EENDRACHTBODE teRuq in öe moööeR 5 doktoren 10c JAARGANG No. 32 25 JUNI 1954 TWEEDE BLAD RAADSVERSLAG SCHERPENISSE Verzoeken om subsidies Benoeming havenmeester en schoonmaakster gemeentehuis Verhoging salaris gemeentebode Niet werken op Hemelvaartsdag voor rekening komt van de ge- Voor de openbare raadsvergadering te Scherpenisse op Dinsdag 22 Juni j.l. was dhr. Kievit verhinderd. Na opening wijst de voorzitter op de vlotte wijze, waarmee de brandweer Zondag jl. is opgetreden. Na lezing gaat men accoord met vaststel ling der notulen. Als eerste ingekomen stuk wordt behandeld het verzoek van A. A. Groenewege, die z'n cafézaal verbouwd heeft en tot woonruimte geschikt maakt. Hij vraagt of hierop premie te krijgen is. B. en W. hebben dit van alle kanten be keken en menen thans met het voorstel te moeten komen deze premie te verlenen, wat betekent dat er maximaal 400,zal wor den gesubsidieerd, t.w. het Rijk 300, en de Gemeente 100,Naar aanleiding van gestelde vragen zegt de voorzitter, dat men er bij premiebouw (nieuwbouw) niet van uitgaat of de (financiële) positie van aanvrager ongunstig is, dat staat er geheel buiten. Hij wil het ook in dit geval zo zien, daar hij met de wethouders meent, dat dit gezien moet worden als een tegemoetkoming in de huidige hoge bouwkosten. Op de wel stand wordt daarbij dus niet gelet. Weth. v. d. Jagt zegt, dat wanneer dit laatste geldt zoals bij nieuwbouwpremie hij aanvrager zeker niet wil uitsluiten. Zou het de bedoeling van de wetgever zijn geweest om het alleen aan minvermogenden toe te kennen, dan wordt het anders. De voorzitter vindt dat alleen het feit, dat bij nieuwbouw de gemeente niets bij draagt en hier wel, een vorm van discussie zou kunnen uitmaken. Daarmee zijn allen het eens. Bij stemming steunen dan ook alle leden het voorstel van B. en W. tot inwilliging van het verzoek, behoudens dat dhr. Har- tog zich van stemming onthoudt. De Stichting van School- en Beroeps keuze zet even het misverstand recht, dat in vorige vergadering is ontstaan, nl. dat niet 10,per jaar subsidie wordt ge vraagd, maar 10,per geval. Maar ook daarin ziet men geen bezwaar. Door een nieuwe jaarwedderegeling zal het salaris van de wethouders op 350, worden gebracht, wat een kleine verhoging betekent. De heren Bijnagte en Hartog zijn tegen deze verhoging. Men gaat accoord met de wijziging van de jaarwedderegeling secretaris-ontvanger. De heer J. Hage, Langeweg 154 en A. J. Slager, Schoolstraat 49 vragen in aanmer king te komen voor bouwvolume. Men zal deze aanvragen moeten aanhou den tot er weer bouwvolume is, omdat het contingent thans reeds is verdeeld. Met benoeming van een Hoofd voor de O.L. School gaat het minder vlot. De In specteur L.O. had geadviseerd het nog eens met een oproep te proberen, nadat dit te voren hoegenaamd geen resultaat had op geleverd en omdat naar zijn mening „de markt" nu wat ruimer lag. Maar het re sulteerde daarop ook in slechts 2 sollici tanten. Waar dit een zaak is, die men heel serieus dient te nemen, wordt voorgesteld het nogmaals te proberen. De leden vinden dit goed, zodat opnieuw een oproep wordt geplaatst. Goedkeuring is er op de verordening van de heffing tot haven- en kadegelden. Het bestuur van de Chr. Kleuterschool dankt voor de toegekende grond en vraagt of ze de school nog iets kan verplaatsen, namelijk in de hoek