WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLQND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Prinses Wilhelmina COMMENTAAR LANDBOUWERS Plaatselijk nieuws Gevolgen van natte zomer geniet welverdiende rust Terugkeer tot zichzelve temidden der natuur mm De afwikkeling van de watersnoodschade in de landbouw Herverkaveling THOLEN in de overstroomd geweest zijnde gebieden op Tholen THOLEN 10e Jaargang No. 41 27 Augustus 1954 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Rustig teruggetrokken temidden van haar volk, dat zij vijftig lange jaren regeerde, hoopt h.k.h. prinses Wilhelmina op 31 Augustus a.s, haar vier en zeventigste verjaardag te vieren. Volgens haar wens wordt deze gedenkwaardige dag in alle rust en kalmte herdacht, passend bij haar leeftijd. In weerwil van het feit, dat de prinses zich in ruste teruggetrokken heeft en eindelijk na zoveel jaren van inspannende arbeid voor land en volk, haar eigen leven kan leiden, treedt zij zo nu en dan nog in de openbaarheid, hiermede bewijzende, dat het leven toch niet ongemerkt aan haar voorbij gaat en zij zich nog wenst te begeven op terreinen, die haar belangstelling hebben. Zo heeft h.k.h. een moeilijke reis gemaakt door de getroffen gebieden na de ramp, die ons land in Februari ver leden jaar trof. Zij legde verscheidene andere bezoeken af en ontving de bezoekers van het P.E.N.-congres, waarvoor zij grote belangstelling koesterde. ROND HET PALEIS HET LOO waar talloze malen duizenden kelen een aubade brachten aan de koningin der Ne derlanden en waar staatslieden uit de ge hele wereld hun opwachting hebben ge maakt, heerst thans een weldadige stilte. Op de grote weiden voor het witte huis vergaart een landman een late grasoogst en langs de lanen, die de parkaanleg ver binden met de grote verkeersweg, be geeft zich slechts een enkele wandelaar. In een vleugel van de vorstelijke wo- ning, die daar zo machtig ligt tussen de hoog oprijzende beuken en wijde gazons, woont prinses Wilhelmina. Zij leeft er teruggetrokken uit de maalstroom van de wereld, waarin zij vijftig jaren lang heeft gestaan; moe van de vele slagen, die deze wereld ook haar heeft toegebracht. Te~ ruggetrokken leeft zij daar, maar zeker niet vergeten door het volk, dat zij met liefde en toewijding heeft geleid en haar spontaan de erenaam heeft gegeven van Moeder des Lands. voet. Zeer velen er van kent zij persoon lijk en haar uitstekend geheugen voor ge zichten doet haar er niet licht een ver geten. Deze mensen hebben overigens ook ont zettend veel aan haar te danken. Voor hen was zij niet alleen vijftig jaar lang koningin, doch bovendien leeft zij als werk geefster belangstellend mee met vele aan gelegenheden van persoonlijke en zakelijke aard. SOCIAAL WERK PRINSES WILHELMINA richt haar aandacht ook sterk op haar persoonlijk godsdienstig leven en gevoelt een krachtige drang het geluk hiervan ook aan anderen deelachtig te doen worden. Het sociale werk in het kader van de kerk waartoe zij behoort, heeft in verband hiermede haar warme belangstelling. En omdat onze vroegere koningin zich thans echt burgeres van haar woonplaats Apel- jp— ■k Éllll® J Een van de onderwerpen, die prinses Wilhelmina graag in haar schil derijen behandelt, is het steeds min of meer sombere landschap Dit is de reproductie van „Schaapskooi in de winter", een schilderij, dat reeds vele jaren geleden op een idyllisch plekje nabij Het Loo werd vervaardigd. Prinses Wilhelmina heeft met haar troonsafstand zich werkelijk geheel uit de staatszaken teruggetrokken. Zij heeft niet gewild, dat