WEEKBIQD VOOR HET EILAND THOLEN EH ST.FILIPSLAHD St. Filipsland, de primeur met de eerste nieuwe permanente school in het rampgebied WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het werkloosheidsgebied zonder mankracht De „Koningin Juliana-School" werd door minister Cals officieel geopend 10e Jaargang No. 47 8 October 1954 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden ƒ1.00, elk woord meer ƒ0.05 Advertentie» worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen ..»g>n»mgn ef moeten daar binnen zijn Toen deze foto (door de P.Z.C.) werd gemaakt van de nieuwe St. Filipslandse school was nog niet alles afgewerkt. Dat is nu wel het geval. Ook rondom is het nu keurig in orde. De vier lokalen vóór het torentje op de achtergrond zijn voor de chr. school bestemd; geheel vooraan (bij de schoorsteen) het lokaal voor handenarbeid; links daarvan 2 lokalen voor de openbare school. Betimmering en meubilering is af. De totale kosten bedroegen f 214.000, Architect Beije te Veere heeft eer van zijn werk. En met hem aannemer P. de Raat te St. Filipsland, uitvoerder F. Nuts te Oud-Vosscmeer, opzichter L. Kregel te Domburg, P. Wolse te St. Filipsland, Fa. Tamse te Goes, Vermeulen en Roozemond alhier, Leauteau te Steenbergen en allen die aan de tot standkoming van het schoolgebouwencomplex te St. Filipsland meewerkten. Want onze Koningin Julianaschool mag er zijn. Licht, lucht, ruim, voldoet ze aan alle eisen des tijds en behoort thans dan ook tot de modernste schoolgebouwen in den lande, met z'n 7 lokalen voor het gewoon lager onderwijs, met z'n lokaal voor handenarbeid en nuttige handwerk, met de rijwielbergplaats tevens schuil- huisje op het speelterrein, met de pracht meubilering en de nieuwe leermiddelen. De voorzitter van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals die voor het verrichten van de officiële opening speciaal naar St. Filipsland was gekomen, uitte hierover dan ook zijn voldoening, evenals over het door het gemeentebestuur genomen initiatief en de voortvarendheid, waardoor de eerste nieuwe permanente school in het rampgebied juist in deze gemeente kon worden geopends de mooie Koningin Julanaschool. HET DOEK VIEL Het was even over drieën, Vrijdagmiddag 1 October 1954, toen minister Cals de sym bolische opening verrichtte door het weg trekken van het doek, zodat de sierlijke letters: „Koningin Juliana School" zichtbaar werden. Hierbij waren tegenwoordig bur gemeester de Jonge, de beide wethouders, de raadsleden, mr. A. de Bruin, chef van de afdeling lager onderwijs van het departe ment van O., K. en W., die de minister vergezelde, de heer A. Schout, lid van Ged. Staten van Zeeland namens de Commissa ris der Koningin, mr. L. G. Wolf, inspecteur l.o. in de inspectie Goes, de geneeskundig inspecteur voor Zeeland van de Volksge zondheid J. R. v. d. Borgh, architect, aan nemer, uitvoerder, opzichter, onderaanne mers, de heer Boot van de Centrale Dienst Noord Zeeland, secretariepersoneel, afge vaardigden van de adoptiegemeenten Hen gelo en Stad en Amt Delden, het school bestuur, het onderwijzend personeel van de beide scholen, Ds. de Lint, Ned. Herv. Predikant en andere genodigden. AAN GODES ZEGEN IS ALLES GELEGEN Na bezichtiging van het schoolgebouw verenigde het gezelschap zich in het lokaal voor handenarbeid, waar burgemeester L. J. de Jonge een toespraak hield. Na begroe ting van de gasten, waarbij hij zijn bijzon dere erkentelijkheid uitte voor de machtiging van Hare Majesteit om deze school de naam van „Koningin Juliana school" te geven en voor de aanwezigheid van de minister en de wnd. commissaris der Koningin, herin nerde hij aan het gebeuren op 1 Februari 1953. Tot de vele gebouwen die door de golven werden weggespoeld, behoorde ook de school in de Schoolstraat van St. Filips land. Dit voor een plattelandsgemeente mooie gebouw was niet