EENDRACHTBODE Toen de bevrijding naderde Het Landbouwschap Schip zonder roer Recht op de „Zijden Erewimpel" van het Rode Kruis en het campagnebord voor Zeeland Bevrijdingszegel RANG *ï)e PM/mpeunfi van demsfe tang. M lie JAARGANG No. 20 TWEEDE BLAD 1 APRIL 1955 97 pet» van de gezinnen lid Jaarvergadering afdeling St. Filipsland ST. ANNALAND -m Landbouw en Veeteelt L. K. VAN DER LINDEN lil Pasen 19451 April. Er staat een flinke Westerstorm, maar dat is het ergste niet in het bezette gebied. Het luchtalarm vreet aan de toch al afgetobde zenuwen der mensen. Maar toch is het Pasen. En velen scheppen de laatste havermout in de koekpan om er met wat water een koek van te bakken en herinneren zich daarbij de vele andere Paasdagen met de grote overvloed. O, wat staan er vele plaatsen leeg in de gezinnen. Ondergedoken, weggevoerd, neergeschoten, ieder gezin heeft zijn eigen leed. Zo gaan er in het hongerende Westen die eerste Paasmorgen toch nog duizenden ter kerke en horen over de Opstanding en over het Leven. Heeft God ons nu werkelijk verlaten O Heere sta ons bij. Ik verga, doe mij toch barmhartigheid aan." Pasen 1945, ook in het bevrijde landsdeel, ook op het eiland Tholen. Een bid stond voor de nood in het Westen, een zich heroprichtend eiland, dat alleen nog vreest en beeft over het lot van de vele andere eilandgenoten in het Westen. Pasen 1945 de bevrijding naderde meer en meer Maar over de vorderingen in het Westen verstrekte de B.B.C. geen mededelingen. Wel werd bekend gemaakt dat het leger van Montgommery oprukte in de richting van Munster, Dortmund en Hannover. De flanken werden uitgebreid naar de Ned. grens. De plaats Dersten was bereikt en een geallieerde colonne staat 5 km voor Berken. De Canadezen 3 km voor Emerich. In het Zuiden is het leger van Patton Wurzburg gepasseerd en onderweg naar Neurenberg. De troepen zijn doorgedrongen in Mannheim en nog nooit is zoveel oor logsmateriaal buit gemaakt. ,,Dit is het eindezeggen de Duitsers daar zelf. Ber lijn werd voor de 36ste maal door Mosqui to's aangevallen. Er werden zoveel agenten gesignaleerd die vredesonderhandelingen aanknopen in neutrale landen, dat het Engelse ministerie van buitenlandse zaken een speciaal regis ter van hen aanlegde. Maar de eis bleef: onvoorwaardelijke overgave." Intussen om maar een voorbeeld te noemen vroeg men in een kapperswin kel in bezet gebied voor het scheren drie en voor knippen 5 aardappelen. Op het Thoolse postkantoor bestond met ingang van 3 April gelegenheid voedsel pakketten voor Noord-Nederland af te ge ven. In Overijsel gloorde de bevrijding reeds. Maar in het Westen moest men het vanaf begin April met 600 gram brood per week per man doen. Dat is dus 6 ons voor 7 dagen. De bakkers konden het sombere bericht niet meer voor zich houden dat er met deze verdeling nog maar voor een week of drie meel meer was. Alles was geisoleerd. Zou het nog langer duren dan deze drie weken 1 In bevrijd gebied geloofde men dat niet. Enschede werd tijdens de Paasdagen be vrijd en van overal waren er de berichten over de oprukkende legers der bondgenoten. In Tholen hield men in de Paasweek een collecte ,,Zuid helpt Noord" en voor de inmiddels ook ingestelde H.A.R.K. (Hulp actie Rode Kruis). Deze collecte bracht niet minder dan f 17.344,op. De Hark kreeg tot taak zich speciaal bezig te houden met de verdeling van kleding, schoeisel, huisraad, e.d. Inzonderheid voor