EENDRACHTBODE 1954 en de Eendrachtbode KONING WINTER Schip zonder roer hield zich in December rustig lie JAARGANG No. 8 TWEEDE BLAD 7 JANUARI 1955 Digestif Bennies - Om zuurbrand te blussen; Over subsidie aan de leesbibliotheken Over aankoop grond voor de aanleg van een turnzaal Tenslotte: over een wandeling naar de maan (Een artikel, dat voor deze week moest blijven staan). Het was ook voor ons, als uitgevers, een minder moeilijk jaar dan 1953. Er waren gelukkig niet de bijna onoverkomenlijke moeilijkheden zoals in de rampmaanden. Niet dat we dit natte jaar ook zo prettig vonden maar behalve onze bezorgers had den wij daar niet veel last van in vergelijking met de landbouwers. Dat nam niet weg, dat er werk genoeg was aan de winkel. Verder herstel en vooral ook herverkaveling vroe gen meer dan eens onze speciale aandacht. Een hoogtepunt was ook voor de krant het bezoek van Z.M. Koning Haakon te Stave- nisse. Een uitgebreide fotoreportage werd de volgende week in ons blad afgedrukt. De oplage van dit nummer was, ondanks het vergroten daarvan, spoedig geheel uitver kocht. Trouwens, in het algemeen verflauwde de belangstelling voor onze uitgave gelukkig niet, een belangstelling waar we dankbaar voor zijn. Zo zijn we ook erkentelijk voor de verleende medewerking, welke zeer op prijs werd gesteld. Alles bij elkaar werd getracht de op genomen taak zo goed mogelijk uit te voeren en bij dit omvangrijke werk werden begrijpelijk fouten gemaakt, fouten die we ons zelf niet altijd konden vergeven, fouten ook, waarvoor we de verantwoordelijheid hadden maar die buiten onze wil om waren ontstaan. Al doende leert men, is een bekende zegs wijze en dat geldt ook voor het samenstellen van een krant. Maar aan de andere kant is men nooit te oud om te leren en dat geldt wel in het bijzonder bij dit beroep. Hoewel de dagbladen en ook de meeste onzer zusteruitgaven tot abonnementsver hoging besloten bij het begin van 1954, zijn wij daar toe niet overgegaan. Achteraf gezien misschien een foutief be sluit, omdat het zo veel gemakkelijker was gegaan met het geheel mee te doen. Aan de andere kant wilden we zo lang als maar kon zo goed als alle lezers in dit district als abonné houden. We zeggen niet, dat dit bij de kleine verhoging van 10 cent per drie maanden anders was geworden. Maar we weten evengoed dat er zoveel van die kleintjes komen voor onze lezers en dat maakt toch weer een grote uitgaaf bij elkaar. We zullen ook nu trachten hetzelfde abon nementsgeld te handhaven. De meevaller daarbij is, dat de omzetbelasting ook voor deze uitgave vervalt. Ware dat niet het geval geweest, dan hadden we zeker, als achteraankomer van onze collega's tot ver hoging moeten besluiten. Nu wordt die omzetbelastingpost weer wel ten dele op geslokt door de verhoogde papierprijs, de jongste loonronde, enz., maar uiteraard hopen we toch, dat we er alles bij elkaar genomen niet zover op achteruitgaan, dat wijziging van het abonnementsgeld een eis wordt. Daarbij hopen we dan inzonderheid op dezelfde belangstelling van onze abonné's en adverteerders. IN GOUD EN DIAMANT En dan nu het nieuwe jaar. En dan nu 1955. De tijd zal het leren, zegt men dan. 1955 zal het spoedig leren, wat het inhoudt. Omdat we er weer aan toe zijn. Omdat we er dan bijna even vlug weer middenin zitten. Met onze krant hopen we op dezelfde voet te kunnen doorgaan. Of er ook nog nieuwe plannen zijn Misschien leert de tijd dat ook wel: Na deze tien jaar en ter ge legenheid daarvan bestaat wel het voor nemen uit te komen met een nieuwe rubriek. Een rubriek die de ene week „dubbel" is en de andere week zal ontbreken. Een rubriek die we desondanks zouden willen noemen: „Echtpaar van