WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Toen de bevrijding naderde VERSCHIJ I I NT IEDERE VRIJDAG I I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het besluit tot een ontwerp voor nieuwe haven en zwembad was het voornaamste. - Maar over de slopjeskwestie werden meer woorden „vuil" gemaakt. Toch bracht de discussie uiteraard verlichting en een wat het vertrouwen betreft, weer schoongeveegd pad. Overigensdat slop gaat dicht. Bijdrage voor bevrijdingsherdenking en een veelbetekenende rondvraag. De Redactie legt U in deze zes pagina's voor* 11c Jaargang No. 23 22 April 1955 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1,20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur In Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Wat waren de gebeurtenissen, die in de jaren 1940—1945 elkaar opvolgden toch vele en ingrijpend. Zelfs wanneer men alleen maar het voornaamste memoreert is het al ge weldig, de inval der Duitsers op 10 Mei, De Grebbeberg-, de Peelgevechten, bombardement Rotterdam, Vorstenhuis uit geweken, 15 Mei capitulatie, 28 Mei België capituleert, Italië in de oorlog, 24 Juni Frankrijk capituleert, de vriendelijke Seys-Inquart, de N.S.B, bloeit, het Nederlandse Arbeids Front, Winterhulp Nederland, Jeugdstorm, Arbeidsdienst, Gestapo, Jodenvervolging, Davidsster, Persoonsbewijzen, knokploegen, vuurpelotons, de illegale L(andelijke) Orga nisatie), sabotage, gijzelaar, W.A., arbeidsinzet, Lunteren, Seyffardt, Waffen S.S., illegale bladen, R.A.F., Churchill, Pearl Harbour, Javazee, Karei Doorman, Rommel, Moskou, Leningrad, El Alamein, Alexander, Montgomery, kansel- boodschappen, Rauter, staking, radio-inlevering, ausweis, D-dag, V 1, B.B.C., Radio Oranje, Dolle Dinsdag, spoorweg staking, landing bij Nijmegen/Arnhem, Westkapelle, fietsen- razzia, mensenvervolging, bevrijding in het Zuiden, honger in het Westende 5e Mei naderde. Wat een betekenis heeft dit alles niet ge kregen, wat een zee van ellende heeft dit alles niet betekent. Er ging heel wat om in die 5 bezettingsjaren, er moest voor vele gedeelten van ons vaderland heel wat ge beuren, eer men aan de bevrijding toe was. Maar in deze Aprilmaand van 1945, nu 10 jaar geleden zagen de Duitsers zelf wel dat deze oorlog voor hen verloren was. Dat nam niet weg, dat de vernielingen tot de laatste dag bleven aanhouden. En werden goedgepraat door „Volk en Vaderland dat ook de inundatie van onze eilanden zo had weten „goed" te praten met te schrijven: „Als een invasie in Europa voorkomen wordt, doordat tenminste dit Nederlandse deel van de Atlantische wal onneembaar is, mede door 't offer onzer boeren, dan zal hierdoor een grootse bijdrage geleverd zijn voor de redding van Europa door de Ne derlandse boer". Dat was zo de stijl om de Nederlandse bevolking, die dit overigens maar voor een heel klein deel onder ogen kreeg, zoet te houden. Maar dat gelukte niet in begin 1944, dat gelukte zeker niet meer in April 1945. Ook toen werd nog geëvacueerd. 17 April enkele weken voor de bevrijding moest de Wieringermeerpolder ontruimd worden. De vijand vreesde voor luchtlan dingstroepen en blies in de Oostelijke meer- dijk ten Zuiden van het gemaal Leemans een gat van 400 meter. Twintig duizend hec tare land kwam onder water te staan. Drie dorpen verdwenen in de golven. Van de omstreeks 1935 gebouwde 512 boerderijen bleven er slechts 60 over. De schade beliep honderd millioen gulden. Een dag daarvoor was Groningen be vrijd. Canadezen kregen daar de overwin ning niet cadeau. Er moest hard voor ge vochten worden. En voor velen van hen moest langs de grote toegangswegen haas tig een graf gedolven worden. Groningen