WEEKBLQD VOOR HET EILQND TKOLEN EN ST.FILIPSLRND Toen de bevrijdinger was! Moederdag hemnneRinq WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT RAADSVERSLAG POORTVLIET. Een gulden voor tractatie» Het kon slechter met de gemeentefinanciën» Over de brandweer en de B» B» en een speel- terreintje voor de jeugd» De Redactie legt U in deze pagina's voor* lie Jaargang No. 25 6 Mei 1955 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 A dvertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Boodschapt het bij jubelgeschalen doet het horen Halleluja. Verkondigt het tot aan het uiteinde der aarde: Verlost heeft de Heere. Halleluja. Dit zong men op de vijfde Zondag na Pasen in een Amster damse kerk. (6 Mei 1945). Weinigen in het Westen hebben de nacht van 5 op 6 Mei de slaap kunnen vatten. Ook al gingen ze die nacht laat naar bed. Heel laat. Wie zou er kunnen slapen, nu men die dag zo heen weer geslingerd was tussen hoop en vrees. En toch was de Duitser gecapituleerd. Maar men zag maar geen bevrijders. Al gingen de vlaggen uit en al werden ze later weer ingehaald, omdat de „Grunen" nog schoten, al stond men met bloemen langs de wegen, de bevrijders kwamen niet. Zou het dan toch niet De ontroering was te groot. Men kan niet slapen. Hoe was het nu eigenlijk? Het was voor het nog vrij onwetende Westen een beproeving, zelfs de vijfde Mei 1945 nog, toen de bevrijding er toch in feite reeds DE CAPITULATIE In een gelijktijdige verklaring kondigden Churchill, Truman en Stalin het einde van de oorlog in Europa aan. Op 8 Mei om één minuut na middernacht zouden de vijandelijkheden overal in Europa worden beëindigd. Maar enkele dagen daarvoor op 4 Mei was te Wageningen de capitulatie van Blaskowitz leger, dat het nog resterende nederlandse deel bezette een feit geworden. De oorlog was voorbij. Maar de mensen in het Westen stonden nog twee dagen uit te zien naar de eerste bevrijders. Was U er getuige van eilandbewoner, geëvacueerd in het Westen, toen daar die deining ontstond onder de mensenmenigte. Daar komen ze. Een kleine groep gevechts wagens. De voorhoede. Bloemen hebben ze reeds overal gekregen. Op de wagens han gen en staan jongens en meisjes. Het gejuich is niet van de lucht. Dat is het historische moment. Daarop is gewacht, vijf lange, bange, bittere, kwellende jaren. Het hart zwelt van vreugde. Eindelijk een einde aan die ellende. Vrouwen huilen en mannen zwaaien als gekken hun handen. Welcome boys, het is niet van de lucht. En allen zingen geroerd het al oude Wilhelmus en het lijkt of een lang opgekropt gevoel van haat losbarst bij de mensen, als de regel „de tyrannie verdrijven" door de lucht galmt was. De mensen proberen het te realiseren wat dit betekent, de vrijheid. Ze kunnen het niet vatten. Vijf jaar lang onder het juk van een niets ontziende vijand te hebben geleefd, vallen zo in een paar minuten niet weg. Maar ze beseffen toch wel, dat er spoedig voedsel zal komen, er weer gas, licht en water zal zijn, er weer brandstof komt, straks de trein en de tram weer zal rijden, de man nen uit Duitsland terug zullen keren, waar ze nu reeds jaren als dwangarbeiders leven, de krijgsgevangenen en studenten zullen terugkomen, men ieder ogenblik van de dag of de nacht de straat op kan, het verduiste ringspapier in vlammen kan opgaan, men niet behoefde te schrikken, wanneer er een auto door de straat rijdt, evenmin wanneer er 's avonds laat gebeld wordt, er weer kranten komen, de gezinnen weer herenigd zullen worden, waar dat mogelijk is, er geen Westerbork, geen Amersfoort, geen Vugt geen Dachau meer zal zijn in die zin van 1940—1945. Het einde van de verschrikkelijke oorlog. Nog heel anders dan iedereen