Najaars- Modeshow Vrouwen- Slaat nu Uw slag! OPGELET, 't is bij M L. PLEIINE, St. Maartensdijk Fa. P. Paauwe-Qeullhorst Prima BIGGEN Net Kosthuis Raadsverslag THOLEN Aanbieding gemeentebegroting. Zelfde subsidie voor Groene Kruis. onderwijzend personeel Aankoop en onteigening Rondvraag ;;T SCHERPENISSE GESLAAGD THOLEN DAMSPORT MOEILIJKHEDEN? Ondertrouwd t TE KOOPt A. W. de Hond BESCHERM J. KRAMER gevraagd Fa, Eleveld SPIERINKJES UITNODIGING Hotel en Bioscoop Gouden Leeuw VOOR ELK WAT WILS A.s. DONDERDAG 14 October hoopt PLEIINE II een grote waarin wij U de vele nieuwe modellen zullen laten zien, wat er dit Najaar en de komende Winter gedragen zal worden. En Beter Gesorteerd En Lager in Prijs te tonen Donderdag 30 September kwam de thoolse gemeenteraad in open bare vergadering bijeen. De heer Gelderblom was wegens ziekte af wezig. De voorzitter hoopte dat hij zo spoedig mogelijk geheel hersteld zijn werkzaamheden weer zal kun nen aanvangen. Omtrent de orde der vergadering er werden nog twee agendapun ten toegevoegd informeerde dhr. Bal waarom er geen punt op de agenda voorkwam inzake subsidie alg. kleuterschool, een verzoek dat in vorige vergadering werd aan gehouden. De voorzitter antwoordt, dat dit dhr. Bal als voorzitter van die kleu terschool toch wel bekend moet zijn, gezien de gewisselde corresponden tie. Ook weet hij dat het zou kunnen dat het in een volgende vergadering in behandeling zal komen. Er waren heel wat ingekomen stukken, die voornamelijk goed- keürïrigen inhielden van genomen raadsbesluiten, besluiten waarvan destijds reeds verslag is gegeven. Tenslotte wordt ook de dankbe tuiging van het bestuur der chr. kleuterschool voor het aanvullend subsidie voor kennisgeving aan genomen. De raad gaat accoord met een concept-besluit van Ged. Staten in zake de bezoldiging van de secreta rissen, ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand. De Chr. en Alg. Kleuterschoolbe sturen vragen subsidie voor 1955. 20.per leerling te verstrekken met de clausule, dat indien het op het eind van het jaar mogelijk blijkt, een aanvullende subsidie te geven voor zover nodig. De Ned. Mil. Bond „Pro Rege" krijgt op haar verzoek een subsidie van 25.voor het jaar 1955 en de Centrale van Kath. Mil. Tehui zen 5. Ook het bestuur van het Groene Kruis heeft een request ingezonden om subsidie voor 1955. Op voorstel van het dag. bestuur wordt opnieuw 1000.— subsidie verstrekt, waar uit de rekening 1954 en de begro ting 1955 van het Groene Kruis duidelijk is komen vast te staan, dat men deze subsidie nodig zal heb ben. We zijn er nog niet met de subsi die-aanvragen, die bij de indiening van de gemeentebegroting practisch alle tegelijk op tafel komen. Ook de dienst voor de Geeste lijke Volksgezondheid in de provin cie, Zeeland, gedateerd Juni 1954 vraagt een bijdrage, nl. drie cent per inwoner. Voorgesteld wordt dit voor 1954 en 1955 in te willigen om het daarna opnieuw te bekijken. Dhr. Drooger vraagt wat deze Dienst eigenlijk nastreeft. De voorzitter geeft daarvan een beknopte uiteenzetting. Het is in zekere zin een soort voor- en nazorg van geesteszieken. Allen gaan ac coord met inwilliging van dit ver zoek. De Commissie voor de Hygiene van het kind in de provincie Zeeland komt blijkbaar ook al tekort en vraagt ten minste 25 ct per interne verzorgingsdag t.b.v. een rechts persoonlijkheid bezittend centrum voor Kraamzorg (te Goes), een centrum dat in deze