WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EK ST.FILIPSLAND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Koning Haakon van Noorwegen komt naar Stavenisse Het festival van „Kunst naar Kracht" Vergoedingsnormen vastgesteld Bergens Harmonie in het middelpunt RAADSVERSLAG STAVENISSE Het tweede riolerings- en bestratingsplan Het nieuwe speelterrein Wanneer komt de kleuterschool RAADSVERSLAG THOLEN Debat rond kleuterschool-subsidie Voorlichting inzake mijngas 10e Jaargang No. 33 2 Juli 1954 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 4- incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur In Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn DE KONINGIN EN DE PRINS KOMEN OOK MEE Onze eilandgemeente Stavenisse krijgt hoog bezoek, zeer hoog bezoek zelfs. Niemand minder dan de 82-jarige Koning Haakon VII van Noorwegen zaUdaar, ver gezeld door H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard op 13 Augustus a.s. voet aan wal zetten nadat de „Piet Hein" dit hoge gezelschap vanaf Rottterdam heeft vervoerd. Zijne Majesteit gaat tijdens zijn bezoek aan Nederland naar Amsterdam, Den Haag Rotterdam en Stavenisse. Rond twee uur worden de Koning, Koningin en de Prins in Stavenisse verwacht. Dat onze noordelijke einlandgemeente zich op dit bezoek ver heugt en het als een grote eer beschouwt, spreekt als vanzelf. Trouwens de belang stelling van zeer vele eilandbewoners zal op die dag uitgaan naar Stavenisse. Van een hartelijk welkom kan het Koninklijk Gezelschap verzekerd zijn. Ieder weet hoe het Noorse volk mee leefde, zoals vele andere volken tijdens het rampgebeuren in Nederland. Daadwerke lijke steun werd gegeven door schenking van vele, zo dringend nodige woningen. Men vindt ze schier overal in de zwaar getroffen gemeenten, ook in Stavenisse, waar de „Koning Haakonstraat" bijna klaar is en één van de mooiste, zo niet de aantrekkelijkste straat van deze gemeente zal worden. Stavenisse is blij, dat het straks persoonlijk aan het Hoofd van het vriende lijke en meelevende Noorse volk zijn dank kan betuigen voor de goede ontvangen gaven. „We hopen dat het droog festival zal worden," aldus de voorzitter van de Poortvlietse Muziekvereniging Kunst naar Kracht", tijdens de officiële ontvangst op het gemeentehuis. Achter deze woorden moet men heus niets anders zoeken, dan een geuite wens op droog weer. Het zag er immers vorige week Zaterdag na die natte Vrijdagnacht niet best uit. Wat is dat meegevallen. En wat was het voor de jubilerende vereniging prettig, zoals voor alle muziekliefhebbers, dat het Noord-Hollands gezelschap, de Bergse Harmonie de niet geringe moeite er voor over had aan dit Festival luister bij te zetten. Want dat deed dit uitsekend muziekcorps. Alles bij elkaar was de her denking van dit zesde lustrum van Poortvliets „Kunst naar Kracht" dan ook een geslaagde festiviteit, dank zij die Bergse medewerking, dank zij de muziek nummers van St. Cecilia uit Halsteren en die van de zusterverenigingen op ons eiland, dank zij ook die droge Zaterdag 26 Juni 1954. De ZIEL DER VERENIGINGEN Hoewel reeds om 6 uur vertrokken slaag den de Bergse vrienden er niet in het voor genomen tijdstip van de officiële ontvangt 11 uur aanwezig te zijn. Een kopje koffie moest er in Rotterdam toch even af, om de bijna zesurige tocht wat te breken. En daarom was het dichter bij twaalf uur, toen burgemeester Van Doorn, wethouder v. d. Slikke, burgemeester Dr. W. Huygens van Alkmaar, oud-burgemeester B. J. van Oeveren, afgevaardigden van de muziek corpsen uit het eiland Tholen en uit Noord- Holland (Bergen) zich in de raadszaal ver zamelden voor de officiële ontvangst. Burgemeester Van Doorn