haar dochter Juliana het eigen inzicht op sommige terreinen nog zou moe ten richten naar de opvattingen van haar moeder en tegelijk er naar gestreefd zich te kunnen losmaken van de talloze ver plichtingen, die de draagster van de kroon nu eenmaal heeft te vervullen. MET PENSEEL EN VERF OP HET LOO en in de omgeving er van, dat bestaat uit een enorm stuk ongerept gebied, behorende tot de domeinen en par ticuliere bezittingen van h.k.h., die geza menlijke oppervlakte van ongeveer 11.000 ha. beslaan, vindt de rinses de gelegen heid om tot zihzelf te komen. Zij is altijd een liefhebster geweest van de ongerepte natuur. De grote domeingebieden, waar men uren kan rondrijden zonder door vreem de ogen te worden gezien, vormen een prachtig reservaat. Dikwijls trok de prinses er hier met haar schildersezel op uit en zocht een rustig en schilderachtig plekje, om het landschap met penseel en verf op het lin nen vast te leggen. En ontmoette zij er al mensen, dan waren dat meestal bekenden, zoals de dochter van boswachter Kersten of de zoon van boer van Laar; kinderen van het land, waarvan zij de hoge vrouwe is. Met de bewoners van de domeingebie den staat prinses Wilhelmina op goede doorn voelt, ziet de diaconie van deze ge meente zich menigmaal financiëel gesteund in de plannen, welke zij ontwikkelt. Ook haar vroegere onderdanen is zij niet vergeten, hetgeen moge blijken uit de steun welke zij verleent aan instellingen als de stichting 1940-1945 en de hulp, die zij privé schonk aan door de oorlog ge troffen boeren in noord-Limburg en elders. Hun varkenshokken werden na de oorlog weer gevuld met krulstaarten, die recht streeks afkomstig waren van de koninklijke boerderijen. Wij zagen het bij de ramp, hoe de prinses als een der eersten een bezoek bracht aan het getroffen gebied en dat op haar leeftijd. Overal waar nood ge lenigd moet worden, is steun van de prinses aanwezig en dikwijls geeft zij door haar persoonlijke aanwezigheid van haar be langstelling blijk. Zij toont zich in deze een ware Moeder des Lands en het is daarom begrijpelijk, dat geheel het nederlandse volk haar een zeer warm hart toedraagt. Daarom is de 31ste Augustus voor ons gehele land een bij zondere feestdag, want op die dag hebben wij prinses Wilhelmina vier en zeventig jaar in ons midden. Vier en zeventig lange jaren waarin zij vreugde en leed, voor spoed en nood met ons allen gedeeld heeft en ons steeds is voorgegaan in al het goede, dat de mens de wereld en zijn medemensen kan bieden. Dat zij nog vele jaren van haar wel verdiende rust mag kunnen genieten, is de wens van ons allen. Er is de laatste maanden al heel wat ge sproken over het weer. Daar waren de va- cantiegangers, die alle plannen in duigen zagen vallen. Zeer jammer voor hen, die eens een week op een jaar de fabriek of het kantoor, de zaak of de werkplaats kunnen ontvluchten. Jammer, maar niet catastrofaal. Veel erger was het voor de categorie, die zich in de vacantie centra hebben gevestigd en voor wie de vacantietijd hét seizoen voor het bedrijf betekent. Geen wonder, dat er iedere morgen het eerst naar de lucht werd gekeken geen won der, dat ieder uur van de dag bij uitzending van nieuwsberichten de weersverwachting werd gevolgd, geen wonder dat er veel meer op de barometer is getikt dan in een normale zomer. Geen wonder ook vooral, dat onze agra rische streek zich met vele anderen in Ne derland bezorgd gaat maken over de op brengst van de landbouwproducten, inzon derheid de kwaliteit daarvan. Het kan immers niet anders, af het zeer ongunstige weer van de