WEEKBLAD VOOR HET EILAND TNOLEN EN ST.FILIPSLAND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT COMMENTAAR Het Parlementair Overzicht Plaatselijk nieuws lie Jaargang No. 29 3 Juni 1955 De Redactie legt II in deze pagina's voort RAADSVERSLAG THOLEN. Benoeming Hoofd U.L.O-SchooL „Dat is voor mijn verantwoording' De reconstructiepoging Burger. RAADSVERSLAG STAVENISSE De verbouw van het Oranje-hotel tot gemeentehuis gaat door* ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 i.dvertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn HET TRAPJE IN DE MAATSCHAPPIJ Zodra men in het leven geplaatst wordt, moet men er ook door. Zo is het vanaf de eerste dag dat men het levenslicht aan schouwt. Gaat het niet via de natuurlijke methode, dan komt de papfles een handje helpen. Ras is de kleutertijd aangebroken en nog veel vlugger lijkt het te gaan wan neer men eenmaal in het volle leven staat. En dan is het ook zo, dat iedereen graag vooruit wil komen, hoger op. Inzonderheid spreekt dat bij de jongelui. Zij willen vooruitkomen in de wereld en het is maar goed, dat zoveel mensen deze ambitie heb ben, want hierin ligt de drijfveer, die het volk in zijn geheel vooruitbrengt. Het zijn altijd degenen, die hun plaats in de maat schappij willen verbeteren, die er de stoot toegeven, dat de algemene welvaart toe neemt. Natuurlijk doet men dat, behoudens een enkele uitzondering, uit een oogpunt van persoonlijk belang. Men tracht zijn in komen te vergroten en een hogere sport op de maatschappelijke ladder te bereiken. Dit laatste is niet alleen een kwestie van geld, maar ook van voldoening om het bereikte en voldoening over het toegenomen aan zien. We weten, dat het leven hieruit niét bestaat. Integendeel. Maar ieder weet toch ook, dat die verkregen positie of de drang daarnaar een belangrijk deel van een men senleven vult. Wel zit er in dit streven het gevaar, dat de mensen erg egoïstisch en materialistisch gaan denken, doch dit egoïsme en materia lisme komt men evenzeer tegen bij mensen die er geen kans toe zien of de inspanning niet kunnen opbrengen om een betere plaats in de samenleving te verwerven. Daarentegen ziet men wel dikwijls bij mensen, die vooruitkomen, dat zij zich hun verantwoordelijkheid jegens hun medemen sen meer bewust worden, hetgeen dan weer een tegenhanger is tegen het zo juist aan geduide eigenbelang. Een ieder zal wel in eigen omgeving deze verschillende motieven hebben kunnen waar nemen. Dat het niet zo eenvoudig is om een sportje hoger te klimmen, is genoegzaam bekend. De kansen, die iemand bij zijn ge boorte meekrijgt, zijn nu eenmaal zeer ver schillend. De een vindt een gespreid bedje, terwijl de ander al zijn energie moet aan wenden om vooruit te komen. Daarbij valt het op, dat soms jongelui, die alle kansen kregen, daarvan geen ge bruik willen of kunnen maken, terwijl an deren, ondanks allerlei ongunstige omstan digheden zich toch een mooie loopbaan we ten te scheppen. Tegenwoordig werkt men veel met sta tistieken, enquette's en dergelijke meer. Zo werd onlangs aan 500 mensen ge vraagd een aantal beroepen in te delen naar maatschappelijk aanzien. Er moest dus een antwoord gegeven worden op de vraag, welke beroepen men de allereenvoudigste achtte, die dus als de laagste sport van de maatschappelijke ladder kunnen worden be schouwd en welke vervolgens op hogere sporten moesten worden ingedeeld. Het zou hier te ver voeren alle opgesomde beroepen over te nemen en op de bekende ladder te plaatsen. Enkele zullen we er vermelden, wat na tuurlijk aan de personen die zich daarop bij het lezen hiervan