WEEKBLAD VOOR HET EILAKD THOLEN EH ST.FILIPSLAND De Fiscus had een goed jaar Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Nog iets over onze B,B* Excursie naar de N.CXP* Ruim 1800 miliioen meer aan belas tingen RAADSVERSLAG STAVENISSE Benoeming Onderwijzer Lening van vier ton Verkoop kinderzegels Ged. Staten komen praten over beveiliging. ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN lie Jaargang No. 10 21 Januari 1955 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn De voortvarendheid, waarmede het Ministerie van Financiën de laatste jaren heeft gewerkt aan de samenstelling van de eindcijfers, is bewonderenswaardig. Nauwelijks is het nieuwe jaar enkele dagen oud, of Den Haag meldt de globale op brengst van alle directe en indirecte belastingen. Nederland heeft in 1954 voor de kapitale som van 5956 miliioen gulden gedokt. Als men nu weet, dat de Millioenennota van September 1953 een raming te zien gaf van 5147 aan belasting opbrengsten, dan kunnen we con cluderen, dat de Fiscus in het afge lopen jaar goed geboerd heeft. Op timisten beweerden al in September enkele dagen na het bekend wor den van de Millioenennota voor 1954, dat we in 1955 een overschot zullen hebben. Aangenomen, dat de periode van hoogconjunctuur zal voortduren en dat de internationale toestand geen ernstige schommelin gen zal vertonen, hellen wij over naar de mening, dat dit optimisme voldoende grond van waarheid heeft. Financieel is de Staat voor het oog der wereld kerngezond, kant als men meer-opbrengst heeft van bijna 13%, dan mag men toch wer kelijk niet mopperen. Kom, het is de moeite waard, dat we deze cijfers eens wat nader be kijken. En dan komen we in eerste instantie tot de beantwoording van de vraag: hoe komt het, dat de Staat ineens zoveel meer aan belastingen heeft ingevorderd dan geraamd werd Dat antwoord luidt aldus: in de eerste plaats hebben we in 1954 twee loonronden gehad. En wie meer verdient, betaalt ook meer belas ting. In tweede instantie is die ho gere belastingopbrengst een gevolg van de hogere omzetten bij handel en industrie, dus ook hier profiteer de de fiscus van de verhoogde wel vaart. Verhoogde welvaart... is er in werkelijkheid sprake van een ver hoogde welvaart, als de fiscus grote kapitalen verzamelt We weten al lemaal, dat de belastingdruk momen teel verbazend hoog is. Menige ex pansiemogelijkheid wordt om, zeep gebracht, doordat het kapitaal, dat men er eigenlijk voor had uitgetrok ken, geheel of gedeeltelijk opgeëist wordt door de fiscus. En wanneer men op deze wijze een geleidelijke opeenhoping van gelden krijgt bij de Staat, dan kan men moeilijk meer spreken van verhoogde welvaart. De overschrijding van de belastingra mingen kunnen daarom ook een an dere oorzaak hebben, namelijk waar devermindering van de gulden. En wij zijn geneigd naar die kant over te hellen, als we alleen maar als voorbeeld nemen, wat wij in Januari 1955 voor onze gulden kunnen ko pen en wat b.v. acht jaar geleden. Dan zijn we er beslist niet op vooruitgegaan en kunnen we moei lijk van een gestegen welvaart spre ken. Het ramingssysteem, dat minister Lieftinck enige jaren geleden instel de, heeft ons nooit kunnen bekoren. Hij gaf in het eerste jaar van zijn bewind opdracht de ramingen vol gens een bepaald systeem dus doelbewust laag te houden. Door de ramingen van de inkomsten be wust laag te houden, ontstonden er tekorten doordat de hogere uit gaven, tijdens de begroting ge fixeerd, niet gedekt werden en deze tekorten gaf de minister een zekere grond om met belastingverho gingen aan te komen, althans in ieder geval geen belastingverlagin gen. Minister Lieftinck was een fi nancieel expert, daar zijn we het allen over eens, maar als president directeur van een Naamloze Ven nootschap