WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND een populate voRStin Vrijheid Toen de bevrijding naderde E VRIJDAG VERSCHIJ I I NT IEDER I I I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT TWEE MINETEN STILTE De Redactie legt U in deze zes pagina's voort Gedenk die deze woorden leest... Koninginnedag lie Jaargang No. 24 29 April 1955 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 i. dvertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn De 30ste April viert onze koningin Juliana haar zes en veertigste verjaardag. Zij is een der populairste vorstinnen van de wereld, een onvermoeibare werkster voor vrijheid, recht en vrede, die hard werkt en niet schroomt haar opvattingen en idealen via radio, film en pers aan alle volkeren van de wereld bekend te maken. Haar vriendelijkheid en openhartigheid hebben haar in vele landen bemind gemaakt en wel niet het minst bij haar eigen volk, dat trots op haar is en hoopt, dat zij nog vele jaren in vrede en voorspoed gespaard moge blijven. ven, voor de vrijheid, ook van Nederland gaven. De bevrijdingsherdenking is daarvan een voudigweg niet los te maken. Deze tiende herdenking brengt ons weer tot bezinning. Bezinning aan alles wat in die vijf bange jaren geschiedde. We denken aan de vele narigheden, de bombardementen, de razzia's, jondenvervolging, arbeidsinzet, vorderingen, voedselmoeilijkheden, de hongertochten... Het ligt nu allemaal al weer meer dan tien jaar achter ons. En veel is er sedert dien gebeurd. De vijand van vroeger is de bondgenoot van vandaag. Dagelijks zien wij weer Duitse auto's in ons land rijden en we beschouwen het als vanzelfsprekend. We drijven weer handel met onze vroegere bezetters en we zijn alweer zoveel vergeten. Vergeten Nee, dat zal bij velen niet mo gelijk zijn. Want in talloze gezinnen bleef een leegte achter, toen op die 5e Mei, straks tien jaar geleden, voor het eerst weer de fiere nationale driekleur en de oranjewim pels openlijk gehesen konden worden. Dat was desondanks een blijde dag. Omdat het tevens inhield, dat duizenden mensenlevens nog wel gespaard zouden blijven en niet door de honger zouden omkomen. Dat be tekende de vreugde van de ontzetting, de blijheid door de vrijheid. Daarom zullen de eerste Meidagen voor ons volk van meer dan gewone betekenis blijven. Daarom zullen we het ieder jaar op nieuw onze kinderen moeten voorhouden wat er op 5 Mei 1945 geschiedde en wat daaraan voorafging. Met het vieren van de tiende bevrijdings herdenking in het bijzonder willen we de jeugd op dat grote gebeuren wijzen. En dan doen we dit, als het goed is, in gepaste feestvreugde, waardig en stijlvol. Altijd in het besef, dat deze vrijheid talloze koste lijke offers heeft gekost. Wie dit goed beseft, zal op 5 Mei de na tionale driekleur hijsen, zal zich verblijden door deze daad en om deze dag, maar zal daarbij niet vergeten, hoe dat alles tot stand is gekomen en dat alles heeft gekost. Dan zal het hijsen van de vlag op 5 Mei a.s. een vreugde en een viering op zichzelf zijn. Wanneer we één dag per jaar dié Neder landers herdenken, die in de tweede wereld oorlog de mens verdedigden tegen de on mens en daarbij, hoe en waar ook, het leven verloren, dan heeft zulks alleen zin, als wij de geest van hen, wier nagedachtenis wij willen eren, tot de onze maken of al thans nabij komen. Hoe die geest was? We waren overweldigd en we stelden ons te weer. We stelden ons te weer, omdat de overweldiger, behalve dat hij mensenlevens en woonsteden vernietigde, ons een ideolo gie opdrong, die zo wij haar hadden aan vaard, ons zou hebben verlaagd tot we zens, die de naam mens niet meer zouden hebben verdiend. Het woord „nazidat we voordien in onze taal niet kenden, geeft een staat van ontmenselijking aan, die we tot dan toe zelf in onze verbeelding niet voor mogelijk hadden gehouden, een ont menselijking, die zich op ieder levensgebied, openbarend, een creatie van de boosheid werd. De landgenoten die ten offer vielen aan deze roofvogel, wil zeggen, hen herdenken, die weigerden de wereld aan dit monster uit te leveren. Geen