EENDRACHTBODE Geeft niet DE MAAN de schuld Schip zonder roer Het Zweedse Koninklijk bezoek aan Nederland r D.9.D. W eerpraatje Geschiedenis G- HEIJBOER 11c JAARGANG No. 23 TWEEDE BLAD 22 APRIL 1955 Rookt U veel R A ADS VERSLAG ST. FILIPSLAND. De gemeente-ontvanger benoemd en beëdigd. Over brandputten en over de brandweer. „Slechts een Plicht" RING 473, ST. ANNALAND LAAT HAAR ONSCHULDIG LACHEN SPORTHOEKTE Huid uitslag L. K. VAN DER LINDEN Volgende week brengt het Zweedse koninklijk paar een officieel bezoek aan ons land, waardoor het lang gerekte Zweden, dat van Noord naar Zuid gemeten 1574 km lang is en op het breedste punt 499 km breed, in het middelpunt van de be langstelling komt. Wij zijn dan te vens niet ver van de tiende herden king van de wapenstilstand, die voor de Nederlanders in het Wes ten vooraf werd gegaan door de uitdeling van Zweeds wittebrood en boter. De Zweden hebben steeds diep meegeleefd met het lot van ons land. Dit is ook wel tot uiting ge komen in de omvangrijke spontane hulp, die het Zweedse volk gebo den heeft toen ons land in 1953 door overstromingen werd geteisterd. Met recht kan men dus in de hoge gasten de vertegenwoordigers zien van een zeer bevriende natie. Be vriend en vertrouwd ook door de democratische geest, die in zo sterke mate het Zweedse koningshuis ken merkt. Koning Gustaf VI Adolf heeft in 1950 de troon bestegen, die zijn va der van 1907 tot zijn dood in dat jaar bezet had. Hij was toen 68 jaar oud. Dit al lange leven was niet uitslui tend besteed aan de natuurlijke voorbereiding voor het koning schap. Juist de democratische inslag in de koninklijke familie heeft het Gustaf VI Adolf mogelijk gemaakt zich te ontwikkelen tot de weten schapsman die hij is, tot oudheid kenner, tot deskundig opgraver, tot verzamelaar van vooral Chinese kunst van de oudere dynastieën. Niet voor niets zegt men in Zwe den, dat hij professor geworden zou zijn, als hij geen kroonprins was ge weest. De koning is in eerste huwelijk getrouwd geweest met prinses Mar- garetha van Connaught, die in 1920 overleden is. Drie jaar later her trouwde hij met Louise Mountbat ten, een zuster van de beroemde Engelse admiraal uit de laatste we- teluouilog en een tante van de prins-gemaal van koningin Eliza beth van Engeland. Uit het eerste huwelijk zijn vijf kinderen geboren, een meisje, de huidige koningin Ingrid van Dene marken, en vier zoons, van wie de oudste in 1947 bij een vliegtuig ongeluk op het vliegveld Kastrup om het leven is gekomen. De erf- prinselijke waardigheid is overge gaan op diens zoontje, de nu negen jarige Carl Gustaf, lilleprinsen, het kleine prinsje, zoals de Zweden hem vertederd noemen als zij aan zijn blonde krulletjes en fijn besneden gezichtje denken. Gustaf VI Adolf is de vorst van een zeer modern en zeer ontwikkeld land. Zweden, dat in twee wereld oorlogen zijn neutraliteit geëerbie digd zag, is een rijk land. De bo demschatten, vooral het ijzererts van Lapland, zijn bijna onuitputte lijk; de rijkdom aan bossen waar borgt een grote bron van inkomsten en de talloze snelle rivieren zijn on ontbeerlijk voor de opwekking van electrische stroom. De Zweedse in dustrie is goed uitgerust en de Zweedse landbouw weet tot op vrij grote hoogte in de behoeften van de bevolking te voorzien, al zou een Nederlander het diëet graag met wat meer groente verrijkt zien. Door een samenstel van factoren, dat ook voor andere landen wel geldt, is er een krachtige opbloei van de industrie, die voortdurend meer arbeiders tot zich trekt, maar toch vooral ook door modernisatie en het invoeren van arbeidbespa- rende machines de strijd tegen het tekort aan werkkrachten moet aan binden. Ook in de landbouw voert men steeds meer werk met machi nes uit. En zo krijgt het land