a.s. moe ders werden speciale baby-pakketten uitge reikt. Ja, in het bevrijde deel zag Pasen 1945 er toch wel heel anders uit dan in het bezette deel van ons land. Herinnert U zich Pasen 1945 nog Was LI toen al in het bevrijde deel of zuchtte U nog steeds onder het zwaard van de bezetter en het steeds scher per mes van de honger Vorige week Donderdag werd in het ver enigingsgebouw de jaarvergadering gehou den van de afdeling St. Filipsland van het Ned. Rode Kruis. Er was goede opkomst, toen dokter Menger als voorzitter van deze afdeling de aanwezigen een welkom toeriep. Hij memoreerde het uitgevoerde werkplan in 1954, dat voor deze afdeling inderdaad een groot succes is geworden. Ze overtrof de collecte tijdens de landelijke campagne ge houden onder auspiciën van het bestuur en met medewerking van de chr. vrouwen verenigingen alhier en in de Polder de stoutste verwachting. Spreker brengt daar voor ook van deze plaats alle medewerkers (sters) nog hartelijk dank. Ons devies blijven: heb voor Uw naaste over, wat U voor Uzelf over hebt. Ook de actie ledenwerving is bijna voor 100 geslaagd. Er kunnen er toch nog meer bij. Laat ieder in deze propageren, ver zocht de voorzitter, opdat er niet één gezins hoofd meer achterblijft. De eerste belangrijke actie van het Jeugd Rode Kruis slaagde wel bijzonder. Het be trof een inzameling van goederen, speelgoed en leermiddelen voor de rampgetroffenen en economisch zwakke gebieden in Grieken land. Dokter Menger dankte ten aanzien hiervan in het bijzonder de onderwijzeres, zowel hier als in de Polder. De briefkaartenactie wordt eveneens zeer gewaardeerd. Het is iets van, door en voor de jeugd. Het houdt de kinderen op nuttige wijze bezig en het verschaft levensvreugde aan ouden van dagen en zieken, dikwijls een vergeten groep. Laat ons ook in deze Hem blijven volgen, die het zwakke en het verstotene zocht. De Organisatie van een plasma-avond had ook een goed verloop. Een normaal ver schijnsel is immers, dat er circa 20 minder opkomt, dan er zich opgeeeft. Bij ons was het aantal liters bloed hoger, dan we had den verwacht. De volgende maand hopen we weer een plasma-avond te organiseren. Voor de E.H.B.O.-cursus gaven zich 40 personen op. Aan de cursisten wordt vol gend jaar een diploma uitgereikt. Uit het financieel verslag van penning meester L. Sinke bleek, dat aan collectes, acties, enz. was ingekomen 4536,76. Uit gaven door overdracht aan Hoofdbestuur, aankoop materialen Jeugd Rode Kruis, E.H.B.O., plasma-avond, waarna er nog een batig saldo van 1707,95 was over gebleven. Dit betekende in vergelijking met 1953 een kapitaal-stijging van 1000, Het jaarverslag door secretaris A. Lubruère, in details uitgewerkt en geestig voorgedragen werd met grote aandacht ge volgd. Door een intensieve propaganda is het ledental vorig jaar Juni op 510 gebracht. Het aantal gezinnen in St. Filipsland en de Polder bedraagt in totaal 560. De wapens zijn gesmeed om ook deze laatsten tot over gave te dwingen. Blijkens het financiële jaarverslag van het Ned. Rode Kruis liggen de St. Filipslanders 365 8/10 boven het zgn. streefbedrag van 1.per inwoner. En dit gaf recht op het campagnebord voor Zeeland. In een later ontvangen schrijven van het Hoofdbestuur bereikte deze afdeling de voor haar welhaast ongelooflijke mededeling dat St. Fililpsland ook landelijk gezien, de hoogste bijdrage leverde en recht heeft op de „zijde Ere wimpel". De