WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND BETER B»B* en GEEN oorlog dan OORLOG en GEEN B.B* VERSCHIJNT IEDER I I I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Op THOLEN en ST. FILIPSLAND zijn er samen 35 mensen meer dan op 31 December 1953 Plaatselijk nieuws In 1954 meer geboortes en meer vestigingen. Maar het totale inwoner tal van eind 1952 is nog niet bereikt (17.829 te genover thans 17.535). ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN lie Jaargang No. 9 14 Januari 1955 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Begrijpelijk was het bevolkingsverloop over 1954 heel wat nor maler dan tijdens het rampjaar. Door overlijden en evacuatie daalde het inwonertal in het ramp jaar immers met 334 mensen, terwijl nu weer enige stijging valt waar te nemen. Toch is die toename zo gering, dat we nog steeds niet van vooruitgang in ons district mogen spreken. Vooral niet op het eiland Tholen, waar in de zeven gemeenten bij elkaar maar een toename van 10 inwoners valt te bespeuren. Een te verwaar lozen aantal dus op de vijftien en half duizend. De grootste toename in ons district moet dan ook op rekening van St. Filipsland worden geschoven, waar er 25 bijkwamen. De cijfers in onderstaande tabellen geven overigens wel een goed beeld van het verloop der bevolking in het jaar 1954, waarbij bov.endien nog toelichting. EEN TOTAAL BEELD In de hier afgedrukte tabel I vindt U, zo als we dat gewend zijn, de totalen van het bevolkingsverloop in ons district. In ons vorig nummer hebben we 't inwonerverloop van enkele gemeenten reeds gegeven en om naar gewoonte in het 2e nummer van het nieuwe jaar het totale beeld te kunnen geven, hebben we ook de andere gemeenten opgebeld om de nodige gegevens te ver krijgen. Al is er in het algemeen maar een gering verschil te constateren over de laatste (normale) jaren, toch zijn de cijfers naar onze mening altijd interessant. Men krijgt er weer een opfrissertje door, hoeveel inwoners ons district telt, hoeveel het eiland Tholen apart en hoeveel St. Filipsland. Men ziet er uit het totaal aantal gebore nen, overlijden, vertrek en vestiging. Men kan er evengoed uit zien, hoeveel paartjes er in 1954 in het huwelijksbootje zijn gestapt en uiteraard kan men nog een vergelijking trekken met 50 jaar geleden, toen er in totaal 16.937 inwoners waren in ons district (Tholen en St. Filipsland). Die vergelijkingen kunt U nog verder trekken door ditzelfde na te gaan per ge meente. U ziet dan, hoe de gemeenten Tho len, St. Annaland, Oud-Vossemeer, Poort vliet en St. Filipsland langzamerhand wat meer inwoners hebben gekregen, waarvan laatstgenoemde gemeente de grootste groei en U ziet daaruit evengoed, dat de gemeen ten St. Maartensdijk, Stavenisse en Scher- penisse min of meer achteruitgingen, waar van Stavenisse het sterkste. Dat dus een vergelijking met 50 jaar geleden. Wat de vergelijking met vorig jaar betreft kon, zoals onder de kolommen „meer en minder" te zien valt, in Tholen, St. Maar tensdijk, St. Annaland, Poortvliet en St. Filipsland een toename worden geboekt, waarvan inzonderheid in laatstgenoemde ge meente, terwijl Poortvliet het te verwaar lozen aantal van één inwoner meer kreeg. Het meest achteruit ging Oud-Vossemeer met 26 inwoners, Stavenisse met 1 en Scherpenisse met 6 inwoners. MEER JONGENS DAN MEISJES GEBOREN Wanneer we het geboortecijfer nagaan in tabel I zien we daar dat er in totaal 358 kinderen zijn geboren, terwijl er dat in 1953 een 42 minder waren, nl. 316. Tabel II laat weer uitkomen, dat er van die 358 baby's 189 tot de mannelijke secte en