plaatsen, niets ten kwa de of ten goede betekent, omdat er even goed op de onderste als op de bovenste sport van de ladder mensen staan, die el kaar in waarachtigheid, gemeenschapszin en naastenliefde de hand kunnen reiken, zoals er evengoed op staan die in hun wezen het tegenovergestelde zijn. Ook dat van onder tot boven. Bij de antwoorden van die 500 mensen bleek, dat op de onderste sport werden aangetroffen de ongeschoolde arbeider, de loopknecht, de straatreiniger, enz. Een plaats hoger deelde men o.a. de landarbei ders, de winkelbedienden en de marktkoop lieden in. Weer een stap hoger vinden wij de chauffeur, de conducteur en de geoefen de (niet de geschoolde) industriearbeider. De vierde groep wordt gevormd door b.v. kleine winkeliers, politie-agenten en kleine boeren en tuinders. Op de 5e sport ont moeten wij fabrieksbazen, lagere ambtenaren en het geschoolde kantoorpersoneel. Wij gaan weer een sport hoger en komen dan bij middelgrote landbouwers, grote winke liers en ambachtslieden, zoals smeden, bak kers, enz. voor zover zij met personeel wer ken. De grote landbouwers vinden we op de 7e sport in gezelschap van onderwijzers en middelbare ambtenaren. Hogere ambtena ren en leraren aan ambachtsscholen zijn reeds geklommen tot de 8e sport, terwijl de 9e sport werd aangewezen voor predikam ten, pastoors en leraren aan H.B.S. en Gymnasium. Nogmaals een stap hoger ko men wij bij de ingenieurs, tandartsen en di recteuren van belangrijke ondernemingen, terwijl de hoogste sport wordt bezet door professoren, artsen, burgemeesters van grote eemgenten en de beroepen, die daarmee ge lijk te stellen zijn. Het valt op, dat dit een indeling is naar maatschappelijk aanzien, want lang niet alle beroepen van één sport leveren een gelijk inkomen op. Overigens is deze indeling het vrij toe vallige resultaat van de 500 ondervraagde mensen. Niettemin heeft men aan een der gelijke indeling toch wel iets. Men heeft b.v. nagegaan in welke beroepen de zoons van kleine boeren hun bestaan vonden. Het bleek, dat 90% van hen niet hoger kwam dan de eerste vier sporten. Zij brachten het dus tot eveneens kleine boer, zoals hun va der, of anders winkelier, politieagent of iets dergelijks. Slechts 2 werd onderwijzer of een daarmee gelijk te stellen beroep, terwijl niet meer dan 1 het bracht tot leraar, predikant of pastoor. Dit tekent voldoende hoe moeilijk het is een betere positie te verwerven. Vooral wanneer men uit een gezin komt met een klein inkomen, kost het grote energie van de jongeman en doorgaans belangrijke op offeringen van de ouders om voor een van de zoons een betere positie te krijgen. De der hoofd hebben, maar zich ook een in- zoon moet niet alleen ambitie en een hei spanning en opoffering getroosten, waartoe slechts weinigen bereid zijn. Zo komt het dat het bestijgen van de maatschappelijke ladder zulk zwaar werk is. Hoe hoger men wil klimmen, des te zwaar der wordt elke volgende stap. Dit mag overigens als een pleidooi gelden om de kansen van alle jongelui zoveel mogelijk ge lijk te maken, zodat zij, die de eigenschap pen bezitten, die nodig zijn voor de hoger gewaardeerde beroepen, ook werkelijk de gelegenheid krijgen zich daarvoor te bekwa- HET GROTE MOMENT Tijdens de vorige week gehouden jubileumviering van de Veilingvereniging „St. Anna land en Omstreken" kon de Directeur-Generaal van de Landbouw, de heer Ir. W. van der Plasse de verheugende mededeling doen, dat bij Koninklijk Besluit van 24 Mei jl. de voorzitter der jubilerende veilingvereniging J. F. Brooijmans was benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het