WEEKBLQD VOOR HET EILQND THOLEN EN ST.FILlPSLflND In steden èn in dorpen: O.V.T. in het goud WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Nederland viere op de 5e Mei een waardig bevrijdingsfeest! TIEN JAAR Landbouw Jongeren Gemeenschap Directeur Klompe neemt afscheid 'afscheid van dhr. klompe De Redactie ligt U in deze zes pagina's voor lie Jaargang No. 17 11 Maart 1955 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binneD zijn „Het leed in de bezettingsjaren en de strijd om onze vrijheid hebben in ons volk het gevoel van saamhorigheid versterkt; onze gemeenschappelijke inspanning was gericht op he herwinnen van de vrijheid. Laat de dag, waarop wij het bereiken van dit doel herdenken, dan ook een gemeenschapsfeest zijn, waaraan iedere Nederlander, ongeacht zijn gezindheid, rang of leeftijd, deelneemt", zo staat er te lezen in een foldertje, dat onlangs aan alle gemeentebesturen van ons land werd toegezonden door het „Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag 5 Mei 1955". Dit Comité, zeer breed van opzet en daardoor inderdaad nationaal, wil een be roep doen op ons volk om van de 5e Mei 1955, de tiende „verjaardag" van onze be vrijding, een waardige feestdag te maken. De regering heeft het goede voorbeeld ge geven; er zullen in Wageningen en in Am sterdam herdenkingsplechtigheden worden gehouden, die een nationaal karakter zul len dragen. Dank zij een royaal gebaar van de Nederlandse werkgevers zal op 5 Mei a.s. iedereen een extra vrije dag hebben. Het komt er nu nog op aan, dat in steden en dorpen plannen worden gemaakt om de 5e Mei 1955 inderdaad tot een feestdag te maken, die door iedere Nederlander kan worden meegevierd. Het Nationaal Comité heeft zich tot taak gesteld deze viering aan te moedigen. Het heeft in Amsterdam (Galerij 21, Amster dam-C) een bureau, dat plaatselijke comité's van advies wil dienen en het heeft richt lijnen opgesteld en suggesties verzameld en het wil al het mogelijke doen om te be reiken dat overal in het land in de grote steden zowel als in de kleine dorpen, het feit van de bevrijding passend wordt her dacht. Dat doel verdient aller medewer king en aan die medewerking zal het zeker niet ontbreken. In vele plaatsen wordt al gewerkt door comité's of gemeentebesturen. En voor de gemeenten die nog geen plan nen maakten, is het nog niet te laat: de betekenis van de vijfde Mei is té groot om deze dag onopgemerkt voorbij te laten gaan. Hoe moet de vijfde Mei worden herdacht? In de richtlijnen en suggesties van het Na tionaal Comité worden verschillende nut tige wenken gegeven. Voorop dient te staan, zoals in de aanhef al werd gezegd, dat het een gemeenschapsfeest moet worden, waar bij dus zoveel mogelijk de gehele bevolking van een gemeente actief wordt betrokken. De vrijheid wordt herdacht en dat betekent ook, dat men tonen moet die vrijheid waar dig te zijn. Onbeheerst en wanordelijk ver maak, of wel, populair gezegd „feestneu- zenlol", zijn in strijd met het karakter van deze herdenking. Maar aan de andere kant: het bevrijdingsfeest moet een ware vreugde uiting zijn èn een feest van dankbaarheid. De dankbaarheid kan worden getoond door steun te verlenen aan de Stichting 1940 1945, die omstreeks de vijfde Mei voor het laatst een beroep op ons volk wil doen. Als voorbeelden van feestelijkheden op de a.s. vijfde Mei noemt het Comité vroeg in de morgen een jeugd-appèl voor scho lieren en jeugdorganisaties met een korte toespraak van de burgemeester bijvoorbeeld over wat voor de bevrijding geofferd is en wat de jeugd kan doen om de vrijheid