b.v. zou hij bij de aandeel houders niet moeten aankomen met een dergelijke financiële politiek, omdat deze immers een verkeerde voorstelling van zaken geeft. Neem b.v. Uw eigen inkomsten als voor beeld. Wat dunkt U: zou de fiscus er genoegen mee nemen, als U als vermoedelijk jaarinkomen opgaf 2000,- en U verdient in werke lijkheid het dubbele, maar als motief b.v. opgeeft: ik kan immers werk loos raken? De inspecteur van de be lastingen zou U uitlachen en zeggen: U verdient 4000,dus U betaalt voor 4000. Uw raming is te laag en al wordt die aan het eind van het jaar overschreden, reeds nu moet U met de werkelijkheid rekening houden. De fiscus het ministerie van financiën doet dit echter niet. Jaar in jaar uit zijn de inkomsten re latief veel te laag gewaardeerd, en dit heeft iedere minister van Finan ciën een stok achter de deur gege ven: denk er om, we zijn er nog lang niet; aan belastingverlaging moet dus niet denken. Kijk maar naar de ramingen. Momenteel beleven we een pe riode van schijnwelvaart, want door de te hoge belastingdruk vloeien grote kapitalen naar de Staat. Er ontstaat een opeenhoping van kapi taal bij een instantie, die er niet mee kan woekeren. Anderzijds is er een tekort aan geld op de vrije markt, waardoor de bezitsvorming kunst matig geremd wordt en het zaken leven in een te nauw keurslijf ge perst zit. Het feit b.v., dat tal van gezonde bedrijven niet kunnen be schikken over voldoende liquide middelen, waardoor b.v. geen grote orders geaccepteerd kunnen worden, behalve door onderverdeling over andere bedrijven. Economische bloei kan alleen tot stand komen, als de bevolking daar toe in de gelegenheid is. Men kan nu niet beweren, dat iedere bevol kingsgroep, van arbeider tot mid denstander, van intellectueel tot in dustrieel, in staat is zijn bedrijf naar behoren uit te breiden. Dit wordt kunstmatig geremd door te hoge fis cale lasten. We denken in dit ver band alleen maar aan de belasting op de Naamloze Vennootschappen. We denken, om wat dichter bij de grond te blijven, aan de ongelijke verdeling tussen de arbeider en de middenstander. Beiden betalen even veel inkomstenbelasting (procents- gewijze), doch de arbeider geniet de voordelen van de kinderbijslag, de sociale wetgeving en de zieken fondsverzekering, voordelen, waar van de middenstander geheel ge speend blijft. Hier is dus een onge lijke drukverdeling, die zich weer manifesteert in de jaarcijfers van de inkomsten van de fiscus. Die 800 miliioen meeropbrengst zijn met na me gekomen nut de zakken van hen die hogere lonen kregen, en uit de zakken van hen, die door die hogere lonen meer konden omzetten. Maar de reële werkelijke inkomsten zijn bij beide categorieën nagenoeg dezelfde gebleven. In feite was er dus maar één instantie, die profi teerde van de loonsverhogingen en de gestegen omzetten: de fiscus. Wie durft er dan nog spreken van gestegen welvaart Deze is alleen te merken in de brandkasten van het Ministerie van Financiën. Maar voor de rest noch bij U, noch bij ons. Enfin, zoals de situatie thans is, zal zelfs de knapste minister van Fi nanciën niet meer kunnen ontkomen aan een werkelijk voelbare belasting verlaging. Het spelletje, dat Minis ter Lieftinck en zijn opvolger de laatste jaren gespeeld heeft met de ramingen der belastinginkomsten, is al te doorzichtig geworden. Onze Kamerleden zijn wel geen financiële experts, maar wie een klein beetje verstand van cijfers heeft, zegt: dit is niet de juiste methode om ieder een een redelijk bestaan te waarbor gen. En wij voorzien, dat onze volks vertegenwoordiging deze waarschu wende stem te zijner tijd zal overne men. (Nadruk verboden). Sn. van H. De raad der gemeente Stavenisse kwam op Vrijdag 14 Januari jl. in een spoedeisende vergadering bijeen onder