I I I I WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Stavenisse takker det Norske Folk m\ VERSCHIJ NT IEDERE VRIJDAG WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht igfRii Het gevolg van KONING HAAKON Verhoging leerplichtige leeflyd. 10e Jaargang No. 39 13 Augustus 1954 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur In Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn ZIJNE MAJESTEIT KONING HAAKON VII van NOORWEGEN HARE MAJESTEIT KONINGIN JULIANA en ZIJNE KONINKLIJKE HOOGHEID DE PRINS DER NEDER LANDEN ZIJN VANDAAG - VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1954 - IN STAVENISSE In de driehoek KerkstraatPoststraat te Stavenisse staan negen tien Noorse woningen. Prachtige woningenruimlicht, droog en in de winter warm. Ze staan er vanaf de Poststraat aan weerszijden met de nodige tussenruimte en lopen met een haakse bocht uit op de Kerkstraat. Daartussen is een nieuwe straat aangelegd, keurig verzorgd met riolering, trottoirs en klinkers. Deze straat kreeg de naam van de Koning wiens volk voor deze mooie wonin gen zorgde, wiens volk dit prachtige geschenk gaf aan de dooi de ramp zwaarst getroffen gemeente van het eiland Tholen. En dit alles heeft tot gevolg gehad, dat er vandaag in Stavenisse Vorstelijke Personen zijn. Wat een grote eer voor ons eiland, wat een bijzondere eer voor de gemeente Stavenisse. Omstreeks drie uur hedenmiddag arriveert Z.M. Koning Haakon VII van Noorwegen, Hare Majesteit Koningin Juliana en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard. Persoonlijk zal Zijne Majesteit de naar hem genoemde straat in Stavenisse officieel openen met het doorsnijden van een daarover gespannen lint in de Noorse en Nederlandse kleuren. Vandaag wappert in Stavenisse het rood met het blauw-witte kruis) van de Noorse vlag, vandaag ziet men overal de nationale driekleur daar hangen, vandaag wappert het Oranje in die eiland gemeente. Vandaag toont Stavenisse zijn dankbaarheid voor de gulle vriendschap, voor het prachtig meeleven. Met de inwoners van deze gemeente roepen we Zijn Majesteit een ,,Veikommen til Stavenisse toe. SCHOOLKINDEREN ZINGEN HET NOORSE VOLKSLIED Het is ongeveer gelijk met de be zorging van dit nummer der Een- drachtbode dat één van onze eiland gemeenten in het middelpunt staat van de belangstelling. Belangstelling niet alleen van duizenden eiland bewoners, niet alleen van honderden daarbuiten, niet alleen van ver over de grenzen, maar bijkans in de be langstelling van heel de wereld. Stavenisse werd eerder in alle nederlandse bladen en tijdschriften vermeld, over Stavenisse hoorde men al eerder in het buitenland. Dat was voor het eerst in de bewogen rampdagen van Februari 1953. Anderhalf jaar later staan de tien tallen reporters van dag- en week bladen weer op Stavenisse bodem, zijn er de fotografen der geïllu streerde tijdschriften, ziet men de installaties van film en radio. Van daag wordt Stavenisse weer in het wereldnieuws opgenoemd. Omdat hedenmiddag Z.M. Koning Haakon, Hare Majesteit Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard in Stave nisse zijn. In dit nummer kunnen we U daarvan nog geen verslag geven. Maar U wel iets naders meedelen over het programma van deze mid dag. Dit programma staat immers tevoren al vast. En onvoorziene om standigheden wordt daarvan niet afgeweken. U kunt daarom al iets lezen over dit Hoge bezoek, over datgene wat Zijne Majesteit wordt aangeboden en door wie dit wordt gedaan kunt U zelf al op de foto zien. Vanmiddag omstreeks half een vertrok het Hoge Gezelschap vanaf Numansdorp met het Koninklijke jacht de „Piet Hein" om rond drie uur in Stavenisse te arriveren. In de haven worden de Vorsten begroet door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr A. F. C. de Casembroot, door burgemeester L. A. Verburg van Stavenisse, door de hon. vice-consul van Noorwegen te Vlissingen, de heer K. van Ever- dingen en door duizenden belang stellenden, daar mede tegenwoordig. Op het havenplateau staat ook de 10 jarige Adriana Brouw. Een van de vele zwaarbeproefde Stavenisse kinderen, die haar moeder tijdens de ramp verloor. De tienjarige Adri mag de Koningin bloemen aanbie den. Het zal een van de mooiste momenten zijn van dit bezoek, deze Hierna worden het gemeente bestuur en de dirigent van „O.B.K." de heer J. C. Geluk van St. Maar tensdijk voorgesteld. 