bestand tegen de hoge watervloed en bezweek. Hoe moeilijk het was, daarna de schoolkinderen onder dak te brengen is bekend. Hij die machtig is af te breken, heeft ook getoond te kun nen opbouwen, aldus de burgemeester. Wat tot stand is gekomen, zier. we hier. Spreker dankte allen die aan de tot stand koming van dit prachtige gebouw hun me dewerking verleenden, waarbij hij die ver schillende personen van architect tot leve rancier van schoolmeubelen opnoemde. Zich tot de leerkrachten wendend merkte de burgemeester op, dat ze de beschikking krijgen over een school die er zijn mag. Hij eindigde zijn toespraak als volgt: Gods zegen moge rusten op deze school: „De Ko ningin Julianaschool". Want immers: Aan Godes zegen is alles gelegen. Moge deze dag in de geschiedenis van St. Filipsland een onvergetelijke dag en het ons allen ver gund zijn nog tal van jaren met blijdschap en dankbaarheid hierop te mogen terugzien. ERKENTELIJK VOOR INITIATIEF Minister Cals begon zijn toespraak met er op te wijzen, dat hem nog al eens een verzoek bereikt een school te openen. Nu het aantal nieuwe schoolgebouwen stijgen de is, worden ook die verzoeken talrijker. Zoals wederopbouw een urgentielijst heeft, zo zit ook ik met urgentietijdsbesteding, waardoor ik dus zelden kan voldoen aan een verzoek om een school te openen. Slechts in een bijzonder geval kan ik daar aan voldoen en dat is hier ongetwijfeld aan wezig. Het is immers de eerste nieuwe per manente school in het rampgebied. Zoals bij vorige spreker gaan ook mijn gedachten uit naar de ramptijd. Ik weet dat ook Uw gemeente zwaar getroffen werd, zowel door verlies van een aantal inwoners als door materiele schade. Direct na de ramp heb ik laten nagaan op welke manier voorzienin gen getroffen konden worden. De moeilijk heden waren groot, ook hier, waar de leer lingen op elkaar gepakt zaten. Ik weet bo vendien, dat er voornamelijk in de ramp gebieden nog de moeilijkheid van het tekort aan onderwijzers bijkwam. Cijfers van 16 September die me hebben bereikt, tonen aan dat thans alle vacature's bijna zijn vervuld. Mr. Cals vond het geen wonder, dat men ook in St. Filipsland met voortvarendheid aan het werk is gegaan. Hij verwachtte dat er van deze opening een stimulans zou uitgaan en hoopte dat er spoedig andere scholen in het rampgebied zouden volgen. Daartoe zal de Overheid alles doen wat in haar vermogen ligt. Maar de verdienste van deze primeur ligt in St. Filipsland zelf. „De Regering is U zeer erkentelijk," aldus de minister, „dat U hier zo vlug tot volledig herstel zijt gekomen." Er is heel wat veranderd op gebied van schoolbouw. Vergelijk dat maar eens met uw eigen jeugd. Vroeger was men er niet zo van doordrongen, dat er licht en lucht nodig was voor de lichamelijke en geeste lijke volksgezondheid. Nu is het alles even ruim, licht en lucht. Spreker wenste zich aan te sluiten bij de woorden van de burge meester, nl. dat Gods zegen op dit school werk moge rusten. In de l.o.-wet staat, dat het onderwijs de Christelijke en maatschap pelijke deugden van de jeugd moet ontwik kelen. In de Koningin Juliana-school is de chr. en de openbare school onder één dak gebracht. De Minister was er van overtuigd dat in beide scholen aan de eisen van de l.o.-wet zou worden voldaan en sprak zijn beste wensen uit voor de resultaten van dit onderwijs. In zijn dankwoord deed burgemeeste de Jonge ook nog een beroep op de minister om diens medewerking, aangezien er nog een gymlokaal aan deze mooie school ont breekt. GA DIRECT BEGINNEN De heer A. Schout, lid van Ged. Staten nam de honneurs waar voor de Commissa ris. Spreker noemde het een bijzondere dag voor Zeeland, waar thans in Vlissingen de P.Z.E.M.