De Banketfabriek te Poortvliet geopend .WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Dagelijks wordt een behoorlijk kwantum fijne koekjes verzonden Raadsverslag ST» FILIPSLAND. Kolenbijslag zal nog nader worden bekeken - Aankoop van dertien krotwoningen en een brandspuittrekker Maar de Oostenrijkse woningen zijn te duur en elec- trificatie in de Oude- en Prins Hendrikpolder zal nader worden bekeken» 10 Jaargang No. 49 22 October 1954 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Het is als met alle zaken, ze zijn net als kruiwagens. Men moet duwen, altijd maar duwen om vooruit te komen. Dat is dan ook het devies, waarmee wij Maandag a.s. onze eerste werkdag ingaan. Als wij steeds dynamisch blijven, hebben wij geen enkele reden om niet opgewekt te starten. Dan kan de wens, dat dit bedrijf gezond en voorspoedig mag ontplooien iets positiefs bevatten, dan kan men met optimisme en met realisme de toekomst in", aldus Nieuwkerk Jr in zijn toespraak even vóór burgemeester Van Doorn op symbolische wijze deze banketfabriek opende. Een banket fabriek te Poortvliet. Het is heus geen te groot woord, wanneer men het gebouw ziet met een oppervlakte van 31 m (lang X 10,5 m (breed), dat is het zeker niet, wanneer men het ook van binnen gaat bekijken en zoals we het Woensdag jl. op volle toeren zagen werken. Een prachtig begin met 15 man personeel. En de orders: waren in het begin van deze eerste werkweek al van die aard, dat er voor de verzending a.s. Maandag nog twee inpaksters bij moeten komen. De drie ovens (in één installatie) kunnen dar nog wel aan. En de twee vormmachines zien ook niet op een blikje meer per dag. Inderdaad, er mag voorzichtig optimisme zijn voor wat de Poortvlietse banketfabriek betreft. Omdat er goede wil is, een frisse wind waait en er bovenal kwaliteitsproducten uit de oven komen. Proeft U ze ook eens DE VICTORIE Nee, zo hard behoeven we niet van de (Poortvlietse) toren te blazen, maar toch stemt het tot voldoening, dat de eerste steen is gelegd op de (kleine) industrialisatieweg van het eiland Tholen. Zelfs al zou het bedrijf niet meer personeel gaan vragen, dan is een werkplaats van een 15 man al iets wat de moeite loont om er als ge meentebestuur, als overheid aan mee te werken. Bovendien, daar waar één vogel een (goed) nestje gebouwd blijkt te hebben, volgen er meer. Hopenlijk is dat ook voor wat de klein-industrie betreft het geval op het eiland Tholen. Het schijnt trouwens in derdaad het geval te zijn waar er nu in Tholen ook al sprake is van een visver- werkende industrie (zie het raadsverslag in dit nummer). Op dit gebied wordt er in Tholen al meer gedaan (mosselconserve- ring), maar wat nu komt benadert toch nog meer de industrialisatie. Zo zou men bijna durven zeggen dat van Poortvliet de victorie begint. Het stemt tot voldoening, dat er in onze streek althans een banketfabriek is verrezen. Onze streek waarover in het rapport van het Econo misch Technologisch Instituut in Zeeland zo met zorg wordt gesproken. Onze streek, waar de jeugd de kans moet hebben zich te ontplooien in behoorlijke werkgelegenheid. ER WAS RUIMTENOOD Maar om nu meer direct op de officiële opening van de banketfabriek te Poortvliet te komen, dit gebeurde Zaterdagmiddag 16 October 1954. Het was rond drie uur, dat het op de Paasdijkseweg behoorlijk druk was. Verschillende auto's werden gepar keerd. De inwoners kwamen er een kijkje nemen, nu de toespraken ook via de luid- spreker te volgen zouden zijn. En in het gebouw zelf waren reeds de genodigden. Naast burgemeester, wethouders en raads leden