moment waarop deze hoge onderscheiding door Ir. v. d. Plasse werd opgespeld, ziet U hierboven. SPREKENDE BEELDEN Als eerste sprekend beeld van deze foto zouden we het bestuur van de Veilingvereniging „St. Annaland en Omstreken" zelf willen noemen, omdat men hier toch wel kennelijk te doen heeft met een feestelijke gelegenheid. Zittend van links naar rechts: de bestuursleden: Abr. Bergers, M. J. Buijs (vice-voor- zitter), J. F. Brooijmans (voorzitter), C. J. J. Kooijman (secretaris) en J. J. Mossel man Azn. Staande van links naar rechts: A. J. Duijzer (veilingmeester) en L. P. Goede- gebuure (administrateur). Het tweede sprekende beeld van deze jubileumfoto is het aantal bloemstukken, dat U achter het bestuur ziet. Maar het meest sprekende beeld op deze foto voor de gehele veilingvereniging waaraan ook het meeste werk is geweest is de omzet-statistiek op de achtergrond, een statistiek van omzet in producten en guldens (respectievelijk de eerste en tweede kolom van elk jaar) samengevat in de 50 kolommen en van de 25 achter ons liggende jaren. In deze „palen was voor elke J/j> millioen kg verhandelde uien ook een ui getekend, voor dezelfde hoeveelheid een aardappel voor de aardappel-omzet en het zelfde voor de peen. Ieder afgebeeld product op deze kolommen betekende dus een omzet van een x/2 millioen kg, terwijl ieder zakje in de andere kolom een omzetwaarde van f 50.000,vertegenwoordigde. Het kostte het personeel heel wat uurtjes eer dit op deze manier voor elkaar was, maar het is ook een blijvend aandenken. Alles opgeteld in die 25 jaar krijgen we een omzet van: 103.067.907 kg 69.466.293 kg 15.008.017 kg 2.931.580 kg aardappelen voor f uien voor f peen voor f groente voor f som is nu f 25.533,wat f 5533,boven de begrotingspost is. Alles is geprobeerd om het werk goedkoper uitgevoerd te krij gen, doch dit bleek niet mogelijk. De heer Tazelaar is van oordeel, dat deze zaak niet eerlijk is behandeld, want de voorwaarden van inschrijving zijn nu anders dan voor de eerste inschrijving. Spreker zal zijn stem aan het voorstel nooit geven, want zijn broeder was bij de vorige in schrijving de laagste voor het schilderwerk en nu is hij voor deze inschrijving niet uit genodigd. De voorzitter deelt mede, dat v. Prooijen is uitgenodigd tot inschrijving omdat deze niet tot de eerste inschrijvers behoorde. v. Prooijen zelf heeft zijn mensen ge zocht. De heer Tazelaar stelt voor, om elk on derdeel van het werk afzonderlijk aan te besteden, waar de voorzitter zich tegen verklaart en waar ook de architect tegen is, omdat zulks niet tot goede samenwerking leidt. De heer L. Hage is van mening dat de schilder Tazelaar in een verkeerde combi natie heeft gezeten. De voorzittter zegt, dat ieder de kans heeft gehad, maar de inschrijving was te hoog, waarom toen door onderhandeling is getracht een oplossing te vinden. Sporten op de maatschappelijke ladder. De compensatie van mr. Burger. In Stavenisse zal het Oranje-Hotel toch verbouwd worden. De omzet statistiek van de St. Annaland se veiling. Verantwoordelijkheid, dit woordje kwam menig vuldig voor in de korte Thoolse raadsvergadering. De heer L. Hage verklaart zich tegen het voorstel Tazelaar. De heer Tazelaar wil geen spelbreker zijn, doch blijft zijn mening handhaven. Het voorstel van B. en W. wordt hier na zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Vrijdagmiddag jl. om 5 uur kwam de Thoolse gemeenteraad in openbare vergade ring bijeen. Afwezig was wethouder Jansen. Na opening door de voorzitter met ambts gebed werden de notulen vastgesteld. Bericht was ingekomen dat tegen de ont