-centrale wordt geopend door mi nister Zijlstra en hier een nieuwe school. Twee excellenties in onze provincie. Spre ker kwam al spoedig na de ramp in St. Filipsland en vond B. en W. wel terneer geslagen, maar niet wanhopig. Ga direct beginnen, luidde zijn advies en dat gebeur de ook. Als Gedeputeerden zijn we over het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uitstekend tevreden, ver klaarde dhr. Schout. De moeilijke weg is hier afgelegd, de nieuwe ligt voor ons. De school kan een voorbeeld zijn in het land. Hulde aan dhr. Beije voor deze architecto nische schepping. Het was in Anna Jacoba Polder niet fraai, toen daar noodgedwongen onderwijs gegeven moest worden, maar men was dan toch onder de pannen. Dhr. Schout besloot met de wens dat Gods zegen op dit complex moge rusten en in lange tijden tot voordeel van de inwoners dezer gemeente zou mogen zijn. HOFLEVERANCIER BEIJE De architect verklaarde dubbel blij te zijn met deze opdracht, die hem 13 April 1953 bereikte op een ogenblik dat hij door de ramp ander werk zag uitgesteld. De school is van buiten een gewoon slank gebouw met veel licht en lucht. De toiletten zijn niet in de gang, maar op aparte wijze aangebracht. De school is in 2 groepen gecombineerd, op het knooppunt werd het lokaal voor han denarbeid aangebracht. Op het plein staat een schuilhuisje, tevens fietsenbergplaats. In dit eenvoudige dorp past deze degelijke school. Hij prees daarna de samenwerking van de aannemers en de prettige manier van werken, de vastbeslotenheid om het ge bouw tijdig op te leveren. Voor hem is deze school een troetelkind geworden en... zo besloot architect Beije na een gelukwens: door het praedicaat „Koningin Juliana school" voel ik me zoveel als Hofleveran- VRIENDSCHAP VAN VERRE Ook de adoptiegemeenten Hengelo en Stad en Amt Delden toonden hun belang stelling. Wethouder Kip sprak als afge vaardigde van deze adoptiegemeenten en bood als geschenk een foto aan van de Hengelose Spoilers en Daansers." Een volgende spreker was het hoofd der school in de Polder, dhr. van Dijk, die zijn collega's aanspoorde elke morgen het mooie van dit gebouw in zich op te nemen en daaruit de moed te putten aan het werk te gaan. Hij nam de vrijheid te wijzen op de nog wenselijke verbeteringen in zijn school, waartoe hij een beroep deed op minister en gemeentebestuur. Aannemer de Raat verklaarde 26 Aug. 1953 de opdracht te hebben gekregen en was mede namens zijn uitvoerder en onder aannemers dankbaar voor de betoonde waardering voor de afwerking van deze school. „Het was een goed bouwen aan de Koningin Juliana-school". Nadat de burgemeester alle sprekers had bedankt en zijn erkentelijkheid had betuigd jegens dhr. Boot van de Centrale Dienst en tot de minister voor diens aanwezigheid werd als besluit van de officiële opening in het verenigingsgebouw een apperatief aan geboden. IN DE KERK Des avonds 7 uur had in het kerkge bouw van de Oud-Geref. Gemeente een samenkomst plaats, waarin de opening van de nieuwe Chr. School officieel plaats had. Er was een flinke opkomst; onder de vele aanwezigen bemerkten we nevens het voltallige schoolbestuur ook afgevaardigden van schoolbesturen uit andere gemeenten, o.m. uit Tholen, St. Annaland, Anna Jacobapolder enz. Van de kerken waren ook vertegen woordigers, voorts zegen we Burge meester L. de Jonge en de beide wet houders, alsmede de heer Wolf, Inspec teur van het Lager Onderwijs. OPENING Geopend werd met het zingen van Ps. 66 4, welke Psalm ook gelezen werd. De Voorz. van het Chr. Schoolbestuur, dhr. Jac. Wagenmaker, ging daarna voor in gebed. Vervolgens sprak hij een openings woord, waarin hij memoreerde hoe de school deze middag door minister Cals was ge opend. Nu was men hier bijeen om de Heere te erkennen voor Zijn zegeningen en wel daden. Het is een sierlijk gebouw, ook de inrichting is mooi en spr. bracht dank aan allen, die er op enigerlei wijze aan hadden medegewerkt. Spr. hoopte dat deze school tot rijken zegen zou gesteld worden. Wel waren er die het er niet mee eens