maar 169 tot de vrouwelijke secte be hoorden. Wanneer we zien, hoe het totaal aantal mannen in ons district 8868 is tegen over 8667 vrouwen, dan moeten we daaruit concluderen, dat het mannelijk overschot steeds groter gaat worden en er alzo op ons eiland meer mannelijk vrijgezellen, dan vrij gezellinnen zijn en nog meer zullen komen, tenzij men een ruimere huwelijksmarkt aan de overkant van de Eendracht opzoekt. Vooral in St. Maartensdijk en Scherpe nisse is er een opvallend verschil tussen het aantal mannelijke en vrouwelijke baby's, dat dit jaar ter wereld kwam. (zie tabel II). MEER VROUWEN DAN MANNEN OVERLEDEN Hoewel er dus heel wat meer mannen dan vrouwen zijn (verschil circa 200) zijn er in 1954 toch meer vrouwen overleden. In tabel II ziet U namelijk dat er op het eiland Tholen 66 mannen en 77 vrouwen zijn overleden. Door meer mannelijke over ledenen in St. Filipsland wordt dit verschil voor het district in haar geheel weer enigs zins teruggebracht, nl. 72 mannen en 80 vrouwen. Dit aantal overledenen van 152 is vrij normaal, al ligt het nog wel aan merkelijk hoger dan het jaar 1952, toen er maar 134 kwamen te overlijden, wat ook uitzonderlijk weinig is geweest. Vanzelf sprekend kan 1953 als rampjaar hiermee niet worden vergeleken. Het aantal minder mannelijke overlede nen spreekt wel bijzonder in de gemeente Stavenisse, waar tegenover 4 mannen 13 vrouwen kwamen te verscheiden. Overigens was het weer Oud-Vossemeer, dat evenals vorig jaar een naar verhouding laag overlijdenscijfér heeft met Tholen als opvolger, terwijl in Poortvliet dit aantal weer vrij hoog ligt. Uiteraard was de ge meente St. Annaland de plaats waar in 1954 de meeste mensen zijn overleden, maar het geringe verschil met Poortvliet 2227 tegenover 16672694 inwoners maakt dat Poortvliet verhoudingsgewijs in dit opzicht toch bovenaan staat. Dit voorzover het eiland Tholen betreft. Bijzonder laag was het overlijdensgetal in de gemeente St. Filipsland. Vergelijk hier het inwonertal weer maar even (zie tabell) met bijv. Scherpenisse en daartegenover het aantal overledenen. Maar wat toch wel in het bijzonder op valt zijn de totalen onder de kolommen ge boren en overleden, als men ziet, hoe er358 in ons district zijn geboren tegenover 172 overleden. Dat is immers iets van het wereldprobleem, de grote bevolkings toename. Veronderstel dat er op ons eiland niet zo veel zouden vertrekken als thans voornamelijk door werkloosheid het geval is, dan zou men binnen de 50 jaar de helft meer inwoners hebben dan op het ogenblik. In werkelijkheid scheelt dat maar heel wei nig met 1905 zie eerste kolom tabel I) en dit is te danken (liever te wijten) aan het grote aantal, dat naar elders vertrekt. TOCH MEER GEVESTIGD In 1954 zijn er overigens toch heel wat meer ingekomen dan in 1953. Komt dit doordat er nogal wat mensen van de her verkaveling deze kant uitkomen en dus ook worden ingeschreven, ligt het aan meer werkgelegenheid of wat is de oorzaak In elk geval kwamen er dit jaar 583 mensen zich vestigen, tegenover in 1953 maar 396, Nu is deze rubriek nooit precies serieus nemen, omdat er onder hen zijn, die maar enkele maanden hier verblijven, zich dan weer elders vestigen en enige tijd later weer terug komen, (dienstboden, arbeiders, enz.). Wat dit betreft is de gemeente Tholen altijd de plaats van de grootste mutaties. Ook dit jaar vestigde zich daar weer het grootste aantal (159). Daarachter volgt St. Maartensdijk en vooral in deze gemeente moeten we de vestigingstoename ,(vorig jaar 72) wel zoeken in herverkavelingsver- band. St. Maartensdijk is daarvan immer