EENDRACHTBODE Schip zonder roer RU ROL Huidgenezing J 11c JAARGANG No, 19 TWEEDE BLAD 25 MAART 1955 RAADSVERSLAG ST. PHILIPSLAND. Discussie rond de bevrijdingsherdenking. Tenslotte houdt men het op tractatie van schoolkinderen* de Over aankoop van krotwoningen en de nog steeds te dure bouwgrond. Als Uw gewrichten alleen nog maar pijnlijk bewegen Hoe een roekoos chauffeur gestraft werd. Het waren dit keer allemaal „buitenlanders" D.19.Ï9. Wordt het weer nachtwerk HOOFDën KIESPIJN Op 15 Maart kwam de gemeenteraad te St. Filipsland in openbare vergadering bij een. Na opening op de gebruikelijke wijze deelt de voorzitter mede, dat dhr. Storme- zand wegens ongesteldheid verhinderd is. Hij wenst hem spoedig herstel toe. De huurwaarde van de ambtswoning der burge meester is bepaald op f 350,per jaar. De verordening haven en kadegeld is door Ged. Staten goedgekeurd tot 1 Jan. 1958. Blijkens een mededeling van het Min. van Financiën krijgt de gemeente een voor schot op de stormschadevergoeding voor de School in de Polder van f 1700,- De in vorige raadsvergadering benoemde ambtenaar/gemeente-ontvanger heeft be dankt wegens een benoeming elders. De nieuwe gemeentewerkman M. A. van Duu- ïen, heeft onder dankbetuiging aan de raad deze functie wel aanvaard. De volgende heren die gekozen zijn als lid van de Woonruimte-adviescommissie hebben deze benoeming eveneens aangenomen, nl.: M. A. Geense, F. Vaders, J. P. van Dijk en J. Neele. De P.Z.E.M. bericht, dat ze de houten keet ontruimd heeft. Dhr. M. Verwijs Azn. vraagt die nu te mogen kopen. De gemeen- opzichter bepaalde de waarde op f 50, Voor deze prijs krijgt dhr. Verwijs bij raadsbesluit genoemd gebouw. WATERLEIDING De Waterleidingmaatschappij bericht, dat aanleg van waterleiding in de Prins Hen drikpolder (totaal 7 percelen) f 12,600, zal kosten. De gemeente garandeert hiervoor f 3350,en betaalt per jaar voor elk per ceel dat niet aansluit f 16,50. Na bespreking wordt dit aangehouden, omdat een en ander niet duidelijk is, zodat men de Maatschappij nadere inlichtingen zal vragen. SUBSIDIE VOOR BEVRIJDINGSVIERING De plaatselijke Oranjevereniging ver zoekt de gemeente een bijdrage, omdat men op de 5e Mei a.s. een gepast feest kan vieren ter herdenking van de bevrijding. Wethouder Mol zegt hier om meer dan één reden tegen te zijn. Hij vindt het zeker ook wel een bijzondere dag, die tienjarige bevrijdingsherdenking, een dag ook die re den geeft tot dankbaarheid, nu herdacht kan worden dat het Huis van Oranje terug kwam in ons land, de vrede weer een feit werd en de welvaart wenkte. Maar juist daarom zag hij liever, dat er in de kerken dankdiensten werden gehouden, waar men meer baat bij zou hebben dan bij uitbundige festiviteiten. De oorlog kostte ons land cir ca 200.000 doden. Het is toch ook nog maar kort geleden, dat onze gemeente ten nauwste betrokken werd bij een watersnood ramp, die 1795 slachtoffers eiste. De helft van onze inwoners ziet nog steeds met vrees een springtij tegemoet. Daarbij komt de dreiging van waterstof- en kobaltbom. Mijnheer de Voorzitter, aldus weth. Mol, mede gezien de gemeentefinanciën kan men mijns inziens het benodigde geld beter via een collecte bijeen zien te krijgen, omdat anders vanzelfsprekend ook de oranjever eniging uit de A. J. Polder met een verzoek zal komen. Wel zou spreker er voor voe len de schoolkinderen te tracteren. De voorzitter zegt zich in deze met de mening van weth. Mol te kunnen verenigen. Men zou voor de jeugd een gulden per kind kunnen uittrekken. Het voorstel op zichzelf vindt ook goedkeuring bij dhr. Quist, alleen vindt hij f 1,per kind wat laag. Wethouder van Nieuwenhuijze denkt er even