Eendrachtbode Help mijn Vrouw en Kinderen Plaatselijk Nieuws PANG 11c Jaargang No. 19 DERDE BLAD 25 Maart 1955 De laatste inzameling van Stichting 1940—1945 moet slagen ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN Voor vlijtige handen ST. ANNALAND STAVENISSE In de weken, die vooraf gaan aan het nationale bevrijdingsfeest op de 5e Mei a.s., zal de Stichting 19401945 voor het laatst een beroep doen op de offerzin van het Nederlandse volk. Ieder jaar werd om streeks de 5e Mei ons aller aandacht ge vraagd voor het werk van de stichting en steeds was het verheugende resultaat, dat door middel van uurloon- en andere acties een bedrag van meer dan 1 millioen gulden bijeen kwam. Nu dat voor de laatste keer gebeurt, durft de stichting méér te vragen. Vijf millioen gulden zo heeft men uitge rekend is er nodig om het werk van de stichting te kunnen voortzetten zonder dat er voortaan collectebussen of inzamelings- lijsten aan te pas behoeven te komen. Vijf millioen: de laatste loodjes, die meestal het zwaarst wegen. Maar mogen wij wel van „zwaar" spreken nu het in dit geval gaat om het vervullen van een taak, die minstens even „nationaal" is als destijds de hulp aan de slachtoffers van de watersnood ramp ZORG VOOR 6000 GEZINNEN De Stichting '40-'45 werd door de ver zetsbewegingen opgericht om de zorg op zich te nemen voor de verzetsslachtoffers, zowel voor de door invaliditeit getroffen verzetsstrijders als voor de nabestaanden van de gevallenen. Zij geeft aanvullende geldelijke steun naast het staatspensioen, doet allerlei sociaal werk en zorgt er zo veel mogelijk voor, dat de kinderen van de verzetsslachtoffers dezelfde studie of opleiding kunnen volbrengen als die, welke zij gekregen zouden hebben als hun vader niet was gevallen. Het werk van de stichting, waarin het particulier initiatief als het ware samen smelt met de overheidszorg, strekt zich uit over ongeveer 6000 gezinnen. Met een ka pitaal van 5 millioen gulden, en met de jaarlijkse bijdragen van de contribuanten, kan deze taak naar behoren worden voort gezet, tot het einde toe. De nodige mil- lioenen hoopt men bijeen te krijgen door allerlei acties, niet alleen in ons eigen land, maar ook in die landen, waar Nederlandse emigranten verblijven. Waar onverhoopt geen plaatselijke acties worden ondernomen, kan men zijn bijdrage storten op gironummer 194045 ten name van de Stichting te Am sterdam. NAMENS ONS ALLEN. Bij allerlei collectes en inzamelingen, waaraan onze tijd zo rijk is, wordt ons voorgehouden, dat het ons aller plicht is steun te geven. Liever dan die uitdrukking hier te herhalen willen wij U in gedachten meenemen naar een gevangenis, waarin tal van dappere Nederlanders in de oorlogs jaren werden opgesloten. Aan de binnenkant van een celdeur stonden, in haastige pot loodkrabbels deze woorden geschreven: „God, help mijn vrouw en kinderen. Ik kom wel terecht." Het was de bede van een jonge Nederlander, die binnen enkele uren voor het vuurpeloton geleid zou worden, omdat hij een verzetsdaad had gepleegd. „Help mijn vrouw en kinderen..." De Stich ting '40'45 heeft het, namens ons allen, gedaan en zal het blijven doen, als wij voor het laatst, maar daarom juist extra royaal bijdragen. (Nadruk verboden). K tycl\ UMVUQ vocdt- oucl&uka üeJ-iuix?üJc ux&i als U nergens zin in hebf, om dat U een verkoudheid voelt op komen, is het de hoogste tijd om ASPIRIN te nemen. Bij verkoudheid, hoofdpijn, griep reumatiek helpt ASPIRIN I en betrouwbaar. Dr. R. C. Renes, Poortvliet, tel 19. Dr. Duinker, Tholen, tel. 40. HOOGWATER Hoogwater in de week van 27 Maart t.e.m. 2 April 1955. Zondag vm. 5.34 nm. 17.55 uur Maandag 6.20 18.43 Dinsdag 7.11 19.38 Woensdag 8.11 20.45 Donderdag 9.25 22.05 Vrijdag 10.48 23.30 Zaterdag 11.45^ 24.00 Woensdag 30 Maart Eerste Kwartier te 21.10 uur. Donderdag 7 April Volle Maan te 7.35 u. BEKENDMAKING Aangifte voor vee- en vleeskeuringen, huisslachtingen inbegrepen, dienen met in gang van 1 April a.s, te worden gedaan ten Gemeente-secretarie v.m. tussen 9 en 12 u. Tholen, 24 Maart 1955. Burgemeester en Wethouders van Tholen, A. J. v. d. Hoeven De Secretaris, V. Laban. DAMMEN Uitslag van de onderlinge competitie ge houden op Dinsdag 22 Maart 1954. Junioren: