood getroffenen heb ben recht op een bijdrage van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, wanneer het door hen geëploiteerde grasland werd beschadigd, resp. vernield door de overstroming van Februari 1953, ook wanneer het grasland niet wordt hersteld. Inzaai op andere, mits overstroomd ge weest zijnde percelen, is toegestaan. Als Drees opnieuw in de ring. Lees ook altijd de herverkavelingsberichten. Poortvliet kreeg een nevelbrandspuit. Het echtpaar van de week. Demonstraties op landbouwgebied. Weet 11 dat haast de moeder is van vele mislukkingen zaamheden hebben dan bijvoorbeeld betrek king op de ziektenbestrijding bij het rund vee en op de uitvoering van de Wet op de Aardappelmoeheid. Een groot deel van deze gelden komt niet uit de heffingen, maar wordt verstrekt door het rijk en door de productschappen. Na aftrek van deze post blijft er van de 7Yi millioen dus nog over f4.325.000, Hiervan wordt allereerst besteed een bedrag van \]/2 millioen als subsidie aan onder zoekingsinstituten. Eén van deze instituten is het zgn. L.E.I.; het Landbouw Economisch Instituut. Wat het L.E.I. betekent voor de landbouw, weet elke bedrijfsgenoot. Het is van onschatbare waarde, alleen al omdat het een inzicht geeft in de kostprijzen. Ook de andere institutenen, welke weten schappelijke onderzoekingen verrichten zijn van grote waarde. Onze landbouw moet zijn producten verkopen aan het buitenland. Deze moeten daarom van prima kwaliteit zijn. De wetenschappelijke instituten geven daarbij een grote steun. Verder moet het Landbouwschap belas ting betalen, contributie betalen aan de Sociaal Economische Raad, e.d. Als men deze bedragen ook nog van de begroting aftrekt, blijft er ruim 2J4 millioen over voor de overige kosten, zoals vergaderkosten, kantoorkosten, huisvesting e.d. Dit bedrag is nodig voor de werkzaamheden vanaf 24 April 1954 tot en met 31 December 1955. Alles bij elkaar genomen is het Landbouw schap dus ongeveer even duur als de Stich ting voor de Landbouw is geweest. schadevergoeding voor rekening van de Herverkavelingscommissie. In „droge gebieden zal bij beschadiging of vernieling van grasland door de Herver kavelingscommissie steeds de schade worden vergoed. De hoogte van de Landbouwherstelver- goedingen is reeds vastgesteld. De Herver kavelingscommissie zal vergoedingen betalen afhankelijk van de mate der beschadiging. HERVERKAVELING THOLEN Op de percelen, die momenteel worden vrij gegeven in de Scherpenissepolder en de Poortvlietsepolder, bestaat momenteel de neiging om witlof te zaaien. Het Bureau van Utvoering en de R.L.V.D. adviseren de grondgebruikers in die gebieden geen witlof op geëgaliseerde gronden te zaaien, aan gezien de kans op mislukking goot is. Het Bureau van uitvoering Herverkaveling Tholen. VERGADERING VAN DE HERVERKAVELINGSCOMMISSIE Door de Rijkslandbouwconsulent werden in de jongste vergadering van de Herver kavelingscommissie voorstellen gedaan voor de uitvoering van een voorlichtingsprogram ma voor de nazorg in de Herverkavelings- gebieden. De technische nazorg omvat al datgene, wat boven de normale werkzaam heden van de Landbouwvoorlichtingsdienst, vereist is om de landbouwers in de her- verkavedingsgebieden te steunen bij het ge bruikmaken van de nieuwe toestand die na de herverkaveling is ontstaan. Er zal aandacht besteed moeten worden aan de mechanisatie (werktuigencoöperaties, sproei-combinates, enz.), bouw van groen- voedersilo's, rationele veevoeding (weide- systemen), enz. enz. Ook de normale voor lichtingsmiddelen zullen intensiever gebruikt worden: de exploitatie van voorbeeldbedrij ven, voorbeeldpercelen, demonstraties, praat avonden, enz. enz. De voorlichting aan elke boer afzonderlijk zal niet vergeten worden; er zal in het kader van de herverkaveling grondonderzoeken op alle nieuwe kavels worden verricht. De resultaten hiervan zullen met de boeren worden besproken, waarbij het hele bedrijfs plan onder het oog kan worden gezien. Er zal in overweging worden genomen om op percelen, die dat behoeven, bekalking toe te passen als laatste cultuurtechniche maatregel na de egalisatie. Tenslotte zullen, maar in het bijzonder voor gesaneerde boeren