leiding van burge meester L. A. Verburg. Na de opening wenste de voorzitter de leden van de raad met hun gezinnen een voorspoedig nieuwjaar en sprak de hoop uit, dat het de bevolking onder dit bestuur goed zal gaan. De heer L. Hage wenste als oudste raads lid de voorzitter namens de andere leden een gelukkig nieuwjaar met zijn gezin. Voor de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school is door B. en W. een voordracht opgemaakt, waarop ver meld staan: 1. M. J. de Vos te Bruinisse 2. M. Luinge te Leek (Gr.) De heer de Vos werd benoemd met 7 stemmen, onder voorbehoud dat de benoem de vrijstelling van militaire dienst krijgt. Een kasgeldlening van 300.000,werd verlengd tot Juli a.s. tegen een rente van per jaar. Voor de niet-verrekenbare kapitaalsuit gaven werd besloten een vaste lening aan te gaan van circa 400.000,voor de duur van 40 jaar tegen een rente van 3% per jaar a pari. Bij de rondvraag deelde de heer L. Hage mede, dat hij verschillende mensen bij zich heeft gehad voor de grafstenen op het ge meenschappelijk graf. De mensen dachten dat zij de stenen zelf moeten betalen en willen dat ook. Zij hadden de door hen ontvangen circulaire niet begrepen. De voorzitter deelde mede, dat een raads lid omtrent deze aangelegenheid zijn stem wenste te wijzigen en deze heeft dan ook gevraagd of die mogelijkheid er nog is. De voorzitter heeft dat raadslid toegezegd dat te willen doen door een begrotings wijziging. De heer Bos deelde mede, dat het tijdens die bespreking bij hem om de uitgaven ging en hij toen niet wist dat de gelden er al voor een groot gedeelte waren. De heer L. Hage achtte dit een gezocht motief van vorige spreker, want het voor stel was van alle kanten toegelicht. De voorzitter acht het beter deze aan gelegenheid bij die begrotingswijziging nader te bekijken. Nog informeerde dhr. Bos of de ge meente niet in de 8ste klasse kan worden geplaatst nu de belastingen en de huishuren verhoogd zijn, waarvoor de voorzitter een nader onderzoek toezegde. Tenslotte werd een beplantingsplan van het Staatsbosbeheer besproken. Besloten werd de situatie ter plaatste te bekijken. Met dit ónze, bedoelen we dan de kring Z 5. Want overigens is ónze B.B. precies hetzelfde als dè B.B., zoals die in geheel Nederland georganiseerd is. Dat we nog iets naders kunnen meedelen over onze B.B. komt door het feit, dat de K.H.B.B. (Kringhoofd B.B.) de heer P. van Voornveld ons nog enkele inlichtingen deed toekomen. Tussen haakjes mogen we dan hier ook wel even vermelden, dat in ons vorig nummer op de plaats waar de naam van voornoemde heer moest staan een vraa teken stond. De oorzaak daarvan was, dat die naam ons bij het schrijven van dat artikel niet te binnen wou schieten en we het ook nog niet op papier hadden. Ten einde daarnaar alsnog te informeren zetten we toch maar een vraagteken, maar dit in formeren bleef achter wegen en de drukker hield zich toen maar aan het vraagteken. Excuus. Om nu op die nadere mededelingen terug te komen is ons uit de verkregen inlichtingen gebleken, dat de B.B.ers binnenkort het periodiek „Paladijn" via hun Blokhoofden uitgereikt zal worden, een periodiek waarin ze ongetwijfeld veel over de B.B. kunnen lezen en dat hen in dat opzicht zeker wijzer zal maken. Verder is de kring Z 5 wel zover ge organiseerd dat er in iedere gemeente een Hoofd Zelfbescherming is. U weet dat U zich o.a. bij die personen kunt opgeven. Laten we daarom maar even die adressen opgeven. Dat is voor: Tholen: J. v. Elsacker - Hoogstraat 29 Poortvliet: M. C. v. Ast - Achterweg A 154 Scherpennisse: A. C. Verstyne - Hoge- markt 8 St. Maartensdijk: J. de Bruyne - Molen dijk 24c Stavenisse: M. J. Leune - Stavenisseweg A 275 St. Annaland: J. D. Jagt - Langeweg 346 Oud-Vossemeer: P. W. A. Mees - Koentjesweg B 207 Begrijpelijk is het lang niet altijd gemak kelijk om iemand te vinden, niet alleen ge schikt voor deze organisatie, maar boven dien een persoon, die in tijden van oorlog of rampen niet reeds een speciale taak heeft. Dit moet toch zoveel mogelijk voorkomen worden, wil de zaak op het critieke moment niet in honderd lopen. Dat is ook een reden, dat men niet inge schakeld kan worden, wanneer men nog dienstplichtig is. Logisch, men zou immers bij mobilisatie al worden opgeroepen. Voor de politionele afdeling is dit minder moeilijk. Het is logisch dat de groepscom mandant c.q. de postcommandant ter plaatse de leiding heeft. Datzelfde geldt voor de E.H.B.O., waar vanzelfsprekend de plaatse lijke artsen optreden als hoofd van dienst, bij de brandweer de commandanten daarvan. Bij de Opruimings- en Reddingsdienst zijn als Hoofden ingeschakeld de districtsopzichter, waardoor men dus weer het aanvechtbare krijgt van het niet in alle gemeenten gelijk beschikbaar zijn. Kringcommandant Geneeskundige dienst is .'okter Kugel te Poortvliet, kringcomman dant Brandweer L. A. M. Elenbaas te Scherpenisse, Kringcommandant Opruimings reddingsdienst J. Blaas, Hofstraat 23, Tho len, politiecommandant vanzelfsprekend de Groepscommandant. J. Griep te Tholen. Hoofd verbindingsdienst is J. A. Sakko te Tholen. Wat de leiding betreft is het dus al een heel eind in kannen en kruiken. Maar in verschillende van onze eilandgemeenten kan men nog al wat B.B.-ers gebruiken. Stel opgave liever niet uit. De officiële publicatie van het Bureau van Uitvoering Herverkaveling Tholen over bovengenoemde excursie bereikte ons vorige week te laat om nog afgedrukt te kunnen worden. Daarom zullen eventuele lief hebbers er misschien niet veel meer aan hebben, indien ze zich nog niet opgaven, wanneer we die datum van opgave hier nog noemen. Dat had nl. vóór Woensdag jl. al moeten gebeuren. Het ligt dan in het voornemen om op Vrijdag 28 Januari naar de N.O.P. te gaan. Tijdens deze excursie zal een indruk wor den gegeven van deze nieuwe polder en zullen enkele bedrijven bezocht worden. De excursie is ditmaal bedoeld voor grondgebruikers in de gemeente Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer en deze deelname is geheel gratis. Deze excursie duurt een dag en onderweg wordt een koffiemaaltijd aangeboden. IN DE BRAAKMAN Vorige week tekenden een negental landbouwers en fruittelers de contracten voor de beschikbare bedrijven in de Braak manpolder en de Quarlespolder. De tiende gegadigde was een landbouwer uit ons eiland, die een bedrijf in de Braakmanpolder krijgt, nl. de heer A. Punt te Poortvliet, welke evenwel op dat ogenblik door ziekte was verhinderd het contract te tekenen. Het zullen de eerste bewoners zijn van de Braakmanpolder. De Herverkavelingscom missie hoopt, dat van de in het komende jaar nog uit te geven bedrijven in deze polder ook nog 'n aantal aan boeren uit de herverkavelingsgebieden zullen kunnen worden toegewezen. De verkoop van Kinderzegels te Tholen en ressort heeft opgebracht 893,23 (het jaar tevoren was dit 702,41), mede dank zij de actie van het Plaatselijk Comité te Tho len en voorts van de besteller le kl. A. J. op den Brouw te Stavenisse, die alleen voor 100,wist te plaatsen. Verkocht werden: 3828 kinderzegels van 2/5 cent 287 kinderzegels van 5/8 cent 426 kinderzegels van 7/12 cent 3866 kinderzegels van 10/15 cent 145 kinderzegels van 25/33 cent De frankeerwaarde van deze verkochte zegels bedraagt 543,58, terwijl de toeslag ad 349,65 ten goede komt aan het hulp behoevende kind. Op 28 Januari a.s. wordt er des morgens om 10 uur in Stavenisse een bijeenkomst gehouden met Ged. Staten van Zeeland, ir. Verbeie van de provinciale waterstaat, en de burgemeesters van St. Maartensdijk, Scherpenisse, Stavenisse