gemeente zorgt voor het verstrekken van Kraam zorg. Bij het dagelijks bestuur bestaat geen twijfel omtrent de waarde van kraamverzorging, maar meent toch hierop een afwijzend voorstel te moeten doen, waar dit kwartje naar haar mening best betaald kan wor den door die mensen, welke kraam verzorging vragen. De voorzitter wijst er op, dat dit maximaal 14 da gen is, zodat het voor de betrok kenen ook niet meer dan 14 kwartjes kan betekenen. De leden staan unaniem achter het voorstel van het dag. bestuur. Dat geldt ook voor het verzoek van de Ned. Blindenbond om een eenmalige subsidie ter versterking van het fonds Eigen Rust- en Vacantieoord." Naar de mening van b. en w. en ook naar die van de raadsleden ligt dit niet op de weg van de gemeente. De Afd. Zeeland van de U.L.O.- groep der N.O.V. wil een U.L.O.- dag organiseren en vraagt ook daar voor subsidie om de kosten daarvan te verminderen. Het gaat dezelfde weg op als beide vorige verzoeken. Wil men een U.L.Ö.-dag, best, maar dergelijke congressen moet men dan ook maar zelf betalen. Met ingang van 13 Augustus is bij K.B. van 13 Juli opnieuw be noemd tot burgemeester der ge meente Tholen. Mr. A. J. van der Hoeven. Hiervan wordt mededeling gedaan. Benoeming Als lerares aan de U.L.O.school wordt met algemene stemmen be noemd mej. A. J. v. d. Stel alhier, tot op heden onderwijzeres aan de o.1.school alhier. In de hierdoor ont stane vacature wordt uit een drietal sollicitanten benoemd onderwijzer Beun, die hier reeds enige tijd (ver vanger van mej. v. d. Stel tijdens haar verblijf in Canada) als zodanig werkzaam is geweest. De heer Van Hassel wordt benoemd als gymnas tiekleraar en krijgt daartoe de ver eiste meerderheid van 7 stemmen. Er waren 3 blanco stemmen uitge bracht. De school aan de Doelweg vraagt overeenkomstig art. 72 der l.o. wet een nieuwe cokeskachel. Dhr. Berrevoet vraagt of die kachel dan al zo oud was. De voorzitter zegt van de secre taris te horen, dat ze vorig jaar al oud roest was. Dhr. v. d. Sande meent dat een gaskachel voordeliger zal uitkomen, te meer nu de kans op mijngas gro ter wordt. De voorzitter zegt dat men zich te houden heeft aan de aanvrage van het bestuur en dat is een cokes kachel. Alzo wordt besloten. Ook de chr. nat. school vraagt een bedrag voor leermiddelen, waartegen ook geen bezwaar wordt gemaakt, met uitzondering van de aankoop van sportartikelen, die door de gemeente voor gezamenlijk gebruik worden verstrekt. Het presentiegeld van de raads leden wordt op 7.50 per zitting gebracht, dat voor het bijwonen van commissievergaderingen op de helft daarvan 3.75). Besloten wordt een stukje grond ten Z.W. van de SiSngel in erfpacht uit te geven aan de firma Oerle- mans voor 25 jaar tegen de prijs van 250.per jaar, e. en a. vol gens bestaande tekening. De firma zal daar een benzine-, olie- en gas- pomp installeren. Dhr. Berrevoet heeft er geen be zwaar tegen, maar was het beter, zo is zijn informatie, om dat aan de andere kant van de weg te doen, dicht bij zijn bedrijf. Dat lijkt hem minder gevaarlijk op het toch al zo gevaarlijk kruispunt. De voorzitter zegt dat b. en w. dat aanvankelijk ook meenden, maar de provincie zal dit niet goed keuren en ook bij het college is gebleken, dat het toch maar beter op die plaats kan staan, zoals nu is aangegeven. Dhr. Berrevoets moet dit toch nog betwijfelen, want er zal toch ook wel een hokje bijkomen. De voor zitter z'egt dat dit niet