het centrum. De gemeente Oud-Vossemeer tenslotte, had de minste vestigingen. OOK MEER VERTROKKEN In feite is dit logisch. Wanneer er meer geboren zijn dan vorig jaar, meer gevestigd ook en het totale aantal is in feite nau welijks vermeerderd, dan moet dit wel in het vertrek gezocht worden. En dat is ook dit jaar weer gestegen, ja zelfs nog hoger dan in het ramp(evacuatie)jaar 1953. De vertrekcijfers over de jaren 1952, 1953, 1954 zijn dan ook resp. 569, 698, 754. Ziet U de stijgende lijn. Concludeert U daaruit ook niet, dat er nog steeds iets hapert aan de werkgelegenheid op het eiland Tholen, aan de mogelijkheden in dit gebied. Want aan St. Filipsland ligt dit grote aantal heus niet. Daar zijn er dit jaar maar 49 vertrok ken tegenover 96 in vorig jaar. Het zit dus zuiver op het eiland Tholen. In iedere gemeente is dus het aantal vertrokkenen groter dan het aantal vesti gingen, zodat, naar we reeds aantoonden alleen het overschot geboortes tegenover het aantal overledenen de teruggang opheft. OUD -VOSSEMEER TROUWLUSTIG Nou ja, het had in elk geval het grootste aantal huwelijken en het is toch lang niet de grootste gemeente. St. Filipsland komt er ook dicht bij en Tholen is wat dit aan gaat als de grootste gemeente wat in het achtergat gebleven. Overigens maakt het totaal aantal huwelijken met vorig jaar wei nig uit (154 tegenover 157). Dit was dan weer een toelichting op de bevolkingstabellen in dit nummer, een toe lichting op het verloop der bevolking, waar omtrent we nog steeds geen optimistisch geluid kunnen laten horen. Omdat er van groei nauwelijks sprake mag zijn. Zal alleen uitvoering van het Deltaplan in dit op zicht de grote verandering brengen of komt dit voor die tijd al door industrievestiging Buiten deze mogelijkheden zien we er geen die onze omgeving in sterke mate zal uit breiden wat het inwonertal betreft. Al ho pen we van harte, dat er althans voor de 17.535 inwoners van thans in 1954 weer een goede boterham valt te smeren. Inwonertal Ingeschreven op 1 Januari 1955 TABEL 1 c O TJ O in G\ a a O •0 O a m ui a w 50 j. ge 1905 O (0 U O JD CJ a ai Sx <D O OJ <c Vertrel Totaal 1 Jan. meer minder 3 X Tholen 3112 3285 62 21 159 181 3304 19 21 St. Maartensdijk 2773 2696 58 26 100 126 2702 6 22 St. Annaland 2423 2677 53 27 50 59 2694 17 23 Oud-Voseemeer 2098 2234 52 14 39 103 2208 26 25 Poortvliet 1542 1666 37 22 55 69 1667 1 13 Stavenisse 1706 1502 28 18 81 92 1501 1 19 Scherpenisse 1389 1342 27 15 57 75 1336 6 8 Totaal Eil. Tholen 15043 15402 317 163 541 705 15412 10 131 St. Filipsland 1894 2098 41 9 42 49 2123 25 23 Totaal District Vorig jaar 16937 17500 358 316 172 348 583 396 754 698 17535 35 154 157 TABEL II Geboren Overleden Totalen mannen vrouwen mannen vrouwen mannen vrouwen Tholen 31 31 13 8 1620 1684 St. Maartensdijk 35 23 11 15 1398 1304 St. Annaland 29 24 11 16 1348 1346 Oud-Vossemeer 24 28 8 6 1115 1093 Poortvliet 18 19 13 9 862 805 Stavenisse 12 16 4 14 781 720 Scherpenisse 19 8 6 9 673 663 Totaal Eil. Tholen 168 149 66 77 7797 7615 St. Filipsland 21 20 6 3 1071 1052 Totaal District Vorig jaar 189 142 169 144 72 178 80 180 8868 8834 8667 8661 Hier Z 5, hier Z 5 met bericht voor Z 2, melden - over." „Hier Z 2, hier Z 2, gereed - over." „Hier Z 5, hier Z 5, geef bericht over huidige waterstand - over". Zo klinken de stemmen uit Tholen en Stavenisse, de ene uit de commandopost van de H.B., de andere van de andere kant van het eiland Tholen, op het gemeentehuis van Stavenisse. Geen draad van het ene eind naar het andere eind is meer nodig om toch met elkander in verbinding te staan. Zo