waren. Het voornaamste was dat er oog voor zou zijn voor wat God gedaan had, hij wenste dat van de schoolarbeid rijke vruchten ge zien zouden worden. Met een welkom aan alle aanwezigen, inzonderheid aan Burg. en Wethouders en Inspecteur Wolf, verklaarde hij de vergadering voor geopend. Ds. Honkoop Nadat gezongen was Ps. 105 5 ver kreeg Ds. Honkoop uit Goes het woord. De oorzaak van deze opening heeft een geheel bijzondere zijde zo zei spreker, het is niet omdat deze school pas gesticht is, ook niet door bouwvalligheid of uitbreiding, maar omdat de vorige school bij de ramp van 1 Februari 1953, met de grond gelijk is ge maakt. De Heere heeft ons met Zijn oor delen bezocht, daarom was het van zo bij zondere betekenis, dat thans weer een nieu we school in gebruik mocht worden geno men, een school waar de kinderen op grond van Gods getuigenis onderwijs konden ge nieten. Spr. wees op de dure plicht van de ouders hun kinderen op grond van dat Woord te laten opvoeden en bepaalde zijn gehoor bij de dure roeping, om de loffelijk heden des Heeren te vertellen. Tot uit gangspunt had spr. Ps. 78 57. Mr. Wolf De inspecteur van het Lager Onderwijs, dhr. Wolf, sprak namens de minister van onderwijs en namens zijn inspectie, geluk wensen uit. In de gehele inspectie was dit het eerste nieuwe schoolgebouw, dat na de stormramp was verrezen. Spr. schetste de moeilijke omstandigheden waaronder sedert de ramp het onderwijs gegeven had moeten worden. Allen die op enige wijze aan de school verbonden waren dankte hij voor hun opofferend werk. Hij besloot zijn be toog met de wens, dat God het onderwijs aan deze school zegenen zou en dit het stempel zou dragen van Haar naar Wie deze school was genoemd. Ds. Mieras zei in een korte toespraak, dat hij er gaarne de reis voor over had gehad om van Loe- nen aan de Vecht naar St. Filipsland te komen, alhoewel hij het tienmaal zwaarder vond om hier een woord te spreken dan een predikatie te doen. Op zijn reis hierheen had hij de woorden uit Jer. 13:6 gelezen: „Geeft ere de Heere Uw God", waarbij hij een ogenblik stilstond. De ere Gods in de bemoeienissen en dat onder Zijn oordelen. Door het oordeel was immers de school weggespoeld. Het komt er op aan dit in te leven zei spr., we kunnen jaar en dag over de oordelen praten en er oud mee worden. Het personeel wenste hij toe, dat bij hen bekerende genade gevonden zou worden om het kroost van St. Annaland in dien zin te onderwijzen. Met Zijn Geest mocht Hij de lokalen vullen. Het was groot dat de hoog- geplaatsten uit het land de school bezocht hadden, maar het zou nog groter zijn als de Heere er in komen wilde om er met Zijn Geest in te werken. Dan zou Gode de eer worden gegeven en het zou voor de jeugd van St. Filipsland het meest profijte lijk zijn. Dhr. Boone Het Hoofd der School de heer Boone, die daarna het woord voerde verplaatste zijn gehoor in die bange rampnacht, waarin het schoolgebouw door het water werd weggespoeld. Andere gemeenten waren nog zwaarder getroffen, hadden nog meer doden te betreuren en hoe vreselijk het voor de betrekkingen van de 9 omgekomenen is, schetste spr. de bewarende hand Gods, dat niemand van het personeel, noch van het bestuur, noch van de kinderen waren weg genomen. De moeilijkheden waren echter wel groot. Op 9 Februari werd te Roosendaal een loodschool ingericht, waarvoor het leerma teriaal uit andere scholen kwam. Terug te St. Filipsland was er niet een openbaar ge bouw, waarin les kon worden gegeven. Uit nood deed men het eerst in de kerk, later te Anna Jacoba Polder. Hij sprak namens het personeel zijn blijd schap uit over de mooie lokalen, die be trokken konden worden. De burgemeester Burgemeester L. de Jonge had behoefte uiting te geven aan de vreugde van het gemeentebestuur op deze bijzondere dag en dank aan God te brengen voor hetgeen Hij had gedaan. Hij wees op de