zelf betaalde voor deze bevrijding eveneens een zware tol. Een dichter zong er van: Stad van het Noorden, trots van ons land, Je bent geschonden, gehavend, verbrand. Je oude Martinitoren, Die eeuwen zag kómen en eeuwen zag gaan Staat droef aan den rand van een puinoceaan, In grauwe gepeinzen verloren. Maar de Duitse terreur had daar een einde genomen. En dat maakte veel goed. Daareentegen was de zorg in het hon gerende Westen groter geworden. Nu de Wieringermeer onder water stond ging het er op lijken, dat de vijand van het Westen een egelstelling ging maken. Wat moest daar van worden. De vernietiging van de Wieringermeer was niet voldoende, ook niet van de havens Amsterdam en Rotterdam, zelfs de beroemde sluis in het Noordzeeka naal bij IJmuiden moest er aan geloven. Het onafwendbare einde kwam in zicht... maar iedere dag was er voor het honge rende Westen één, ieder uur dat de be vrijding uitbleef kostte mensenlevens in dit benarde deel. Te laat was voor velen het bericht dat half April ook in bezet gebied doordrong, dat er bommenwerpers met voedsel zouden komen, 22 April maakte het geallieerde opperbevel dit bekend. Geallieer de vliegtuigen zouden het voedsel uitwerpen. Laagvliegend zouden de pakketten worden gelost. De Duitsers waren gewaarschuwd niet op deze vliegtuigen te schieten, daar ze anders allen gelijkgesteld zouden worden met oorlogsmisdadigers. Het opperbevel re kende er op, dat de pakketten eerlijk zouden worden gedistribueerd. Aangezien deze or ganisatie grondige voorbereiding vergde, zou het nog enkele dagen duren, alvorens tot afwerping van dit zo hoogst nodige kon worden overgegaan. Hoog nodig? Ja, het water stond aan de lippen in het Westen. Wat een depressie dan ook, toen na dit be richt een tegenbericht volgde, nl. dat de plannen voor het verstrekken van voedsel pakketten waren ingetrokken, omdat de Duitse bevelhebber in Nederland wel ac- coord ging met de verstrekking, maar niet met de manier waarop. De piloten van de geallieerde toestellen zouden in de gelegen heid zijn de Duitse posities waar te ne men. Was het niet vreselijk. Terwijl die oorlog al verloren was dit het Westen toch nog aan te doen. Want die oorlog was verloren. 24 April maakten de Russen en Amerikanen contact met elkaar bij Torgau aan de Elbe. In Italië braken opstanden uit, Mussolini werd gevangen genomen en door een volksrecht bank veroordeeld en geëxecuteerd. De Ca nadezen zaten in Bremen. De Amerikanen 60 km van Munchen. En toch was daar dat kleine brokje Nederland wat bezet was, wat dreigde om te komen. De laatste week van April 1945 was ingegaan. Het bevrijde deel van Nederland was koortsachtig doende om inzamelingen te houden voor het Noorden. Om maar één voorbeeld te noemen: In Scherpenisse, nau welijks half bevolkt werd f 3065,50 opge bracht voor „Zuid helpt Noord". In Ber gen op Zoom werd een actie ingezet om 50.000 broden voor het Westen te verzame len. Een flink kwantum Amerikaans meel was in de haven van Antwerpen gearri veerd. In Fournes en Ranchecourt (Frankrijk) oefende het Zeeuwse bataljon 14 R.I. waar onder de Thoolse vrijwilligers. Ze werden, naar de commandanten beweerden, voorlo pig klaargemaakt voor de tweede linie. En de jongens popelden, niet zozeer om aan die strijd deel te nemen, dat hield het ook in, maar vooral om een bijdrage te kunnen le veren aan de bevrijding van de rest van Nederland. Vandaar de veldoefeningen, het granaatwerpen, het kaartlezen, de schiet oefeningen, kortom het trainen tot en met. En al bromde men dan zoals vroeger op de te dunne soep of op andere minder pret tige dingen, het doel bleef voor ogen: naar Nederland. Gelukkig voor