begon zijn welkomstwoord met te verklaren, dat het hem inzonderheid genoegen deed de af gevaardigden van de Bergse Harmonie hier aanwezig te zien. De Noord-Hollandse ge meenten hielpen (moreel) toen hier het water nog stond, steunden ons in de opbouw door daadwerkelijke hulp en verblijden ons tenslotte wederom door hun tegenwoordig heid op een blijde dag, op het feest van „Kunst naar Kracht". Wat een goede her inneringen hebben we niet aan die ge- meenten. God verhoede het, maar wanneer het ooit nodig zou mogen zijn U, in Noord- Holland te moeten helpen, hoop ik dat het met dezelfde spontaniteit zal gebeuren, als U het voor ons deed. Na ook de andere afgevaardigden een welkom te hebben toe geroepen, feliciteerde de burgemeester de jubilerende vereniging. Een goed gemeentebestuur volgt het ver enigingsleven met belangstelling op de voet, aldus spreker en van dit verenigingsleven vormt de muziek toch wel de ziel voor onze kleine gemeenschappen. Wat zou het be tekenen geen eigen muziekgezelschap te hebben op de luisterrijke dagen, in tijden van te uiten dankbaarheid, op deze feeste lijke ogenblikken. Er mogen er zijn in onze gemeente, die met andere gevoelens over de muziek denken, accepteren doen we deze vereniging toch wel allemaal. Spreker hoopt te dat het voor „Kunst naar Kracht" dan ook niet bij die jubileum zou blijvpn, maar dat het er 50 jaar, ja honderd mocht wor den. Hij besloot zijn toespraak met de wens, dat de Bergse vrienden een goede her innering aan deze dag zouden bewaren, en dat het voor allen een genotvolle dag zou zijn. Burgemeester Dr. W. Huygens uit Alk maar sprak ook een korte groet. Hij ver klaarde dat zijn inwoners het prettig hebben gevonden om hulp te kunnen bieden en dat het ook verheugt thans na de krachtdadige hulp deze geste te doen, die men meer als een vriendelijkheid moet zien. Ook in Ber gen is de Harmonie de ziel van het ver enigingsleven en Poortvliet zal kunnen zien hoe genoeglijk de Bergse muziekleden met hun voorzitter en hun 83-jarige oud-voor zitter inbegrepen, kunnen delen in de vreugde van de adoptatiegemeente. Spreker wenste het plaatselijk gezelschap een goede toekomst. EEN SCHILDERIJ De voorzitter van de Bergse Harmonie, de heer P. Blankenduul, voegde zijn geluk wensen bij die van vorige sprekers en kwam bovendien niet met lege handen, daar hij namens deze harmonie een schilderij aan bood van de Bergse schilders. Een PRACHTIGE GIFT Tenslotte was daar het welkom en de dank van de voorzitter van „Kunst naar Kracht", dokter A. A. Kugel, die met ge noegen ook de tegenwoordigheid zag van afgevaardigden der zusterverenigingen op het eiland. Sinds de ramp was het onderling contact van deze verenigingen verzwakt, aldus de voorzitter, daarom is het verheugend hier allen te zien. Spreker verklaarde dat Poort vliet verlegen is met alles wat Noord-Hol land voor hen deed, hetwelk hij nog in het kort memoreert. En nu is daar ook nog die prachtige gift gekomen van 2000.voor de verenigingen, waarvan de muziek de helft kreeg en zodoende de instrumenten kon verbeteren. Spreker dankte hiervoor heel hartelijk en hoopte dat burgemeester Huy gens die dank aan de bevolking daar zou overbrengen. Hij was ook b. en w. erkente lijk voor de medewerking en voor deze officiële ontvangst. Leden van verdienste noemde hij de nog actieve medewerkers-oprichters Heijboer, Mosselman en Goudzwaard. In September a.s. zal men dit zesde lustrum nog in kleine kring herdenken. De voorzitter wenste allen een zeer goede en zoals we bij de aanhef opmerkten, droge dag toe, waarmee, het officiële gedeelte werd besloten en een aperitif werd aangeboden. HISTORIE Zo heel veel historie valt over de