'N ZEEUWSE BROODPLANK EN BROODMES Het lag voor de hand, dat men zich in Stavenisse ook bedacht om Zijne Majesteit de Koning een blijvende herinnering aan dit bezoek te overhandigen. Daarmee moest tevens de dankbaarheid worden ver tolkt voor het geschenk door het Noorse volk. Wanneer het lint dan ook is door gesneden en het gemeentebestuur is voorgesteld, komt de zevenjarige Koosje Hage naar voren. Zijn moe der en zuster kwamen tijdens de ramp om het leven. Het was een van vele tragediën. Zijn zuster die be kend stond als een van de beste zwemsters van het eiland Tholen en het bijna een uur volhield in de bruisende golven, tegen de wrak stukken en al het andere dat door het water werd meegesleurd, dit meisje dat zelfs haar reeds over leden moeder nog vasthield en aan de kant trachtte te brengen om in het zicht van het behoud nog ten onder te moeten gaan. Het knaapje besefte het nog niet ten volle, maar hoe zwaar is hij niet getroffen door het verlies van zijn moeder en zuster. Graag zal ieder het dit pittig ventje gunnen om thans Koning Haakon het geschenk van Stave nisse te overhandigen. Een herinne ring aan dit bezoek, bestaande uit een van keurig snijwerk voorziene Zeeuwse broodplank, broodmes met houten schede. Op de broodplank Zeeuwse motieven en de woorden: „Stavenisse takker det Norske Folk" DAAR HANGEN TWEE FOTO'S Na de opening wordt naar een van de Noorse woningen gewan deld. Het is het huis van mevrouw de Weduwe M. Moerland-Fierens, Een recente foto van Koning Haakon VII van Noorwegen, die op 3 Augustus zijn 82ste verjaardag vierde, 48 jaar koning is en vandaag de naar hem genoemde nieuwe straat in Stavenisse officieel opent. aankomst in de Stavenisse haven. En velen zullen trachten juist daar een goed plaatsje te krijgen. Per auto rijdt het Vorstelijk Ge zelschap met gevolg vanaf de haven langs het Gemeentehuis. „Velkommen til Stavenisse" staat er op de daar opgerichte erepoort. Via de Voorstraat gaat het langs de Kerk naar de Koning Haakon- straat. Langs deze route aan weerszijden -vormen de vrijwilli gers van de Nationale Rreserve van het eiland Tholen, aangevuld met een afdeling van elders uit onze provincie, onder leiding van kapitein daar deze vrijwilligers met gepresen teerd geweer datgene te bewijzen, wat deze Vorstelijke Personen toe komt. En dan staan we al direct aan het begin van die straat, waar dit bezoek een hoogtepunt wordt. De Koning Haakonstraat. We zien aan het be gin hiervan weer een erepoort met het opschrift „Vi takker det Norske Folk" Dank aan het Noorse volk. Daar staan ook de jongens en meisjes uit de zesde, de zevende en achtste klas van de lagere school en zingen de Koning in het Noors twee coupletten toe van het Noorse volks lied. Onder leiding van de heer J. C. Geluk zorgt het muziekgezelschap „O.B.K." voor de begeleiding. Met veel enthousiasme hebben de kinderen deze coupletten ingestu deerd. Er zal vanmiddag niets aan mankeren. waar Koning Haakon, Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard, de Commissaris der Koningin in Zee land en burgemeester Verburg in de beste kamer van deze mooie Noorse woning worden ontvangen. Ook de wed. Moerland weet wat een ramp kan betekenen. Ze waren bijna 25 jaar getrouwd toen de eerste Februari kwam. De rampnacht. Haar man zorgde eerst voor haar en zijn dochter Lisseya, daarna zou hij nog redden wat mogelijk was. Het was niet meer mogelijk en hij kwam ook met vele anderen om in de Kerk straat van Stavenisse. Mevrouw Moerland is nog dank baar, dat ze in dit huis mag wonen met haar dochter en schoonzoon L. J. Moerland. Haar schoonzoon die met anderen van zich deed spre ken in die rampdagen door zijn moe dig reddingswerk, maar die daar over zelf niet spreken wil. „Het is slechts een plicht geweest", zijn de weinige woorden van Moerland. Een grote eer vindt Wed. Moer land het, om deze Vorstelijke Per sonen in haar woning te mogen ont vangen en toch blijft daar over alles die schaduw van de nog grotere smart hangen, het verlies van haar man. Nochtans zal deze Vrijdag 13 Aug. als een zeer bijzondere dag in haar herinnering blijven voortleven. In deze Noorse woning hangen twee foto's. Aan de ene kant de sprekende foto van haar in de krachtvolle leeftijd overleden man, aan de andere wand hangt een foto van een Noors landschap. Beide foto's een ereplaats. Datgene wat zo dierbaar was en dat andere, dat van zoveel meeleven getuigt. In haar woning, in deze kamer zal aan Zijne Majesteit worden ver zocht een oorkonde te tekenen, die luidt: „Vrijdag 13 Augustus 1954 is door Z. M. de Koning van Noor wegen in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins der Nederlanden, de Com missaris der Koningin in de Provincie Zeeland en het ge meentebestuur van Stavenisse, de 1Ü Koosje Hage 7 jaar vindt het een prachtige broodplank en een nog mooier mes met schede, dat hij vandaag aan Z.M. Koning Haakon overhandigt als