WEEKBLDD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLflND De verkaveling in de Scherpenisse-polder WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Raadsvcrslag SINT ANNALAND Voor bijna een ton onteigend Verbetering waterkering achter het Tonhuis Fiscale toezeggingen voor Middenstanders Vóór 1956 belastingverlaging 10e Jaargang No. 45 24 September 1954 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Min'mum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00. elk woord meer 0.05 Advertentie* worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur In Tholen aangenomen of moeten daar binnen zl)n Wat kan de ene of andere jaargang toch verschillen. Neem nu als twee uitersten eens de zomer van 1947 en de zomer van 1954. Toen zat men (om bij de zilver- uienoogst te blijven) in z'n hemdje op te trekken. Het was werkelijk in het „zweet des aanschijns". Met zere handen en zere knieën van de harde grond. Elke dag opnieuw de zon brandend, verzengend. Maar er werd goed geld verdiend. En deze zomer zaten de arbeiders weer op de zilverjuunakker. Het product was niet te zien van het vuil, dank zij ook de nieuwe sproeimethoden en de zuinige, misschien wel verkeerd zuinige exploiteur. Bijna dagelijks regen. Een ongekende modderzooi, een schrale opbrengst, geen werk kwam er uit handen en de verdiensten waren schraal. Zeer moeilijk werk is het deze zomer geweest voor boer en arbeider. En de moeilijkheden duren voort. Omdat ook het nazomertje uitbleef. Omdat de herfst tot op heden even nat is als de zomer eindigde. In de Scherpenisse-polder zijn de „natte" moeilijkheden er ook, voor boer en arbeider. Je ziet ze daar de aardappelen oogsten, hier en daar met vele „kwaaie", dikwijls een flinke bui op de hand. Nee, het valt nergens mee om dit jaar op het land te werken. Dat doet het ook niet voor de Heide Mij en al die anderen, die ook in de Scherpenissepolder werken. Bezig met de herverkaveling. Op de ene akker wordt nog geoogst, op de andere is de dragline aan het egaliseren. En toch ondanks die tegenslagen, de oogst gaat door en de herverkaveling gaat ook door. Ja, beide zijn in de Scherpenissepolder op volle toeren. De eerste al in afnemende mate, de herverkaveling in toenemend tempo. Want in het voorjaar wil de landbouwer weer inzaaien. Dat vindt men ook aan hervcrkavc- lingszijde heel begrijpelijk. En het is ook in haar belang. Hoe minder braak land, hoe minder het kost. Daarom op volle toeren in de Scherpenissepolder. te liggen. U moet dat zelf even gaan zien. Wanneer het niet al te veel tegenloopt, zal er bij de inzaai a.s. voorjaar een zeer groot gedeelte van de Scherpenisse polder klaar zijn. Iets wat vooral voor de kleine boer van enorm belang is. Wij zijn er deze week eens persoonlijk gaan kijken. Er hebben er verschillende landbouwers gesproken. Ja, deze zomer zat men even overhoop, toen die dragline's zo plotseling kwamen, toen de vergoedingen nog niet bekend waren. Maar het gaat nu veel beter. Met overleg aan beide kanten. Dan wordt er wat bereikt. Zoals de Minister in antwoord op het des tijds ingezonden request de medewerking inriep van de landbouwers zelf en aan hun bezwaren tegemoet kwam om in overleg met de Herverkavelingscommissie de normen onmiddellijk bekend te maken, normen die in alle opzichten bevredigend werden ge noemd. Nee, zonder pijn gaat het niet. Maar de landbouwers vinden het al een grote zaak, dat niet meer zónder hen óver hen wordt beslist, maar in onderling over- te handhaven wegen VOORUITGANG IN