WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT COMMENTAAR Raadsvergadering te STAVENNISSE Raadsverslag SCHERPENISSE Met stemming liep het niet vlot De schoolbouw kwestie met een noodlokaal weer in het geding 10c Jaargang No. 43 10 September 1954 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 4- incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden ƒ1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn ZUIVELPROBLEMEN IN NEDERLAND We hebben teveel boter, die we met verlies van de hand doen De regering wil niets weten van een ver hoging van het vetgehalte van de con- sumptiemelk. Dat is vorige week al bekend geworden. Ook is bekend, dat de Stichting voor de Landbouw aangedrongen had op de verhoging van het vetpercentage in de melk. Thans na de afwijzing door de be trokken minister heeft de Stichting van de Landbouw haar motieven gepubliceerd, waarop zij zich uitsprak voor verhoging van het vetgehalte van de consumptiemelk. Deze motieven zijn de volgende. 1. Het vetgehalte van 234%, een over blijfsel van de vetschaarse tijden en van een periode, kort na de oorlog, heeft thans geen enkel redelijk motief meer. Integendeel; er zijn thans alle voorwaarden aanwezig om het vetgehalte te verhogen. 2. De vermindering van het vetgehalte der melk doet schade aan de waardering van het publiek voor de consumptiemelk, hetgeen het verbruik niet bevorderd. 3. Bij de gestegen welvaart past geen kunstmatig verarmde melk. In geen enkel ander Westeuropees land wordt consump tiemelk verkocht met minder dan 3% vet. 4. De standaardisatie op 2J4% vet leidt tot een extra boterproductie van ongeveer 20.000 ton per jaar, waarvan een aanzien lijk deel slechts met verlies kan worden verkocht. 5. Dit verhoogde aanbod van Neder landse boter veroorzaakt nodeloze spannin gen op de internationale botermarkt en wel licht nog meer een onwelwillende stemming ten opzichte van de Nederlandse boter- export. Het Hoofdbestuur van de Stichting voor noemd heeft besloten het gehele vraagstuk van het consumptiemelkbeleid en de con- sumptiemelk-voorziening ter bestudering voor te leggen aan verschillende deskundi ge commissies binnen de Stichting voor de Landbouw, mede om na te gaan, welke invloed dit vraagstuk heeft op het loon- en prijspeil. HET VRAAGSTUK DER LONEN EN PRIJZEN Volgend jaar ook huren weer op de helling Hoewel men nog geen drie weken gele den van de zijde der werkgeversorganisaties met nadruk de aandacht vestigde op het feit dat onder de gegeven omstandigheden van 'n nieuwe loonronde geen sprake zou zijn, blijkt nu nog geen maand daarna dat het wel zo goed als vast staat, dat binnen zeer afzienbare tijd de zoveelste loonronde na de oorlog van regeringswege zal worden goedgekeurd. Het bovenstaande in aanmerking nemen de, moeten we aannemen, dat er in die drie weken dingen gebeurd zijn, die veroorzaakt hebben, dat het standpunt van de werkge vers ten deze geheel gewijzigd is. Althans... bij de organisaties van de werkgevers. Wat is namelijk het geval De Sociaal Econo mische Raad, waarin zowel werkgevers als werknemers zitting hebben, is van oordeel, dat de huidige economische situatie voor de regering aanleiding mag zijn om zich tegen een nieuwe loonronde niet te verzetten. Als percentage is voorhands weer 5 genoemd. Maar officieel is nog geen enkel cijfer de finitief vastgesteld. Dus in dit opzicht die nen we voorzichtig te zijn. Er zijn verschillende factoren zo zegt men in Den Haag die pleiten voor een loonsverhoging. In de eerste plaats het feit, dat het algemene indexcijfer sedert 1 Januari j.l. gestegen is met ca. 8 Daardoor is de loonverhoging van 5% van 1 Jan. j.l. niet alleen geheel te niet gegaan, doch de positie van de werknemer is in dit opzicht dus achteruit gegaan. Dit is natuurlijk geen nieuws Ieder mens, die enigszins rekenen kan, kon reeds vóór 1 Jan. j.l. op zijn vingers