WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FIIIPSLAND Brief uit onze Hoofdstad Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT EEN SLEPEND DEBAT Het Parlementair Overzicht Meer dan 50 amendementen op omzetbelastingwet Herverkaveling THOLEN THOLEN OUD-VOSSEMEER 10e Jaargang No. 34 9 Juli 1954 Uitgevers Firma C. Dxeleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 4- incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur In Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn De wijziging van de wet op de omzetbelasting heeft in de Tweede Kamer vele vergaderdagen in be slag genomen. En dat was geen wonder, want deze wijzigingswet is zeer belangrijk voor de kleinhandel, die nu geheel van omzetbelasting wordt vrijgesteld. De voornaamste veranderingen hebben wij in ons artikel van verleden week vermeld, waarnaar we nu maar gemakshalve verwijzen. De Regering is van de gedachte uitgegaan, dat de ver schuivingen in de omzetbelasting geen geld mogen kosten. Tegen over verlichtingen komen dus ver zwaringen te staan, met het resul taat dat de totale opbrengst van de omzetbelasting 1200 min. per jaar zal blijven bedragen. Dit bedrag duidt wel aan hoe belangrijk de om zetbelasting is. Niet minder dan on geveer één kwart van onze staats uitgaven wordt door de omzetbe lasting gedekt. De Kamer verschil de van mening of dit juist is. Ener zijds was er de heer v. d. Heuvel (a.r.), die het afkeurde, dat de be lastingheffing op deze manier ver sluierd wordt. ,,De omzetbelasting merkt de consument niet en dat is gevaarlijk". Beter een omzetbelas ting dan een zware loon- en inkom stenbelasting", zo zeiden de heren Lucas (k.v.p.) en Hofstra (arb.). De inkomstenbelasting veroorzaakt altijd leed, de omzetbelasting niet. Niet het uitgangspunt van de om zetbelasting was echter discutabel, maar uitsluitend haar wijziging. De Regering moet dus in ieder geval kunnen rekenen op 1200 min. Toch verklaarde staatssecretaris Van den Berge zich bereid om ƒ10 min. prijs te geven. Daarvoor had hij een ingewikkelde redenering. In September 1951 is de Kamer ermee accoord gegaan om gedurende vier jaren de Defensie-uitgaven te stel len op 1500 min. per jaar. Dat was een behoorlijke verhoging, die natuurlijk uit belastingen betaald moest worden. Ook de omzetbelas ting op vele artikelen ging omhoog, tot een totaal van 22 min. per jaar. Verleden jaar heeft de Rege ring daarin verlichting aangebracht, terwijl zij ook in dit wijzigingsont- werp een soepele houding heeft aangenomen. Maar nog verscheide ne artikelen, die in September 1951 zijn verhoogd, zijn het slachtoffer van de verzwaring van onze defen sie-inspanning, die in ieder geval tot September 1955 zal duren. Nu is het technisch onmogelijk om die ar tikelen, die de dupe van de defen sieverhogingen zijn geworden", een tijdelijk karakter in de wet te geven. Het is echter onrechtvaardig om deze blijvend zwaarder te belasten als de reden daartoe is vervallen. De Kamer maakte er dan ook be zwaar tegen dat door dit wetsont werp de defensieverhogingen" de finitief zullen worden. Staatssecre taris Van den Berge kon dat best begrijpen. Hij rekende echter uit, dat de opbrengst van deze defen sieverhoging" nog maar 8 millioen bedraagt. Dit door de verschillende tegemoetkomingen, die inmiddels zijn gedaan. De Regering wilde ech ter niet kinderachtig zijn. Zij wilde er tien millioen van maken. En over de besteding van dit bedrag heeft de Kamer een flink robbertje ge vochten. Dat was geen wonder, want in ruim