Poort vlietse muziekvereniging niet te vermelden. Men kende geen grote ups noch zware downs. Het ledental varieerde vrijwel altijd rond de 20. In September 1924 werd dit muziekgezelschap opgericht en de eerste voorzitter was wijlen D. W. Kesteloo. Een jaar later kreeg men het vaandel, een ge schenk dat door de Poortvlietse burgerij werd aangeboden. In 1935 schonk de hoofd onderwijzer W. Carles de muziektent. Zo als de voorzitter aanhaalde zijn nog 3 van de oprichters actief werkzaam in de ver eniging, namelijk de vice-voorzitter en directeur A. C. Heijboer, de secretaris penningmeester J. E. Mosselman en het bestuurslid M. Goudzwaard. Veel moeite hebben naast anderen vooral deze drie leden zich al getroost voor „Kunst naar Kracht". Men wist het niet zover te bren gen, dat met een te verwachten gunstig resultaat aan een concours kon worden deelgenomen, maar toch trotseerde „Kunst naar Kracht" de jaren door en handhaafde zich als een van Poortvliets voornaamste en populairste verenigingen. Zelden behoefde de vereniging op hoogtijdagen teleur te stellen. Vrijwel altijd kon ze optreden. De gemeente mag blij zijn, dat „Kunst naar Kracht" zich ondanks het niet grote ledental wist te handhaven. Met het bestuur hopen we, dat er altijd liefhebberij zal blij ven om deze vereniging te steunen, vooral van de zijde der jongeren door actief mee te helpen bouwen. DE CONCERTEN Na de muzikale rondgang door bijna alle deelnemende verenigingen, begonnen om circa 3 uur de concerten op de kiosk, waar achtereenvolgens het gezelschap van Poort vliet, Bergen (N.H.), Tholen, Oud-Vosse- meer, Scherpenisse, St. Annaland en Hal steren twee muzieknummers speelden. Naarmate de middag verstreek groeide de belangstelling. Maar eerst tijdens het avond concert van de Bergse Harmonie kon men spreken van grote belangstelling. En dat mocht er dan ook zeker zijn voor dit prachtige concert, dat een waardig besluit vormde van Poortvliets gelukkig droge en daarom mede, geslaagde festival, een waar dig besluit van de zesde lustrumherdenking van „Kunst naar Kracht". VAN DE HERVERKAVELINGSCOMMISSIE ZEELAND De omstandigheid, dat H.M. de Konin gin zich bij Haar bezoek aan Zeeland mede uitvoerig heeft doen voorlichten inzake de stand van zaken bij herstel en herverkave ling stemt voor al degenen, die in deze werkzaamheden aandeel hebben of wier be langen daarbij zijn betrokken, tot grote vol doening. De moeilijkheden, gerezen in de polder Scherpenisse, hebben overigens in de achter ons liggende weken de aandacht gehad, niet slechts van de Pers en van het publiek, maar mede van de voor de herverkaveling ver antwoordelijke personen. In Scherpenisse heeft de uitvoering van het plan van wegen en waterlopen geen bezwaren ondervonden. Hierop aansluitend is echter een project ontworpen van het eigenlijke cultuur-technische werk, dat voor namelijk omvat het egaliseren en dranieren. Daarbij hebben de uitvoerende instanties zich aanvankelijk laten leiden door de over weging, dat er een aantal factoren zijn, die het raadzaam maken reeds in de zomer met het werk te beginnen. Dit is niet alleen van belang voor de arbeidspreiding van man kracht en machines, doch in de zomer uit gevoerde werkzaamheden zullen belangrijk minder structuur-verval veroorzaken aan de bodem, dan wanneer in de herfst onder vaak zeer slechte weers-omstandigheden moet worden gespit en gegraven. Aan de andere kant is het volkomen te begrijpen dat het betrokken grondgebruikers al in de eerste plaats uit gevoelsoverwegin gen bezwaar hebben gemaakt tegen de ver nieling van hun te velde staand gewas. Daarbij kwam dan nog dat er bij het in zaaien nog niet kon worden gewaarschuwd, omdat de