het geval zal zijn, uitsluitend pompen. Z.h. stem men wordt het verzoek van Oerle- mans ingewilligd, nadat ontkennend is geantwoord op de vraag van dhr. Drooger of er van andere zijde geen soortgelijke verzoeken zijn inge komen. Voorgesteld wordt grond aan te kopen van de Wed. Bal, groot 5 are 30 ca voor 397,50. De voorzitter vult hierbij aan, dat dit de enige grond is voor het daar tot industrie terrein bestemde gedeelte, die vrij willig wordt afgestaan. Bij dit punt blijft dhr. Bal buiten stemming. De overige leden zijn voor aankoop. Het hierop aansluitend voorstel is: onteigening van dat gedeelte wat niet langs minnelijke weg wordt af gestaan ter realisering van dit deel van het uitbreidingsplan. Overeen komstig het desbetreffend besluit zal thans tot onteigening worden overgegaan. Dhr. Bal vraagt wie hiervan de grondprijs zal vaststellen. De voor zitter zegt dat na dit besluit nog maals getracht wordt in der minne te onderhandelen. Daarna zal het door de Rechter worden beoordeeld. Dhr. v. d. Sande vraagt of de her verkaveling er zich nog mee kan bemoeien, maar dat blijkt niet het geval te zijn. Het uitbreidingsplan, zo zegt de voorzitter, is immers goedgekeurd en vastgesteld. Z.h.st. wordt vervolgens besloten thans tot onteigening over te gaan. Aangeboden worden de rekenin gen 1953 en begrotingen 1955. Voor zover het de rekeningen betreft zul len de heren van de Sande, Kot en v. d. Velde zich met onderzoek be lasten. De begroting wordt nage zien door de raadsleden Bal, de Korte en Drooger. Wegens vertrek wordt aan de heer J. M. Verlare ontslag verleend als Ambtenaar van de Burgerlijke Stand en als waarnemend secretaris. In zijn plaats wordt voor beide func ties benoemd de heer W. Klippel, die daarop de belofte aflegt. Dhr. de Korte feliciteert mr. v. d. Hoeven met zijn benoeming als bur gemeester voor de nieuwe periode. Hij hoopt dat de burgemeestr deze functie nog vele jaren mag vervullen tot heil der gemeente en der ge meentenaren. De voorzitter dankt voor deze namens de raad en secre taris uitgesproken gelukwens. Dhr. v. d. Sande vraagt of de aansluiting van de nieuwe rond weg al klaar is. Dat is de voorzitter niet bekend. Dhr. Berrevoets informeert wan neer het vml. distributiekantoor ge reed is voor de dienst als een soort verenigingsgebouw. De voorzitter antwoordt dat de verbouwing begin September is be sproken en toen werd afgesproken, dat het 30 September vandaag dus zou worden opgeleverd. Hij heeft nu echter gezien, dat het nog niet klaar is. Hij vindt dat het ook veel te lang duurt. Dhr. v. d. Velde informeert naar een termijn van herstel der Venkel straat. De voorzitter zegt dat hiervoor een post voorkomt op de begroting, maar het is nog niet voor elkaar. Men krijgt zo maar geen mensen vast. De heer Berrevoets vindt dat dat eindje aan de Molenvlietse dijk dan ook wel een beurt mag hebben. De voorzitter meende dat dit al gere pareerd was. In elk geval heeft dat de aandacht van de wethouders. Opdracht daartoe is al lang ver strekt. Dhr. Bal vraagt of b. en w. er al iets aan gedaan hebben om een 5e leerkracht te krijgen bij de o.l.school gezien het aantal leerlingen en de daarmee verbonden moeilijkheden zonder die leerkracht. Na de herfst- vacantie is dit nog meer urgent. De voorzitter antwoordt dat hier over inderdaad al is gesproken en in behandeling. Daartoe moet in de eerste plaats een advies komen van de Onderwijsraad, wat nog