zorgden de mobilofoons op 23 December jl. voor een contact, dat door geen kapotte telefoonleiding verbroken kon worden. En hoewel op dat ogenblik die telefoonverbinding nog wel bestond, was de situatie op sommige plaatsen langs.onze kust wel zodanig, dat men zeer blij was een mobilofoon bij de hand te hebben, gedachtig de zeer droevige ervaringen van Februari 1953. Alleen vanwege de hierdoor ontstane verbindingen is het waard, dat er een B.B. is gevormd, is het de moeite waard om B.B.er te zijn, of dat nu is bij de brandweerafdeling, bij de bergings- ploeg, bij de E.H.B.O.ers of het mobiel medisch team doet er weinig toe. Maar men is er mee ingeschakeld in een apparaat, waarbij het er uitsluitend om gaat zijn medemens en daarmee zichzelf te helpen. BETER IETS VOOR NIETS, DAN NIETS VOOR IETS „Zeg, hoor eens even, dat kan nu alle maal wel waar zijn, maar als de nood aan de man komt, dan helpen we toch wel. En dat oefenen geloven we wel, dat spelen moeten de kinderen maar doen, die organi satie valt toch in duigen, als de nood er werkelijk is. Heel die B.B. of hoe je het o ik wilt. noemen kost maar een hoop geld, zonder dat je er iets voor koopt. We heb ben dat destijds wel gezien met de luchtbe schermingsdienst. Wat is er van terecht gekomen Die en dergelijke uitspraken vallen ook na de harde leerschool van de 2e oorlog, na de ontzetting van de ramp 1953 nog veelvuldig te horen. Is het alles niet vaak een wegschuilen achter iets, wat men verre van zich wil houden We nemen het direct aan, dat iedereen wil en ook zal helpen, als de nood aan de man komt. Dat is menigmaal bewezen. In zulke tijden is spontaniteit een kenmerk van de Nederlander. Hoevelen deden niet spon taan mee aan het verzet in de jaren '40-'45? Met trotsering van alle gevaar. Hoe groot was de spontane hulp niet ten tijde van de watersnood Maar toch men wilde dikwijls wel, maar kon niet. Omdat de middelen ontbra ken, omdat er geen oefening was geweest, omdat er geen scholing achterzat. Als buurman brand heeft, staat ieder in onze gemeenschap wel gereed om de han den uit te steken. Maar wat doe je dan zonder materiaal. En wat doe je met dat materiaal, zonder dat je er mee overweg kunt. „Nou ja, die brandweer is wel goed7" Accoord. Maar is het met de E.H.B.O. niet precies eender. Hoe wil je een verbinding tot stand brengen, wanneer de normale middelen (telefoon, ordonnans) door de nood onmogelijk is gemaakt. En hoe zou je van een mobilofoon gebruik kunnen maken, wanneer je er niet mee overweg kunt We kunnen niet anders zien, dan dat we de middelen moeten waarnemen en wan neer er dan een organisatie als de Bescher ming Bevolking er een is, in het leven wordt geroepen, kan er voor ons geen gegronde reden zijn om ons daarvan af te houden. Dan geven we direct toe, dat alles niet zo zal verlopen in tijd van nood als dat gebeurt tijdens een oefening. Dan zullen er uitvallers zijn bij de brandweer, dan zal de bergingsploeg niet volledig opkomen, dan zullen er van de ingeschakelde E.H.B.O.ers thuisblijven of zelf het slachtoffer zijn, dan zullen er maar toch is het beter dat er iets gedaan wordt, hopenlijk voor niets, dan dat er niets is georganiseerd, dat men geen enkelmiddel heeft, wanneer zich wel iets voordoet. Of bent U er van overtuigd, dat wan neer 23 en 24 December jl. een herhaling was geworden van 1 Februari 1953 het er toch heel anders had uitgezien. En dat ondanks het feit, dat die hele B.B. nog bij lange na niet in de puntjes is georgani seerd, ondanks het feit, dat nog lang niet alle middelen er zijn, die er behoren te wezen, ondanks nog zo veel dat