anders over. Hij wijst er op, hoe er een schrijven is ingekomen om op 5 Mei te feesten Dit schrijven is doorgegeven aan de Oranjevereniging, waarna dit verzoek is gekomen. Spreker wijst er voorts op, dat voor hem de bevrijdingsdag wel bijzonder moeilijk is geweest, maar dat hij volkomen gerehabiliteerd is en het daarom voor goed af is. Vooral na 1 Februari 1953 heb ik dat goed mogen gevoelen. Er is een hoger Wezen die het al bestuurd, de mens wikt, doch God beschikt. Spreker wijst er ver der op, dat alle gemeenten de bevrijding zullen herdenken. Wij hebben als gemeente zeker veel reden om dankbaar te zijn, als we het verloop zien van de oorlogsjaren, de evacuatie van de Polder, de liefderijke opname van de evacués, we kenden geen honger, enz. Wat hebben we ook na de ramp niet veel steun gehad. Spreker is er zeker ook niet voor, dat in brooddronken heid wordt gefeest, maar gepaste vreugde is zijn inziens zeker gewenst. De Overheid geeft die dag vrij en vraagt dan ook me dewerking. Men wordt doorbetaald. Spre ker stelt voor een bedrag van f 500, voor het dorp en f 250,voor de Polder. De voorzitter erkent dat gepaste vreugde toelaatbaar is. Dhr. Vaders (S.G.P.) is het voor 99% eens met weth. Mol. Dat de dag een herdenking waard is, is ook voor hem zeker, maar alleen in de kerk, dat is de enige mogelijkheid voor hem en dat heeft spreker juist gemist in de mening van weth. van Nieuwenhuijze. Het is de God des hemels geweest die ons de bevrijding schonk en niemand anders. Spreker gelooft niet dat de vele nabestaanden van de oor logsslachtoffers zullen feesten. Gepaste vreugde kent men hier niet. Eisenhouwer schaamde zich niet om bij de overwinning op zijn knieën God te danken. Zoals de ge beurtenissen zich ook in ons land afspeel den kunnen we alleen in Gods huis her denken. Weth. van Nieuwenhuijze: het is ook de bedoeling eerst een kerkdienst te houden, daarna kinderspelen, enz. Dhr. Vaders; Dat kan niet. Die geleerd heeft zijn knieën te buigen, kan niet feesten. Iedere ouder moet dit vieren in eigen huis. De wereld danst naar de afgrond. Churchill, de premier van Engeland zei: „Waar moet het heen als God de hand van de mens aftrekt." Denk aan de ramp, roep toch Gods toorn niet verder over de gemeente in. Er moet verootmoediging komen. Dhr. Bolier (a.r.) heeft 3 raadsleden ge hoord. Spreker is niet tegen feesten. Die dag is waard herdacht te worden. Hij is er wel tegen dat er zulke grote bedragen door de gemeente beschikbaar zouden ge steld worden. Het moet hoofdzakelijk uit collecten komen. Dat zal niet helemaal vol doende zijn. Laten we daarom f 100, voor het dorp en f 50,voor de Polder voteren. Maar noch dit voorstel noch dat van wethouder van Nieuwenhuijze wordt ondersteund. Alleen het voorstel weth. Mol (tractatie schoolkinderen tot een bedrag van f 1, per kind) komt dus in stemming. Tegen verklaart zich dhr. Vaders. Het onderwijzend personeel zal zich wel met deze tractatie willen belasten, zo luidt de verwachting. Huidzuiverheid - Huidgezondheid VERHOOGDE UITKERING WELKOM De voorzitter deelt vervolgens mede, dat blijkens een brief van Ged. Staten de alge mene uitkering een subjectieve verhoging zal ondergaan van 12.86 per inwoner. Het totaal basisbedrag komt hiermee op f 47,68. Voor 1954 werd genoemd bedrag nog ver hoogd tot 126%. De subjectieve verhoging behoeft in verband met de financiële positie der gemeente niet eerder in te gaan dan in het jaar 1955. Een en ander betekent een jaarlijkse verhoging van ca. f 33.000, „Het houdt ook in", zo vervolgt de voor zitter, „dat de Straatbelasting herzien moet worden en er een heffing van de belastbare opbrengst der onbebouwde gronden