natellen, dat de prijzen de verhoogde lonen zouden gaan achterhalen en zelfs overtroeven. En een nieuwe loonronde zal opnieuw ten gevolge hebben, dat de prijzen gaan stijgen. Want uit zeer goed ingelichte bron weten we b.v., dat er bij de Nederlandse Spoorwegen en een aantal dochterondernemingen tariefsver hogingen in studie (voorbereiding) zijn, wanneer een nieuwe loonronde in ons land zou worden doorgevoerd. Ook de prijs van het algemene voedingspakket zal moeten stijgen, wanneer de lonen weer verhoogd worden. De situatie van tal van werkgevers is dusdanig, dat zij onmogelijk hogere lonen zullen kunnen uitbetalen, zonder deze in de prijzen door te berekenen. Alle verzekerin gen over verhoogd welvaartspeil onder de werkgevers ten spijt. Een ander factor van belang is de Bene lux, die een dezer dagen 10 jaar bestond. Tussen de drie deelnemers. België, Luxem burg en Nederland, bestaat al sedert het be gin van de Benelux-overeenkomst een con troverse vanwege de lage lonen (en prij zen) in ons land. Momenteel bedraagt het verschil nog ongeveer 1517%. Ons land betaalt dus ca. 15% lagere lonen en in ons land zijn de prijzen ook ca 15% lager dan in de beide andere genoemde landen. Bel gië heeft al meerdere malen er op aange drongen, dat de lonen in ons land dusdanig verhoogd zullen worden, dat ze op een on geveer gelijk niveau komen te liggen als in de andere landen het geval is. Daardoor zullen de concurrentie-mogelijkheden voor alle drie landen vrijwel gelijk worden. Doch dit zal betekenen, dat Nederland tal van or ders in het buitenland, niet alleen in Bel gië, maar ook in andere landen, zal kwijt raken, omdat de fabrikanten^niet meer zul len kunnen concurreren vanwege het feit, dat ze door de verhoogde lonen ook hogere kostprijzen voor hun producten moeten vra gen. NIEUWE LOONRONDE t NOG HOGERE PRIJZEN Het staat wel vast, dat als gevolg van een eventueel komende nieuwe loonronde, de prijzen van levensmiddelen en gebruiks artikelen eveneens opnieuw zullen stijgen. Immers, een loonsverhoging van 5% komt de werkgever in werkelijkheid te staan op ca. 89% (door de verhoogde lonen stij gen ook de sociale lasten). Zou deze loons verhoging mede brengen, dat de prestaties der werknemers vergroot werden, dan zou een verhoging van de kostprijs van het pro duct niet nodig zijn, want in zo'n geval verdienen de werknemers zelf hun hoger loon. Doch na 1 Jan. vond ook geen ver hoging van de prestatie plaats, zodat het wel uitgesloten moet worden geacht, dat het ditmaal wel het geval zijn zal. De ver hoogde lasten (lonen en sociale lasten) ko men dus geheel te rusten op het bedrijf. Het ligt dus voor de hand, dat de productiekos ten met 1045% gaan stijgen. Met de tus senhandel mee (groothandelaar, grossier, agentschap e.d.) moet men rekening houden met een algemene prijsverhoging van 12—20%. HET VICIEUZE CIRCELTJE Wat zal derhalve het gevolg zijn voor de werknemer, die op een zeker tijdstip 5% meer in zijn loonzakje vindt? Dat hij gedurende de eerste weken meer zal kun nen kopen, daarna enkele weken even veel als vóór de loonsverhoging en daarna (dus na ongeveer drie tot vijf maanden) 5/10% minder. Hij gaat dus na iedere loonsverho ging niet vooruit maar achteruit. Het is de vicieuze cirkel, die door blijft draaien, doch juist de verkeerde kant op. De enige oplossing, om uit de impasse te komen, is een loonsverlaging. Een verlaging van 5% op de lonen, zal ten gevolge hebben, dat de prijzen 812% gaan dalen. De voordelen daarvan zijn, in de eerste plaats, dat de werknemer na verloop van enige maanden méér voor zijn geld zal kunnen kopen wat belangrijk is en bovendien, dat Ne derland met zijn producten beter op de we reldmarkt zal kunnen concurreren, als ge volg van het feit, dat de kostprijs aanmer kelijk daalt. En dit is voor onze economie veel belangrijker. Intussen staat het ook wel vast, dat in het