laatste drie maanden moet van invloed zijn op de land- en tuin bouwproducten. Was het niet zo, da we na een schraal voorjaar en een koude voorzomer zo opeens, in anuwelijks een vierweekse periode de vruchten compleet uit de grond zagen schie ten. In hoe korte rijd stond alles er niet prachtig bij. Inzonderheid gold dit wel voor de zoute gronden, die in die periode telkens de gewenste hoeveelheid water kregen. Een prachtige oogst ontwikkelde zich en het scheen dat de opbrengst, zowel van aard appelen, uien als suikerbieten boven alle verwachtingen zou uitkomen. Maar de natte periode hield aan en in de weken dat men nergens meer behoefte aan regen had, werden er vele dagen geteld, dat het in overvloed uit de lucht viel. De gevol gen hiervan zullen doorwerken. Doorwer ken tot in de komende winter en in het a.s. voorjaar. Zo staat het bv vast, dat er volgend jaar zo goed als geen zaaibonen verkrijgbaar zul len zijn. Datgene wat ter markt kwam en zal komen, is voor 99% inferieure kwaliteit, als gevolg van het natte en gure weer. De ne derlandse vlasoogst is nagenoeg mislukt. De oogst van vroege bonen eveneens. Vooral in het oosten des lands liggen uitgestrekte velden met rogge en haver tegen de grond te rotten. De invloed van het slechte weer is het ergste merkbaar in de groentesector. Sinds vele jaren zijn de prijzen niet constant zo hoog geweest. Voeg hierbij nog, dat de af zetmogelijkheden zowel in binnen als bui tenland vrij groot zijn dan ligt het voor de hand, dat de hoge prijzen zullen blijven. Waarbij nog komt, dat de opbrengst per are dit jaar ook veel lager is, waardoor b.v. de inmakerijen practisch niets ontvangen. Zo hebben grote conservenfabrieken tot nu toe vrijwel geen inmaakbonen gehad. Men ver wacht dat in het komende voorjaar ook de blikgroenten zeer schaars zullen worden. De hoop van producent en consument is gevestigd op de late groenten, zoals kool, wortelen, bonen e.d. Wordt het weer in de komende najaarsweken gunstiger, d.w.z. overwegend droog, dan is er voor deze pro ducten nog veel te redden. Dit laatste geldt trouwens wel in het bij zonder voor onze omgeving om wat dichter bij huis te blijven. Want hoe veel te veel we ook hier kregen, het is nog lang niet zo erg als in sommige delen van ons land is geweest. We hebben hier nog droge perio den gekend, die nog veel goed deden, toen het op andere plaatsen constant regende. Dat betekent niet dat er al niet veel getob is geweest. Wanneer, men om maar één voorbeeld te noemen, de arbeiders aan het werk ziet, die in de zilveruienbranche bezig zijn, dan is dat bijna niet met droge ogen te aanschouwen. Het is één bonk gras en mod der. Moeilijk werken en daarbij nog veel minder verdienen dan in meer normale pe rioden. Dan zijn er ook al heel wat „kwade"' aardappelen, dan ziet het er voor de uien- kwaliteit ook lang niet best uit. En toch staat men er hier nog niet het ongunstigst voor. Vooral wat het graan betreft zou er nog veel goed kunnen komen, indien we nu werkelijk eens een koele droge periode kre gen. Aan de zomertarwe bijvoorbeeld is nog maar heel weinig bedorven. Bij al de tegen slag door de regen is het nog een geluk ge weest, dat er geen broeierige warmte is ontstaan, die het nog erger had gemaakt. Daarom, wanneer we de gehele toestand van deze uitzonderlijke natte zomer samen vatten, een zomer die als zodanig nog lang in de herinnering zal blijven, indien, naar we hopen, deze overmaat van nattigheid slechts een uitzondering zal blijken, dan kunnen wij deze typeren als zwaar en moei lijk met zonder twijfel zeer vele