van Poortvliet zagen we de burge meester van Tholen en die van St. Maar- tensdijk/Scherpenisse. Voorts drs G. J. Baarspul van het E.T.I. te Middelburg, ir. v. d. Kooij van de Rijks- nijverheidsdienst, dhr. Carpentier, directeur van de Middenstandsbank te Goes, aanne mers, personeel en verdere genodigden. Na een kopje thee met een Nieuwkerks gebakje hield Nieuwkerk jr. zijn welkomst woord. Na een inleiding wees spr. er op, dat het waarschijnlijk nooit in de fantasie van zijn ouders is opgekomen, toen zij 22 jaar geleden in Poortvliet een bakkerij stichtten, dat dit bedrijf nog eens een spring plank zou blijken te zijn voor deze nieuwe onderneming. Men was de eerste jaren al blij het tot een gemiddeld gezonde dorps zaak te hebben gebracht. In 1949 was ech ter een mooie omzet bereikt, terwijl boven dien het klimaat gunstig was aan de be staande stam een nieuwe loot toe te voegen, nl. de verkoop van diverse soorten koekjes aan de handel. Er was op dat moment perspectief genoeg, maar toen de marktver houding meer in evenwicht kwam, werd de vraag wie kan produceren verdrongen door de andere: wie kan verkopen. Tijdig wer den evenwel de bakens verzet en niettegen staande de onvermijdelijke ups en downs zat er een stijgende tendenz in. Naarmate de afname groter werd steeg de moeilijkheid van de ruimtenood. Aan alles kwam gebrek en in gedachten rekenden en tekenden wij aan een nieuw ideaal, een mooi ruim effi cient bedrijf. Terugdenkend aan de hierbij ondervonden medewerking overvalt ons grote dankbaarheid. Zonder die belangrijke steun, zonder die grote medewerking, was dit resultaat nooit bereikt. LOF VOOR HET E.T.I. Zonder ondankbaar te zijn tegenover an dere medewerking wenste spreker enkele personen en instanties inzonderheid te noe men. Zo bijvoorbeeld het gemeentebestuur van Poortvliet, die door hun daad de zegs wijze „regeren is vooruitzien" hebben ver staan. De belangrijkheid van industrialisatie, ook voor Poortvliet, is u bekend. Nieuw kerk Jr was zeer erkentelijk, dat de burge meester, die zo'n grote medewerking ver leende, thans het bedrijf wilde openen. Hij verzekerde de raad, dat met inzet van alle krachten gepoogd zou worden aan te tonen, dat de door dat college getoonde visie, juist was. Met bijzondere waardering werd ook mel ding gemaakt van het Economisch Tech nologisch Instituut. In de -korte tijd van het bestaan van dit Instituut is al voldoende gebleken, dat vooruitstrevende zakenmen sen en dan zeker niet in het minst de mid denstand altijd een beroep op haar kunnen doen. Hij was inzonderheid de econoom drs. Baarspul erkentelijk voor de vele verrichte arbeid. Daarnaast noemde hij de technische bemiddeling van ir. v. d. Kooij van de Rijksnijverheidsdienst even onontbeerlijk als de economische van het E.T.I. Hij noemde verder dhr. Carpentier van de Midden standsbank te Goes, notaris v. d. Velde te Tholen en vervolgde: Bij het uitspreken van een openingsrede blijkt pas hoeveel dank wij als zo weinigen verschuldigd zijn aan zovelen. Spreker vond het zeer prettig de burgemeesters van de omliggende ge meenten, afgevaardigden van de bakkerij organisatie, de pers en andere genodigden aanwezig te zien. Hij dankte het personeel voor de kranige houding in de afgelopen maanden, de goede teamgeest en wees er op, dat ook op hun schouders groter ver antwoordelijkheid drukt. Dank werd ook gebracht aan de plaatselijke aannemers, ar chitect Fraanje en districtsopzichter Blaas. Is er afzetgebied genoeg, zult U mis schien vragen, aldus Nieuwkerk Jr. Wij me nen op dat punt volkomen gerust te kunnen zijn, want wij