van 3% moet komen. U kunt in deze voorstellen van het dag. bestuur tegemoet zien". DE PRINSES MARIJKE KLEUTERSCHOOL Besproken wordt vervolgens het regle ment tot stichting en instandhouding van de „Prinses Marijke kleuterschool." De voorzitter merkt op, hoe dhr. Sinke heeft onderhandeld namens B. en W. met de verschillende afgevaardigden der kerkge nootschappen en het hopenlijk tot een goed einde heeft gebracht. Hierna wordt een en ander in geheime zitting besproken. Na openbare heropening wordt het reglement zonder wijziging vastgesteld onder dank aan dhr. Sinke voor het in deze verrichte vele werk. Het in 1951 genomen raadsbesluit tot ver huur tuintjes aan de Beatrixstraat moet ge wijzigd worden wegens woningbouw. Dhr. Quist vraagt in dit verband naar de tuin van M. Lindhout. De voorzitter antwoordt, dat van genoemde persoon grond is afgeno men voor woningbouw. Met de voorgestel de wijziging kan men accoord gaan. Door en Rheumatische scheuten door Uw leden gaan... Dan is 't hoog tijd voor een Kruschenkuur. Rheumatische pijnen zijn in negen van de tien gevallen gevolg van onzuiver bloed. De bloedzuiverende organen schieten tekort. Geef die weer jeugdige kracht; breng ze weer op gang met Kruschen's zes minerale zouten. Duizenden rheumatiek-lijders vonden daar baat bij. Waarom zoudt gij dan achter blijven 't Gaat om Uw eigen welzijn maar ook om 't levensgeluk Uwer huisgenoten, die U graag weer de oude zien: fit, welge moed, opgewekt en vrij van pijn de bouwkas N. Ned. gemeenten wordt ga rantie verleend voor de woning van dhr. P. Kaashoek. Aangekocht wordt van dhr. M. Wagemaker 273 m2 grond. Dhr. Va ders informeert naar de aankoopprijs van deze grond voor betrokkene. De voorzitter antwoordt hierop dat deze grond belangrijk goedkoper is dan f 7,45 per m2 nu door dhr. Wagemaker grond wordt ingebracht. Dit ontlokt opnieuw een bespreking over de grondkwestie. Algemeen is men van mening dat de bouwgrond veel te duur ver kocht moet worden. Tot aankoop van ge noemde oppervlakte wordt overigens beslo ten. Op voorstel van B. en W. wordt de krot woning van W. van Dijke gekocht voor f 1010,—. Het Rijk draagt de helft in de aankoopsom bij. Dhr. Bolier vraagt naar het verschil in prijs voor de verschillende krotwoningen. Zo gingen er laatst in de Polder twee krotwoningen voor f 900, De voorzitter antwoordt dat het verschil is ontstaan door de rampschadevergoeding voor de krotten. Een ander voorstel van het dag. bestuur is om de huurprijs van de woning aan de Langeweg in de Polder te bepalen op f6.75 per week. Huurder is de wachtcom mandant der Rijkspolitie J. van Dijke. Dhr. Vaders merkt op, hoe destijds weth. v. Nieuwenhuijze voorrekende dat men er met f 8,huur nog kwalijk zou uitkomen. De voorzitter erkent dat woningverhuur zeker geen winstgevend zaakje meer is, maar in deze is aan de wens voldaan van majoor Van Ballegooijen de Jong, die de plaatse lijke politie graag in de kom der gemeente zag wonen. Mededeling wordt gedaan van de boom- plantdag op Donderdag 24 Maart, terwijl dezelfde dag om 2 uur de brandweergarage in gebruik wordt genomen. In de volgende vergadering zal het re glement van orde worden aangeboden vermoedelijk wordt dit 25 Maart, waarbij dan ook afscheid genomen wordt van dhr. Sinke. RONDVRAAG Weth. v. Nieuwenhuijze informeert wan neer de te verhuren tuintjes worden opge meten. De voorzitter antwoordt dat de ge meenteopzichter hiermede a.s. Vrijdag een begin zal maken, waarbij weth. Mol tegen woordig zal zijn. De heren Vaders en Verwijs bespreken de verhuur tuingrond aan de Zuiddijk en vragen of de mensen dat zelf moeten zui veren van stenen, enz. De voorzitter meent dat men