I I I I I WEEKBLAD VOOR HET EILOND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Plaatselijk Nieuws VERSCHIJ VRIJDAG INT IEDER .WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT. Het Parlementair Overzicht Weer praat je 10e Jaargang No. 32 25 Juni 1954 Uitgevers Firma C. Dielbman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Geen Duits- Beneluxleger Tweede Kamer aanvaardt vijf divisiënplan Minister Staf heeft goede dagen beleefd in de Tweede Kamer. De besprekingen van de lijvige defensienota, waarin uiteengezet wordt waarom een legercorps, bestaande uit vijf divisiën, noodzakelijk is, verliep voor hem zeer prettig. Bij de behandeling van de laatste Oorlogsbegroting op 3 December jl. is er op korzelige toon twijfel uitgesproken over de mogelijkheid van dit nieuwe leger-opbouwplaan. Zijn vijf divisies mogelijk is er voldoende materi eel Hoe zit het met het beroepskader Al deze vragen werden toen op Minister Staf afgevuurd. En of hij ook al beweerde, dat dit nieuwe plan in overleg met de Nato tot stand was gekomen en dat de Amerikanen de nodige steun hadden toegezegd, de Kamer was niet te overtuigen. Of beter ge zegd, zij geloofde de Minister maar half. Het was de heer Fens (k.v.p.), die hem om een derde Defensienota vroeg, zodat aan de hand van concrete gegevens het vijf divisiënplan zou kunnen worden besproken. Nu, de nota is er gekomen; zij telt maar liefst 278 pagina's en wat belangrijker is. de critiek is verstomd. Alleen de beer Kort hals (v.v.d.), sputterde nog geducht na, zonder echter uit te spreken, dat hij in het geheel geen vertrouwen heeft in de plannen van de voortvarende minister. Zijn grief was, dat de nota te veel de historische noodzaak aantoont om tot het vijf divisiën plan te komen, maar zij de doelmatigheids- gronden buiten beschouwing laat. De Mi nister had naar zijn mening in felle kleuren de overmacht van de bedreiger moeten aan tonen om daarna te vertellen wat het Wes ten daar tegenover moet stellen. Dan zou 't Nederlandse aandeel in deze verdediging beter tot zijn recht zijn gekomen. In deze critiek schuilt stellig 'n billijk element, maar anderzijds kan men het de minister niet kwalijk nemen, dat hij zich tot 278 blad zijden heeft beperkt. Bovendien mag men niet vergeten, dat de v.v.d. oppositiepartij is. En hoewel we in Nederland op belang rijke punten steeds een nationale politiek kunnen voeren - met uitzondering van de communisten is het toch goed, dat er één partij is, die de zaken van een andere kant benadert. Want voor geen enkele regering en voor geen één minister is het op den duur goed om steeds in een „hoe- rastemming te worden ontvangen. Nu wil dit niet zeggen, dat de andere sprekers geen critiek hadden. O zeker, zij allen aan vaardden dit vijf divisiënplan. Ook de heer Fens (k.v.p.), die destijds de grote tegen stander van de minister was. En de heren Vermeer (arb.), Weiter (k.n.p.), Bruins Slot (a.r.) en Tilanus (c.h.) waren het met hem eens. Maar bijna alle afgevaardigden klaagden over het feit, dat de opbouw van de luchtmacht ge^n gelijke tred houdt met de uitbreiding van het aantal divisies. Het was de heer Visch (k.v.p.), die als lucht machtkolonel daarover de meest gezag hebbende speech kon houden. Als men op de grond erg sterk is, dan zal de vijand juist pogen om door luchtlandingen de grond te verbreken. Per divisie zijn eigen lijk 3 squadrons vliegtuigen nodig, terwijl Minister Staf voor zijn 5 divisies slechts over 6 squadrons zal beschikken. Dit is dus volgens het boekje niet voldoende. De minister vertrouwt in dit opzicht echter geheel op de bondgenootschappelijke sa menwerking. AMENDEMENT RICHARDS Bestond er op 3 December jl. twijfel over de vraag of de Amerikanen het noodzake lijk materieel zullen leveren, tot vorige week was deze twijfel geheel verdwenen. De Amerikaanse reizen van onze Minister van Oorlog hebben ons geen windeieren gelegd. De Amerikanen waarderen de Hol landse degelijkheid zeer. Zij weten, dat als wij wat beloven, wij het ook nakomen. De gang van zaken met het E.D.G.-verdrag laat echter de Amerikanen niet geheel on beroerd. En zo is er verleden week op de tafel van het Huis van Afgevaardigden een amendement Richards terecht gekomen, waardoor als het aangenomen zal wor den Frankrijk en Italië, de landen, die de E.D.G. nog niet hebben aanvaard, voor taan uitgesloten zullen worden van Ameri kaanse steun, terwijl de overige landen, Benelux en Duitsland zullen worden uit- den goedgekeurd, dan krijgen de vier landen belangrijke nfilitaire steun. Daartegen had de Kamer unaniem bezwaar. In de eerste Nederland, België, Luxemburg en Duits land, dan konden alle fracties reeds ver klaren daarvoor niets te voelen. Duitsland zou dan veel te machtig worden. ,,Het is niet onze taak op die manier het Duitse militarisme te beteugelen zo zeide de heer Fens. Maar ook voor een andere samen werking niet op supra-natlonaal niveau voelde men niets, want een normale bondgenootschappelijke samenwerking zal komen te bestaan in nato-verband. Het is duidelijk, dat de herbewapening van Duits land niet is tegen te houden. Lukt dit niet in E.D.G.