eigening van de gronden op enkele punten bezwaar werd gemaakt door Land- en Tuin- bouwconsulentschap en Volkshuisvesting. O.a. werd geadviseerd het sportterrein op e"i andere plaats te projecteren. Daar de beperking van geringe aard is, kon de raad accoord gaan met voorgestelde wijzigingen. Hierna volgde benoeming van een Hoofd voor de ULOschool. Met algemene stemmen werd benoemd de heer A. J. v. d. Giesse te Smilde uit een drietal sollicitanten, zulks met ingang van een nader vast te stellen datum. De Voorzitter deelde nog mede, dat ge tracht was het tegenwoordig Schoolhoofd de heer Zwagerman te houden, maar dat geen ontheffing werd verkregen van zijn aanvaarde benoeming te Stompetoren. En hiermede was men al aan de rond vraag toe. De heer Gelderblom informeerde of het verzoek van de Werkmolen „De Hoop" om subsidie nog bij het dag bestuur was, daar het thans niet in de raad was voorgelegd. De voorzitter antwoordde bevestigend en deelde wel alvast mede dat in een volgende raadsvergadering een voorstel zou komen om f 250.bij te dragen. De heer v. d. Sande zag de molen liever wat opgeknapt. De voorzitter is het daar volkomen mee eens. Destijds is aan dhr. Dorst 1100,subsidie verstrekt onder voorwaarde dat hij de molen geregeld zou „witten". Maar in de practijk komt er niets van. Ik heb, aldus de voorzitter, hier al eens met Dorst over gesproken, die beweert dat de molen niets meer waard is. „Verkoop ze dan maar aan de gemeente", is hierop het ant woord van de voorzitter geweest, maar dan 6.199.428,70 5.965.256,83 611.018,72 133.567,35 Totaal omzet in 25 jaar 190.473.797 kg producten voor f 12.909.271,60 blijkt de molen toch wel waarde te bezitten. De voorzitter besluit deze kwestie dan ook met de overtuigende mededeling, dat er met Dorst niets is te beginnen en overweegt dan ook andere regelingen te treffen. Daarna vraagt dhr. Wïsse het woord, die vraagt of het niet inconsequent is, toestem ming te geven, zoals B. en W. hebben ge daan, voor het optreden van de acrobaten op de Markt, na afschaffing van de kermis. De voorzitter kan in dit optreden geen- kermis zien. De heer Wisse vraagt of het dan niet in strijd wordt geacht met het zesde gebod en of de Overheid hiertegen niet heeft te maken. (nl. het zich nutteloos in gevaar begeven). De voorzitter antwoordt, dat de Overheid de taak heeft te zorgen voor de openbare orde. En waar ligt nu precies de grens wat de overheid moet doen en wat niet. De heer Wisse wijst er op, dat die men sen er zelfs een beroep van maken en men daar toch zeker geen toestemming voor mag geven. De voorzitter ziet het zo, dat daardoor het gevaar zeker minder is, juist omdat ze er een beroep van hebben gemaakt. De heer Wisse wil het College in over- weging geven, om dergelijk optreden te ver mijden. De voorzitter merkt op, dat hierover niet: B. en W„ maar de voorzitter heeft te beslissen. Hiervoor is de burgemeester alleen verantwoord. De heer Wisse vraagt dan weer of hij; het dan niet in strijd acht met het zesde gebod. De voorzitter antwoordt: „Nee, want dan zou ik geen toestemming hebben gegeven". Dergelijke dingen worden door mij be keken, de verantwoording daarvan is dan ook voor mij en niet voor U. U draagt hier voor dus geen verantwoording. Daarna sluiting. teren zonder afroming. Nu kan men toegeven dat een verhoging van de huren met 5 niet veel te betekenen heeft. De heer Burger is echter met dit voorstel accoord gegaan. Hij was in ieder geval bereid het in zijn fractie te bespreken. En ook de fractie koos eieren voor haar geld. Daarmee waren de moeilijkheden echter nog lang niet opgelost, want