H. M. de Koningin bezocht St. Philipsland. Jan Overeenkam HESS9 sensationele landing Landbouw cn Veeteelt OPENING C. F. FRUMAU GROTE BELANGSTELLING VOOR HERSTEL EN WEDEROPBOUW Er waren niet zo heel veel mensen in de gemeente St. Filipsland op die gedenk' waardige 11e Februari van het jaar 1953. Een grauwe dag liep ten einde. Grauw was ook de omgeving van St. Filipsland met zijn meters water in de polders, met zijn verwoeste woningen, met zijn wrakhout, hooi en stro, dat ronddreef tussen de resten van die huizen en schuren. Grauw waren de gezichten van de dijkwerkers, de aanwezige ambtenaren, de mensen van het polderbestuur, van burgemeester en wethouders, bij elkaar maar een heel klein groepje, dat met groot verdriet neerzag op die verwoesting en met leedwezen dacht aan de mede-bewoners, die het leven lieten. Toch werd die 11e Februari gedenkwaardig, omdat te midden van al deze troosteloosheid, omdat bij het scheiden van deze elfde dag na de ramp de Hoogste in den lande blijk gaf van Haar medeleven, omdat reeds toen H. M. Koningin Juliana Zich overtuigde van het ook zo zwaar getroffen St. Filipsland. Het moet wel een titanen-arbeid zijn om het herstel van St. Filipsland te vol. brengen, zei onze Koningin toen tegen burgemeester de Jonge. Dinsdag 23 Juni 1954 besloot de Koningin haar tweedaags werkbezoek aan de rampgebieden met het nemen van een overzicht in St. Filipsland van de weder opbouw en het herstel. Hoe geheel anders was het nu in vergelijking met 11 Februari 1954. Goede vorderingen zijn hier gemaakt met de wederopbouw. Daarvan getuigden de groene polders, daarvan getuigden de nieuwe woningen, daarvan getuigden alle inwoners, die de Koningin enthousiast verwelkomden. Wat een mooie dag voor St. Filipsland, waar overal de vlaggen wapperden en de zon meedeed in de blijdschap van dit ogenblik. WAAR NOOD IS, IS ZEGEN NABIJ „Deze, Uwe woorden Majesteit, zijn voor onze gemeente waarheid geworden", aldus burgemeester de Jonge aan het slot van zijn wel komstwoord in het noodgemeente- huis te St. Filipsland, nadat hij een kort overzicht had gegeven van de vorderingen van de wederopbouw in deze gemeente. H. M. de Koningin was om kwart over drie met Haar gevolg gearri veerd met de „Piet Hein" aan het veer in de Anna Jacoba Polder. Daar begroet door het college van Burgemeester en Wethouders begaf H. M. Zich direct per auto naar het Gemeentehuis, waar Filipslands Harmonie „Concordia" stond opge steld en het Wilhelmus speelde. Vrijwel alle ingezetenen hadden zich daar verzameld en gaven en thousiast blijk van hun vreugde over het bezoek van onze Vorstin. Mede aanwezig was de Commissaris der Koningin in onze provincie, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de leden van Ged. Staten dr Mes en de heer Schout. In het gemeentehuis werden de raadsleden voorgesteld en circa 70 andere genodigden, w.o. afge vaardigden van het Polderbestuur, arbeidsorganisaties, vrouwen- meis jes en andere verenigingen. Burgemeester de Jonge noemde het een bijzondere eer, dat de Ko ningin zich ook in St. Filipsland van de vorderingen in de wederopbouw op de hoogte wilde stellen. Na her innert te hebben aan de 11e Febr. 1953 wees hij op het in de raadszaal hangend schilderij van mevrouw Stork, dat een beeld geeft van de toen heersende chaos. „Majesteit dank zij de grote lei ding van onze Allerhoogste is het mogen gelukken U een dorp te to nen, waarvan het herstel bijna be ëindigd, de wederopbouw in volle gang en zelfs gedeeltelijk voltooid is. Vijf en dertig woningwetwonin gen zijn practisch klaar, een deel wordt reeds bewoond. Zes Oosten rijkse geschenkwoningen zijn reeds enige tijd bewoond en vijf Deense worden deze week