te behouden, muzikale marsen door de feestelijk versierde straten, kinderspelen, sa menzang enz. Rond het middaguur zou, vooral in de Westelijke provincies een be- vrijdingsmaal thuis kunnen worden ge bruikt en in de middag zouden bijvoorbeeld optochten kunnen worden gehouden met uit beeldingen van typisch Nederlandse spreek woorden, historische gebeurtenissen, volks liederen etc. en een bevrijdingsspel of op verschillende plaatsen wagenspelen. In de avonduren zouden een feestconcert, lampion- of fakkeloptochten, eindigend op een centraal punt waar een groot vreugde vuur ontstoken wordt. Het Comité heeft er de nadruk op gelegd, dat het deze suggesties bedoeld heeft als voorbeelden van wat er georganiseerd kan worden op de bevrijdingsdag en niet als richtlijnen. Plaatselijke comité's kunnen, wanneer de plaatselijke situatie dit nodig maakt, zelf wijzigingen en aanvullingen aanbrengen. Hoofdzaak blijft, dat zoveel mogelijk iedere Nederlander op de vijfde Mei 1955, nadat aan de vooravond van deze feestdag de gevallenen zijn herdacht, deel kan nemen aan een waardige, maar fees telijke herdenking van de dag, waarop ons land na vijf bange jaren de vrijheid her kreeg. Ruim 50 jaar geleden begon het via een algemene oproep: „Vergadering van belanghebbenden in de op te richten onderlinge veeverzekering in het eiland Tholen op Woensdag 23 November 1904 des namiddags te 3 ure bij C. Rijs- tenbil, Scherpenisse." Dit was het begin van de O.V.T., de Onderlinge Veeverzekering Tholen. Donderdag 3 Maart 1955 vierde men het 50-jarig bestaan in hotel Engelvaart te Tholen. En het was niet alleen omdat er ruim de helft van de 140 leden op deze feest vergadering waren, het was ook niet alleen vanwege het gezamenlijk diner, waaraan men zich te goed deed en wat men overigens altijd met een gerust hart aan mevr. Engelvaart kan toevertrouwen maar het was voornamelijk de sfeer die er tijdens de bijeenkomst heerste, de behandeling van de agenda, de verschillende besprekingen die werden gevoerd, welke duidelijk maakten, dat de initiatiefnemers het 50 jaar geleden bij het rechte eind hebben gehad en deze vereniging inderdaad bestaansrecht had en heeft. Dit werd op dit tiende lustrum wel extra onderstreept. Waar tevens directeur D. W. Klompe, na zich 27 jaar verdienstelijk te hebben gemaakt, als zodanig afscheid nam van de vereniging en waarbij de woorden en blijken van waardering alleszins op z'n plaats waren. TERUGBLIK Deze algemene vergadering werd gehou den in de bovenzaal van hotel „Zeeland" en geopend door dhr. D. W. Klompe, die er zich over verheugde dat er zoveel leden waren opgekomen. Vervolgens gaf hij een zeer gedetailleerd historisch overzicht, waar bij de mijlpalen als het 10 en 25-jarig be staan uitvoerig werden gereleveerd. We hebben er zelf de geschiedenis ook even voor opgeslagen en ontdekt hoe er begin November 1904 tijdens een vergadering van de afdeling der Z.L.M. door veearts de Graaff een balletje werd opgegooid om te komen tot oprichting van een onderlinge veeverzekering. Men had dit reeds meerdere malen beproefd, maar telkens weer waren de eerste besprekingen op dood spoor ge komen. Maar tegen eind November 1904 zou er dan weer een poging worden gedaan, zoals blijkt uit de overgenomen oproep bij de aanhef van dit verslag. Een week tevoren 16 November 1904 was ook een ver gadering uitgeschreven en reeds toen kwam het vast besluit om zo'n vereniging op te richten. De belangstelling voor deze bijeen komst was evenwel te gering om tot daden te komen. Dat ging een week later beter: toen er van