herdenking uitsluitend van helden, maar een herdenking van allen, die uit welke maatschappelijke stand of klasse ook, handelden zoals zij moesten han delen, wilden zij hun zelfrespect niet ver liezen. Wij herdenken geen heiligen, maar ge wone mensen, gewone mensen met hun goed en hun kwaad en alle overgangen daar tus sen, maar mensen die in het aangezicht van de dood hun verweer tegen de vijand niet opgaven. Hun geest erkennen wil ook zeggen ver draagzaamheid, maar die geen inbreuk duldt op haar eigenlijke wezen: haar zin voor vrij heid. Wij herdenken 4 Mei de doden, onze do den. De blonde nauwelijks volwassen jon gen voor wie de Grebbelinie het einde werd, de huisvader uit Putten, schuldeloos wegge voerd en vermoord, de marinier uit Rotter dam, vechtend tot de laatste kogel, de schoolmeester uit de Achterhoek in zijn een voudig verzet tegen de vijand, het meisje uit Limburg, dat koeriersdiensten verrichtte, de predikant uit Holland, die de onderdui kers steunde, de dokter die in het concen tratiekamp het leven liet, de arbeider die in een duinpan werd neergeknald, de B.S.-er die in een openlijke strijd sneuvelde. Allen herdenkend, die het licht der be vrijding niet meer mogen aanschouwen, her denken wij toch in het bijzonder hen, tot wie wij in een persoonlijke betrekking heb ben gestaan en van wie het verlies een nooit helende wonde is geworden. We mogen één geweest zijn in afkeer en verzet, nochtans heeft ieder van ons oor log en bezetting anders ervaren. Met dat ene en met dat andere zullen de twee minuten stilte, die wij op de avond van de vierde Mei ondergaan vollopen. Zal dat bij ons na tien jaar ook nog kunnen Eer ons volgend nummer verschijnt heb ben we met z'n allen heeft Nederland het feit herdacht dat ze tien jaar geleden werd bevrijd. Misschien was het voor U en voor mij niet precies die vijfde Mei, het is dan toch de dag, waarop dat feit wordt herdacht. Er is veel, heel veel van wat we in de bezetting idealiseerden, beraamden, verwachten, niet in vervulling gegaan. Maar dit éne hebben we ongetwijfeld overgehou den uit de vijf bange oorlogsjaren: we heb ben het begrip „Vrijheid" beter leren waar deren. En als we in deze dagen zullen te rugdenken aan alle leed, alle ellende en droefenis, zorgen en moeiten, angst en ban ge verwachtingen, dan zullen we dubbel dankbaar moeten zijn voor het feit, dat we alweer zo lang een vrij en zelfstandig volk konden zijn. Dan gaat onze dank uit naar Hem, die dit alles heeft gewrocht, onze dank ook naar onze bondgenoten in de strijd, die meehiel pen de wereld te bevrijden van knechting en onderdrukking, onder de ban van haken kruis, rijzende zon of fascistische pijlenbun del. Want in de wereld slapen de honderd duizenden onbekenden uit vele landen, die het kostbaarste, wat een mens bezit: het le- Wanneer er ooit in onze vaderlandse geschiedenis woorden zijn tekort geschoten datgene te beschrijven, wat daarin een hoogtepunt vormde, is het wel de voedseldropping op Zondag 29 April 1945. Het was voor de uitgehongerde mensen in dat nog bezette vaderlandse deel alsof het manna uit de hemel daalde. De piloten van de Honderd Engelse Lancasters zagen boven Den Haag en Rotterdam, in de buurt waarvan de droppingen plaats vonden, mensen op de daken staan zwaaien met tafel lakens en vlaggen. Ze zagen er met beide handen in de hoogte wuiven, maar toch konden ze onmogelijk beseffen, wat er in de harten van deze mensen omging. Menigeen, die dit meemaakte, die een medehongerige was met z'n stadsgenoten, menigeen ook van ons eiland, die daar geëvacueerd was, zal bij de herinnering hieraan nog een brok in zijn keel voelen, wanneer hij aan dit onbeschrijflijk ontroerend ogenblik terugdenkt. Het was die 29 April omstreeks twee uur, dat de Engelse bommenwerpers met een geweldig geronk van motoren, laag vliegend de grote voedselpakketten dropten, de pakketten met vlees, groenten, meel, margarine, suiker, thee, kaas, melk en gist. Wonderlijk voor allen die het zagen. Ze hoorden niet schieten, zoals dat de gewoonte was, wanneer vliegtuigen over kwamen. Wonderlijk, dat