speciale cursussen worden voorbereid, waarin de bijzondere omstandigheden, waarin deze landbouwers zijn komen te verkeren zullen worden be sproken. De standsorganisaties en bedrijfs verenigingen zullen bij dit cursorisch onder richt een belangrijke functie kunnen ver vullen. In de vergadering kwam de wens naar voren het nazorgwerk in Zeeland ook orga nisatorisch tot één geheel te maken. De technische nazorg dient nl. hand in hand te gaan met de z.g. maatschappelijke nazorg. Voor de bestaande maatschappelijke orga nisaties ligt hier een wijds werkterrein. Met betrekking tot de aanleg van water leiding en electrciteit in herverkavelingsver- band kon de verheugende mededeling wor den gedaan, dat alle betrokken gemeente besturen tot medewerking bereid waren. De juiste vorm van deelname kon nog niet vast gesteld worden. Van de gemeenten kan echter een gemiddelde bijdrage van 10% in de kosten verwacht worden. In deze vergadering werden geen nieuwe objecten goedgekeurd. Het toegestane crediet voor 1955 laat geen uitbreiding van nieuwe verplichtingen toe. De arbeidsvoorziening ten plattelande maakt in de komende maanden een voorzichtiger beleid noodzakelijk ten aanzien van grote cultuurtechnische werken. Het te verwachten tekort aan arbeids krachten zal zich met name in de Zeeuwse herverkavelingsgebieden doen gevoelen, hoe wel ook elders in Nederland moeilijkheden zullen ontstaan. Mede met het oog hierop is het nood zakelijk gebleken het tempo van de uit voering van herverkavelingswerkzaamheden enigszins te vertragen; het is evenwel be paald niet de bedoeling de termijn van 5 jaar die de Herverkavelingscommissie zich gesteld heeft te overschrijden. De huidige situatie maakt slechts een zekere verlaging van het werktempo voor de rest van dit jaar nood zakelijk. De complexwerken, waar nog herstel van rampschade moet plaatsvinden blijven voor rang genieten. Dr. P. J. Duinker te Tholen, tel. 40 Dr. H. Menger, St. Filipsland, tel. 20 regel zal slechts voor de overstroomde oppervlakte vergoeding mogelijk zijn, doch hierop kan een uitzondering worden gemaakt in bijzondere gevallen. Als een gedeeltelijk herstelde grasmat waarvoor toestemming was verleend om te herstellen, door herverkavelingswerken weer wordt beschadigd of vernield ontstaat er aanspraak op vergoeding zowel van de Rijksdienst voor Landbouwherstel als van de Herverkavelingscommissie Zeeland. Bij een geheel herstelde grasmat, waar voor een desbetreffende verklaring door de maakt, zal de rampschade geheel door Land bouwherstel afgewikkeld zijn of worden. Indien nu na deze afwikkeling, door her verkavelingswerkzaamheden de grasmat op nieuw wordt beschadigd of vernield komt de HOOGWATER in de week van 12 t.e.m. 18 Juni 1955 Zondag vm 7.35 uur nm 20.00 uur Maandag 8.26 21.00 Dinsdag 9.26 22.02 Woensdag 10.38 23.17 Donderdag 11.45 Vrijdag 0.30 13.07 Zaterdag 1.37 14.08 - i - juin rnaiaic AWdluci 1J.J/ u. Maandag 20 Juni nieuwe maan 5.12 uur TROTS Het was met een zekere trots, dat de bewoners van „Ten Anker" gisteren toe zagen op de stroom van tholenaren en na de middag op de genodigden van alle eiland gemeenten, die het Tehuis kwamen bekijken. Er bleek ook een zeker misverstand te zijn met betrekking tot deze bezichtiging, een misverstand waaruit het bericht in ons vorig nummer is ontstaan, dat ieder in de gelegen heid was Ten Anker van 25 uur te be zichtigen. Maar de bedoeling was dat het 's middags uitsluitend voor genodigden was. Ook in dit opzicht is goede publicatie ge wenst, waarom men daarmee beter rekening had kunnen houden. Maar de belangstelling was nochtans zeer groot. En dat zal volgen de week weer het geval zijn, wanneer de officiële opening zal plaats vinden. Waar om we dan ook meer ruimte tot die tijd bewaren voor „Ten Anker". BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen makend bekend, dat door de reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald op Dins dag 14 Juni 1955, het eerste gedeelte en op Vrijdag 17 Juni d.a.v. het overige gedeelte. Tegen Donderdag 16 Juni a.s. bestaat gelegenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Tholen, 6 Juni 1955.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 1