goede opkomst sprake kon zijn in het „Hof van Oranje" .te Scherpenisse. Puntsgewijze werden op die vergadering de reeds ontworpen statuten besproken en de „Onderlinge Paarden en Veeverzekering in het eiland Tholen" werd geboren. Be stuursverkiezing volgde op 2 December daaraanvolgend. Als voorzitter werd be noemd J. A. de Graaff, veearts te Scherpe nisse. Commissarissen M. C. Steendijk Sr. te Stavenisse en C. T. H. de Rijke Lzn te Poortvliet. Secretaris-penningmeester werd J. A. Snijders; schatter-agent M. Hage Jz. te Malland. Op 5 Mei 1905 bleken er 123 dieren te zijn verzekerd. Een paar jaar later was dit al 173 paarden en 231 stuks rundvee ge worden. De vereniging draaide, zoals men dat noemt. De voorzitter herinnerde er aan, hoe tij dens het 10-jarig bestaan een rijtoer werd gemaakt, waartoe de rijtuigen gratis be schikbaar werden gesteld. Er werd zelfs een foto genomen en bij degenen die dit nog we ten te herinneren zal menige herinnering opkomen bij het zien daarvan. In 1927 werd de heer D. W. Klompe di recteur. In de tweede helft van Februari 1930 werd het 25-jarig bestaan gevierd. Nu geen rijtoer met „rijtuigen", maar met auto's, ook al een bewijs van de mechani sche ontwikkeling in die 25 jaar. De tegen slagen zijn die 50 jaar evenmin uitgeble ven. Men kende tot tweemaal toe een we reldoorlog en zat met paardenvordering, men beleefde de moeilijkheden ook als ver eniging van de evacuatie in 1944, tenslotte was daar de ramp van 1953 toen er o.m. zoveel vee is verdronken. Het huidige bestuur bestaat uit de heren D. M. Klompe te Tholen, D. M. Giljam te Scherpenisse, C. van Dalen te Scherpenisse, J. F. Brooijmans te Oud-Vossemeer, A. J. Groenewege te St. Maartensdijk, C. J. v. Westen te Poortvliet, C. J. Gaakeer te St. Maartensdijk en C. H. de Wit te Oud-Vos semeer. Na dit uitvoerig overzicht door dhr. Klompe, waarbij een stille hulde werd ge bracht aan de initiatiefnemers en inzonder heid aan dhr. Snijders werden enkele me dedelingen gedaan. Zo werd op voorstel van het bestuur besloten de Cecova in te schakelen voor de overname van onteigende dieren inplaats van tot op heden J. Hage te Poortvliet. Uit het jaarverslag 1954 bleek, dat er 379 paarden waren verzekerd tot een bedrag van f 381.550,- in het eerste halfjaar, wat circa f 1006,per paard is en in het 2e halfjaar 366 p. voor f 361.525,is f 988, per dier. Voor 13 paarden moest worden uitgekeerd een bedrag van f 11.480,hier van zijn er 11 levend opgehaald en 2 door de destructor. De premie bedroeg V/2% per halfjaar of in totaal f 1479,63. Bij de runderen was de uitslag minder gunstig. Voor 19 runderen werd uitgekeerd, terwijl er 521 verzekerd waren tegen f 53.350,of f 679,per rund. Dit voor zover het eerste halfjaar 1954 betreft. Het 2e halfjaar was dit 545 r. in totaal voor f 372.200,of f 683,— per rund. De pre mie hierbij was 1 per halfjaar. Het ledental veranderde hoegenaamd niet, leden traden uit door vertrek enz. en 4 nieuwe kwamen er bij, terwijl er begin dit jaar nog 3 toetraden. Toch werd ledenwer ving zeer noodzakelijk geacht. Vergeet niet, dat er de helft minder paarden zijn dan vroeger en dat er een 60 leden der ver eniging niet verzekerd zijn met hun rund vee. De voorzitter toont met een voorbeeld aan, hoeveel voordeliger men uit is bij de onderlinge tegenover een particuliere ver zekering. Puntsgewijze worden de balansen, winst en verliesrekeningen door de secretaris penningmeester Giljam toegelicht, waarna het verslag en de financiële bescheiden worden goedgekeurd na enkele gemaakte opmerkingen. Bij acclamatie wordt