de week". Onder deze rubriek zouden we een foto willen afdrukken van een echtpaar uit onze eilanden, die dan binnen enkele dagen haar gouden of diamanten bruiloft hoopt te vieren. Dat is toch wel een bijzonderheid, een bijzonderheid waarvan we tot op heden alleen met de letter melding maakten, waar aan we in de toekomst ook door middel van het beeld bekendheid willen geven. Dat kan alleen maar door medewerking van betrokkenen zelf. Het maken van een foto is immers nodig, tenzij ze die van jonge datum bezitten. Mogen we daarom hier maar gelijk een beroep doen op medewer king in deze van toekomstige gouden en diamanten echtparen. Graag een 14 dagen voor het heugelijk feit bericht daarvan. De rest komt dan wel goed. Tenslotte hopen we, dat 1955 U allen datgene mag schenken, wat LI er van hoopt. De overige leden gaan echter meer in de richting van wat de voorzitter hierover denkt. Elke vereniging is geheel vrij in de keuze van haar boeken; voor het geld dat ze van de gemeente krijgt zal zij echter boeken moeten kopen die voor elke biblio theek geschikt zijn. Een suggestie van dhr. Mees tot het verplicht aanleggen van een catalogus, bevattende alle boeken in de ge meente, wordt daarna ook verworpen. Maar éófe om zuurbrand te voorkomen U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand te baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Geachte redactie, Op Maandag 20 December 1954 des mid dag te circa 4 uur gebeurde er op het bouw werk van de heer Kyningsma een ongeluk. De ongeveer 21 jarige timmermansknecht viel van het dak op de zolderbalken en bleef daar hangen met een gebroken been. Daar de dokter begrijpelijkerwijs om die tijd niet thuis was, is er nog getracht een dokter uit Scherpenisse te bereiken, maar ook zon der resultaat. Nu logeert er tijdelijk een ambtenaar van de herverkaveling in het hotel „Hof van Holland" wiens vrouw dokter is, waarna deze op verzoek bij het slachtoffer kwam. Daar zij geen practiserend arts is, beschikt zij niet over de gewenste benodigdheden. Verschillende leden van de E.H.B.O. waren ook spoedig ter plaatse, maar zonder materiaal. Vandaar dat de tas van de eerste hulp bij ongelukken werd opgehaald uit het depot, die bij opening op het werk bleek te bevatten, zegge en schrijve 2 armspalken en een flesje jodium. Op het werk werden direct twee spalken gezaagd en uit de buurt kreeg men van behulpzame inwoners enkele doeken, zodat het been gespalkt kon worden en de per soon in kwestie vervoerd naar het zieken huis te Bergen op Zoom. Ik vraag mij af, hoe het mogelijk is dat een E.H.B.O.tas van het wijkgebouw niet behoorlijk gevuld is. Wie heeft hier con trole over Ik hoop dat dit schrijven alleen maar aan leiding zal geven, hierop beter te letten, zodat men bij een volgend ongeluk niet met lege handen staat. Het is uitsluitend in het algemeen belang geschreven en niet om de een een of andere instantie, zoals dat heet op de vingers te tikken. J. Wolse. POSTABONNE-KLANKEN Uit Amsterdam kwam een heel vriendelij ke brief voor onze uitgave na het nummer van 19 November jl„ waarin het tienjarig bestaan werd gereleveerd. „Met voldoe ning zo schrijft onze Amsterdamse post- abonné, heb ik het artikel „Van een kwarto tot krant" gelezen. De redactie gefeliciteerd met wat in deze tot stand is gebracht. Voor de meeste eilandbewoners moge het „hun" blad zijn geworden, dat is het dan toch niet minder voor de niet-eilandbewoners. Ik zou haast zeggen, dat het voor de laatsten een lijfblad is. Wij tenminste zouden de Een drachtbode niet graag willen missen. Zodra ik Zaterdagmiddag van mijn werk kom, is het mijn eerste greep: he krantje. Het wil zelfs wel gebeuren, wanneer ik Zaterdag