plannen niet bekend waren en dat de vergoedings-normen nog niet waren vastgesteld. Dit alles heeft geleid tot een opgewonden stemming en tot verzoekschriften aan de Minister en aan de Herverkavelingscom missie. Het werk is daarop althans wat betreft egalisatie en drainage stilgelegd. Besprekingen met de betrokkenen hebben veel misverstand weggenomen. Intussen zijn door de Herverkavelingscommissie de vergoedings-normen voor de vernieling van te velde staand gewas vastgesteld. Ook dit zal veel bijdragen tot het terugkeren van het vertrouwen. Omtrent de hoogte van deze normen kunnen wij het volgende mededelen: voor tarwe, gerst, haver en mais 950.— per ha, voor bruine bonen, schokkers, groene erwten en vlas 1800.per ha, voor aardappelen, voederbieten, suikerbieten 1900.per ha, voor wijnpeen en uien 2500.a 3000. per ha, voor klaver en gras 625.p. ha. Als verdere bijzonderheid omtrent de her verkaveling kan nog worden gemeld, dat de Commissie in haar laatste vergadering een bedrag van ƒ15000.— voteerde ten behoeve van de voorlichting, in de eerste plaats der betrokken grondgebruikers. Het ligt in de bedoeling deze voorlichting voornamelijk te leiden langs de Land- en Tuinbouw-organi- saties, doch op zodanige wijze, dat de niet georganiseerden daarbij niet worden ver geten. Intussen neemt de uitvoering van werken hand over hand toe. In haar laatste ver gadering verleende de Herverkavelings commissie goedkeuring voor de uitvoering van een dertien-tal projecten tot een totaal bedrag van ongeveer 6.964.000. Deze liggen uiteraard voornamelijk in het grootste en zwaarst getroffen gebied Schou wen en Duiveland. Voorts besloot de Herverkavelingscom missie om deskundig advies in te winnen omtrent de mogelijkheid van afsluiting van het Dijkwater aan de Noordkust van Duiveland. Op vrij grote schaal is gevolg gegeven aan de oproep, gericht tot de grondge bruikers in de herverkavelingsgebieden, om zich elders te vestigen. Voor een bedrijf in de Noordoostpolder kwamen 110 aanvragen (Schouwen 70, Tholen 24, Zak van Zuid-Beveland 7, Waarde 9). Voor vestiging in de Braak man bestond belangstelling bij 10 boeren (5 uit Schouwen, 4 uit Tholen en 1 uit de Zak van Zuid-Beveland). Voor de Quarles- polder werden 3 aanvragen ontvangen uit de Zak van Zuid-Beveland en twee per sonen meldden zich aan voor emigratie, waarvan één uit Schouwen en één uit de Zak van Zuid-Beveland. Woensdagmiddag 30 Juni kwam de vol tallige raad te Stavenisse in openbare ver gadering bijeen. Voorzitter, burgemeester L. A. Verburg dankt na een welkomstwoord voor de belangstelling die zijn vrouw en hij mochten ondervinden tijdens de herdenking van hun 12J4 jarig huwelijk, in het bij zonder ook voor de vele bloemstukken. Hij brengt voorts in herinnering de ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, waar aan gisteren een gelukstelegram werd ge zonden. Spreker hoopt dat God de Prins nog vele jaren mocht sparen voor zijn gezin en voor ons volk, waarvoor hij zo veel doet. Een verblijdende mededeling, aldus de voorzitter, is ook het bericht dat inmiddels al bekend is geworden, nl. dat Zijne Ma jesteit de Koning van Noorwegen onze gemeente met een bezoek zal vereren. Ik mag U hiermee wel zeer feliciteren, aldus dhr. Verburg nu Zijne Majesteit naast Am sterdam, Den Haag en Rotterdam ook naar Stavenisse zal komen. Dat is wel de hoogst denkbare onderscheiding. Zelf ben ik hier dan ook zeer blij mee. Na een kleine wijziging worden de notu len vastgesteld. VERZOEKEN OM SUBSIDIE Bij behandeling van de ingekomen stuk ken wordt ter tafel gebracht een schrijven van Ged. Staten van Zeeland, waarbij machtiging wordt verleend om over te gaan tot uitvoering