WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Toen de bevrijding naderde.... WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT De Redactie legt II in deze zes pagina's voort Een verkeerd oordeel over de verzorging der dijkwerkers Maar Weth. Daane vindt het camouflage» Het sportterrein zal door de Heide Mij woe den uitgevoerd. De brandweer paste de juiste manier toe. lie Jaargang No. 18 18 Maart 1955 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer ƒ0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Wat lijkt het aan de ene kant al ver weg, die tijd van honger en ellende, van bezetting, verdrukking, angst, verraad, verzet, armoe en tochwat is aan de andere kant een periode van tien jaar schielijk vergleden in de beslommering van het dagelijks leven. Nog enkele weken en ons volk herdenkt het feit, dat het voor tien jaar werd bevrijd. De geslagen wonden waren diep, de verwoesting groot en het heeft aller krachtinspanning gevraagd om te herstellen wat hersteld kon worden. Er kwamen ook bij dit herstel vele teleurstellingen. En toch, is het nog niet betrekkelijk snel gegaan P Zo snel, dat we er ons thans nog nauwelijks een voorstelling van kunnen maken We willen die voorstelling verlevendigen door vanaf heden tot en met de be- vrijdingsweek de gebeurtenissen van tien jaar geleden in het kort te memoreren. Omdat het zeer gewenst is, dat niet vergeten worde. Vergeten wat verdrukking betekent, vergeten wat de vrijheid kostte, vergeten wat die vrijheid waard is. Al was dan tien jaar geleden om deze tijd Zeeland en Brabant bevrijd, spanning heerste er overal. De eilandbewoners waren nog voor het grootste deel verstrooid over het gehele land. In het bevrijd deel was er de angst voor de V-I, en de zorg om de familie in het bezette deel. En die in het Westen zaten, in het nog bezette gebied, stond de nood tot aan de lippen. Iedere dag was daar vooral in de grote steden een aaneenschakeling van kommer en ieder uur van de dag werd gevochten om het behoud van het leven. De honger knaagde, de bezetter terroriseerde en vooral voor die landgenoten werd de hoop op een bevrijding steeds kleiner. EN INTUSSEN.... stroomde het water van ons geinundeerde eiland, ja het was er begin Maart 1945 practisch overal af en in die eerste week van Maart functioneerde de waterleiding weer overal. Maar ook werd er melding gemaakt van diefstal bij nog geëvacueerde dorpsgenoten: een misdaad. Verschrikkelijk was de terreur van de V-l's. Hadden die dingen zich in de begin periode nogal goed gehouden, wat echter betekende dat ze in Engeland verschrikking brachten, de laatste maanden waren er van de tien die werden afgeschoten zeker vijf bij, die het gestelde doel, dat inmiddels al van Engeland naar Antwerpen was verlegd, nimmer bereikten. Maar daarom te meer verschrikking brachten op ons eiland en de omgeving daarvan. Zo viel er in Bergen op Zoom een V-l op 1 Maart 1945 vlak bij het ziekenhuis, waar 21 doden geborgen werden. Zaterdag 3 Maart des nm. om 2 uur er waren al een paar V-l's boven Tholen gedraaid, viel er één op Poortvliet en ver oorzaakte daar een vreselijke angst, een geweldige ravage en het ergste... 5 doden. Al bleef de angst groot, zelfs daaraan raakte je gewoon en kon al spoedig horen of het gevaar voorbij was, dan wel dich terbij kwam. Maar een verschrikking bleef het... de tijd van de V-l's op Antwerpen, de tijd van het vreselijke wapen, dat mis lukte, maar veel angst, verwoesting en slachtoffers maakte. Trouwens, de spanning was er haast ieder uur van de dag. Van Zondag op Maandag nacht 5 Maart werd in Stavenisse een door de Binnenlandse Strijdkrachten be zette bunker door een Duitse commando raid overvallen. Als door een wonder liep het af met vier gewonden, na een aanval met pantservuisten, terwijl 2 B.S.