betrokken. De 7-klassige lagere school zal in Sept. a.s. in gebruik kunnen worden ge nomen. De bouw van een kleuterschool werd vorige week aanbesteed. De gunning kan spoedig worden tege moet gezien. De Hervormde Kerk kreeg een bij de Kerk passend jeugdgebouw. Vijf zakenpanden konden worden heropend. In uitvoering zijn voor rekening van particulieren 12 wo ningen, verschillende andere in voorbereiding. In de particuliere sector kwamen voorts nog 10 wo ningen gereed. Een spoedige aanbesteding is te verwachten van een gebouw voor gezondheidszorg, annex zusterswo- ning en badhuis. Een brandweer garage, annex gemeentebergplaats werd bereids gegund. Een 11-tal krotwoningen werd aangekocht. Een bestratings- en rjoleringsplan is in uitvoering. Beplantingsplannen werden opgedragen aan het Staats bosbeheer. De landbouw belooft een betere oogst dan verwacht werd. Te Anna Jacobapolder kwamen na de ramp als herbouw van oor logsschade gereed 2 boerderijen en 8 woningen, terwijl nog een boer derij en 2 woningen in aanbouw zijn. Gehoopt wordt nog op de bouw van een dorpshuis voor Anna Ja cobapolder. „Met verlangen wordt uitgezien", zo vervolgde burgemeester de Jon ge zijn welkomstwoord, „naar de openbare behandeling van het Del taplan, dit om dat de dijken rond ons schiereiland niet in een toe stand verkeren, dat bij zeer hoge vloed geen gevaar aanwezig zou zijn. Dankbaar zijn we voor de ver kregen hulp. Trots ben ik op de me dewerkers, die mij in mijn zware ar beid terzijde staan." De burgemeester besloot zijn toe spraak met de verzekering, dat deze dag voor St. Philipsland een onver getelijke zal blijven en hoopte dat God de Almachtige, H. M. nabij zou zijn en verder schragen en dra gen om de zo gewichtige taak te kunnen volbrengen tot heil van Land en Volk. OVERAL BELANGSTELLING VOOR Na de thee kwamen nog andere problemen aan de orde, zoals de situatie voor de landbouw, de grondprijzen, enz. Aan de Koningin werd nog een plaquette getoond van het door ar chitect Beije ontworpen plan voor een Groene Kruisgebouw en bad huis. Genoemde architect gaf hier bij toelichting. Door een haag van mensen en onder een zee van vlagr gen ging het naar een Deense wo ning, waarin Wed. G. Mol-Faasse verblijft. H. M. had de wens te ken nen gegeven de meest getroffen ge zinnen te kunnen bezoeken. Ge noemde weduwe had tijdens de ramp een zoon verloren en haar woning. De Koningin onderhield Zich enige tijd met haar. Vervol gens ging het naar het Jeugdge bouw, dat onlangs in gebruik werd genomen, waar alle schoolkinderen onder leiding van hoofdonderwijzer van Dijk het Wilhelmus en Zeeuw se volkslied zongen. Ds. E. S. de Lint, leden van de kerkvoogdij en andere ambtsdragers werden hier voorgesteld en het dochtertje van aannemer P. de Raat bood H. M. bloemen aan. Zowel het jeugdge bouw als de kerk werden bezichtigd om vervolgens naar de in aanbouw zijnde school te gaan. Volgens de plannen wordt deze school (bestemd voor het openbaar en bijz. lager onderwijs) per 1 Sept. in gebruik genomen. Met aandacht luisterde de Koningin naar de toe lichting door architect Beije en aan nemer de Raat. Ook een Oosten rijkse woning van M. v. d. Est werd nog bezocht, evenals een van de 35 woningwetwoningen, nl. het huis bewoond door de districtsmonteur C. Jumelet, opzichter bij de P. Z. E. M„ die zich tijdens de ramp zo zeer verdienstelijk maakte voor spoedige stroomlevering. Deze opzichter moet thans enige tijd rust houden en kreeg van H. M. de beste wensen voor een spoedige beterschap. Ja, voor alles op het gebied van herstel en wederopbouw toonde onze Koningin grote belangstelling. Het was dicht bij vijven toen Hare Majesteit van vele personen af scheid nam en luide