Vergeet U nu en in de toekomst niet dat er in Scherpenisse een mooie Landbouwschool staat Het Parlementair Overzicht Kamer wil per 1 Juli 1955 belasting verlagen Weerpr aatje Socialisten wensen uitbouw van culturele en sociale overheidstaak Straalwinden nuttig maar soms ook gevaarlijk voor vliegtuigen Pinken van de sterren wordt er door veroorzaakt FANTASTISCHE SNELHEDEN ONAANGENAME ERVARING 10e Jaargang No. 52 12 November 1954 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Het pad van de Regering gaat wat de belastingverlaging betreft over rozen en dat is begrijpelijk want er is niet één Ka merlid, dat tegen de Regering zegt, dat het tegen belastingverlaging is. Maar van bijna alle kanten drong men er op aan, dat de komende verlaging niet later dan 1 Juli 1955 mag ingaan. Er was één uitzon dering en wel de heer Weiter, die bleef volhouden, dat de verlaging een terugwer kende kracht moet hebben tot 1 Januari 1955. Maar hij was als een roepende in de woestijn en hij zal daarom zelf wel begre pen hebben, dat zijn wens niet in vervul ling zal gaan. Verscheidene Kamerleden zijn met prioriteitslijsten komen aandragen, waardoor Minister v. d. Kieft en staats secretaris v. d. Berge kunnen weten welke verlangens de Kamer heeft. De rechtse fracties (k.v.p., a.r., c.h., k.n.p. en s.g.p.) traden als het ware gesloten op. De libera len voegden zich daarbij, maar de fractie der p.v.d.a. nam een apart standpunt in. De heer Hofstra heeft daarvan uitvoerig mededeling gedaan. Hij deed dit in een be toog, dat indrukwekkend was door zijn lo gische opbouw, maar dat zeer zeker toch lang niet alle Kamerleden overtuigd zal hebben. De socialisten hebben namelijk het standpunt verkondigd, dat de belastingen weliswaar hoog zijn, maar niet te hoog. En zij waren van mening, dat de verwach tingen over het verloop van de conjunc tuur bij velen overdreven gunstig zijn. De bomen groeien nu eenmaal niet tot in de hemel, zo zeide de heer Hofstra, waarmee hij wilde zeggen, dat men niet moet ver wachten, dat deze tijd van hoogconjunctuur altijd zal voortduren. Belastingen moet men verlagen als de tijden minder goed zijn. Maar als het werkelijk waar is, dat de budgetaire positie toch een belastingverla ging mogelijk maakt, dan heeft de p.v.d.a. wel enkele wensen. Zo bepleitte de heer Hofstra een ingrijpende verlaging van de omzetbelasting, een herziening van de in komstenbelasting, zodanig dat de midden groepen zullen worden geholpen, en een verhoging van het vrijgestelde bedrag van de vermogensbelasting, waarvan vooral de kleine renteniers zullen profiteren. Maar of al deze wensen tegelijk verwezenlijkt kun nen worden is voor de heer Hofstra een groot vraagteken. Veel liever zag hij een invoering van de belastingverlaging in etappes, omdat hij er aan twijfelt of deze verlaging in 1955 wel verantwoord is. In 1956 is dat enigszins anders, want dan ver vallen verscheidene belangrijke uitgaven. De belastingverlaging werd dus niet door de socialisten afgewezen. Maar het is toch niet hun bedoeling, dat het vrijgekomen be drag van 500 min daaraan volledig wordt besteed. Liever geven zij een deel van dit geld voor de uitbouw van de culturele en sociale Overheidstaak. Zij zijn nl. van me ning, dat deze uitbouw belangrijker is dan de verruiming van het particuliere inkomen. Een goede sociale en culturele Overheids- politiek betaalt zichzelf op den duur, zo zeide de heer Hofstra. Want zij heeft een grotere economische stabiliteit ten gevolge, dus een grotere welvaart. En als wij nu die politiek niet voeren het geld is thans voorhanden dan kan het nooit meer. Een van de objecten, die de socialisten op het oog hebben, is het onderwijs. De p.v.d.a.