S. BoutP. den Engelsman 1-1 M. HeezenL. van der Hoofd 11 J. QuistC. Laban 02 K. LabanK. Jansen 02 *t)e Pets/idpC'iMfi van demsZe ta/tg. Lel op de naam RANG op het beschermende omhulsel J. ElenbaasD. Zwagerman 20 P. den EngelsmanC. de Jonge 02 K. DeurlooS. Bout 20 K. JansenK. Laban 20 Senioren: G. de HeerJ. C. Russcher 02 J. C. RusscherG. de Heer 20 M. SchotG. de Heer 20 C. v. d. Berge CznJ. Priem 02 BURGERLIJKE STAND Overleden: 16 Maart: Thona Willemina Hoek, oud 50 jaar, zonder beroep, wonende te Tholen, echtgenote van Jan Adriaan van Boven. MEER MEDEWERKING GEVRAAGD Ongetwijfeld heeft zo goed als ieder de oproep van burgemeester v. d. Hoeven in ons vorig nummer tot een bijeenkomst be spreking festiviteiten 5 Mei wel gelezen, maar slechts weinigen gaven hieraan ge hoor. Daarom was het moeilijk tot een be slissing te komen en definitieve plannen te maken. Het bestuur van de Oranjevereni ging doet hierbij daarom nogmaals een be roep om medewerking tot de organisatie van de bevrijdingsherdenking. Het zou niet van een enkeling moeten ko men, maar juist ditmaal zou het bestuur graag de gehele bevolking zien medewer ken. Die medewerking kunt U alvast geven, wanneer dezer dagen inwoners bij Q een gave kómen vragen voor die feestelijke her denking op 5 Mei. De reden tot het orga niseren van die herdenking behoeven we toch niet meer aan te geven. Daarom hoopt het bestuur op een goede gave, opdat ze ook in het bijzonder de jeugd in die vreug de kan laten delen. Ook de buurtverenigin gen worden verzocht eens te vergaderen om de mogelijkheid van straatversiering on der ogen te zien. En waar men geen buurt vereniging heeft, ziet men er misschien on derling ook wel kans toe. Het gaat „kort dag" worden. Intussen nodigt het bestuur de buurtver enigingen en verdere belangstellenden uit Woensdag 6 April om half acht in de raadszaal Uw mening te kennen te geven over het op te stellen programma. Het be stuur wil graag een zodanig programma geven, dat ieder er aan mee kan en wil wer ken. Laat het daarom niet op een enkeling aankomen, maar geef 6 April Uw mening te kennen. AANBESTEDING In het kader van de herverkaveling van het eiland zal op 7 April a.s. door de Ned. Heide Maatschappij in hotel Zeeland te Tholen worden aanbesteed het egaliseren, enz. van de Schakerloopolder (circa 95 ha). JAARVERGADERING CHR. KLEUTERSCHOOL Deze werd Vrijdag 18 Maart gehouden en opnieuw moest voorzitter T. Dijkslag zijn spijt uiten over de geringe belangstel ling. Van de 250 waren slechts 26 leden aanwezig. Spreker wekte op, gezien het ctuele van de jaarvergaderingen trouw op te komen en anderen daartoe ook aan te poren. Laat niet alles aan het bestuur over. Over 1954 was f7959,15 uitgegeven, waardoor men op de ontvangpost een tekort had van f 1100,69. De begroting 1955 wees aan een bedrag in ontv. en uitgaaf voor 1955 f7932,met een vermoedelijk na delig slot van f 1095,Serieus werd over het tekort 1954 van gedachten gewisseld, waarbij verschillende suggesties naar voren kwamen. Uiteindelijk werd besloten, dat van ieder aangesloten kerkgenootschap enkele leden met een lijst zullen rondgaan bij de leden der school voor een vrijwillige bij drage. Ter vergadering werd reeds ingete kend voor een bedrag van f 130,Het schoolgeld blijft op 60 cent per week per kind gehandhaafd. Meerdere kinderen uit eenzelfde gezin genieten reductie. De con- rolecommissie bevat dezelfde personen, ter wijl als bestuursleden werden herkozen de heren Dijkslag en Boender. In de vaca turen Ds. v. d. Wiel werd benoemd de leer van Bezooyen. Wanneer een nieuwe predikant in de Ned. Herv. Gemeente komt, zal men hem vragen weer voorzitter te worden. Na een slotwoord door dhr. Dijkslag eindigde de heer Boender na het zingen van Ps. 89 vers 8 met dank gebed. DE OUDSTE INWONER De heer J. B. S. Wagemaker, tot dusver de oudste ingezetene van Tholen overleed Donderdag 24 Maart in de ouderdom van 92 jaar. De oudste inwoner van Tholen is nu de heer K. v. d. Sande, die 10 dagen onger is en geboren op 10 Januari 1862. in schoonmaakgetij: Hamea-Gelei CONTROLEUR In de vacature P. J. Hage is als melk- ontroleur van de Controlevereniging Tho- Jen en St. Filipsland benoemd de heer A. Goedegebuure Azn. jr. OP