toegejuicht door de inwoners St. Filipsland ver liet na een tweedaags werkbezoek aan die rampgebieden, waarbij het er niet om ging het zo maar eens even te zien, maar waarbij Hare Majesteit toelichting op het herstel en voorlichting aangaande de pro blemen zeer op prijs stelde. AAN DE SPITS Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin onder streepte deze belangstelling nog eens tijdens de na het vertrek van de Vorstin gehouden persconferen tie in de Filipslandse raadzaal. Aan genaam verrast, was Hare Majes teit, aldus de Commissaris, dat er al zoveel gedaan was aan de Weder opbouw, Landbouw, enz., vooral in deze gemeente, waar men de land- bouwopbrengst voor dit jaar schat op 70 van het normale. Ook voor het maatschappelijk welk toonde H. M. veel belangstelling. Ir. Glerum gaf een overzicht van de Wederopbouw, daarbij aange vuld door ir. Stam. Men is in de rampgebieden nog heus niet zonder moeilijkheden. Vooral de grondprij zen, die voor de rampslachtoffers veel te hoog liggen, brengen narig heid. Hopenlijk komt er hierin spoe dig verbetering. In Schouwen en Duiveland zullen er 550 woningen gebouwd worden. Misschien kan dit tot 860 worden uitgebreid, ter wijl er 514 zijn verwoest en 4900 herstelbaar beschadigd. Van de 300 boerderijen zijn er plm. 80 ver woest. Daar zijn thans 40 woning wetwoningen aanbesteed en ge gund. De bedoeling is aannemers van buiten af te trekken, die hun personeel meebrengen, anders duurt het nog langer. De gemeente St. Filipsland en Stavenisse, zo verklaarden genoem de heren zijn het verst met de we deropbouw gevorderd. Daarop volgt Kortgene, terwijl het in Krui- ningen ook vlot loopt. overwegend droog „Al nieuwe gegeten?", vroeg ik aan Kees, toen ik hem deze week op de langste dag van 1954 ont moette. Daar hield hij niet van, was zijn bewering en toen 'bleek me, dat hij me verkeerd had begrepen. Hij had namelijk aan de „hollandse nieuwe" gedacht, terwijl ik een Doré of Eersteling op het oog had. Toen hem dat duidelijk werd, was hij wèl„van de partij. Zondag had hij ze voor het eerst geproefd en samen hebben we toen aangenomen, dat a.s. Zondag niemand meer of hoogstens een enkeling nog van de oude zal smullen. Het zal in het algemeen wel zoutevis met peentjes worden. Stram en stijf nü Oud en krom straks! Door die slopende Rheumatieb. Begin toch bijtijds met Kruschen Salts. Daarmee zuivert ge Uw bloed en neemt zo de oorzaken weg van Uw kwellende plaag. Jaar-in, jaar-uit, al tientallen jaren lang, bracht Kruschen baat en verlichting voor tienduizenden Rheumatieklljders. Waarom zoudt gij dan achterblijven Be gin morgen met de kleine dagelijkse dosis; en dan steevast iedere morgen weer I Met z'n beiden hebben we toen óók geconcludeerd, dat het toch eigenlijk maar een week of vier op een jaar werkelijk behoeft te groei en om een machtige wasdom te zien. Ga zelf in gedachten maar eens vier weken terug en kijk nu onze akkers eens rond. Zelfs de „zoute" doen het niet slecht, dank zij de milda- dige regen. Werkelijk, ons eiland op z'n mooist. En dat duurt ook al niet lang meer want hier en daar begint de oogst zij het dat de kale plekjes nog maar speldeprik- ken zijn in het geheel. Nauwelijks kwam de groei of de oogst is daar. De oogst van de vroege aardappel. Het „schot" moet weliswaar nog komen en de prijzen doen het niet bijzonder, wanneer men nagaat dat na nog geen week veilen enkele partijen moesten worden ingehou den omdat ze het minimum prijs niveau bereikt hadden zonder koop lustigen, ondanks alles mag men weer voorlopig zeker ruim schoots tevredeen zijn met wat uit onze akkers is opgewassen. Boven dien lijkt de juinpries niet slecht te worden, al kan men ook in dit opzicht