-fractie heeft geen bijval gevonden in de Tweede Kamer. Alle andere fracties bleven een grote belastingverlaging prefe reren. Er waren nog twee verschillen tussen de socialisten en de rest van de Kamer. Het eerste punt was de huurbelasting. Met kracht heeft de heer Hofstra nog eens ge pleit voor deze bestemmingsheffing. Naar zijn mening is het maken van een huur- 'egalisatiefonds in de technische zin van het woord geen belasting. De huren worden afgeroomd en in een speciaal potje ge duwd waaruit de nieuwbouw voor een deel kan worden gefinancierd. Maar hoe het zij, de heren v. Leeuwen (v.v.d.J, v. d. Heu vel (a.r.), v. d. Wetering (c.h.) en Lucas (k.v.p.) hebben reeds laten blijken, dat zij niet van zins zijn de Regering te steunen als zij het huuregalisatiefonds wil instellen. En het tweede punt betrof de vennoot schapsbelasting. Deze is in 1951 voor den duur van vier jaren aanmerkelijk verhoogd, in verband met de verzwaring van de de- fensielasten. Nu is de Regering van plan hoewel de overwegingen die tot de ver hoging leidden niet meer gelden deze belasting toch niet terug te brengen tot het peil van 1951. Als argument geeft zij daarvoor op, dat dan 60 min extra kan worden besteed aan de verruiming van het inkomen, dus voor een extra verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. De heer Hofstra was bereid voor dit argument te zwichten. Maar de sprekers, die we hierboven hebben ge noemd de heer Zandt (s.g.p.) voegde zich daar nog bij lieten weten, dat zij het niet met de Regering eens zijn. Welis waar is dit Kabinet niet gebonden aan de toezeggingen van Minister Lieftinck, maar dat neemt niet weg, dat men op moet pas sen, dat beloften van ministers een on solide karakter krijgen. Dit waren wel de grote geschilpunten in dit debat. De strijd om het potje van 500 min zal nog wel heviger worden als de Regering haar belastingvoorstellen heeft ingediend. Het merkwaardige was, dat de wensen van de v.v.d. niet zo veel verschil den van die der socialisten. Zo wenste de heer v. Leeuwen (v.v.d.) allereerst een be hoorlijke fiscale regeling voor de „verge ten groepen". Daarbij sloot iedereen zich aan. Zijn tweede urgentiepunt was de be vordering van de spaarzin, waardoor de gespreide bezitsvorming in de hand wordt gewerkt. En ten derde was hij voor het scheppen van een gunstig klimaat voor on dernemingen in N.V.-vorm. Maar de toon waarop de heer v. Leeuwen sprak, verschil de wel degelijk van die der socialisten. Hij verweet de heer Hofstra dat deze de ren tabiliteit van de ondernemingen overschat en dat de socialist het recept gaf: hoge be lastingen voor ondernemingen in een tijd van hoogconjunctuur om de activiteit te temperen. De wensen van de heer Lucas (k.v.p.) bestonden uit de afschaffing van de commissarisbelasting, de herziening van de belastingheffing van de familie N.V.'s, een verlaging van de inkomstenbelasting, speciaal voor ongehuwden en een vermin dering van de progressiviteit in deze belas ting. Terwijl verder nog op zijn verlang lijstje stond een verlaging van het vrij gestelde bedrag van de vermogensbelasting (dus evenals de heren Hofstra en v. Leeu wen) en een verlaging van de vennoot schapsbelasting. De heer v. d. Heuvel (a.r.) voegde daaraan toe de afschaffing van de opcenten op grondbelasting. Deze afgevaardigde was met de heren v. d. We tering (c.h.) en Weiter (k.n.p.) de kam pioen der bezuiniging. „In Nederland ge looft alleen het Kabinet nog, dat de staats uitgaven niet omlaag kunnen worden ge bracht." Verscheidene Overheidsdiensten kunnen naar zijn