grenzend aan de grond van A. Deurloo met het oog op het mindere gevaar. Niemand heeft hier bezwaar tegen. Het bestuur van de bijz. lag. school vraagt voor nieuw meubilair een bedrag van 200,Behoudens gunstig advies van de Inspecteur L.O. kan de raad zich daarmee verenigen. Verslagen zijn ingekomen van de n.v. Bank van Ned. Gemeenten en van de Ver eniging zelf over 1953. Een schrijven van het Prov. Bestuur, waarin wordt opgemerkt, dat de toegewe zen bouwvolume voor 1954/1956 niet in één jaar mag worden afgenomen, maar niet meer dan voor Va deel. PREMIE CLOSET Er is een aanvrage voor een premie op een nieuw te bouwen closet ter vervanging van het tonnenstelsel. De voorzitter wijst er op, dat het niet persé om deze aanvrage gaat, dan wel dat men dit verzoek als één van meerdere (in de toekomst) moet bezien, dus over het geheel dient te bekijken. Is de raad er voor om hierop te subsidiëren, dan zou hij dergelijke aanvragen gedele geerd zien naar B. en W. Zoals bekend, aldus de voorzitter ter toelichting, bedraagt de premie in totaal 150,waarvan 50,- meente. Hoewel hij aanvrager kan begrijpen kan de heer Bijnagte er niet voor zijn om hier aan van gemeentewege bij te dragen. Die zoiets wil vernieuwen moet het zelf maar betalen en niet voor een deel via de ge meenschap. Na ampele overweging wordt besloten, dat aan maximaal 6 gevallen per jaar (1954) een premie zal worden verleend. De heer Bijnagte verklaart bij stemming tegen te zijn. De Commissie voor de Hygiëne van het Kind in Zeeland behielp zich tot dusver uit het na de bevrijding ontvangen fonds. Waar dit nu uitgeput is wordt het op bij dragen aangewezen, waartoe ze aan de ge meente vragen om 20 cent per consult te willen subsidiëren. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. Na enige discussie wordt besloten dit verzoek nog aan te houden. MISBRUIK VAN STEUN Een ander verzoek om subsidie is dat van de Stichting 1940—1945. De voorzitter geeft hierop toelichting en' wijst er op, hoe de inkomsten der Stichting door vrijwillige particuliere bijdragen, nu 9 jaar na de bevrijding niet meer die hoogte bereiken als in het begin. De Stich ting moet dus meer naar vaste bijdragen gaan uitzien, terwijl ze een volgend jaar 10-jarige bevrijdingsherdenking nog een grootscheepse actie tot financiële hulp wil organiseren om daarmee hopenlijk te besluiten. B. en W. stellen voor 1 cent per inwoner bij te dragen. De heer Bijnagte vindt dat de Overheid hier zodanig moet zorgen, dat die mensen geen gebrek behoeven te leiden. De voor zitter antwoordt, dat ze ook niet persé ge brek lijden, dan wel dat het geld wordt aangewend voor bijzondere zorg, zoals aanvullende pensioenuitkering, studiekosten voor kinderen der nagelaten betrekkingen, enz. Dhr. Bijnagte gelooft dat wel, maar dikwijls wordt er zo'n misbruik gemaakt. Neem bijvoorbeeld het geval met de Vrou wenbond hier, die vorige week op reis ging op kosten van het Rampenfonds. Dat is toch iets onwerkelijks, daarvoor is het geld niet eén en andermaal gevraagd en gegeven. Het is absurd „de voorzitter daar van zou men moeten ophangen". Weth. v. d. Jagt vindt dat dhr. Bijnagte zich weliswaar wat hard uitdrukt, maar dat zoiets inderdaad niet past, temeer waar er anderen zijn, die op het geld zitten te wachten. Dhr. Bijnagte zegt, dat hij dergelijke in zamelingen altijd nog wel heeft