in de omgeving van mijn woning kom beroepshalve dat ik even aanwip, om vluchtig het krantje door te zien om het daarna 's avonds van a tot z te lezen en te zien wat er aan lief en leed in de afge lopen week is gebeurd op het eiland, in het bijzonder natuurlijk in mijn geboorteplaats. Wanneer wij dan een advertentie lezen van een echtpaar dat zo lang is getrouwd of een overlijdensbericht, zitten we daarover na te praten, omdat we soms niet direct weten, op wie het betrekking heeft. Zou het soms dié van „Piet Paaltjes" zijn of die van „Jan Latjes". We vinden dan de oplossing door de bijnaam te vinden, om dat er zovelen voorkomen op een dorp met dezelfde naam. Soms komt het voor dat we er een paar dagen over lopen te pie keren, tot er een andere dorpsgenoot die hier woont de bijnaam te noemen, waardoor ons meteen een licht opgaat. Met belang stelling zien we dan ook het Kerst- en Oudejaarsnummer weer tegemoet en spre ken de wens uit, dat het gegeven mag zijn het krantje van ons allen zo mogelijk tot nog groter bloei te brengen. J. v. V. Naschrift redactie. Begrijpelijk doen zulke brieven goed, waarvan er na 19 November meerdere zijn ingekomen en we er een uithaalden, die daarmee de tolk van allen is. Zo komt het aan de andere kant bijna wekelijks voor, dat de telefoon gaat om andere reden, nl. waarom dit of dat bericht er niet meer in kon, waarom een predikbeurt niet is door gegeven of verkeerd is gezet, waarom een ander bericht verkort moest worden, enz. Zo gaat het wanneer men aan de weg tim mert. Maar het geeft alles bij elkaar toch de inspiratie om verder te gaan en te trach ten de lezers in en buiten ons eiland zo goed mogelijk op de hoogte te houden. Voor de laatsten hebben we ook ons Kerst- en Oudejaarsnummer weer een dag vervroegd, al zou het misschien voor de eilandbewoners prettiger zijn de krant pre cies op Oudejaarsdag te ontvangen inplaats van een dag daarvoor, gezien de strekking van de artikelen. Maar we mogen de 1000 postabonné's niet voorbijgaan, die bij een andere regeling de krant eerst na nieuw jaarsdag zouden krijgen, aangezien de P.T.T. op die dagen een tijdige bezorging niet kan garanderen. Dat het Oudejaars nummer nu wel overal tijdig kwam, stemt ons tot voldoening en erkentelijkheid tegen over de P.T.T. Trouwens, we hoorden het ook dezer da gen nog, hoe de Eendrachtbode iedere Za terdagmorgen zelfs in de Noord-Oostpolder bezorgd wordt. Daarom willen we dit naschrift besluiten met de P.T.T. te danken voor wat ze in 1954 in deze heeft gedaan, inzonderheid dan het kantoor te Tholen, die ieder Vrij dagmiddag „de hele tros" krijgt te ver werken. RA ADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER Net voor Oudejaarsdag kwam de Oud- Vossemeerse gemeenteraad nog in voltal lige en openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van mr. J. J. Versluys. Naar aanleiding van de notulen der laat ste vergadering wijzen de heren M. J. Daane en Jac. v. d. Klooster op enkele stukgere den brandkranen, zoals in de oprit bij de Kalisbuurt en in de Veerstraat. Dhr. v. Driel meent dat sommige kranen lekken, omdat de gummi-afsluitingen zijn verplaatst bij de gehouden straatschoon- maak. Bij gebruik van de kraan moesten eigenlijk nieuwe ringen worden aangebracht. De voorzitter zegt, dat hij zal laten be kijken hoe het euvel kan worden verholpen. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende ingekomen stukken: verslag waterleiding Mij „Tholen"; rekening stich ting schooltandverzorging 1952/53 met be groting 1954/55. Goedgekeurd is door Ged. Staten de raadsbesluiten: tot toetreding ge meenschappelijke regeling personeelsaangele genheden, uitkering 6%, verhuur woning wetwoningen, wijziging in de bouwverorde ning, wijziging keuringsdienst Vee en Vlees en begrotingswijzigingen. Een verzoek om subsidie van het Hu manistisch Thuisfront wordt afgewezen, omdat deze instelling bij aanvraag, even als de andere Bonden, die militaire Tehui zen verzorgen, in de gelegenheid zal wor den gesteld in de gemeente te collecteren. De aangeboden gemeenterekening 1953 wordt mt het rapport van het verificatie bureau naar de commissie van onderzoek verwezen. Voor het bezoeken door zijn zoontje van de Ulo-school te Tholen vraagt D. M. van Dijke een tegemoetkoming in de reiskosten. Dit verzoek wordt ingewilligd. In verband met een klein technisch foutje moet de verordening op de vleeskeurings- wet nog eens worden veranderd. Men besluit in te gaan op een aanbod van de Bank voor Ned. Gemeenten, waar door het maximum crediet in lopende reke ning voor 1955 wordt bepaald op 20.000,- Overeenkomstig het bepaalde in de wo ningwet wordt nu de reeds in een vorige vergadering behandelde wijziging van het uitbreidingsplan met bijbehorende bebou wingsvoorschriften vastgesteld. Van het Alg. Armbestuur zijn aftredend de heren P. A. W. Mees en J. Geuze Johzn. Uit het tweetal Mees en A. de Leeuw wordt eerstgenoemde herkozen en uit de heren J. Geuze Johzn. en G. v. d. Molen blijkt na gehouden verkiezing, even eens met algemene stemmen dhr. Geuze te zijn herkozen. Zonder verdere discussie wordt de be zoldigingsverordening 1954 op het gemeen- tepersoneel goedgekeurd. Intussen is hierop reeds een wijziging, nodig gebleken daar de beloning van de grafdelver verhoging be hoeft door het groter aantal te onderhou den eigen graven. Ook hiertegen bestaan geen bezwaren. Al deze agendapunten werden dus in hoog tempo afgewerkt. Eén raadsstuk is er de oorzaak van, dat men even stilstaat bij de BEGRAAFPLAATS Een tweetal oude grafstenen op eigen graven verkeren in een slechte staat van onderhoud omdat het daarvoor verschul digde recht sinds lang niet meer is be taald. Het ene is van de familie Van den Oudendijk, terwijl er ook iemand uit de familie Notenboom in is begraven. Uiter aard hebben B. en W. getracht nakomelin gen op te sporen, doch zonder het be oogde resultaat. B. en W. zullen proberen de graftekens aan het oog te onttrekken door hen onder de grasmat te laten zakken. Voor het vak Aardrijkskunde heeft de School met de Bijbel een 17-tal wandkaarten van de landen van Europa en van de de- relddelen nodig. Overeenkomstig het advies van de Inspecteur besluit de raad op grond van art. 72 der l.o.-wet 1920 het gevraagde bedrag ad 316,beschikbaar te stellen. De 6% salarisverhoging voor het ge- meentepersoneel vanaf 1 October gold slechts tot 1 Januari a.s. en werd dan ook in één bedrag betaald. Daarom is een de finitieve verboging per 1 Januari nodig, waartoe wordt besloten. Ook het salaris van de wethouder moet i.v.m. deze verhoging per 1 October her zien. Op een daartoe strekken ontwerp besluit van Ged. Staten wordt gunstig ge adviseerd. Ter voorziening in een vlotte gang van zaken met de geldmiddelen wordt de per 16 Januari vervallende kasgeldlening groot 25.000,met de Bank voor Ned. Ge meenten vervangen door een nieuwe met een looptijd van 3 maanden en tegen 1)4% 's jaars. VOOR DE BIBLIOTHEEK En dan is men alreeds toe aan het laat ste agendapunt, nl. een subsidie-aanvrage van de Jong Hervormde Bibliotheek alhier. B. en W. waren in principe bereid mede te werken, maar waren ook van mening, dat het geld dat de gemeente in deze zaak steekt, zo groot mogelijk effect dient te hebben. Daartoe heeft dat college een onder houd gehad met afgevaardigden van de andere in de gemeente bestaande bibliothe ken, waarvan inmiddels ook een