het bezette ge bied kwam de capitulatie voor deze oorlogs vrijwilligers te vroeg om aan de strijd in Ne derland zelf nog te kunnen deelnemen. Want naarmate de maand April verstreek schenen de woorden ook voor het rampza lige Westen in vervulling te zullen gaan, de woorden, die velen daar de laatste jaren hadden gelezen boven een illegaal blad: Ja, zij zullen zich vervullen, deze tijden van geluk. Deez ellenden gaan volenden en verpletterd wordt het juk. We zijn in tien jaren ook weer gewend geraakt aan onze vrijheid en men waardeert nu eenmaal juist een weldaad het meest als men haar moet ontberen. Reeds groeit weer een generatie op voor wie de tijd van '40'45 er een is, die ze alleen van „horen zeggen" kennen. Maar de ouderen onder ons weten nog goed, wat het zeggen wil de bevrijding te moeten ont beren. Zeker degenen die April 1945 nog in het bezette gebied zaten, hongerend, verlan gend naar het volenden van de ellenden, in de tijd toen de bevrijding meer en meer naderde... RAADSVERSLAG ST. ANNALAND De gemeenteraad was op Woensdag 20 April voltallig voor de openbare raadsver gadering. Voorzitter J. v. d. Bos. Notulist dhr. J. Leune. Na opening met ambtsgebed, vaststelling notulen werden enkele goedgekeurde raads besluiten voor kennisgeving aangenomen, w.o. aankoop krotwoning A 277, perceel Langestraat A 11, kasgeldlening tot maxi mum f 150.000, Van de heren M. Moerland en L. I. Goe- degebuure kwam bericht binnen, dat ze hun herbenoeming, resp. benoeming tot regent van het wezen-armbestuur aannemen. Vastgesteld wordt de vergoeding voor de bijzondere school over 1954 naar het be drag per leerling ad f26,02 (196 leerlingen f5099,92). Ontvangen voorschot f 4987,17. Nog te goed f 112,75. Voorgesteld wordt dit bedrag uit te betalen. De werke lijke uitgaven van genoemde school bedroe gen f6125,01. Deze totaalpost komt voor vergoeding in aanmerking minus het reeds verleende voorschot. Aangenomen wordt ook het voorstel van B. en W. om het verzoek van de Stichting 19401945 om een eenmalige subsidie als jubileumgift af te wijzen in verband met de tot wederopzegging toegekende f 25,per jaar. De aflopende werkzaamheden oorlogs schade wordt van de centrale dienst „Noord Zeeland" overgedragen aan Wederopbouw Zeeland. BESLUIT TOT HAVENPLAN Voorstel nummer 76 is te besluiten aan het ingenieursbureau Witteveen en Bos te Deventer opdracht te verlenen tot het ont werpen van een havenplan als gevolg van het door Ged. Staten met het oog op de beveiliging van het eiland Tholen genomen beslissing. Genoemd besluit Van het pro vinciaal college is aan de raadsleden in prae-advies geheel voorgelegd. Daarin wordt tevens opgemerkt, dat het verkrijgen van de nieuwe ten alle tijde te bereiken vol doende grote haven voor de ontwikkeling van de gemeente op velerlei gebied van bij zonder grote betekenis is. Met vreugde kan het dag. bestuur dan ook dit voorstel tot ontwerp haven doen. Niemand wenst hierover het woord, waar na zonder hoofdelijke stemming tot het ver lenen van genoemde opdracht wordt be sloten. De voorzitter na deze beslissing het woord nemend, zegt: „Nu dit besluit is gevallen, voel ik mij gedrongen allen die in deze zaak hun medewerking verleenden hartelijk dank te zeggen. Het is U als raadsleden bekend, hoe destijds door ons een rapport is opge maakt inzake deze materie. Met spoed moesten de hierin vervatte gegevens worden verzameld en ik moge hier mijn erkentelijk heid betuigen aan hen die de gevraagde inlichtingen per omgaande of zo spoedig mogelijk hebben verstrekt, t.w. het bestuur der Aan- en Verkoopvereniging „Eiland Tholen" met haar personeel, de Veilingver eniging, de heer J. van