gedacht had. Die overgeblevenen hadden het zeer pijn lijke voorrecht beleefd van een totale oor- lag. En zullen de laatsten zijn, die dit in welke vorm ook nog ooit terugwensen. Om dat ze mede geleerd hebben wat de vrijheid en wat de vrede waard is. bijgestaan door mijn man zich ieder jaar meer uit, om iets origineels te bedenken, daardoor het verrassingseffect het meest op de voorgrond komt. En ik moet eerlijk zeg gen, dat ik het prettig vind. Behalve de verjaardag en de Sinterklaasavond, be schouw ik Moederdag als een hoogtepunt in mijn leven. Dat onderwijzeresje uit Ame rika heeft een werkelijk origineel idee gehad, om één dag in het jaar, uitgezocht in de periode van de prille bloei van al het schoons, dat de natuur ons te zien geeft, moeder gelukkig te maken. En dan ligt dat blij maken niet in de waarde of de kostbaar heid van het' geschenk, maar wel in het idee, dat de kinderen, uit liefde voor hun moeder, aankomen met een verrassing. Niet omdat ik zelf moeder ben, houd ik van Moederdag. Als ik ongetrouwd was ge bleven, of een man zou zijn, zou ik onge twijfeld evenveel enthousiasme tonen voor dit gebruik. Het moge dan een traditie zijn, die nog maar enkele jaren oud is, het is mooie traditie en ik hoop, dat op 9 Mei, tienduizenden moeders in het gehele land door hun kinderen met een kleinigheid ver rast zullen worden. Bovendien hoop ik ook, dat de bevoorrechte moeders uit deze geste zullen kunnen peuren: de liefde en aanhan kelijkheid van hun kinderen. Want dat maakt de Moederdag waarlijk tot een echte, goede feestdag Dora Werth. Donderdag 28 April werd te Poortvliet alle moeite heeft gedaan het in goede banen De tweede Zondag in Mei het is in middels reeds een traditie geworden vieren wij Moederdag. Denkt U nu niet, dat dit een Nederlandse vinding is, integendeel. Ik heb er deze week nog eens mijn oude aantekeningen over opgeslagen, en daaruit gelezen, dat in 1927 Moederdag voor het eerst in enkele Amerikaanse steden werd gevierd. Het initiatief schijnt uitgegaan te zijn van een Amerikaanse onderwijzeres, die haar kinderen van de klas in 1924 animeerde om op de 2e Zondag in Mei, als overal alles in bloei staat, een ruiker bloemen te plukken en dit als bewijs van liefde het moeder te overhandigen. Dit geschiedde en ik schat dat een dertig tal Amerikaanse moeders in dat jaar deze bloemenhulde gekregen hebben. Het volgende jaar deed de onderwijzeres weer precies zo. Ook toen werden er verschillende moeders op die Tweede Mei-Zondag blij gemaakt met een ruikertje bloemen en in 1926 deden verschillende kinderen dit al ten dele uit zichzelf. Het toeval wilde, dat een journalist van een der New-Yorkse bladen dat weekeind logeerde bij een familie, waarvan de moeder er één was, die de bloemenhulde kreeg van haar dochtertje. De krantenman vroeg aan de kleine meid, of haar moeder jarig was. Het antwoord luidde ontkennend en ter verduidelijking vertelde het meisje, dat het een denkbeeld was van de schooljuffrouw. Journalisten zijn wonderlijke mensen en deze Amerikaan was niet anders. Hij had wel zoveel verstand van zijn vak, dat hij copy rook, zoals men in de krantenwereld zegt. Hij zocht de schooljuffrouw op en maakte een praatje, dat uiteindelijk op een soort interview uitliep. Een paar foto's van de juffrouw en van een paar kinderen, die hun moeder een bosje bloemen geven, com pleteerde het geheel en een paar dagen later stond er een knaap van een artikel in een der Amerikaanse dagbladen. Natuurlijk met de beide foto's er bij. De journalist schreef, dat dit dankbeeld waard was verspreid te worden in het groot. En zie, het volgend jaar had hij succes. In 1927 waren er al heel wat kinderen, die weliswaar