verzoek om subsidie was ontvangen. Als gevolg daarvan stellen wij de raad het volgende voor, zo luidt het advies van B. en W.: De gemeente geeft een gelijke subsidie als de provincie, nl. 5 cent per boek en ver bindt daaraan de voorwaarde, dat de van deze subsidie gekochte boeken en deze ook alleen, zullen rouleren onder de R.K. leesbibliotheek, de prot. chr. volksbiblio theek en de bibliotheek van Jong Hervorm den. Naar schatting zijn er in totaal een kleine 4000 boeken. Het gehele lezerspubliek kan op deze wijze gebruik maken van b.v. 60 boeken, die van subsidie kunnen worden gekocht. Dhr. Aarnoudse vindt het een mooi idee, maar 1 bibliotheek zou nog veel mooier zijn. Men zou daarin „elck wat wils" kun nen onderbrengen en wat richting betreft bestaat er geen verschil van boeken, maar van denken. Ook wethouder Daane vindt het ver keerd, dat er 3 bibliotheken bestaan. Bij toepassing van de voorgestelde regeling zou hij het afkeuren indien boeken werden gekocht, die een alg. chr. strekking missen, omdat dit in strijd zou zijn met het ka rakter van elk van de 3 bibliotheken. Daarom breekt hij een lans voor een com missie van toezicht. De voorzitter zegt dat de overheid geen dwang mag uitoefenen tot het stichten van één bibliotheek. Zij kan in de besteding van haar gelden slechts een vingerwijzing ge ven die naar de eenheidsgedachte wijst. Evenals dhr. Daane meent dhr. v. d. Klooster dat een commissie onontbeerlijk is. De eerste voert daarbij nog aan, dat bij lukraak bestellen er boeken kunnen inko men. die een moreel gevaar voor de jeugd betekenen. Ook zijn de bibliotheken nu niet meer verbonden aan hun van ouds ver trouwde uitgevers. De voorzitter meent dat al deze bezwa ren kunnen worden ondervangen door ver plicht onderling overleg. Dhr. van Driel maakt bezwaar tegen de benaming, die dhr. Daane voor de biblio theken gebruikte, nl. een A.R., C.H.U. en K.V.P.-vereniging. Hij heeft zelf gezien dat Gereformeerden en Rooms-Katholieken van de Jong Hervormde bibliotheek gebruik maakten. Dhr. v. d. Klooster getuigt hetzelfde van de alg. chr. volksbibliotheek. Het zijn geen partij-bibliotheken. Dhr. Mees vraagt of een nieuw op te richten vereniging ook gebruik van de sub sidieregeling kan maken, waarop de voor zitter antwoordt dat men dan over minstens 500 delen zal moeten beschikken. Dhr. Aarnoudse komt op zijn eerder in genomen standpunt terug door te verklaren dat men met deze regeling averechts werkt. De zijns inziens met de bibliotheken van karakter overeenkomstige 3 scholen worden ieder voor zich door de overheid gelijk ge subsidieerd. Dit systeem wordt nu doorbro ken bij de lectuurvoorziening, die toch ook op het vlak van de volksopvoeding ligt. Hier moet in zekere zin de eenheidsge dachte geproclameerd, met afbreking van het werk der scholen. als de verenigingen hiertoe vrijwillig be sloten zou het zijn toe te juichen. Blijken er moeilijkheden te ontstaan bij het onderhouden en afleveren van boeken, dan kan dit bij een subsidietoekenning voor latere jaren door het opleggen van nieuwe voorwaarden worden tegengegaan. Daarna wordt met de stem van dhr. Aarnoudse tegen overeenkomstig het voor gestelde door het dag. bestuur, besloten en zo dus een subsidie verleend, voor welk bedrag boeken aangekocht moeten worden die voor elke bibliotheek geschikt zijn. Aan de agenda wordt nog toegevoegd het voorstel tot aankoop van 2900 m2 bouwgrond, gelegen naast de Ned. Herv. pastorie, behorend aan dhr. A. v. d. Zande. Die grond is nodig voor aanleg van een turnzaal, terwijl het overblijvende deel in afwachting van een latere bestemming, kan worden gebruikt voor volkstuinen. De raad gaat accoord met de aankoop tegen een