geweldige taak die het personeel had te vervullen om de jeugd te onderwijzen in alle christelijke en maatschappelijke deugden, waartoe hij hen de begeerte van Salomo toebad, die om wijsheid vroeg om Zijn moeilijke taak te kunnen verrichten. Spr. besloot met de wens dat er zegen van zou uitgaan en dat met blijdschap op 1 Oct. 1954 zou mogen wor den teruggezien. Uit de Polder De heer van Dijk, Hoofd van de Chr. School te Anna Jacoba Polder bracht zijn felicitatie over met deze mooie school. Hij achtte het juist dat Gods oordelen niet ver geten werden, maar hij wilde er ook bij stilstaan, dat God slaat, maar Zijn handen helen. Dit gebouw is daar getuige van zei spr., aanvaard het als een geschenk van God. In het onderwijs dient dezelfde toon te zijn: niet alleen stilstaan bij Zijn oordelen, dan blijven we in de ellende hangen zei spr. maar ook dat Hij wil uithelpen, door Jezus Christus onzen Heere. De voorzitter dankte voor alle wensen en hoopte dat de Heere ze in vervulling zou doen gaan. Aannemer, ambachtslieden, uit voerders en architect werden met een apart woord van dank gebracht. Ook dhr. Sinke voor alles wat hij voor de school had ge daan. Het verheugde spr. dat ook B. en W. blijken van belangstelling hadden gegeven. De twee predikanten dankte hij voor de ge sproken woorden en besloot met de wens, dat nu de verwachting alleen van de Heere Zelf zijn mocht. Dan zou Gode de eer en de lof van alles wegdragen. Besloten werd met het zingen van het laatste vers uit Ps. 105 en dankgebed van de voorzitter. Een voortreffelijk werkende draineermachine in de Poortvlietse polder Nee, het grote doel van de herverkaveling op het eiland Tholen was niet persé om de werkloosheid tijdelijk op te heffen. Als het alleen daarom ging, zou men met hetzelfde geld wel iets anders kunnen doen. Maar het was toch wel een van de belangrijke bijkomstigheden die uit zo'n herverkaveling zouden voortvloeien. De werklozen zouden gedurende een vijftal jaren in dat grote herverkavelingswerk worden opgeslokt. Met die herverkaveling is het nu wel zo ver. Alleen ontbreekt het nu aan de werklozen. Gelukkig l Dat gelukkig is maar betrekkelijk. De oorzaak, dat er noch bij de her- verkavelingswerken noch voor andere arbeid buiten de normale landbouw- werkzaamheden op dit ogenblik mensen beschikbaar zijn, ligt voornamelijk aan de uitzonderlijke natte zomer', die we meemaakten en aan het evenmin droge voorjaar. Hierdoor blijvende oogstwerkzaamheden slepende. Hierdoor zitten de boeren met de handen in het haar vanwege een tekort aan arbeiders, die met spoed de nog zovele aardappelen kunnen oogsten, de bieten leveren, de uien aan de hoop brengen. Hat alles is er de oorzaak van, dat de werkzaamheden in het herverkavelings- gebied stagneren, wanneer voor wat de drainage betreft het mechanisme geen uitkomst had gebracht. Inderdaad! Dank zij het inzetten van een geperfectioneerde Amerikaanse draineermachine, kan, wanneer het niet al te erg is met de nattigheid op de akker, per dag ruim een kilometer „in de buizen" worden gelegd. Waarvoor slechts een paar man nodig zijn. En waardoor ook het complexwerk bijna volgens planning kan worden uitgevoerd. Iets waar de landgebruikers in deze polder alleen maar voordeel van kunnen hebben. Omdat hun akker a.s. voorjaar weer bedrijfsklaar kan zijn. Wat voor hun het voornaamste is. En waardoor tevens de herverkavelingsplannen niet te veel in de war lopen. DE TWEEDE IN DEN LANDE machine heeft gewerkt, ons hiervan op de hoogte bracht, namen we gelijk graag de uitnodiging aan om dit voor ons en voor velen nieuw mechanisme te bekijken. Daarom kunnen we nu ook datgene wat we er van zagen aan U doorgeven. Dege nen, die dit het meest interesseert zullen allen wel eens gedraineerd hebben. En we ten dan ook precies wat daaraan verbonden is. Juist omdat ze daarmee op de hoogte zijn, vinden ze