komende jaar de huren opnieuw ver hoogd zullen worden. Hieraan zal weer verlaging van een aantal belastingen wor den gekoppeld. Percentages zijn echter nog niet genoemd. Gisteren zijn er door de Stavenisse ge meenteraad 20 agenda-punten verwerkt. Het verslag hiervan is te omvangrijk om nog in dit nummer op te nemen. Daarom volstaan we er mee de punten, die behandeld zijn te noemen, waaraan er nog enkele werden toegevoegd en waarbij verschillende dis- cussie's zijn ontstaan. Zodra de nodige gegevens binnen zijn, zullen de 46 voor verkoop in aanmerking komende gemeente woningen van de hand worden gedaan tegen een eveneens nader vast te stellen kost- en grondprijs. Het besluit zal ter kennis worden gebracht van de Minister van Wederopbouw. Aan de heer Gideonse wordt eervol ontslag verleend als hoofd van de o.l.school wegens zijn vertrek naar Wolphaartsdijk. DAT KOST WAT Na het gereedkomen van de nieuwe riolering zal het rioolwater tijdelijk moeten worden afgevoerd via de poldersloot onder de Molendijk. Aangezien het rioolwater dan ook faecaliën bevat is het begrijpelijk, dat het onverantwoord zou zijn de afvoer via het polderland gedurende lange tijd te ge dogen. Dit zou een ernstig gevaar voor de veestapel en dus ook voor de bevolking kunnen gaan vormen. Daarom is reeds bij de aanvang gesproken over de bouw van een rioolzuiveringsinrichting, zij het in een voudige vorm. De bevoegde instanties ad viseren om reeds thans maatregelen te tref fen voor de bouw van een dergelijk instal latie, waarvan de bouwkosten worden be groot op 72.000,en de jaarlijkse kosten, inclusief afschrijving op 7200. De kosten voor het te vervaardigen plan bedragen circa 500.Voorgesteld werd machtiging tot deze bouw te geven, be houdens goedkeuring van het Provinciaal bestuur. Deze inrichting moet ten minste 100 meter van de dichtsbijzijnde bebouwing komen, waarom men het perceel weiland achter de gemeentelijke mestvaalt hiervoor wil be stemmen, daar waar de havendijk een hoek maakt. EN NIEUWE STRAATVERLICHTING Van de P.Z.E.M. is een plan voor nieuwe straatverlichting ontvangen. Dit plan zal in de volgende vergadering worden uitge werkt. De tegenwoordige verlichting is onr voldoende wat voornamelijk komt omdat de lichtpunthoogte van 4J4 meter met een af stand van 50100 meter te groot is. Boven dien zijn de lichtmasten merendeels voorzien van gloeilampen van 40, waardoor een laag verlichtingsniveau wordt bereikt. Blijkens het advies van de P.Z.E.M. is het, wil men tot een goede openbare ver lichting komen, gewenst het volgende tot stand te brengen: a. de toegangsweg naar en door de be bouwde kom als verbindingsader St. Maartensdijk Stavenisse St. An naland, c.q. de Poststraat, Julianastrt, Bostraat, Voorstraat en Stoofstr. uit te voeren in H.P.L.licht (80 W. met lichtpunthoogte van 6 m. b. de overige straten op een enkel kruis punt na, uit te voeren in gloeilampen van 100 W. c. voor de haven natriumverlichting aan brengen (lang zichtbaar bij mist), geen verblinding Lichtmasten op een afstand van 35 a 40 meter. Met deze verbetering en vernieuwing zou 23.600,gemoeid zijn. Dat zal niet gaan zonder financiële steun van het Rijk. Voorgesteld wordt dit nader uit te werken bij de nodige instanties maar in principe tot deze aanleg en uitvoering te besluiten. BOUWRIJP MAKEN Voor de bouw van 5 woningen, het be drijfspand voor metselaar Lemson en de brandweergarage moet bouwgrond rijp ge maakt worden. Een groot gedeelte van het hiervoor bestemde terrein (de toekomstige Prins Bernhardstraat) moet met zand wor den geëgaliseerd. Voorgesteld wordt tot het bouwrijp maken over te gaan. Vorenstaande is dus een summiere om schrijving van de gedane voorstellen in de gisteren gehouden raadsvergadering. Hoe deze voorstellen werden ontvangen en welk commentaar hierop werd geleverd hopen we in het volgend nummer weer te geven. (Van een