WEGEN EN WATERLOPEN Van deze eerste polder, die in het her verkavelingsplan van het eiland Tholen wordt uitgevoerd, hebben we hier een kaar tje afgdrukt. Tot de meeste van onze lezers zal het weinig zeggen. Rechte strepen, blok ken, kronkelende lijnen en daar tussen heel fijn en dun omlijnd de kavelafscheiding. Maar degenen die in Westkerke wonen en vele landbouwers uit Scherpenisse die in deze 1800 gemeten grootte polder hun ak kers hebben liggen weten er meer van. Zij kunnen wèl precies hun percelen aanwijzen. Ze zien ook de oude wegen. Nog duidelijker de nieuwe en de nieuwe waterlopen. Het merendeel onder hen is het er roerend over eens, dat de wegen beter worden, de afwatering doelmatiger en de kavelindeling mooier. Het romantische is er af, zegt een ander. Maar doelmatiger is het zeker. Daar is bij het bureau van Uitvoering, daar is bij de Herverkavelingscommissie dan ook naar gestreefd. Nee, deze eerste polder die onder het mes kwam was heus de gemakke lijkste niet van de eilandgedeelten die successievelijk een beurt zullen krijgen. Integendeel. Er is behoorlijk wat aan te doen, niet zozeer wat egalisatie betreft, dan wel de wegen en waterlopen. Bij de nieuwe indeling is er naar ge streeft de waterkering zo goed mogelijk evenwijdig te krijgen. Daarbij werd tevens getracht de watergangen zoveel mogelijk op de lage gedeelte aan te brengen. Zo krijgt men een mooie kavelindeling, terwijl toch weinig kunstwerken aangebracht moesten. Maar bekijk het kaartje eens even nauw keurig. De strakke lijnen daarop geven de ontworpen waterlopen aan, de geblokte lijnen de ontworpen wegen en gehandhaafde wegen, de open dubbellijnen vormt het oude bestaande wegennet, waarvan een deel gehandhaafd kon worden en een ander deeltje zo maar hier en daar nog als in- steekwegje kan dienst doen om bij een kavel te komen, maar waarvan toch ook een ge deelte gaat verdwijnen. Neem bijvoorbeeld de weg eens even vanaf het Gemaal dwars door de polder heen naar de westkant van de dorpskom. Rechts daarvan ziet U (vanaf het gemaal bekeken dus) bij de letter N de afwijking van de oude weg die zich kron kelend voortbeweegt tot waar de H staat om daar weer gehandhaafd te blijven, ook in het nieuwe plan. Die kronkelende oude weg splitst zich boven sloot 22 nog een paar maal en komt dan ook geheel te vervallen. ontworpen wegen Daarvoor in de plaats ziet U rechte wegen komen ongeveer evenwijdig door de polder. Natuurlijk werd waar mogelijk en met het plan overeenstemmend de oude weg ge volgd. Daar was slechts verbreding nodig. In verband met de mogelijke afsluiting van de zeearmen is aan de Westkerkse dijk niet gedaan dan waar nodig ook ietwat ver breed. Eigenlijk moet dit nog gebeuren. Maar overigens is men met de wegen al een heel eind op gang. Juist deze week, werd de laatste weg uitgetrokken. Op een paar nieuwe wegen is de slijtlaag al ingewalst en daar rijdt het behoorlijk. Waar dit nog niet is gebeurd valt het niet mee om er over heen te komen. Wel moet er nog zo goed als overal gedraineerd worden. Stapels buizen liggen er bij de boerderij „Wulpdal" en op andere plaatsen opgeslagen. Binnenkort zal men evenwel zover zijn om daarmee te beginnen. Want het niet zo, dat bij verkaveling heel de boel opstelten wordt gezet. Er zijn ook in deze polder vele percelen die met nieuwe riolering klaar zijn. De eigenaren daarvan zullen het dan ook nauwelijks merken, indien dit deze winter kan gebeuren. Maar er moet toch ook nog een deeltje worden ge ëgaliseerd. Zo bijvoorbeeld in de