WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLflHD Minister Staf redt de portefeuille WAARIN OPGENOMEN DE TH00LSE COURANT Het Parlementair Overzicht RAADSVERSLAG ST. ANNALAND Het is niet alleen bij plannen gebleven in 1954 Leest U de nieuwjaarsrede maar van de voor zitter - Dit jaar begint men met de aankoop van een pand Langestraat A 11, waar straks een ambtswoning voor de burgemeester wordt gebouwd. lie Jaargang No. 11 28 Januari 1955 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter -Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Het rumoer rondom het liftverbod zal na de jongste maatregelen van Minister Staf wel spoedig verstom men. Het is nog niet zeker wat de heer Vermeer (arb.) zal doen met zijn interpellatie-aanvrage over deze roemruchte kwestie. De Kamer zal daarover op 1 Februari a.s. beslissen. Het is natuurlijk mogelijk dat de socialistische afgevaardigde deze aanvrage intrekt nu er besloten is om ongehuwde militairen eens per 14 dagen vrij vervoer te geven, in dien zij tenminste bewegingsvrijheid hebben. Zou de heer Vermeer zijn interpellatie toch kunnen doorzetten, dan zal hij ongetwijfeld stuiten op verzet van de Kamer. Want hoe men de zaak ook wendt en keert, het staat vast, dat de minister nu einde lijk een belangrijke toezegging heeft gedaan. Om het kras uit te drukken: hij is door de knieën gegaan. Hij heeft de maatregel genomen waar tegen hij zich in December jl. nog duchtig verzette. En wie redelijk is, zal moeten toegeven, dat het vrij vervoer eenmaal per veertien dagen een goede regeling is. Het behoeft ook niet zo te zijn dat een soldaat door de legerleiding in de watten wordt gelegd. Het liftverbod is voor de Kamer een moeilijke zaak. Verscheidene fracties stelden zich op het stand punt dat men op moet passen om krijgstuchtelijke maatregelen in de Kamer te bespreken. Natuurlijk is de minister aan het Parlement verant woording verschuldigd. Ook voor de wijze waarop hij de krijgstucht han teert. Maar als de Kamer het beleid van de minister van Defensie gaat doorkruisen, dan is daarvan het logische gevolg dat de bewindsman zijn prestige bij het leger verliest. Dat was destijds de reden voor de k.v.p. en een deel van de a.r. om tegen de motie-Vermeer te stemmen. Dat is dus het standpunt van dege nen, die zeggen dat de verantwoor delijkheid voor de handhaving van het moreel en de tucht der militairen niet afhankelijk mag zijn van het overleg tussen regering en volksver tegenwoordiging. Discipline moet er zijn. Dit doet uiteraard niets af aan het gezonde overleg tussen regering en Kamer. Het is slechts een kwestie van afweging van belangen. En ook van de vraag hoe belangrijk men de aangelegenheid acht. Want de frac ties, die liever niet over krijgstuchte lijke maatregelen praten, zullen dit standpunt niet innemen als het bijv. gaat over muiterij in het leger. Dat is ook krijgstuchtverstoring, maar in vele gevallen van zeer ernstige aard. Aan het einde van de vorige eeuw is er een minister van Oorlog ge weest, die geweigerd heeft te ant woorden op vragen over de hand having van de krijgstucht. Zoals te doen gebruikelijk luidde de eerste vraag. ,,Is de minister bereid mede te delen of...". Het botte antwoord luidde ,,neen". Want de minister wilde niet met de Kamer over krijgs tucht spreken. Maar de geschiedenis vertelt verder dat diezelfde minister enige tijd later het bijltje er bij neer moest leggen omdat hij niet met de Kamer kon opschieten., Zo kan men heerlijk over het lift verbod van mening verschillen. De eerste vraag die direct rijst: is het liften in strijd met de waardigheid van