en St. Annaland. Gesproken zal worden over een eventuele dichting van de haven in deze gemeenten, c.q. aanleg van een nieuwe haven, een en ander ook in verband met het Deltaplan. Deze bijeenkomst schijnt wat vervroegd te zijn door het vanwege de gemeente Stavenisse ingediende verzoek om een nieuwe haven met het oog op beveiliging. Het is inderdaad zo, dat het een zeer groot risico oplevert niets te doen voor het Deltaplan mogelijk is verwezenlijkt. Dat heeft 23 en 24 December opnieuw geleerd. Maar die beveiliging geldt niet alleen de havens. Dit spreekt wel het meest voor Stavenisse, maar in de andere gemeenten komen ook nog enkele stukken zeewering voor, waar het er bedenkelijk uitziet. Hopen- lijk levert ook deze bespreking een zodanig resultaat op, dat de beveiligingsplannen meer vorm aannemen. Dat betekent niet, dat we graag onze haven kwijtraken. Voor de gemeenten Tholen, Poortvliet, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vossemeer en St. Filipsland hebben Zondag dienst: Dr. L. D. A. Looysen te Tholen, tel. 49. Dr. R. C. Renes, Ond-Vossemeer, tel. 19. HOOGWATER Hoogwater in de week van 23 tot en met 29 Januari 1955. Zondag vm 3.16 nm 15.34 uur Maandag 3.50 16.08 Dinsdag 4.24 16.41 Woensdag 5.00 17.15 Donderdag 5.33 17.50 Vrijdag 6.08 18.27 Zaterdag 6.47 19.08 Maandag 24 Januari Nieuwe Maan te 2.06 uur. Maandag 31 Januari Eerste Kwartier te 6.05 uur. BEKENDMAKING Aan belanghebbenden wordt ter kennis gebracht, dat de aangiftebiljetten voor de hondenbelasting in de loop van Januari wor den verzonden. Iedere houder van een hond is verplicht een aangiftebiljet in te zenden en wel vóór 1 Maart 1955. Zij, die in de loop van 1955 houder van een hond worden, moeten hiervan eveneens door middel van een aangiftebiljet kennis geven. Indien vóór 15 Februari a.s. geen aangif tebiljet is ontvangen, moet dit ter secretarie worden aangevraagd. Er wordt thans nogmaals uitdrukkelijk op gewezen, dat voor honden, die niet tijdig op de bovenomschreven wijze zijn aange geven, een drievoudige aanslag zal worden opgelegd. Tholen, 19 Januari 1955. Burgemeester en wethouders voornoemd. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat door de reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald, op Dins dag, 25 Januari a.s., het eerste gedeelte en op Vrijdag, 28 Januari d.a.v. het overige gedeelte. Tegen Donderdag, 27 Januari a.s. bestaat gelegenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Tholen, 18 Januari 1955. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN 1 zilveren damespolshorloge met twee gouden randjes, romeinse cijfers, gouden wijzers en double rekband; 1 damespols horloge merk „Anker" met beige lederen bandje; 1 damespolshorloge (double) met bruin lederen bandje: 3 huissleutels; 1 haar kam in beige plastic etui; 1 broche met twee rode muiltjes; 1 paar rode kinderwantjes; 1 bruin kinderwantje, 1 bruin kinder wantje met gele dopjes; 1 bronzen draag- medaille 10 jaar lid A. N. Pol. Bond; 1 lichtblauw kinderwantje; 1 rode want met 2 blauwe randjes; 1 grijze gebreide hand schoen (rechts); 1 lichtblauwe zijden sjaal; 1 kinderklompje rechts). Inlichtingen bij de Rijkspolitie te Tholen. KINDERPOSTZEGELS 1954/55 Het Plaatselijk Comité voor Kinderpostze gels maakt bekend, dat de actie „huis aan huis" verkoop van Kinderzegels enz., het volgende resultaat heeft gehad. In totaal werd verkocht aan postzegels een bedrag van 584,08, dit is frankeer waarde plus overwaarde. Deze overwaarde is de netto opbrengst en bedraagt 227,11. Kaartverkoop bracht op 22,05. Aan gif ten werd ontvangen 4,54. In totaal netto dus 253,70. Allen die eraan hebben medegewerkt dit resultaat te verkrijgen namens het comité hartelijk dank. TENTOONSTELLING „DE TROUWE DUIF" Ook de duifjes kwamen weer even in het middelpunt, nl. door de op Zaterdag 8 Jan. jl. gehouden tentoonstelling. De uitslag van de 180 inzendingen luidt: Klasse 1, oude doffers: 1. M. Moeliker, 2 en 5 A. Wagemaker, 3. J Baaij, 4. A. de Jonge, 6. F. Koppenhol, J. A. v. Treien. Klasse 2, oude duivinnen: 1. D. Jansen, 2. A. Wagemaker, 3. A. de Jonge, 4. M. Moeliker, 5. J. Baaij. 