Z.W.hoek. Daarom staan er bijvoorbeeld enkele tien tallen meters van het oude Veerhuis twee dragline's die de grond verwerken. Dat gaat heel handig. De bovenlaag komt ook nu weer boven, zelfs al wordt er een halve meter grond afgenomen. De dragline schept die bovengrond eerst op en gooit het op die plaats waar de ondergrond al is uitgeschept. Zo komt de teelaarde telkens weer bovenop -ontworpen leidingen leg. Dat is ook dè manier. Waarmee in het algemeen en het Bureau van Uitvoering, de Uitvoerders en de betrokkenen zelf gebaat zijn. De laatsten hadden ook reeds publi catie of openbaarheid verwacht van de taxatie. Men hoopt dat dit alsnog tijdig ge beurd en dat vertrouwen mag er zijn. Wel leeft er voor allen in deze eerste verkavelings- de Scherpenissepolder nog de vraag hoe de toedeling zal gaan. Gesaneerd is er voorlopig al in zoverre dat degenen, die gedeelten van percelen moeten missen door werkzaamheden, elders gronden in ruil krijgen. Vanzelfsprekend is dit nog slechts voorlopig. Aan de toedeling, aan de sane ring is men nog niet toe. Voor die tijd zal de taxatie nog vier weken ter inzage liggen, voor die tijd zullen er ook de wenszittingen nog zijn. Tot zo lang-zit er toch een zekere spanning in. Graag zullen we eens vernemen of het afdrukken van een kaartje als van deze polder (natuurlijk inzonderheid voor de be trokkenen) interessant en van belang is. In dat geval zouden we t.z.t. ook zoiets kun nen doen, wanneer men in andere polders zover is. of wanneer er zoo'n kaartje reeds eerder klaar is. Van Herverkavelingszijde zal medewerking hieraan niet worden ont houden. Integendeel. Het werk in de Scherpenissepolder draait op volle toeren. Vraag dat maar aan veer man Larooy, die vanuit zijn woning aan de ene kant het mooie uitzicht op de Oos- terschelde en die aan de andere kant de dragline's ziet graven in de akkers van de vruchtbare Scherpenissepolder met het doel die polder nog efficiënter en bruikbaarder te maken. een van de redenen waarom door de Rege ring in dit debat de invoering van het be hoefte-element werd afgewezen. Hoe kan men de economische expansie bevorderen door bedrijfstakken voor nieuwe, energieke ondernemers te sluiten aldus vroeg dr. Veldkamp. Naar zijn mening kan de toe passing van het behoefte-element wel eens gemakkelijk zijn, maar dat wil zeker nog niet zeggen, dat de hantering daarvan ook rechtvaardig is. Het gevaar bestaat dan bo vendien dat men te veel gaat letten op de situatie in één bepaalde bedrijfstak zonder het gehele economische leven te beschou wen. Ook dient men niet te vergeten, dat de verschillende randbedrijven nog een nut tige functie in de maatschappij vervullen omdat zij een aanvulling geven op het so ber inkomen van de ondernemers, dat dezen uit anderen hoofdt verdienen. De middenstand zal een Voorlichtings dienst krijgen. Weliswaar klein, maar goed uitgerust. Deze dienst zal zich voorname lijk wenden tot de bestaande organisaties. De voorlichting aan de individuele midden stander staat dus niet voorop, hoewel deze cr uiteraard wel van zal kunnen profiteren. Het aantal middenstandsconsulenten, dat aangesteld zal worden, zal ook niet groot zijn. Er zullen consulenten komen, die de algemene middenstandsproblematiek beheer sen, maar daarnaast komen er ook „functio nele" consulenten, die zich zullen bezighou den met de problemen in bepaalde branches. FISCALE TOEZEGGINGEN Na het betoog van staatssecretaris Veld kamp was het begrijpelijk, dat zijn collega van Financiën geen speciale fiscale