het periodiek af tredend bestuurslid C. J. Gaakeer herkozen. Het woord is vervolgens aan dhr. A. J. Groenewege van St. Maartensdijk. Bij het afscheid van de heer Klompe, die zich in verband met zijn leeftijd (83 jaar) niet meer herkiesbaar stelt weet dhr. Groene wege namens de gehele vereniging te spre ken, wanneer hij de scheidende directeur dankt voor wat hij in deze 27 jaar pres teerde voor O.V.T. Spreker wijst er op, dat het heel moeilijk is mensen te krijgen die een bestuursfunctie willen vervullen. Het kost moeite, tijd en dikwijls nog critiek. Hij is zeer erkentelijk voor wat dhr. Klompe niet alleen voor O.V.T. deed, maar ook in ander organisatiewerk. Dan is het wel eens moeilijk om te stoppen, aldus spreker, zoals het ook gewenst is dat er ouderen in het bestuur zitting hebben om het jeugdige enthousiasme wat af te rem men door een meer bezadigd en ervaren advies. Toch dienen we hier te respecteren dat dhr. Klompe er mee stopt. We zullen trachten de vereniging verder uit te bouwen. Daartoe doet spreker een beroep op alle leden. Alle paarden zouden bij O.V.T. ver zekerd moeten zijn en wanneer men de 3% premie bekijkt, dan steekt deze ongetwijfeld zeer gunstig af tegenover particuliere maat schappijen. Ook de rundveepremie ligt zeer gunstig. Bovendien, hoe meer leden, hoe meer dieren verzekerd, hoe gunstiger we kunnen werken. Na het moeilijke begin, het zware werk van de initiatiefnemers is de vereniging thans zodanig uitgebouwd, dat er geen gevaar, geen risico meer aan verbonden is. Daarna stelde de heer Groenewege na mens het bestuur voor directeur Klompe te benoemen als erelid der vereniging, wat al gemene bijval had. Als blijk van waardering voor het vele werk, wat door hem op Tholen is verricht bood spreker hem naast het erelidmaatschap een gemakkelijke stoel aan namens O.V.T. en hoopte daarbij dat dhr. Klompe nog menig uurtje in deze stoel mocht nadenken over het verrichte werk, ook voor O.V.T. In zijn dankwoord merkte de heer Klom pe op, dat hij zich na al die woorden eni germate gestreeld voelde. Het was ook niet omdat hij niet meer voor de vereniging voelde, dat hij thans aftrad als bestuurslid, maar omdat hij meende dat zijn tijd geko men was. „Tenslotte ben ik inmiddels de 65 gepasseerd", was de conclusie van deze nog vitale 83-jarige, die zijn erkentelijkheid betuigde voor het aangeboden erelidmaat schap en het ontvangen cadeau. „Ik dank U allen en sluit hiermee mijn periode af" aldus beëindigde de heer Klompe zijn direc teurschap van O.V.T. In de plaats van de afgetreden directeur werd als bestuurslid gekozen de heer C. B. Kodde te Tholen, die bij eerste stemming 38 van de 72 stemmen op zich verenigde. Aftredend en niet-herkiesbaar was het plv. lid van de financiële commissie Jac. Franke in wiens plaats werd benoemd M. L. Manneke te St. Maartensdijk. Het salaris van de secretaris-penning meester werd van f 550,op f 750,— ge bracht, dat van de schatter Meijl beliep een verhoging van circa f 90,per jaar. In een volgende algemene vergadering zal statutenwijziging worden voorgelegd. Na nog enkele vragen te hebben beant woord volgde met een kort woord sluiting van het huishoudelijk gedeelte. Daarna kwam het feestelijk karakter in de vorm van een gezellig samenzijn onder een apera- tief en een uitstekend diner, zodat het uit eindelijk nog vrij laat werd eer alle leden thuis waren. Maar het gevierde gouden jubileum was dan ook geslaagd. Een gepaste bevrijdingsviering gewenst. De O.V.T. in het goud en L.J.G.'s tweede lustrum In de St. Annalandse raad bracht het dichten van een