mening worden ingekrom pen. En dat moet juist nu gebeuren, omdat de arbeidsmarkt gespannen is. Deze in krimping behoeft geen werkloosheid te be tekenen. Het bedrijfsleven zal ongetwijfeld de ontslagen lagere ambtenaren opnemen. Het niveau der staatsuitgaven is altijd een aantrekkelijk mikpunt voor de Kamerleden, maar tot op heden hebben zij nog niet veel resultaat geboekt. Natuurlijk werden er nog tal van technische onderwerpen behandeld, maar ver boven dit alles uit staken de vaak bewogen pleidooien Voor de „vergeten groepen", die niet langer kunnen wachten. Dat geeft de burger moed. En hoe moeilijk het ook is voor de Overheid om iets te doen voor de rentetrekkers e.d., het beroep van de Kamer zal zij niet naast zich neer kunnen leggen. Dit nijpende probleem is nu met een forse stoot onder de aandacht van minister v. d. Kieft gebracht. En we zijn benieuwd wat de Regering nu denkt te doen. Wellicht kunnen we daar volgende week iets meer van vertellen. Volgens de heer Welter mag men deze groep niet la ten wachten op de invoering van de defi nitieve ouderdomsvoorziening. Dat duurt nog twee jaar. Er zal eerder iets gedaan moeten worden. Maar daarnaast mag men dan niet vergeten, dat de ouderdomsvoor ziening slechts geldt voor personen, die 65 jaar zijn of ouder. Maar onder de vergeten groepen bevinden zich vele personen, die deze leeftijd nog niet hebben bereikt. En dat is weer een moeilijkheid apart. Het pro bleem is bijna onoplosbaar, want fiscale faciliteiten helpen niet voor mensen, die maar een klein inkomen hebben. Recht streekse overheidssteun kan een oplossing zijn, maar daaraan zitten gevaren. Het is echter van belang te- vernemen, dat de p.v.d.a. zich geschaard heeft achter het rapport van de k.v.p. om overheidssteun te geven aan onze weduwen en wezen. (Nadruk verboden). (Van onze weerk. medewerker) In de afgelopen tien jaar is de kennis van de hogere luchtlagen aanzienlijk groter geworden. Dit houdt nauw verband met de ontwik keling van straalvliegtuigen, die de mens in staat stellen ook de dun nere atmosfeer op hoogten van 8 tot 12 kilometer te onderzoeken. Zo is men bijvoorbeeld aan de weet gekomen, dat er in de ijle lucht lagen buitengewoon krachtige win den kunnen voorkomen, die zich voordoen in betrekkelijk smalle, maar zeer langgerekte stroken. Hoe wel nog niet alle bijzonderheden over de straalwind of straalstroom bekend zijn, neemt men tóch aan, dat het ontstaan er van samenhangt met het dicht in eikaars nabijheid aanwezig zijn van koude luchtmas- sa's uit de poolgebieden en warme lucht uit aequatoriale streken. Boven de Atlantische Oceaan komt de straalwind nu eens in een grillige, dan weer in een rechte baan voor. Doet het laatste geval zich voor, dan stelt de straalwind de pi loten in staat bijzonder snelle vluch ten te ondernemen van west naar oost (in deze richting waait de wind hoofdzakelijk), dat is dus van Ame rika naar Europa. In October 1952 wist een Strato- cruiser van Bermuda naar Londen te vliegen met een tijdsbesparing van 3 uur Het wordt tijd, dat wij iets ver tellen over de snelheden, waarmee de straalstroom zich door de hogere luchtlagen kronkelt. Het is geen zeldzaamheid, dat er windsnelheden bereikt worden van 250 tot 300 kilo meter en zelfs zijn er de laatste tijd berichten, die spreken van snelheden van 650 kilometer per uur Aangenomen wordt, dat het pin ken der sterren veroorzaakt wordt door straalstromen op hoogten van plm. 12 kilometer. Het licht van de sterren, dat er doorheen valt, onder gaat een afwijking. Wanneer piloten straalstromen ,,in de rug" hebben, behoren recordbrekingen tot de mo gelijkheden. Anders