van het tweede bestratings- en rioleringsplan. Dhr. Hage vraagt in dit verband of het nu al definitief is, dat tot aan de huis riolering op gemeentekosten wordt aange sloten. De voorzitter acht dit zeer waarschijnlijk. Het zal wel tot aan de achterdeur gebeu ren, daar wij het tenslotte zijn, die deze vernieuwing aanbrengen en de inwoners daar niet zelf om hebben gevraagd. Boven dien vloeit er toch wel rioolbelasting uit voort. De woningen zullen dus door de ge meente op het rioleringsstelsel worden aan gesloten. Alle leden steunen het voorstel van het Dag. Bestuur om aan de Chr. vereniging voor verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem „Meer en Bosch" een bijdrage van 1 cent per inwoner te verle nen, zulks per jaar en tot wederopzegging. Zo gaat het ook met het verzoek van de Stichting 19401945 die ook 1 cent per inwoner krijgen. Hier wordt echter nog even rond gediscusieerd. Zo vraagt dhr. Bos of men toch tevreden is over het werk van de Stichting. Hem is bijvoorbeeld een geval bekend, waarbij veel te ruim werd uitgekeerd, maar mogelijk vormt dit een uitzondering. De voorzitter is er van overtuigd dat men deze Stichting goed beheerd en een uitzondering kan men overal vinden. Dhr. Hage vraagt of men hierdoor niet in strijd komt met het besluit, dat destijds is genomen op het verzoek van de Bond van Mobilisatieslachtoffers, toen geen bij drage werd gegeven. Ik ben niet tegen sub sidie voor de Stichting, maar waarom zou den we ook de genoemde Bond dan niet steunen. De voorzitter antwoordt dat destijds werd afgewezen omdat het toen wat rommelig was rond die Bond. Dat blijkt inmiddels opgelost te zijn. Dhr. Hage vindt dat men degenen die verplicht moesten opkomen en daardoor het slachtoffer werden, evengoed kan steunen als die het vrijwillig deden. Dhr. Tazelaar stelt voor beide stichtin gen 1 cent per inwoner te geven, waartoe z.h.st. wordt besloten. Dan is er nog een verzoekschrift van A. Potappel, Bos A 13 om een bijdrage in de kosten voor het aanbrengen van een W.C. met doorspoeling. Dit is evenwel reeds van oudere datum, zodat het niet meer verant woord wordt geacht hiervoor een gemeente lijke bijdrage te geven. Dit zou tot niet te overziene consequenties kunnen leiden. Daarmee zijn alle leden het eens. Behandeld wordt verder het in vorige vergadering aangehouden verzoek van in woners om een zelfde bijdrage als hiervoor, nl. in de onkosten voor een nieuwe trek- W.C. Destijds had men nog geen goedkeu ring op het rioleringsplan. Dat is er nu wel. Om hiertoe een zekere richtlijn te hebben wordt voorgesteld alleen die aanvragen te behandelen, die zijn aan gesloten na 1 Maart 1954 en subsidie te verlenen in de onkosten zonder aanleg septictank, omdat dit bij de nieuwe riolering niet nodig is. Dhr. Hage is hier wat huiverig van. Er kunnen wel 300 aanvragen komen en wat dan. In elk geval verwacht hij er heel wat en wie zal dat betalen. De voorzitter: dan zouden we een be paald crediet per jaar moeten stellen. Ook is het mogelijk, deze kwestie even met Middelburg op te nemen en te vragen of men accoord zou kunnen gaan, zelfs al komt men tot een paar honderd susidie-aanvra- gen. Tenslotte is het nu het moment (de nieuwe riolering) om hiermee door te zet ten. Men zou dan de reeds aangevraagde gevallen opnieuw moeten aanhouden. Daar voelt wethouder Moerland heel weinig voor. Laten we liever besluiten dat we er een 20 per jaar kunnen helpen. Na nog enige discussie wordt besloten, dat het eerst in Middelburg aangevraagd zal worden. Geeft men daar onbeperkt toe stemming, dan beschouwt men de lopende gevallen als ingewilligd. Tegen de interimregeling ziektekosten 1954 is geen bezwaar. Punt 5 