gesteund, maar hij gaat er steeds meer van af zien, vqoral als men dergelijke voorbeelden ziet. Overigens beweert hij daarmee niet, dat genoemde Stichting zoiets doet. De voor zitter zegt dat deze zeer goed wordt be heerd. Bij stemming verklaart de heer de Goffau tegen een bijdrage te zijn. De anderen stem men voor. Onder de hamer door gaan de agenda punten 3 en 4, t.w. vaststelling interum- regeling ziektekosten ambtenaren 1954 en aanvulling rechtspositie regelingen i.v.m. vacantie-uitkering. OVER DE HAVEN Als havenmeester was de heer L. de Graaf voor 1 jaar benoemd en als schoon- houdster gemeentehuis mej. Deurloo. B. en W. stellen voor beiden thans vast aan te stellen. Dhr. Bijnagte vraagt of er nog wat aan havengeld binnenkomt. De voorzitter ant woordt dat dit niet zo bar veel meer is. Dhr. Bijnagte: we kunnen toch geen ƒ400,voor een havenmeester gaan uit geven, wanneer er maar 200,binnen komt. Het blijkt evenwel dat over 1953 nog 820,43 aan havengeld en 514,36 aan kadegeld is ontvangen, in totaal dus 1334,78. Dat valt dhr. Bijnagte nog niet tegen. Opgemerkt wordt, dat zoals de situatie er thans voorstaat, de haven wel spoedig zal gaan verdwijnen. Dhr. Hartog vindt dat ook maar beter, want zoals ze er nu bij ligt, is het ook niets gedaan;'bestrating, beschoeiing, enz., er deugt niets meer van, hoewel hij moet toegeven, dat men er niets aan kan doen bij de huidige inkomsten. Dhr. Bijnagte vraagt nog of de haven meester nog uitkering krijgt, nadat de ha ven is verdwenen. De voorzitter zegt dat er een wachtgeld regeling is. Dhr. Bijnagte vindt dit onjuist. Toegelicht wordt dat dit niet zo lang aan loopt. Daarna wordt schriftelijk gestemd. Voor benoeming havenmeester (L. de Graaf) zijn 4 stemmen, 1 tegen en 1 blanco. De schoonmaakster mej. Deurloo ziet alle stemmen op zich verenigd. In dit verband stelt dhr. Bijnagte voor het salaris van de gemeentebode te ver hogen. Daarmee is dhr. Hartog het eens, die voorstelt zijn salaris, (thans 318, per jaar) op 500,te brengen. De voorzitter zegt, dat het thans inder daad te weinig is. Men had de bode even wel voor een jaar op proef en het salaris was toen moeilijk te bepalen. De andere leden kunnen het voorstel van dhr. Hartog overnemen, zodat hiertoe wordt besloten en tevens de bode in vaste dienst komt. Waar de schoonhoudster voor de lagere school er nu ook de bijzondere lagere school heeft bijgekregen is verhoging van haar salaris ook gewenst. Het is thans 41.50 per maand en voor gesteld wordt door het dag. bestuur dit op 48,per maand te brengen, waarbij 2/s ten laste van de o.l. school en Va ten laste van de bijz. school zal komen. Allen zijn hier voor. De heer D. Quaak vraagt voor uitbrei ding van zijn garage een stukje gemeente grond. Nadat hiertoe een nieuw plan door dhr. Quaak is voorgelegd stellen B. en W. voor dit verzoek in te willigen, waarmee alle leden accoord kunnen gaan. Opnieuw komt de oliedam ter sprake, een dam die al meer in de raad is geweest en waarbij het thans zover is, dat een der betrokkenen (dhr. J, Hage) afstand heeft gedaan ofwel zijn aanvrage heeft ingetrok ken. Deze kans is door dhr. Robbe aange grepen om nu het geheel te kopen, waarbij hij dan voor demping van de greppel zal zorgen. De voorzitter wijst er op, dat het in feite niet ging tussen Robbe en Hage, maar tus sen Muller en Robbe en eerstgenoemde