dit gedeelte van de herver kaveling ook zo belangrijk. Ze wantrouwen we uitvoering in dit opzicht zelfs. Dit wan trouwen kreeg wortel, toen men hoorde, dat het in de omgeving van de „Blauwe Bloem" bij van Westen nu niet bepaald wat je noemt is geworden. Een afwatering, die nog wel te wensen overlaat. Nu is het zeker niet uitgesloten, dat er daar enkele reeksen buizen ondeskundig is gelegd. Maar dat kan niet bij allemaal het geval zijn. En de afwatering is daar over een be hoorlijke oppervlakte onvoldoende. Het is echter nog een grote vraag of dit niet meer aan de laag grond boven de buizen ligt, die te veel gesloten is, dan aan de buizenligging zelf. Vandaar dat men, ook al weer onder zeer ongunstige omstandigheden bezig is, die grond om te woelen, ze dus meer door- laatvermogen te geven. Mogelijk is dit de oorzaak. Dat zal evenwel straks uitkomen. Intussen is het begrijpelijk, dat men na dit ongelukkig voorval in zekere zin ietwat wantrouwend staat tegenover herverkave lingsdrainage. Zover wij als outsider mogen vaststellen, behoeft men wat de buizenligging betreft niet ongerust te zijn, op die plaatsen waar dat gebeurt en nog zal gebeuren met de Buckeye. Deze machine werkt inderdaad prachtig. Een machine waarvan al direct het grote rad opvalt, dat de voor graaft en dan op zodanige wijze dat precies op de gewenste helling komt. Het voorste ge deelte lijkt op een normale trekker. De aan- drljfmotor daarvan brengt ook het rad in beweging door middel van een cadanas. Voor zover nodig kan de snelheid van dat rad variëren, naarmate men dieper of minder diep moet graven. De machine die ook benut kan worden voor grotere riolering dan de normale akker-drainage maakt hierdoor wel een wat breder sleuf dan nodig is, maar daartegenover staan ge- Zo goed als de boer op het ogenblik geen raad weet hoe het met de nog in de grond zittende producten moet, zo goed of liever zo slecht staat het er ook voor met de problemen van de aannemers in het herver- kavelingsgebied. Ook daar ondervindt men de grootste moeilijkheden door het uitzon derlijk natte weer. Daarom moest of de aannemer of liever gezegd de laagste inschrijver, want het is nog niet gegund van de aanleg nieuwe en verbetering be staande wegen in de Poortvlietse polder concluderen, dat hij nog maar beter een paar weken kon wachten eer aan dit be langrijke werk te beginnen. De weersge steldheid lokt helemaal niet tot aanpakken en kan op deze voortgang alleen maar te genslag en schade berokkenen. Toch zou ook dit werk binnen een half jaar afgele verd moeten zijn. En dan moet er nog heel wat gebeuren. Bovendien zit men bij de Heide Mij ook nog met het feit, dat geen arbeiders be schikbaar zijn. En toch zouden de drainage werkzaamheden zowel in de Scherpenisse- polder als in die van Poortvliet doorgang moeten vinden. Het is zelfs zover gekomen, dat een 40-tal werkkrachten uit St. Filips land werden aangetrokken om deze zaak aan de gang te houden. Daarnaast heeft een machine uitkomst gebracht. Een machine die veertien dagen geleden „kersvers" uit Amerika in ons land kwam: de Buckeye ditcher, model 112, een voortreffelijk werkende draineermachine. Eén broertje hiervan kwam al eerder in ons land en staat in de Noord-Oost older. Het tweede exemplaar werd naar het eiland Tholen gedirigeerd en staat thans in de Scherpenissepolder de voren te trekken en de buizen aan te voeren. Nog slechts en kele van deze machines zijn er in West- Europa, waarvan het merendeel nog in Zweden. Dat deze tweede in den lande be schikbaar kon komen voor de Thoolse her verkaveling, daarbij kan men hier alleen maar boffen. Omdat nu ook zonder man kracht het werk kan doorgaan. FEILLOOS WERKEND Toen het Hoofd van het Bureau Uitvoe ring der Herverkaveling, ir. Krijger, die tijdens zijn verblijf in Amerika met deze

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 1