medewerker) Dinsdag 7 September kwam de Scherpe- nisse raad in openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester Bouwense. Alle leden waren present. Er was een schrij ven van het Bureau van Uitvoering van de herverkaveling, waarbij de raad wordt uit genodigd een voorlichtingsavond bij te wonen op Maandag 13 September om half acht te St. Maartensdijk. Van de Stichting Schooltandverzorging was het bericht in gekomen, dat er een tekort is van 481,51. Dit tekort dient door alle gemeenten te wor den gedragen. De Scherpenisse raad zal er zich ook bij neerleggen. De Stichting Kraamverzorging Zeeland te Goes heeft ook al bijdragen nodig. Zij vraagt indien er ter plaatse wordt gewerkt een vergoeding van 25 cent per dag. Ook dat wil de raad nog wel voteren. Goedgekeurd is de 5 verhoging voor de gemeente-ontvanger. Dhr. IJzerman vraagt of de gemeentewerkman en bode dit ook krijgen, waarop de voorzitter bevesti gend antwoord. Hij brengt nu ook maar gelijk ter sprake het voorstel om de presentiegelden voor de raadsleden van' 5.op 7.50 per zitting te brengen, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. En hierop is evenmin iets tegen. De Bijz. school vraagt om een noodlokaal, daar de thans gebruikte ruimte in de con sistoriekamer der Geref. Gem. niet voldoet, onhygiënisch en te klein is. Volgens de Inspecteur moet hierin verandering komen. De voorzitter zegt dat hierop wel een toe lichting nodig is. B. en W. trachten een oplossing te vinden. Eerst was er geen geld voor scholenbouf begroting 1954, wanneer nu de begroting 1955 door Binnenlandse Zaken is bekeken kunnen wij gaan bouwen. Middelburg vraagt wanneer er wordt aan besteed. De Inspecteur wil dat het binnen 4 weken aanbestedingsklaar zal zijn. Per 1 September 1955 zou dan de nieuwe school in gebruik genomen kunnen worden. De meerderheid van B. en W. wil dan ook liever wachten voor die tijd nog een nood lokaal aan te kopen of in te richten. Dit zou circa 12.000,kosten, terwijl het toch nog wel een maand of drie zou aanlopen, eer het in gebruik kan worden genomen. Wij zullen al het mogelijke doen de bouw te bespoedigen. Mogelijk kan wel een lokaal eerst klaar gemaakt worden voor het gehele gebouw wordt opgeleverd. Wethouder v. d. Jagt zegt dat de Hoofd inspecteur heeft gezegd, dat er een andere voorziening moet komen. In de consistorie zitten er nu 27 kinderen en er mogen er maximaal niet meer dan 14 zitten. De Inspecteur noemde als mogelijkheid een lo kaal van dhr. Bijl, een bovenzaal van het café. Maar dat gaat niet. Wethouder v. d. Jagt is er voor, dat er in deze zo goedkoop mogelijk wordt geholpen. Het kan met de helft minder dan 12.000,als de Inspec teur het wil toestaan. De voorzitter zou ook wel een noodlokaal willen kopen, wan neer men in deze zelfstandig kon optreden, maar het behoeft alles goedkeuring. Dhr. Bijnagte heeft al zitten peinzen over een grote woning, maar die is er ook niet te vinden, althans geen leegstaande. Zelf heeft hij een loods, die in Maart a.s. betrokken zou kunnen worden. Dhr. de Goffau vraagt of het noodlokaal niet overgedaan kan worden, nadat de nieuwe school er staat, aan het Groene Kruis. De voorzitter kan niet aannemen, dat het Groene Kruisbestuur hiervoor zal voelen. Dhr. de Goffau vindt dat de school er al lang had moeten staan. De voorzitter wijst er op, dat er in het eerst geen bouwvolume was. De heer de Goffau kan niet begrijpen, waarom het op andere plaatsen wel kan en hier niet. De voorzitter antwoordt, dat de gemeente er dan zelf voor opdraait. Nu is er een bijzondere uitkering gekomen. Dhr. IJzerman wil ook maar op de nieuwe school wachten. Wordt het van hogerhand opgelegd, dat er nog een nood voorziening getroffen moet worden, dan zien we weer. De voorzitter wijst er nog op, hoe het bestuur meent, dat men voor 5000, klaar is, maar de Centrale Dienst noemt een bedrag van 