midden- standspolitiek zou voorstellen. Dat wenste de Kamer trouwens ook niet. Toch deed dr. v. d. Berge nog enige belangrijke medede lingen. Zo verklaarde hij zich bereid een onderzoek in te stellen naar de achteruit gang van de vermogenspositie der midden standers. Er zal met Minister Zijlstra en staatssecretaris Veldkamp overleg worden gepleegd over de vraag hoe dit het beste kan geschieden. De investeringsaftrek van 3000,za' niet meer worden berekend naar het aanta' firmanten, maar per firma. Dit is ongetwij feld een verbetering. Investeringen van f 3000,zijn belastingvrij. Maar als een firma b.v. bestaat uit twee broers, dan was tot nu toe een investering van 6000. noodzakelijk om voor deze regeling in aan merking te komen. De twee broers zullen er nu van profiteren bij een investering van 3000.want samen vormen zij een fir ma. Bij overlijden of bij overdracht van een onderneming wordt een bedrag van 55000 van de stille reserves door de belasting dienst onbelast gelaten. Dit heeft men ge daan om het leed enigszins te verzachten. Nu deed staatssecretaris v. d. Berge de toe zegging dat dit bedrag verhoogd zal wor den tot f 75500, Volgens hem moeten de middenstanders niet te veel klagen over de zware belas tingen. Deze zijn noodzakelijk om ons eco nomisch leven gezond te maken en wie zullen daarvan meer profiteren dan juist onze middenstanders Dat de belastingdruk zwaar is, kon hij niet ontkennen. En dat heeft de millioenennota, die deze week is verschenen, evenmin gedaan. Er is een al gemene belastingverlaging in het vooruit zicht gesteld. Dus ook ten behoeve van de middenstand, die echter weer door de huur verhoging wordt gedupeerd. Voor velen zal het teleurstellend zijn, dat de belastingver laging nog zo lang op zich laat wachten Het argument van de Regering, dat men de belastingen moet verlagen in tijden van laag-conjunctuur, wanneer het minder goed gaat, is ongetwijfeld juist. Het geld, dat de mensen dan meer in handen zullen krijgen kan de binnenlandse afzet verhogen. Econo misch gezien is dat een schone theorie. Hei vreemde is echter, dat de Regering zegt vermoedelijk 1 Januari 1956 belastingver laging. Het jaar 1956 kan economisch nop wel beter zijn dan de jaren 1955 en 1954 En daarmee valt de theorie weg. Technisch schijnt het mogelijk te zijn, om de belasting verlaging half 1955 in te voeren. Dit zou dan samen kunnen vallen met de huurverho ging. Als de Kamer daar met nadruk op aandringt, lijkt het ons nog lang niet uit gesloten, dat dit ook inderdaad zal gebeu ren. Dit zou van betekenis zijn voor onze middenstanders. De Kamer heeft iets goed te maken, want het was weinig fraai van haar, dat zij staatssecretaris Veldkamp an derhalf uur liet wachten om zijn rede te kunnen uitspreken. Voorzitter Kortenhorst kon n.l. de vergadering niet openen, door dat het vereiste quorum 51 leden niet aanwezig was. Inmiddels is het Parlement begonnen aar een nieuw zittingsjaar. Na het luisterrijke schouwspel, dat Prinsjesdag heet, zijn beidt Kamers weer aan de slag gegaan. Dr agenda van de Eerste Kamer was uitslui tend van huishoudelijke aard. Daarom wa; de meeste belangstelling gericht op dt Tweede Kamer, waar Minister v. d. Kiefi achter de Regeringstafel zat om de Rijks begroting te kunnen aanbieden. Hij is na de bevrijding de eerste Minister van Finan ciën, die een optimistische millioenennota heeft kunnen overhandigen. Zoals de tradi tie wil, prijkte ook nu weer het bekende koffertje met opschrift „de derde Dinsdag in September" op de Regeringstafel. Na