WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht COMMENTAAR Weerpraatje Optimisme over algemene politieke beschouwingen Nieuw initiatief van landbouwers in Eerste Kamer Vreemde verschijnselen Dc Nederlandse kip legt meer, maar THOLEN 10c Jaargang No. 46 1 October 1954 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473. St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9. Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen f 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden f 1.00. elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Politiek Nederland wacht met spanning op de debatten die volgen de week Dinsdag in de Tweede Ka mer zullen beginnen. Dan komen de Algemene Politieke Beschouwingen aan de orde en dan zal blijken of al het rumoer rond het Bisschoppelijk Mandement tot gevolg heeft dat de huidige politieke samenwerking zal worden verbroken. Nu de gemoede ren weer iets zijn gekalmeerd, ge looft eigenlijk niemand meer dat het zo'n vaart zal lopen. Integendeel, het Kabinet zal rustig zijn tijd kunnen uitzitten en de twee kemphanen k.v.p. en p.v.d.a. zullen het mi nisterie zoveel mogelijk steunen. Dat is de algemene verwachting op het moment, dat wij dit schrijven, maar politiek is een grillig vak. Een paar verkeerde uitlatingen, een ontacti sche manoeuvre en er kan veel on heil gesticht zijn. Iets garanderen kan men niet in de politiek. Tamelijk optimistisch gaat men dus dit grote debat tegemoet. Dat het interessant zal worden, staat bij voorbaat vast. Want bij een onder ling gesprek over het Mandement de Regering kan dit debat rustig over haar heen laten gaan zal het niet blijven. Hoezeer de socialisten ook het ondemocratisch karakter van de k.v.p. zullen trachten aan te to nen, er zijn nog andere problemen, die eveneens moeten worden bespro ken. Prof. Romme is reeds voorzich tig begonnen. Zoals we vorige week schreven, zal de komende belasting verlaging in het middelpunt der be langstelling staan. In het propagan- da-orgaan der k.v.p. ,,de Op mars" heeft de katholieke fractie leider reeds te kennen gegeven, dat hij een belastingverlaging vóór 1 Januari 1956 wenselijk acht. Dat kan dan haast niet anders zijn dan per 1 Juli 1955. Op dit probleem zal de Regering wel in moeten gaan. Het is nog mogelijk, dat men het debat over de belastingverlaging uitstelt tot het moment, dat de financiële beschou wingen aan de orde zullen komen. Dat zal 9 November het geval zijn. Men heeft n.l. dit jaar het algemene politieke debat gescheiden van het financiële debat. Belastingverlaging is nu eenmaal ook een politieke kwestie. Men zal dit probleem daarom volgende week wel aansnij den, maar het is mogelijk, dat men eerst op 9 November werkelijk de zaak op de keper gaat beschouwen. Met nauwkeurigheid is dit echter niet te zeggen. Het interessante van dit algemene politieke debat is juist dat er geen schriftelijke voorberei ding heeft plaats gevonden. De frac tievoorzitters hebben dus geen notie van wat zij van hun „tegenstanders" te horen zullen krijgen. Het is een geheel vrij debat, waarbij ook de loonkwestie niet onbesproken zal blijven. Vorig jaar heeft men een proef genomen met de politieke beschou wingen zonder schriftelijke voorbe reiding. Een proef, die goed bevallen is. Want deze keer houdt men dit grote jaarlijkse steekspel slechts een paar weken na het uitspreken van de Troonrede en het indienen van de Rijksbegroting. Daardoor zal het de bat aan levendigheid winnen. Na de financiële beschouwingen zullen de begrotingshoofdstukken worden behandeld. In ongeveer zes weken zal de Kamer zich door de grote stapel papier moeten werken. Dit betekent weer jakkeren. Helaas is ook deze keer geen methode ge vonden, die een rustige begrotings behandeling garandeert. Het enige nieuwigheidje, dat men nu zal toe passen, is een andere verdeling van de spreektijd. Voorzitter Kor ten- horst ergert zich ieder jaar opnieuw aan de ellenlange redevoeringen, die