daartoe op gewekt door de bloemenhandelaren, die wel „brood" zagen in zo'n Moederdag hun moeder blij maakten met een veelkleurige ruiker bloemen. Het is niet bij 1927 gebleven. Het groeide ieder jaar meer uit, temeer, omdat ook andere zakenmensen, als echte Amerikanen grootscheepse reclamecampagnes op touw gingen zetten, waardoor de keuze van ge schenken voor moeder groter werd. Want waarom zou men eigenlijk ieder jaar een bloemetje geven Er waren toch tal van andere toepasselijke geschenken Taarten b.v„ of luxe voorwerpen, sieraden, kleding, te veel om op te noemen. In het jaar 1932 dus precies acht jaar nadat die onderwijzeres uit Connecticut het initiatief nam kon men in Amerika reeds spreken van een min of meer algemeen erkende feestdag. En nog heden ten dage is er vrijwel geen Amerikaans kind, dat niet moeder verrast met een klein presentje op de 2e Zondag in Mei. Miss Hampton uit Hartford had succes geboekt met haar idee: moeder één dag in het jaar te verblijden met een surprise, een verrassing, een kleine blijk van waardering. Wanneer die moederdag voor het eerst in ons land is gevierd, is vrij moeilijk te bepalen. Vast staat evenwel, dat reeds in 1934 Haarlemse bloemenhandelaren reclame maakte voor dit idee. Nu is dit in Haarlem reeds op andere gronden een oude traditie: ééns in het jaar een bloemetje te kopen voor moeder, en wel op de Zaterdag voor Pinksteren. Hoewel ook dit gebruik in de Noordhollandse Hoofdstad een beetje begint te tanen, was een goede twintig jaar geleden de z.g. „Luilaknacht" een gebruik, dat een soort burgerrecht verkregen had. Tegen zes uur, Vrijdags voor Pinksteren, begint die z.g. Luilakmarkt langs de Haar lemse singel en daar staan tientallen bloemen -stalletjes en -kramen, alwaar iedere recht geaarde Haarlemmer zijn aankoop doet. Deze markt duurde de gehele nacht door. Ik weet nog, dat in die één nacht ook de trams met beperkte dienst bleven rijden, want uit alle delen van de stad ging men naar de Luilakmarkt een bloemtje kopen. Ook de café's bleven die nacht open. De Haarlemse bloemenhandelaren hadden dus goede gronden om propaganda te gaan maken voor Moederdag. En zij hadden succes. Dusdanig, dat ook andere plaatsen in het land er wel wat in zagen. Voor zover ik me kan herinneren, is het jaar 1937 eigen lijk het eerste geweest, waarop de Moeder dag in ons land in vrijwel alle delen werd gevierd. En sedertdien werd dit gebruik: Moeder op de 2e Zondag te verblijden, steeds meer algemeen. De oorlog werkte weliswaar remmend en vooral de twee laatste oorlogsjaren had men wel andereg zorgen aan het hoofd dan om aan Moederdag te denken, doch naar mate de toestand na de bevrijding weer meer normaal werd, kwam ook dit feest weer meer terug. En momenteel kunnen we vaststellen, dat Moederdag weer geheel in de oude glorie is hersteld. Ik neem aan, dat er maar weinig moeders in het land zullen zijn, die op de 2e Zondag in Mei niet door hun kinderen verrast worden. In mijn eigen gezin sloven onze kinderen, daarbij actief (en financieel) een openbare raadsvergadering gehouden onder leiding van burgemeester W. J. v. Doorn met alle leden. Naar aanleiding van de voorgelezen notulen van twee vorige ver gaderingen deelt de voorzitter mede, dat de plannen voor de nieuwe kleuterschool er financieel alleszins gunstig voorstaan. In een volgende raadsvergadering zal een beplan tingsplan worden voorgelegd. Vermoedelijk, zo zegt hij verder, zal de rondweg Juni a.s. worden aanbesteed. OP DE BEVRIJDINGSDAG ligt het bij de Hoofden van Scholen in de bedoeling kinderfeestelijkheden te houden, zo deelt de voorzitter de Raad mede. Gezien het bijzondere karakter van deze dag, stelt het dag. bestuur