de heer Burger en de drie fractievoorzitters kwamen voor de vraag te staan op welke wijze de nieuwe voorstellen gecompenseerd moeten worden. Moet men de huurverhoging compen seren met een loonsverhoging De k.v.p. en p.v.d.a. voelden daar wel iets voor. Maar zij hebben dit denkbeeld laten varen. Een huur verhoging van 5 zou een loonsverhoging van een y2 a met zich meebrengen. Voor zo'n luttel bedrag is het uiteraard moei lijk om de lonen overhoop te halen. Want als men eenmaal met een loonsverhoging be gint dan komen ook andere gerechtvaar digde looneisen los. Het moest dus gezocht worden in een belastingcompensatie. Maar hoe Moet het totale bedrag van de belas tingverlaging ad 502 min worden over schreden Zouden de socialisten daartoe bereid zijn Zij hebben immers verklaard tegen een belastingverlaging op dit moment te zijn. Moet de compensatie gevonden wor den in de omzetbelasting En welke arti kelen moeten daarvan profiteren Met al deze vragen kwamen de fractie-voorzitters te zitten. Men koos de wijste weg: de heer Burger legde de compensatie-vraag voor aan het Kabinet; per slot van rekening beschik ken de ministers over een beter technisch apparaat dan de fractie-voorzitters. De inschakeling van de demissionnaire bewinds lieden betekende echter nieuwe aanvullende voorstellen. Tenslotte heeft de formateur Burger enkele uren lang gesproken met de minister Drees, v. d. Kieft, Beel, Witte, Staf en Zijlstra en met de fractie-voorzitters Romme, Schouten, Tilanus en Willems. (Deze laatste heeft voorlopig de plaats van de heer Burger ingenomen). Het resultaat daarvan was dusdanig dat de Kabinets formateur zich moest beraden of hij de nadere voorstellen wel kan accepteren. Woensdag jl. vergaderde dan ook de p.v.d.a.-fractie. De Tweede Kamerclubs der k.v.p. en a.r. volgden dit voorbeeld. Zo was het ook deze week nog een week van druk politiek beraad. Tot Woensdag jl. waren er in ieder geval weer opklaringen te bespeuren aan de politieke hemel, die de laatste tijd wel erg bevolkt was. (van een medewerker) Vrijdag 27 Mei jl. des avonds om 7.30 uur kwam de raad der gemeente Stavenisse in een spoedeisende vergadering bijeen, on der leiding van burgemeester L. A. Ver burg. In behandeling kwam een voorstel van B. en W. tot gunning onderhandse aanbe steding van de verbouwing „Oranje Hotel" tot gemeentehuis en brandweergarage. De voorzitter deelde mede, dat op 20 April jl. een openbare aanbesteding is ge houden voor bovenbedoeld werk, echter zonder resultaat, omdat de inschrijvings sommen verdacht hoog waren. Daarna is o.a. met de laagste inschrijver onderhandeld doch ook dit had geen succes. Tenslotte zijn de Gebr. van Prooijen uitge nodigd, die met enkele ambachtslieden een combinatie hebben gevormd en thans een prijsopgaaf hebben verstrekt. Door het aan brengen van verschillende veranderingen komt deze inschrijver te liggen boven de begroting van de architect. De inschrijvings- Na de informatiepogingen van de heren Drees en Kortenhorst was het de beurt aan de socialistische fractie-voorzitter, de heer Burger, die van H.M. de Koningin de op dracht kreeg om het Kabinet te reconstru eren.. Dat was een zeer beperkte opdracht. Zijn uitgangspunt moest dus zijn dat er niet al te veel veranderd mocht worden. In de eerste plaats kan de heer Burger onmogelijk tornen aan de basis van het Kabinet, dat gevormd wordt door de k.v.p., p.v.d.a., a.r. en c.h.u. In in de tweede plaats mogen er niet al te veel persoonsverwisselingen voor komen. Het is duidelijk dat het de taak van de formateur was om aan een program te wer ken. Hij moest een nieuw voorstel aanhangig maken om een oplossing te vinden voor het vastgelopen huur- en belastingdebat. Een andere mogelijkheid zou bij voorbaat falen. Een vervanging van een minister bijv. van de heer Witte zou betekenen dat de formateur zich de toorn van de k.v.p. op de hals zou halen. Onmiddellijk zouden boven dien de andere k.v.p.