schadepos ten maar toch niet geheel hopeloos. Wanneer het, terwijl we dit schrijven en even op de barometer tikken werkelijk deze week eens een begin mocht zijn van een droge periode, dan is er nog veel te redden. Ook voor de suikerbieten, die wel een on gekend loof hebben, maar ongetwijfeld op deze voortgang een laag suikergehalte zou een droge herfst nog veel kunnen goed ma ken en zeker voor de thans nog vast staan de zomertarwe. Dan behoeft het ondanks de enorme moeilijkheden voor boer en arbeider ondanks de schadeposten, die al niet meer te vermijden zijn, toch nog geen algehele mislukking te worden. We hopen van harte dat het daarop niet zal uitdraaien. Meer dan dat kunnen we kan niemand doen. MINISTER CALS KOMT NAAR THOLEN Het ligt in het voornemen van Zijne Ex- celentie de Minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de heer Cals en de staatssecretaris mej. dr A. de Waal om op 9 September a.s. een bezoek te brengen aan Tholen en Zuid-Beveland. De Minister en Staatssecretaris zullen zich op de hoogte stellen en doen voorlichten omtrent het her stel van scholenbouw en ten aanzien van andere problemen op het gebied van onder wijs en cultuur, zoals die uit de Februari- ramp zijn voortgevloeid. Voor de radio heeft de Heer Ir S. Her- weyer in zijn kwaliteit van Directeur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel en kele mededelingen gedaan over de stand van zaken met betrekking tot de uitkering van de schadevergoedingen in het ramp gebied. Bij de totstandkoming van de Wet op de Watersnoodschade, aldus spreker, was al 23 millioen gulden in de vorm van voorschotten aan de betrokkenen uitgekeerd hetgeen ongeveer 16% is van het ge raamde schadevergoedingsbedrag. Sinds Februari is nog eens ruim 30 millioen gulden uitgekeerd, zodat bijna 40% van het totale schadevergoedingsbedrag is verstrekt. Het is vrijwel zeker, dat tussen 1 September van dit jaar en 1 Februari van het volgend jaar de uitkering van het resterende be drag van 90 millioen gulden zal kunnen plaats hebben. In de afgelopen 6 maanden zijn 32.000 van de 73.000 schadeformulieren definitief afgedaan en dus ook betaald. Het moet dan ook ongetwijfeld mogelijk zijn, dat in de komende 6 maanden, de resterende 41.000 schadeformulieren bij de Rampschade-bu- reaux worden vastgesteld en uitbetaald. De normen, waarop de berekeningen worden gebaseerd, zijn uitgezonderd voor de tuinbouw reeds vastgesteld. Op ver zoek van het bedrijfsleven zijn de meeste normen eerst door het Landbouw Econo misch Instituut berekend en daarna door de Rijksdienst voor Landbouwherstel vast gesteld. Het zal duidelijk zijn, dat het be rekenen en vaststellen van de normen en het daarmee gepaard gaande overleg tijd kost. Spreker meende, dat het bedrijfsle ven er gevoel voor behoort te hebben, dat deze vaststelling, waarmee millioenen gul dens zijn gemoeid, met de nodige zorgvul digheid dient te geschieden. De regering heeft bij monde van Minister van de Kieft toegezegd de artikelen van de Wet loyaal te zullen uitvoeren. Ongetwijfeld kan wor den gezegd, dat deze woorden voor de volle honderd procent in toepassing wor den gebracht; nergens is sprake van een schriele opzet en uitvoering. Het landbouwprodüctie-proces en dus ook het hertselproces is een gecompli ceerd geheel, het is niet eenvoudig om voor deze zoute gronden kostprijzen vast te stellen, die precies het gemiddelde aange ven. Bovendien wordt het uiteindelijke re sultaat aanzienlijk beinvloed door de vast stelling van de oogstresultaten. Het be hoeft daarom niet te verwonderen, dat