het voorlopig voor 4 cent per m2 kan aanbieden, waartoe wordt besloten. Dhr. Verwijs was er trots op, dat het haventerrein er zo schoon bij lag, maar nu heeft de gemeente het weer vol laten rijden met grond uit de Emmastraat, zodat het er weer afschuwelijk bijligt. De gemeente werkers moeten nu met de zandbak het huisvuil daar brengen. Spreker zou graag willen weten wie voor e. en a. verantwoor delijk is. De voorzitter antwoordt opdracht gegeven te hebben om het achter de haven- dam te storten, maar niet op de haven. De tijdelijk opzichter Krepel is hiervoor ver antwoordelijk. Nu moet het er met een bulldozer of iets dergelijks worden afgescho ven. Dhr. Verwijs vindt het jammer van de goede grond. Die had wel elders ge bruikt kunnen worden, terwijl hij van me ning is, dat de voorzitter wel eens pols hoogte had kunnen nemen. De andere raads leden vinden ook wel, dat dhr. Krepel in deze niet op de juiste wijze handelde. De voorzitter besluit dit onderwerp met de toe zegging dat het Technisch Bureau de grond zal opruimen. Dhr. Quist informeert naar de aanslag hondenbelasting van dhr. C. van Dijke. Hij betaalt f 12,is dat nu voor 1 of 2 hon den. Deze man moet een reserve hond heb ben voor de schapen, zo blijkt vervolgens. Spreker zag graag dat de aanslag verlaagd werd. Dhr. Bolier ondersteunt dit verzoek. De voorzitter merkt op, dat van Dijke is aangeslagen voor 2 bedrijfhonden. Tenslotte is men het er wel allen over eens, dat een schaapherder of een ander die met bedrijf honden werkt, maar voor één hond moet worden aangeslagen. Dhr. Quist informeert wanneer aan de riolering wordt begonnen, dit met het oog op de tuintjes. Dat is dicht bij, zo blijkt uit het antwoord van de voorzitter: „morgen". Dhr. Verwijs bespreekt de riolering ach ter de Prins Hendrikstraat. Op het eind daarvan ligt een put, die nog nooit ge schoond is, zodat de buizen reeds half vol zitten. Wie is daarvoor verantwoordelijk? Bij de gemeentewerkman is die put niet be kend. De voorzitter zal het laten bekijken. Dhr. Verwijs vraagt verder of er door B. en W. al een plaats gezocht is voor een speelterrein. De voorzitter antwoordt ont kennend. De heer Bolier vraagt naar een stukje te dempen sloot, dat niet op het plan staat. De voorzitter bewijst aan de hand van het plan, dat het er wel bijhoort. Dhr. Vaders wil graag weten of er al contact opgenomen is met de R.T.M. om trent overname tramput. Dat is al naar ver schillende kanten gebeurd, antwoordt de voorzitter, deze put staat niet in het we- deropbouwplan, dempen gaat niet, we heb ben die nodig voor bluswater, beter is ze uit te diepen en schoon te maken en te be planten. Een commissie te Utrecht moet in deze uitspraak doen over aankoop. Dhr. Bolier las iets over bouwen in de vrije sector. Er is nog geen circulaire bin nen merkt de voorzitter op. Men zou een premie krijgen van circa f 2000. Daarna sluiting van de openbare verga dering. Kantongerecht Tholen. De maandelijkse zitting van het Kanton gerecht te Tholen werd Vrijdag 18 Maart gehouden, toen er weer enkele overtreders voor de groene tafel in de Thoolse raads zaal moesten verschijnen. De meest belang rijke zaak was die van de op ons eiland al bekende en ook beruchte autorijder v. d. W. te Nieuw-Vossemeer. Kantonrechter was mr. M. van de Belt. Ambtenaar van het Openb. Ministerie mr. Ph. M. Schenkenburg van Mierop en de heer M. M. de Raat, griffier. De 31-jarige bierhandelaar G. A. J. N. te Bergen op Zoom was de eerste, die voor de groene tafel verscheen. Hij werd er van beschuldigd op 18 No vember tegen een aanhangwagen te zijn gereden met zijn vrachtauto. Het gebeurde op de provinciale weg tussen St. Maartens