Landbouw en Veeteelt ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET ST. FILIPSLAND Overtollig Maagzuur... KOMT U OOK ROZEN KNIPPEN 1 In verband met de herdenking van de bevrijding is in deze gemeente een comité gevormd dat reeds een voorlopig programma samenstelde. Dames boven de 16 jaar wor den verzocht zich voor het maken van papieren rozen aan te melden in het Dorps huis op Donderdag 6 April des avonds om 7 uur. Schaar mee te brengen. DIAMANTEN BRUILOFT Maandag 21 Maart herdacht het echtpaar M. v. d. Hoek-Hengstmengel het feit dat zij 60 jaar in de echt waren verbonden. De beide oudjes hebben dit heugelijk feit in stilte met de familiekringe gevierd. De echtgenoot is nog zeer goed ter been. Elke dag maakt hij zijn vaste wandeling door het dorp. Nog onze gelukwensen met deze diamanten bruiloft. VAN DE ZOLDER GEVALLEN Zaterdagmiddag kwam onze dorpsgenoot dhr. A. P. Bout van de zolder der vml. Centrale zodanig te vallen, dat er genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Directe overbrenging naar het ziekenhuis bleek noodzakelijk. GEVONDEN VOORWERPEN Inlichtingen omtrent 1 paar kinderschoen tjes en een nieuw kinderschoentje zijn te verkrijgen bij de Postcommandant der Rijks politie, Kon. Julianastraat 5. OUDERAVOND NUTS KLEUTERSCHOOL Vrijdag 18 Maart vond een ouderavond plaats in de Nutskleuterschool. De voorzit ter heette, de aanwezigen met een kort woord welkom en gaf daarna aan de leid ster der school, mej. den Engelsman, de ge legenheid door de kinderen enige spelletjes te doen uitvoeren. Na afloop daarvan nam de voorzitter opnieuw het woord speciaal om mej. Knuist, die jaren als helpster aan de kleuterschool verbonden is geweest, doch deze wegens haar voorgenomen huwelijk heeft verlaten, hartelijk dank te zeggen voor haar werk en haar een goede toekomst toe te wensen, met de mededeling dat een trouwcadeau nog zou volgen na opgave van wensen. Tevens werd medegedeeld, dat tengevolge van de activiteit van de Burgemeester St. Maartensdijk een geheel moderne kleuter school zal krijgen, geschenk uit Zweden. Mej. den Engelsman hield vervolgens een kleine causerie over het fröbelwerk, in aan sluiting waarop het werk der kinderen kon worden bekeken. Na een pauze met kopje koffie werden nog enige films vertoond van culturele strek king, waarna de avond werd gesloten. EEN GEDENKPLAAT Ter gelegenheid van de herdenking van het feit dat tien jaren geleden de tweede wereldoorlog een einde nam en ons land weder werd bevrijd, is in deze gemeente een kleine commissie gevormd, welke wil trachten te komen tot de oprichting van een eenvoudige gedenkplaat in de pui van het gemeentehuis, dit ter herdenking van hen die in deze oorlog het leven lieten voor de bevrijding, speciaal de inwoners van St. Maartensdijk onder hen. Een dezer dagen zal bij ieder een lijst worden gepresenteerd, teneinde de nood zakelijke gelden te verzamelen. De bedoeling is de plaat op de avond van 4 Mei met een korte plechtigheid te ont hullen na afloop van de kerkdienst welke die avond zal worden gehouden. AANRIJDING Dinsdagavond circa 6 uur had op de Poortvlietsedijk bij het begin van het rijwiel pad een aanrijding plaats tussen dhr. L. uit Tholen (op fiets) en dhr. v. D. uit Stave- nisse (op brommer). Vermoedelijk heeft dhr. L., die uit de richting Poortvliet kwam, in de veronderstelling verkeerd dat v. D. de rijweg zou houden, waarbij hij op het rijwielpad naar links uitweek om hem te laten passeren. Het gevolg was dat v. D., die het rijwielpad wel opreed tegen de fiets aankwam. L. werd tegen de grond gesmakt. Dokter Helleman die eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk voor verder onderzoek. Ver moedelijk heeft hij een beenbreuk, v. D. kwam er met een paar ontvellingen af. De politie stelde zich ter plaatse op de hoogte. 