-ers wer den gevangen genomen, waarvan er één te rugkeerde. Maar de andere werd het zo veelste slachtoffer van de bezetting. Op de distributiebonnen werd diezelfde week een halve kilo appelen beschikbaar gesteld, terwijl voor de komende 14 dagen 125 gram margarine beschikbaar kwam. NIEUWS VAN HET FRONT WAS.- dat troepen van het 1ste Amerikaanse leger in Bonn waren doorgedrongen, terwijl het 3e Amerikaanse leger in 58 uur 100 km oprukte en Koblenz bereikte. Sedert de invasie waren 1 millioen Duit sers gevangen genomen. Aan het Oostfront bereikten de Russen ten N. van Stettin de Oder. EN IN HET BEZETTE GEBIED werd als repressaile voor het feit, dat er in de kerk wapens en munitie waren aange troffen, Ds. Ferwerda, Geref. predikant te Amsterdam en de koster voor de kerk neer geschoten. Daar ging ook het gerucht bij de geëva cueerde eilandbewoners, dat het eiland Tho len vanaf Zijpe zwaar beschoten werd. 4 Maart werd in Den Haag het Bezui- denhout door Engelse bommenwerpers voor een deel verwoest. Het doel was de V-2 installaties in Wassenaar, maar dit misver stand kostte opnieuw veel slachtoffers. Ja, daar in het Westen was de toestand hopeloos. Daar was dagelijks de trek naar het platteland om nog enig voedsel te krij gen. De koude drong overal doorheen en kolen... wie had ze? Licht, waar was het? En dan soms die grote vreugde, die dank baarheid, wanneer vader een zakje meel had veroverd, of een beetje groenten, ja of wat carbid opdat er nog een klein lichtje zou kunnen zijn. Rijen voor de gaarkeuken, rijen voor de broodwinkels, rijen voor de kruideniers, maar alleen de suikerbieten, de bloembollen, de viese groene gaarkeukensoep moesten de ergste honger stillen, moesten het leven in stand houdn. Overal hetzelfde, honger, angst, ellende, hoop. Wanneer zou daar een eind aan ko men? En toch... de bevrijding naderde. R AA DS VERSLAG THOLEN Eervol ontslag aan haven- en keurmeester. Tot de bouw van twee woningen en restauratie pand Brug straat 16 werd besloten. Ook viel het besluit tot onteigening van gronden ter ver wezenlijking van het uitbreidingsplan. Het was ditmaal op Dinsdagavond dat de Thoolse gemeenteraad in openbare zit ting bijeenkwam (15 Maart j.l.) De heer Gelderblom was wegens ziekte verhinderd. Voorzitter mr. A. J. v. d. Hoeven open de met ambtsgebed en deed mededeling van het verhinderd zijn van dhr. Gelderblom. Hij hoopte op een spoedige beterschap. Naar aanleiding van de vastgestelde no tulen wenste dhr. Bal nog even zijn stand punt mee te delen over de uitkering van kolentoeslag. Dit was in vorige raadsverga dering besproken, waarbij dhr. Bal afwezig was. Hij animeerde niet met de mening van het dag. bestuur om maar af te wachten wie er zou komen, maar voelde daarentegen wel voor zekere richtlijnen, zoals sommige raadsleden dit ook naar voren brachten. Een commissie uit de gemeenteraad die de aanvragen via zekere richtlijnen zouden be kijken om daarna de uitvoering aan B. en W. te geven was naar zijn mening meer gewenst. De voorzitter antwoordt hierop, dat al enigermate aan de gevoelens van de raad tegemoet is gekomen, omdat er na de vo rige vergadering bij „bosjes" aanvragers kwamen opdagen, die zo goed als allemaal verschillende wensen hadden met betrekking tot de soort brandstof. Het dag. bestuur heeft toen dan ook besloten de uitkering in geld te doen plaats vinden. Bepaald werd f 2.50 per week. Overigens kost het de gemeente een behoorlijk bedrag, zodat het zeker