de uitkomst er nu was. Een golf van dank baarheid bonsde in de harten van de Hagenaars, Rotterdam mers, de mensen uit Alkmaar, uit Leiden enz. Hun kelen waren dichtgesnoerd door dit grote wonder van de redding, op een Zondag, toen de nood zo hoog was, toen de uitkomst werd gebracht toen ook de bevrijding voor de deur stond Het voornaamste van de tiende bevrijdingsher denking is een jubileumgift voor de Stichting 1940—1945. De voedseldroppings op 29 April 1945 betekende voor het Westen manna uit de hemel. Twee minuten stilteen vrijheid. De Smerdiekse raad kon er niet toe overgaan het plan voor de bouw van de Technische School goed te keuren. Het laat ook geen plan voor een loswal maken. In Scherpenisse krijgen de kinderen ook een gulden voor tractatie en komt de muziektent tijdelijk op de Markt. Dertig April Koninginnedag oranje boven. Men mag het nu na 10 jaar zeggen, dat hun fiere en barre strijd niet vergeefs is ge weest. Men mag grote bewondering heb ben voor een handjevol verzetshelden, dat het durfde opnemen tegen de machtige vijand. Men mag zich herinneren, hoe er dagelijks van dit kleine groepje afvielen voor het front van het moordend vuurpele- ton, men mag bedenken hoe vaders uit hun gezinnen werden weggerukt, hoe jonge man nen en vrouwen in de bloei van hun leven, met wellicht prachtige toekomst in het ver schiet, zijn omgekomen om mede daardoor de bevrijding te bespoedigen, om de vijand afbreuk te doen, maar alleen daarmee kan niet worden volstaan. De verzorging van de nagelaten betrek kingen is een zaak van overheid en volk, wat tot uitdrukking wordt gebracht in de samenwerking tussen Stichting 1940'45 en de regering. De toegekende pensioenen worden door de Stichting uitbetaald en be dragen ruim 9 millioen gulden per jaar. Uit eigen middelen verstrekt de Stichting nogmaals ruim 2J^ millioen, wat mogelijk wordt gemaakt door bijdragen van het Ne derlandse volk. Daarom zal het voornaamste van deze tienjarige bevrijdingsherdenking zijn, de opbrengst der landelijke inzameling voor de Stichting 19401945. Met ons aller gift kunnen we in het bij zonder uitdrukking geven aan de dankbaar heid voor die bevrijding, waarmee we dan tevens een ereschuld inlossen. Wil daarom ieder die deze woorden leest gedenken Gedenken aan de overge bleven weduwen en wezen der verzetstrij ders of andere oorlogsslachtoffers? Geden ken aan het feit, dat de Stichting voor het laatst een beroep op U doet. En bedenken, dat het ditmaal dus wel een bijzondere gift mag zijn. Wanneer we ooit vrijmoedigheid hadden U om een financiële bijdrage te vra gen, dan is dat zeker nu het geval. Een bij drage voor de Stichting 19401945, dus een bijdrage voor het levensonderhoud van weduwen en wezen in ons eigen Vaderland. Alles wees er op, dat capitulatie van de vijand niet lang meer kon uitblijven. Graaf Bernadotte had een bezoek aan Himmler gebracht en wat in Stockholm te ruggekeerd. Minister Churchill deelde in het Lagerhuis mede, dat hij nog geen verklaring kon af leggen over de komende capitulatie van Duitsland. Hij zei slechts: „We staan er beter voor dan in 1940". Echt iets voor die grand old man. Generaal Eisenhouwer deelde mede, dat de V. E. (Victorie Europa)dag niet zou worden afgekondigd voordat ook geheel Ne derland, Denemarken en Noorwegen be schouwd kunnen worden als te zijn bevrijd. Want in Duitsland zelf kon eind April practisch niet meer van- een front gesproken worden. Op verscheidene plaatsen waren al contacten tussen Russen, Engelsen en Ame rikanen tot stand gebracht. Zo maakten zij o.m. aansluiting bij Lubeck, waardoor Dene marken en Noorwegen, evenals het Westen van Nederland was afgesneden van het „grote" Derde Rijk. De strijd te Berlijn was teneinde, de hoofdstad, het broeinest van alle agressie was gevallen en zelfs in bezet gebied liep het gerucht dat Hitier dood was. Het gehele front in Zuid-Oostenrijk en Noord-Italië was ingestort. Van hoever de geallieerde soldaten wel kwamen bleek uit het feit, dat Triest (Italië) door Nieuw- Zeelandse troepen was veroverd en dat zij het waren die contact