het leger Ja, zegt de minister. Het liften ondermijnt de krijgstucht. Neen, zeggen de socialisten, enige a.r., de liberalen, de staatkundig gereformeerden en de communisten. Het is van groter belang, dat de militair 's avonds zo veel mogelijk thuis is. Het merendeel heeft deze vraag dus ontkennend beantwoord. In December heeft de Kamer een motie-Vermeer aanvaard met 45 tegen 28 stemmen waarin als haar oordeel wordt uitgesproken ,,dat het gewenst is dat dienstplichtige mili tairen hun vrije tijd gedurende het weekeinde zoveel mogelijk in gezins verband doorbrengen en waarin minister staf werd verzocht ,,die maatregelen te nemen, die aan dit verlangen tegemoet komen". De enige toezegging, die de bewinds man toen deed, was een geringe uit breiding van vrij vervoer voor de dienstplichtigen. Het aantal werd gebracht op achttien maal per jaar, met dien verstande dat eenmaal van dit vrije vervoer gebruik gemaakt moest worden met Kerstmis of Nieuwjaar. Voor de meerderheid der Kamer ging deze tegemoetkoming echter niet ver genoeg. Daarmee zou dus de zaak van de baan kunnen zijn. Maar minister Staf heeft de grove blunder begaan deze zaak niet serieus te nemen. Dat bleek al uit zijn rede in de Kamer. Zijn start „men doet alsof dit een belangrijke zaak is" zegt reeds ge noeg. Maar het bleek nog veel meer uit de maatregelen die hij na het bewogen Kamerdebat nam. Het in stellen van slecht gelegen liftplaat- sen, het gedwongen aan- en af marcheren waren daarvan de bewij zen. De ontstemming werd werkelijk ernstig. En wat de minister waar schijnlijk nooit zou hebben vermoed, gebeurde, n.l. zijn ministeriële positie werd zeer wankel. Minister Staf, een voortreffelijk organisator, een goed onderhandelaar, een man, die in de Verenigde Staten geen kwaad kan doen, dreigde te struikelen over het liftverbod. Hoe deskundig deze be windsman dan ook moge zijn, duide lijk bleek dat een psychologische aanpak der dingen hem volkomen vreemd was. Eindelijk op 21 Januari richtte hij zich in een brief tot de voorzitter der Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, waaruit de bereidheid bleek om de motie-Vermeer uit te voeren. Beter laat dan nooit, zou men zeggen, maar vast staat, dat de positie van minister Staf toch aller minst ongeschokt uit het liftdebat te voorschijn is gekomen. En dat is op zichzelf reeds een kwalijke zaak. De volgende minister, die het moeilijk zal krijgen, is de heer Mans- holt. Het is nu wel zeker, dat de interpellatie-Droessen (k.v.p.) over de verhoging van de melkprijs door zal gaan. Het zal echter voor de Kamer wel uiterst moeilijk zijn aan te dringen op het intrekken van deze maatregel. Op zichzelf past subsidie verlaging in de politiek van de Rege ring om de belastingen te verlagen. Maar ook hier komt de psychologie om de hoek kijken. En dat is voor iedere minister nu eenmaal een heel belangrijk ding. (Nadruk Verboden) H.K.H. Prinses Beatrix gedenkt haar zeventiende verjaardag. Meer en meer treedt onze Kroonprinses ongedwongen op de voorgrond. Haar ouders leiden haar met zorgvuldige hand op het pad, dat haar waar schijnlijk eens tot de moeilijke taak van Koningin der Nederlanden zal voeren. Wij hopen en vertrouwen op deze heugelijke dag, dat zij, onze oudste Prinses, nog een lang leven, in voorspoed en goede gezondheid, beschoren moge zijn. Woensdag 26 Januari jl. kwam de vol tallige raad in openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester J. v. d. Bos. Ter gelegenheid van deze eerste openbare vergadering was het openingswoord uit gebreider dan dit gewoonlijk het geval is. De voorzitter sprak als volgt: NIEUWJAARSREDE Mijne heren leden van de raad. Der traditie getrouw wens ik ter gelegen heid van de eerste vergadering in het nieuwe jaar een kort woord te spreken en daarbij aandacht te schenken aan enige aspecten van het gemeentelijk leven. Alvorens daar toe over te gaan, zij allereerst gememoreerd, dat in onze eerste vergadering in het oude jaar rouw heerste door het plotseling over lijden van het jongste raadslid de heer W. Snoep. In zijn persoon is een goede mede bestuurder verloren gegaan. WONINGBOUW Wanneer wij de belangrijkste bestuurs handelingen van 1954 in herinnering roepen, dan gaat onze belangstelling in de eerste plaats uit naar het belangrijke raadsbesluit van 12 Februari 1954, waarbij werd beslist tot het gedeeltelijk verwezenlijken van het uitbreidingsplan, met name van het onder deel Cureelanden. Dit heeft een periode in geluid van vele en soms langdurige onder handelingen met de eigenaren van de in dit gedeelte uitbreidingsplan gelegen grond. Met dankbaarheid mogen wij vaststellen, dat al deze onderhandelingen in een prettige sfeer hebben plaats gehad. Dit feit mag niet onderschat worden, want wij weten, dat in vele gevallen in het eigendomsrecht diep ingegrepen is en dat belanghebbenden in hun individuële belangen aanzienlijk wer den aangetast. Wij ontveinzen dit alles niet, maar het algemeen belang op het stuk van de volkshuisvesting dwong nu eenmaal in deze richting. Daarbij is ook niet de gun stige omstandigheid te vergeten, dat de door de adviescommissie onteigeningsvergoedin gen van het departement van wederopbouw en volkshuisvesting bepaalde schadeloos stelling zeer behoorlijk kan worden genoemd. Met voldoening kan geconstateerd wor den, dat met een provisorische aanleg van een straat in bedoeld uitbreidingsplan is begonnen en dat althans op die wijze een behoorlijke gelegenheid is geschapen om de eerste woningen daar te bouwen. En dit was een zeer noodzaijkelijk te treffen voor ziening, want het zal voor u aangenaam zijn geweest te vernemen, dat met de bouw van de eerste 7 woningen zal worden begonnen als de weersgesteldheid zulks zal toelaten, en dat het in de bedoeling ligt de overige woningen zo spoedig mogelijk daarna te bouwen. Voorts wordt daar ook het nieuwe wijkgebouw voor het Groene Kruis en het badhuis gebouwd, zodat in dit gedeelte der gemeente een gunstige ontwikkeling is vast te stellen. Wij spreken de wens uit, dat het uit voeren van deze werken zullen leiden tot tempering van de grote woningnood en dat tenslotte al onze inwoners een behoorlijk woonhuis zullen hebben. In dit verband heeft het ons goed gedaan, dat de ingezete nen onzer gemeente, wier woning door de watersnoodramp werd verwoest, grotendeels hun nieuwe woning in 1954 hebben kunnen betrekken dan wel dat voor hen een nieuwe woning in aanbouw is. Gaarna wensen wij van onze plaats deze mensen met hun nieuwe woning veel geluk. Moge 1955 een spoedige goedkeuring brengen van het vastgesteld wederopbouwplannetje, opdat de zakelijke rechten van deze groep van ingezetenen definitief kunnen worden vastgesteld. Waar wij ons nog op dit gebied van de volkshuisvesting bevinden, zij gereleveerd, dat in 1954 is besloten tot het doen op maken van een saneringsplan: het voor ontwerp daarvan is met het college van burgemeester en wethouders door de op steller besproken op 18 dezer, zodat aange nomen kan worden, dat bedoeld ontwerp dit jaar zal kunnen worden vastgesteld. OPENBARE WERKEN In 1954 is overgegaan tot betegeling van de zgn. slopjes, welke een grote verbetering te noemen is. De Dorpsweg heeft een ware gedaante-verwisseling ondergaan: van een stoffige of modderige landweg (al naar ge lang van de weersgesteldheid) is deze één der mooiste straten van gemeente ge worden. Voor verbreding ter plaatse van de Kerk ring werd de woning A 566 aangekocht. Wanneer de huidige bewoners een andere huisvesting mogen vinden, waarna tot af braak van die woning zal worden over gegaan, zal de verkeerssituatie aldaar aan zienlijk verbeterd worden. Het is begrijpelijk, dat deze zaak onze volle aandacht heeft. Een behoorlijke verbetering bracht de afbraak van het gedeelte van het oude, door de ramp zwaar beschadigde gemeentehuis. Wanneer straks met het voorjaar daar de vier door de gemeente aangekochte en reeds afgeleverde zitbanken worden geplaatst, wordt daarmede een mooie gelegenheid aan onze „oudjes" geboden om in het centrum van de gemeente, bij de haven, hun, vooral vroegere wederwaardigheden te bespreken. Zeer belangrijk was het besluit om een rioleringsplan te doen samenstellen. Ook dit voor-ontwerp werd op bovengenoemde datum besproken en de samensteller tracht zo spoedig mogelijk het definitief plan ter tafel te brengen. Dan kan met de riolering en verbetering van daarvoor nog in aan merking komende straten worden begonnen en het is te hopen, dat de aangevraagde, subjectieve verhoging van de algemene uit kering, uit het gemeentefonds ons in staat zal stellen om dit grote werk in één jaar uit te voeren. ONDERWIJS In het jaar 1954 werd zowel tot ver nieuwing van het lesmateriaal der openbare als van de bijzondere lagere school over gegaan. Met een variant op de grond wettelijke bepaling zou kunnen worden ge zegd, dat het onderwijs „een voorwerp van de aanhoudende zorg der gemeente is". En dan denken wij aanstonds aan een nieuw gebouw voor beide lagere scholen. Ook de kleuterschool valt daarbij niet te vergeten. Het ontwerp van wet tot regeling van het kleuteronderwijs heeft het nog steeds niet tot het staatsblad weten te brengen. In de moeilijke financiële positie van onze kleuter school is aanmerkelijk verlichting gebracht door het besluit om de subsidie als bijdrage per leerling te berekenen naar het werkelijk aantal leerlingen en niet te beperken tot een maximum-bedrag in totaal. Wanneer wij tenslotte memoreren de aankoop van een muziektent, welke zeer blijkt te voldoen en de aflevering van de nieuwe brandweer-auto op het eind van vorig jaar, waarop wij met onze brandweer mensen terecht trots zijn, en het gereedkomen van de nieuwe verkeerstafel dan heb ik slechts enige punten, waaronder zeer voor name, van de activiteiten van het gemeente bestuur genoemd. Daarbij verhelen wij enerzijds niet, dat er vele voorzieningen soms langzaam tot stand komen, maar anderzijds mogen wij ook niet vergeten dat in deze tijd met een hoogconjunctuur veel tijds lang moet worden gewacht op de leve ring van de nodig zijnde materialen (wij denken hierbij b.v. aan straatklinkers) en dat het arbeidsapparaat in menigerlei opzicht dusdanig zwaar belast blijkt te zijn, dat ook uit dien hoofde vertraging wordt ondervonden. Richten wij onze ogen naar de toekomst dan kunnen wij stellig een grote verandering verwachten in het beeld en de structuur van ons gewest (drie-eilandenplan en grote Delta-plan). De situatie op ons eiland en van onze gemeente zal als gevolg daarvan evenzeer ingrijpend gewijzigd worden. Daar bij is thans al te noemen de nieuwe toe stand, welke de in uitvoering zijnde herver kaveling zal brengen. Het is onze oprechte wens, dat dit alles de welvaart onzer ge meentenaren zal bevorderen opdat een ieder een behoorlijk levensbestaan moge hebben. Maar dat niet alleen. Uit ander oogpunt