vijftig amendementen had zij haar vele wensen uitgespro ken. Welke amendementen moesten nu worden aangenomen en welke moesten ingetrokken of verworpen? Want het bedrag van 10 min mocht beslist niet worden over schreden. GEEN DURE WENSEN Het was duidelijk, dat vele kost bare wensen niet in vervulling kon den gaan. Tien millioen is gauw verdeeld. Een amendement Van der Wetering (c.h.) bijvoorbeeld, dat gesteund werd door de a.r., c.h. en v.v.d., om het groothandelspercen tage te verlagen van tot X/l zou 27 min. kosten. Maar er wa ren niet alleen amendementen, die budgetaire offers met zich mee brachten. De Kamer had ook nog wensen, die geen geld kosten. De heer Van Leeuwen (v.v.d.) poogde om het tussentarief en de weeldebe lasting per 1 Januari 1957 af te schaffen. Deze poging zal niet luk ken om de doodeenvoudige reden, dat de staatssecretaris en de heren Lucas (k.v.p.) en Hofstra (arb.) zich op het standpunt stelden, dat er nog tijd genoeg is om daarover te praten. Maar de heer Van Leeu wen wilde»deze datum in de wet op nemen a^s een programma. Dat weet tenminste iedereen dat aan de af schaffing van de weeldebelasting wordt gewerkt. Maar de meeste Kamerleden voelen er niet veel voor om programma's in de wet op te nemen. Moet menselijk leed aan omzet belasting onderhevig zijn De om zetbelasting begeleidt ons van de wieg tot het graf, zo zeide de heer Van Leeuwen. De entrée in ons le ven wordt gemakkelijk gemaakt. Vroedvrouwen en verpleegsters zijn vrijgesteld van omzetbelasting. Maar op begrafenissen geldt deze belasting nog altijd. Ook andere sprekers waren van mening, dat menselijk leed niet belast moet wor den. En staatssecretaris Van den Berge kon niet ontkennen, dat psy chologische factoren in de belas tingwetgeving een grote rol kunnen spelen. Bijzonder sympathiek was dan ook zijn bereidheid om Braille- leien en Braille-machines vrij te stellen, waardoor de blinden wor den geholpen. Overigens wenste hij met vrijstellingen niet al te ruim om te springen, omdat de omzetbelas ting nu eenmaal een verbruiksbelas ting is, die op het gehele volk moet drukken. De heer Van Leeuwen lokte overigens met zijn amende ment om de begrafenisondernemers van omzetbelasting vrij te stellen nog bijna een principieel debat uit. De heer Peschar (arb.) had nl. ter loops gevraagd of ook de begrafe nisondernemers onder deze bepaling zullen vallen, die hun medewerking verlenen aan crematie. Natuur lijk", zo antwoordde staatssecretaris Van den Berge, ,,dat maakt geen verschil". Maar de heer Lucas (k.v.p.) wilde daaraan niet mede werken. De staatssecretaris gaf toen de wenk aan de heer Van Leeuwen om niet van begrafenisondernemers te spreken, maar van lijkbezor gers... Dan zal alle twijfel uitge sloten zijn. Het debat kreeg een slepend ka rakter. Het bleek steeds moeilijker om de 10 min. zonder binnenska mers overleg te besteden. De wen sen der Kamer liepen te veel uiteen. Geruime tijd hebben de commissie van voorbereiding, de voorstellers der amendementen en de Minister en staatssecretaris achter gesloten deuren vergaderd om de beste op lossing te zoeken. Het belangrijkste resultaat van dit geheime overleg, dat later wel bekend is geworden, zullen we volgende week nog in het kort vermelden. Laten we ditmaal volstaan met te vermelden, dat de Tweede Ka mer zich in de avonduren nog heeft bezig gehouden met het wetsont werp om de bedrijfsarbeid voor 14- jarige meisjes te verbieden. Daar over bestond algemene instemming. Een amendement van Mevrouw Ploeg-Ploeg (arb.) om dit - verbod ook uit te breiden tot 15-jarige meisjes, werd overtroefd door een k.v.p.