wordt dit wan neer vliegtuigen gedwongen zijn te gen de orkaan wind op te tornen. In de tweede wereldoorlog onder vonden geallieerde bommenwerpers in de buurt van Japan eens de kracht van een straalwind. Ondanks het op volle kracht draaien van de motoren vorderden de vliegtuigen nauwelijks, terwijl enkele toestellen zelfs achteruit in plaats van vooruit gingen ten opzichte van de aarde... Van November 1944 tot April 1945 maakten de Japanners op listige wijze gebruik van straalstromen. Zij bevestigden brandbommen aan hoog vliegende ballonnen en lieten deze naar de Verenigde Staten drijven. Niet zo lang geleden maakten de inzittenden van een Frans straal vliegtuig een even merkwaardige als onaangename belevenis mee boven de Spaanse stad Burgos. Het vlieg tuig, dat in Parijs gestart was, vloog met e ensnelheid van 800 kilometer per uur in de richting van Casablan ca. De machine had haar maximum hoogte van 12 kilometer bereikt en de passagiers genoten vanuit hun fauteuils van een prachtig schouw spel. Dat kon want het weer was prachtig en bewolking viel nergens te ontdekken. Plotseling begon de machine vreemde capriolen te ma ken. Het was alsof het toestel ging steigeren. De passagiers werden achterwaarts in hun stoelen gedrukt alsof een geweldige kracht heer en meester was geworden over het straalvliegtuig. Heftige trillingen voeren door de romp. Iedereen was sprakeloos en niemand dacht meer levend uit het toestel te zullen ko men. Even plotseling als zij begon nen waren, hielden de trillingen weer op, de neus van het toestel ging iets omlaag en de machine vloog door alsof er niets gebeurd was. Toen enige passagiers na de lan ding in Casablanca bij de piloot hun licht gingen opsteken aangaande het eigenaardige voorval, haalde deze de schouders op. Hij kon alleen verklaren, dat ook hem alles duister was gebleven. De bemanning had evenals de passagiers in angst geze ten. Plotseling was er het gevoel als of men op een op hol geslagen paard Wordt het ook in onze omgeving al voldoende beseft, dat men tegenwoordig niet zo maar toe is aan de uitoefening van een beroep, ambt of bedrijf? Wordt dit vooral niet te weinig beseft in de agrarische sector? Met deze vraag zien we de keerzijde van de medaille niet over het hoofd. Het is inzonderheid voor grote gezinnen niet eenvoudig om de oudste zonen één dag langer dan beslist nodig uit de verdienste te houden. Daarvoor zijn de financiële zorgen te groot. Daarvoor leeft ook nog té veel de gedachte, dat het zo vlug mogelijk verdienen moet worden. Ja, inderdaad tè veel, want later plukken die kinderen er de wrange vruchten van. Dan kunnen ze niet meer met de tijd mee. Omdat die tijd steeds meer wetenschap vraagt. Niet alleen van de boer, maar evengoed van de landarbeider. Daarom ook mag hier nog wel eens extra worden onderstreept dat de toekomst nog meer dan het heden zeker ook in de agrarische sector wetenschap zal vragen van degenen die daarin werken. En dan mag het eiland Tholen zich gelukkig prijzen, dat het sedert deze week Woensdag een officieel in gebruik genomen prachtige, nieuwe lagere landbouwschool heeft. De nieuwe landbouwschool te Scherpenisse, waar deze week vele officiële personen de opening meemaakten tijdens een geanimeerde bijeenkomst. Een bijeenkomst, waar de voor vele landbouw- jongeren zo bekende heer Eckhart afscheid nam als hoofd van deze landbouwschool, een afscheid waarbij bleek met welk een toewijding en ijver de scheidende leraar die taak heeft vervuld, een afscheid ook dat hem pijn deed. Met de vele sprekers wensen ook wij, mede namens vele oud leerlingen dhr. Eckhart een