prijs van f 1.50 per m2. RONDVRAAG Dhr. v. d. Klooster informeert naar de grond, die voor de stichting van het Groe ne Kruisgebouw nog van de Ambachtsheer lijkheid nodig was. De voorzitter antwoordt dat de ambachts heren meenden dat het nieuwe gebouw het uitzicht van het ambachtsherenhuis zou belemmeren. Definitieve besluiten zouden in tussen pas in de aandeelhoudersvergadering van Juni a.s. zijn te nemen. Dhr. v. d. Klooster merkt op, dat men van die zijde geen aandacht voor het al gemeen belang heeft te verwachtn, daar regeert het eigenbelang. Dhr. Daane zegt dat de heren, wat hem betreft een wandeling naar de maan mogen ondernomen. Door het gebouw wat te ver plaatsen heeft men hun grond niet nodig. Dhr. v. d. Klooster merkt op, dat bij het alg. armbestuur weer een aanvrage binnen kwam van de Bond van Ouden van Da gen om subsidie. Hoewel die kwestie reeds enige jaren geleden definitief is opgelost in die zin dat de bond een lijst van voor toeslag in aanmerking komende personen overlegt, kwam toch die aanvrage. De voorzitter zegt dat hierbij wel een een administratieve fout in het spel zal zijn, die met een briefje is te ondervangen. Omtrent de vraag naar een te bouwen brandweerkazerne van dhr. Istha, wordt ge antwoord dat grond van de Ned. Herv. kerk nodig is. Gepoogd wordt de kerkvoog dij de prijs te vergoeden die zij er indertijd zelf voor betaald heeft. Over de bouwgrond voor het sportterrein lopen ook nog onderhandelingen inzake de aankoopprijs. Dhr. Daane zegt in dit verband dat er prachtige werken op stapel staan, een gymnastieklokaal, sportterrein, wijkgebouw met badhuis en brandweergarage. Maar men stoot telkens weer op grote moeilijkhe den bij de „daarvoor aangewezen instan ties". Is het met de ene in orde, dan be gint de lijdensweg bij de volgende en de tijd snelt voort. Het is hem als lid van B. en W. daarom bijzonder pijnlijk op de vra gen van zijn mederaadsleden telkens te moeten antwoorden dat de beslissing van dat en dat college over zo en zoveel tijd zal afkomen, terwijl de gemeente maar niet aan de slag kan gaan. Onder hilariteit merkt de heer Istha op, dat de wethouders, gezien de 6%, wel voor hun zwoegen wor den beloond. De secretaris zegt, dat aan het sport terrein liefst tien instanties te pas (of te onpas - red.) moeten komen. Tenslotte vestigt dhr. Aarnoudse de aan dacht nog eens op de slechte afwatering aan de Westzijde van de dorpsweg bij de schuur van dhr. D. v. d. Zande. Wethouder Daane licht toe dat de schuld bij het polderbestuur ligt, dat toestemming gaf tot het dempen van de sloot, maar verzuimde om de particulieren te verplich ten tot het maken van een rioolput, zoals zij dat wel heeft gedaan bij demping aan het andere einde van de weg. Dhr. Aarnoudse noemt de toestand on houdbaar en dringt aan op het zoeken van een oplossing, hetgeen door de voor zitter nader zal worden onderzocht. De voorzitter eindigt de vergadering niet dan na alle leden zowel voor hun persoon als voor hun gezin een door God gezegend 1955 te hebben toegewenst. Twee zware stormen binnen 36 uur. (Van onze weerkundige medewerker) De Decembermaand van dit jaar stemt in vele opzichten overeen met die van het vorige jaar. Ook toen was er van vriezend winterweer, behalve op Oudejaarsdag, geen sprake, maar wel van hoge temperaturen. Voor de Kerst heeft Nederland weer paraat gestaan en moeten vechten tegen zijn erfvijand, toen in 36 uur twee stormen over ons land bliezen. Het gebeurt zelden, dat binnen 48 uur twee depressies van IJsland met zware stormen over en lang ons land trekken. Vooral tijdens de koufrontpassage van Dinsdagavond, waarbij zware hagelval en onweer voorkwamen, werden windstoten van 145 