uitreiking van beide onderscheidings tekens zal op ceremoniele wijze plaats heb ben. De heer Labruyère kon iets vertellen van de boottocht, die het Rode Kruis had aan geboden voor chronische patiënten. Verzor ging en programma was boven alle lof ver heven. Een zuster van de secretaris had deze tocht meegemaakt. Nadat de voorzitter de secretaris dank gebracht had voor dit prachtig jaarverslag, deelde hij mede, dat burgemeester de Jonge en weth. Mol door andere werkzaamheden verhinderd waren te komen. In de vacature L. Sinke werd als penningmeester met grote meerderheid van stemmen benoemd Ds. Smit Geref. Predikant te Anna Jacoba Polder. Leden van de kascommissie zijn M. Breeman en P. de Raat. Aan de oud-Penningmeester Sinke, die binnenkort naar Middelburg vertrekt, werd hartelijk dank gezegd, voor deze wel zeer vruchtbare zittingsperiode in het bestuur en zijn goede werk voor het Rode Kruis in het algemeen en voor deze afdeling in het bij zonder. Dokter Menger verklaarde namens het bestuur hem node te zien gaan, maar hoopte dat hij ook in Middelburg het Marine-devies indachtig zou zijn: „Ziet, dat U er bij komt." Als aandenken kreeg dhr. Sinke een door een bestuurslid gemaakte fraaie kapstok en een stukje „handenarbeid" van het Jeugd Rode Kruis. Zichtbaar getroffen door deze waarderende woorden en mooie cadeaux aanvaarde dhr. Sinke deze onder hartelijke dank. Daarna sloot de voorzitter met een beroep op aller steun en de wens om met Gods zegen naar beste vermogen te doen en te steunen tot heil van het Rode Kruis. Ter herdenking van het feit dat het op 5 Mei 1955 10 jaar geleden zal zijn dat geheel Nederland werd bevrijd, geeft PTT een speciaal zegel, zonder toeslag, uit in de waarde van 10 cent. De ontwerper, dhr. R. J. Draijer te 's Gra- venhage heeft als hoofdmotief op het schar lakenrode zegel een vlammend zwaard uit gebeeld. Het zegel werd uitgevoerd in ko perdiepdruk rotogravure De zegels zullen van 4 Mei a.s. af ge durende de gehele maand Mei aan de post kantoren verkrijgbaar zijn. De technische gegevens zijn de volgende: Vellen van 10X10=100 zegels. Grootte van het zegel 24.25 bij 31.55 mm. Grootte van de beeldrechthoek 21.25 bij 28.55 mm. Tan ding: 12J/2 12. Papier: met watermerk (cir keltjes). Gomming normaal. Het zegel wordt gedrukt bij Joh. Ensche dé en Zonen, Grafische inrichting N.V. te Haarlem. VRIJWILLIG OF GEDWONGEN Het belangrijkste kenmerk van de Stich ting voor de Landbouw was, dat deze ont staan was door de vrijwillige samenwerking van de organisaties van boeren, tuinders en landarbeiders. Een kenmerk van deze orga nisaties is eveneens, dat de leden vrijwillig toegetreden zijn. Men kan lid worden als men wil; men kan ook weer bedanken als men wil. Een dergelijke organisatie noemt men privaatrechtelijk. Het Landbouwschap heeft zeggingschap over alle boeren, tuinders, loonwerkers, ver- veners, bijenhouders en landarbeiders. Nie mand van hen kan zich aan het gezag van het Landbouwschap onttrekken. Daarom is het Landbouwschap publiekrechtelijk. Het is een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie afgekort P.B.O. Dit alles klinkt nogal ingewikkeld, maar in hun dagelijkse leven hebben bijna alle boeren en tuinders al lang te maken gehad met een publiekrechtelijke instelling. Ieder een weet wat een waterschap, een polder, een hoogheemraadschap is. Iedereen, die grond in eigendom heeft in een waterschap, is onderworpen