wel gewenst is dit tegen een vol gend seizoen nader onder de loupe te ne men. Dhr. v. d. Sande informeert of het er veel zijn, die toeslag krijgen, waarop de voor zitter bevestigend antwoordt. Dhr. de Korte: Het zou toch geval voor geval bekeken worden De voorzitter: Dat was wel de bedoeling, maar zeer moeilijk uit te maken. Het is dan ook practisch zo, dat ieder die uitkering krijgt volgens de noodwet, toeslag krijgt. Dat spijt dhr. Berrevoets, omdat dit niet de bedoeling is geweest. Neem bijvoorbeeld inwonenden. De voorzitter wijst er nogmaals op, dat dit wel zeer moeilijk uit te maken is. Men zal het voor komend seizoen opnieuw be spreken. INGEKOMEN STUKKEN Een 12-tal stukken worden gelezen en voor kennisgeving aangenomen, waar het zo goed als allemaal goedgekeurde raads besluiten zijn, zoals deelneming aan de Zeeuwse Muziekschool, geldlening voor de B.B., aanvaarde benoemingen als lid van de Woonruimtecommissie, enz. Afgewezen wordt een verzoek om sub sidie van het Humanistisch Thuisfront. HAVENMEESTER KRIJGER ONSLAG In verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd wordt op zijn ver zoek om ontslag aan de heer B. Krijger alhier eervol ontslag verleend als haven meester en als keurmeester, respectievelijk met ingang van 27 en 31 Maart. Eenzelfde verzoek is er van de heer J. Zwagerman, hoofd van de gemeentelijke U.L.O.-school. Dit evenwel niet vanwege pensioengerechtigde oorzaak, maar in ver band met z'n a.s. vertrek. Ook aan hem wordt eervol ontslag ver leend, waarbij de voorzitter meedeelt, dat wel pogingen worden gedaan hem te hou den tot de vacantie, vooral in verband met de eindexamens. Een verzoek van de Stichting 19401945 om een bijdrage wordt aangehouden, waar dit stuk eerst heden binnenkwam en nog niet door B. en W. behandeld is. Overigens, zo oordeelt de voorzitter, is er ten aan zien hiervan wel voldoende sympathie om met een gunstig voorstel te komen, wat dan ook volgend maal verwacht kan worden. Bij aankoop van grond voor het badhuis werd in de voorwaarden abusievelijk 30 inplaats v3n 80 meter vermeld, wat door een aanvullend raadsbesluit nog even recht wordt gezet. Door overdracht van de loods van de fa. Antonis aan de firma Schot-Baaij werd de gebruiksvergunning Contr' Escarpe even eens overgeschreven. Ingewilligd werden de verzoeken van de bijzondere scholen om een voorschot art. 103 der L.O.-wet. Dit betekende voor de school op ger. grondslag (Doelweg) een bedrag van f 2521,29 voor gewoon l.o. en voor v.g.l.o. f 642,81. Voor de chr. nat. school (Bosstraat) f 1999,17. WONINGBOUW Voor de bouw van een nieuwe woning voor de heer V. Laban (secretaris) en de heer Voornveld (kringhoofd B.B.) werd grond aangekocht van dhr. Lindhout voor f 2.50 per m2. Deze grond werd verkocht op voorwaarde dat deze eigenaar ook de bouw van de 2 woningen gegund krijgt. De begroting daarvan was f 45.000,terwijl door Lindhout voor f 43.383,was inge schreven. Er was dus niets in de weg voor het dag. bestuur om thans voor te stellen: le. over te gaan tot de bouw van ge noemde twee woningen; 2e. machtiging te vragen tot' credietver- lening tot een bedrag van f 48.708,-; 3e. genoemde grond van dhr. Lindhout te kopen en hem de bouw van die woningen te gunnen. De leden maken hiertegen geen bezwaar en kunnen zich met het voorstel van het dag. bestuur verenigen. Dhr. Bal vraagt of de woning zo duur wordt door de bouw van de garage, die daar bij zal komen. De voorzitter antwoordt dat het in elk geval een schuurtje zou moeten zijn, dus of men die nu als garage inricht is eender. De heer Drooger vindt de uitbouw door die garage in elk geval niet mooi, maar