niet binnen is. Dhr. Bal informeert dan naar de mogelijkheid een tijdelijke leer kracht te benoemen door de ge meente. Daarover kan de voorzitter in een openbare raad nog niets meedelen, maar wil dit straks nog wel even bekijken. Daarna sluiting. Voor het op Woensdag jl. ge houden examen slaagde onze dorps genoot jac. v. d. Jagt Johzn. voor het diploma Waterbouwkundig opzich ter „Zeeland". Uitslag van de onderlinge Com petitie gehouden op Dinsdag 28 September 1954. Junioren: K. Deurloo D. Zwagerman 20 P. Laban M. Heezen 02 J. Elenbaas K. Jansen 20 S. Bout K. Jansen 20 Senioren: D. de Vos J. Russcher 20 VRAGEN STAAT VRIJ. 1. Elke vraag op een afzonderlijk vel. 2. Gegevens zo uitvoerig mogelijk. 3. Gewenste herkenningsletters aangeven, naam en adres vermelden. 4. De vragen worden in de kopij zo kort mogelijk weergegeven. Elk antwoord geldt dus één bepaald geval. 5. Bij kwesties inzake arbeidsverhoudingen, sociale verzekering e.d. moeten branche en adres van het bedrijf worden opgegeven. 6. Een postzegel voor doorzending insluiten. van bijdragen. Niet echter tot afsluiting. Deze beoogt immers vaak alleen veiligheid. Goed beschouwd zouden wij een heg ook reeds als afsluiting willen beschouwen, evenals een muur of een sloot. De regel dat afsluiting slechts eigen veiligheid op het oog heeft, lijdt uitzondering zo zegt de wet in steden, aaneengebouwde voor steden en dorpen, waar het onafgesloten zijn van het ene terrein tevens het andere onveilig maakt. Onder die omstandigheden kan een ieder zijn nabuur noodzaken bij te dragen tot het maken van afsluiting die nende tot afscheiding van hun huizen, open olaatsen en tuinen, welker wijze en hoogte door bijzondere verordeningen en plaatse lijke gebruiken worden geregeld. Wij advi seren u omtrent het laatste inlichtingen in te winnen op het gemeentehuis. Onze in druk is, dat uw onkosten voor een groot deel als onnodig teveel gemaakt zullen wor den beschouwd, waarvoor u dus uw buur man niet zult kunnen aanspreken. V. Ik ben een regenjas bij een stomerij kwijtgeraakt. Wanneer kan ik schadever goeding vragen Ik heb de jas afgegeven op 13 Juli. Mag ik schadevergoeding vragen ook al komt de jas uiteindelijk toch nog terecht Zo ja, hoeveel Antwoord mr. S. U kunt ogenblikkelijk schadevergoeding eisen. Tot een bedrag van de werkelijke schade b.v. de waarde van uw gedragen jas. U moet uw eis schriftelijk indienen en een uiterste termijn stellen, waarbinnen u de stomerij gelegenheid biedt om de jas alsnog terug te bezorgen. Hierbij vermeldt u dan, dat bij niet-betaling tot in vordering zal worden overgegaan. Wij ra den u alsdan aan om uw zaak in handen te geven van een kantongerechtsdeurwaar der, of een en ander althans met hem te bespreken. De eventuele kosten die u ge maakt hebt tot het moment dat uw jas wordt terugbezorgd, kunt u eveneens clai men, mits deze redelijk zijn. A. M, W. Ik heb last van een soort schimmel in mijn begonia. Wat moet ik doen Antwoord Niet te veel water geven. De plant besproeien met water, liefst met een flitspuit, zodat het overal tussen komt. Overigens zijn er wél 3 soorten begonia's, die ieder voor zich een verschillende be handeling vragen en aangezien U niet schrijft, welke soort U hebt, kunnen wij helaas geen verdere raadgevingen geven. G. te A. Wat is het beste voedsel voor kanaries, zodat ze niet vet worden Antwoord. Het voedsel (zaad) dat daarvoor verkocht wordt in de bekende zaken. Dit