een korte redevoering, waarin hij gewaagde van Nederlands herstel, bood hij de Rijksbegro ting, bijeen gehouden door een oranjelint, aan voorzitter Kortenhorst aan. Dr. Kortenhorst wist op dit moment nog niet of hij weer herkozen zou worden. Na tuurlijk vermoedde iedereen dit. Uit de stemmenuitslag bleek dat zijn populariteit groeiende is. Op de voordracht voor eerste voorzitter werd hij geplaatst met 76 vah de 81 stemmen, waarvan er vijf blanco waren. Op de voordracht voor eerste ondervoorzit ter kwam de heer Van Sleen (arb.) te staan, die zijn partijgenoot Schilthuis als zodanig gaat vervangen. Deze is door zijn zwakke gezondheid niet meer in staat dit ambt nog langer waar te nemen. Nummer drie werd weer ds a.r. Prof. Gerbrandy. De Kamer maakt slechts een voordracht op. De Koningin benoemt n.l. de eerste voorzitter en de twee ondervoorzitters, maar het is gewoonte, dat zij zich houdt aan de wen sen der Kamer, zoals die in de stemming tot uiting komen. Op deze eerste dag in dit nieuwe parle mentaire jaar werd de Kamer nog even herinnerd aan een pijnlijk verlies. In plaats van de heer Vorrink (arb.) werd de heer Vermooten als lid der Kamer beëdigd. De heer Vorrink, een ridderlijk strijder in de parlementaire arena, is door langdurige ziekte genoodzaakt al zijn functies neer te leggen. (Nadruk verboden). Het debat over de middenstandsnota is verleden week geëindigd op een wijze, die voor de hand lag. Slechts de communisten hebben één motie ingediend, zij werd echter afgestemd. De andere fracties hebben zich van voorstellen onthouden, wel begrijpend, dat deze toch slechts een algemeen karakter zouden dragen. De middenstanders hebben niets aan algemeenheden, er moeten zaken worden gedaan. Minister Zijlstra en staatssecretaris Veld kamp hebben van dit debat ongetwijfeld het nodige opgestoken. Daar het middenstandsbeleid, zo zeide de staatssecretaris, onlosmakelijk verbonden is aan het economische beleid, zal er geen beschermende middenstandspolitiek worden gevoerd. Het economisch beleid heeft de economische expansie tot doel en daarvan kan de middenstand profiteren. Dit was op voorstel van het dag. bestuur de heer sr~ De voltallige St. Annalandse gemeente raad kwam Woensdag 22 September in openbare vergadering bijeen, welke verga dering door burgemeester van den Bos met ambtsgebed werd geopend. Na vaststelling der notulen worden de ingekomen stukken behandeld. Eerst twee subsidie-aanvragen, nl. van de dienst voor geestelijke volksgezondheid in de provincie Zeeland, waarin om een subsidie van 3 cent per inwoner wordt ver zocht en de Commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland een subsidie van 0.20 per consult op het consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters. Op voorstel van B. en W. wordt op beide verzoeken afwijzend beschikt. Voor kennisgeving worden aangenomen de rapporten van het verificatiebureau van kasopname, goedgekeurde begrotingswijzi gingen, overname herbouwplicht ten behoe ve van de bouw ener ambtswoning voor de burgemeester werd eveneens goedgekeurd door Ged. Staten. Herzien is de bezoldiging van de Ge meente-ontvanger. Op zijn verzoek krijgt dhr. A. M. den Haan ontheffing hondenbelasting voor een half jaar, toegepast volgens artikel 9 der betreffende verordening. Tegen de Salaris herziening van gemeentepersoneel heeft de Minister een enkel bezwaar ingebracht, on danks het feit dat Ged. Staten de voorge stelde normen wel juist acht. Men zal ech ter voorshands aan de bezwaren van de