braaf worden voorgelezen. Dit wil hij veranderen. En daarom heeft hij een kortere spreektijd in eerste ter mijn vastgesteld, terwijl de replieken langer mogen duren. De bedoeling is duidelijk. Hoe minder tijd in eerste termijn, des te belangrijker worden de onderwerpen, die dan aan de orde komen. De spreker zal alleen nog maar tijd hebben voor de grote vraagstukken. En in tweede termijn zal hij genoodzaakt zijn uit het hoofd te spreken. Laten we hopen, dat deze proef slaagt; het bijwonen van de begrotingsdebatten is vaak een droe ve gebeurtenis. Behalve de sprekers, die uiteraard hun best doen, ziet men slechts mensen om zich heen, die zich in een woestijn van vervelend heid wanen. NIEUW INITIATIEF Een merkwaardig initiatief heb ben de landbouwdeskundigen in de Eerste Kamer genomen. Deze week kwam een aantal wetsontwerpen aan de orde, dat de instelling van zeven productschappen beoogt. En de komende weken zullen verschil lende voorstellen worden behandeld, die ook voor de boerenstand van belang zijn. Wat doen de boeren- afgevaardigden nu in de Eerste Kamer Zij sturen één man naar het spreekgestoelte, die het stand punt der agrariërs zal verkondigen. Dit is een initiatief, dat stellig toe juiching verdient. Zo sprak Dinsdag j.l. de a.r. Rip voor de socialistische, liberale en katholieke boeren. Na tuurlijk is dit een samenwerking, waarbij men zijn eigen zelfstandig heid volledig bewaart. Zou een socialist het niet eens zijn geweest met het betoog van de a.r. Rip, dan had hij ogenblikkelijk het spreekge stoelte beklommen. Daarvoor is hij politicus. Maar politiek is vaak technisch. Meestal bestaat er tussen de fracties op tal van zakelijke pun ten overeenstemming. Tot nu toe moet men in iedere redevoering dezelfde argumenten pro en contra beluisteren. Nu zeggen de agra rische Senatoren: dat, waar we het mee eens zijn, laten we door één man zeggen. Wij praten alleen over principiële en practische menings verschillen. Men zal begrijpen dat het debat daardoor aan kernachtig heid wint, alle ballast wordt over boord gegooid. Het systeem werkte de eerste keer reeds prima. De Eer ste Kamer kan dat natuurlijk veel gemakkelijker doen dan de Tweede Kamer. De Senaat mist nu eenmaal het recht van amendement. Zij heeft een wetsontwerp slechts goed te keuren of te verwerpen: Daarom kunnen de Senatoren zich veel beter bepalen tot de grote lijn dan hun collega's aan de overzijde van het binnenhof. Het initiatief, dat de landbouwdeskundigen in de Eerste Kamer hebben genomen, is even merkwaardig als nuttig. Zou dit experiment tot aller tevredenheid verlopen, dan kan dit het bewijs zijn, dat de werkwijze der Kamer toch nog wel verbeterd kan worden. Het is niet de eerste maal dat de land bouw met vooruitsetrevende ideeën komt, zo zeide de heer Rip niet zon der trots. We begrijpen dit van deze Wageningse hoogleraar. Dat dit efficiente voorstel juist van onze boeren komt, is niet te verwonderen. Met efficiency hebben zij de hele dag te maken. Vuurbol gesignaleerd in bed (Van onze weerkundige medewerker) Zo af en toe horen wij van merk waardige natuurverschijnselen. In de regel zijn dergelijke waarnemin gen wel te verklaren. Het kan bij voorbeeld zijn, dat in de avond of nacht ergens een vuurbol is gezien, die vereenzelvigd kan worden met een meteoor, een stukje materie uit de wereldruimte, die in de atmos feer komend, tengevolge van de wrijving gloeiend heet wordt en licht uitstraalt. Soms heeft een vuurbol iets te maken met electriciteit, in welk ge val men spreekt van een bolbliksem. Met de waarneming, die eind vorige week in Zuidlaarderveen is gedaan, zijn wij zo maar niet klaar. Mevrouw E. berichtte het volgen de: „Mijn dochter en haar man kwamen in de nacht van Woensdag op Donderdag dodelijk verschrikt bij mij thuis, 's Avonds hadden ze op bed gelegen en ineens zagen ze vuur in bed Bij nader onderzoek bleek, dat het voorval zich als volgt had toegedragen. Even voor twaalf uur begaven de