maken enkele types die moei lijk zijn te imiteren. Dat betekent niet, dat niet gewerkt moet worden. Spreker besloot trekking tot deze fabriek door de raad ge nomen besluiten. Niet alleen wij, maar zeer velen zullen de ontwikkeling van dit bedrijf met belangstelling volgen. We hopen, dat de verwachtingen van U en van ons in ver vulling mogen gaan. Dat dit bedrijf nog vele jaren jonge en oudere inwoners van Poortvliet werk mag bieden in een prettige werkkring tot heil van de Poortvlietse ge meenschap. De burgemeester besloot met „onder de meest hartelijke gelukwensen zal ik thans gaarne overgaan de symbolische opening te verrichten". Hoe dit gebeurde ziet op de foto hier naast. FELICITATIES Behalve de vele bloemstukken, telegram men en kaartjes, die de firma Nieuwkerk die dag al hadden bereikt, waren ook de mondelinge felicitaties talrijk. Na de ope ning door de burgemeester was het eerst de heer J. Kik die namens het personeel fe liciteerde en een electrisch straalkacheltje aanbood. Drs. G. J. Baarspul van het E.T.I. wees op de eerste stap die was gedaan om in dustrialisatie op dit eiland mogelijk te ma ken, zodat er meer werkgelegenheid zou komen. Drs. Baarspul dankte de burgemees ter en de raadsleden voor hun medewerking in deze en hoopte dat het bedrijf zich in de naaste toekomst zou uitbreiden. Raadslid van Ast meende de bouw van deze fabriek als een mooie aanwinst voor Poortvliet te moeten zien. Hij was zeer te vreden over de gang van zaken en had woorden van lof voor de firma Nieuwkerk, die ingevolge de garantiestelling door de gemeente zijn administratie had moeten to nen, waaraan niets mankeerde. Wanneer men een naam op het hek van deze fabriek zou plaatsen, zou het zijn inziens niet moe ten zijn „Eureka", maar „Nooit gedacht" of „Onverwacht". Dhr. v. Ast eindigde met de wens, dat het bedrijf mocht groeien en bloeien. Dhr. Carpentier sloot zich bij de woor den aan van de vorige spreker. „U kunt het vertrouwen dat LI volhoudt en dat dit nog niet denken: we zijn er. Ik heb echter bedrijf zich spoedig zal uitbreiden", aldus Door het in gebruik stellen van een vorm machine werd de symbolische opening verricht door burgemeester W. J. v. Doorn te Poortvliet. Een vormmachine die elec trisch aangedreven heel wat nog) niet gebakken koekjes op de blikken kan ver werken. De oven zorgt wel voor de rest. de directeur van de Goesse middenstands- bank. De heer J. van Es van de firma de Boer (leverancier van de oven) en de heer C. Rijkaard hoopten ook in de toekomst nog zaken te kunnen doen met de firma Nieuw kerk. De heer H. J. Brok, vertegenwoordiger voor de firma hoopte op een vlotte en goe de samenwerking. Zelf begon hij zijn nieu we taak vol enthousiasme. De oudste broer van de heer Nieuwkerk Sr noemde het een mijlpaal in de geschiede nis van het eiland Tholen. Dhr. Kesteloo feliciteerde namens de aannemers. Er is hard gewerkt aan deze fabriek, soms waren er twee loodgieters, 2 timmerlieden, 2 met selaars en een schilder gelijk bezig. Tenslotte sprak dhr. P. Verduin uit Bres- kens, een der afnemers van Nieuwkerk. Ongeveer drie jaar geleden kreeg ik de eerste monsters, aldus dhr. V. Aan de af levering en de kwaliteit heeft sindsdien nooit iets gemankeerd. EEN HOOGTEPUNT Dhr. Nieuwkerk Jr dankte de sprekers. Elk mens kent zo van die hoogtepunten, van die bijzondere dagen in zijn leven. Zo'n dag was het voor ons vandaag. Hij dankte ook allen voor hun aanwezigheid en de an dere blijken van belangstelling. En dan ziet U op deze laaste foto de eerste koekjes, enige tijd tevoren door burgemeester Van Doorn