voor een subsidie van max 1.per kind ter beschikking te stellen. Dit komt neer op ongeveer 275,in totaal. De voorzitter herinnert er voorts aan, hoe er destijds een bespreking is gehouden met afgevaardigden van de kerkgenootschappen en andere ingezetenen, waaruit de meningen ten aanzien van de bevrijdingsherdenking voor de voorzitter wel duidelijk zijn ge worden. Nu zal er om half tien een kerkdienst be ginnen in de Ned. Herv. Kerk, waartoe hij de raad namens Ds. Lam uitnodigt tegen woordig te zijn. Men had een gezamenlijke kerkdienst van alle kerkgenootschappen wil len houden, maar dit stuitte op bezwaren. De voorzitter vindt dit wel jammer, maar dit behoort niet tot onze competentie, zo voegt hij er aan toe. Om 11 uur zullen de schoolkinderen door het dorp trekken onder het zingen van liedjes, om daarna voor het gemeentehuis nog een zanghulde te brengen. Ook hierbij nodigt hij de raadsleden uit. Daarna volgt tractatie. 's Middags zal iedere school afzonderlijk de kinderen bezig houden met spelletjes, enz. Of de muziek dan 's avond nog rond zal gaan, weet de voorzitter niet zeker, maar dat valt hierbuiten. De heer van Houdt hierover het woord krijgend, zegt zich niet te kunnen indenaen, dat men elders nog feest zal gaan vieren op die dag, wanneer hij er aan denkt, dat onze voorvaderen destijds deden. De mensen heb ben tijdens de oorlog in de benauwdheid gezeten, hebben gebeden en gesmeekt om uitkomst en die denken nu niet aan feesten. Bovendien is er in de wereld ook veel financiële nood. Wanneer hij ziet, hoeveel duizenden gulden er in Nederland aan de bevrijdingsherdenking worden besteed, vindt hij dat men het beter voor een ander doel kan gebruiken, nl. om armoede en honger of andere ellende te lenigen. Het is trouwens tegenwoordig iedere Zaterdag feest. Men wil zo'n beetje God dienen en de Mammon. De voorzitter: Wanneer er ooit een pro gramma van herdenking is opgemaakt, dan was het toch wel nu, dat ik daartegen geen bezwaar had verwacht. U zult er toch niet op tegen hebben, dat de kerk wordt gehou den. Én wanneer de kinderen worden bezig gehouden, zoals thans is voorgesteld, kan naar mijn mening evenmin een bezwaar zijn. Ik ben het dan ook niet met U eens. Dhr. v. Houdt: Een schoolfeestje voor de kinderen is evengoed zonde als voor de groteren. Bestem die duizenden guldens in Nederland voor doeleinden als Vrederust, de Blindenbond, enz. Ik heb er smart over, dat op deze manier wordt herdacht. De voorzitter: Ik vind het zo beter, dan de jeugd op die belangrijke dag ledig te laten lopen en naar andere gemeenten te drijven. Maar ieder heeft hierover zijn mening. De voorzitter vraagt dan of de overige leden het met het dag. bestuur eens zijn, dan wel instemmen met die van raads lid van Houdt, Dhr. v. Ast gelooft dat het ontzaglijk moeilijk zal zijn om naast de dankbaarheid aan God, het gedenken van de verzets- slachtoffers zich ook nog van feestelijkheden te onthouden. Het deed hem daarom goed, dat de festifiviteiten in Poortvliet zijn teruggebracht tot dit minimum, waarvan hij van de voorzitter aanneemt, dat het zo is. Vijf Mei heeft naar sprekers mening een bijzondere betekenis. Spreker is er dan ook voor, dat de kinderen een blijvende her innering zullen krijgen. Hij heeft daarom dan ook geen bezwaar tegen de gevraagde bij drage van 1.per kind, nu de voorzitter te willen leiden en de bevrijding te gaan herdenken, op een wijze die Poortvliet waardig is. Na een pleiten voor een ruimere gift aan de Stichting 19401945, waarop hij straks nog terugkomt, zegt de heer v. Ast, dat hij in het voorgestelde programma niet kan zien, zoals v. Houdt dit uitdrukt: een dienen van God en de Mammon. Wanneer 5 Mei