-ministers te kennen geven, dat zij deze vervanging niet zouden kunnen nemen. Zo zou het evenzeer gaan bij de vervanging van een p.v.d.a., a.r. of c.h.- minister. Neen, de heer Burger moest een probram maken. En dat heeft hij gedaan, op niet onverdienstelijke wijze. Eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat de heer Burger allang zijn pogingen zou hebben gestaakt als hy zich had laten beinvloeden door de perscommentaren. Men geloofde aanvankelijk niet aan het succes van zijn optreden. Maar na een paar dagen keerde het getij. Het bleek duidelijk dat de andere fractie-voorzitters bereid waren over het' program van de heer Burger te praten. De heren Romme, Schouten en Tilanus hebben dat in grote eensgezindheid gedaan, al waren er verschillen van mening op bepaalde onderdelen. Zij hebben voortdurend met elkander geconfereerd. Ook dat is begrijpe lijk, want nu de heer Burger de opdracht had om het Kabinet te reconstrueren, kwa men de rechtse fracties weer te staan tegen over de socialistische. De Kabinetsformateur heeft de heren Romme, Schouten en Tilanus laten weten dat hij een algemene huurverhoging wenst van 15%, waarvan 5% zou moeten worden afgeroomd ten behoeve van de nieuwbouw. Daarnaast heeft hij een voorstel ingediend om de opcenten op de grondbelasting te laten vervallen, hetgeen een halvering van deze belasting betekent. Als derde belang rijke punt schijnt de heer Burger te hebben voorgesteld om het afschrijvingspercentage voor het woningbezit voor de inkomsten belasting te verhogen van 10 tot 15%. De c.h.u—fractie is min of meer accoord gegaan met deze voorstellen. Maar van de zijde der k.v.p. en a.r.-fractie zijn aan vullende voorstellen gedaan. De belangrijkste was wel dat de huurverhoging van 15 geen doorgang kon vinden en dat daarvoor in de plaats een algemene huurverhoging van 5 zonder afroming, moest komen. Dat was ongetwijfeld voor de socialisten geen gemakkelijk voorstel. Van de zijde der p.v.d.a. is tijdens het bewogen huurdebat waarin het Kabinet Drees is gestruikeld meer dan eens betoogd dat ze niet voor de derde maal een huurverhoging wil accep- Dr. A. A. Kugel, Poortvliet, tel. 10 Dr. J. Vermet, Nieuw-Vossemeer, tel. 10 HOOGWATER in de week van 5 tot en met 11 Juni Zondag vm 3.18 uur nm 15.36 Maandag 3.54 16.11 Dinsdag 4.28 16.45 Woensdag 5.03 17.20 Donderdag 5.37 17.55 Vrijdag 6.14 18.34 Zaterdag 6.53 19.14 Zondag 5 Juni volle maan te 15.08 uur Maandag 13 Juni laatste kwartier te 13.37 u. ONTEIGENING IN HET BELANG DER VOKSHUISVESTING Ter voldoening aan artikel 84 der ont eigeningswet wordt ingaande 1 Juni 1955 tot en met 2l Juni '55 ter secretarie der gemeente ter inzake van een ieder nedergelegd het raadsbesluit, dd. 27 Mei 1955, tot onteige ning in het belang der volkshuisvesting ten name van de gemeente, van de kadastrale percelen of perceelsgedeelten, bekend ge meente Tholen, Sectie E nrs. 407, 410, 266, 267, 268, 264, 263, 262, 261, 260, 259, 337, 336, 257, 256, 411, 412, 408, 422, 302, 303, 402, 401, 305, 306, 311, 390, 312, 400, 399, 398, 328, 417, 419, 245, 249, 244 en 248, in het rechtskrachtbezittende Uitbreidingsplan der gemeente aangewezen voor woningbouw, stichting van een tehuis voor ouden van

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 1