de schoonheidscommissie schijnt er wel wat in te zien, had althans geen bezwaar. Ook wordt nog even gesproken over de aan te leggen centrale verwarming in de woning van dhr. Voornveld. Het blijkt evenwel dat in deze een overeenkomst is getroffen met de toekomstige bewoner, waarmee de raadsleden kunnen instemmen. Daarna wordt alzo z.h.st. besloten. RESTAURATIE VERENIGINGSGEBOUW Ook de raadsleden zouden niet graag willen beweren, dat het niet noodzakelijk is om hte pand Brugstraat 16 te restaure ren. Dit pand valt onder monumentenzorg. De voorzitter deelt mede, dat de verbete ringen zijn geraamd op f 19.500,Het Rijk zou daarin f 7800,'bijdragen, ter wijl ook bij de Provincie nog om subsidie gevraagd zal worden. De voorzitter wijst op de huidige desolate toestand van het gebouw en meent dat men er na verbouw behoorlijk mee voor de dag zal kunnen komen. Dhr. Bal erkent dat het met subsidie van Rijk en Provincie niet gemakkelijk zal gaan om iets in het verbouwplan te wijzigen, maar zijn er pogingen gedaan om het bor des op te ruimen, zo vraagt hij. De voorzitter antwoordt dat dit wel niet zal kunnen. Dhr. Bal wijst op het meer intensiever verkeer. De voorzitter hoopt dat er t.z.t. een op lossing gevonden kan worden door bijv. eenrichtingsverkeer op dat punt in te stellen. Zonder hoofdelijke stemming wordt tot restauratie besloten. Als gevolg van de ge nomen besluiten, die toch weer geld kosten, worden de noodzakelijke begrotingswijzigin gen voor gemeente en gasbedrijf eveneens goedgekeurd. ONTEIGENING Daarna komt aan de orde een voorstel tot onteigening van gronden. De voorzitter merkt op, dat het bekend is, hoe de ge meente een uitbreidingsplan rijk is, waarin verschillende terreinen geprojecteerd, die de gemeente hard nodig heeft om de plan nen die ze voorstaat te doen uitvoeren. De moeilijkheden die het in het verleden op leverde, dat men geen grond beschikbaar had voor bepaalde doeleinden, nopen het dag. bestuur thans niet te bekrompen te zijn en die onteigening behoorlijk ruim te nemen. Dhr. v. d. Sande vraagt of de mensen van wie grond onteigend wordt daarvoor iets in de plaats krijgen. De voorzitter antwoordt dat het de be doeling is hierin zoveel als mogelijk is, te gemoet te komen. Dhr. v. d. Velde informeert in dit ver band of degenen, die hun woning er aan moeten opofferen het bedrag krijgen of een nieuwe woning. De voorzitter antwoordt dat in zulk een geval een overeenkomst wordt aangegaan met de onteigenden, die eventueel bij de Rechtbank in beroep kunnen gaan. Overi gens weet hij wel, dat degenen dit er tot dusver mee te maken kregen, erkennen dat er een behoorlijke vergoeding wordt ge geven. Zonder verdere discussie wordt hiertoe besloten. In verband met een via de bedrijfsgroep Detailhandel Vis ingediend verzoek door een plaatselijke vishandelaar wordt besloten de winkelsluitingsverordening in dien zin te wijzigen, dat de viswinkels Donderdags- avonds geopend mogen zijn tot 20.00 uur en Vrijdagsavonds tot 21.00 uur. Aanvrager had wel de voorkeur gege ven aan Zaterdagsopening, maar het advies van de Kamer v. Koophandel luidde hieraan niet te beginnen, om dat daarop nimmer toe stemming verkregen zou worden. Uitsluitend voor zover het de visverkoop betreft mogen genoemde winkels op die avonden dus geopend zijn. In antwoord op de hierdoor ontstane discussie antwoordt de voorzitter, dat wanneer hiervan misbruik wordt gemaakt zal worden ingegrepen. Onder de hamer door gaan de wijziging arbeidsovereenkomstverordening, de wijzi ging salarisverordening, kindertoelageveror dening, wijziging instructie hulpkeurmeester, idem keurmeester en