dijk en Scherpenisse. Het was rond schemer uur toen verd. met zijn vrachtwagen een jeep voor zich zag, juist toen hij een recht se bocht en de jeep dus een linkse bocht nam. Maar achter die jeep zat nog een onverlichte aanhangwagen en dat had verd. niet kunnen zien. Het gevolg was een bot sing en beschadiging van aanhangwagen en bierauto. Getuige J. v. E. te Bergen op Zoom dit was de chauffeur van de jeep ver klaarde dat verdachte eerst wel goed rechts had gehouden, maar in de bocht naar links was uitgeweken, wat de botsing tot gevolg had. Getuige a decharge J. C. S., chauffeur te Bergen op Zoom, die tijdens het onge val naast de verdachte zijn chef zat, verklaarde daarentegen dat bijn baas wel uiterst rechts van de weg had gezeten. De Ambtenaar vond het een mooie aan rijding voor een civiele procedure. De jeep bestuurder (getuige J. v. E.) was er naar zijn mening in elk geval lelijk naast ge weest, door geen zijlichten te hebben aan zijn aanhangwagen. Het is nu gelukkig met een kleine aanrijding afgelopen, al kost het dan wat materieel en wat bier. In elk geval achtte hij de schuld van verdachte voor zover het deze aanrijding betreft niet bewezen. Hij had immers in die bocht alleen de jeep maar kunnen zien en niet de daar achter bevestigde aanhangwagen. Wel achtte hij bewezen, dat de bierauto niet vol doende rechts had gehouden, waarvoor hij f 15,-of 15 d. h. eiste als een milde straf vanwege de niet verlichte tegenligger. Mr. v. Hasselt verdedigde deze zaak. Hij meende dat dit gehele geval glashelder was en reconstueerde het met een paar blokjes. Het was nl. naar zijn mening zo gegaan, dat de jeep wel op de rechterweghelft zat, maor in de bocht, die de jeepchauffeur naar links nam en de bierhandelaar naar rechts, kwam de aanhangwagen met het achterste ge deelte wel over de middenstreep met als ge volg een aanrijding. Dit betekende dus zeker niet, dat zijn cliënt niet voldoende rechts had gehouden. Voor de aanrijding zelf be hoefde hij niet meer te pleiten, omdat hier voor al vrijspraak was gevraagd door de Ambtenaar, maar ook het niet voldoende rechts houden van zijn cliënt achtte hij niet bewezen. Uit het proces verbaal en de wrakstukken vond de Ambtenaar het wél bewezen. De Kantonrechter stelde bij zijn uitspraak de keus tussen 'n symbolische boete van f4,of een gewone boete van f 11 (bij appèl). Voorts kon hij de Ambtenaar volgen in de gevraagde vrijspraak voor de aanrijding op zichzelf. De raadsman van N. koos de boete van f 11en tekende appèl aan. Niet krabben. De helder vloei- r bare D.D.D. kalmeert de jeuk gllilj R in enkele seconden, doodt de VlJvll ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF •J «- üi miiupvi ion, ZES MAANDEN ONTZETTING RIJBEVOEGDHEID. Het volgende geval lag nog vers in het geheugen. Het was dat van de wilde rijder J. v. d. W„ de 35-jarige aardappelhande laar te Nieuw-Vossemeer, die op 12 Febr. de Stoofstraat in Poortvliet op stelten zette door die gemeente niet alleen met grote snelheid te passeren, maar tot tweemaal toe tegen huizen aanbotste en daarmede de vei ligheid van personen in gevaar bracht. Verdachte beweerde dat hij in de buurt van de duiker geslipt was, waardoor hij aan het slingeren was gegaan. De weg was wat glad. Ik reed niet harder dan 4045 km, aldus verdachte. De getuige, adjudant C. Griep was tijdens het ongeval te Óud-Vossemeer, maar werd naar Poortvliet geroepen. Hij had ver dachte ontdekt, toen hij aangekleed en wel op bed lag op een zolderkamer in een café, even buiten Poortvliet. Van alcohol was bij verdachte op dat ogenblik niets te be speuren. Wel deed hij wat vreemd, zoals het ook al vreemd was, dat hij aangekleed