3-jarige doffers: 1. V. Laban, 2 en 4 A. Wagemaker, 3. D. Jansen, 5. L. Jansen, 6. A. Burgers, 7. J. Praat. Jonge duivinnen: 1 L. Jansen, 2 C. Soo- mers, 3 D. Jansen, 4 M. Tazelaar, 5 M. Moeliker, 6 J. Baaij, 7 L. Laban, 8 A. de Jonge, 9 A. Burgers, 10 L. Laban, 11 R. de Groot. Late jonge doffers: 1 G. Soomers, 2 F. Koppenhol. Late duivinnen: 1 F. Koppenhol, 2 L. Soomers. Schoonheid doffers: 1 en 2 A. Wagema ker, 3 F. Koppenhol, 4 P. de Boef. Schoonheid duivinnen: 1 A. Wagemaker, 2. M. Moeliker, 3 D. Jansen, 4 A. Burgers. De beste duif van de tentoonstelling had D. Jansen. Keurmeester was J. Pot te Utrecht. Deze tentoonstelling werd gehouden in het verenigingsgebouw in de Brugstraat. Er waren 52 prijzen, wat dus 1 op 4 betekende. Voor de vele mooie prijzen werden de winkeliers van Tholen en Halsteren dank gezegd. Een geslaagde tentoonstelling is het dit jaar door dit alles zeker geworden. DAMMEN Uitslag van de onderlinge competitie, ge houden op Dinsdag 18 Januari 1955. Junioren: J. ElenbaasR. v. d. Zande 20 S. BoutK. Laban 20 M. HeezenK. Deurloo 20 D. ZwagermanL. v. d. Hoofd 20 C. de JongeP. den Engelman 20 Senioren: M. SchotL. Adriaanse 02 J. C. SchotG. de Hond 02 C. v. d. BergeG. de Heer 02 G. de HondJ. C. Schot 20 D- de VosJ. de Rijke 02 J. LabanL. Adriaanse 02 J. PriemJ. Russcher 20 J. C. SchotC. v. d. Berge 20 C. v. d. BergeJ. C. Schot 20 G. de HondG. de Heer 20 D. de VosC. v. d. Berge 20 D. de VosG. de Heer 20 J. C. SchotJ. Russcher 0—2 EEN MOOIE VOORLICHTINGSAVOND Vrijdag jl. hield de vissersvereniging „Helpt Elkander" voor haar leden een voorlichtings avond. De opkomst in hotel Zeeland was buitengewoon groot, een teken dat men graag wat meer wil horen op het gebied van de visserij. De voorzitter de heer J. H. Bal opende deze bijeenkomst en heette in het bijzonder de heren Dr. Reuter van het Ned. Visserij proefstation welkom alsmede de heer Roesink en de Visserij-opzichter. Daarna verzocht hij een minuut stilte als herdenking aan het overleden lid de heer J. de Jonge. Dr. Reuter hield vervolgens een lezing over verschillende soorten touwwerk. Het Visserijproefstation is destijds opgericht op verzoek van de Katwijkse reders. Iedere visser kan zich voor advies tot deze instan tie wenden, b.v. voor het keuren van diverse materialen, o.a. touw op sterkte en cachou, op het looizuur. Veel wordt gekocht, doch de goedkoopste prijs is lang niet altijd het voordeligst. Ver volgens liet spreker zien, toegelicht met enkele plaatjes, waar het touw gemaakt wordt, nl. de Sisalvezels en Manillavezels. De verschillende touwdikten werden even eens duidelijk aangetoond, evenals de nylon- touw-bewerking. Na een gezellige pauze kreeg de heer Roesink het woord. Hij gaf meer toelich ting op de vertoonde film. Men zag o.a. waar zich de visgronden bevinden, men kon zien hoe het onderzoek met scheepsmodel len plaats vindt. Van parafine wordt een model gemaakt, nauwkeurig op lijn vastge steld en vervolgens uitgerust met schroef. Op het laboratorium wordt nagegaan hoe de minste weerstand wordt bereikt en de snelheid van het schip kan worden opge voerd. Ook de sterkte van de schroef wordt uiterst nauwkeurig nagegaan. Dat alles werd door de heer Roesink duidelijk toege licht. Daarna werden nog enkele films ge draaid, o.a. over Portugese visvangst op kabeljauw in het hoge Noorden. Dit ge-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 1