slopje meer beroering dan onteigening van de Cureelanden. Poortvliet's gemeentebestuur streeft met voort varendheid naar een nieuwe kleuterschool. het plaatselijk gebeuren en de advertenties maken deze zes pagina's mede tot een nieuwsbrengend nummer. uiteindelijk wordt wel betreurd dat nog geen grond gevonden kan worden om de lente aan te kondigen, maar laat het hoop geven, wanneer we verklaren, dat als het weer omslaat we er midden in zitten. In Thoolse lage landen Daar leeft een frisse geest Van hechte vrienden banden Als nooit nog is geweest Daar leeft men voor elkander Daar wordt voor 't doen gedacht Daar toont de plattelander Dat Eendracht maakt steeds macht. Zo staat het er in het eerste couplet van het Thoolse L.J.G.-lied. En de viering van het tweede lustrum, van het tienjarig bestaan op Vrijdag 4 Maart in „De Gouden Leeuw" te St. Maartensdijk bewees die frisse geest, de vriendenband en de eendracht van de L.J.G. Het bewees tevens dat de L.J.G. op eigen benen kan staan, een jubileum kan vieren, een gevarieerd programma kan brengen, dat ze in staat is te organiseren op een manier die bewondering afdwingt. Want deze middag en avond vormde met de zeer interessante inleiding van de natuur historicus J. G. Sloff te Bergen op Zoom, met de gezellige gezamenlijke koffiemaaltijd en met de opvoering van de revue „Tien jaar L.J.G. op Tholen en St. Filipsland", met de vriendelijke, waarderende en ook richtinggevende speeches, een zodanig geheel dat niemand er spijt van zal hebben die uren daar tegenwoordig te zijn geweest. Zoals ook niemand er spijt van zal hebben zich vanaf heden bij deze Landbouw- Jongeren aan te sluiten. HET WEE EN WEL De zaal van „De Gouden Leeuw" zag er met de L.J.G. vlaggen gezellig uit, toen de voorzitter, de heer M. C. J. Kosten te Tho len omstreeks 4 uur de bijeenkomst opende met een welkomstwoord tot de op dat ogen blik nog niet zo vele aanwezige L.J.G. - leden, oud-leden en inzonderheid tot ir. Geuze, de kringbestuurder der Z.L.M., af gevaardigden van de Bond van Plattelands vrouwen, hoofdbestuurders L.J.G. en tot de spreker van die middag de voor vele H.B.S.-ers bekende leraar J. G. Sloff, Na- tuurhistoricus te Bergen op Zoom. Spreker wees er op, dat het in de lijn der verwachting ligt bij een lustrum een overzicht te geven van de geschiedenis der vereniging. Een deel daarvan kon men in het aangeboden programma vinden. Het was op 23 Juli 1945 dat op initiatief van de heer A. J. Groenewege tot heroprichting van de Z.J.L. werd besloten die voor de bezetting een onderafdeling vormde van de grotere broer: de Z.L.M. Maar de L.J.G. wenste al direct zelfstandig op te treden. Na 5 jaar moesten we de ouderen gelijk ge ven, nl. dat het te jeugdig enthousiasme veel dingen te groot aanpakte en dikwijls niet houdbaar bleek te zijn. Na een korte eensgezindheid door de bezettingstijd wer den ook al spoedig de confesionele scheids muren weer opgetrokken. De provinciale L.J.G. liep dan ook in betrekkelijk korte tijd van een ledental van 1200 terug tot 600. Later werd een nobel voorstel van de Z.L.M. aangenomen, zodat we thans weer bij die organisatie zijn aangesloten. Was het doel aanvankelijk meer gericht op de culturele zijde van het leven der Landbouw- jongeren, later won de technische zijde meer terrein, wat bleek uit de georganiseerde wedstrijden met tractoren, ploegen, enz. ter wijl ook de gezelligheidsbijeenkomsten de culturele kant meer op de achtergrond heb ben gedrongen. Spreker zag dit als een ze ker verliespuntje en spoorde aan het peil niet alleen te handhaven, maar