aan de verordeningen van dat waterschap. Dat kan ook niet anders. Als men zich alleen aan deze verordeningen zou moeten onderwerpen als men daar zin in had, zou het er met de waterschappen en polders maar raar uitzien in ons land. Een goede verzorging van de dijken, een afdoende bescherming tegen het water, een goede afvoer van het water, zou dan niet mogelijk zijn. Om dat wel mogelijk te maken moeten allen in zo'n polder meewerken. Het Landbouwschap gaat niet over men sen, die in dezelfde polder of in hetzelfde waterschap wonen, maar over mensen, die hetzelfde beroep uitoefenen. Het gaat over allen, die in de land- en tuinbouw werk zaam zijn; onverschillig of ze een eigen bedrijf hebben dan wel een pachtbedrijf; on verschillig ook of zij ondernemer zijn dan wel arbeider. Het Landbouwschap moet de belangen verdedigen van allen, die in land en tuinbouw werken en heeft daarom zeg genschap over hen allen. Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel VERKEERSEXAMEN Het schriftelijk verkeersexamen, op 8 Maart jl. werd afgenomen van 49 leerlin gen, nl. 14 van de openbare en 35 van de bijzondere school. Hiervan slaagden er resp. 14 en 33, dus in totaal 47. Het practisch gedeelte volgde deze week Maandag. Er waren er 3 afwezig, zodat 44 leerlingen op de fiets gingen (13 van de openbare en 31 van de chr. school). Er slaagden 28 van de 44 deelnemers. Van de 16 gezakten waren 4 leerlingen van de openbare en 12 van de chr. school. Tot de besten behoorden (niet meer dan 2 fouten) Kees v. d. Meer en Kees Gunter van de openbare en Sina Ridderhof van de chr. school. Maar allen weten nu wat ze moe ten doen op de weg. Met de examinatoren (Rijkspolitie) hopen we dat het geleerde steeds practisch zal worden toegepast. JAARVERGADERING BOERENLEENBANK Afscheid van voorzitter Bergers en secretaris Boogaard De Coöp. Boerenleenbank „St. Annaland" hield Dinsdag 29 Maart haar jaarvergade ring bij W. Rijnberg Mzn. Er waren 54 le den aanwezig. Voorzitter Bergers heette burgemeester v. d. Bos en oud-bestuurslid J. A. Heijboer bijzonder welkom en memo reerde het overlijden van het oud-bestuurs lid Iz. Overbeeke. De Bank had weer een goed jaar. De omzet steeg met circa 10% op het toch al grote bedrag van vorig jaar en bereikte de ruim 14)^ millioen gulden. Om precies te zijn gaf de rekening over dit 42e boekjaar een eindbedrag aan van f 14.596.556,36 aan ontvangsten en uitga ven, waarvan ontvangen aan spaargelden f 1.883.101,03, van rekeninghouders een be drag van f 6.377.700,55 en bij de uitgaven terugbetaald aan de Spaarbank een bedrag van f 1.747.243,67, in lopende rekening een bedrag van f 6.867.574,49 met een een be drag van op de reserve gebrachte winst ad f 13.215,91. De balans toonde aan beide zijden een bedrag van f3.518.289,60 met een saldo winst van f7315,38. De rekening en balans, uitvoerig toge- licht door de voorzitter werd onveranderd vastgesteld en kassier Goedegebuure gede chargeerd. Bij punt bestuursverkiezing verklaarde voorzitter Bergers, zoals ook op de agenda was vermeld, dat hij zich niet meer herkies baar stelde. In 1918 volgde hij zijn vader in het bestuur op en in 1932 werd hij voor zitter. 