een wat Amerikaanse allure. Aangezien echter veel geld en arbeid aan ka pitaalgoederen zijn weggegaan en niet aan consumptiegoederen, dreigt er op het ogenblik weer wat infla tie in het land. Er is teveel geld in omloop en dat probeert men nu te curen door een vorm van gedwon gen sparen, terwijl ook de investe ringen beperkt worden. Dit alles neemt niet weg, dat de levensstan daard in Zweden zeer hoog te noe men is. Auto's vooral zijn zeer in trek bij de Zweden, die ook het uit gaan en het bezit van een zomer huisje aan zee of meer niet versma den en graag goed gekleed gaan. Meer dan twintig jaar zijn nu de socialisten aan het bewind in Zwe den. Gedurende de oorlog in coali tie met de andere partijen en van 1951 af met de boerenpartij. Tijdens hun bewind hebben de socialisten een uitvoerig programma van so ciale voorzieningen ingevoerd, ge richt op het verdelen van de lasten over de gehele bevolking. Er is staatspensioen voor iedereen en kort geleden is de vrijwillige ziekenver- zezekering verplicht gesteld voor de hele bevolking, waarbij ook nog een gedeelte van het gederfde loon ver goed wordt. Kinderbijslag en huur subsidie voor gezinnen met kinde ren wijzen wijzen er op, dat de re gering het geboortecijfer, dat in de jaren dertig schrikwekkend laag was, wil verhogen. De stijging van het aantal geboorten na de oorlog is overigens al weer tot stilstand ge komen. Zeer belangrijk is ook, dat Zweden al lange tijd een royale po litiek ten aanzien van het verstrek ken van beurzen voor universitaire studie volgt. Dit is een wetenschap pelijk belang en ook een sociaal be lang. Een klassegeest, een soms vrij scherpe scheiding tussen sociale la gen, wordt hierdoor bestreden en dat is een kenmerk van het moder ne Zweden. Men mag echter om dit moderne Zweden, dat een pionier is geweest op sociaal gebied, met zijn mechani satie, zijn strakke woningbouw, ver zacht door de natuurlijke begroeiing van het terrein, niet het oude Zwe den vergeten. Het oude stadsgedeel te van Stockholm, met enkele ver rukkelijke barokke gevels, de grach ten van Gothenburg, de natuur vooral ook, oud en steeds weer nieuw, de meren tussen de beboste heuvels, de scherenkust met de tal loze boten in de zomer, de eindeloze vlakten en de grote stilte van Lap land, het trotse gebergte langs de Noorse grens. Zweden is voor ons het land van de eenzaamheid. Waar wij met meer dan 330 inwoners op een vierkante km gepakt zitten, heb ben de Zweden met 7 millioen men sen bijna 450.000 km2, hetgeen wil zeggen 18 per km2. Dit schept ook vele problemen, als men alleen al denkt aan de lengte van het wegen net, aan de lengte van electrische verbindingen enz., terwijl het ge bruik veel minder intensief is dan in een land als het onze. Maar de Zweden zijn een energiek volk en onversaagd vallen zij ieder pro bleem aan. Op deze wijze is Zwe den de moderne natie geworden, waarin wij veel van ons zelf terug vinden, maar die in bepaalde op zichten toch nog voldoende van onze standaarden afwijkt om ons blijvend te boeien. Een koninklijk bezoek is een aanleiding voor be langstelling, het land zelf kan deze belangstelling vasthouden. (Nadruk verboden) Misschien te veel Gebruik dan af en toe King pepermunt om U fris en monter te houden. King pepermunt, het beste dagelijkse middel ter op wekking en verkwikking. 