de kinderen worden voorgehouden, dat we de bevrijding aan God te danken hebben en middellijk ook aan de verzets lieden, de bondgenoten, enz., dan meen ik dat we dit aan hen en onze kinderen ver schuldigd zijn te doen. Dhr. Uyl kan zich wonderwel met vorige spreker verenigen. Hij is het er ook mee eens, dat de feestelijkheden tot een minimum zijn teruggebracht. Wanneer hij dhr. v. Houdt over onze voorvaderen hoort spre ken, vergeet deze misschien hoe er o.m. bij de terugkeer van Prins Willem V niet alleen een dankstond werd gehouden, maar ook een veel uitbundiger volksfeest als dan in Poortvliet het geval zal zijn. Dhr. Bijl is zeker niet tegen tractatie van de kinderen. Hij betreurt het overigens dat er ook voor de ouderen niet iets te doen is, maar aan verdere festiviteiten zal wel niet te tornen zijn. Hij vindt het maar jammer, dat de ouderen nu misschien naar elders zullen gaan. Tenslotte zijn er hier ook neringdoenden, die wel een extraatje willen hebben. Dhr. v. Houdt voegt er nog eens aan toe, dat de feestelijkheden in de middag afbreuk doen aan de kerkdiensten, aan de prediking. Dat klopt toch niet met elkaar. De voorzitter brengt het voorstel in stem men. Alleen de heer v. Houdt stemt tegen. De overige leden zijn voorstanders. INGEKOMEN STUKKEN. Goedgekeurd is het raadsbeluit inzake aankoop grond Mosselman voor het Groene Kruisgebouw. Voor kennisgeving wordt aan genomen het controlerapport kasopname gemeente-ontvanger, enz. Een verzoek van de Stichting 19401945 om een jubileumgift heeft tot resultaat een voorstel van het dag. bestuur 0.05 per inwoner te geven, zoals ook in het des betreffende advies wordt aangegegven. Dhr. v. Ast is voorstander dit bedrag te verhogen. De voorzitter wijst er op, dat onder leiding van de hoofdonderwijzer Kijzer een lijstcollecte in de gemeente wordt georganiseerd, waarvan ook een 500. opbrengst wordt verwacht. Dhr. v. Ast: Toch verliezen we gemak kelijk uit het oog, wat sommigen in de be zettingstijd gedaan hebben. En de nabe staanden zijn jarenlang met een doucheurtje afgescheept. Nu we 5 Mei de tienjarige be vrijding vieren zou hij maar een flink willen geven. De voorzitter zegt hiertegenover welis waar zeer sympathiek te staan, maar dat de algemene leiddraad van de Stichting zelf is om 5 cent te geven. Dhr. v. Houdt vindt dat nooit iemand tegen kan zijn aan zoiets te geven. Dhr. Vroegop vindt dat de regering hier beter voor moet zorgen, maar dhr. v. Ast, acht het een erezaak, wanneer het Ned. Volk hierin zelf bijdraagt. De voorzitter wijst er op, dat de regering zeker niet achter blijft, evenmin als tijdens de ramp, toen er bovendien ook nog een grote bijdrage kwam van het Nederlandse volk en anderen. Dhr. v. Ast zou er toch maar liever een dubbeltje van maken, vindt daartoe aan vankelijk steun bij v. Houdt, maar later niet meer, zodat het 5 cent per inwoners blijft, als voorgesteld door het dag. bestuur. BEGROTINGSWIJZIGINGEN Aan de orde zijn enkele begrotings wijzigingen 1954, die door de voorzitter worden togelicht. Overgeheveld wordt bij voorbeeld de post voor verbouw gemeente huis naar dienstjaar 1955, ook het over schot bestrating, dat resteerde, nu de Noord- weg niet is vernieuwd, omdat men met de herverkaveling in overleg was getreden. Aanschaffing schoolmeubilair was met 225.overschreden op de post van 18.000.—. Kort en goed. Van de begroting 1953 kon men bijna 12.000.overbrengen naar de kapitaaldienst van 1954 nog eens 9400.