55 JAAR 29 Maart a.s. hoopte het echtpaar v. d. Werff-Nieuwkerk hun 55 jarig huwelijks feest te herdenken. Ongetwijfeld kan het echtpaar belangstelling tegemoet zien. Onze gelukwensen. BURGERLIJKE STAND over de maan Februari 1955 Geboren: Johanna Maatje, dr. van Willem Her- manus Lindhout en Maatje Johanna Uijl. Dirk, zn. van Willem Hermanus Lindhout en Maatje Johanna Uijl. Elizabeth: dr. van Heimen Bouman en Cornelia Potter. Huwelijken: Cent Goedegebuure 27 jr. en Kommertje Heijboer, 27 jr. Jacob van Nieuwkerk 21 jr. en Cornelia Elizabeth Quaak, 20 jr. Gilles Karei Johannes Krijger, 67 jr. en Cornelia den Haan, 50 jr. Overleden: Adriana Slootmaker 3 mnd., dochtertje van Marinus Cornelis Slootmaker en Cor nelia Willemijna van Tiggelen. Ingekomen personen: Reinier Verburg, uit Kortgene. Leendert H. v. d. Jagt, uit B. op Zoom. Vertrokken personen: Adriaan Leendertse naar Wissekerke. Christina Buijs naar Steenbergen. Gerardus Schipper en gezin n. Vlissingen. Bastiaan A. van Dijke en gezin naar Oud-Vossemeer. HUISSLACHTINGEN Gedurende de maand Februari zijn in deze gemeente 27 huislachtvergunningen uitgereikt. VERGADERING BOERENLEENBANK Op de vanavond te houden jaarver gadering van de Coop. Boerenleenbank treedt dhr. J. v. Nieuwenhuijzen af als be stuurslid, maar is terstond herkiesbaar. Het zelfde geldt voor dhr. J. M. Deurloo, lid van de Raad van Toezicht. Als plaatsver vangende bestuursleden werden voorgedra gen de heren C. P. Bijl en Joh. v. d. Hoven GESLAAGD Op het gehouden examen voor costumière te Breda slaagden de dames Maatje Geuze, Paulien van Bemden en Jozina van Nieuw kerk die hun opleiding ontvingen van mevr. Jagt-de Groen, lerares te Scherpenisse. Voorts slaagde voor lingerie mej. Nelly Lindhout, die haar opleiding genoot bij mej. M. v. As te Scherpenisse. Bij de een brandt het omhoog - bij de ander geeft het onpasselijkheid. Maar Rennies helpen altijd. En binnen twee minuten. Met Rennies geen kuren en af wachten, maar prompt afdoende baat. Loop niet de kans van zo'n zuurbrand-aanval na een smakelijk maal. En zeker laat nooit 't genot van Uw maal bij voorbaat ver gallen door angst. Steek een paar Rennies bij U altijd En hebt U ze zelf niet nodig, ge bewijst er soms anderen een onvergetelijke dienst mee. BURGERLIJKE STAND over de maand Februari 1955 Geboren: Adriaan Johannes, zn. van W. C. Kaas hoek en A. Hooglander. Johan Adriaan, zn. van A. P. K. van Dijke en D. E. Wisselink. Getrouwd: Joh. Neele, 26 jr. en G. Moerland, 23 jr. Overleden: F. Hooglander, 75 jr. echtg. van E. 'den Braber. P. Pieterse, 77 jr. echtgen. van J. Wolse. Ingekomen personen: A. P. Oostdijk, van Bergen op Zoom. H. van Dijke, van Andijk. J. P. Bosman, van 's Gravenpolder. Vertrokken personen: Lijntje Francke, naar Hilvarenbeek. A. W. van Sprang en echtgenote naar Midwolda. H. P. Reijngoudt, naar Woerden. A. Zuidweg naar Dubbeldam. AANBESTEDING RIOOLINSTALLATIE Door het Technisch Adviesbureau van de ver. van Ned. Gemeenten is namens b. en w. aanbesteed de installatie van het rioolgemaal en gegund aan de laagste in schrijver W. de Vries en Zn. te Arnhem voor 38.087, GESLAAGD Mej. W. Braam slaagde te Arnhem voor de akte A kleuteronderwijs. Zij haalde deze na een korte studietijd. Nu op akte B af DANKBAARHEID GETOOND De inzameling Griekenland, dat enige tijd geleden door een ramp werd getroffen, terwijl ook nog voor andere streken werd gevraagd, leverde zowel in de Polder als in het dorp een groot succes op. Onder auspiciën van het Jeugd Rode Kruis werd de inzameling gehouden en opnieuw bewees St. Filipsland, dat ze de hulp en het mede leven toen het zelf in nood zat, niet is vergeten. Dit bleek uit de volgeladen vracht auto met kleren, nieuw of in goede staat, speelgoed, schoolgebruiksartikelen, enz. die aan het Rode Kruis voor genoemd doel werden afgestaan. Het pl. Rode Kruisbestuur is de inwoners hiervoor zeer erkentelijk. DOMINEE DE LINT TE ST. FILIPSLAND NAM AFSCHEID Er was wel buitengewone belangstelling van alle kerkgenootschappen en vele inge zetenen op Dinsdag 24 Maart toen Ds. E. S. de Lint, Ned. Herv. Predikant te St. Fi lipsland