welverdiende rust en hopen eveneens, dat vele nieuwe leerlingen de weg naar deze nieuwe landbouw school zullen weten te vinden, omdat dit van veel belang is voor onze agrarische ontwikkeling, omdat het dus van belang is voor geheel onze streek. DE SCHOOL MAG ER ZIJN De nieuwe lagere landbouwschool in Scherpenisse is daar zomaar in alle stilte verrezen. In stilte dan, omdat het veelal aan de aandacht van het publiek is ont glipt. Stil was het evenwel niet voor de instanties die zich hiermee hadden belast, die het tot verwezenlijking van de bestaan de plannen moesten brengen: de Z.L.M., waarvan inzonderheid dhr. Groenewege als kringsecretaris, de Commissie van Toezicht, het gemeentebestuur van Scherpenisse en anderen. Maar overigens is dit gebouw wel zon der veel aandacht tot stand gekomen. Om dat het nu nog ietwat achteraf staat van de openbare weg. De toegang is nu nog primitief, maar toch staat het op de goede plaats. Straks komt daar in de buurt im mers de rondweg, straks komt daar ook de nieuwe lagere school voor Scherpenisse, straks komt daar ook de nieuwe straat en nieuwe woningen en daarom lijkt het nu alleen maar, dat deze landbouwschool in een achterafhoek staat. Dat lijkt maar zo, tot die andere plannen verwezenlijkt zullen zijn. Dan zal men er heel anders over den ken. Is het nodig U ook te vertellen, dat dit mooie gebouw aan alle eisen voldoet, nodig te zeggen, dat er een prima natuurlijke en kunstverlichting is, een laboratorium, keu kentje, toiletten, een flinke leszaal, een mooi en practisch opbergsysteem voor de kaarten. Vanzelfsprekend is alles keurig in gericht, want als men het doet, moet het goed gebeuren. Zo denkt ook de Z.L.M. er over. Voor wat de inrichting, voor wat de school zelf aangaat, behoeft niemand dan ook meer achter te blijven. DE KRASSE VOORZITTER AAN HET WOORD Er waren heel wat personen die aan de uitnodiging deze officiële opening op Woensdag 10 November des namiddags om 2 uur bij te wonen, gehoor hadden ge geven. We zagen er ir. van Keulen, in specteur van het landbouwonderwijs in Den Haag, die de opening zou verrichten, we zagen er ir. Versteeg als directeur van de Landbouwschool te Goes, ir. Geuze de al gemeen voorzitter der Z.L.M. en van de Kring Tholen, dhr. C. Philipse, lid van Ged. Staten, mr. Schlingemann, de Z.L.M.- secretaris, de burgemeesters van Scherpe nisse,-St. Maartensdijk, van Poortvliet en Oud-Vossemeer, de kringsecretaris A. J. Groenewege, de voltallige Commissie van Toezicht, het personeel van de Landbouw school te Scherpenisse en verschillende Hoofden van andere Zeeuwse landbouw- zat en de eerste reactie was geweest: de stuurknuppel loslaten. Het hierboven beschrevene toont aan, dat een straalstroom heus niet altijd een zacht eitje is voor de pi loten. Men neemt tenminste aan dat de plotselinge schokken in verband moeten staan met straalwinden. De CAA (de dienst voor de burger luchtvaart) in Amerika heeft een ge bod uitgevaardigd voor Passagiers vliegtuigen om onder geen beding hoger te vliegen dan 7Yi km. (Nadruk verboden) scholen, de gemeentesecretaris v. Doorn, afgevaardigden van de Bond van Platte landsvrouwen, L.J.G., mej. Koopman van de thoolse landbouwhuishoudschool en an dere genodigden. De krasse bejaarde voorzitter van de Commissie van Toezicht de heer J. J. Hage te Scherpenisse had de leiding. Hij was het dan ook die bijna tot ieder een afzonder lijk welkomstwoord richtte en de verschil lende personen en instanties dankte voor de vele en velerlei medewerking die bij de totstandkoming van dit gebouw was onder vonden. Hij wees daarbij op de grote in teresse van de Overheid voor het