KANTOOR Op het Notariskantoor Blindenbach te 3t. Maartensdijk is als administratieve hulp aangenomen mej. B. v. Daalen. DE BIJENVERENIGIN of om volledig te zijn de vereniging tot bevordering van de Bijenteelt in Nederland, afdeling Tholen hield vorige week vrijdag 19 Maart haar jaarvergadering bij L. van Dijke. Voorzitter L. J. van Popering merkte in zijn openingswoord op, dat 1954 een slecht bijenjaar is geweest. De oorzaak hiervan moet ook wel gezocht worden in het geringe boomgewas. De secretaris-penningmeester A. J. Soeters kon meedelen, dat was ontvangen 546,83 en uitgegegeven 418,zodat men er met een batig saldo uitkwam van 128,82. Herkozen werden de bestuursleden L. J. van Popering en Jb. Goedegebuure Pz. Besloten werd om in de winter 1955'56 een bijenfilm te vertonen in St. Maartens dijk. Op de volgende vergadering alhier zullen plaatjes vertoond worden met toe lichting. Men zal a.s. zomer een excursie maken. GESLAAGD Op het te Breda gehouden examen der E.N.M.V. slaagde voor costumière T. Bos man uit St. Filipsland en L. van Driel alhier, die met andere niet-eilandbewoners hun opleiding genoten bij mej. C. J. v. d. Sande, Hoofdlerares te Nieuw-Vossemeer. BELANGRIJKE VERGADERING De a.s. Dinsdag te houden jaarvergade ring van de Coop. Boerenleenbank bevat enkele belangrijke punten met het oog op bestuurswisseling. Zo stelt zich directeur A. Bergers niet meer herkiesbaar, evenals bestuurslid W. A. Boogaard. Beiden in ver band met gevorderde leeftijd. Op de voor dracht voor eerstgenoemde vacature staan: Jacob J. Mosselman, A. A. v. Luijk, Jacs. A. Kaashoek. Voor vacature Boogaard: J. P. Kloet, Abr. Kodde en H. Overbeeke. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Stave- nisse brengen ter algemene kennis, dat zij onder de in artikel 82 der Bouwverordening der gemeente Stavenisse gestelde eisen van welstand o.m. de navolgende bepalingen be grepen achten en deze vanaf heden deel uit maken van die Bouwverordening: 1. Slechts bij uitzondering, na verkregen goedkeuring van Burgemeester en Wet houders, mogen gevels geheel of ge deeltelijk worden bepleisterd of geschil derd. 2. De dakbedekking van gebouwen dient te bestaan uit pannen, waarvan het mo del door Burgemeester en Wethouders moet zijn goedgekeurd. Bij uitzondering kunnen Burgemeester en Wethouders een andere dakbedekking toestaan. 3. Terreinafscheidingen langs openbare we gen behoeven de goedkeuring van Bur gemeester en Wethouders. 4. Het buitenschilderwerk van hout- en muurwerk van de Noorse woningen of reeds geschilderde gevels moet worden uitgevoerd in door Burgemeester en Wethouders aan te geven kleuren. Eige naren dienen zich vóór de aanvang van uitvoering met genoemd college in ver binding te stellen. BURGERLIJKE STAND over de maand Februari Geboren: 1 Febr.: Maatje Adriana, dochter van E. J. Joppe en L. J. Moerland. 2 Febr.: Adriaan, zoon van J. C. Dorst en M. Schnitger. 11 Febr.: Leendert Marcelis, zoon van M. C. Hage en J. Andriesse. 18 Febr.: Elizabeth Maatje Johanna, doch ter van W. M. C. Smits en E. M. Klippel. Huwelijksaangiften: 24 Febr.: Abraham Jacob Smits, 26 jaar en Cornelia Willemina Eerland, 24 jaar. 25 Febr.: Johannis Cornelus Niemantsver- driet, 24 jaar en Tannetje Johanna Beeke, 20 jaar. Huwelijken: Geen. Overlijden: Geen. Loop der Bevolking. Ingekomen: Marinus C. Hage en gezin van Scherpe- nisse. Zweitse van der Wal en echtgenote van Deventer. Willem Giljam en echtgenote van Sint Maartensdijk. Vertrokken: Geen. GESLAAGD De heer P. J. Gunst alhier behaalde op de slagersvaktentoonstelling te Goes een 2e prijs in de rubriek sierstukken. HUISSLACHTING Over de maand Februari ter gemeente secretarie 24 vergunningen uitgereikt voor huisslachting. OOK GESLAAGD Bij het te Breda gehouden examen voor lingerie slaagden onze dorpsgenoten Corrie Dourlijn en Jo Potappel, die hun opleiding genoten bij Mevr. C. A. v. d. Jagt te Goes. IN HET GOUD Woensdag 23 Maart herdacht het echt paar Joh. Wesdorp-M. Potappel de dag dat ze voor 50 jaar in de echt verbonden waren. Beide oudjes genieten nog een goede gezondheid. Het heeft hun in hun woning aan de Molendijk Woensdag dan ook aan belangstelling niet ontbroken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 7