idem gemeentegenees heer. Dit alles verbandhoudend met salaris normen. RONDVRAAG De heer Bal komt nog even terug op de nadere verwezenlijking van het uitbreidings plan zulks in verband met een speelweide. Volgens het uitbreidingsplan is die nogal even buiten de kom geprojecteerd. Op korte termijn kan men geen verwezenlijking tegemoet zien. Daarom denkt hij aan het speelterrein in de gemeente, dat destijds ver hard is om een reden, die hem nog een raadsel is. Maar inmiddels is door verschil- lencjj! oorzaken de verharding er een eind af. Hij is er voor om er alles maar af te halen en er een speelweide van te maken. De voorzitter gelooft niet, dat dit ook op korte termijn zal kunnen. Momenteel staan er de woonwagens op van de werkers Hoe tien jaar geleden de bevrijding naderde. Hoe de Thoolse gemeenteraad besloot tot ont eigening van gronden om een gedeelte van het uitbreidingsplan te verwezenlijken. Het Oud-Vossemeerse sportterrein zal door de Ned. Heide Mij. worden aangelegd. 11 vindt bijna wekelijks mededelingen of adver tenties over de Herverkaveling. Zoek ze op, het kan voor U van belang zijn. De hogere temperaturen bracht niet alleen leven in de Kunstmesthandel, maar brengt ook al ver schillende huisvrouwen in onrust. Schoonmaak-onrust bij de herverkaveling, die dus nog niet weg zijn. Men zou die dan naar een andere plaats moeten overbrengen, terwijl die men sen begrijpelijk graag aan de harde weg staan. Andere mogelijkheden voor een speelwei de worden genoemd bij de brug, waar de kinderen echter weer dicht bij het water zitten en er wel altijd een wacht bij zou moeten staan. Ook de put in de buurt van de Oud-Vossemeerse poort schijnt de oplos sing niet te zijn. Daar zal heel wat zand in moeten. Dhr. Berrevoets vindt trouwens het be zwaar van een speelweide in de gemeente dat men er niet kan voetballen omdat dit al gauw last voor de omwonenden betekent. Tenslotte vraagt dhr. Drooger nog wat de proefverlichting, die door de P.Z.E.M. in de Molenvlietsestraat is aangebracht be tekent. De voorzitter antwoordt dat er door die instantie morgen in Tholen een voorlicht- tingsavond wordt gehouden voor alle ge meentebestuurders in het eiland en men vooraf deze proef, waarbij een drietal moge lijkheden worden aangetoond, kan bezichti gen. Daarna sluiting. RAADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER Dinsdagmorgen kwam de Raad in open bare vergadering bijeen. Voorzitter: burge meester mr. J. J. Versluijs. Aanwezig alle leden. Naar aanleiding van de gelezen notulen van de vorige vergadering en het kranten verslag, zegt dhr. Mees dat de dijkwerkers in de Van Haaftenpolder op 1 Februari 1953 een betere verzorging is ten deel ge vallen dan er in de Raad naar voren kwam. Er is zelfs een borrel geschonken. Dat er geen tijdige aflossing heeft plaats ge- hadden kan het Polderbestuur niet worden verweten omdat zij daar geen verantwoor delijkheid voor droeg. Op aflossing was gerekend en daarom heeft men niet voor eten gezorgd. De krant heeft een verkeerde indruk ge wekt, aldus de voorzitter (hiermede niet bedoelend dat het verslag onjuist was, doch dat integendeel het gesprokene dit was). Dhr. v. d. Klooster heeft van goede zijde vernomen dat de mannen thee en koffie hebben gehad, plus in totaal 2 kannen je never. Dhr. v. Driel verklaart dat dhr. v. d. Zande er met hem over gesproken heeft. Hierbij is gebleken dat het werkvolk niet aan zijn lot is overgelaten. De heren van het Polderbestuur, t.w. vorengenoemde v. d. Linde hebben de zaak ook met de bur gemeester besproken. Dhr. Daane meent dat men, nu betrokke nen zo fel reageren, niet moet gaan