-motie, waarin de Regering wordt uitgenodigd voorbereidingen te treffen om een dergelijke maatre gel mogelijk te maken. Het amende ment Ploeg-Ploeg vond men te overijld. Dit was een politiek aar digheidje, dat overigens niet veel om het lijf had. Men verweet el kaar, dat dit ontwerp zo lang was uitgebleven. Zo zeide de heer Sta pelkamp (a.r.) dat de socialistische bewindsmannen deze zaak wel eer der hadden kunnen regelen, daar de Hoge Raad van Arbeid een ar- beidsverbod voor 14-jarige meisjes reeds in 1939 had aanbevolen. En Mevr. Fortanier-De Wit (v.v.d.) verweet de huidige Minister van Onderwijs, Cals (k.v.p.), dat hij deze maatregel niet op onderwijs terrein had opgevangen. Op zich zelf was dit juist, want bijna alle sprekers wezen er op, dat de 14- jarige meisjes nu ook goed onder wijs moeten hebben, zodat zij rijper en meer geschoold op 15-jarige leeftijd en hopelijk over een poosje op 16-jarige leeftijd de fabriek zullen ingaan. (Nadruk verboden). U hebt het mis, wanneer U aan Amsterdam denkt. Dat is wel dè hoofdstad, maar niet onze hoofd stad. Voor onze hoofdstad moet U in onze provincie blijven. Daarvoor moet U in Middelburg zijn. Middel burg, dat zich na de zware slagen in 1940 maar langzaam, die eerste jaren zelfs helemaal niet kon her stellen. Middelburg, dat in 1944 op nieuw zware tegenslag ondervond. Maar Middelburg, onze hoofdstad, het gaat nu met de dag vooruit. Het herkrijgt zijn oude luister en meer dan dat, want het is en wordt royaler en mooier. Middelburg wint terrein en het is goed zo nu en dan iets uit ónze hoofdstad te laten ho ren. Nu onze nieuwsbladpers er deze week vergaderde was het voor één onzer een welkome aanleiding de eerste brief uit onze hoofdstad in te zenden. Een brief, waarin de na druk wordt gelegd op een van de grootste bezienswaardigheden, die er ooit in Zeeland was en zal zijn: „Miniatuur Walcheren". De organisatoren van de uitstap jes voor onze Ouden van Dagen behoeven zich dit jaar geen zorgen te maken waarheen ze nu weer zul len trekken, ook al waren ze toe vallig vorig jaar nog in Walcheren. Men hoeft het werkelijk niet verder te zoeken dan ónze hoofdstad om een zeer genoeglijke, mooie dag te hebben. Een mooie dag vooral door een bezoek aan „Miniatuur Wal cheren." En dat geldt zeker niet alleen voor tochten van Oudjes. Het is voor iedereen de moeite waard thans een kijkje te nemen in ónze hoofdstad. En daarom ook nu deze eerste brief. Beste Vrienden, Uit de nieuwsberichten weet U natuurlijk al dat het bezoek van H.M. de Koningin en de Zeeuwse Manifestatie jammerlijk in het wa ter gevallen zijn, in letterlijke zin dan, want van 's morgens tien tot 's avonds tien is het geen tien minu ten droog geweest. Dubbel jammer omdat voor een militaire parade juist veel zon nodig is om aan de uniformen meerdere luister bij te zetten, wat vooral ook geldt voor de muzikanten, waar de zon het ko per en nikkel der instrumenten licht en schitterglansen verleent. Natuurlijk ook de deelnemers aan de manifestatie hebben hun wanbof bij dit weer moeten incasseren, ter wijl het voor de zakenmensen een strop geworden is. Toch... ondanks dat alles, was het prachtig. Hier alles te noemen is onmogelijk maar een greep mogen we doen en zo zagen we: d'Ossewei uit IJzendijke, Boeren en Boerinnen uit Axel, Ni coleen uit Kamperland, De Vissers van Yerseke met de attributen van hun bedrijf, de Thoolse dracht was er beter