heer Van de Veen en zijn echt genote zich naar bed. Zij slapen ge woonlijk in een bedstede. Juist toen het echtpaar zou inslapen, zag de heer Van de Veen boven de dekens een zwakke vuurbal ter grootte van een ei. Hij vertelt: „Mijn vrouw, die ik hierop op merkzaam maakte, wilde mij niet geloven en dacht, dat ik droomde. Plotseling waren er meer vuur ballen. Ik sloeg er op om ze uit te krijgen, maar tot onze grote schrik zat mijn gehele hand vol vuur. „Gauw eruit," riep ik tegen mijn vrouw en pak de kleine". Het vuur nam snel in omvang toe, waarna wij verscheidene ballen, ter grootte van grote aardappelen, over de dekens zagen rollen. Wij waren juist het bed uit, toen het geheel zich als een dikke vuurslag heen en weer kron kelde. Wij trokken alles uit de bed stede vandaan. Toen wij daarna het licht opstaken was het verschijn sel verdwenen. Een en ander heeft zich afgespeeld in, naar schatting, niet meer dan twee minuten. Wij kleedden ons aan en namen de vlucht naar mijn schoonmoeder, die een halve kilometer verder woont." Voor geen geld durfden de echtelieden zich weer in de bed stede te begeven. Het gezin Van de Veen woont sinds Maart 1954 in het huis, dat ruim 200 meter van de vaste weg staat, die door Zuidlaarderveen loopt. Een raadsel We hebben getracht een ver klaring te vinden voor dit vreemde lichtverschijnsel, maar tot dusver is ons pogen niet met succes bekroond. Wel kan worden vastgesteld, dat hier geen kortsluiting in het spel is geweest omdat het huis niet is aan gesloten op het electrisch net. Het vuurverschijnsel gaf geen hitte, wat bleek uit het feit, dat de heer Van der Veen, ondanks de vuurballen in zijn handen, geen pijngevoel had. Ook waren op de dekens geen schroeivlekken achtergebleven. Een bolbliksem is eveneens on waarschijnlijk omdat er die bewuste avond en nacht nergens onweers verschijnselen zijn waargenomen. De heer Van de Veen verklaarde nog nimmer iets buitengewoons in zijn woning te hebben waargeno men. De heer des huizes slaapt nor maal, heeft geen grillige dromen en staat geregeld zonder hoofdpijn op. Er zijn mensen, die na lezing van het bovenstaande aan een nacht merrie denken, maar het feit, dat twee personen het verschijnsel heb ben waargenomen, maakt dit toch ook niet al te aannemelijk. De con clusie kan slechts zijn, dat we hier niet te maken hebben gehad met een weerkundig verschijnsel. Wat het dan wel geweest is Wij geven er de voorkeur aan ons in een af wachtend stilzwijgen te hullen. (Nadruk verboden) De kwaliteit van het ei moet beter worden Nederland, het kippenland van Europa, heeft een goede naam, niet alleen in ons continent, maar ook buiten Europa. Het is daarom hele maal niet vreemd, dat wij onder de eieren-exporterende landen de eerste plaats innemen. Dit hebben we niet alleen te danken aan de goede kwaliteit. De roem, die er van de Nederlandse kip en haar product uitgaat, dateert uit de tijd, dat de Barnevelders nog een eerste plaats innamen onder de verschillende ras sen. Maar die tijd is voorbij. Al thans, wat betreft de Barnevelder. Het is nog niet zo lang geleden, dat het ei van de Barnevelder her kenbaar door zijn speciale bruine kleur in geld hoger gewaardeerd werd dan alle andere eieren. Op de markt, niet alleen in Barneveld, doch ook elders werd 40100 cent per 100 stuks meer betaald voor het bruine ei. In de jaren vóór de oorlog was Engeland b.v. de voornaamste afnemer van het bruine, Barne- veldse, ei. Had dit ras bizondere eigen schappen Ja, dat had het inder daad. De Barnevelder kip (meer zwart-bruin met gele plekjes, dan bruin) was sterk, had een hoge productie en was zelden of nooit broeds. Als eieren-producente was de Barneveldse kip dus de anderen meestal voorbij. Ziekte kwam er haast nooit in voor en de broeds heid, die de eieren-productie tijdelijk stopzet, kwam zelden voor. Hoe komt het nu, dat de Barne velder kip vrijwel geheel van het toneel verdwenen is Oorzaak: in teelt en rasverzwakking. De Barne