bezien, is de vraag gewettigd of de techno cratie dezer eeuw de geestelijke verbanden en de levende gemeenschappen, die gelukkig op het platteland in deze tijd van speciali sering en vertechnisering nog kunnen wor den waargenomen, niet doet te ondergaan, althans ondermijnen. Ook van de zijde van de gemeentelijke overheid is daarvoor bijzondere waakzaamheid en zeker geen passieve lijdelijkheid, maar een levendige activiteit geboden. Uw taak als gemeente raad wordt daardoor mede zwaarder. U zult ongetwijfeld voor situaties komen te staan, waaraan u vroeger niet dacht en die u toch tot het innemen van een bepaald standpunt dwingen. Ik wens u bij uw arbeid in het nieuwe jaar Gods zegen in het bijzonder toe. Laten wij in eendracht met grote toewijding de zaken behartigen, die aan ons zijn toe vertrouwd. En dat wij onze arbeid in vrede mogen verrichten, is mijn oprechte wens. Tenslotte is het voor mij een behoefte u dank te zeggen voor al hetgeen, wat u in het voorbijgegane jaar voor de gemeente hebt verricht en voor de prettige samen werking. In dit dankwoord betrek ik gaarne het sercretarie-personeel, de wegwerkers, de brandweer, de politie, kortom allen, die in enigerlei functie voor de gemeente hun plicht hebben gedaan. Mogen wij en zij allen met grote trouw arbeiden aan datgene, waartoe wij geroepen zijn. De heer G. Goedegebuure zei hierop, dat hij als nestor van de raad de tolk wilde zijn van zijn collega's om de de voorzitter harte lijk te danken voor de gesproken woorden. „Ook wij spreken de wens uit, aldus de wethouder, dat de vele en grote plannen in het afgelopen jaar gemaakt, binnen afzien bare tijd tot uitvoering mogen komen. Moge de alwijze God U schenken licht, wijsheid en kracht om al het vereiste werk te doen en de vergaderingen met de door U geschon ken gaven te leiden. Schenke de Heere U en Uw gezin zijn onmisbare zegen." Na lezing der notulen werden behandeld de volgende ingekomen stukken: Goedkeuring verhuur arrestantencellen aan het Rijk: Goedkeuring 6% verhoging gemeentepersoneel. Een mededeling van de heren Boot, Kalle en A. A. Goedegebuure dat zij hun herbenoeming als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aanvaarden. Verificatierapporten. Een schrij ven van het humanistisch thuisfront om subsidie voor haar militaire tehuizen. Dit werd op voorstel b. en w. afgewezen. Goedgekeurd werd, althans geen bezwaar was er tegen de 6% verhoging voor ge meente-secretarissen, ontvangers en ambte naren van de burgerlijke stand met inganq van 1 Jan. 1955. Geregeld werd verder de 6% verhoging bezoldiging gemeente-personeel. Op het ver zoek van een inwoner wiens kind de school voor buitengewoon lager onderwijs te Klun- dert bezoekt om tegemoetkoming in de huis vestingskosten wordt goedgunstig beschikt. Ook de wethouders krijgen de 6 loons verhoging en komen daarmee op 530. 's jaars. Op zijn verzoek wordt aan dhr. A. Scher- penisse een gedeelte heffing vergunnings recht gerestitueerd, waar hij zijn café heeft overgedaan. Een jaarlijks terugkerend voorstel is het verzoek voorschot exploitatievergoeding bij zondere school. Gerekend naar het door de raad beschikbaar gestelde bedrag per leer ling voor het o.l.s. kan dit voor de bijzon dere school bedragen 196 x 26.86 5264,56. EEN AMBTSWONING Punt 9 is het voorstel tot aankoop van het perceel All (Langestraat alhier, thans bewoond door dhr. D. v. Dussen) voor de bouw van een ambtswoning voor de burge meester. In het prae-advies wordt er op gewezen, hoe van jhr. mr. A. F. C. de Gasembroot een herbouwplicht is overgenomen, hoe het college van b. en w. de vraag heeft onder