afgedraaid, uit de oven komen. Dagelijks komen er nu tientallen uit dezelfde oven. Ook 's avonds was er nog goede be langstelling om het bedrijf te bezichti gen. Verschillende bakker-collega's uit de naburige gemeenten waren toen mede aanwezig. Het „Zeeuws Banket" uit Poortvliet zal in menige woning in het zuidwesten van ons land gretige aftrek vinden. met de woorden: Met dank aan God en er kentelijkheid jegens U allen besluit ik deze openingsrede met een Soli Deo Gloria. DE SYMBOLISCHE OPENING Alvorens burgemeester W. J. v. Doorn daartoe overging kreeg hij het woord en verklaarde met voldoening de uitnodiging tot openi<j^ van deze eerste en bescheiden industrie te hebben aanvaard. Het is een heugelijke dag voor de firma Nieuwkerk, het is ook een heugelijke dag voor de ge meente. In de eerste plaats omdat het aan zien der gemeente door dit gebouw weer verbeterd en in de tweede plaats omdat er meer werkgelegenheid door komt. Het jongste verleden toont aan, dat er van over heidswege steeds meer interesse is gekomen voor het particulier bedrijfsleven, inzonder heid dan in die streken waar een meer een zijdige ontwikkeling is. Door verbetering van de werkmethode, door mechanisatie zijn hiaten ontstaan in de werkgelegenheid. Ik moge U hiervoor verwijzen naar het zeer deskundige geargumenteerde rapport van het E.T.I. „Ontwikkelingsplan voor Zee land met betrekking tot bevolking en In dustrie". We zien vooral dat onze jonge mensen hier onvoldoende werk hebben en naar elders vertrekken. Bescheiden indus trialisatie betekent dan ook een uitkomst. Het is dan ook duidelijk, dat de gemeente hier, na overleg met de nodige instanties, de volle medewerking verleende en na ge fundeerde adviezen van het E.T.I. een ga rantie stelden om tot stichten van dit bedrijf te kunnen komen. Het verheugde de burgemeester zeer, dat zijn collega's van de naburige gemeente hier mede tegenwoordig waren. De vriend schappelijke wederzijdse betrekkingen blij ken daaruit. Hij dankt het Prov. Bestuur voor de vlotte afdoening van de met be Maandag 18 October kwam de voltallige gemeenteraad in openbare vergadering bij een. Er blijkt geen bezwaar te zijn tegen toevoeging van een aantal punten aan de agenda. Naar aanleiding van de notulen merkt wethouder Mol op, dat ondanks weigering van dhr. J. van Dijke om grond af te staan voor het leggen van een trottoir dit toch doorgaat tot van Dijke. Dhr. Stor- mezand geeft b. en w. in overweging die grond direct te onteigenen. De meerderheid van de raad kan het standpunt van dhr. v. Dijke niet bewonderen, temeer waar de gemeente die sloot gratis en zonder enige voorwaarde heeft gedempt. Er volgen een zevental ingezonden stukken die voor kenn- nisgeving worden aangenomen en voorname lijk goedgekeurde raadsbesluiten bevatten. Het Prov. Bestuur heeft het raadsbesluit tot verhoging presentiegeld leden van de raad goedgekeurd, maar met ingang van 1 Januari 1955. Het Ministerie van Finan ciën schrijft, dat de gemeente 6000.als voorschot krijgt voor puinruimen. Later nog een brief met nog een voorschot van 1227,40. Voor de bouw van o.Lschool 23.000.als herstelkosten. Het bedrag per inwoner uit het gemeentefonds, aldus hetzelfde Ministerie komt op 15.83. De Ned. Blindenbond viert 27 Mei 1955 haar 60 jarig bestaan. Ze vraagt een een malige subsidie voor het bouwen van een vacantieoord. B. en W. menen voor dit doel 50.beschikbaar te moeten stellen. Deze mensen moeten toch al zoveel missen in hun leven. De heren Stormezand en Vaders achten het bedrag te laag. Blind zijn is een grote bezoeking. Laten we 100. geven. Dit