Minister tegemoet komen. Herbenoemd worden de leden van de woonruimteadviescommissie, bestaande uit de raadsleden, waarbij thans ook dhr. Dorst wordt opgenomen. Waar tot op heden dit college in feite een voorzitter miste, werd A. C. Geluk als zodanig benoemd, waarmee dit raadslid accoord ging. Vastgesteld wordt een verordening be treffende de organisatie en het beheer van de brandweer in deze gemeente. Het daar toe gemaakt concept volgt in hoofdzaak een model-verordening. Een volgend punt is een voorstel van het dag. bestuur om het presentiegeld der raads leden van 5,op 7,50 te brengen zulks met ingang van 1955. Dhr. Stols vindt gezien de loonsverhoging en loonderving die er kan zijn, dat het wel vanaf 1 Januari 1954 aangevraagd zou moeten worden. De andere leden kunnen zich daarmee vereni gen. Mej. C. T. M. de Rooij te Breda, tijdelijk onderwijzeres aan de openb. lag. school al hier wordt met algemene stemmen in vaste dienst benoemd met ingang van 1 Oct. 1954. Geen bezwaar is er ook tegen beschik baarstelling van het bedrag per leerling voor het openbaar lager onderwijs. De be groting 1955 wijst aan voor instandhouding schoolgebouw 1000,voor aanschaffing leermiddelen wegens slijtage 1239,voor verlichting, verwarming en schoonhouden 1400,voor de bibliotheek 50,voor administratiekosten 51,totaal 3740,—. Het gemiddeld aantal leerlingen was 102, alzo 36,67 per leerling. Voor de bijzondere school wordt dat f 26,86, omdat hier in standhouding gebouw buiten valt. Gewijzigd wordt ook de verordening van het wezen-armbestuur, inhoudende dat het ook mogelijk is aan andere personen dan wezen toestemming te verlenen tot huisves ting in het weeshuis. In de practijk was dit reeds het geval, maar in de verordening was dit nog niet opgenomen. De begroting 1955 werd op advies van de commissie van onderzoek voorlopig vast gesteld voor wat de gewone dienst betreft op 211.931,15 in ontvang en uitgaaf met een onvoorziene post van 6140,23 en de kapitaaldienst in uitgaaf op ƒ217.795,17, ontvangsten 208.700,55 met dus een na delig saldo van 9094,63. VERWEZELIJKING UITBREIDINGSPLAN Over 40 belanghebbenden in de Curee- 'anden waarvan gebouwde of ongebouwde eigendommen nodig zijn voor verwezenlij king van het uitbreidingsplan is rapport uit gebracht. Met de door de commissie voor onteige- lingsvergoedigen bepaalde schadeloosstel ling en gemaakte bepalingen hebben van deze 40 betrokkenen zich 33 accoord ver klaard. De voorzitter leest de namen van degenen met wie overeenstemming is be reikt en van hen waarmee het overleg nog gaande is. Hij vindt dat het erg is meege vallen, dat betrokkenen in deze hun mede werking hebben verleend, al is het begrij pelijk dat men dit slechts noodgedwongen deed. Dit betekent evenwel dat thans voor een totaal bedrag van 90.920,aan scha deloosstelling ten gunste van belanghebben den kan worden uitgekeerd en 565,aan eigenaren niet gebruikers. Bij instemming van de nog resterende 7 komt er nog een bedrag bij, zodat dit hele overname geval niet ver van de ton afblijft. De voorzitter :egt dat zoveel mogelijk rekening is gehou den met de belangen van de mensen zover dat in het kader van deze verwezenlijking nderdaad kon. Wanneer iemand die geheel ronder tuintje kwam te zitten met medewer king van een buurman elders nog iets kon krijgen, dan gaven we daaraan vanzelfspre kend onze volle medewerking. Dit bracht dikwijls veel en omslachtig werk mee, wat echter met liefde werd gedaan, omdat ook wij overtuigd waren van de moeilijkheden die er voor