15 April jl. kwam de voltallige gemeente raad te St. Filipsland in openbare vergade ring bijeen. Na apening op de gebruikelijke wijze en goedkeuring der notulen van 16 Februari merkt dhr. Vaders nog op, dat in die notulen staat dat hij zonder kennisge ving afwezig was, maar hij was toen elders en heeft geen oproep ontvangen. De voorzitter antwoordt zelf de oproep- briefjes te hebben gemaakt en verzonden, dus dan moet het wel kwijt geraakt zijn toen dhr. Vaders met vacantie was. Aan de orde is dan benoeming van een gemeente-ontvanger. B. en W. stellen als no. één op de voordracht dhr. A. C. Be neder te Gameren en als no. 2 dhr. S. Voor berg te Leiden. De raadsleden hebben kennis gemaakt met de heren en achten de voordracht juist. Na stemming blijkt dhr. Beneder met alge mene stemmen te zijn benoemd. Gelijktijdig benoemt B. en W. dezelfde persoon als commies ter secretarie. Dhr. Beneder, binnen geroepen, neemt deze benoeming aan en legt de vereiste eden af. Zijn indiensttreding zal uiterlijk 1 Juli a.s. zijn, maar mogelijk nog vroejjer. De voorzitter feliciteert de gekozene met zijn benoeming en spreekt de wens uit dat hij zijn betrekking eerlijk en nauwgezet zal uitvoeren, zoals hij deze onder aanroeping van Gods naam heeft aanvaard. Dhr. Beneder die hiervoor dankt hoopt dit vertrouwen niet te beschamen. Ook de beide wethouders feliciteren hem, waarmee deze plechtigheid is afgelopen en thans in deze vacatures is voorzien. GARANTSTELLING De heer A. Mol, die een nieuw winkel pand gaat bouwen, te financieren door de Bouwkas Noord Ned. Gemeenten, verzocht de raad garant te zijn voor dit bouwbedrag. Weth. v. Nieuwenhuijze vindt het bedrag te hoog en stemt hiertegen. De andere le den kunnen hieraan hun goedkeuring wel hechten. Goedgekeurd is de begroting 1954. Beslo ten wordt de grond van de bewoners der westzijde van de Oostdijk gratis over te ne men voor aanleg van een trottoir. Bouwgrond aan de Deldensestraat wordt verkocht aan dhr. L. B. van Nieuwenhuijze voor f 7.45 per m2. De voorzitter merkt hierbij op, dat aanvrager met zijn bouw- plicht een woning heeft overgenomen, thans door dhr. A. Walpot bewoond. Aan de heer M. A. Stols wordt grond verkocht voor een totaalprijs van f116,-. Van Ged. Staten is een leiddraad inge komen inzake demping van putten binnen een straal van 200 meter. Met het oog op bluswater zou men dan zonder toestemm.ng van B. en W. geen putten meer mouen dempen. Weth. van Nieuwenhuijze vindt de 200 meter nogal wijd en zou het liever terug gebracht zien tot 100 meter. Dhr. Vaders kan begrijpen dat de putten gedempt worden, vooral met het oog op de veiligheid der kinderen. Dhr. Bolier vraagt of dit ook al geldt is de tweede wereldoorlog steeds meer. De geschiedenis van 5 jaren bezetting en de gebeurtenissen rond de bevrijdingen op het eiland Tho- len vindt U verzameld in het boek Er zijn thans weer een aantal ge bonden en ingenaaide exemplaren beschikbaar. Prijs geb. 2.90, ingenaaid 1.90 Wie straks of over vele jaren nog eens wil nagaan, wat er in die jaren op het eiland Tholen gebeurde, be stede nu een exemplaar van dit boekje. Een briefkaart aan is voldoende. Men kan het ook opgeven aan de boekhandel of aan de bezorgers van dit blad. (Adv. Ingez. Med.) voor een put die momenteel gedempt wordt. Moet die nu weer schoongemaakt En is er dan later controle op? De voorzitter antwoordt, dat de gemeente zelf bluswaterputten moet laten maken. Wanneer de raad dit besluit aanvaardt, mag men niet verder gaan met dempen en dan komt er ook controle. Gezien het feit, dat er practisch geen putten voorkomen, die 200 meter van een landbouwbedrijf liggen, wordt door de raad besloten een verbod tot dempen op te leggen op putten die bin nen een straal van 100 meter van de boer derijen liggen. De voorzitter wijst er dan op, hoe de brandweer dezer dagen in actie moest ko men voor een begin van brand bij dhr. F. Vaders. Spreker bewonderde de vrijwilli gers, dat ze zo vlug in de Polder waren, waar ingrijpen overigens niet nodig was. Hij wijst er op, dat het door de brandweer hiervoor gemaakte verzuim moet worden be taald. Daarna deelt de voorzitter nog mede, dat dhr. W. A. Ligtendag zijn benoeming als lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim heeft aangenomen. RONDVRAAG Dhr. Vaders spreekt eveneens zijn be wondering uit voor de brandweermensen, die in een minimum van tijd ter plaatse wa ren. Er werd zeer correct en tactisch opge treden. Hij was er van overtuigd, dat dank zij de uitstekende samenwerking in een mi nimum van tijd water kon worden gegeven. Hij wijst er tevens op, dat er in de Polder behoudens de waterleiding geen bluswater is. Spreker geeft in overweging om enige mensen in de Polder op te leiden die bv. de standpijp op de waterleiding kunnen be dienen. Ook is de sirene niet goed opgesteld in de toren van de brandweergarage. Zo hoor de een vrijwilliger aan de Zuiddijk bijv. de sirene niet eens. Dhr. Bolier: In de gemeente wordt een grote regenbak gemaakt voor bluswater, kan dat ook in de Polder niet. Spreker acht dit zeer nodig. De Voorzitter: Een regen bak voor bluswater in de Polder is door ons college reeds besproken. Dan zou ech ter eveneens bij de school de aangewezen plaats zijn. In die richting kunt voor stellen verwachten. Ook zullen we bespre ken enige manschappen op te leiden voor de Polder. Wat de sirene betreft. Ze is er door des kundige mensen opgesteld, maakt leven ge noeg, maar bij harde wind is het best moge lijk, dat ze niet overal wordt gehoord. Tenslotte deelt de voorzitter nog mee, dat de heer Sinke hedenavond afscheid neemt wegens zijn vertrek naar de Prov. Griffie te Middelburg. De gemeenteraad, ambtena ren, politie, enz. zijn daarbij uitgenodigd. Hij zal zeker ook vanavond nog wel even spreken, maar wil toch ook in deze open bare raadsvergadering niet nalaten de heer Sinke zijn dank te betuigen. We"hadden, aldus de voorzitter, in hem een voortreffe lijke ambtenaar, die bij ons onder zeer moei lijke omstandigheden heeft gearbeid. Zeer hoog waarderen we zijn werk. Tijd bestond er voor hem niet. Steeds zette hij zijn ge hele persoon voor zijn grote taak in. Hij werkte in het belang onzer gehele gemeente. Moge hem op zijn verdere levensweg Gods zegen vergezellen. Daarna sluiting. Het is een gevaarlijk onderwerp voor weerkundigen dat wij hier aansnijden. Vele mensen blijven volhouden dat de maan in vloed heeft op het weer. Het is een ieders goed recht zijn eigen mening vast te hou den, maar daarmede heeft hij geen bewijs geleverd dat zijn opvatting juist is. Er zijn om het populair uit te drukken, „duizend en één beweringen", waarin men naar voren brengt dat de maan een belangrijke rol speelt in het weersverloop. Daar hebben wij in de eerste plaats de diepgewortelde me ning, dat, wanneer 's avonds de maan op komt, de regen ophoudt en het helder wordt. „De maan", zo hoort men wel zeg gen, „likt de lucht schoon". Wanneer wij nu zeggen dat de maan hieraan part noch deel heeft, zal dit geen bewijs zijn, maar wel zouden wij willen vragen ook eens op te letten in de periode van nieuwe maan. Ook dan gebeurt het dikwijls dat het 's avonds opklaart, maar dan ziet men de maan niet en er wordt niet over gerept. In de zomer (ook dit is weer een duidelijk bewijs) wordt er over de invloed van de maan op het weer zo goed als niet gespro ken. Dit komt doordat het zo lang licht is en men slaapt wanneer de maan in de korte zomernacht schijnt. Nu de winter met zijn lange nachten weer is aangebroken, wordt de maan bij elke weersverandering genoemd. Hier volgen en kele voorbeelden. Wanneer het op Maan dag Volle maan wordt en het weer is slecht dan blijft het de eerste weken slecht. Ook meent men dat er alleen een vorstperiode te verwachten is bij Volle maan, maar hoe zat dat dan in de lange en strenge winter van 1946'47, toen het op 15 December begon te vriezen en met slechts één korte onderbreking heeft doorgevroren tot 15 Maart, alle