van de agenda zal in besloten zitting worden besproken in verband met de te verstrekken cijfers. Dit punt houdt in aankoop grondstroken in verband met de wegverbreding. Nader uitgewerkt behelst dit voorstel de aanleg van een klinkerbe strating in de toekomstige Prinses Marijke- laan en daarbij aan weerszijden beplanting. Hierdoor moet het bestaande toegangspad naar de Oud Gereformeerde Gemeente ver dwijnen. Dit pad behoort voor 45 m2 toe aan genoemde kerk en voor de andere 45 m2 aan M. Smits, Wed. M. Bijl en M. Bijl. Blijkens mededeling van de heer J. W. Slager werd de 45 m2 in 1936 aangekocht voor 204,Voor genoemd bedrag is de kerkeraad bereid deze grond aan de ge meente te verkopen. B. en W. vinden het een hoge prijs, maar achten het nochtans billijk het gevraagde bedrag te vergoeden. Het overige gedeelte (dus ook 45 m2 zou men dan kopen voor 1,per m2. Na goedkeuring van het tweede bestra tingsplan is het nu nodig enkele grond- stroken aan te kopen, nl. voor aanleg van de straat vanaf de Poststraat ter hoogte van de woning van H. Goedegebuur zou men van C. M. A. Steendijk een strook grond kopen ter breedte van 0.75 m voor 2.50 per m2. Afrastering voor rekening van de gemeente. Ten tweede voor demping van de sloot langs de Poststraat-tuin C. M. A. Steendijk en de sloot in het Bos langs tuin C. M. Steendijk is ook grondaankoop no dig. Indien de nieuwe eigenaren voor af rastering zorgen krijgen ze de helft van de sloot voor 1.in totaal. Ten derde is voor aanleg van de straat vanaf L. J. van Dalsen tot aan J. de Rijk grond nodig van de aangrenzende tuinen. De straat moet 8 m breed worden, trottoirs inbegrepen. Voorgesteld wordt deze grond aan te kopen voor 1.per m2 (geen bouwgrond). Ten vierde is voor demping van de sloot in de Poststraat eveneens grondaankoop nodig, waarbij de aangrenzende bewoners weer de helft van de grond kunnen krijgen wanneer ze voor afrastering zorgen. Ten vijfde is daar de mogelijkheid om de bocht Poststraat-Julianastraat te verruimen, nu door de watersnood de afheining hof stede C. M. A. Steendijk is vernield. Voor gesteld wordt die grond voor 2.50 per m2 aan te kopen. Tenslotte is nu ook de woning A 68 ge sloopt en hierdoor een goede gelegenheid geschapen de bocht Stoofdijk-Julianastraat te verbreden. Daar wil men de benodigde grond kopen voor 1.25. Al deze voor stellen worden in besloten zitting besproken. EEN GROTERE SPEELPLAATS Het lag al eerder in de bedoeling om een nieuwe speel- en oefenplaats voor de leer lingen der o.l.school aan te leggen. De be doeling was zulks te doen ten Oosten van de Koning Haakonstraat tegen de tuin van dokter Zoeteman aan. Thans is een definitief plan uitgewerkt. En komen weer betontegels, maar het ter rein wordt aanmerkelijk groter, wat ook wel nodig werd geacht. Het oude terrein is 500 m2, het nieuwe zal 800 m2 worden. Afgerasterd wordt het met ijzeren paal tjes in betonnenvoet. De toegangsweg komt uit in de Koning Haakonstraat tussen de woning van mevr. de Wed. Moerland en die van de heer Smits. Later wordt dan beplanting rondom aangelegd. Dhr. Hage vindt het nogal een groot verschil van 500 tot 800 m2 over te gaan. De voorzitter merkt op, dat dhr. Gideonse nog al groter wilde omdat de kinderen ge makkelijk en vrij moeten kunnen spelen. Dat neemt dhr. Hage wel voor kennis geving aan, maar het moet weer maar betaald worden. Weth. Moerland voelt weinig voor de aangeduide plaats, maar ziet ook geen andere mogelijkheid zolang de schuren bij de school staan. Ideaal is een speelterrein pas, wanneer het aan de school ligt, zoals te St. Annaland en dan zeker niet met een hoge afrastering. Aan de vorige speelplaats heeft zij zich ook al