37 jaar is hij dus bestuurslid geweest, waarvan 23 jaar voorzitter. Ik heb, aldus dhr. Bergers, de groei en bloei van onze Bank mogen zien, niettegenstaande de vele spanningen die zijn meegemaakt door twee maal een wereldoorlog, evacuatie geldzui- vering en ook de crisisjaren. Slechts één maal is in al die- tijd een verlies geleden door de bank. Het is mij een eer geweest met het bestuur, raad van toezicht en kas sier te mogen werken, ja niet alleen een eer, ook een groot genoegen. Hij brengt hulde aan de oud-bestuursleden, wijlen Pol derman, M. J. Heijboer, B. Kodde, N. Bruijnzeel, C. Moerland en Iz. Overbeeke. Daarbij noemde hij ook de kassiers, de tegenwoordige in het bijzonder om zijn eer lijkheid, tact en ijver. Het is niet omdat hij deze taak graag neerlegt, maar vanwege de ouderdom, dat hij meent hiertoe te moeten overgaan. Hij dankt nogmaals allen voor de medewerking Daarna neemt de vice-voorzitter dhr. C. J. J. Kooijman het woord en richt zich tot de heer Bergers. Hij dankt hem namens de leden, bestuur, raad van toezicht, kassier en verder personeel voor al datgene, wat de voorzitter in die lange reeks van jaren pres teerde. Voor dat alles kunnen we niet vol doende onze dankbaarheid tonen, aldus spre ker, die behalve de data van benoeming van dhr. Bergers nog enkele cijfers noemt, waaruit de groei van de Bank blijkt. Zo steeg het aantal spaarders in zijn periode van 211 tot 2003, het balanstotaal van f 175.000,tot 3J/2 millioen, de omzet van f338.000,tot 14.596.000,Dagboekpos- ten van f615,tot op heden f25.645, Dit moge dan niet alles Uw werk zijn, dat is toch voor een belangrijk deel aan Uw ijver en inspanning te danken. U was niet alleen een goed financier mensenkenner, maar ook iemand wien men het vertrouwen schonk. Het boekhoudbureau is ook Uw initiatief geweest en al staat dit nog in de kinderschoenen, het groeit toch ook al. We weten allen dat dit besluit U zwaar valt, omdat U aan onze Bank verknocht zijt, maar kunnen U besluit anderzijds bil lijken. Als blijk van de waardering voor al dit werk stel ik de leden voor U de hoogste onderscheiding te verlenen, die onze Bank kan geven, nl. het ere-voorzitterschap. On der luide bijval werd dit voorstel aangeno men. Daarna overhandigde de vice-voorzit- ter als stoffelijk blijk van waardering aan dhr. Bergers de zes delen van „Wereldge schiedenis" door J. W. Merkelbach. In het eerste deel is geschreven: „Aangeboden door de Coöp. Boerenleenbank „St. Annaland" te St. Filipsland als blijk van waardering voor Uw verdienstelijk werk als bestuurslid/ voorzitter" met data en ondertekening door bestuur en raad van toezicht. komen vroeg in 't voorjaar Koopbijdig SP^UTOL Dhr. Bergers verklaart zeer onder de in druk te zijn voor deze waarderende blij ken, waarvoor hij dank zegt, maar waarbij hij een groot deel van de lof overbrengt op zijn medebestuursleden en inzonderheid op de arbeid wijst van de kassier. Burgemeester J. van den Bos spreekt de scheidende voorzitter daarna eveneens toe. Spreker zegt nu tweemaal een vergadering van de B.L.B. te hebben bijgewoond en is daarbij tot de bvertuiging gekomen dat dhr. Bergers zijn functie met kennis van zaken vervulde. Gehoord de vele jaren, die U als zodanig werkzaam was, moet dit onze be wondering afdwingen en vooral voor de jeugd in ons midden tot een voorbeeld zijn. Vooral in de dertiger jaren moet er veel moed toe nodig zijn geweest vol te houden. Spreker dankt hem namens de gemeente voor het gedane werk en feliciteert hem met het ere-voorzitterschap, waarvan hij hoopt dat dhr. Bergers het nog vele jaren mag zijn en de verdere groei en bloei van de Bank mag aanzien. Dhr. Bergers zegt in