maakten met de troe pen van Maarschalk Tito van Joego-Slavië. De grote concentratiekampen vielen een voor een in handen van de bevrijdingslegers en brachten redding aan de duizenden die er van de tienduizenden het leven tot dat ogenblik hadden afgebracht. Zo zonden de Nederlanders in het con centratiekamp Buchenwalde via de oorlogs correspondent John O Connor Howe een te legram aan H. K. H. Prinses Juliana ter gelegenheid van Haar verjaardag, een tele gram van de volgende inhoud: „De 383 Nederlanders in het concentra tiekamp Buchenwalde wensen Hare Ko ninklijke Hoogheid, Hare Majesteit de Koningin, de Prins der Nederlanden en het Koninklijk gezin eerbiedig geluk met Uw geboortedag en spreken de wens uit, dat het U gegeven moge zijn spoedig in een geheel bevrijd Nederland terug te keren". Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana hadden zich inmiddels al voor onbepaalde tijd gevestigd in het reeds bevrijde landsdeel Bij de besprekingen voor de voedseldrop ping was ook Prins Bernhard als opperbe velhebber van de N.B.S. aanwezig. En die voedseldroppings gingen door: Maandag 30 April, Dinsdag 1 Mei. Er kwamen er die le Mei honderden bij honderden boven bezet gebied. En telkens opnieuw werd het voor de mensen daar een wonder. Was dat een wonder na zoveel maanden van ontberingen, te weten dat je weer eten krijgt? De groot ste honger behoorde al tot het verleden, de zon der bevrijding verscheen reeds aan de kim Deze woorden werden ons ieder jaar om deze tijd opnieuw voorgehouden. De woor den, welke de Stichting 19401945 koos als motto bij haar jaarlijkse inzameling. Na tien jaar, nü, wil de Stichting een punt zetten achter die landelijke inzamelin gen. Voor de laatste maal zal een beroep op het Nederlandse volk worden gedaan haar financiële bijdrage te geven om de ereplicht, die het met de verkregen vrijheid op haar schouders nam, te vervullen. Voor het laatst kloppen collectanten voor dit doel bij U aan. En omdat het de laat ste maal is, zal het een dringend kloppen zijn. Omdat het alleen de laatste maal kan zijn, wanneer ons Nederlandse volk, wan neer ook U, bij deze tienjarige bevrijdings herdenking de collectanten tegemoet treedt met een jubileumgift. Een gift die de Stich ting aan het gestelde, aan het noodzakelijke doel brengt om er deze laatste landelijke inzameling vijf millioen gulden uit te halen Noodzakelijk is dit bedrag om de nage laten betrekkingen der verzetslieden ook in de toekomst de hun nodige steun te verze keren. 't Is feest in 't land, in alle steden, In ieder dorp is men verheugd: De Koningin verjaart Ja, heden Is overal plezier en vreugd Hoe dankbaar zijn we en tevreden, Dat God Haar voor ons heeft bewaard Nu weer een jaar is heengegleden, Waarin Zij voor ons bleef gespaard. Een jaar, waarin we vredig leefden, Met zorg, maar ook met zonneschijn; Waar 't elders in de wereld beefde. Konden wij hier voorspoedig zijn. En daarom juub'len thans de klokken Met bronzen stem hun blijde lied, Waar ieder is bij 't feest betrokken, Daar kent men kommer noch verdriet. Nooit zal d'Oranjeglans verbleken, Wij zijn eendrachtig, één van zin; Dat ieder nu de vlag uitsteke Voor Neêrland's dierbare Vorstin. Wat ook ons volk vermocht te scheiden, Wat ook door tweedracht werd verscheurd, 't Oranje feest deed ons verblijden En heeft ons immer opgebeurd. Mocht elk van ons deez' heilbeê bidden: „Geen hinderpaal zij op Uw pad; Leef lang, Vorstin, nog in ons midden, Voor Neerland, Vader, schenk ons dat. Wat ook gebeuren mocht in 't leven Van Neêrlands koningshuis en volk; Wil Haar en ons Uw zegen geven, Weer van ons ied're duist're wolk. Laat steeds Uw heilzon ons beschijnen, Die binde ons met een hechte band; Dat nooit d'Oranjeboom verkwijne: Behoudt Haar, Heer, voor 't Vaderland! MAARTJE ZELDENDIJK. Dit is de officiële foto van het bezoek van de Zweedse Koning Gustaaf Adolf en zijn gemalin Koningin Louise, deze week aan ons land gebracht. Met H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard poseren ze voor de fotograaf.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 1