te bed lag. Tegen een bloedproef had verd. geen bezwaar, maar dit is niet doorgegaan. Getuige wmr. Boogert te Poortvliet had hem niet door Poortvliet zien rijden, al was het voor hem wel een bekende en al waren er de laatste tijd over deze roekeloze rijder Zorg dan dat U King bij U hebt King houdt U fris, King zorgt ervoor, dat U tot de laatste minuut fit blijft voor Uw werk. King pepermunt, het beste dagelijkse middel ter op wekking en verkwikking. BALSEM ZEEP weer meer klachten ingekomen. Hij had de woningen van v. Ast en Dekker, die door verd. beschadigd waren bekeken en ver klaarde op een vraag van de Ambtenaar dat het die morgen wel gesneeuwd had, maar dat het rijgedeelte van de weg alleen maar meer vochtig was geweest, niet glad. Wel lag er in de berm nog wat sneeuw. Mej. J. J. Murre te Poortvliet had het bijna helemaal zien gebeuren. Zij stond on geveer bij het postkantoor, toen verdachte in vliegende vaart „rond de 100 km. reed hij" dacht ze zag aankomen. Een griezelig gezicht, toen de auto in een hoopje zand slipte en begon te slingeren. Getuige heeft sinds een jaar zelf rijbewijs. Eén botsing had ze nog gezien, maar de vol gende niet, toen de auto door een bocht aan haar oog was onttrokken. D. C. Verburg, expediteur te Poortvliet was de laatste getuige, die de snelheid van verdachte op het ogenblik dat hij slipte op 80 km schatte. Ook hij sprak van slippen in een zandhoopje. Verdachte was van oordeel, dat men de snelheid van een auto, die men ziet aan komen moeilijk kan schatten. „Maar U rijdt toch graag hard, niet merkte de Kantonrechter op, „U sprak im mers tegen adjudant Griep, dat U met Uw vorige wagen wel een snelheid kon halen van 160 km per uur." „Ik kon er zelfs 180 mee rijden", repli ceerde verdachte, „maar dat wil nog niet zeggen dat ik dat doe op een weg zoals in Poortvliet." Maar de Ambtenaar achtte het ten laste gelegde in elk geval bewezen, wat bleek uit de beschadigingen van de huizen en uit de getuigenverklaringen. Voor die weg zonder trottoirs, zonder fietspaden, met maar een breedte van 5 meter en dan nog wat nat, is laten we aannemen 80 km nog een bijzonder gevaar scheppende manier van rijden. U kunt dan wel gelijk hebben, dat zo'n snelheid moeilijk precies te schatten is, maar het was in elk geval te snel, aldus de Ambtenaar. Bovendien gaat U na die botsingen ook nog doorrijden. Over de veroorzaakte scha de aan de woningen zal verd. op 29 Maart a.s. voor de Officier te Middelburg ver schijnen. Dit wordt dus een zaakje apart. Bovendien heeft verdachte nog een zaakje lopen over een botsing in Scherpenisse. Vo rig jaar was hij ook al veroordeeld voor het rijden als een dolleman. Dit alles schijnt niet te helpen, meende de Kantonrechter. Het is nog een groot geluk, dat er geen persoonlijke ongelukken bij zijn gebeurd, maar U bent zo langzamerhand een gevaar op de weg geworden. Vorig maal was het nog een voorwaardelijke straf. Er werd rekening gehouden met het feit, dat ver dachte een gevoelige klap had gekregen door de Watersnood. Thans meende de Ambtenaar voor de tijd van 8 maanden ontzetting van rijbevoegd heid te moeten eisen plus een boete van f 100,of 20 d. h. Het schadegeval wordt nog apart bekeken te Middelburg, zoals reeds opgemerkt. De Kantonrechter kon zich de eis van de Ambtenaar indenken. Hij vond dat men verdachte op deze manier niet aan het ver keer kon overgeven. Het bleef f 100,— of 20 d. h„ terwijl de rijbevoegdheid voor zes maanden werd ontnomen. Hij waarschuwde verdachte dat hij van hem geen verkeers overtreding meer zou tolereren. Aan de beurt was vervolgens de graan handelaar P. A. C. O. uit Steenbergen, die op de rijksweg te