zijn dankwoord dat de cijfers van deze balans wel bewijzen, dat de Dorpsgemeenschap met een B.L.B. is gediend. Tot stemming overgegaan wordt uit een voordracht van 3 personen gekozen de heer J. J. Mosselman. Vooraf was bestuurslid C. J. C. Boot herkozen. Daarna moet voorzien worden in de va cature W. A. Boogaard, die als lid van de raad van toezicht zich eveneens wegens ge vorderde leeftijd niet meer herkiesbaar stelt. De voorzitter wijst er op, hoe dhr. Boo gaard deze functie in 1941 aanvaardde en in 1947 secretaris van dit college werd. Die jaren heeft hij nuttig en goed werk verricht. Om dezelfde motieven als spreker treedt hij thans af. Dhr. Boogaard dankt voor deze woorden en vindt dat men ter zijner tijd zo'n besluit moet nemen. In de vacature wordt benoemd J. P. Kloet. Bij punt „mededelingen" zegt de voorzit ter dat het aantal spaarders van 1933 tot 2000 is gestegen, voorschotnemers zijn er 68, rekening-couranthouders buiten de vei ling om 178 en 300 van de veiling. Dag- boekposten 25.645 in 1954 of gemiddeld 500 per week, d.w.z. 100 per zitting. Het ledental steeg tot 598. Het boekhoudbureau loopt nog wel niet hard, maar groeit toch ook. Er zijn nu circa 200 jeugdspaarders. Bij de rondvraag dankt dhr. G. Goede gebuure de scheidende functionarissen nog eens namens de leden, waarna de nu ere voorzitter Bergers deze door hem geleide laatste vergadering sluit met de wens dat 1955 voor de landbouw de kurk waarop deze gemeente rust een goed jaar mag zijn en met de hoop volgend jaar allen weer in gezondheid te mogen ontmoeten. BEKALKING NA DE TIJDELIJKE TOEDELING IN DE HERVERKAVELINGSGEBIEDEN OP THOLEN In verschillende polders in de herverka- velingsgebieden op Tholen met name de Scherpenissepolder en de Schakerloopolder enz., zijn de gronden vaak kalkarm. De kalktoestand van menig perceel is niet in orde hetgeen wil zeggen, dat de gronden daar zuur zijn en een te lage p.H. hebben. Voor de herverkaveling zijn in genoemde polders reeds vele tonnen kalk en schuim aarde verstrooid met verbluffende resulta ten; Een ruimere gewassenkeuze kon worden toegepast. Hogere opbrengsten werden verkregen. De grond kon gemakkelijker bewerkt worden. Men kon vroeger beginnen met de voor jaarswerkzaamheden. Het werd dus beter boeren. Na de diverse cultuurtechnische werken in de herverkavelingsgebieden mag worden verondersteld dat door: Betere afwatering; Betere ontwatering; Betere ontsluiting; Betere perceelsvorm; Meer egale percelen; beter boeren mo gelijk wordt. Bovengenoemde factoren geven echter niet alleen het maximale rendement van de gewassen, indien men de bemesting, het gebruik van prima zaaizaad; de vruchtwis seling, het ontsmetten van het zaad ver waarloost. Op de kalkarme gronden kan men niet alleen met hoge stikstof-, hoge fosfaat- en kalibemestingen de maximum opbrengsten verkrijgen. De wet van het minimum zegt immers dat de groei van de plant zich richt naar die hoeveelheid meststof die het minst in de grond aanwezig is. Het is dus noodzakelijk nu meer aandacht te schenken aan de bekal- king dan vóór de herverkaveling wil men het hoogstmogelijke rendement behalen. De volgende punten zijn van groot belang bij het bekalken. A. Bouwland. Ie. Een slechte kalktoestand heeft lagere opbrengsten ten gevolge, speciaal bij voeder- en suikerbieten, erwten, bonen, gerst, klaver en eventueel kunstweide. 