er over de hoogte van de z.g. herstelbewer- kingskosten verschil van mening kan be staan. Spreker was er evenwel van over tuigd, dat de normen, die bijvoorbeeld voor de granen en hakvruchten voor de oogst van 1953, mede in verband met de oogsttaxaties zijn vastgesteld alleszins bevredigend zijn. Voor gerst het hoofdgewas in 1953 gelden bijvoorbeeld de volgende normen. Voor volledig mislukte gerst zal per ha 675.en bij een oogst van 500 kg ƒ600.en tenslotte bij een oogst van 3.000 kg nog 90.worden uitgekeerd. Voor de tussenliggende trappen kan men het bedrag zo ongeveer zelf wel berekenen Ook wat de andere normen voor de gra nen betreft kan men er gerust op zijn, dat deze de werkelijkheid zoveel mogelijk be naderen. 1 Februari 1955 zal het twee jaar ge leden zijn, dat de stormvloed over het zuid-westen kwam. Nog 6 maanden schei den ons van deze datum. Verwacht mag worden, dat op die datum voor het over grote deel van het Rampgebied de toezeg ging van de Regering in elk geval op agrarisch gebied gestand kan worden gedaan, n.l. dat het herstel en dus ook de uitkering van de vergoedingen nagenoeg hun beslag zullen hebben gekregen. De grondgebruikers in de 1500 Gemeten- polder ten Zuiden van de straatweg Tholen- Poortvliet worden er bij deze opgewezen, dat ook zij geadviseerd worden voorlopig te wachten met het uitzaaien van wintergewas sen, en met de aankoop van zaai- of poot- goed van intensieve gewassen. Van de zijde van het Bureau van Uitvoe ring zullen zo spoedig mogelijk nadere richt lijnen volgen. Het Bureau van Uitvoering WERKZAAMHEDEN OP THOLEN De werkzaamheden in het complex Scher- penissepolder zijn vorige week aangevan gen. Vier draglines en enige dumpers zijn al ingezet om het vele werk in deze polder snel uit te voeren. Oude sloten worden ge dempt, nieuwe rechte kavelsloten gegraven. Lage gedeelten worden opgehoogd met de vrijkomende grond uit hoge ruggen. Het is noodzakelijk dat diegenen die na de ramp hun grasland opnieuw hebben ingezaaid, op advies van de R.L.V.D. dit laten registreren. De assistenten van de R.L.V.D. zullen daartoe zit dagen houden. Het is noodzakelijk dat: le Sectieletter en -nummer meegebracht worden. 2e Overlegging der certificaten geschiedt. 3e De rekening ter controle wordt meegebracht. 4e De zaaidatum opgegeven wordt. De zitdagen zullen als volgt worden gehouden. STAVENISSE 30 Augustus in café Hendrikse op de Haven. Zij, wier achternaam begint met de letters A t.m. G van 810 uur. H t.m. M van 1012 uur. N t.m. S van 13 uur. T t.m. Z van 35 uur. ST. MAARTENSDIJK 31 Augustus in Hotel Gakeer. A t.m. G van 810 uur. H t.m. M van 1012 uur. N t.m. S van 13 uur. T t.m. Z van 3-5 uur. SCHERPENISSE 1 September in Hotel Bijl. A t.m. M van 8—10 uur. N t.m, Z van 1012 uur. ST. ANNALAND 3 September in café Fr. Rijnberg. A t.m. G van 810 uur. H t.m. M van 1012 uur. N t.m. S van 13 uur. T t.m. Z van 35 uur. POORTVLIET 1 September in café de Tol. van 8 uur tot 's avonds vijf uur. Tevens worden daar de belanghebbenden uit Oud-Vossemeer en Tholen verwacht. De assistent van de R.L.V.D. J. MARKUSSE Het terrein wordt dus geheel geëgaliseerd De eerste indruk die men krijgt op het werk staande, is er een van vernieling en trooste loosheid. Beschouwt men de klaargekomen gronden echter nader, dan zal men moeten erkennen dat er veelal van een flinke grond verbetering sprake is. De boeren uit de blok ken die nu onderhanden genomen worden, zullen goed doen zich eens trachten voor te stellen hoe hun land er straks uit zal zien als het hele gebied op deze wijze is bewerkt. De bij