15.000,Tenslotte heb ben we een aanbieding van 12.000, Weth. Kleppe oppert nog de mogelijkheid of het niet te onderzoeken is hierop goed keuring te krijgen. De voorzitter meent, dat dit wordt afgewezen. Mogelijk dat het schoolbestuur in beroep gaat bij Ged. Sta ten, maar ik heb niet de vrijheid daar nog 12.000,— voor te gaan voteren. Weth. v. d. Jagt onderstreept nog eens, wat de Inspecteur zei, nl. dat er binnen 4 weken verandering moet zijn. Hij is er voor een noodlokaal te bouwen. De voor zitter vindt, dat men hierover nu maar moet stemmen. Tegen inwilliging van het verzoek van het schoolbestuur tot het bou wen van een noodlokaliteit stemmen de heren Kleppe, Kievit en IJzerman. Voor zijn de heren v. d. Jagt, Bijnagte en De Goffau, terwijl dhr. Hartog zich van stemming wenst te onthouden. De voorzitter vindt dat dit stemmings- besluit moet worden ingetrokken, aangezien niet gestemd is over het voorstel van B. en W. De raad kan hiermee accoord gaan. Vervolgens wordt over het B. en W. voor stel gestemd, nl. om geen noodlokaliteit te bouwen (meerderheidsvoorstel B. en W.) Wethouder v. d. Jagt en dhr. de Goffau stemmen hier tegen. De andere 5 leden zijn voor. Inspecteur Wolff stuurde bericht, dat de gevraagde huurprijs door de Geref. Gem. voor gebruik consistorie ad 10.per week niet te hoog is. De raadsleden vinden het dan ook goed. Dhr. J. J. de Witte wil de erfpacht af kopen voor 50.Dhr. IJzerman stelt voor 25 x de erfpacht, maar de overige leden en daarbij kan dhr. IJzerman zich neerleggen, vinden 50.goed. SUBSIDIE VOOR „EENDRACHT" De muziekvereniging vraagt om de sub sidie ad 100.dat ze nu ontvangt, te willen verhogen. De meerderheid van B. en W. wil 't op 150.brengen. Dhr. IJzer man zag er liever 200.van gemaakt daar de vereniging grote kosten heeft. Nie mand der raadsleden steunt dit voorstel. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht levert de volgende uitslag. Voor de heren Kleppe, Kievit, Hartog en IJzer man. Tegen weth. v. d. Jagt, Bijnagte en De Goffau. De muziekvereniging wil ook nog graag een ander repetitielokaal, daar ze het huidige moet ontruimen. Weth. Kleppe zegt dat besproken is voor lopig een leslokaal van de o.l.s. te geven. BENOEMING HOOFD SCHOOL Er is maar een sollictant, nl. de heer Versteijnen. De inlichtingen ook van de Inspecteur, zijn gunstig. Men zal tot stem ming overgaan. De voorzitter vraagt alleen de naam Versteijnen of anders niets op het briefje te zetten. De uitslag is 3 briefjes met de naam „Versteijnen", 3 blanco's en 1 briefje met het woordje „voor". De voor zitter vraagt of men dit laatste nu als een geldige stem moet beschouwen. Weth. v. d. Jagt vindt dat opnieuw gestemd moet wor den. Hiertoe wordt besloten. Dan komt er 4 maal „Verstijnen" uit de bus en 3 x blanco. Herkozen worden de zittende leden van de Woonruimtecommissie. RONDVRAAG De heer Hartog heeft vorige maal de aandacht al gevestigd op het gras aan de zeedijk, dat nodig gemaaid dient te worden. Aan de binnenkant is dit nog niet gebeurd. De voorzitter zal het laten uitvoeren. Dhr. Bijnagte komt terug op de ligging van het sportterrein. Nu heeft de voorzitter in de vorige vergadering wel gezegd, dat de leden daar niets mee te maken hebben, omdat het uitbreidingsplan is goedgekeurd, maar spreker heeft het tegendeel horen beweren. De voorzitter herhaalt wat hij ook vorige maal heeft gezegd, nl. dat het in het door de raad (in 1947) goedgekeurd uitbreidingsplan staat. Dhr. Hartog vraagt wanneer de verho ging presentiegeld voor de raadsleden in gaat. De voorzitter meent van 1 Januari '54. Dhr. IJzerman vraagt of het college van B. en W. beslist of woningen verbeterd moeten worden. De voorzitter antwoordt, dat hij weder opbouw in deze adviseert. Dhr. IJzerman zegt te spreken over de woning van dhr. C. IJzerman. De voorzitter merkt op, dat men deze man terwille is geweest en hem