Luijk als vertegen woordiger van de Kunstmesthandel „Koo- mans en Co", beurtschipper Theunisse, de aannemersbedrijven J. en C. Moerland, W. v. Vossen Zn, v. Vossen-Moerland, de 60 hier gedominicileerde schippers en ook niet in het minst de heer de Korte als hoofd bestuurslid van de Kon. Schippersver. „Schuttevaer". Het is voor onze gemeente een niet ge noeg naar waarde te schatten besluit. Ik hoop dat dit plan op zakelijke en vlotte ma nier zal worden uitgevoerd en dat Gods ze gen er op moge rusten tot heil van de in woners, de gehele gemeente, ja het gehele eiland Tholen. VOORSTEL AANLEG ZWEMBAD Aan bovengenoemd besluit wordt vastge koppeld het voorstel om aan hetzelfde inge nieursbureau mede opdracht te verlenen in het kader van de aanleg van de nieuwe ha ven een plan op te maken voor het aanleg gen van een zwembad. Dit voorstel wordt gemotiveerd door er op te wijzen, dat het zwemmen hier in het buitenwater plaats vindt, waarbij elke accomodatie ontbreekt en bovendien als grootste bezwaar het nodige toezicht wordt gemist en daarom ook zeer gevaarlijk is. Door de gunstige (ha ven) omstandigheden is het dag. bestuur van mening, dat dit perspectief biedt om een zwembad hiermee te combineren. Dhr. Stols vraagt of er al ongeveer een plaats bekend is voor dit zwembad. De voorzitter: We zouden dit vooralsnog willen overlaten aan het ingenieursbureau, daar we ook nog niet precies weten welke vorm de haven krijgt. Dhr. Stols: Zou er naast die grote haven nog voldoende gelegenheid overblijven? Ook dat zal moeten blijken uit het plan, meent de voorzitter. Dhr. Stols juicht het toe, inzonderheid met het oog op het gevaar, dat er een passende plaats komt om te zwemmen, maar als er iets wordt gemaakt, dan ook iets goeds en dat zal behoorlijk kosten. De voorzitter wijst er dan op, hoe er door Ged. Staten na de ramp een zwem- commissie in het leven is geroepen, waar door in bepaalde gevallen subsidie van het Rijk kan worden verkregen. Dhr. Ridderhof: Het moet natuurlijk een gedeelte worden dat ondiep is om het te leren en een gedeelte voor hen die de kunst machtig zijn. Dhr. Dorst: Als het financieel mogelijk is, ben ik er ook voor dat er iets goeds wordt gemaakt. En de voorzitter is het daarmee volkomen eens: Als men iets doet, dan goed. Weth. Goedegebuure onderstreept nog eens het voornaamste motief: het gevaar. Zonder hoofdelijke stemming wordt daar na besloten ook dit ontwerp te laten maken. Na een door het brandweerwezen inge steld onderzoek naar de oude motorspuit, wordt voorgesteld deze maar bij inschrij ving te verkopen. Revisie zou nl. f 1000, kosten. Dhr. Stols hoopt dat er zoveel „koper" aan het oude ding zit, dat het nog een be hoorlijk bedrag zal opleveren, wat de voor zitter overigens betwijfelt. Gewijzigd wordt de rechtspositieregeling gemeentepersoneel i.v.m. vacantie-uitkering. BIJDRAGE VOOR BEVRIJDINGSHERDENKING Op verzoek van het comité bevrijdings herdenking om een subsidie uit de gemeente kas tot dekking van de kosten, verbonden aan de viering van de bevrijding, stelt het dagelijks bestuur voor f 1,25 per kind be schikbaar te stellen of in totaal f 600, Een begroting is door genoemd comité overgelegd alsmede het programma voor de 5e Mei. De heer den Engelsman merkt hierbij op, dat hij weinig voelt voor een bevrijdings feest, al vindt hij wel goed, dat de kin deren wat krijgen. Ook de heer Dorst kan een feest in deze niet op zijn plaats vin den, wat dhr. Ridderhof weer doet opmer ken, dat men het meer moet zien als een herdenking. De voorzitter vindt dat men hierover maar niet te veel moet uitweiden, omdat in deze de meningen toch wel zullen blijven verschillen. Niemand