kilometer per uur waargenomen. Dit op het vliegveld Leeuwarden. Wanneer de meteorologen in de weer kamer van het K.N.M.I. te De Bilt na ver scheidene berekeningen aanwijzingen heb ben, dat het zeewater langs onze kust een verhoging gaat vertonen, zoals die langs statistische weg berekend maar eens in de 10 jaren voorkomt, komen de diverse diensten, die met de kustbewaking te maken hebben, in actie. Deze verwachte verhogingen zijn niet voor alle kustplaatsen gelijk. Wordt een stand verwacht, welke voor de meeste plaatsen meer dan twee meter hoger dan normaal bedraagt, dan wordt door de Rijks waterstaat het sein A gegeven, dat een be- pedkte dijkbewaking inhoudt. Wordt een verhoging van 2.50 m tot 3 m verwacht, zoals dit Donderdag voor Kerst het geval was, dan wordt het hein B gegeven, waarbij ook militaire onderdelen en andere hulptroepen naar verschillende punten worden gedirigeerd. Wanneer de zware storm blijft voortwoeden en er een opzet wordt verwacht van meer dan 3.5 m en voor Delfzijl 3.80 m, dan kan het sein C worden gegeven. In dit geval mag van een noodtoestand worden gesproken, waarvan dus twee weken geleden nog geen sprake was. Zodra de gemiddelde windsnelheid boven de 72 kilometer per uur komt, wordt ge sproken van storm, boven 87 kilometer per uur van zware storm en bij een gemiddelde van meer dan 100 kilometer per uur, zoals dat 22 Dec. vele uren op de lichtschepen voor onze kust werd waargenomen, van orkaanwind. RUST TERUG Op Eerste Kerstdag was de rust terug gekeerd, zodat in ons land toch Kerstfeest kon worden gevierd. Nadat wij ons met angst en vrees moesten afvragen of de dijken het wel zouden houden. In het oosten en noorden van ons land viel in de voor middag van Eerste Kerstdag sneeuw maar deze dooide snel weer weg. Nieuwe oceaandepressies verdreven de koude lucht naar Oost-Europa. In het be gin van vorige week was het weer zeer zacht, Koning Winter kreeg in 1954 geen kans toe te slaan. Dat de winter nog niet voorbij is merken we deze week maar al te zeer, al vriest het minder hard dan het koud is. Verleden jaar was in December alleen Oudejaarsdag een ijsdag, dat wil zeggen de gehele dag vorst, op het vliegveld Twente tot 7 graden Het is best mogelijk, dat het nog een koude winter wordt; een lange winter wordt het niet meer, want December is, de Enk- huizer almanak ten spijt, geen koude maand geweest. Ook in Noord- en Oost-Europa was het in het begin van deze week niet erg koud, in Moskou vroor het niet meer dan 2 tot 5 graden en dat is in deze tijd van de winter van geen betekenis. Maar het Skan- dinavisch hoogedruk gebied zette zoals ge woonlijk de winter in. (Nadruk verboden) STEMMEN VAN LEZERS Buiten verantwoordelijkheid van de redactie EEN ROMAN UIT VLAARDINGEN door L. K. VAN DER LINDEN Opeens kreeg hij een inval. „Zeg, Barend, we moeten maar weer net eender doen als in Rotterdam. Als die kapitein merkt, dat hij te pakken genomen is, dan zal hij zelf wel komen kijken. Nou, dan moet ik er een beetje anders uitzien." De hoed alleen verwisselen werd niet voldoende ge acht. Daarom werden ook de overhemden, boorden en dassen geruild. Het resultaat was verrassend. Bernard zag er met het witte gummieboord, de donkerblauwe das en de zwarte bolhoed, uit als een ,,boer-op-z'n Zondags". Barend was het heertje geworden met het gekleurde overhemd en boord, de mooie, zilvergrijze das en de strohoed paste hem ook precies. Zij probeerden bovendien nog van costuum te wisselen, maar dat ging niet, omdat Barend veel langer was dan Bernard. Om half vier verscheen de sergeant van de week op de kamer; Milicien Jansen Uit vier monden klonk: „Present Wie van jullie is Lodewijk Jansen?" Er was geen