de huid niet verkopen voor die overbekende beer in de val zit. Over het in de val zitten gespro ken, in die voege voelen zich de ex pediteurs. Het merendeel van die oude rotten begon zon 35 jaar ge leden met' paard en wagen tussen eigen gemeente en Bergen. Naar mate de conjunctuur steeg, breid den ook hun diensten zich uit zodat ze nu met een of meer vrachtauto's rijden. Een goede vooruitgang dus. En toch zitten ze min of meer in de penarie. Op 15 Februari van dit jaar trad de nieuwe wet Autovervoer Goede ren in werking, zodat zij hun expe ditie- en bodediensten alleen mogen voortzettten wanneer ze daarvoor vergunning hebben. Dat vindt U ook wel logisch niet? Kees en ik althans wel. Wat is er in ons land zonder vergunning nog mogelijk. Vaste verkering is zo ongeveer nog het enige. En de expediteur, die voor de oorlog „reed", mag nu zijn bedrijf wel voortzetten, maar moet voor elke wagen een vergunning Koop 'n goed Costuum BERGEN OP ZOOM heeft 't hebben en per stuk dan ook 60 gul den dokken. Alsof ze zoveel op hun voor de particulier toch al vrij dure vrachtjes, overhouden met die hoge wegenbelasting, dure benzine en onderhoudskosten. Die 60 gulden moet er ook maar weer af. Maar daarmee waren de vervoerders er nog niet. Ze hebben nu weer uitge vonden, dat men alleen gebruik mag maken van beurtvaartadressen, die worden uitgegeven door de stich ting „Beurtvaartadres". Die adres jes kosten 3 cent, terwijl men voor heen bij een particuliere drukker, die daarvan werk maakte nog wel voor anderhalve cent terecht kon. Nu zijn al die papieren en som mige expediteurs hebben er heel wat al die papieren van an derhalve cent zijn waardeloos. Ge bruikt men ze, dan hebben ze nog kans op een geldboete ook. Heb je een paar duizend van die adressen liggen, dan kun je er nog hoogstens de kachel mee aanmaken en overi gens de strop incasseren. Zo zie je, dat de expedieurs in het land der vergunningen er ook niet zonder kleerscheuren afkomen. Rij-e maar! Dat deed die meneer ook, die een snipperdag had opgenomen en een dagje zou gaan fietsen, maar daar toe mooi weer bestelde in De Bilt. Voor de moeite was een rijksdaal der ingesloten. Die meneer kreeg prompt zijn rijksdaalder terug en een briefje waarin hem duidelijk werd, dat het „weer" aan geen ver gunning noch aan een wens is ge bonden. Wat nog zeer gelukkig is, zelfs al is het nog geen zomer, ter wijl het toch al zomer is. Nogmaals, erg gelukkig is het, dat we daar niets in te zeggen heb ben. Overigens, die man met z'n snipperdag en zijn opgestuurde rijksdaalder had een droge fiets tocht, zij het dan met bewolking. Maar bewolking is er over heel de wereld, al blijft het gelukkig nog overwegend droog, vindt Jan een donderslag bij heldere hemel en een storm in een glas water EEN MEDISCH ADVIES" aldus CHURCHILL Zo lazen we het op 13 Mei 1951: „Officieel wordt door de N.S.D.A.P. medegedeeld: Partijgenoot Hess, wien op grond van een sinds jaren zich ontwikkelende ziekte door den Fuehrer ten strengste was ver boden, om een vliegtuig te besturen, heeft zich in strijd met dit bevel den laatste tijd weer in het bezit van een vliegtuig gesteld. Zaterdag 10 Mei tegen 18 uur is partijgenoot Hess in Augsburg weer op gestegen voor een vlucht, waarvan hij tot op heden niet is teruggekeerd. Uit een achtergelaten schrijven blijkt een geschoktheid van geest, welke doet vrezen, dat partijgenoot Hess het slacht offer van waandenkbeelden is geworden. De Fuehrer heeft terstond bevel gegeven, dat de adjudanten van partijgenoot Hess. die alleen kennis droegen van deze vliegtocht en die deze in strijd met her hun bekende verbod van de Fuehrer niet verhinderd, resp. terstond gerapporteerd u hebben, moeten