handhaaft zijn aanvrage wel. Men kan dus hier wel het verzoek van Robbe om het n haar geheel te krijgen behandelen, maar :.i. niet inwilligen. Weth. v. d. Jagt hoopt in elk geval dat er thans een eind aan die oliedam-geschie- denis gemaakt kan worden. Dat blijkt even wel niet het geval te zijn, want bij stem ming over het verzoek van Robbe (in zijn geheel over te nemen) zijn de heren Hartog, IJzerman en Bijnagte daar voor, maar de drie anderen: de wethouders v. d. Jagt, Kleppe en lid de Goffau tegen. Het is dus drie om drie, zodat het verzoek wordt aan gehouden. Voor de manifestatie te Middelburg op a.s. Donderdag hebben de burgemeester en secretaris een vlag laten maken. De voor zitter hoopt dat de raad hieraan z'n goed keuring kan geven. Waar de kleuren van de provincie gelijk zijn aan die van Scher penisse zit er in de vlag geen bijzondere variatie, maar men moet zich nu eenmaal aan de gemeente- en provinciale kleuren houden. Men kan zich met deze aankoop verenigen. RONDVRAAG De heer de Goffau vraagt hoever het er bij staat met de schoolbouw. De voorzitter antwoordt, dat er bericht kwam van het Architectenbureau dat er ter plaatse geheid zal moeten worden, iets wat in het bestek moest worden aangebracht. De voorzitter heeft er op gehamerd, dat dit geen vertraging zou opleveren, maar men Loopt gesmeerd gd,m 's Roed en Zu'ven LUCTOR ET EMERGO Vandaag staat Walcheren in het middel punt der belangstelling. In de belangstelling ook van onze Koningin, die daar vandaag een bezoek brengt, terwijl de grote mani- festatatie wordt gehouden ter gelegenheid van Walcherens herstel en het dichten van de dijken na de watersnood. Aan deze ma nifestatie nemen ook afgevaardigden van verenigingen uit onze gemeenten deel. Het zal ongetwijfeld een machtig gezicht zijn. Veel animo zal er ook bestaan voor een bezoek aan Klein Walcheren, waar het ge hele eiland op Liliputschaal is nagebootst, zoiets dus als Madurodam. Ook na deze datum zal „Klein Walcheren" nog vele bezoekers trekken. Op de foto het stadje Veere met torens en andere markante punten. (Foto N.H.C.) moet toch nu weer afwachten. Dhr. IJzerman verklaart trots te zijn op de brandweer, die Zondag zulk goed werk leverde. Men mag er dan financieel niet zo best voor staan, de spullen zijn in orde. Verder vraagt de heer IJzerman of er niet beter kan worden toegezien, dat tijdens Hemelvaartsdag niet wordt gewerkt. Deze dag valt toch evenals 2e Kerst onder de Zondagswet Er zou toch een eind aan gemaakt moe ten worden, dat er dan gewerkt wordt en er een Chr. feestdag van maken. De voorzitter beaamt dat deze dagen on der de Zondagswet vallen. Men kan niet anders doen, dan de politie opdracht geven daarop toe te zien, wat op verzoek van dhr. IJzerman in de toekomst zal gebeuren. Dhr. Bijnagte vraagt of het sportterrein niet op een andere plaats geprojecteerd kan worden. Het ligt daar volgens hem en vele anderen te dicht bij de begraafplaats. De voorzitter wijst er op, dat het gepro jecteerd is in het goedgekeurde uitbreidings plan en twijfelt er aan of het kan verande ren. Hij zal het evenwel graag bekijken en zo mogelijk aan dit bezwaar tegemoet ko men. Dhr. IJzerman kan zich niet indenken, dat men zal sporten, terwijl iemand begraven wordt. Dhr. Bijnagte: misschien houdt men daar mee thans nog rekening, maar dat vloeit steeds verder door, kijk