een blijvende her innering van het bezoek aan de gemeente, waar Koosje werd geboren, een groot verlies leed en nu trots is, dat hij dit zelf mocht geven aan het Hoofd van het Noorse volk, dat zoveel voor zijn Stavenisse deed. De Wed. Moerland-Fierens staat voor haar woning. De Noorse woning waar het Vorstelijk Gezelschap vandaag een bezoek bracht en waar mevrouw Moerland-Fierens twee foto's toonde. Eén met een smartelijke herinnering, één die dankbaarheid wekt. Koning Haakonstraat officieel geopend door middel van het doorsnijden van een lint in de nationale kleuren van Noorwe gen en Nederland." Het bezoek in Stavenisse is onge veer half vier geëindigd. Het Gezel schap stapt weer in de wachtende auto's en onder het spelen van het Stavenisser volkslied door de mu ziekvereniging gaat het via St.Maar tensdijk, Scherpenisse, Poortvliet en Tholen naar Bergen op Zoom, waar de Koninklijke trein gereed staat. In Stavenisse maakt dan de Nat. Reserve Zeeland een mars door het dorp, begeleid door de drumband, terwijl in het dorpshuis de school kinderen een tractatie krijgen. Stavenisse beleeft vandaag een hoogtijdag in haar geschiedenis. Een dag die een mijlpaal bete kent, ook in het stadium van haar wederopbouw. Een dag waarop de Koning Haakonstraat officieel wordt geopend. Wie had ooit durven denken, dat Zijne Majesteit dit persoonlijk zou doen? Nimmer zal Stavenisse deze dag vergeten. Nimmer zal Stavenisse Koning Haakon en het Noorse volk vergeten. A. v. Bommen, Directeur van het Kabinet van Zijne Majesteit de Ko ning. I. M. E. Smith-Kielland, Hofmaar schalk. M. Braadland, Opper-Adjudant, Ka pitein ter Zee. F. K. Siegwarth, d.d. Adjudant, Ka pitein-Luitenant ter Zee. De Commandant van het Koninklijk Jacht K/S „Norge" is Kapitein ter Zee G. Brekke. Eerste Officier is J. J. Sperre, Ka pitein-Luitenant ter Zee. De Eredienst, toegevoegd aan Z. M. de Koning van Noorwegen bestaat uit: Z. Excellentie Vice-Admiraal b.d. Jonkheer E. J. van Holthe, Adjudant i.b.d. van H. M. de Koningin. Jonkheer Mr. C. Dedel, Kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin. Kapitein-Luitenant ter Zee J. G. Ste- geman, Adjudant van H. M. de Ko ningin. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden worden ver gezeld door: Mevrouw Repelaer van Driel. Luitenant ter Zee Eibers. Voor meisjes moeilijker dan voor jongens. Het bedrijfsarbeidsverbod voor veertienjarige meisjes heeft nog heel wat voeten in de aarde. Niet het wetsontwerp, dat onlangs zon der hoofdelijke stemming in de Tweede en de Eerste Kamer werd aangenomen. Maar hieraan zitten problemen vast, die groter zijn dan menigeen zal vermoeden. Temeer omdat er de algemene wens bestaat om dit verbod voor fabrieksarbeid e.d. op den duur ook te doen gel den voor meisjes van 15 jaar. Staatssecretaris Van Rhijn heeft die moeilijkheden onlangs uitvoerig ge schilderd. De verhoging van de leerplichtige leeftijd houdt direct verband met dit bedrijfsarbeidsver bod. Het heeft geen zin fabrieksarbeid te verbieden zonder daar iets tegen over te stellen. Het jonge meisje moet de gelegenheid hebben om na de beëindiging van de leerplichtige leeftijd nog onderwijs te genieten, dat niet zal zijn afgestemd op het vergaren van kennis, maar op haar vorming. Een verhoging van de leerplichtige leeftijd tot 15 jaar dit zou de meest ideale toestand zijn is echter nog niet mogelijk, want daarvoor ontbreken de gebouwen en de leerkrachten. Het is daarom noodzakelijk deze verhoging van de leerplichtige leeftijd geleidelijk aan te doen geschieden. De klassen zijn nu reeds overbevolkt en a.s. September zal dit nog erger worden omdat dan het aantal leerlingen maar liefst met 70.000 toeneemt. Een gevolg van het hoge geboorte cijfer gedurende de eerste jaren na de bevrijding. In percentages bete kent dit dat het aantal leerlingen per klas zal stijgen van 35.6 tot 36.1. Onoverkomelijk is dit echter niet. Als dit wetsontwerp van kracht is geworden, zullen 6500 meisjes van veertien jaar niet meer in fabrieken mogen arbeiden. Dit aantal is nog wel op te vangen maar een uitbrei ding van het bedrijfsarbeidsverbod tot 15-jarigen zal veel moeilijker zijn. Daarbij zijn niet minder dan 17.000 meisjes betrokken. Zorgvul dig dient te worden nagegaan welke gevolgen dit zal hebben, ook voor de industrie. Nu is het een verheu gende omstandigheid, dat men ook in België overweegt om de leer plicht uit te breiden tot 15 jaar. Ge zien de Beneluxverhoudingen is dit uiteraard van belang. Voor de jongens ligt dit probleem veel makkelijker. Reeds nu is het zo, dat 72% van de veertienjarige jon-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 1