beweringen van Volle- en Nieu we maan ten spijt. Niet alleen de geleerden in ons land, maar ook die in het buitenland hebben ja renlange onderzoekingen gedaan of de maan werkelijk invloed op het weer zou hebben. Nu bleek dat bij opkomende maan de lucht druk driehonderste (0.03 m.m.) daalt. Dit is zo minimaal, dat er geen enkele weer- situatie door zal veranderen. Toch blijkt het volksgeloof van vroeger betreffende de in vloed van de maan op het weer zo vast te zitten, dat alleen de jongere generatie eraan begint te twijfelen. Op geen enkel Meteorologisch Instituut heeft men een lijstje bij zich liggen waarop vermeld is of het nu het eerste of laatste kwartier is of dat de maan op- of onder gaat, daar er bij het opstellen van de weers verwachting niet wordt gelet op de schijn gestalten van de maan of op haar tijd van op- of ondergang. Het is niet zo'n groot wonder dat men de maan toch iets wil toekennen, want hoe vreemd zal men er vroeger niet tegen aan gekeken hebben, toen men uit berekeningen enz. nog niet wist in hoeverre de maan het weer, de groei en het leven beïnvloedt. Dat de zon warmte geeft wist men en dat de zon nodig is voor de groei wist men ook, zodat het voor de mensen moeilijk zal zijn geweest om aan te nemen, dat de maan maar toekijkt zonder een belangrijke rol te spelen. Nutteloos is onze naaste buur (want dat is de maan, al staat zij 385.000 km van ons af!) niet, want zij oefent een flinke aantrekkingskracht uit, waarvan de getijden eb en vloed het gevolg zijn. Bij Volle- en Nieuwe maan werken zon en maan samen waardoor springtij ontstaat. Wellicht zijn er onder de lezers, die menen te kunnen bewijzen dat de maan toch invloed op het weer heeft. Welnu, la ten zij dan eens de moeite nemen om hun mening in een brief aan ons kenbaar te maken. Wij willen er met veel genoegen op antwoorden en ook met alle plezier een be paalde mening eens onderzoeken. Een brief aan de redactie gericht, zal met belang stelling worden gelezen. Ook eventuele an dere vragen op dit gebied willen wij rechtstreeks beantwoorden. NIET ZONDER VERRASSINGEN De competitie van Zaterdag is niet zon der verrassingen gebleven. Aan de verwach tingen beantwoordde wel Zwaluwse Boys en WHS, maar Vrederust en Smerdiek lie ten een niet verwachte veer. Om voor ditmaal bij Vrederust te begin nen zij het ook maar direct gezegd, dat het dit elftal niet gelukt is de volle buit uit Klundert weg te halen. Waarmee de on macht van de Vrederust-voorhoede in deze ontmoeting al direct is bewezen. De gehele wedstrijd, ook tegen de vrij sterke wind in, was Vrederust in de aanval. De VVN- spelers pasten het weg-is-weg-systeem toe en hadden hier over het algemeen succes mee. Dat nam echter niet weg, dat. ver scheidene voorhoede-spelers van Vrederust absoluut vrij voor de Noordschanse keeper kwamen te staan, maar eenvoudig weg geen kans zagen doelpunten te maken. Dit lukte maar éénmaal, nadat thee was gedronken met een blanco stand, toen Hoogesteger het gat wist te vinden. Uiteindelijk leek dit ene doelpunt nog een Vrederust-overwinning te betekenen ook. Er moest nog ruim één minuut gespeeld worden, toen een der VVN-spelers op goed geluk een schot af vuurde. De Vrederust-doel verdediger stond op het punt deze bal te vangen, toen ze vlak voor hem stuitte en tot schrik van het Vrederust-elftal over zijn hoofd in het doel viel: 11. In deze wedstrijd heeft Vrede rust inderdaad willens en wetens een voor haar vrij kostbaar punt verspeeld en daar mee de Zwaluwen steviger aan de kop ge plaatst. WHS—Seolto 3—2 Er zat meer gang in, nu St. Annaland voor de tweede maal op het groene tapijt kwam na de grote rust. Het geheel was nog wel niet af, want bijvoorbeeld Mosselman kon zijn oude vorm nog niet terugvinden, Madereel