blijkt er tenslotte te gen om de voorgestelde f600,te voteren. NOGMAALS HET SLOPJE Omtrent deze kwestie wordt allereerst voorgelegd het op 10 Maart in de Een- drachtbode gepubliceerde voorstel van B. en W. tot onttrekking van een weg aan het openbaar verkeer (slopje Langestraat— Westelijke Achterweg). In tweede instantie komt hier het voorstel op de hierdoor ontvangen requesten uit de gemeente. Dat zijn een schrijven van de kerkeraad der Geref. Gem. alhier die vraagt deze verbinding te bestendigen omdat ver scheidene leden van zijn gemeente daar van gebruik maken om de kerk te bezoeken. Voorts een ongedateerd request van een aantal inwoners, waarin verzocht wordt om ,aan de plannen om bedoeld slopje aan het openbaar verkeer te onttrekken geen uit voering te geven als zijnde in strijd met het openbaar belang'. Daarna een niet bepaald officieel stuk met allerlei streepjes, voorzien van een handtekening M. J. den Engelsman, waarbij wordt meegedeeld dat personen zijn geteld op 19 Maart die door het slopje kwa men en tenslotte een nog minder officieel stuk met allerlei streepjes en cijfers en de woorden van 11 uur tot half acht C. v. Oeveren. Het advies van B. en W. op deze stuk ken is, ze hetzij voor kennisgeving aan te nemen, zoals het eerste, hetzij naar de prul lenmand te verwijzen. Voorts is er een brief van dhr. J. J. Elen- baas, die het om verschillende redenen toe juicht dat het slopje wordt afgesloten, een brief van de districtsopzichter waarin hij meedeelt dat bij het dichten daarvan de te volgen weg 90 meter langer is, een rapport van de rijkspolitie, waaruit ook duidelijk de voorkeur blijkt voor dichting van dit slopje, uit verkeers-, hygiënisch- en toezicht houdend oogpunt. Dhr. Dorst vraagt wat de Geref. Gem. precies heeft geschreven. De voorzitter leest dan de brief voor. Dhr. Dorst: Vindt U het tweede request (door een aantal personen ondertekend) niet belangrijk? De voorzitter: Ik persoonlijk hecht aan die handtekeningverzameling niet veel waar de, omdat er mensen bij me geweest zijn, die zeggen: als ik het had geweten waarom het eigenlijk te doen was, had ik niet ge tekend. Dhr. Ridderhof onderstreept dit. Dhr. Stols: Ik vraag me eigenlijk af wat er met deze slopjeskwestie opdoet. Is dat nu zo belangrijk, dat er, zoals in de gemeente wordt beweerd, achter de rug van de ge meenteraad om een protest wegmoet naar Ged. Staten van raadsleden. Mijnheer de voorzitter, ik wil graag weten of die ge ruchten juist zijn en stel hier de vraag wat daarvan waar is. De voorzitter: Wat willen de wethouders hierop antwoorden? Dhr. Stols: M. de V.: Wie neemt eigen lijk de vrijmoedigheid om het genomen be Belangstelling voor Zweden. Bezoek van minister Mansholt aan ons eiland. De eindles van de landbouwschool en afscheid van dhr. J. H. Hage. Het besluit tot het ontwerp nieuwe haven en zwembad te St. Annaland. Weet LI nog wat er allemaal in de bezettingsjaren gebeurde St. Filipsland nam afscheid van ambtenaar Sinke. Om tenslotte te hopen dat alle lezers een jubileum- gift afzonderen voor de Stichting 19401945. sluit in haar uitvoering tegen te houden door te beweren dat we fout zijn inzake het slopje? Ik wil niet afgaan op het ge fluister hierover in de gemeente, al is het wel zo, dat er niets rammelt van niets, maar wat is er dan wel gebeurd. De voorzitter tot de wethouders: Wenst U schorsing van de vergadering om hier over van gedachten te wisselen? Dhr. Stols: Waarom mag dat niet open baar, kom er vrij en frank voor uit, wat er gebeurd is. Geen verstoppertje spelen, in dien men achter de rug van ons om naar G. S. schrijft. De voorzitter: Gelukkig dat ieder het recht