velder kip heeft bij zijn vleugel een klein zoompje (als kenmerk van raszuiverheid), maar onder 1000 kippen en hanen komen twee of drie exemplaren voor met twee, in- plaats van één zoompje bij de vleu gel. Op advies van Engelse pluim veedeskundigen is men deze twee- zomige Barnevelders gaan afzon deren, voornamelijk de hanen. Met de bedoeling daarvan een zo moge lijk nog meer superieur ras te doen kweken. Daarmee is men enkele jaren aan het experimenteren ge weest en het resultaat ervan is juist averechts geweest. Door deze bi zondere selectie degenereerde het ras in korte tijd: de productie liep snel achteruit, het ras werd meer vatbaarder voor ziekten en er trad meer broedsheid op. Dit alles ont dekte men pas, toen het al te laat was. Toen heeft men getracht door vers bloed toe te voegen (kruising met aanverwante rassen, het Barne velder ras te redden. Daarin is men ten dele geslaagd, maar het gevolg is tevens geweest, dat de echte Barnevelder nagenoeg is uitgestor ven. En de hogere waardering in geld voor het specifieke bruine ei verdween al even snel. Nederland heeft toen ook door dat de oorlog uitbrak en de kippen- stapel grotendeels afgeslacht moest worden een slechte periode mee gemaakt. Na de oorlog is men ge leidelijk aan de kippenstapel in ons land weer gaan opbouwen, maar de Barnevelder kwam er als ras niet meer aan te pas. Men is - gezien de resultaten met het toevoegen van nieuw bloed in het ras der Barne velders gaan experimenteren met andere kruisingen, zodat we thans maar heel weinig zuivere rassen meer bezitten, doch wel tal van kruisingen. Toch heeft dit een voordeel ge had. Want het gemiddelde aantal eieren, dat de Nederlandse kip pro duceert, is de laatste tijd belangrijk toegenomen. In 1932 bedroeg het jaargemiddelde per kip 116 eieren: in 1954 zal een productie van niet minder dan 200 eieren per kip wor den benaderd. In ruim 20 jaar dus een stijging van rond 80 eieren per kip per jaar. Ook de pluimveestapel zelf is be langrijk uitgebreid. Door dit alles heeft Nederland thans de eerste plaats ingenomen onder de eieren- exporterende landen. In 1953 be droeg de export 1.680 millioen eieren, waarvan West-Duitsland met 80% de voornaamste afnemer is. Engeland, dat vóór de oorlog nagenoeg op de bovenste plaats stond als klant voor eieren, is na de oorlog ongeveer naar de onderste plaats gezakt. Dat komt, omdat we na de oorlog gelukkig niet meer zo gek zijn om Engeland „voor een appel en een ei" onze kippenproduc- ten te leveren. We hebben Enge land net zo graag tot klant als andere landen. En zo niet, dan moet Albion zijn eitjes maar bij andere naties zoeken. Even goeie vrienden! CONSUMPTIE LOOPT IN NEDERLAND TERUG Produceert de Nederlandse kip dus tegenwoordig veel meer eieren dan voorheen, het eigenaardige is, dat de consument in ons land nage noeg gelijk blijft. In aanmerking nemende, dat onze bevolking groeit, is er in feite dus sprake van mider consumptie. En dit komt niet door de prijs van het ei, die gemiddeld 5 x zo hoog ligt als vóór de oorlog. Nee, de prijs schijnt geen bezwaar te zijn. Wel de kwaliteit, waarin het ei verkeert, als het in de winkel aan wezig is. Dit heeft de aandacht gekregen van de belanghebbende instanties. Want de Nederlandse Bond van Erkende Eierenverzamelaars gaat nu iets doen om de vaak slechte kwaliteit van het ei, zoals dat in het Nederlandse gezin ter tafel komt, te verbeteren. Men is namelijk over gegaan tot het oprichten van een Onderlinge Eierenafzetvereniging, waarvan 1500 van de 2500 Neder landse eierenverzamelaars lid zijn. Het doel van deze vereniging is het uitschakelen van de handelaar- exporteur in zoverre deze als specu lant optreedt en meer belangstelling heeft voor zijn verdiensten, dan voor de kwaliteit van het ei. Deze nieuwe opzet, die het ei sneller onder het bereik van de consument brengt, verandert niets aan de prijs van het produkt. Het geld, dat anders door speculerende handelaren wordt