wordt met algemene stemmen aavaard. Een proces-verbaal van kasopname gaat onder de hamer door. Dhr. J. Labruijère schrijft z'n herbenoeming als lid van de adviescommissie woonruimte niet te kunnen aanvaarden om gezondheidsredenen. De voorzitter dankt dhr. L. voor wat hij in het belang der gemeente deed. B. en W. be velen in deze vacature aan de heren J. Ver wijs en C. Nieuweling. Dhr. Verwijs aan vaardt de candidatuur niet vanwege de vele functies die hij al heeft. Dhr. C. Nieuweling wordt met algemene stemmen benoemd. De andere herbenoemde commissieleden aan vaardden hun verkiezing. De voorzitter leest een dankbetuiging voor van dhr. Storme zand voor de betoonde belangstelling bij zijn 40-jarige echtvereniging. Vier inschrijvingen kwamen binnen voor de aankoop van de School aan de Lage weg. Het hoogste bedrag was 2244,44. Ge zien het zeer geringe bedrag dat voor deze drie lokalige school wordt gegeven stellen b. en w. voor het niet te gunnen. Dhr. Vaders is bekend, dat na de inschrijving door iemand meer is geboden. Hij geeft de hoogste inschrijver bij een eventuele ver koop, voorkeur. Dhr. Quist vindt dit geen handelwijze. Die nu meer biedt maakt ge bruik van deze inschrijving. Dhr. Verwijs is die mening ook toegedaan. Er zal nog al wat in verbouwd moeten worden, wil men het als magazijn kunnen gebruiken. Weth. Mol. merkt op, dat 1000,meer voor hem niets zegt. Een nieuw schuurtje bij een arbeiderswoning kost 3000.Voor de school hadden we op 6 mille gerekend. Hij vraagt de raad of dit gebouw niet op een of andere manier productief te maken is, hetzij voor vergaderlokaal in de Polder of anderszins. Anderen menen dat het te ver uit de bebouwde kom ligt. Weth. van Nieuwenhuijzen vindt het hoogste inschrijf bedrag ook veel te weinig. Dat keuren Ged. Staten nooit goed. Dat er meer geboden is na de inschrij ving kan de raad overigens niet accepteren. Dhr. Vaders wil B. en W. vrij mandaat geven om de school te verkopen. Het is een mislukking geworden, beaamt weth. v. Nieuwenhuijze. Geef B. en W. nog een kans. Besloten wordt de school in het open baat te verkopen. Aangeboden wordt de rekening 1952. Inkomsten 304.348,20, uit gaven 304.157,56, batig slot 190,64. Kap. dienst ontvang 393.372,94, uitgaaf 442.927,09. Nadeling slot 49.554,15. A.s. Woensdag zal de raad de rekening nazien. Het ambtenarenreglement wordt na inge wonnen advies vastgesteld. Aangeboden worden de rekening 1952, de begroting 1953 en 1954 van het Burgerlijk Armbestuur. Dhr. Vaders vraagt waar de inkomsten van dit college vandaan komen. De voorzitter: alleen van de gemeente, an dere inkomsten zijn er niet. Dhr. Bolier: Het burg. armbestuur kan niet garant we zen omdat het geen bezitting geeft.. Vastgesteld wordt ook het bezoldigings besluit 1954. De functies der ambtenaren zijn thans als volgt: Commies de heren de Rooij en Sinke. Adjunct-commies dhr. Geense. Dhr. Stormezand vraagt of de amb tenaren hier beter van worden en of ze ook de 6% loonsverhoging krijgen. De voor zitter zegt dat het in feite alleen voor dhr. Geense van belang is. Het salaris van de schoolschoonhoudster bedraagt 550,per jaar (o.l. school) met inbegrip van schoonmaakartikelen. Hier voor moet zij 3 lokalen, het hoofdenkamer- tje, schuil- en fietsenbewaarplaats onder houden. Het salaris van Stouten acht de raad aan de lage kant. De voorzitter wijst er op, dat hij ook gemeentebode en grafdel- KO LENBIJ SLAG In behandeling komt de verstrekking van kolenbijslag aan behoeftigen. De heer Stor mezand had gedacht om aan de echtparen 45,en aan de alleenwonenden 25, te