geërgerd. Dhr. Hage vindt die afrastering hard nodig. Bij het vorige kwamen er nog door lopend klachten van de omwonenden. De voorzitter merkt op, dat dhr. Gideonse ook wel bezwaren had wat de plaats betrof, maar persoonlijk vindt hij het niet erg om met de kinderen te moeten oversteken. In de stad doen ze het zelf en leren het goed ook. En als dhr. Gideonse er zelf bij moet blijven is dat ook niet zo erg. Dhr. Hage is er blij om, dat de voorzitter er zo over denkt. Dhr. Hage vraagt wie dit zal moeten uit voeren. De voorzitter zegt dat de aannemers Moerland en Van Vossen, die daar nu toch werken, dit misschien wel kunnen doen. Men zal echter wel laten inschrijven. Tenslotte is niemand tegen het voorstel tot aanleg van dit nieuwe speelterrein. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat door opzichter Jasperse het bagger in de haven is opgemeten en hij dit op 3547 m3 begroot. Het zal voor 1.80 per m3 worden uitgediept, of in totaal voor 6384, Allen zijn er voor, dat het zo gebeurt. De voorzitter zegt dat er nog een ge meente woning over is, nu dhr. Bolier zich hiervoor terug trok omdat hij op andere wijze is voorzien. Er zijn nog wel andere gegadigden, maar misschien is het beter dit even uit te zoeken, zodat dit nog even wordt aangehouden. RONDVRAAG Dhr. Bos vraagt hoe ver het met de be waarschool staat. Thans is het zo, dat de kinderen soms 2 of 3 dagen thuis moeten blijven, omdat het Dorpshuis om een of andere oorzaak is bezet. De voorzitter ver klaart waarom het plan nog niet klaar is. Het gaat nogal over wat schijven. Op de grootst mogelijk spoed is aangedrongen. De heer Bos hoopt dit laatste en vraagt of er geen tussentijdse oplossing is te vin den. Hij meent dat bij verhuur voor feestjes het Dorpshuis de andere dag voor schooltijd toch wel geruimd kan zijn. Dit zal de voor zitter proberen te bewerkstelligen. Wethouder Moerland vraagt of de terug gave legesgelden voor bouwvergunningen aan rampslachtoffers nog doorgaat. De voorzitter zal het bekijken. Dhr. Tazelaar vraagt dit spoedig te doen. Dhr. Eerland zag gaarne dat de rommel bij de houten woningen werd opgeruimd. De voorzitter zegt dat het van de P.T.T. is, maar zal het onder de aandacht brengen. Daarna sluiting. De thoolse gemeenteraad kwam Woensdag 30 Juni om half drie in openbare vergadering bijeen onder leiding van mr. A. J. v. d. Hoeven. Secretaris dhr. V. Laban. Met kennisgeving was dhr. Kot afwezig. Dhr. Gelderblom was her steld van zijn ziekte weer tegen woordig, waarover de voorzitter zich verheugde. Na vaststelling der notulen werden de ingekomen stuk ken behandeld. Ten eerste kwam het verzoek van Ged. Staten om art. 8 van 't raads besluit inzake overdracht van di verse gemeente-eigendommen t.b.v. de aanleg van het laatste gedeelte van de Rondweg te schrappen, waarmee men kon instemmen. Daarna het verzoek van de Alg. Kleuterschool om extra subsidie over 1953 ad 10,per leerling. Het voorstel van B. en W. was om dit verzoek af te wijzen, niet omdat het college onwillig is sub sidie toe te kennen, maar dan moet men tevoren ook een volledig finan cieel overzicht hebben. Een deug delijke exploitatierekening bleef echter uit. Komt deze alsnog bin nen, dan, aldus de voorzitter, willen B. en W. de toezegging doen, hier op in een volgende vergadering te rug te komen. De heer Bal wil echter, dat het verzoek nu behandeld wordt en in gewilligd. Hij verwijst naar het schrijven van het schoolbestuur van 22 Mei en Juni jl. De voorzitter herhaalt dat die toelichting onvoldoende was. U werkt met een batig saldo van circa 500,en verwijst naar de aflos sing van de obligatielening, waar-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 1