maar in de steden. Weth. v. d. Jagt is het daarmee eens. Hij heeft dhr. IJzerman straks horen spreken over het niet werken op Hemelvaartsdag en dat vindt hij best, maar dan zou het ook niet moeten zijn, zoals de werkelijkheid is: reizen en trekken. Dhr. IJzerman zegt, dat men hier ook de Engelse Zaterdag zou moeten invoeren, dan werd alle sport op Zaterdag gehouden. Daarna sluiting. SPORTHOEKJE VOOR HET BRABANTS ELFTAL at 12 Juni te Bilthoven speelde in de finale voor de Zaterdagmiddagbeker kwa men van de bekende spelers uit onze om geving Piet Vergouwe van Vrederust en G. Heijboer van WHS (St. Annaland) uit. Drie wedstrijden van een uur moesten worden gespeeld, nl. tegen Twente (met 21 verloren), tegen Gouda (met 31 gewonnen) en tegen Amsterdam (met 21 gewonnen). Andere uitslagen waren: Am sterdamGouda: 10: TwenteAmster dam: 22, GoudaTwente 10. Het gevolg hiervan was dus, dat het Brabants elftal met de beker naar huis kon, iets waartoe de hiervoor genoemde spe lers een behoorlijk steentje hebben bijge dragen. Zo wist de WHS-speler tegen Twente eenmaal en tegen Gouda tweemaal te scoren, terwijl Piet Vergouwen zich in zonderheid de laatste wedstrijd door snelle en zuivere voorzetten onderscheidde. De beste speler in de Brabantse voor hoede leek ons Piet Cbabot van Sprang en in de verdediging in de eerste plaats de keeper en verder de stopper Ben Beren schot van NAC. In de middenlinie speelde Bas Ploeg uit Noordschans eveneens een geestdriftige partij. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN De eerste nederlaagwedstrijden van WHS werden Zaterdag jl. gespeeld. Het ging te gen Heerle 2 en 1. WHS 2 verloor daarbij met 23 in een wedstrijd waar dat zeker niet nodig was geweest, terwijl het eerste elftal zonder moeite met flinke cijfers T—5 van Heerle 1 won. A.s. Zaterdag begint ook Smerdiek het nederlaagtoumooi, waarvoor ze thans een vijftal liefhebbers heeft. De serie wordt ge opend met een wedstrijd tegen de Rimboe uit Wouw, die om 7 uur begint. WHS speelt om half 6 tegen Standaard buiten 1. NEDERLAAGTOURNOOI O.N.I. O.N.I. I ('s-Gravenmoer)-Smerdiek 1 3-4 Smerdiek aanvaardde Zaterdag de verre reis naar 's-Gravenmoer om er met 34 over O.N.I. te zegevieren. Vanaf het begin ontwikkelde zich een spannende, faire strijd, met Smerdiek iets in de meerderheid. Toch namen de gasten na acht minuten spelen nog op enigszins verrassende wijze de lei ding. Uit een afgeslagen aanval van O.N.I. kreeg de Smerdiek-midvoor de bal op het waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manter om er van af te komen, 88 van de 100 personen lukte bet; u kunt het ook. En wel zo: Drink ln de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vaat uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter s Lever- pilletjes. 2e Week - elke avond «én. 8e Week - om de andere avond «én. Daarna niets meer, want Carter's LeverpiUetJea stellen uw Ingewanden ln staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer sorgen. vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tUdelljk Carter's LeverpiUetJea om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop- Voor gezonde regelmaat MIJNHARDT'S LAXEERTABLETTEN Werken vlug, zacht en pijnloos middenveld en plaatste de bal ineens door naar linksbuiten Goselink. Deze ging een tegenstander voorbij en trok de bal vanaf de doellijn mooi