is op de juiste wijze samen gesteld. Ch. O. Mijn vriend woont in A, zijn meisje in B en hij wil gaan trouwen in C. Gaat dat Antwoord. Dan zal b.v. het meisje zich moeten laten inschrijven in C. Zij dient dan een verhuiskaart in B aan te vragen en in C in te leveren. Naderhand moeten de stukken dan opgevraagd worden (onder trouw kan plaats hebben in A) aan A en dan kan getrouwd worden in C. Stel U in verbinding met de burgerlijke stand. De nor male tijd na de ondertrouw is voldoende, als het meisje reeds overgeschreven is naar C. Informeer tevoren of voor C een vesti gingsvergunning noodzakelijk is en of deze in dit geval gegeven wordt. S, Wil een kippenfarm beginnen en vraagt naar aanleiding hiervan enkele in lichtingen. Antwoord Eu. In enkele regels kun nen wij u geen voldoende handleiding ge ven. Schaft u zich de volgende boekjes aan, die u in elke boekwinkel kunt bestellen: „Hoe kan ik zelf kippen houden", door B. v. Asperen Vervenne (uitg. W. de Haan Utrecht) en „Het kunstmatig opfokken en broeden van kuikens" door dezelfde schrij ver (Uitg. Mij. C. Misset N.V. Doetin- chem) alsook „Pluimveehouderij" door P. T. van Wijk Pzn (Uitg. Mij. C. Misset N.V Doetinchem). Schrijf ook eens naar het Pluimveeteeltinstituut in Beekbergen (bij Apeldoorn). B. P. Stelt een vraag over het planten van aardbeien in verband met naastgelegen boomgaard. Antwoord ir. B. U bent niet verplicht de aardbeien 16 m. van de sloot vandaan te planten in verband met de naast gelegen boomgaard met het oog op het besproeien hiervan. U heeft het volste recht op uw grond te planten, wat u wil, mits u nief in aanraking komt met b.v. de wet op de aardappelmoeheid enz. Zoals u dit voorstelt, is het de zaak om draaien. Een ander mag u geen schade toe brengen door b.v. de boomgaard te be sproeien, waardoor u, b.v. bij de wind naa"- uw tuin toe, schade aan de aardbeien zoud' krijgen. Hij moet bij het bespuiten van zijn bomen daar dus rekening mee houden, daar hij dan kans loont op het betalen van scha devergoeding. Het beste is dus, dat u da<- met uw buurman regelt. Anders is het of het met het oog oo eventuele schaduw van die bomen wenselijk is, dichtbij de sloot te planten. M. is in het bezit van drie tuinen gelegen in Oud-Vossemeer en vraagt of hij deze te koop kan aanbieden zonder dat er beslag op wordt gelegd door de herver kaveling. Antwoord-K: Alleen de gemeentekom men zullen uit de herverkaveling worden geligt, iets wat nog nader zal worden om schreven. Daarbuiten kan men beter niets verhandelen zonder het Bur. Uitvoering der herverkaveling te hebben geraadpleegd. In het algemeen wordt de vereiste toe stemming gegeven. Weetgraag. Ik heb pas een nieuwe woning gekocht. Mijn buurman wilde een lage heining zetten op de grens van onze tuin. Omdat ik mijn vrijheid niet kwijt wilde zijn, heb ik echter een betonnen schutting laten optrekken, 1,80 hoog. Kan ik mijn buurman noodzaken om de helft van de daarvoor gemaakte kosten mee te betalen? Ik heb hem vooraf niets gevraagd. Antwoord mr. S. Het verschil in op vatting van u en uw buurman is dit, dat uw buurman een afscheiding wilde hebben, terwijl u een afscheiding tevens afsluiting op het oog had. Tot afscheiding zijn buren verplicht, zij moeten dus in de kosten daar- C. Elenbaas G. de Hond 02 J. Priem M. de Heer 20 J. de Rijke D. de Vos 20 J. Russcher M. de Heer 20 J. Russcher M. Schot 2—0 M. NOTEBOOM en E. W. STOEL Huwelijksvoltrekking