vertegenwoordigt dan in Tholen het geval is en uit Wemel- dinge zagen we de „Vejo" en de Ned. Herv. Meisjesver. De mooi gepavoiseerde schepen uit Arnemuiden, Yerseke, Veere Tholen en Wemeldinge zorgden voor een fleurige noot langs de Los wal en de Londense Kaai, terwijl in de straten honderden vlaggen en vaandels een vrolijke aanblik in de mistroostige regen gaven. Maar het mooist van alles was toch wel: „Miniatuur Walcheren" Ook H. M. de Koningin liet zich hierover vol lof uit. Zaterdag jl. was het de sprook jesoptocht, welke de aandacht van duizenden vasthield. Er stond een vrij straffe wind en we kunnen aan nemen dat het voor de meestal nog tamelijk jeugdige persoontjes in heel lichte kledij geen onverdeeld genoe gen is geweest om op een wagen te rgoeten zitten. Gelukkig bleef het droog. Ook hier is het niet mogelijk om alles te noemen, maar laten we volstaan met te schrijven dat alle bekende sprookjes vertegenwoor digt waren: „Ali Baba en zijn 40 rovers", hijzelf te paard en zijn va zallen met waardige tred achter hem aan, met zwarte baard en het kromzwaard, leken het geduchte te genstanders die voor geen kleintje vervaard waren, „Doornroosje", „Roodkapje", „Sneeuwwitje", „As sepoester", kortom alles wat een bekend sprookje is, was er. De op tocht sloot met „De Rattenvanger van Hameien". Een beter slotstuk kan men zich moeilijk indenken. Maandag waren de Zeeuwse Persmensen, dank zij de goede zor gen van de Stichting „Nieuw Wal cheren" in de gelegenheid om Mi niatuur Walcheren op hun gemak te bekijken. Een enthousiaste Mid delburger, welke aan de bouw van dat alles had meegewerkt gaf ons tekst en uitleg van alles wat er te zien was, nadat we met de minia- tuurtrein vanaf de Markt naar het Molenwater waren gereden. Wie „Miniatuur Walcheren" over ziet moet wel onder de indruk ko men over de ijver en de enthousias me waarmee dit tot stand gekomen is. Het miniatuureiland is 7000 m2 groot met 750 meter wandelweg, ruim 200 modellen alles natuurge trouw weergegeven op een twintigste van de ware grootte. Het geheel is beplant met 40.000 boompjes en struiken, 17.000 rots- en 50.000 bloemplantjes. 250 medewerkers verwerkten in 90.000 arbeidsuren o.m. 2500 m2 board en 500.000 dakpannen. Om maar iets te noemen: De Ned. Herv. Predikant van Nieuw en St. Joosland bouwde zijn eigen kerk geheel zelf. Zelfs leerlingen van de B.L.O.- School behoorden tot de medewer kers en oogsten nu veel lof voor hun werk. Als regel gold, dat elk dorp voor zich zorgde, wat in hoofdzaak ook wel het geval is geweest, met uit zondering van Veere. De grootste stukken hiervan werden vervaar digd door een Middelburgse tim merman met zijn twee zoons. De spoorlijn VlissingenGoes, ont breekt niet en het kanaal door Wal cheren ligt er geheel volgens schaal 1/20. Zowel de nieuwbouw als b.v het oude fort Rammekens is er aan wezig. Bij „De Schelde" ligt de „Kongsholm", een pracht schip, wat vooral de jeugdige bezoekers trekt als de sterkste magneet. Ge ziet er de Abdijgebouwen in haar oude luister, het prachtige stadhuis van Middelburg en dat van Veere. de bouwval van Hooglande, kortom al het typisch Walcherse, omgeven door zijn duinen en dijken, met als trouwe wachter de vuurtoren van Westkapelle. 