—. Weth. Krijger merkt op, dat er wel eens wordt gezegd, hoe de gemeente dat alles Waar MOEDERDAG'' is ontstaan. Wat een voorrechten de vrijheid inhield. Hoe men in Poortvliet dacht over de herdenking en hoe deze gemeente niet ongunstig „boert". Voor torenrestauratie wordt daar vast zes mille gereserveerd. In Oud-Vossemeer had de raad geen bijzondere agenda, maar dacht men over trottoiraanleg op dit moment, toch verschillend. Na de bevrijdingsherdenking gaan we weer over tot de orde van de dag. En besluiten met het wijze woord Goed blijft goed, al doet niemand het. Kwaad blijft kwaad, al doet iedereen het. kan betalen, maar dit zou ook onmogelijk zijn, wanneer er geen verhoogde bijdrage kwam uit het gemeentefonds. De voorzitter wijst er vervolgens op, dat de totale bouwkosten ambtswoning inclusief garage op 22.600,kwamen minus grond- kosten. Wethouder Krijger richt waarderende waarderende woorden tot de voorzitter voor het vele werk, dat hij aan e. en a. heeft ge had, waar er ook nog een declaratie van 2000,oorlogsschadevergoeding door zijn toedoen is ingekomen. Met raadslid v. Ast onderstrepen de andere leden dit ook. Voorgesteld wordt voor torenrestauratie een reserve begin te maken door daartoe vast 6400,te voteren. Allen zijn daar voor. Er is voor ontwerp rioleringsplan 1500.- uitgetrokken, maar dit zal er wel 2400. kosten. Met een aanvullend crediet hiertoe van 900,- kan de raad zich ook ver enigen. Meegedeeld wordt voorts de mogelijkheid in Hedenesse bij Cadzand een week-end door te brengen in het vormingscentrum aldaar. De voorzitter wijst er op, dat op 4 Mei in de school een radiotoestel wordt ge plaatst vanwaar de rede van H.M. de Koningin zal worden gevolgd en ook de voorzitter iets zal zeggen. Raadsleden die zich in deze ook interesseren zijn harte welkom. Voorgesteld wordt daarna om als ge meente aan te sluiten bij de Zeeuwse muziek school, zodat de kinderen ook in school verband theoretisch muziekonderwijs zullen krijgen en daarvoor niet meer persé naar Tholen moeten. Na enige toelichting kan de raad zich daarmee verenigen. DE BRANDWEER EN DE B.B. De voorzitter licht daarna toe, hoe b. en w. binnenkort met allerlei nieuwe instructies zullen komen voor de brandweer, nl. voor commandant, ondercommandant, chauffeur en andere manschappen. Voorts stelt het dag. bestuur voor de 5 B.B.ers brandwachten mede in de Brand weer op te nemen en hen dus ook onder de daarvoor geldende voorzieningen te laten vallen. Ten eerste wordt hierdoor de brandweer zelf uitgebreeid met de noodzakelijke 5 men sen en 2e zijn genoemde B.B.ers ook meer gewaarborgd bij voorkomende gebeurte nissen. Dhr. Bijl zag veel liever, dat het allemaal onder de B.B. viel. Een en ander wordt uit voerig besproken en andermaal toegelicht. Het gaat er om, dat deze 5 B.B.ers thans ook reeds ijverig en enthousiast meehelpen bij de brandweer, maar buiten alle voordelen daarvan vallen. Uiteraard kan de raad zich dan ook met het voorstel van het dag. bestuur verenigen om de 5 B.B.ers ook officieel in de brandweer op te nemen. EEN SPEELWEIDE Van de zijde der o.l.school en van de kleuterschool is verzocht een soort speel weide ter beschikking te stellen voor lichamelijke ontspanning van de jeugd. Ge dacht is nu aan het wei-tje van Niemants- verdriet. Want denken de raadsleden daar van, zo vraagt de voorzitter. Dhr. Bijl zag liever, dat er spoedig een een behoorlijk sportterrein werd aangelegd. Genoemd terreintje acht hij beslist ongeschikt voor het voetballen bijvoorbeeld, wat toch veel door de jeugd wordt gedaan. Het ligt vooral te veel in de bebouwde kom, naar de mening van dhr. Bijl. De voorzitter wijst er op, dat er t.z.t. een voorstel zal komen voor een sportterrein. Hij wilde er voorlopig maar 150.voor uittrekken. Dhr. v. Ast zou zich hierover liever eens bezinnen en dit voorstel aanhouden tot een volgende vergadering. De heer v. Houdt is dezelfde mening