wilde meerdere malen zijn handen mee laten helpen, Verhoole had het zwaar nu hij voor het eerst in het veld stond en de rechtsbuiten kon het niet tot afgemeten voorzetten brengen, dit nam toch allemaal niet weg, dat er gewerkt werd. Inzonderheid wel door de linkshalf Soeters, die z'n plaats weer meer dan waard was. Ook betekende Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP het thuis-zijn van keeper Heijboer een be duidende versterking onder de lat. En toch kwam WHS ondanks dit alles maar met de hakken over de sloot. Het werd een tot het einde toe onzekere 32 overwinning. Men was al ruim een half uur aan het spelen voor het eerste doelpunt kwam, toen Mosselman te laat ingreep en de snelle Seolto-midvoor van de mooie kans gebruik maakte om keeper Heijboer kans loos te slaan. Nog voor de thee kon de andere Heijboer gelijk maken, toen de Seolto-keeper en back op hun beurt aar zelden om genoemde linksbinnen in de ge legenheid te stellen de bal net over de keeper heen te koppen: 11. Dat waren de enige kansen niet, noch voor Seolto, maar nog minder voor WHS. Enkele malen kreeg midvoor v. d. Maas een goede scoringskans. In de 2e helft begon een gelijk op en neer gaand spel aan het verloop waarvan Seolto krachtiger opdrong. Het resulteerde in een voorsprong voor de tweede maal, waarbij keeper Heijboer opnieuw vrij uit ging. Met Mosselman naar voren gehaald, kwam er het laatste kwartier meer ver rassing in de WHS-voorhoede en die spe ler zelf zag z'n werk bekroond door een doelpunt, al werd dit dan uiteindelijk vol tooid door v. d. Maas. Een toegekende strafschop voor Seolto deed de WHS-spe- lers versomberen, maar een snelle reactie van keeper Heijboer en de wel harde maar niet zuiver geplaatste strafschop werd via de duw naar de lat voor de lijn gestopt. Althans volgens scheidsrechter van Maurik en daarmee de basis gelegd voor de over winning. Het was midvoor v. d. Maas die een doelschermuteseling aan WHS de lei ding wist te geven: 3—2. Smerdiek Chrislandia 25 Deze thuisclub heeft er Zaterdag jl. met de pet naar gegooid. Na twee mooie over winningen in de voorafgaande weken, was dit werkelijk een sof. En deze nederlaag dan ook absoluut onnodig. Weliswaar was Smerdiek niet volledig door het ontbreken van enkele leden-militairen, waarvoor Meeu- wissen en L. de Graaf invielen, maar ook zonder dat, speelde men niet voor wat men waard was. Tot aan de rust scheen dat nog wel te gaan. Na een doelpunt van A. Schot maakten de gasten de gelijkmaker. Maar in de tweede helft was elk enthou siasme bij de thuisclub weg. Daarvan pro fiteerden de Heiningers door stevig op te dringen en de stand tot 15 op te voeren. Tenslotte gelukte het Veldman deze achter stand nog in te lopen tot 25. (Zie vervolg le blad) EEN ROMAN UIT VLAARDINGEN door ,,Ja, dat is zo, tante. Ik wou, dat ik meer een dametje kon wezen. Voor een sergeant ben ik een veel te ge woon meisje." ,,Och, kind, zoals hij je nu zou willen hebben, zo word jij toch nooit. Maar goed ook misschien, want dat is toch bouwen op zand." De oude vrouw sprak als in gedachten verder. „En toch weet je het niet, want kijk nu eens naar Jaap Kalisvaart en Katrien. Die kon den toch erg goed met elkaar opschieten. Hij kan haar nu al die jaren nog niet vergeten. En toen het gebeurde, was zij nog geen achttien jaar. Vroeg trouwen is niet verkeerd." Zij keek op van haar breiwerk, waar zij net aan be gonnen was. En ze scheen niet te zien, dat Antje haar met grote ogen en een dieprode kleur stond aan te staren. „Ja, Antje, het is toch wel een beste jongen. Maar nu moest je de tafel maar eens klaar gaan maken voor de boterham. Barend zal wel vroeg komen. Dan kunnen jullie een lange avond hebben. Het is mooi en warm weer. Zulke dagen als vandaag komen