geven. Dhr. Verwijs vindt dat men allen over één kam moet scheren. Dat heeft hij reeds eerder voorgesteld, doch toen waren er bezwaren. Weth. v. Nieuwenhuijze waarschuwt door op te merken dat men verantwoording heeft tegenover de gemeente. Dhr. Stormezand: niemand kan rondko men van Drees-geld. Dat is ook de mening van weth. Mol. Nadat hierover nog even is gediscussieerd wordt besloten dit Woens dagavond nog eens te bekijken. De Raad besluit voor de navolgende personen garantie te verlenen tegenover de Bouwkas N.N. gemeenten: H. Fontijne, A. v. Audenaarde, J. Bakker, J. J. Joppe, Wed. J. den Braber-Verwijs, Jac. Neele, Abr. den Braber Mz. en W. Moerland. Dhr. Vaders vraagt inlichtingen over een rampschade(claim). Na lange discussie zijn allen van mening, dat het niet meevalt als rampslachtoffers eigenaar van een woning te zijn. De schadevergoeding valt niet mee. Op papier (in de wet) staat 80% van de nieuwbouw, doch de berekening is 40, per 12 m3 inhoud en daarvan 80%. B. en W. stellen voor bouwgrond te ver kopen aan J. v. Oeveren, W. Moerland en A. Verwijs voor 3,per ca. Aangekocht wordt grond in de Emmastraat, Juliana- straat, Oost- en West-Oostdijk, enz. te be stemmen voor straat met trottoirs. De eige naren staan de grond gratis af. Geen be zwaar is er ook tegen het voorstel van B. en W. om de erfpachtrechten over te ne men van de bewoners Zuiddijk en Achter straat, althans van de voormalige bewoners voor ruim 4000,— in totaal. Aangekocht wordt ook de grond met erfpachtsrecht aan de Zuiddijk. Dhr. Quist informeert of de erfpachtrechten aan de Zuiddijk reeds be taald zijn. De voorzitter antwoordt dat er nog geen overdracht plaats vond. Dhr. Ver wijs vraagt hoe het gaat met de grond of erfpachtsrecht van Quist en Kosten. De voorzitter antwoordt, dat men daar al ver der mee is. Dhr. Quist vraagt wie het erf pachtsrecht van vorig jaar en van 1954 be taald. De voorzitter: de voormalige bewo ners en straks de gemeente. Het Prov. Bestuur schrijft dat de over name erfpacht van J. Neele een te hoog bedrag vormt. De gemeente zou dit voor 166,kopen, dit moet 70.worden. De voorzitter zegt dat dhr. Neele er mee accoord gaat. Alzo wordt besloten. KROTWONINGEN De voorzitter deelt mede, dat er 13 krot woningen zijn aangekocht. 3 nieuwe huizen worden door de verkopers gebouwd en 10 worden gerealiseerd tot woningwetwonin gen. Als architect is door b. en w. dhr, Beije te Veere aangezocht. Dhr. Stormezand: er zijn toch wel meer krotwoningen. Weth. van Nieuwenhuijzen antwoord hierop dat die hersteld zijn. De moeilijkheid is dat ze bij verkoop de rampschade terug moeten geven. Dhr. Vaders vraagt wie de architectkosten betaalt. De voorzitter zegt dat de gemeente opdrachtgever is. OOSTENRIJKSE WONINGEN Besproken wordt de bouw van 5 Oosten rijkse woningen. Iemand uit Hilversum biedt deze aan voor 11.000,zetklaar. De voorzitter wijst er op, dat met met bouw volume 3525,premie zou krijgen. Zon der bouwvolume is de premie zeer twijfel achtig. Maar gesteld dat we dat krijgen, dan komen er met schuurtje en al nog minstens 10.000,bovenop. De raad is na ruime bespreking van oordeel, dat niemand voor dit bedrag zo'n woning zal kopen en besluit hierop niet in te gaan. Van het Min. van B. Zaken is er een brief over de aan te kopen trekker voor de motorbrandspuit. De Inspecteur van het Brandweerwezen acht een manschappen- wagen nodig, gezien de uitgebreidheid der gemeente. De kosten daarvan worden ge raamd op L4.500, Dhr. Vaders: was er geen trekker bij de motorspuit De voorzitter antwoord ont kennend. Besloten wordt een trekker aan te