heeft z'n vrije mening te uiten, wat we mede op 5 Mei a.s. herdenken. Weth. Moerland: Dan zal ik het wel zeg gen. Drie leden van de raad, nl. ik, Dorst en den Engelsman waren van mening dat de vorige raadsvergadering niet wettig bij een was. Ten eerste omdat het niet was aan geplakt, 2e omdat de pers daarbij niet was uitgenodigd. We hebben daarop aan Ged. Staten gevraagd deze kwestie voorlopig niet te willen afwikkelen. Wij achten dat dit besluit geforceerd was. Dit schrijven nu is bij B. en W. teruggekomen om advies. Maar het schijnt dat ook de vergaderingen van B. en W. al niet meer geheim zijn, anders zou U dit niet weten. In elk geval hebben we (de drie genoemden) na uitleg van de voorzitter gemeend genoemd protest te moeten intrekken, wat we ook gedaan hebben en daarmee is het af. Dhr. Stols: Ik begrijp het nog niet goed. Weth. Moerland: Ik begrijp niet, dat U dit niet begrijpt. Dhr. Stols: Wanneer er een punt in een openbare vergadering in behandeling komt, waarom is dat dan geforceerd. Ik sta er paf van, dat hierover naar Ged. Staten wordt geschreven. U had Uw grieven in die raadsvergadering naar voren moeten brengen. Maar er is niet over gekikt, er is niet over onwettigheid gesproken, ook niet over geforceerdheid. Nu hoor ik, dat het verzoek aan Ged. Staten is ingetrok ken, maar ik kan niet begrijpen, dat U als wethouder niet voorzichtiger bent met der gelijke dingen. Dhr. Dorst: Uit het nader onderzoek had kunnen blijken, dat dat besluit niet rechts geldig was. Wanneer je tot die conclusie komt na afloop der vergadering is het toch niet erg daarover te protesteren. De voorzitter: Dan had U naar mij toe moeten komen en vragen een nieuwe ver gadering te beleggen. Dhr. Ridderhof: Maar voorzitter, het was niet zo maar een bespreking, het besluit is gevallen tijdens een officiële vergade ring. De voorzitter licht toe op welke wijze een spoedvergadering bijeen geroepen kan worden. Hij vindt dat er absoluut verkeerd is gehandeld door de drie leden, die naar Ged. Staten hebben geschreven. Ik geef U toch alle nodige voorlichting. Dhr. Stols: Zolang ik in de raad zit, heb ik nooit zo'n voorlichting gehad als het laat ste jaar. Dhr. Dorst: De grootste grief is dat er destijds wel voldoende plaats was voor de ambtswoning, maar er later het slopje bij getrokken moest worden. Ik vind dat het vorig maal een geforceerd besluit was. De voorzitter: Bewijst U dat eens. Weth. Goedegebuure: Daar protesteer ik tenminste tegen. NOG EENS GOED UITGESPROKEN, DAARNA DIT CONFLICT OPGELOST Deze discussie voortgaande worden de gemoederen van de raadsleden ietwat verhit. Dhr. Dorst werpt tegen, dat men eerst had moeten zeggen, dat het slopje er bij moest, maar het pand werd eerst gekocht, en toen moest het slop dicht. Was er geen andere plaats? De voorzitter: Persoonlijk heb ik tegen de wethouders gezegd: Laten we een ambts woning in de Cureelanden bouwen. Die waren evenwel met het grootste deel van de bevolking geporteerd voor een ambtswo ning op de Voorstraat. En dat is de ach tergrond van het toen gedane voorstel, dus gezien in de verhouding van de wensen dienaangaande der inwoners. Dhr. Stols: Ja, en dan wordt er nog be weerd, wanneer Piet of Kees daar in moest komen, zou het slop niet dichtgaan, maar het gaat niet om een woning voor een bur gemeester v. d. Bos, het gaat om een ambts woning. Ik heb in vorige vergadering ook mijn bezwaren geuit omtrent dichting van het slop. Het advies van de deskundige luidde dat het zonder dat niet mogelijk was een goede ambtswoning te bouwen. Daar om heb ik het voor- en nadeel tegen elkaar afgewogen en concludeerde dat het maar dicht moest. Is dat nu zo