verbetering behoeft, ondanks de fouten die er nu een maal altijd worden gemaakt. We mogen de harde lessen, die we in het verleden kregen, niet maar voorbijgaan. Zoals we ook niet horende doof mogen zijn, wanneer thans een beroep op ons wordt ge. daan aan te sluiten bij de dienst Bescher ming Bevolking. PROPAGANDA-AVONDEN Opdat de B.B. ook op ons eiland nu eens voor elkaar komt, zijn er o.a. een tweetal propaganda-avonden gehouden, nl. in Tho len en St. Maartensdijk. Zeer groot was de belangstelling niet, al mag men daarover ook niet direct klagen. Zeker niet voor zover het de avond in Tholen betrof. Daar kwam men zelfs wel dicht bij de 70 be langstellenden. Dit aantal werd in St. Maar tensdijk niet behaald en bovendien waren er bij de belangstellenden daar in hoofdzaak degenen die alreeds georganiseerd zijn in dit verband, nl. bij de brandweer of bij het Rode Kruis. Maar dit deed niet af aan een duidelijke uitzetting van de organisatie der B.B., daarom was het beroep van de burgemees ter van Tholen en van de hoofdonderwijzer te St. Maartensdijk (bij verhindering van burgemeester Bouwense) niet minder drin gend. In beide gemeenten was het de voor velen op het eiland Tholen lang niet onbe kende heer P. de Kam. die een algemeen overzicht gaf over de B.B. Daarbij wees hij er in de eerste plaats op, dat men de B.B. niet moet zien als een militaire, maar als een zuiver burgerlijke organisatie. Hij wees er ook op, dat, al schijnt de wereldsituatie bevredigender te zijn op dit ogenblik, die situatie toch nog wel zo gespannen is, dat er maar een kleine vonk nodig is, die het kruitvat zal doen ont ploffen. En daarom hebben we rekening te houden met de mogelijkheden van bombar dementen, van beschietingen, van mitraille ren, kortom met al de mogelijkheden die een oorlog teweeg kunnen brengen. Dit ook deed de Overheid besluiten een dienst Bescherming Bevolking te organise ren, voor welks opbouw in elke gemeente de burgemeester verantwoordelijk is. Wanneer de mensheid lijdt, wil men al tijd wel iets doen, maar dan ontbreken vaak de middelen en de geoefendheid. Daarom is het nodig thans te organiseren, thans aan te sluiten, thans de middelen te hebben, thans te oefenen. Zoals de eerste noodzaak tot deze B.B de spanning van de tijd is (met het oog dus op een eventuele oorlog) is de andere nood zaak geboren uit wat ons tijdens de wa tervloed van Februari is overkomen. Daar om heeft de B.B. niet alleen een taak in oorlogs-, maar evengoed in vredestijd. Kort geleden is dit wel extra bewezen. De heer de Kam ging vervolgens dieper in op de organisatie zelf, op de verdeling der A. en B. gemeenten (grote en minder grote steden en dorpen), op de gevormde kringen (het eiland Tholen is Kring Z 5) en op de blokploegen die er in elke ge meente nodig zijn. In eerste instantie is men op zichzelf aangewezen, daarnaast kan bij grotere omvang van brand, enz. kringhulp worden ingeroepen en uiteraard ook de mo biele colonne's, welke met prachtig mate rieel zijn uitgerust. Men begon met de organisatie der B.B. op 19 Januari 1953, een organisatie waar voor in ons land 232.000 mensen nodig zijn en waarvan men er nu al 170.000 heeft, die zich bereid verklaarden mee te doen aan de B.B. Nadat spreker nog even was ingegaan op het toetreden zeif de verbandacte, enz. concludeerde hij: „Beter B.B. en geen oorlog dan oorlog en geen B.B." DE KRING THOLEN De heer ging als Kringhoofd B.B. Tholen nader op de organisatie in van deze kring. Hij wees er eerst op, hoe het een verkeerde mentaliteit is te zeggen: als het zover is, doen we wel mee. Nu dient ook in