worden gearresteerd. Onder deze omstandigheden moet dus helaas de N.S.D.A.P. verwachten, dat partijgenoot Hess ergens op z'n vlucht neergestort, resp. verongelukt is". Ja, het kwam als een donderslag bi] hel dere hemel 1 Hess is in Engeland geland! Rudolf Hess, de vertrouweling van Hitier. de plaatstvervangende Fuehrer I De wildste geruchten deden de ronde en in het bezette gebied wenste bijkans niemand te geloven, wat de Duitsers via pers en radio over de ontvluchting bekend maakten. Het is nu weer bijna dertien jaar geleden, dat op Za terdag 10 Mei 1941 het nieuws van Hess' sensationele vlucht bekend werd. Het eerst vernamen we het via de Engelse zender, want de Duitsers, die reden te over had den om nog wat met de publicatie te wach ten, zwegen bij die gelegenheid als Rus«en. Langzamerhand ging de sensatie van het geval-Hess af. Engeland liet weinig los en maakte geen propagandistisch gebruik van de escapade van één van Duitslands gro ten. De donderslag bij heldere hemel bleek tenslotte slechts een storm in een glas water te zijn geweest... Toen het nieuws eenmaal door Londen wereldkundig was gemaakt en de Duitsers ruimschoots de gelegenheid hadden gehad, hun lezing van het geval-Hess gereed te maken! haastten dezen zich om Hess voor te stellen als een Idioot, die reeds geruime tijd in werkelijkheid niet meer had meege teld. Berlijn bestreed de Britse opvatting als zou het feit, dat Hess in September 1939 nog na Goering tot mogelijk opvolger van Hitier wa? benoemd, het tegendeel van een ziekte bewijzen. Bij die benoeming zou juist terdege rekening zijn gehouden met droevige omstandigheden, die slechts in de meest intieme kringen bekend waren. Vol gens de berichten uit Duitse bron traden de eerste verschijnselen van Hess' ziekte reeds geruime tijd voor z'n vlucht naar En geland aan de dag. Niet alleen was hij een ernstig maaglijder, aldus deze berichten, maar reeds voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog zou hij tekenen van een zenuwziekte hebben vertoond, die grote slapeloosheid veroorzaakten. Enige dagen later liet Berlijn voorzichtig doorschemeren, dat Hess in de waan leefde, door een persoonlijke stap bij hem van vroeger bekende Engelsen toch nog een ver gelijk tussen Duitsland en Engeland tot stand te kunnen brengen. Hess nam (we citeren nog steeds de Duitse mededelingen) in toenemende mate zijn toevlucht tot de meest uiteenlopende middelen, als magneti seurs, astrologen enz. Ten gevolge daarvan ging hij aan waandenkbeelden lijden. Hij kende de „talrijke met de eerlijkste bedoe lingen ontstane vredesvoorstellen van de Fuehrer beter dan iemand anders" en met z'n vlucht naar Engeland wilde hij „blijk baar een persoonlijk offer" brengen. Ten slotte wezen de woordvoerders in Berlijn er op, dat niets veranderd was in het Duit se voornemen, om de oorlog tegen Enge land „die het Duitse volk werd opgedron gen", voort te zetten, totdat „de Britse be windslieden ten val zijn gebracht of tot vrede bereid zijn". Hess rekende er op, binnen twee dagen weer thuis te kunnen zijn. Ja, hij geloofde zelfs, zoals uit later in Duitsland gevonden aantekeningen zou gebleken zijn, dat men hem in Engeland de nodige benzine voor de terugreis ter beschiking zou stellen... Dat was alles, wat we tijdens de bezet ting over het geval-Hess te weten kwamen. We bleven in het duister tasten, waar het het doel van Hess' reis betrof. Was hij naar Engeland gevlucht, omdat hij z'n leven in Duitsland niet zeker meer was? Had hii Engeland waardevolle inlichtingen verschaft omtrent de plannen van Hitler? Of was hij twerkelijk de idealist, die zoals de Duit sers het voorstelden meende, een afzon derlijke vrede tussen