op D.V. 14 October a.s. Klundert, Julianahoeve Stavenisse, Voorstraat 57 Toekomstig adres Dikkendijk B 60, Zevenbergen. Voor de vele blijken van belang stelling. voor de bloemstukken, fe licitaties en de interesse die be toond zijn ter gelegenheid van de opening van onze nieuwe zaak aan de Hoogstraat zeggen we al len vriendelijk dank. Aanbevelend, CHR. DE KORTE Kapper bij: 1500 gem. polder - Tholen Uw lichaam en handen tegen de koude. BROMFIETSRIJDERS ook lederen handschoenen met kap en vacht gevoerd vanaf 7.90 tot 13.90 Ook verkrijgbaar 1ste kwaliteit Glacé Handschoenen laag in prijs. Aanbevelend. St. Philipsland te POORTVLIET of omg. Aanbiedingen t Aannemersbedrij f Tholen Telefoon 197 H.H. Landbouwers. Uit voorraad leverbaar: Tolhouten, Draadpa- len, Ruiters, Hooibomen en voorts alle soorten Geriefhout. Beleefd aanbevelend, P. v. d. Houten, B 223, Oud-Vossemeer. THOLEN: Zitting 5 Oct. 25.30 uur in het Groene Kruisgeb., Mo- lenvlietsestraat. Steeds de le en 3e Dinsdag van de maand. Zr. Rijstenbil-Scheffer, Voetspecialiste TWEE HECTARE bietenloof te koop bij P. Burgers, Poortvliet. DAMESFLATS zwart en ceriese, a 9.95. A. C. Quist en Zn, Brugstraat 21, Tholen DEZE WEEK: 100 gr ham, 100 gr. ontbijtworst, samen 0,85. 200 gr. tongenworst 0.50, 200 gr. Haagse leverwarst 0.45. Sla gerij H. v. d. Eijk, Tholen. GESORTEERD strandhout te koop.' Planken, palen, deuren, rui ters, brandhout, enz. enz. bij Gebr. o. d. Brouw, Achterbos te St. Maartensdijk. VERLOREN: dubbele fietstas, inhoud broodtrommel, melkfles, alpino muts en enige sleutels, om geving Oud-Vossemeer-St. Maar tensdijk. Tegen beloning terug te bezorgen Agente Eendrachtbode, Stavenisse. TE KOOP: nieuwe mantel plm. 17 a 18 jaar. Te bevragen bij Agent van dit blad te Seherpe- TE KOOP: Kinderwagen, z. g. a. n. C. Koster, Achterweg A 81 St. Annaland. VOOR Plantuitjes en Rijnsburger Uienzaad van prima selectie, grote opbrengst en goede kwali teit onder N.A.K.G. plombe naar L. J. Rijnberg - Zaden en Land- bouwprod., tel. 9, b.g.g. 115 te St. Annaland. TRAP TE KOOP. Te bevragen bij A. A. Goedegebuure L. Jzn. Nieuwstr. 558, St. Annaland. RESTANT kiemkistjes te koop tegen billijke prijs. W. Blaas, Stoofstraat 3 te Tholen. TE KOOP spenoude biggen bij C. van Haaften, 3e dijk, St. Maartensdijk. Wij hebben een grote sortering DAMESVESTEN en TRUITJES aan extra koopjes van 18,19,en 20,nu uitzoeken 13,25. NIVEDA KOORDWOL, nu 2.50. Een pracht sortering in DAMES-, HEREN- en KINDER SJAALS, in alle prijzen. Ook in HERENVESTEN zijn wij voorzien van d» nieuwste en modernste kleuren en voor elke beurs. Mooie RIBFLUWELEN JONGENSPLUSFOURS in grijs, blauw en bruin. DAMES en HEREN GLACE'S, ook WOLLEN HAND SCHOENEN voor dames, heren en kinderen hebben wij voorradig. Verder nog te veel om op te noemen en alles wat U koopt is kwaliteit, tegen de scherpste prijzen. KERKSTRAAT 5 THOLEN TELEFOON 134 Hierbij kunnen wij tot onze vreugde mededelen, dat wij ons van ouds bekende Hotel, Café, Restaurant en Bioscoop DE GOUDEN LEEUW zullen heropenen op Donderdag 14 October a.s. Het pand is geheel nieuw gebouwd en naar de laatste eisen des tijds ingericht. Beleefd nodigen wij U uit bij de opening aanwezig te willen zijn. ST. MAARTENSDIJK Toeganskaarten af 1.met inbegrip van een GRATIS consumptie zijn vanaf beden verkrijgbaar aan onze zaak. HAVEN 162. AANVANGSTIJD 'S AVONDS 7 UUR.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 3