's Avonds wordt het geheel ver licht en dan is het er sprookjesach tig mooi. Te mooi om hier door mij beschreven te worden. Ge moet dat komen zien! Er is geen woord over drijving bij, als ik schrijf, dat U zo iets moois in Uw leven in Zeeland niet meer tegenkomt. Terwijl deze brief geschreven wordt is men op de Markt druk be zig om de tenten voor de tentoon stelling en modeshow op te zetten. De stad is versierd en 's avonds baadt alles in een zee van licht. De binnenstad is weer vol gebouwd of men is aan de laatste panden bezig Middelburg herkrijgt zijn oude luis ter, maar nog mooier en royaler dan voor '40 het geval was. Kom het op een vrije dag eens rustig bekijken, ge zult er gastvrij ontvangen worden en hoogst vol daan huiswaarts keren. Ik eindig nu met: Tot ziens in Middelburg De groeten aan allen van Jan. Het ligt in het voornemen met het com- plexwerk, waaronder wordt verstaan egali seren, dempen van overtollige sloten, op ruimen te vervallen wegen en draineren, te beginnen in de Scherpenissepolder en Poort- vlietsepolder ten Z. van de straatweg en ten W. van de Zandweg. Deze werkzaamheden zullen in dit najaar, het volgend voorjaar en de zomer worden uitgevoerd. Het lijkt ons gewenst U reeds nu van deze toekomstige werkzaamheden in kennis te stellen, mede in verband met de aanschaf van zaaizaad voor de uit te zaaien najaars gewassen. De agrarische subcommissie heeft in haar laatste vergadering gemeend, dat ze be langhebbenden dient te adviseren geen win tergewassen in genoemd gebied te zaaien. Onder wintergewassen worden verstaan: wikken, mergkool, rapen, wintertarwe, rogge, koolzaad, raapzaad en winteruien. Indien het toch in Uw bedoeling ligt één der genoemde gewassen te zaaien en wordt dit gewas door de uit te voeren werken ver nietigd, dan kan geen aanspraak op enige vergoeding worden gemaakt, hetgeen be tekent dat U voor eigen risico inzaait. Voordat de uitzaai van voorjaar 1955 plaats zal vinden, zullen er nog nadere richtlijnen gegeven worden. Wellicht is dan de wintertarwe te vervangen door zomer- tarwe wat i.v.m. de verbeterde zomer- tarwerassen (Peko) niet als een nadeel kan worden beschouwd. Tevens wordt U geadviseerd voorlopig te wachten met de aankoop van zaaizaad of pootgoed van intensieve gewassen zo als uienzaad, wijnpeenzaad enz. Dit geldt voor de grondgebruikers in bovengenoemde polders alsmede voor hen die grondgebrui ker zijn in het overige gedeelte van de Zuid hoek van de polders Poortvliet, Schakerloo, Klaas van Steenland, Nieuw Strijen, Oud- Strijen, Vrouw Beliapolder, Razernijpolder en Deurloopolder. Voorts moge er op gewezen worden, dat het zeer gewenst is bij het inplanten van boomgaarden eerst overleg te plegen met het Bureau van Uitvoering teneinde te voor komen dat nieuw ingeplante boomgaarden tijdens het uitvoeren van werkzaamheden gerooid dienen te worden. Het Bureau van Uitvoering Herverkaveling Tholen. SCHATTING ZOUTE GRONDEN In de zoute polders is de schatting van de gewassen weer begonnen. Dit houdt dus in, dat indien de te verwachten opbrengst beneden het gemiddelde wordt geschat, een aanvullende percentage wordt vergoed. Dus ook dit jaar krijgt men nog vergoeding voor onvoldoende opbrengsten van zoute gron den, indien deze volgens de adviezen zijn ingezaaid. Men schat circa 10 dagen voor de oogst tijd, wat dus betekent, dat momenteel het vlas nog slechts aan bod komt voor schat ting, maar de granen kunnen weldra volgen. Het zou natuurlijk geen juiste verhouding geven, wanneer bijvoorbeeld reeds nu het suikerbietengewas werd geschat, omdat er nog maar al te veel kan gebeuren, eer men hiervoor aan de oogst toe is. We kunnen ons indenken dat menig land bouwer na bovenstaand bericht de vraag voor de zoveelste maal stelt: maar wanneer komt men nu eens tot uitbetaling. En daar op