Duitsland en Engeland tot stand te kunnen brengen? Na de bevrijding bleek, hoe kort de sen satie rond Hess' verdwijning was geweest. En wie is beter in staat, ons te vertellen over de betekenis van Hess' vlucht, dan Winston Churchill, die toen nog alleen de strijd voor de yrijheid leidde? Het is zeer interessant, te lezen, wat de oorlogs premier in zijn memoires over deze zaak schrijft. Hij bracht juist het weekeinde door buiten Londen, dat onder zware Duitse bombardementen te lijden had. Plotseling werd hij opgebeld door zijn vriend, de her tog van Hamilton; het kostte de hertog heel wat moeite, Churchill te spreken te krijgen. Toen hij hem eenmaal bereikt had, en Churchill hoorde, wat er aan de hand was, kon de minister-president het bijna niet ge loven. En toch was het waar... Churchill schrijft in zijn memoires, nooit veel betekenis gehecht te hebben aan de escapade van Hess. Hij wist, dat ze geen in vloed zou hebben op de loop der ge beurtenissen, ofschoon ze in geheel Enge land, in America en Rusland, maar vooral in Duitsland grote sensatie verwekte. Hij vond Hess een knappe, jeugdige man, voor wie Hitier genegenheid opvatte en die een intiem lid van zijn privé-staf werd. Hij ver afgoodde Hitier, mocht aan diens tafel zitten, dikwijls alleen met de Fuehrer. Hess kende Hitiers intiemste gedachten; niemand kende Hitier beter of maakte hem vaker mede in zijn onbewaakte ogenblikken. Totdat... met de oorlog de verandering kwam... Generaals, en andere grootheden verdrongen de Idealist Hess, die zijn ster snel zag dalen. Dat bracht hem tot een wanhoopsdaad: Hij zou wel eens laten zien, wat hij wel waard was: hij zou uit eigenar beweging naar Engeland vliegen en daar vrede gaan sluiten... Hij wilde tot koning George toegelaten worden om hem te over tuigen van Hitler's edele gevoelens voor Engeland. Aan het einde van het gedeelte over Hess schrijft Churchill in zijn memoires: „Nu ik op deze hele geschiedenis terugzie, ben ik er blij om, dat ik niet verantwoordelijk ben voor de wijze, waarop Hess behandeld is en wordt. Wat er ook zij van de morele schuld van een Duitser, die Hitier nastond, naar mijn mening had Hess hiervoor geboet door zijn volstrekt opofferende dolle daad van krankzinnige welwillenheid. Hij kwam uit eigen vrije wil naar ons toe en had, zij het ook zonder autoriteit, iets van de hoedanigheid van een afgezant. Hij was een medisch en niet een crimineel geval en dient ook als zodanig beschouwd te worden..." Tijdens het proces te Neurenberg, waar Hess tot levenslange gevangenis straf werd veroordeeld heeft men Mes- serschmitt gevraagd naar zijn mening over de vlucht van Hess. Messerschmitt deelde mede, dat Hess hem om de tuin geleid heeft. Hess, die als een uitstekend piloot bekend stond, kreeg onder het mom van een wetenschappelijk onder zoek, een toestel ter beschikking. Hij vloog hiermee van Augsburg naar Stavanger in Noorwegen, waar hij zich bij een formatie bommenwerpers voegde, die een aanval op Engeland ging uit voeren. Hij is toen in Engeland geland; hij moest zijn toestel per parachute ver laten, toen boven Schotland niet ver van zijn doel zijn benzine opraakte. Messerschmitt werd door Goering ter verantwoording geroepen. Woedend vroeg deze hem, hoe hij iemand, die kennelijk gek was, een vliegtuig had ge geven, waarop Messerschmitt hem ant woordde: „Ik kon niet aannemen, dat een krankzinnige zulk een hoge post in het derde rijk kon bekleden..." BODEMGESTELDHEID EN BEMESTING Reeds vele artikelen zijn er gewijd aan het op het juiste peil brengen van de zuur graad der gronden, teneinde de bodemge steldheid in de ideale toestand te brengen, zodat de gestrooide kunstmeststoffen een maximaal