be ginnen de zaak te camoufleren. Wethouder van Driel behoeft het niet voor te stellen alsof hij van niets wist, want de zaak is in B. en W. meermalen bespro ken. Spreker heeft het zelfs nog onder de aandacht van een ambtenaar gebracht, die een onderhoud had met B. en W. over wa- tersnoodschade. De voorzitter zegt dat dit er geheel bui ten staat. Het behandelde betrof een fi nanciële kwestie. Dhr. v. d. Klooster zegt zeker te weten dat de dochter van W. Lindhout koffie heeft geschonken, hetgeen ook door mej. den Engelsman schijnt te zijn gedaan. Deze mededeling vormt er voor dhr. Daane juist het bewijs van dat de Polder in gebreke bleef. De Polder was verant woordelijk, maar schoof zijn plicht op deze wijze af op de omwonenden. Dhr. v. d. Klooster zegt dat men deze dienst, als vanwege het Polderbestuur ge schiedt, kan beschouwen, hetgeen dhr. Daane stellig ontkent en door dhr. v. d. Klooster even stellig wordt staande gehou den. De burgemeester verklaart dat het in die omstandigheden toch gelijk bleef wie koffie schonk. De arbeiders zullen heus niet ge vraagd hebben van wie ze afkomstig was. De raadsleden zijn het er in het algemeen over eens dat dhr. Daane de zaak in de vorige vergadering verkeerd heeft voorge steld en verklaren zich accoord met de con clusie van de voorzitter, dat de Raad blij kens de thans naar voren gekomen feiten, toen verkeerd heeft geoordeeld. Dhr. Daane wil zijn woorden niet intrek ken. Van theeverstrekking is hem niets be kend geweest. De koffie is niet vanwege het Polderbestuur gegeven. De borrel was maar een opfrissertje en het belangrijkste, een maal eten, heeft, hoewel de verzorging was toegezegd, de gehele dag ontbroken, ter wijl dat toch wel het minste is waarop iemand, die van 's morgens tot 's avonds zwaar grondwerk verricht, aanspraak kan maken. Dhr. Aarnoudse meent dat er bij nader inzien, voor de dijkwerkers niets te klagen was, met welk standpunt dhr. Istha zich met het oog op de bijzondere omstandighe den aansluit. Dhr. Daane wil er verder niets meer over zeggen. Hij heeft voor de houding van zijn mederaadsleden in deze slechts één woord: camouflage. „Intussen lacht hij er niet om, zoals dhr. van Driel". Een tweede opmerking n.a.v. de notulen komt van de zijde van dhr. v. d. Klooster, die gezien heeft dat er bijna voortdurend een auto op het trottoir van de Hofstraat voor het kolenpakhuis van dhr. Meijll staat. Nu besloten is in de Alg. Politieverordening een verbod tot het plaatsen van fietsen op de trottoirs op te nemen, krijgt men zoiets. De voorzitter zegt toe dit geval te onder zoeken. De notulen worden daarna ongewijzigd vastgesteld. Enkele ingekomen stukken; dank voor verleend subsidie aan de Alg. Chr. Kleu terschool, begrotingswijzigingen, e.d. wor den als hamerstukken afgedaan. HET SPORTTERREIN Het volgende agendapunt is aanleg en inrichting van het sport en speelterrein. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het werk met subsidie van de Dienst Aanvul lende Civieltechnische Werken zou worden uitgevoerd. De kosten zouden dan f 24.600,- hebben bedragen, minus f 9584,subsidie en eventueel nog een tegemoetkoming in een post van f 5735,Uit een door B. en W. met de D.A.C.W. gevoerd overleg is echter gebleken dat subsidie thans moeilijk kan worden gegeven omdat geacht wordt dat er door uitvoering van herverkavelingswer- ken de eerstvolgende jaren niet voldoende arbeidskrachten beschikbaar zullen zijn. De mogelijkheid tot uitvoering van het project zou alleen bestaan in geval van stagnatie bij de herverkaveling. Bovendien loopt de gemeente dan de kans dat het werk op een ongelegen tijd van het jaar moet geschie den. Daarom is contact met de Ned. Heide Mij opgenomen, waaruit bleek dat die in stelling het onder gunstige voorwaarden ook als „vrij werk" kan uitvoeren. Men kan dan nl. gebruik maken van machines die er in D.A.C.W.