vergunning tot verbetering geven, maar dat die ver gunning niet is goedgekeurd. Het is nu met de opzichter besproken. Dhr. IJzerman meent, dat wel eens met 2 maten wordt gemeten. De voorzitter vindt dat men dit moet be wijzen. Weth. v. d. Jagt onderstreept, dat de Centrale Dienst voornoemde vergunning heeft afgewezen. De voorzitter voegt hieraan toe, dat B. en W. wel vergunning kunnen geven, maar als de Centrale Dienst het afwijst, is er weinig aan te doen. De heer IJzerman wil ook de hagen op nieuw beplanten bij de gemeentewoningen, oude grond uithalen en nieuwe er in. De voorzitter voelt daarvoor ook. Dhr. IJzerman wil ook het achterste ge deelte van de begraafplaats opknappen. Ook dat zal worden bekeken. Daarna sluiting. HERVERKAVELINGSCOMMISSIE ZEELAND Stagnatie in de wegaanleg Scherpenissepolder In de Scherpenissepolder is onverhoopt de uitvoering van de wegen vertraagd. Het Bureau van Uitvoering Tholen deelt mee, dat deze tegenslag een gevolg is van het stopzetten van de aanvoer van hoog ovenslakken. Deze slakken worden ingevoerd uit Duitsland, waar tengevolge van de over stromingen het verkeer belemmerd wordt. Klachten van boeren die niet op hun land kunnen komen zijn dus gegrond; al het mogelijke zal worden gedaan de aanleg van wegen en dammen weer snel op gang te brengen. Uitzetten van wegen en waterlopen in de Poortvlietsepolder. Binnenkort zal met de aanleg van wegen en waterlopen in de Poortvlietsepolder be gonnen worden. Het Bureau van Uitvoering wijst er de belanghebbenden nog eens op dat de piketten met rode kop een nieuwe weg aanduiden en die met blauwe kop een te graven watergang. De breedte van de diverse wegen en waterlopen loopt echter nogal uiteen. Men kan zich voor nadere inlichtingen het best wenden tot de uitvoerders van de Ned. Heide Mij. Het inplanten van boomgaarden. Het komt nog steeds voor dat men niet op de hoogte blijkt te zijn van de regeling die getroffen is voor de herinplant of nieuwe aanleg van boomgaarden in de her- verkavelingsgebieden. Vooral in de Zak van Zuid-Beveland en op Tholen komt deze vraag naar voren. Wij wijzen er daarom nogmaals op dat voor boomgaarden die herplant zijn zonder overleg met het Bureau van Uitvoering geen enkele vergoeding kan worden ge geven als de herverkavelingswerkzaam heden schade toebrengen aan de boom gaard. Iedere grondgebruiker in de herverkave- lingsgebieden die nieuwe bomen wil inste ken wordt dus in zijn eigen belang aan geraden contact op te nemen met het Bureau van Uitvoering. Dit geldt dus voor hen die geheel ver loren gegane boomgaarden willen herplan ten, doch ook voor degenen die hun boom gaard willen uitbreiden of verjongen. In de meeste gevallen zal men door overleg een oplossing voor dit probleem vinden. Het kan echter voorkomen dat in gebieden waar omtrent de voorlopige toedeling en de uiteindelijke ligging van wegen e.d. nog niets bekend is, een beslissing omtrent nieuwe boomgaard enige tijd zal moeten worden aangehouden. Bezoek zitdagen en praatavonden. In Tholen en de polder Waarde komen de eerstvolgende weken tal van werken in uitvoering. De betrokken grondgebruikers in deze gebieden zullen oproepen ontvangen om te verschijnen op zitdagen. Ook zullen praatavonden gehouden wor den. Wij wijzen er nog eens op van hoeveel belang het is om deze bijeenkomsten te bezoeken. In het algemeen zal men hier allerlei inlichtingen kunnen krijgen, die verstrekt worden door de ambtenaren van het Bureau van Uitvoering en de assistenten van de voorlichtingsdienst. Op dergelijke bijeenkomsten zal getracht worden een antwoord te vinden op de vele vragen die de boer heeft. Wie zitdagen en praatavonden verzuimt komt over een paar jaar met problemen waar niemand hem meer uit kan helpen. Daarom: let op wanneer er in Uw streek bijeenkomsten van de herverkaveling ge houden worden en bezoek die De gewassenkeus voor het