rendement kunnen opleveren. Nauw hiermede verbonden is het mag nesia-gebrek, dat vooral de laatste jaren in sterkere mate optreedt. Men heeft de laat ste jaren proefondervindelijk kunnen vast stellen, dat het gebruik van magnesia-kalk- meststoffen zeer zeker voldoende aandacht dient te hebben. Verwaarlozing van de kalk-magnesia-bemesting der bodem kan ondenkbaar grote rendementsverliezen van gestrooide kunstmeststoffen ten gevolge hebben. Teneinde het meest snelle en afdoende middel ter verbetering van de bodemstruc tuur te vinden dient men zich terdege op de hoogte te stellen van de inhoud, fijnheid en bindingsvorm der magnesiakalkmeststof, die men gebruiken wil. Zo kent men bij voorbeeld magnesia-poederkalk dat een ta melijk hoog magnesiagehalte heeft, naast kalk in twee bindingsvormen, namelijk als kalkhydraat en als koolzure kalk, terwijl het gehalte zuurbindende bestanddelen hier uitermate hoog ligt. Het voordeel van de twee bindingsvor men der kalk betekent, dat er snel oplosbare kalk voor directe werking aanwezig is, naast langzamer oplosbare kalk. die juist tijdens de latere ontwikkeling der gewassen vrij komt. THOLEN JUBILEUM Woensdag a.s. zal de - Heer P. H. van Elsacker 35 jaar werkzaam zijn bij de P.T.T. en gaat dan wegens pensioenge rechtigde leeftijd de dienst verlaten. H letzade jubelaris dien dag zeker wel niet aan belangstelling ontbreken. VRIJDAG 25 JUNI DES NAMIDDAGS 3 UUR UUR J van onze zaak in GLAS, PORCELEIN, AARDEWERK, KUNSTNIJVERHEID, ARTISTIEK MAROKKAANS, FIJNE LEDERWAREN, KOFFERS enz. REPARATIES IN EIGEN ATELIER, VOOR ALLE LEDERWAREN. MEER DAN 35-JARIGE ERVARING Leraar vakgroep lederwaren. Ons werk werd meer dan ZES maal bekroond. Blauwehandstraat, hoek Kettingstraat 8, Bergen op Zoom 1 a op Zoom 1 Schouwing Het Bestuur van de Nieuwe- Annex-Stavenissepolder te STA VENISSE brengt ter algemene kennis, dat op Vrijdag, 16 Juli 1954 schouwing zal worden ge houden over alle uit- en afwate ringsmiddelen. Stavenisse, 23 Juni 1954. Het Bestuur voornoemd, C. W. GROENEWEGE Lz„ Dijkgraaf. A J. J. TAZELAAR, Ontvanger-Griffier BEKENDMAKING De Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag de 3e Juli 1954 des middags te 12 u„ ten Gemeentehuize aldaar, ÉÉN HOOP COMPOST publiek verkopen Inlichtingen bij de Districts-Opzichter Bekendmaking Het Bestuur van het Waterschap Broek en Rooland brengt ter kennis dat vóór 1 Juli 1954 aUe gronden en dijken van alle zaadgevende onkruiden ge zuiverd moeten zijn. Oud-Vossemeer 25-6-'54. Het Bestuur voornoemd. Bekendmaking Het Bestuur van het Waterschap Stavenisse te STAVENISSE, •maakt bekend, dat op Donderdag, 15 Juli 1954, overeenkomstig art. 76 van het Algemeen Reglement voor de Polders of waterschappen in Zeeland, zal plaats hebben een SCHOUWING over alle uit- en afwaterings middelen en wegen in voor noemd Waterschap. Stavenisse, 18 Juni 1954. Het Bestuur voornoemd, C VAN PUTTE Wz„ Dijkgraaf. A J. J. TAZELAAR Ontvanger-Griffier. Ondergetekende betuigt langs dezen weg zijn oprechten dank aan Buren, Brandweer, Politie en verder aan allen die hulp hebben verleend bij de brand op Zondagnacht. H. Boogert Rand. Scherpenlsse fl) die op 9 JULI mee willen gaan met de reis van Ouden van dagen uit St. Maar tensdijk en de leef tijd van 65 jaar heb ben bereikt, kunnen zich opgeven bij de Heer P. FRANKE te St. Maartensdijk. Bij inschrijving te koop het huis met erf en tuin, Lange- weg 140 te Scherpenisse, groot 6.68 A, eigendom van de Heer C. M. Kleppe Jz. Inschrijvingsbiljetten u 11 e r 1 ij k 3 Juli 1954 ten kantore van No taris W. L. Blindenbach te St. Maartensdijk, alwaar ook nadere inlichtingen zijn te bekomen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 3