op te voe ren. Met vreugde werd groeiende waarde ring bij ouderen en buitenstaanders gecon stateerd. Toch zijn er ook onder onze le den, waarop we nog niet ten volle kunnen rekenen. Laat dit veranderen, zo drong dhr. Kosten aan, toon U een waardig lid van de organisatie. Wij jongeren leven in een op gaande tijd, waarin veel voor het grijpen ligt. Laten we echter ook rekening houden met minder goede jaren, jaren wanneer meer opoffering van ons gevraagd zal wor den. Zijn we daartoe actief genoeg? Alleen wanneer we daarmee rekening houden, kun nen we het symbool zijn van Zeelands toe komst. Moge het voortrekkerswerk, dat in onze vereniging reeds is verricht, tot grote bloei strekken van onze L.J.G. Om aan dit inleidend woord van de voor zitter nog enige historische gegevens toe te voegen uit het in het programma voorko mend overzicht, zij meegedeeld, dat op 30 October 1945 het L.J.G.-bestuur werd ge vormd. De heer A. C. L. Brooymans werd voorzitter. De dames zaten ook niet stil. 20 Nov. 1945 werd er onder leiding van Sien Noom een Z.P.M. opgericht. Toen men op 19 September 1946 al 50 leden had bij de jongensafdeling achtte men de tijd gekomen dit district te splitsen in twee af delingen, daarboven kwam het streekbestuur als overkiepeling. De leiding hiervan kwam in handen van M. C. J. Kosten. Inzonder heid de Z.P.M. en L.J.G. afdelingen te St. Maartensdijk mogen zich in een behoorlijke bloei verheugen. Vervolgens deed de voorzitter mededeling van een tweetal ingekomen stukken, die tevens berichten van verhindering bleken te zijn, nl. van Burgemeester D. C. Bouwense en van de heer M. C. RiSseeuw (alg. voor zitter L.J.G.). Het woord en de daad was vervolgens aan de heer Sloff die een wel bijzonder interessante causerie hield over het onder werp „Luctor et Emergo" en dan in dien zin, dat door hem, bij vertoonde lichtbeel den, een de persoon van deze H.B.S.-leraar kenmerkende toelichting werd gegeven Aandachtig werden de beelden bezien en de toelichting aangehoord over „hoe Zeeland in 1530 verdronk en na de ramp van 1953 herwonnen werd. Prachtig fotomateriaal is door dhr. Sloff verzameld. Met een korte pauze er tussen, was het ongemerkt 6 uur geworden en daarmee tijd voor de koffietafel. Tijd ook voor de feli citaties tussen de broodjes door. MEER LEDEN GEWENST Ir. Geuze kreeg als eerste spreker het woord, die begon met dhr. Sloff lof toe te zwaaien over datgene wat hij deze middag in de belangstelling had gebracht, nl. de natuur. Die natuur mag onze aandacht wel in het bijzonder hebben en die natuurbelang- stelling zal er ook moeten blijven. Vandaar dat 't zee goed gezien was van de program masamenstellers dit punt in te lassen. De sub-commissie der herverkaveling voeren ook een strijd om het landschapsbeeld van onze streek. Ze wenst hier geen voor ons eiland vreemd beeld van struikbeplanting, maar zoals het vroeger was. Wat de L.J.G. betreft meende ir. Geuze, dat ze bezig is zich te vormen, ook al is het ledental dan nog geenszins bevredigend te noemen.. Bepaalde groepen worden on voldoende aangetrokken naar zijn mening, met name dan de jongeren van de kleinere bedrijven- We leven met z'n allen in de boerenstand, niet alleen maar de groten, niet I alleen maar de kleintjes, nee, allemaal. Ik zeg dit niet om te ontmoedigen, want dan kan ik wel onmiddellijk naar voren brengen dat de Z.L.M. 110 jaar nodig had om te bereiken wat ze nu is. Het verheugde spreker, al kon dit dan naar zijn mening van enig chauvinisme ge tuigen, dat de L.J.G. Tholen en St. Filips land zo'n goed figuur hebben geslagen