een ramp? Zie dan ook eens het schrijven van dhr. Elenbaas als uitermate belanghebbende. Weth. Moerland: Dat ben ik roerend met U eens. Maar waarom wilde U dan vorige raadsvergadering schriftelijk stemmen? Bang voor de mening van de bevolking? Dhr. Stols: Dat laatste zeker niet, want ik had m'n mening tevoren al gezegd, re acties zijn er altijd, hoe je het ook doet, maar daar heb je niets van aan te trekken. Je moet het doen om het gemeentebelang, zoals je dat zelf aanvoelt. De voorzitter: Het lijkt me, dat er onder de raadsleden waren die me niet vertrouw den in deze kwestie. Dhr. Dorst: eerlijk gezegd is dat zo. De voorzitter: Waarom dan niet naar mij toegekomen. Tijdens mijn installatie heb ik dit nog tot de bevolking gezegd: Bent U het met bepaalde besluiten niet eens, kom dan, zoals dat hier in de volksmond heet „naar boven". Dhr. Dorst: Waarvoor de oude politie- woning niet als ambtswoning verbouwd. Dan was er ook een mooie tuin voor U. De voorzitter: Ik bestrijdt niet dat dit een ongeschikte plaats is. Dhr. Stols tot dhr. Dorst: Maar U hebt toch zelf voorgestemd de woning v. Dus- sen te kopen? Dorst: Dat had ik niet gedaan, wanneer ik had geweten, dat het slop er bij moest. Dhr. Stols: Maar U bent toch als minder heid verplicht U bij de meerderheid neer te leggen. Laten we er dan over zwijgen, al heeft het protest bij Ged. Staten naar mijn mening een miserabele indruk gewekt. Dhr. Dorst: Ik was van mening dat de vergadering onwettig was. De voorzitter: Ik daag U uit dat te bewij- n. Dhr. Dorst: Het was toch niet aangeplakt. De voorzitter: Het stuk is door dhr. Leu ne getikt en aan de gemeentebode gegeven om aan te plakken. De heren Dorst en Moerland geven daar na toe, dat hun gedachte dat het een on wettige vergadering was, onjuist is geweest. Weth. Moerland onderstreept hierbij, dat deze gedachte opkwam omdat het niet aan geplakt stond. Weth. Goedegebuure vindt dat er meer onreinheid ter sprake komt bij dichting van dit slop dan dit ooit in het slop zelf het geval is geweest. De voorzitter vindt dat thans de menin gen volledig zijn uitgewisseld. Uiteindelijk blijkt trouwens, dat het de raad in feite goed heeft gedaan dit alles nu eens tot en mét te hebben uitgesproken. En het is geen onverstandig man, die toegeeft, een fout te hebben gemaakt, zoals bijv. dhr. Dorst toe gaf, evenals weth. Moerland. Door dit debat was het wantrouwen en de grieven uiteraard geheel weggenomen, al ging het er even pittig naar toe, omdat ten slotte alle leden moesten concluderen, dat dit slopje toch alles bij elkaar genomen dit vele zout in de pap niet waard was. In stemming komt dan ook het voorstel van B. en W. (meerderheidsvoorstèl) het slop te dichten door het bij de ruimte voor de ambtswoning te trekken. Tegen stemmen de heren Moerland, Dorst en den Engels man. Voor G. Goedegebuure, Geluk, Rid derhof en Stols. Het besluit van het wezen-armbestuur om het presentiegeld van de voorzitter van f 25,op f 50,te brengen wordt z.h.st. goedgekeurd. RONDVRAAG Dhr. Stols: Ik wil voorstellen om met de nieuwe riolering gelijk te trachten een paar goede openbare urinoirs te plaatsen. Dit zal worden bekeken. Dezelfde dringt aan op overname van de suzannapolder van het Polderbestuur. De voorzitter zal contact met dit college opnemen. Dhr. Stols vraagt ook of de ver goeding al geregeld is van de meerdere kos ten grondaankoop door de bewoners van de rampwoningen in de Suzannaweg. De grond is door de gemeente gekocht voor f 2.en voor f 4.50 verkocht. Hij vraagt ook of de bewoners daar de 3 meter grond die ze voor hun huis bijkregen kunnen om heinen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 1