Lodewijk bij. De sergeant vertrok onverricht terzake, maar kwam, nog geen tien minuten later, met de kapitein terug. „In ordeschreeuwde een korporaal. „Staat!" brulde de sergeant er achteraan. De recruten stonden elkaar schaapachtig aan te kijken en begrepen niets van de hele vertoning. Eerst moesten de vier Jansen's bij de kapitein komen. Nee, de goede was er niet bij. „Dan allen hier aan laten treden." Veiligheidshalve gingen de drie vrienden deze keer niet dicht bij elkaar staan. Zij hadden nog een angstig ogenblikje, toen de kapitein bij Arend van Brakel bleef staan. „Was jij er niet bij, toen ik vanmiddag in de gang een recruut aanhield Hij was ongeveer van mijn postuur en droeg een strohoed." „Nee, kapitein, ik weet nergens van." De kapitein ging de rij nog eens langs, vooral de stro hoed-dragende goed opnemend, maar de ware Lodewijk was er niet bij, zo werd geconstateerd. „Is er hier iemand bij uit Bergen Compascum vroeg hij plotseling. Een jongeling stak de vinger op. „Zeg, je bent hier niet op de kleuterschoolsnauwde de kapitein. „Roep flink en duidelijk „Present"." „Present, kapitein „Kom hier. Hoe is je naam „Vos, kapitein." „Weet je ook, of een zekere Jansen uit Bergen Com- pascuum bij het regiment Jagers ingedeeld kan zijn?" „Nee, kapitein, ik was de enige groene jager bij ons vandaan." „Een groene ben je zeker," bromde de officier. Hij wendde zich tot de sergeant. „Het is bepaald een vent van een andere compagnie geweest. Informeer morgen eens op de verschillende compagniebureaux." Goed, kapitein, maar ik vrees, dat hij een valse naam opgegeven heeft." „Dat zou al een heel brutaal stukje zijn. Enfin, ik loop hem nog wel eens tegen het lijf en dan zal ik hem wel helpen Na het vertrek van de compagniescommandant werd onmiddellijk eten gehaald. Het was al een kwartier over tijd. Er werd inderdaad een ogenblik stilte gecommandeerd en Barend deed zijn gewone gebed voor het eten. Arend van Brakel had eerst eens gekeken of er meer baden en deed het toen ook. Bernard niet. „Ben je van plan, dat hier vol te houden?" vroeg hij aan Barend. „Bedoel je het bidden voor het eten Ja, waarom niet Ik ben het thuis zo gewend en zou ik niet weten, waarom ik het hier niet zou doen." Hij kon moeilijk zeggen, dat hij Antje beloofd had, voor en na het eten, zowel als 's avonds voor het naar bed gaan, steeds te bidden, als dat enigszins mogelijk was. „O, wij doen het thuis ook, maar hier heb ik er geen zin in. Het zal me evengoed wel smaken." Barend haalde de schouders op. „Moet je zelf weten. En ik toch zeker ook, nietwaar Er klonk een lichte dreiging in zijn stem. „Natuurlijk," antwoordde Bernard luchtig; „je doet je best maar, hoor Na het eten moesten zij eerst nog aardappels schillen voor de volgende dag en waren daarna vrij tot tien uur. Bernard haastte zich weg. „Ik zal jouw spullen maar aanhouden, Barend, voor het geval ik onze baas tegen kom. Ik zal Bas de groeten wel van je doen." Barend schreef een lange brief aan Antje, waarin hij haar alles vertelde, wat hij die dag beleefd had, verder een briefkaart naar huis en ansichtkaarten aan tante Daatje, opa en de drie zusjes. Toen hij klaar was met schrijven ging hij met Arend nog een uurtje de stad in. Deze was al meer in Den Haag geweest en wist er tamelijk goed de weg. Om tien uur lagen zij op hun strozak. Bernard kwam, hijgend en zwetend, nog pre cies op tijd voor het avondappèl binnen. Het bidden voor het naar bed gaan gaf één keer aan leiding tot een incident. Het was de derde of vierde avond. Barend lag geknield bij zijn krib en bad. Op eens werd er een stuk kug tegen zijn hoofd gegooid. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1955 | | pagina 5