naar binnen, waar de mid- voor weer klaar stond om er 0—1 van te maken. O.N.I. liet het er echter niet bij zitten. Vooral de linkerwing bezorgde de Smerdiek-achterhoede veel last. Ook werd er veel en hard geschoten: de schoten von den echter of doelman Verjaal op hun weg of misten de goede richting. En zo kon Smerdiek in de 32e min. de score opvoeren: door een misverstand in de O.N.I. verdedi ging. Met de rust was het toch 12. Tien minuten voor rust beging Kaashoek in het strafschopgebied een overtreding, die Smer diek duur kwam te staan. De toegestane strafschop werd door Gommers onberispe lijk ingeknald. (12) Rust. Smerdiek had nu zijn opstelling gewijzigd: de Graaf was van linksbinnen rechtsbuiten gekomen; Kampman kwam nu rechtsbinnen en Schot linksbinnen. Het eerste half uur na de thee viel de thuisclub fel aan en niet zonder succes. In de 55e min. werd het gelijk. Bij een schot van de Geus veranderde Robbe de bal van richting en onhoudbaar voor Verjaal verdween de bal in de uiterste hoek (22). Ondanks de hitte kon men niet zeggen, dat de thuisclub er niet voor werkte. Het middenveld bleef daardoor voortdurend in hun bezit en ze kregen ook een verdiende voorsprong. Bij een voorzet van Timmermans liet Verjaal de bal uit zijn handen vallen en het was 32. De laatste klap bleek een daalder waard. Eerst werd een schitterende kopbal door de keeper der gastheren gestopt. In de 73e min. werd ten onrechte een doelpunt door buitenspel af gekeurd. Het was alles uitstel van executie. Drie minuten later was het wel raak, nu goed. Acht minuten voor het einde kwam Smerdiek op even verrassende als fraaie wijze zowaar nog in veilige haven. Spil van den Hoek kreeg op het middenveld de bal te pakken, passeerde een tegenstander en loste van grote afstand een hard, diagonaal schot, dat juist binnen de palen in het doel verdween (34), met deze stand kwam het einde. Smerdiek II verloor na met de rust met 10 te hebben voor gestaan met 21 van O.N.I. II. Zaterdag a.s. 7 uur de eerste wedstrijd in het nederlaagtoumooi van Smerdiek: Smerdiek 1 De Rimboe I (Wouw). door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden Tot de buur bezoek kreeg van een kleine auto, waaruit een fors gebouwde man stapte. Hij liep regel- getrokken werd, liep hij zonder meer naar boven en lachte tegen de vrouw, die boven aan de trap met verbazing en enig misnoegen de bezoeker had zien komen. „Ik ben een vriend van mijnheer Van Veen," zei hij, „en zou hem graag even willen spreken. Kan dat?" Annie bleef voor de deur, die naar de kamer leidde, staan en vroeg op enigszins vijandige toon: „Komt U, om hem mee te nemen naar Papendrecht Naar zijn vrouw en kinderen?" „Dat was juist de bedoeling, ja," antwoordde Geurt Koldenbrink. Er kwam een zucht over de lippen van de vrouw. Langzaam gleed er een glimlach over haar gezicht en ze drukte de hand, die Geurt al enige tijd had uitge stoken. „Dan bent U welkom," zei ze, met een geheel andere stem. „Gaat U maar naar binnen." Hoofdstuk 14 De strijd om een huwelijk Op „Bouwlust" zei Geurt op een middag in Januari tegen zijn vrouw: „Ik moet even naar de overkant, een paar boodschappen doen, en loop gelijk even bij Nol en Nora aan." „Best," antwoordde Lien. „Doe ze de groeten en vraag eens, of ze een keertje aankomen. Ik heb ze in geen maanden gezien." ,,'k Zal de boodschap