zijn 8-jarige periode als Herv. predikant afsloot met een afscheidsdienst in de Herv. Kerk. Niet alleen was het kerk gebouw tot in alle hoeken bezet, ook in het jeugdgebouw verbonden door een luidspreker met de kerk waren vele be langstellenden bijeen. Als tekst had Ds. de Lint Luc. 11 28 Zalig zijn degenen, die het Woord horen en hetzelve bewaren." Spreker bepaalde zijn gehoor dus bij het Woord van God en niet dat van mensen. Gedurende 8 jaar is ook hier weer de nodiging tot dat Woord, tot de Zaligmaker gekomen. Zalig nu zijn die dit horen en hetzelve bewaren. Aardse ban- ,den worden los gemaakt, wat ook nu weer blijkt, maar die dat Woord bewaren en houden gaan van de dood in het eeuwige leven, waar geen afscheid meer zal zijn. Na de predikatie werd gezongen Ps. 27 7 en dankte de dominee de gemeente voor de liefde die hij en zijn vrouw moch ten ondervinden, ook in de zeer moeilijke tijden, die men samen beleefde. Met de le den van de kerkeraad had spreker als vrienden geleefd. Hij dankte ook namens zijn vrouw de kerkvoogden en notabelen, sprak over de prettige jaren met de jeugd verenigingen en op catechisatie. Breek het opgebouwde niet af, zo pleitte Ds. de Lint. Hij dankte koster en organisten en was de Ringcollega's zeer erkentelijk voor de goede samenwerking. Allen wenste hij Gods zegen toe in de dienst des Heeren. Een vriende lijk woord richtte hij tot de predikant van de Ger. Kerk, Ds. Smit en tot burgemeester en wethouders, die hij dankte voor de grote steun. De vele sprekers, die hierpa het woord voerden getuigden van de plaats die do minee en mevr. de Lint in St. Filipsland en in de Ring hebben ingenomen. Burgemeester de Jonge wees er op, dat de predikant een gemeente verlaat die hem liefhad en die ook hij liefhad. Spreker getuigde van de waardering voor Ds. de Lint, inzonderheid tijdens de watersnood was hij een grote steun voor de inwoners. Veel was door hem ook gewerkt voor de nieuwe kleuter school. Ds. Smit wees er op, dat de scheidende predikant het Woord heeft uitgedragen en op het streven naar de kerkelijke eenheid. Andere sprekers waren Ds. Krijger van Bruinisse namen de Classis; Ds. Brons na mens de Ring Tholen; Kerkvoogd G. v. d. Dussen en ouderling de Rooij. De laatste verzocht de scheidende leraar toe te zingen Ps. 121. Ds. de Lint dankte alle sprekers en ein digde met dankgebed. Heel velen namen daarna nog met een handdruk persoonlijk afscheid van mevr. en Ds. de Lint. Wel zeer duidelijk bleek uit deze af scheidsdienst hoe zeer deze predikant ge liefd was in de gemeente en daarbuiten. Ook vele vroegere patiënten, die hij in het Ziekenhuis te Bergen op Zoom had bezocht getuigden van hun dankbaarheid. Die war me en zeer grote belangstelling bij dit af scheid zal Ds. en mevr. de Lint goed heb ben gedaan. PAK EVEN UW ZAKBOEKJE OUD-VOSSEMEER 28 Maart: Practisch Verkeersexamen. ST. ANNALAND: 29 Maart: Vergadering Boerenleenbank. ONZE LANDBOUWGIDS 1955 Als U bezig is met het lezen van deze rubriek, sla dan dit artikeltje niet over. Dit is voor iedere boer,, klein of groot, van veel belang. Een boer is een man van de praktijk, doch hij moet ook iets afweten van het waarom op zijn bedrijf. Voor sommigen van U is de landbouwgids reeds geen vreemde meer; zij zien er ook ieder jaar weer naar uit. Hen, die dit werk nog niet kennen, zou ik met klem willen raden, pro beer dit boek in Uw bezit te krijgen. U zult er nooit spijt van hebben. Het nogal vrij dikke boek telt ruim 600 pagina's. Schrik nu niet, want het is gevuld met artikelen, die zich zeer goed laten lezen. Een kleine greep uit de stof, die behandeld wordt, leert ons reeds, dat dit boek voor practische mensen geschreven is, dus voor landbouwers en veehouders. U vindt hierin artikelen over: Bodem, Waterhuishouding, bemesting, mechanisatie, bouwlandgewassen, plantenziekten, grasland, veehouderij, be drijfsgebouwen, enz. enz. Thans, nu iedere boer 's avonds nog wel eens tijd over heeft, zal dit boek bij U