velen bestaande ongerustheid zal dan wellicht plaatsmaken voor een vertrouwen in een betere toekomst. De uitvoerders van deze werken worden helaas belemmerd door de slechte weersomstandigheden van het o- genblik. Doordat op verschillende akkers de oogst nog niet is ingehaald zal het werk misschien enige vertraging ondervinden. Ook het B.v.U. Tholen werkt aan de complexkaart. De moeilijkheden bij de aan duiding van de volgorde waarin de werken worden aangevangen, zijn op Tholen echter nog groter dan op Schouwen. De bestaande bedrijfsvoering dient n.l. zo min mogelijk belemmerd te worden. Daarom zullen werken in het zomerseizoen dikwijls op grote bezwaren stuiten. Wil men de Her verkaveling echter tijdig tot een goed einde brengen dan is het nodig winter en zomer achtereen door te werken. De plannen zul len zo vroeg mogelijk bekend gemaakt wor den, zodat een ieder er zich op kan instellen ZONDAGSDIENST ARTSEN Dr LOOYSEN; Tholen tel. 49 Dr RENES; Oud-Vossemeer tel. 19 HOOGWATER Hoogwater in de week van 29 Aug. t.m. 4 Sept. 1954. Zondag vm 3.54 uur en nm. 16.10 u. Maandag 2.25 16.41 Dinsdag 5.00 17.10 Woensdag 5.25 17.40 Donderdag 5.55 18.11 Vrijdag 6.30 18.45 Zaterdag 7.04 19.23 Zaterdag 28 Aug. Nieuwe Maan te 11.21 u. Zondag 5 Sept. Eerste Kwartier te 1.28 u. OPGEBROKEN STRATEN Door de firma Hoogeboom uit Spijke- nisse wordt momenteel een telefoonkabel van Tholen tot Stavenisse gelegd. Thans is men te Tholen bezig en zijn verschillende straten opgebroken tot ongerief van vele huismoeders, daar de opgebroken straat vlak voor de deur met dit regenachtig weer een ware modderpoel wordt. HUIZE TEN ANKER ONDER DE KAP Dezer dagen is men met de bouw van het tehuis voor Ouden van Dagen „Huize Ten Anker" te Tholen zover gevorderd, dat nu ook het hoofdgebouw onder dak is. We kunnen daarbij niet spreken van „onder de pannen", omdat de pannen te lang weg blijven. Heel de wereld schreeuwt bijkans om pannen en het valt niet mee die tijdig geleverd te krijgen. Dat neemt niet weg, dat er toch wel een waterdichte voorziening getroffen is, waar straks de pannen kunnen opkomen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Geen. Gehuwd: 25 Aug.: Jan Burghard Kuiper, 29 jaar, wonende te Rotterdam en Delia Kristelijn, 24 jaar, wonende te Tholen. GAAT U MEE? Het ligt in het voornemen van het co mité voor Ouden van Dagen nog een reisje te organiseren. Zij die dan ook op Vrijdag 3 September mee willen, worden verzocht zich op te geven bij Zuster Viergever op Vrijdag 27 Augustus en Zaterdag 28 Aug. tussen 4 en 6 en 7 en 9 uur. WONINGBOUW Aan de firma D. Burgers alhier is de bouw van 12 woningen te Steenbergen ge gund. GESLAAGD De heer J. Zwagerman, hoofd van de U.L.O.-school alhier, slaagde te Wagenin- gen voor de akte Tuinbouwkunde L.O. le gedeelte. „CONCORDLA" EN „BORGVLIET" Door gulle bijdragen van vele Tholenaren is het voor „Concordia" mogelijk de ge meente een mooie muziekavond te bieden. Het vorig jaar in nieuwe costuums ge stoken Harmoniegezelschap „Concordia" van Borgvliet (B. op Z.) komt nl. a.s. Za terdag naar Tholen. Het zal zich omstreeks 5 uur opstellen op de Kaai om samen met het thoolse „Concordia" een muzikale rond gang door de stad te maken. Daarna geeft Borgvliets „Concordia" om half acht een concert in de muziektent op de Markt, waarvan het programma bestaat uit de volgende nummers: 1. Imperial Echo's, mars van Safron. 2. Fra Diavolo, ouverture van Wald- teufel. 4. Scherzo van Meindert Boekei. 5. Sur un Marsché Person van A Ke- telby.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 1