iedere gemeente op het eiland Tholen dus een blokploeg gevormd te worden (in Tholen zelf twee), een blok ploeg, bestaande uit brandwachten, redders (bergingsploeg) en E.H.B.O.ers. Daarnaast moet er op het eiland een mobiel medisch team komen. Spreker behoefde zich daar over geen zorgen te maken, dank zij de be staande Rode Kruis kolonrie. Ook in de gemeenten Poortvliet, Stavenisse en St. An- H.K.H. prinses Margriet Francisca viert Woensdag a.s. haar twaalfde verjaardag. De aanhankelijkheid van het nederlandse volk aan de koninklijke familie bleek weer eens te meer bij de geboorte van het derde prinsekind in 1943 te Ottawa in Canada. Alhoewel weinigen toen in de gelegenheid waren de vlag uit te steken, beleefden wij toch binnenskamers de diepe vreugde. Nog elk jaar volgen wij met belangstel ling de berichten over onze koningskinderen. Op het ogenblik staan haar prestaties op de ski's weer in het centrum van de belang stelling. Wij spreken de hoop uit, dat h.k.h. prin ses Margriet nog vele malen deze dag te midden van haar familie moge herdenken. naland loopt het vrij goed met de aanmel dingen en is er al een en ander georgani seerd. Spreker hoopte dat de andere ge meenten hierbij niet zullen achterblijven. Vorig jaar hebben we in enkele artikelen de gehele organisatie der B.B. in het bijzonder die van de B-kring zoals ons eiland er een is toegelicht. We menen daarom nu met bovenstaande wel te kun nen volstaan. Tijdens deze propaganda-avonden wer den een paar films vertoond, die de aan wezigen wel van de noodzaak hebben over tuigd, dat een goede organisatie B.B. van groot belang is (vergelijking uitwerking bombardementen Rotterdam met Londen). Nadat er door omstandigheden enige stil stand was ontstaan in de organisatie op ons eiland, zal dit thans met voortvarendheid worden aangepakt. Het nieuwe Kringhoofd kan zich hieraan geheel wijden, iets wat ook nodig is. Daarom was het voor het eerste Kringhoofd, de heer v. d. Peyl be grijpelijk onmogelijk dit alles op touw te zetten. Hij immers bekleedt de op zichzelf al te druk bezette functie van directeur der Waterleiding Mij Tholen. Ondanks dit is al veel voorbereidend werk door hem ver richt. En kan men tot de opbouw zelf en de uitbouw overgaan. Het is te hopen, dat onze eilandbewoners het voorbeeld van andere gemeenten in den lande zullen volgen en dat zowel de man nen als vrouwen tussen de 18 en 60, die niet dienstplichtig zijn of op andere wijze ge bonden, zich spontaan zullen opgeven bij de B.B., waartoe men zich altijd kan wen den tot de burgemeester, tot het blokhoofd, indien bekend, of tot het Kringhoofd in Tholen zelf. En dan hopen we met de initiatiefnemers van deze organisatie, met de Overheid zelf dus, dat het alles voor niets zal zijn, waar mee evenwel de noodzaak daartoe niet weg te cijferen is. Integendeel. Dr. P. J. Duinker te Tholen, tel. 40. Dr. H. Menger te St. Filipsland, tel. 20. HOOGWATER Hoogwater in de week van 16 t.e.m. 22 Januari 1955. Zondag vm. 8.39 nm. 21.05 uur Maandag 9.34 22.12 Dinsdag 10.50 23.37 Woensdag 11.45 Donderdag 0.55 13.28 Vrijdag 1.53 14.18 Zaterdag 2.38 15. Zaterdag 15 Januari Laatste Kwartier te 23.13 uur. Maandag 24 Januari Nieuwe Maan te 2.06 uur. AANBESTEDING Maandag 10 Januari jl. werd door de Ned. Heide Mij in het kader van de her verkaveling van het eiland Tholen in hotel Zeeland aanbesteed het aanleggen en ver harden van nieuwe en bestaande wegen in de Schakerloopolder en een gedeelte van de Vijftienhonderd Gemetenpolder onder Tho len, ter lengte van plm. 12 km.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 1