op de proviciale herdenkingsbijeenkomst. Ir. Geuze wenste de vereniging ook na mens de Z.L.M. en namens de kring Tho len daarvan geluk met dit 2e lustrum, ter wijl hij een persoonlijk woord richtte tot voorzitter Kosten, die hij prees om z'n taaie volharding. Een organisator met een rug- gegraat, die volhield toen anderen het meen den te moeten opgeven. Mevr. v. Gorsel-van Westen feliciteerde namens de Bond van Plattelandsvrouwen en hoopte op dezelfde prettige samenwer king voor zover nodig als tot dusver. Ze bood de voorzitter een bloemstuk aan. Mevr. Nieuwenhuijze-Noom sprak als oud-presidente der Z.P.M., die herinnerde aan de zeer prettige beginperiode. Spreek ster wees op de door de vereenvoudigde communicatiemiddelen ontstane mogelijkhe den tot ontspanning elders, die echter nim mer die voldoening kunnen geven, omdat het dan altijd maar toekijken is. Hier doen we zelf iets, het is iets van onszelf en dat geeft meer voldoening. De heer A. J. Groenewege had met vreugde aan de uitnodiging gevolg gege ven en noemde het hoogstnutng voor een latere periode deze leerschool van de L.J.G. te doorlopen. Namens het kringbe- stuur der Z.L.M. bood hij de vereniging een bloemstuk aan. De provinciaal secretaris dhr. Bos ver klaarde dat de Thoolse L.J.G. uitmuntte door realiteitszin, wat steeds weer treft. Onze L.J.G. moet strijden tegen gemak zucht en on-interesse, maar het moet ook zijn een strijd om de positie der jongeren. De heer J. Noom te St. Maartensdijk dankte als een der oprichters inzonderheid voorzitter Kosten voor wat hij deed voor de L.J.G. De heer Hage van St. Maartensdijk sprak als oud-voorzitter van de afdeling St. Maartensdijk en schetste de moeilijkhe den die er zich destijds voordeden. Maar men wordt alleen sterk door strijd, aldus spreker, die tevens adviseerde t.z.t. nader contact te zoeken met de Stichting Ge meenschap Eiland Tholen. Terwijl er ook nog een bloemstuk kwam van de familie Steketee was men aan het einde van de koffietafel. Dhr. Kosten dank te alle sprekers voor hun welmenende woor den en voegde hieraan toe, dat hij zijn plaats in de L.J.G. zou inruimen voor een jongere. TIEN JAAR L.J.G. Dat was de titel van de revue, die des avonds werd gebracht met medewerking van het Thools L.J.G.-orkest onder leiding van D. Burgers en het Thoolse Z.P.M.- koor. Nadat de laatstgenoemde het Zeeuws volkslied en het revue-lied hadden gezon gen, kreeg men een indruk hoe de L.J.G. werd opgericht. Enkele oud-leden hielden onder leiding van de oprichter, de heer A. J. Groenewege, een oprichtingsvergadering. Hoe men bij de toegetreden leden thuis reageerde, leerde het schetsje „De organi satie in de huiskamer", geschreven door dhr. Kosten, 't Was hierbij jammer dat niet alle spelers rolvast waren, waardoor het stukje minder goed tot zijn recht kwam. De dames C. Nieuwenhuijse-Noom en M. van Maldeghem-Noom schetsten daarna de oprichting en eerste jaren der Z.P.M., bij gestaan door een achttal Z.P.M.-ers die het lintenspel op verdienstelijke wijze opvoer den. Ook volksdansen vroegen in dit bestek de aandacht. Nadat Rie v. d. Slikke „Inundatie 1944" had gedeclameerd was het de beurt aan A. L. C. Brooymans om met enkele oud leden opnieuw de splitsing van de L.J.G. in 2 afdelingen voor de geest te halen. Joh. Noom declameerde op bijzonder leuke manier „Oom Bram op reis naar Amsterdam." De lachspieren kwamen daar bij los, zoals trouwens ook bij de daarop volgende opera „Eulalia". Deze opera was een aardig besluit van de eerste speelhelft.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 1