landbouw onderwijs en hoe reeds in 1940 het eiland tholen op dit punt de aandacht van het Rijk had getrokken, hoe ons provinciaal bestuur rekening houdt met de boerenbelangen en daarvoor ook op de bres staat, hoe de landbouwonderwijspeijïkelen bij ir. Geuze in veilige handen zijn, hoeveel aan de Z.L.M. is te danken en met het oog op deze bouw vooral aan dhr. Groenewege, aan Burgemeester en wethouders van Scherpe nisse, aan architect Nienhuis en aannemer van Driel van Oud-Vossemeer. Dhr. Hage wees er ook op, hoe tegelijk met deze opening de heer Eckhart afscheid zal nemen van zijn loopbaan als landbouw- onderwijzer, als Hoofd van deze school. Hij riep ook een hartelijk welkom toe aan het nieuwe Hoofd van de school, dhr. van Heusden en noemde uiteraard deze 10e No vember 1954 een bijzondere dag voor de Commissie van Toezicht en voor allen die bij deze landbouwschool zijn betrokken of zich daarvoor interesseren. Toen in 1943 werd besloten dat er op het eiland een landbouwschool moest komen werd Scher penisse als zijnde centraal gelegen uitver koren. Een pas gesloten café zou daar voor worden bestemd, maar eer dat in orde was ging er te veel tijd overheen, zodat men op 12 November 1943 maar in een gymnastieklokaal van de lagere school is begonnen. Per 1 December d.a.v. werd dan het genoemde café in gebruik genomen als landbouwschool. Het was daar verre van ideaal. Het toenemend wegverkeer na de oorlog maakte lesgeven dikwijls zeer moei lijk. Wat een vooruitgang was het dan ook niet, toen 15 Juni van dit jaar de nieuwe lagere landbouwschool in gebruik wer ge nomen. Met plezier werd toen voor de 3e maal verhuisd. Een scool die tip-top in orde is. Dhr. Hage wees er op, wat er al niet gedaan wordt voor het agrarisch gedeelte van ons volk in vergelijking bij vroeger. Maar ook, wat of er voor een groot ver schil is met de opbrengst in de landbouw vroeger en nu. Dit ligt nu zeker wel 2 a 3 maal zo hoog. Daarmee willen we niet be weren, aldus spreker, dat onze ouders en grootouders niet hebben gewerkt, maar wel dat de boer van tegenwoordig anders werkt bij het cultiveren van zijn grond, dank zij de landbouwwetenschap. Vanaf Wagenin- gen tot de meest eenvoudige landbouwcur- sus wordt de landbouwstand voorgelicht en richting gegeven. Dat is niet alleen de oor zaak van de hogere opbrengst. Ook de voortschrijding in de chemische wetenschap en de mechanisatie dragen daartoe bij. Dat alles heeft zegen gebracht. Om nu onze thoolse jongens de nodige wetenschap bij te brengen, werd deze school gebouwd. Dhr. Hage hoopt dat de toekomst zal leren, hoe er hier zegenrijk werk wordt verricht en dat dus de lagere landbouw school in Scherpenisse in alle opzichten mag nodig 2e slagen. Daartoe zijn vier dingen meent dhr. Hage: le het Hoofd moet voor zijn taak bere kend zijn en met toewijding arbeiden, er moeten genoeg leerlingen zijn, die het er om te doen is werkelijk hun ken nis te vermeerderen. 3e meelevende ouders. 4e een goede bezetting. Hoe jammer zou het niet zijn, wanneer deze prachtschool een onvoldoende bezet ting had. Er moeten toch genoeg cursisten zijn van de zeven thoolse bijna alle zuiver agrarische gemeenten. Dhr. Hage besluit met de wens dat de verwachtingen niet be schaamd zullen worden. Hij deelt dan mede dat bericht van ver hindering is gekomen van dhr. F. de Ronde van de burgemeester van St. Annaland en ook, wat hem wel zeer spijt van dhr. A. Groenewege Sr. LANDBOUWONDERWIJS ONMISBAAR De Inspecteur van het Landbouwonder wijs te Den Haag, de heer Van Keulen noemde het dan ook een dag van vreugde nu na 10 jaar van moeilijk werken dit ge bouw in gebruik