zeer welkom zijn; 't zal U een aangename en vooral ook nuttige tijdsverpozing schenken. De landbouwgids is te verkrijgen bij de boekhandel of door storting van 5,op giro 425300 van de Staatsuitgeverij in Den Haag. G. Postma. IS GLADIOLEN TEELT HET 20-EEUWS PAARD VAN TROJE Ja, er is gevaar. Nu de teelt van gla diolen zich de laatste jaren uitbreidt, is het noodzakelijk, een ernstige waarschuwing te laten horen. Deze gladiolen leveren een ge vaar op een ander landbouwproduct, nl. voor onze stam- en contractbonen. De gladiolen zijn besmet met een bepaald virus. Phascolus virus 2, waarvan dit ge was zelf niet lijdt. Dit virus wordt natuur lijk verspreid; meestal door bladluizen. Komt dit virus nu in aanraking met een stam- of contr.boon, dan reageert deze plant hierop met een bepaald ziektebeeld. In de 1ste plaats kan dit scherpmozaiek zijn, waarbij ook de peulen mozaiek-ver- schijnselen vertonen. In de 2e plaats kun nen we bij bepaalde rassen nog het zgn. steengrauw waarnemen. Hierbij een sterke groeiremming; soms dwergplanten. Blaadjes zijn gekroesd en voelen knapperig aan, dikwijls geel tot bruin verkleurd. Vaak treffen we een misvorming van de peulen aan. Dit zijn wel de meest in het oog lopende verschijnselen. Hieruit kunnen we wel de volgende conclusie trekken, dat het reageren van de plant op dit virus, ge paard gaat met een opbrengstderving. Dit moet natuurlijk zoveel mogelijk vermeden worden. Dit kan alleen, door geen gladiolen te verbouwen naast een perceel stam- of contr.bonen. Gaarne zou ik li allen willen verzoeken, indien U gladiolen wilt telen, vooraf even contact op te nemen met degene die een perceel land naast het Llwe heeft. Praat eens met deze man, misschien dat hij hier net boontjes wil gaan zaaien. Weet li allebei tijdig wat li plannen zijn, dan kan door een andere perceelskeuze voor deze gewassen heel wat narigheid voorkomen worden. Met samenwerking kunnen we hier alles bereiken. Ik moge dan hierbij een be roep op LI allen doen. G. Postma. (Tot onze spijt moest dit stukje wegens plaatsgebrek enkele weken overstaan. Ho- penlijk heeft het nog niet alles van z'n waarde verloren. Red.) OOGSTMOEILIJKHEDEN IN HET AFGELOPEN JAAR Vermoedelijk zal de oogsttijd van het voorbije jaar door vele landbouwers niet licht vergeten worden. Vele regens veroor zaakten grote schade en oponthoud. Een voorbeeld van het geleden verlies publiceerde de Stichting voor de Landbouw in Groningen: de globale schade aan aard appelen wordt daar op zes millioen kg. ge raamd. 200 ha bleef ongerooid liggen. Hoezeer ook het klimaat heeft tegenge werkt, toch vraagt men zich zij het voorzichtig wel eens af, of het oogst- risico zo groot moest blijken. Bij de hooi oogst in hetzelfde jaar is, ondanks de natte zomer, een aanzienlijke vermindering van oogstrisico geboekt door een tijdig en doel matig gebruik van moderne hooibouwwerk- tuigen. Bij vergelijking van beide oogstresultaten doet zich de vraag voor of er voldoende aardappelrooimachines beschikbaar waren en of ze op de juiste tijd zijn ingezet. Natuurlijk zijn de moeilijkheden, ook bij een ver doorgevoerde mechanisatie onder slechte weersomstandigheden groot; toch zal men, zeker gezien het nog steeds toenemen de arbeiderstekort, voort moeten gaan in deze zin, d.w.z. door deskundige bevorde ring van de mechanisatie, het oogstrisico zo ver mogelijk op te heffen. In ieder geval staat vast, dat het afge lopen jaar in dit opzicht vele vragen heeft opgeworpen, die om een oplossing vragen. Voor de trekker bleek in vele gevallen een antislipconstructie noodzakelijk. De landbouwwagen, voorzien van de dikke, brede lage-drukband heeft onder deze moei lijke omstandigheden, bewezen een grote technische vooruitgang te zijn. Hopenlijk zal dit veelal schadelijke jaar ons in menig opzicht nog van dienst zijn bij het onderzoeken van nieuwe mogelijkhe den ter vermindering van schade en risico. - -

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 8