2e. Bij een goede kalktoestand heeft men minder risico, minder last van slempig- heid, ruimere gewassenkeuze. 3e. De juiste hoeveelheid benodigde kalk is voor ieder perceel zeer verschillend en men weet pas de juiste hoeveelheid na voorafgaand grondonderzoek. Te weinig kalk is nadelig, te veel kalk kan ook nadelig zijn i.v.m. ziekten, mangaangebrek bij bieten en granen, schurft bij aardappelen. 4e. De keuze van de soort kalkmeststof is belangrijk, in het bijzonder de prijs per percentage, zuurbindende bestanddelen en het voorkomen van nevenbestand delen. Schuimaarde is voor de geëgali seerde gronden een zeer goede kalk meststof, deze meststof bevat ook or ganisch stof en werkt zeer structuur- verbeterend. 5e. Het inwerken moet vooral zorgvuldig en voldoende diep geschieden. Bekalk daarom nooit bij nat weer en werk steeds, de meststof direct in, om korstvorming te voorkomen. Strooi liefst over de stoppels vóór de stoppel bewerking. Geef bij voorjaarsgiften, vooral bij bieten en erwten een lichte bekalking tenminste 14 dagen voor het zaaien. Regelmatig strooien is zeer gewenst om plekken met veel en andere met te weinig kalk te voorkomen. Dus met een kunstmest strooier B. Grasland. Ie. Zaai niet onmiddellijk graszaad voor blijvend grasland op kalkarme grond na de egalisatie. Zaai eerst een graangewas. Geef dan over de graanstoppel een schuimaarde bemesting. 2e. Indien grasland is blijven liggen, dus niet geëgaliseerd, strooi dan over de zode schuimaarde. 3e. Indien de kalktoestand slechts weinig te wensen overlaat is een geregelde be mesting met thomasslakkenmeel aan te bevelen. Het is wellicht dringend noodzakelijk reeds nu de schuimaarde te bestellen en zo vlug mogelijk een grondmonster van Uw nieuw toegedeeld perceel te laten nemen. Indien men zo de kalkbemesting toepast hoeft tussen de tijdelijke en de definitieve toedeling de grond niet armer aan kalk te worden, maar kan men er zorg voor dragen, dat het na de herverkavelingswerkzaamhe den inderdaad beter boeren wordt, met ho gere opbrengsten en betere financiële resul taten. De assistent A, R.L.V.D. J. Markusse. EEN ROMAN UIT VLAARDINGEN door In de buurt van het Staatsspoorstation zagen ze een groep mensen bij elkaar staan. „Een opstootje, jongens!" meende Bernard. „Laten we eens kijken, wat er aan de hand is Dichterbij gekomen bleek hen, dat een troepje heils soldaten een straatprediking hield. Ze bleven er even bij staan. Een vrouwelijk officier sprak. Het licht van een straatlantaarn viel haar vol in het gezicht. Barend keek geboeid naar het knappe, bleke gezicht met de lichtblauwe, min of meer droeve ogen. De anderen wilden verder. Paula trok aan Barend's arm. „Ja, zo meteen," antwoordde hij nors. Opeens wist hij, op wie de spreekster leek. Op Antje Hij hoorde niet, wat er gesproken werd, keek alleen maar. De vrouw was uitgesproken. „Halleluja, halleluja, amenantwoordden de andere heilsoldaten. Er werd een lied ingezet en Barend was opeens nuch ter. Helder en vol klonk uit een twaalftal monden: De Heer is mijn Herder, 'k Heb al wat mij lust. Hij zal mij geleiden Naar grazige weiden. Hij voert mij al zachtkens Aan waat'ren der rust. Antje's lieddacht Barend ontzet. „Toe, Barend, ga nou mee!" drong Paula aan. Zij trok weer aan zijn arm, maar hij maakte zich los en duwde haar ruw van zich af, zonder zijn ogen van de luitenante af te laten. Paula keek verwonderd naar hem omhoog, haalde de schouders op en greep de vrije arm van Bernard. „Ga