er misschien niet veel meer." Antje liep als in een droom rond. Haar handen beefden, terwijl zij de bordjes op tafel zette en brood sneed. Zij at werktuigelijk. Na het danken stonden haar ogen echter weer helder. Onder het afwassen zei vrouw Van Vliet tegen Saartje, die haar hielp met afdrogen: „Hoor Antje eens zingenZij is vanavond wel met rood, wit en blauw in de weerDoor het mooie weer zeker de Koninginne dag al in haar hoofd." Toen Antje met Barend ging wandelen, zei Tante Daatje opeens: „Je hebt toch gelijk, hoor kind. Jë moet maar niet naar zo'n dom oud mens als ik ben luisteren. We moeten maar wat meer naar die tekst kijken," en zij wees naar een plaats aan de muur, waarop een kas teel stond afgebeeld, boven op een geweldige rots. Er onder stond met hierlijke gouden letters: „Wie op de goede God vertrouwt, Heeft zeker op geen zand gebouwd." „Wat bedoelde tante Daatje daarmee vroeg Barend, toen ze buiten waren. „Tante is soms zo verschrikkelijk moeilijk te be grijpen, Barend. Dan is het net, alsof ze hardop zit te denken en er zo tussendoor weer gewoon in haarzelf denkt. Ik let daar zo er erg niet meer op." „Het is een wonderlijk oud mens," zei Barend. „Ze heeft van die rare fletse ogen en toch is het of ze binnen in je hart kijkt. Als ze iets zegt, dan is het dikwijls zo'n soort antwoord op hetgeen je zelf net denkt. Het is soms gewoonweg griezelig." Antje had haar tante zeer goed begrepen, maar dat zou zij om alles ter wereld niet tegen Barend gezegd hebben. Zij had in die twee jaar wel geleerd hoe zij de dikwijls wonderlijke opmerkingen van tante Daatje moest uitleggen. Het was een wondermooie avond na een warme dag. Zij lagen in het hoge gras van de Schiedamse dijk, bij de Grondeloze Waal. De boerderij van Willem Suiker begon langzaam weg te zinken in de nevels, die boven de sloten en de grote ronde plas hingen. Het vee in de weiden leek te zweven. „Denk om de rimmetiek, Antje", had Barend lachend gezegd, terwijl hij zijn grote pas uitspreidde, die hij op de arm meegnomen had; „tante Daatje vergat vanavond die waarschuwing mee te geven. Ze denkt zeker: het is toch boter aan de galg." „Ja, dat kan best," v md Antje. Ze ging zitten en vleide zich met een zuc van geluk tegen zijn brede borst. „Heerlijk, dat je weer even bij me bent, jongen," fluisterde zij, „en wat zal het toch fijn wezen, later, als we getrouwd zijn Jij hebt mij zoveel moois gegeven en ik kan jou zo weinig geven, maar dan geef ik je alles, wat ik heb, Barend, allesNu kan dat nog niet, dat weet je wel." Hij begreep haar en respecteerde het, al was het met enige spijt. Hij had haar die avond ook horen zingen. „Wij zijn samen zoiets als de schitterende kleuren, liefje, maar jij bent het wit en het blauw. Ik denk, dat ik alleen het rood maar ben." Het was zeer laat, eer zij naar huis teruggingen. Antje deed weer heel stilltjes, maar zij bemerkte al gauw, dat haar tante niet sliep. „Antje 1" „Ja tante Zij ging naar de bedstee. „Een mooie avond gehad, kindje?" „Ja, tante, een heerlijke avondBarend was zo lief. Ik heb hem weer helemaal terug en hij heeft gezegd, dat hij hard wil gaan sparen om zo gauw mogelijk na z'n diensttijd te kunnen trouwen." „Alles, wat van mij is, is ook voor jou, hoor meisje. Dat heeft notaris Knottebelt al beschreven, dus als het moet, dan kunnen jullie gerust in October trouwen." „Nee, tante, dat zou Barend toch niet willen. Hij wil er zo graag zelf voor zorgen." „Dat is nog beter, liefje. Heeft hij ook gezegd, wat er met mij moet gebeuren, als jullie trouwen „Nee, maar U komt toch natuurlijk bij ons in; dat spreekt vanzelf „Daar heeft Barend ook stem in." „Dat vindt hij vast goed, tante, want hij houdt veel van U." (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 5