verdiend, wordt nu in de vorm van premies aan de pluimveehandelaars en verzamelaars verstrekt, als beloning voor de kwaliteitsverbetering. De actie van de Nederlandse Bond van Erkende Eierenverzame laars wordt gesteund door de vier landelijke bonden van detaillisten en door de Vereniging van Huisvrou wen, de Huishoudraad, de Bond van Plattelandsvrouwen en tal van andere instellingen. Het is natuurlijk heel mooi, dat Nederland op de ranglijst der eierenexporterende landen nummer één staat. Maar het is ook belang rijk, dat het ei een weg kan vinden naar de binnenlandse consument. En in een goede dus zo vers moge lijke, kwaliteit. Als de kip meer produceert, moeten ook wij zelf er enig belang bij kunnen hebben: zo vers mogelijke eitjes tegen een redelijke prijs. ZONDAGSDIENST ARTSEN op Zondag 3 October 1954 Dr. Duinker, Tholen, Tel. 40 Dr. Menger, St. Filipsland, tel. 20. HOOGWATER van 3 t.e.m. 9 Oct. 1954 Zondag vm 6.35 uur en nm 18.55 Maandag 7.20 19.45 Dinsdag 8.22 21.00 Woensdag 9.47 22.35 Donderdag 11.16 23.45 Vrijdag 12.26 Zaterdag 0.56 13.20 Dinsdag 5 Oct. Eerste Kwartier te 6.31 uur. ONTEIGENING in het belang der volkshuisvesting Ter voldoening aan artikel 84 der onteigeningswet wordt ingaande 6 October 1954 tot en met 26 Octo ber 1954 ter secretarie der gemeente ter inzage van een ieder nederge- legd een afschrift van het raadsbe sluit, dd. 30 September 1954, tot onteigening in het belang der volks huisvesting ten name van de ge meente van de kadastrale percelen gemeente Tholen. Sectie E nrs. 30, 31, 380, 193, 345 en 360 in het rechtskracht bezittende uitbreidings plan der gemeente aangewezen als industrieterrein. Tholen, 30 September 1954. De burgemeester van Tholen, A. J. van der Hoeven. DAM- EN SCHAAKCLUB Dinsdag 21 Sept. jl.l hield de Thoolse Dam- en Schaaclub haar jaarlijkse alge mene vergadering. In zijn openingswoord zeide de voorzitter het jammer te vinden dat niet alle leden gehoor hebben gegeven aan hun oproep, doch niet te min hoopte hij op een prettige vergadering. Hierna kreeg de secretaris gelegenheid om de notulen voor te lezen van de vorige vergadering, welke zonder op- of aanmer king werden goedgekeurd en getekend, waarna hem dank werd gebracht voor zijn werkzaamheden in het afgelopen jaar. Hierna volgde het financieel verslag, waaruit bleek dat er een batig saldo is als gevolg van de verlaging zaalhuur die per 1 Januari 1954 is ingegaan. Bestuurverkiezing: de aftredende leden werden allen bij acclamatie herbenoemd. Be sloten werd om deze winter weer een onder linge competitie te spelen, omdat wel geble ken is dat van een aansluiting bij de Z.D.B. nog niets kan komen wegens te gering ledental. Ook dit jaar zal weer een wisselbeker beschikbaar worden gesteld, met als voor waarden dat de beker 2 maal achtereen ge wonnen moet door dezelfde persoon, om daarna eigenaar te worden of in totaal 3 x. Voorheen moest de beker 3 maal achter een of in totaal 5 maal gewonnen worden wilde hij eigendom worden. Deze voorwaarden gelden zo wel voor dammers als voor Schakers. Daar niemand meer iets voor deze ver gadering heeft, dankt de voorzitter alle aanwezigen voor hun opkomst en mede werking. DAMSPORT Uitslag van de Onderlinge Jeugdcom- petitie, gehouden op Dinsdag 21 Sept. 1954. C. Elenbaas R. v. d. Zande 20 J. Elenbaas K. Deurloo. 02 D. Zwagerman M. Heezen 02 J. Quist J. Priem 11 P. d. Engelsman M. Heezen 02 G. de Hond D. Zwagerman 20 R. v. d. Zande S. Bout 02 R. v. d. Zande K. Deurloo 20 VERPLAATST Naar we vernemen is de ontvan ger van 's Rijks belastingen alhier dhr. A. B. Goedhart in gelijke func tie verplaatst naar het kantoor der directe belastingen enz. te Elburg. BURGERLIJKE STAND Gehuwd: 16 Sept.: Willem J. Geluk, 30 jr manu- facturier en Sara E. C. van Splunter, 28 jr. z.b. beiden wonende te Tholen. 16 Sept.: Jan Steenpoorte, 24 jr. maga zijnknecht, wonende te Kapelle en Anthonia Moliker, 22 jr. z.b. te Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 1