moeten we al is dit inderdaad het voornaamste vooralsnog het antwoord schuldig blijven. Zelfs van de tijdens de ramp geleverde aardappelen had in het al gemeen nog geen uitbetaling plaats. En dat vinden we met U meer dan ergerlijk. ZONDAGSDIENST DOCTOREN op Zondag 11 Juli 1954 Dr. Duinker, Tholen, Tel. 40 Dr. Menger, St. Eilipsland Tel. 20 Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zondag HOOGWATER in de week van 11 t.e.m. 17 Juli 1954 Zondag vm 11.45 uur nm 23.56 0.34 13.03 1.35 14.00 2.25 14.45 3.07 15.26 3.45 16.00 4.22 16.40 Vrijdag 16 Juli 1954 V. Maan te 1.29 uur. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat door de reinigings dienst scherven zullen worden opgehaald op Dinsdag, 13 Juli 1954, het eerste ge deelte en op Vrijdag 16 Juli d.a.v., het overige gedeelte. Tegen Donderdag 15 Juli a.s. bestaat ge legenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Tholen, 7 Juli 1954 Burgemeester en Wethouders voornoemd 35-JARIG AMBTSJUBILEUM Onder zeer grote belangstelling hedacht de heer P. van Elsacker te Tholen in de zaal van het Hof van Holland zijn 35-jarig ambtsjubileum als besteller bij de Posterijen. Tevens nam hij afscheid van zijn chef en collega's bij het verlaten van zijn dienst wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Op waarderende wijze werd de jubilaris door de directeur, de heer G. Heeze, toe gesproken, welke hem bedankte voor het vele werk dat hij heeft gedaan en stelde hem tot een voorbeeld wegens zijn ijver en trouwe plichtsbetrachting. Hierna werden nog door verschillende afgevaardigden van de kantoren uit het eiland gelukwensen en woorden van waar dering gesproken. Vele bloemstukken vul den de zaal, alsmede vele fraaie geschenken VERGADERING REISVERENIGING Woensdaagvond kwam de Relsvereni- ging alhier in algemene vergadering bijeen. De opkomst was niet bepaald groot. De vergadering stond onder leiding- van dhr. M. Deurloo. Uit de besprekingen over de afgelopen reis bleek wel, dat ieder hier over voldaan was. Ook de financiële kant hiervan gaf geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Er was nog een klein batig saldo over. Voorgesteld werd om nog deze .zomer een reis te maken naar Walcheren, vandaar over naar Zeeuw Vlaanderen en dan via Antwerpen terug. Een beslissing werd in deze niet geno men, daar men eerst even kosten hiervan wil opvragen. DAMSPORT Uitslag van de Onderlinge Jeugdcompe- titie, gehouden op Dinsdag 6 Juli 1954. K. Jansen D. Zwagerman 20 C. Elenbaas C. Laban 20 J. Elenbaas P. Laban 20 K. Deurloo P. d. Engelsman 20 M. Heezen G. de Hond 02 G. de Hond C. Laban 20 REISVERENIGING „NITOP" De Reisvereniging „Nitop" begon op 2 Juli 1954 haar jaarlijkse reis. Om 5.50 uur vertrok men van Oud-Vossemeer. In een ruk ging het via AntwerpenMechelen Leuven naar St. Truiden, waar in het Res taurant Maes koffiepauze werd gehouden. Vandaar ging het via Luik, met een flinke klim naar Barrage de la Gileppe waar de 47 meter hoge stuwdam met hier bovenop de 16 meter hoge Vlaamse Leeuw werd be zocht. Hierna ging het via Eupen over de Duitse grens, naar het schilderachtige Mon- schau, waar in het Burg Hotel het eerste wijntje werd gebruikt. Hierna ging het ver der via SleidenBlankenheim door het prachtige Ahrdal naar het eindpunt Althe- nahr, waar men omstreeks 17 uur arriveer de. Nadat alle leden zich op hun kamers wat hadden opgefrist werd om 19 uur het diner gebruikt, waarna de avond verder ge zellig werd doorgebracht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 1