overbrengen." Geurt stapte in zijn autotje, die hij sedert een paar maanden had, en reed naar het veer. Aan de overzijde gekomen, deed hij eerst z'n bestellingen en reed toen naar zijn oude vriend. De gewoonte getrouw ging hij door de garage en via de achterdeur naar binnen. Doch in de kamer zat alleen Ella te studeren. „Ha, die Ellabegroette Geurt op zijn joviale manier. „Meid, meid, wat word jij toch groot. Je hebt vroeger, toen je klein was, heel wat keren aan m'n nek gehangen. Dat zul je nu niet meer doen, denk ik, wel Ze bloosde even en lachte. „Misschien," antwoordde' ze raadselachtig. „Apropos, waar is je vader Het meisje keek hem verbaasd aan. „Vader?" her haalde ze. „Die is nog steeds in Amsterdam." Nu was het de beurt aan de ander om verbaasd te kijken. „In Amsterdam Wat moet ie daar doen „Maar weet U dan niet, dat vader een ongeluk heeft gehad „Ik? Welnee, meid, ik weet niks. Vertel op, wat is er gebeurd Het meisje aarzelde. „Ik weet niet, of ik het wel zeggen mag... Vraagt U het maar aan moeder, als U het weten wilt." Geurt stond met zijn handen in de zijde te kijken. Niet-begrijpend schudde hij zijn hoofd. „Zeg eens, wat zijn dat voor geheimzinnigheden Wat is er in hemels naam gebeurd Waar is je moeder „In het kantoor. Ik zal haar wel even roepen." Nora kwam een minuut later de kamer binnen en begroette hem op haar gewone rustige manier. Geurt drukte haar hand en vroeg meteen: „Zeg, wat is er met je man aan de hand Wat hoor ik van Ella, een ongeluk gehad?" Nora's gezicht betrok en zij keek haar dochter ver wijtend aan. „Kon je je mond niet houden?" Het meisje keek beledigd. „Nou ja, oom Geurt is toch niet de eerste de beste..." Op haar teentjes ge trapt verliet ze de kamer. „Ga zitten," nodigde Nora uit, zelf aan de andere kant van de tafel plaatsnemend. „Wist je nergens van „Ik? Ik val van de ene verbazing in de andere. Wat is er met Nol En waarom die geheimzinngheid „Iedereen behoeft niet te weten, wat er gebeurd is," antwoordde Nora, en met een paar woorden vertelde ze van het ongeluk in Amsterdam, van het millieu, waar hij verpleegd werd en van de vrouw, die hem bewaakte als een Cerberus. „Ik heb de indruk," besloot ze, „dat hij niet meer wil terugkeren. Je weet, waar hij vandaan komt. In diezelfde buurt bivakkeert hij op het ogenblik. De modder, waaruit hij voortgekomen is, schijnt een sterke aantrekkingskracht op hem uit te oefenen." Haar stem klonk schamper. Geurt had met stijgende ontsteltenis geluisterd. „Dus," zei hij ten slotte, langzaam elk woord over wegende, „als ik het goed begrijp, is de boel tussen jullie kapot." „Och," antwoordde Nora, wat openhartiger dan ze gewoon was, „je kent ons al net zo lang als wij jullie kennen, dus hoef ik eigenlijk niets te verbloemen. Het ging al jaren niet goed tussen ons. We begrijpen elkaar niet. Onze naturen zijn te verschillend. Mis schien is dit wel de beste weg." Geurt schudde zijn hoofd. „Nee, Nora, dit is niet de beste weg. Het is, zoals je zoëven zei: we kennen elkaar al jaren en we hebben allemaal zo het een en ander meegemaakt. De stormen des levens zijn over onze hoofden heen gegaan en we zijn ouder geworden. Vèel ervaringen rijker, veel illusies armer. En voeg daarbij dan nog de vele teleurstellingen. Ze zijn ons niet ge spaard gebleven, jullie ook niet. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 5