St. Filipsland was aange houden omdat een koplamp niet brandde. Verdachte merkte op, dat hij nog voor hij die morgen wegreed zijn koplampen had nagezien. Het bleek bij nazien een manke ment aan de dimschakelaar te zijn en de Ambtenaar wilde wel aannemen, dat dit tij dens het rijden onklaar was geraakt. Hij eiste f 10,of 4 d. Uitspraak f 6,of 3 d. A. J. S„ marktkoopman te Rucphen had te St. Filipsland niet voldoende rechts ge parkeerd, terwijl hij een inwoner naar de weg vroeg. Toen hij weg wilde rijden, was hem een motorrijder gepasseerd, waarvan de duo-rijder z'n hand uitstak en waardoor het uiteindelijk op een aanrijding uitliep. De Ambtenaar geloofde niet, dat de mo torrijder vrij uit gaat. Hij wilde de schuld van de aanrijding dan ook niet direct bij verdachte zoeken die zaak moet nog die nen maar was anderzijds toch van me ning, dat hij een beetje gevaarlijk had stil gehouden. Eis f 6,of 3 d. Uitspraak conform de eis. En daarmee waren de verkeersovertredin gen voor ditmaal weer behandeld en de zitting gesloten. Meegedeeld zij nog, dat de in vorige zit ting terechtgestane Thoolse vissers werden veroordeeld voor wat de ene betreft, waar bij eenmaal een overtreding was geconsta teerd f 60,of 30 d. en de andere, die 2 dagen op andermans terrein zou hebben ge vist 2 maal f 40,boete kreeg. V OORJAARSSTIERENKEURINGEN De Prov. Commissie ter bevordering van Rijkswege van de rundveefokkerij in Zee land heeft dezer dagen ook op onze eilanden de verplichte voorjaarsstierenkeuring ge houden. De uitslag daarvan was: St. Filipsland: aanvoer 2, goedkekeurd Ymke, eig. Jac. v. Gastel en Grietjes Adema, eig. A. Verwijs. Tholen: aanvoer 3: afgekeurd 1. Goedge keurd Julius, eig. B. Kodde, Eachweid S, eig. E. v. d. Slikke. Poortvliet: aanvoer 6, afgekeurd 5; Goed gekeurd Nobud, eig. D. C. Zijl. Scherpenisse: aanvoer 1, die werd af gekeurd. St. Maartensdijk: aanvoer 6, afgekeurd 2. Goedgekeurd Wietse Rene, eig. G. Dorst. Marie's Adema, eig. J. L. Breure, Witjes Toekomst, eig. C. L. Geluk. Hero, eig. D. D. de Rijke. Stavenisse: aanvoer 1, goedgekeurd Aramis, eig. P. J. Hage Zn. St. Annaland: aanvoer 2, afgekeurd 1, goedgekeurd Bleske's Adema, eig. W. A. Boogaard. Oud-Vossemeer: aanvoer 3, afgekeurd 1, toegelaten 1, goedgekeurd Nelis, eig. D. Istha. Mijrihardt Kiespijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Alleen ECHT met de naam MIJNHARDT EEN ROMAN LOT VLAARDINGEN door L. K. VAN DER LINDEN 34 „Hoe is het toch mogelijk, herenIk hoorde van daag nog van de sergeantmajoor, dat korporaal Van Vliet vrijwel de beste van zijn groep is en anders het geweer van voor naar achter en omgekeerd kan afratelen." Hij wendde zich met een knipoogje tot Barend. „Wil je eens een goede raad van me aannemen, korporaal Als je weer eens een examen moet afleggen, dan moet je niet weer de avond tevoren zo zwaar uitgaan. Doe het liever daarna." „Dank U voor Uw raad, adjudant. Ik zal er in het vervolg aan denken." Enkele dagen later verscheen op een middag de fourier op de soldatenkamer brulde: „De korporaals Breukelaar, Daalhuizen, Kool en de drie Vans op het compagniesbureau komen, in de looppas.!" „Da's voor de gouwe strepen, jongensJuichte Bernard en met hun zessen holden ze de gang is. Ja, het was daar inderdaad voor. Met een gebaar wees kapitein Borel hen, dat zij zich in één rij voor hen op moesten stellen. De drie vrienden stonden natuurlijk naast elkaar. De kapitein las ten overvloede hun namen op, waarop ieder met „present kapitein" antwoordde. „Ik kan jullie de prettige mededeling doen, dat je met ingang van heden, aangesteld bent tot milicien- sergeant. Allen van harte gefeliciteerd." „Dank U wel, kapitein!" Klonken