kon worden genomen. Dat de Overheid zich inderdaad bijzonder interesseert voor deze tak van onderwijs moge blijken uit het feit, dat het aantal landbouwscholen sinds de oorlog met 100% vermeerdere. Hierdoor kampt men ook wel enigszins met een tekort aan onderwijs krachten, maar tot op heden was dit nog geen belemmering om tot genoemde uitbrei ding te komen. Er zijn nu 308 lagere land bouwscholen in ons land en dit aantal zal nu wel sterk meer toenemen, omdat deze over het gehele land verspreid, voldoende gelegenheid bieden tot dit vakonderwijs. Er is nu op iedere 800 boeren een landbouw school. Door bijna 18.000 jonge boeren en arbeiders worden deze scholen bezocht en dat is toch nog onvoldoende. Een onder zoek wees uit. dat vooral onder de ouderen nog geen 50% landbouwonderwijs genoten hebben. Voor de jongeren beneden de 35 jaar lag dit gunstiger nl. 90%. Vanzelfsprekend vermindert door deze toename van de scholen het aantal land- bouwcursussen, waarvan de verhouding thans zo ongeveer 16 is. Op de scholen wordt er naar gestreefd zo vruchtbaar en effectief mogelijk te werken. Vandaar ook dat de overheid in een 60-tal van de scho len een begin maakte met hand- en vak onderwijs. De moderne landbouw kenmerkt zich door allerlei nieuwe methoden en daarom is practisch onderwijs van zo grote betekenis. Vergete men niet dat sinds de oorlog 1 milliard werd geïnvesterd in land bouwwerktuigen en machines door de Ne derlandse boeren. In Den Haag heeft men vooral oog voor de scholen die op een eiland liggen en dus ook voor de school in Scherpenisse. Daar om zou het ook hier zo spoedig mogelijk zover moeten zijn, dat er gelegenheid is voor handvaardigheidsonderwljs. Jammer is dat tot dusver de categorie landarbeiders nog niet zo doordrongen is van het nut van landbouwonderwijs. Dat blijkt wel uit het feit, dat van de leerlingen op de landbouwscholen maar 4% uit deze categorie komen. En toch is het beider be lang dat. dit onderwijs wordt gevolgd, zowel voor werkgever als werknemer. Ir v. Keulen wees er nog op, hoe de be groting 1955 zijn licht al vooruit werpt voor wat betreft een financiële steun ten aanzien van genoemd handvaardigheids- onderwijs. Het is voor de boerenstand een waardevol element dat er practische lessen bijkomen. Spreker eindigde met de wens dat de school in Scherpenisse tot in lengte van dagen zou mogen bloeien en bijdragen tot het geestelijk en materieel welzijn van dit mooie eiland. BIJZONDERE ZORG VOOR THOLEN Gedeputeerde Philipse verklaarde hoe het eiland Tholen, omdat het zo zwaar getrof fen werd, de bijzondere zorg heeft van het Provinciaal bestuur. Daarom te meer is men in Middelburg blij, dat deze eerste lagere landbouwschool thans kan worden geopend. Het is zeer noodzakelijk dat ze er is. Hoe veel millioen werd en wordt er niet door het Nederlandse volk, door de Regering besteed aan het eiland Tholen. Het is daarom temeer nodig, dat er door de jeugd meer en meer wetenschap wordt vergaderd, opdat uit deze grote investering straks zo veel mogelijk voordeel getrokken wordt. Er zijn immers nog meer facetten, waar we op Tholen rekening mee moeten houden, inzonderheid dat van de werkloosheid. Daarom ook werd door het Provinciaal bestuur besloten tot ruilverkaveling. Dit dus nog voor de ramp. Men had dit niet geheel zonder U willen doen, maar met de streek contact willen opnemen om te zien of ze er rijp voor was. Met de ramp kregen we de herverkave ling. Het Prov. Bestuur ziet al naar nieuwe bronnen uit, die voor Uw eiland noodzake lijk zijn. Het is immers gebleken, dat men in

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 1