toegedaan. Dhr. Bijl vindt dat het te lang gaat duren. Dhr. Uyl is er ook voor het aan te houden, omdat de heer Bijl toch zelf ook zegt, dat het terreintje niet geschikt is Op een vraag blijkt genoemd terreintje uitslui tend voor de schoolkinderen te zijn bestemd. Dhr. v. Houdt is er geen voorstander van, maar als het er toch moet komen ziet hij het ook liever buiten de bebouwde kom. De voorzitter: Daarover zijn we het allen wel eens, maar we hebben niets. Moeder, weet je nog hoe vroeger Toen ik klein was, wij tezaam Iedren naclit een liedje, moeder, Zongen voor het raam 1 Moe gespeeld en moe gesprongen, Zat ik op uw schoot, en dacht, In mijn nacht-goed kleine jongen. Aan 't geheim der nacht. Want als wij dan gingen zingen 't Oude, altijd-eendre lied, Hoe God alle, alle dingen Die wij doen, beziet, Hoe zijn eeuw'ge, grote wond'ren Steeds beschermend om ons zijn, Nimmer zong je, moeder, zonder 'n Beven dat refrein Dan zag ik de sterren lonk'ren En de maan door wolken gaan, d'Oude nacht met wijze, donk're Ogen voor mij staan. Martinus Nijhoff (Uit „Verzameld werk". Uitgave Daamen N.V.jG. A. v. Oorschot) Na nog enige bespreking wordt besloten, dat de voorzitter zich nog eens met dhr. Bevelander in verbinding zal stellen of hij zijn weide wil verkopen. RONDVRAAG. Weth. Krijger vraagt ef er al een huurder is voor de leegstaande woning op Strijen. De voorzitter heeft evenwel nog geen aanvraag, de woonruimteadviescommissie evenmin. Dhr. v. Ast wijst er op, dat de jongeren er in het algemeen weinig voor voelen in Strijenham te gaan wonen. Komt er niets van, dan zou weth. Krijger het Burgerlijk Armbestuur willen voorstellen die woning publiek te verkopen. Dhr. v. Ast vraagt of de nieuwe brand spuit al vlug klaar is, waarop wordt ge antwoord, dat 1 Juni leverinstijd is. Dit raadslid vraagt ook of er al voor zien is in de vacature Kijzer, die straks de Poortvlietse school gaat verlaten. De voorzitter antwoordt dat het leerlin gental beneden de 121 ligt op dit ogenblik, hoewel de teldata 1954 nog geldt, toen men wel boven de 121 kwam. We zouden dus wel een nieuwe leerkracht kunnen benoemen, maar de kans lopen dat bij de teldata op 16 Dec. weer ontslag zou moeten volgen. We achten die benoeming daarom niet ver antwoord en helpen onze met een tijdelijke leerkracht door de medewerking van mevrouw Visser. Bevestigend wordt geantwoord op een vraag van dhr. Vroegop of het huisje v. Bemden onbewoonbaar is. Dezelfde spreker vraagt hoe het met de Noordweg moet, indien vernieuwing door de herverkaveling daar nog 2 of 3 jaar zou uitblijven. De voorzitter wil zich nogmaals met ge noemde instantie in verbinding stellen, al heeft hij el eerder een brief geschreven, waarop geen antwoord is gekomen. Het kan inderdaad niet meer zo lang wachten. Weth. Krijger stelt voor maar vast grint aan te kopen. Dhr. Vroegop betwijfelt het of het in herverkavelingsverband zal lukken, want financieel zit men niet meer zo ruim als in het begin. Dhr. v. Houdt wijst op de drukke par- keerderij op de Markt. Soms kan je er zelf niet door. Kan dat niet naar de Achterweg worden verplaatst. De voorzitter vindt dat men in deze soepel moet zijn met het oog op de nering doende, maar het gezwoeg tot diep in de nacht moet daar toch klaar zijn. De heer v. Houdt merkt op, hoe ook de grond bij Bevelander, waar de woning is gesloopt, al wordt gebruikt als parkeer terrein en vindt dat het bij de muziektent flink in orde is gebracht. Na een vraag van dhr. Uyl over de ver goeding voor de fam. Luijk informeert dhr. Bijl nog of er liefhebbers waren voor halve premiebouw, wat niet het geval blijkt te zijn. Daarna sluiting.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 1