zes blijde stemmen. „Als buitengewone bizonderheid kan ik er aan toe voegen, dat de drie Vans, zoals zij hier op het bureau doorgaans genoemd worden, de erepalm van de over winning voor onze compagnie veroverd hebben, door als nummer een, twee en drie te slagen en wel in de volgorde: Van Brakel, Van Vliet en Van Delden." Hij stond op en drukte het drietal de hand. „Het spijt me, dat het klaverblad nu uit elkaar gerukt moet worden, want Van Brakel en Van Vliet komen in de eerste compagnie bij kapitein Reitjes van Veerse en Van Delden in de tweede bij kapitein Wagner." „Ik bij kapitein Wagner, kapitein?" kreunde Bernard Kapitein Wagner werd de „loopkapitein" genoemd. Hij was specialist in alle soorten marsen, zoals lange- afstandsmars, snelheidsmars, hindernismars en nacht mars, meestal nog gevolgd door een pittige velddienst oefening of een stormaanval tegen een van de hoogste duinen. In het begin waren er massa's uitvallers, maar daar werd al gauw iets op gevonden. De zwaarste marsen werden namelijk voor de Vrijdag bewaard. Waren er dan uitvallers, dan moesten die Zaterdagmorgen op het ziekenrapport komen en kregen twee dagen kwartierziek. Dit betekende Zaterdagmid dag en Zondag in de kazerne blijven. Omdat te ont gaan, hadden de meesten er wel een paar blaren voor over Kapitein Borel grinnikte: „Vind je dat zo erg, Lode- wijk Wandelen is goed voor de lijn, jongen Je wordt veel te dik." „Kapitein, ik loop me altijd door aan de voeten en tussen de tenen en dat is geen kleinigheid „Wat talkpoeder in je sokken en in je luier,, m'n jongen. Da's een reuzemiddel Bernard trachtte er nog af te komen. „Kapitein, zou ik niet mogen ruilen met Van Vliet? die loopt reus achtig goed. Ik heb werkelijk geen benen voor die marsen van kapitein Wagner." „Het zou mij niet kunnen schelen, kapitein," voegde Barend er aan toe, die medelijden had met de arme Bernard. „Erg kameraadschappelijk aangeboden, Van Vliet, maar tot mijn spijt kan ik daar niet op ingaan. Je weet niet, welk een administratieve romslomp dat zou geven. Ik voel er bovendien niet zo veel voor, omdat ik het idee heb, dat Van Delden gemakkelijk als nummer een of twee had kunnen eindigen. Het blijft dus zo. Zorg, dat de sergeants-strepen zo spoedig mogelijk op de mouwen komen." Zij konden gaan. Bernard schold een uur aan één stuk door, tot groot vermaak van de anderen. Hij maakte Barend uit voor bedrieger, oplichter en paarden- vanger, ondanks zijn edelmoedig aanbod om te ruilen. Het baatte allemaal niets: Bernard moest naar de loop kapitein. De promotie moest natuurlijk gevierd worden. Arend en Bernard waren altijd nogal ruim bij kas. Het salaris van hun burgerbetrekking ging gedeeltelijk door. Ba rend had nog wel wat op z'n spaarboekje, maar daar wilde hij niet aankomen. Dat begrepen de vrienden wel en spraken af, dat zij hem vrij zouden houden. De eerstvolgende Zaterdagavond ging het drietal vrolijk de kazerne uit, de nieuwe blinkende strepen op de mouwen. Zij hadden alle drie een meisje. Die waren al ingelicht en stonden hen buiten de kazerne te wach ten. Met hun zessen gingen zij de stad in. Bernard was de kassier. Die betaalde alles en zou later met Arend afrekenen. Ze begonnen met een goed diner en bezochten verschillende café's en cabarets. Het' werd een dolle avond. En er werd vrij veel gedronken, ook door de meisjes. Paula, Barend's meisje, hing op het laatst half dronken aan zijn arm. Zelf was hij ook niet goed nuchter meer, evenmin als de anderen. In deze toestand stelde Paula voor nog een poosje het Haagse Bos in te gaan. De anderen vonden dit een pracht-idee. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 5