sommigen uit voortvloeien. Dhr. Stols vraagt of dhr. Iz. Overbeeke helemaal geen grond meer overhoudt achter zijn woning. Zijn gebouwtje zou dan erg in waarde dalen en hij zou geheel geïsoleerd komen te zitten. Wanneer de mogelijkheid bestaat hem zijn opbergruimte te laten, dan zou hij dat zeer toejuichen. Hij weet zelf niet of dat inderdaad wel mogelijk is, nadat hij het gisteren daar heeft bekeken, maar wilde toch wel graag deze vraag voorleg gen. Het is nog gemakkelijker voor dege nen die hun hele huis kwijt raken, omdat die tenslotte elders een nieuwe woning met tuintje krijgen, maar bij dit geval was het nog veel beroerder. De voorzitter zegt dat het geval Over beeke inderdaad ernstig is bekeken. En hoe wel de mogelijkheid daartoe nog niet is uit gewerkt is men toch voornemens dhr. Over beeke zijn bergplaats, enz. te laten behou den, zover dat kan. Dhr. Stols zegt dat hij even verstomd heeft gestaan, toen hij daar gisterenavond in de Cureelanden kwam van de bedrijvig heid die er heerste. Het leek wel evacuatie. Tot in de donker en ondanks de regen was men bezig de aardbeiplanten uit te halen, de boompjes en alles wat daar in de tuin tjes staat. Het leek wel of alles als verlo ren beschouwd moest worden, wanneer dat niet op staande voet plaats vond. Zijn de mensen toch wel tijdig op de hoogte ge bracht Ten tweede vraagt dhr. Stols of van Dijke de heining die Iz. Overbeeke heeft gezet nu maar kan afbreken. De voorzitter antwoordt hierop, dat voor zover het de waarschuwing betreft dit wel tijdig is gedaan. Het is nl. zo dat deze grond met wat daarop staat, voor zover het dus in dat uitbreidingsplangedeelte voor komt, in verkoop is overhanden in handen van de gemeente. Dus met alles wat hierop organisch en mechanisch voorkomt. Nu kan hij wel ter geruststelling zeggen, dat de mensen daar gerust de aardbeiplanten en het geboomte in hun tuintje dus mo gen weghalen, al is dit in feite ook begre pen in de vergoeding. Daar doet de ge meente tenslotte ook niets mee. Maar met de afrastering is dat toch wel anders. Ook dat is begrepen in de schadeloosstelling die wordt uitgekeerd. Waarmee ook gelijk de tweede vraag betreffende de heining van Iz. Overbeeke is beantwoord. De gemeente namelijk zal zelf voor de nieuwe afraste ring zorgen, maar de oude is dan ook van de gemeente. De voorzitter deelt over dit chapiter dan nog verder mee, dat de klinkers voor de straat elke dag verwacht worden, evenals het zand. Dhr. Stols vindt het schitterend, dat er eerst een straat gelegd wordt en dan pas gebouwd, ander is de rommel geweldig. De voorzitter wil er dan nog wel even op wijzen, dat deze straat niet direct defi nitief aangebracht kan worden. De klinkers zullen er maar worden ingelegd, terwijl na goedkeuring van het nieuwe rioleringsplan daar het eerst wordt begonnen met riolering en dan pas de bestrating kan volgen. Voor lopig wordt dus een rijbaan gemaakt aan de Nieuwstraat bij Van Dijke tot bij weth. Moerland, zodat men de Cureelanden bij Quist kan uitkomen. De toegang is nu wel niet breed, maar we moeten nu eenmaal wat averechts werken, omdat we gezien de wo ningnood moeilijk woningen kunnen gaan afbreken zolang er nog geen andere staan. We moeten daarom roeien met de riemen die we hebben. Weth. Moerland wil er hier nu wel eens op wijzen, dat de mensen net denken of hij dat plan heeft opgemaakt. Maar zo is het niet. Hij is daar ook slechts belast met toe zicht op de uitvoering van een plan dat

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 1