volgende jaar, plaats en tijdstip van uitvoering van grond werk, mogelijkheden voor bijzondere voor zieningen nodig tengevolge van Herverka- velingswerk (duikers, dammen, enz.), de sanering en de compensatie, al deze zaken kunnen behandeld worden en men zal trachten iedereen te helpen. Tijdelijke ruiling grasland-bouwland. Zoals bekend wordt dit najaar, alsmede in de winter, het volgend voorjaar en de zomer op grote schaal een aanvang gemaakt met het complexwerk in de Scherpenisse polder en in de polders ten Zuiden van de Provinciale weg Tholen-Poortvliet. Als ge volg van deze werkzaamheden zullen ver schillende percelen grasland door egalisatie geschikt gemaakt worden voor bouwland. Reeds lang bestaat de tendenz bij vele grondverbruikers op het eiland Tholen om grasland om te leggen in bouwland indien het grasland zich'daartoe leent. Door betere af- en ontwatering, betere ontsluiting is zulks nu meer mogelijk dan voorheen. Het Bureau van Uitvoering realiseert zich volkomen de moeilijkheden, die men tijdens deze werkzaamheden zal ondervin den. In het bijzonder kan het voor hen, die melkvee houden, buitengewoon moeilijk zijn wanneer percelen grasland worden geëgali seerd. Het Bureau van Uitvoering acht het echter niet wenselijk om tot tijdelijke her- inzaai van genoemde percelen over te gaan, aangezien hiermede vooruit wordt gelopen op het nieuwe plan van toedeling. Dit geldt uiteraard niet voor die percelen, welke na de bewerking grasland blijven. Het Bureau van Uitvoering heeft in samenwerking met de agrarische subcom missie gemeend een beroep te moeten doen op graslandgebruikers in of in de nabijheid van de polders waar de betreffende werken worden uitgevoerd. Zij, die percelen gras land, welke niet worden geëgaliseerd, willen ruilen voor percelen, die omgezet zijn in bouwland, kunnen aldus bijdragen tot een snellere uitvoering van de herverkaveling. Wellicht ten overvloede wordt hier mede gedeeld dat deze ruiling tijdelijk is, omdat het nieuwe plan van toedeling nog niet bekend is. Zij, die bereid zijn tot bovenstaande rui ling over te gaan worden verzocht zich schriftelijk te wenden tot het Bureau van Uitvoering te St. Maartensdijk onder op gave van oppervlakte, sectienummer en letter alsmede de polder, waarin het gras land is gelegen. HERVERKAVELING THOLEN Ten vervolge op een reeds eerder ge publiceerde mededeling betreffende de inzaai van gewassen in de polder Scherpe nisse en in de polders ten Zuiden van de provinciale weg Poortvliet-Tholen moge nog het volgende worden medegedeeld. Scherpenissepolder, Poortvliet Zuid en Klaas van Steelandpolder. Reeds eerder werd aangeraden in deze polders geen wintergewassen te zaaien. In het voorjaar 1955 zal het echter op de meeste plaatsen mogelijk zijn wederom in te zaaien. Men wordt echter geadviseerd op de percelen, waar vele egalisatiewerkzaam heden zijn uitgevoerd, geen of weinig struc- tuurgevoelige gewassen, zoals bonen en erwten enz. te verbouwen. Oud Strijen, Nieuw Strijen en Schakerloo. In deze polders zullen de complexwerken in voorjaar en zomer 1955 worden uitge voerd. Het Bureau van Uitvoering heeft in overleg met de agrarische subcommissie ge meend U te moeten adviseren in deze pol ders geen dure gewassen te verbouwen. Goedkopere gewassen zoals gerst, wester- wolds raaigras enz. genieten de voorkeur. 1500 Gemetenpolder ten Zuidep van de straatweg PoortvlietTholen. Het ligt in de bedoeling niet eerder dan 15 Augustus 1955, dus na de graanoogst met het complexwerk in deze polder te be ginnen. In dit gebied kan dus alles gezaaid worden behalve bieten, late aardappelen, bonen en wijnpeen. Vrouw Belia-, Razernij en Deurloopolder. Het ligt niet in het voornemen om in deze polders voor het najaar 1955 met de complexwerkzaamheden te beginnen, zodat alles kan worden ingezaaid.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 1