-verband niet aan te pas zouden komen, omdat dan de arbeidspoli tiek, die zich richt op arbeidsintensieve wer ken, een woordje meespreekt. De betreffende machines blijven niet lang meer op het eiland Tholen. Bij uitvoering na 1 Mei a.s. moeten ze van elders worden aangevoerd wat f 1500,a f 2000,kost. Het is dan ook geen wonder dat B. en W. de raad verzoeken reeds nu uit te spreken hoe het werk moet worden uitgevoerd. Dank zij aanwending van de genoemde machines zal uitvoering als normaal werk volgens de kostenbegroting van de Ned. Heide Mij f 15.500,— vergen. Er bestaat dus weinig verschil in netto-kosten tussen beide uitvoeringsmogelijkheden. Mocht er onverhoopt toch een verschil van b.v. f 2000,optreden, dan weegt dit niet op tegen het voordeel dat de gemeente zeker heid heeft spoedig over een sportterrein te beschikken, waarmee alleen de 320 schoolkinderen al gebaat zijn. Burgemeester en Wethouders stellen te gelijk voor een bedrag van f 28.000,uit te trekken, dat als volgt is samengesteld: Grondaankoop f 11.790,aanlegkosten f 15.500,- en een bedrag voor onvoorzien van f 710. Het is de bedoeling het terrein in 15 jaar af te schrijven en daarbij kan men be schikken over het vermoedelijk overschot van de dienst 1954 van f 7000,en de post voor onvoorzien ad f 16000,voor komend op de begroting 1955. Bovendien staan nog ter beschikking de batige sloten van vorige dienstjaren tot een totaal van f 14.986,23. De gemeente is dus goed in staat het sportterrein te betalen. Besloten wordt het door B. en W. voor gestelde met de daarbij behorende begro tingswijziging goed te keuren en op een vraag van dhr. Mees kan de voorzitter nog mededelen dat zo spoedig mogelijk met de uitvoering zal worden begonnen. Het crediet van de thans lopende reke- ning-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten ad f 20.000, wordt uitgebreid tot f 50.000, Aan mej. C. Pipping-Aangeenbrug wordt op haar verzoek de gebruikelijke tegemoet koming verstrekt in de reiskosten, verbon den aan het bezoeken door haar zoon van een Mulo-school te Bergen op Zoom. Ged. Staten stellen mede namens de Mi nister van Binnenlandse Zaken voor het aantal periodieke verhogingen van de ad junct-commies ter secretarie van 7 tot 6 terug te brengen, omdat een tijdsverloop van 7 jaar vóór het maximum salaris is bereikt, te lang wordt geacht. De Bezoldi gingsverordening 1954 wordt nu zodanig veranderd, dat het minimum salaris van de betrokken functionaris met f 150,wordt verhoogd. Tevens opent men op aandrang van Ged. Staten een tussenrang van schrij ver. De kindertoelage wordt in de verordening gesteld op 3% van de bezoldiging met en kele minima en maxima. Het Ambtenarenreglement en de Arbeids overeenkomstenverordening worden ten be hoeve van de z.g. noodwachters van enkele wijzigingen voorzien. VERHUUR VOLKSTUINTJES Aan B. en W. geeft men machtiging tot verhuur van volkstuintjes, een bevoegdheid die in eerste instantie bij de raad berust. B. en W. lichten toe dat ze tot dit voor stel gekomen zijn omdat er op het gebied van tuintjesverhuur veel mutaties plegen voor te komen. Zo is er onlangs weer grond voor een 15-tal tuintjes beschikbaar geko men, en wel op het land van dhr. A. v. d. Zande. Er hebben zich 19 liefhebbers ge meld. Bij loting zal men aanwijzen wie er voor in aanmerking komen. Bij die loting

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 1