mee, jongens," zei ze; „laat die gek maar staanHij gaat zich bekeren, geloof ik." Zij schaterde het uit over haar eigen grap en trok de anderen mee. „Barend, kom Jóriep Arend van Brakel, maar deze hoorde het niet eens en zong ontroerd de volgende verzen mee. De vrienden vonden het bij nader inzien toch te gek om Barend achter te laten. Bovendien wist Bernard geen raad met het beschonken meisje. Na een eind ge lopen te hebben, keerden zij dan ook, zij het onder protest van Paula, terug, maar zij vonden Barend niet. De heils-soldaten waren vertrokken en het publiek had zich verspreid. Antje's gezang," mompelde Barend telkens, „en die vrouw had Antje's ogen. Antje kon precies eender kijken als ze ergens verdrietig over is. Zou ze nu ook verdriet hebben Hij liep naar de stad terug, zonder meer aan de anderen te denken of op de weg te letten. Aldoor zag hij de lichtblauwe ogen voor zich en klonk hem Antje's lievelingslied in de oren. Onwillekeurig floot hij de melodie zacht voor zich heen. „Hoe kan ik mij toch met meiden als Paula en derge lijke afgeven, terwijl een meisjes als Antje op mij wachtverweet hij zichzelf. „Dat moet afgelopen wezen. Ik bemoei me met geen andere meisjes meer." Zonder dat hij het bedoeld had, stond hij voor de kazerne. Hij liep meteen door naar de kleine kamer, die hun drieën voorlopig als onderofficierskamer aan gewezen was en lag tien minuten later in bed. Meer dan een uur daarna kwamen Bernard en Arend thuis. Zij keken beiden verwonderd naar de rustig slapende Barend. „Daar maken wij ons ongerust overmopperde Bernard. „En die vent ligt hier kalm te maffen Een mooi nummer om mij met die dronken sloerie op te schepenZou ik hem eens een veldfles water in zijn nek laten lopen „Nee, wees nou wijzer," waarschuwde Arend. „Er is alle kans, dat hij je dan de kamer uittrapt." „Antje's ogen," mompelde Barend in z'n slaap. „Antjegrinnikte Bernard. „Dat is zeker die madonna van hem. Daar is het tenminste net een naam voor. Zou hij haar vertellen, hoe best hij vanavond uit geweest is Je schrijft zeker ook precies aan jouw Marie, wat je vanavond allemaal met Jopie beleefd hebt in de stad en in het bos „Je bent dronken," antwoordde Arend nijdig; „zie maar, dat je gauw onder de wol komt. Je zwamt als..." Arend en Barend, met een Maria en een Madonna, wat een bak viel Bernard hem grinnekend in de rede. Hij liet zich, gekleed en wel op z'n krib vallen en sliep vrijwel onmiddellijk. Zondagmorgen moest Barend er heel wat over aan horen, dat hij niet bij de anderen gebleven "was. „Je hebt me wat moois klaargespeeldmopperde Bernard, die een flinke kater had. „Ik wist Paula bijna niet kwijt te raken en toen gaf Beppie mij nota bene de schuld „Hoe is dat afgelopen vroeg Barend, nauwelijks geinteresseert. „Nou, we hebben haar met z'n allen thuisgebracht." Bernard grinnikte. „Je moet de groeten hebben van haar papa. Hij was natuurlijk erg vriendelijk en zou je graag persoonlijk willen bedanken voor je goede zorgen." „Ik zal wel oppassen," bromde Barend; „ze zien mij daar niet meer. Ik heb er schoon genoeg van." „Ja, voor een paar dagenspotte Bernard. „Je gaat heus wel weer naar Paula terug. Het zou ook wel stom zijn om het niet te doen. want ik vertel je, dat die weet, wat een jongen toekomt. Ik hoopte al half, dat Beppie kwaad weg zou lopen, dan had ik mij wel met Paula geamuseerd!" (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 5