zocht waar te bouwen, hoe dit een moeilijk op te lossen vraag bleek. Thans bestaat er de mogelijkheeid voornomd pand aan te kopen, een pand bestaande uit huis, schuur en erf met enige bijgebouwtjes ter grootte van 374 m2, gelegen dus aan de Langestraat en grenzend aan de Noordelijke Achterweg door middel van de ingang brandslop. De eigenaren vragen een koopprijs van 4500,- De sloopwaard wordt op 1000.ge rekend, zodat de grondkosten hiervan op 3500,komen. Voorgesteld wordt dan ook deze gebouwen voor genoemde prijs te kopen, ze daarna t.z.t. te doen afbreken en de vrijkomende grond te bestemmen voor de bouw van een ambtswoning voor de bur gemeester. De heer J. den Engelsman vraagt of het ook de bedoeling is daar de brandweer kazerne te bouwen. De voorzitter antwoordt dat nog niet is uitgemaakt of dit mogelijk en geschikt is. Dhr. Stols: U moet toch ook een garage hebben achter de woning. De betwijfel of er dan nog een brandweerkazerne bij kan. De voorzitter: Dit wordt in elk geval onderzocht. Allen steunen dan het voorstel van het dag. bestuur om voornoemde gebouwen voor de bepaalde prijs aan te kopen. Gewijzigd wordt de begroting 1955 in verband met een verbeterde uitkering uit het gemeentefonds, wat een voordeel op levert van 16.727,65. Dat hier niemand tegen is laat zich verstaan. REGENT WEZEN ARMBESTUUR Aan de orde is-benoeming van een regent wezen-armbestuur in de vacature ontstaan door het verzoek om ontslag van de heer M. Heijboer. Dit laatste wordt eervol ver leend. Ter voorziening in deze vacature beveelt het bestuur van wezen-armen voor benoeming aan: 1. J. D. Jagt, Langeweg A 346a. 2. L. I. Goedegebuure Czn., Kerkring A 448. 3. Joh. Overbeeke Nz„ Kerkring A 476. De uitslag van de stemming is: 4 voor L. I. Goedegebuure, 1 voor Joh. Overbeeke en 2 blanco. Benoemd is dus als regent de heer L. I. Goedegebuure Czn. Het periodiek aftredend bestuurslid M. Moerland Mzn. wordt met algemene stem men herkozen. Aangeboden wordt tenslotte nog de ge meenterekening 1952 ter nader onderzoek. RONDVRAAG De heer Dorst wijst nog eens op de vuil nisbelt, waar het door de uienafval opnieuw een chaos is geworden, dat de gemeente straks geld gaat kosten. Bestaat er geen bepaling, waardoor men vooral deze afval- weggooierij kan tegen gaan De voorzitter merkt op, dat wanneer hij bij zijn benoeming in St. Annaland niet reeds tevoren had geweten, dat hij naar een agrarische gemeente trok, hij dit ongetwijfeld al spoedig ontdekt zou hebben, waar de vuilnisbelt ook in de eerste raadsvergadering al ter sprake is gekomen met het probleem van de uienafval. Dhr. Stols vindt het evenmin in de haak. Zowel door leveranciers als door de veiling zelf wordt het daar maar weggegooid. De voorzitter vindt het jammer dat de mensen dit blijven doen. Daar is de ge meentelijke vuilnisbelt niet voor, omdat de uien bij hoog water de haven indrijven, tegen de dijk op, enz. Laten de mensen in deze zelf meewerken. Anders kan het op deze voortgang toch wel eens verkeerd uit lopen. Er is een uitstekende afvalplaats voor uien aan de zgn. „draai" tegenover de boerderij van Joh. Elenbaas. Dhr. Stols vraagt of er al iets naders bekend is over de riolering van het Suzanna- wegje, Tienhoven en Javadijk. De voorzitter zegt toe dit met resp. het bestuur van de Cal. Suzannapolder en Waterschap te zullen bespreken. Dhr. Stols hoopt dat de kolentoeslag wekelijks op de W.Wjuitkering wordt ver rekend. De voorzitter antwoordt, dat wanneer tijdig de staatjes worden ingediend men daarop kan rekenen. 1 Daarna sluiting met ambtsgebed.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 1