kopen. De wnd. commandant van de brandweer schrijft dat er onvoldoende bluswater in de gemeente is. Men is uitsluitend aangewezen op de tramput en bij hoogwater op de haven plus de waterleiding, terwijl in de A.J.Polder niets anders dan waterleiding is. Verschil lende mogelijkheden worden besproken. Teneinde raad wordt het maar in handen van b. en w. gegeven om dit te onderzoeken en met voorstellen te komen. Daarna wor den besluiten genomen tot intrekken van verhuur verwoeste gemeentewoningen en een verhuurbesluit van nog bestaande wo ningen, b.v. 3 noodwoningen. ELECTRICITEIT IN DE OUDE POLDER Er is een circulaire van de P.Z.E.M. over aansluiting van de Oude Polder. Het ge meenteaandeel hiervoor zou 3754,be dragen. Volgens het Prov. Bestuur be hoeven deze bewoners geen baatbelasting te betalen, waar ze zelf een groot bedrag per aansluiting moeten neertellen, nl. 2200.. per perceel. De Prins Hendrikpolder zou de gemeente bij aansluiting 3808,kosten en de bewoners maar 400,per perceel. Ged. Staten menen dan ook dat men daar wel baatbelasting kan heffen. Het voorstel van het dag. bestuur is evenwel om, gezien het feit dat juist daar zwaar getroffenen bouwen, geen baatbe lasting op te leggen, doch een bedrag te laten betalen. Vooral de daar woonachtigen. Een en ander zal weer aan Ged. Staten worden voorgelegd. Een wijziging op de vleeskeuringsver- ordening wordt aangenomen. Voorgesteld wordt door b. en w. om het salaris van dhr. M. A. Geense secretaris van de woonruimtecommissie op 50. per jaar te stellen. Accoord, zeggen de raadsleden. Het Roode Kruis, afd. St. Filipsland ver zoekt voor een cursus E.H.B.O. door dok ter Menger gebruik te mogen maken van het oude gemeentehuis. Dit elke Dinsdag avond. Geen bezwaar. De muziekvereniging „Concordia" vraagt een hogere subsidie. De vereniging ziet jaarlijks met een tekort van rond 546. omdat men na overlijden van dirigent Clarisse elders een kracht moest aanstellen. B. en W. stellen voor de subsidie op 300, per jaar te brengen. Het is nodig om de vereniging in stand te houden en dat instandhouden is weer ge wenst bij Vorstelijk bezoek en andere bij zondere gebeurtenissen. De vereniging komt dan nog wel tekort, maar de donatie is ook maar laag. Dhr. Vaders, zelf muziek liefhebber, merkt op, dat de vereniging op hoog peil stond. Bovendien gebeuren er geen ontoelaatbare dingen. Als christen is het geoorloofd zulks te steunen. Spreker is er voor. Zonder hoofdelijke stemmen wordt het voorstel tot 300,subsidie voor Con cordia aangenomen. Met dank aan de schenkers wordt de mo torbrandspuit aanvaard. Het aangehouden verzoek van de ver. voor hygiëne voor het kind, welke subsidie vraagt van 20 cent per consult wordt na een toelichting van weth. van Nieuwenhuijzen aangenomen. RONDVRAAG Dhr. Stormezand vraagt wat er straks gaat gebeuren met het pakhuis aan de ha ven. De voorzitter: afbreken, er is nu nog te veel opgeslagen, materiaal van de ge meente, groene kruis en P.Z.E.M. die nog een huur van 3.50 per week betalen. Dhr. Stormezand zag graag dat er voor de ontheemden in Oostenrijk een collecte werd gehouden. Spreker gaf in overweging hiervoor de Bond van Plattelandsvrouwen op te zoeken. De voorzitter zal het vragen. Dhr. Quist heeft van de voorzitter geen mededeling gehoord op de notulen. De voorzitter herstelt dit verzuim. Dhr. Quist vraagt hoe het staat met de huisvuil ophaaldienst, die met Duiveland zou worden gecombineerd. De voorzitter meent dat dit wel in orde zal komen en zal zich nog eens met Brui- nisse verstaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 1