-verband dan zullen op den duur Duitse troepen ingeschakeld worden bij de Noordatlantische strijdkrachten. Wat er van dit amendement terecht zal komen, weet niemand. Het is in ieder geval goed, dat er in het Nederlandse Parlement duidelijk is gezegd, wat wij niet willen. HET IJSSELFRONT Een ander punt van ongerustheid in dit debat vormde de verdediging van ons grondgebied. Uit de Nota kan men opma ken, dat de IJssellinie een belangrijk bol werk zal worden. Zal het Noord-Oosten van ons land dan niet verdedigd worden Voor de heer Fens (k.v.p.) is dit moeilijk aanvaardbaar. Als onze Noordelijke vleugel openligt, zal dit een zwakke stee in de verdediging betekenen. Niet alleen van ons land, maar ook van het gehele Westen. Hoe kan de Natocommandant dit voor zijn verantwoording nemen, zo vroeg de heer Fens. Het moet niet zo zijn, dat wij de belangrijkheid van onze strategische positie moeten propageren. Dat moet in Nato-ver band zonneklaar zijn. Ook de heer Bruin Slot (a.r.) vond de IJssellinie weinig aan trekkelijk. En met de heer Vermeer (arb.) wees hij er op, dat de linieverdediging uit de mode is. De jongste militaire geschiede nis heeft wel geleerd, dat zelfs de stefkste linie niet te houden is. Garandeert de Ne derlandse Regering dat onze troepen in de eerste plaats gebruikt zullen worden voor de verdediging van het Nederlandse grond gebied zo vroeg de heer Weiter. Hij had de indruk, dat wij te veel naar anderen luisteren. En zeker was hij niet onder de indruk van de onbuigzaamheid van onze legerleiding, die verscheidene malen haar legeropbouwplan heeft laten wijzigen. De minste critiek had de heer Tilanus (c.h.), die het „gebodene" in de Nato aanvaard baar achtte en die van mening was, dat de beste stuurlui aan wal staan. Van de zijde van zijn eigen partijgenoten heeft de minis ter dus niet over steun te klagen. VERKORTING DIENSTPLICHT De Kamer had geen enkel bezwaar tegen het besluit van Minister Staf om de duur van de eerste oefening te bekorten tot 18 maanden. Maar alle sprekers vonden het vreemd, dat dit zo plotseling is gebeurd. En wel nadat de nieuwe Belgische regering eveneens een dergelijke maatregel heeft ge nomen en nadat Prof. Romme hierover vragen had gesteld. De heer Tilanus (c.h.) toonde aan, dat er geen samenhang bestaat tussen de maatregel en deze gebeurtenissen. Maar toch was de Kamer over de motivering van 's ministers besluit niet tevreden. In zijn nota heeft Minister Staf namelijk ge zegd, dat dit gaat ten koste van de paraat heid der troepen. En het is juist altijd de paraatheid geweest, die de Kamer heeft doen besluiten om die lange eerste oefening goed te keuren. Allerwegen werd er dan ook op aangedrongen, dat de bewindsman een betere argumentatie voor deze stap zou geven. Maar dit alles was detailcritiek. Over heersend zullen voor Minister Staf onge twijfeld de waarderende woorden over het vijf divisiënplan zijn geweest. Natuurlijk zijn er nog tal van andere vraagstukken aan de orde gekomen. We denken aan de territoriale verdediging, onze Marine, het personeelsbeleid. Maar eigenlijk onder schreven alle sprekers de conclusie van de heer Vermeer (arb.), dat men het beleid van de minister welwillend, doch nauwgezet zal volgen. Wellicht zal er gelegenheid zijn om op de resterende punten en op het antwoord van de minister volgende week nader terug te komen. Intussen is de Kamer begonnen aan haar eindspurt. Op 16 Juli zal zij met vacantie gaan, maar niet dan nadat zij voor die tijd zowel op Dinsdag als op Donderdag des avonds zal doorverga derd hebben. Het programma is dermate overladen, dat voorzitter Kortenhorst het zonder deze zware maatregel niet kon stellen. (Nadruk verboden) OP 30 JUNI A.S. WORDT DE ZON VERDUISTERD Slechts 20% van zonsoppervlakte blijft zichtbaar! (Van onze weerkundige medewerker) Op de laatste dag van deze maand moet U beslist niet nalaten naar de zon te kij ken. Niet rechtstreeks natuurlijk, maar met de ogen beschermd door een zwart glas, een donker fotonegatiefje of een beroet glas. Er is op de 30e Juni iets bijzonders aan de hand. Vanaf 12.23 uur laat ons trouwe hemellichaam de zon zich n.l. geleidelijk afschermen door de maan, die tussen haar en de aarde schuift. Het gevolg zal zijn, dat wij, aardbewoners, nog maar een smal sikkeltje te zien krijgen. Om 13.40 uur pre cies zal 80 van de zon verduisterd zijni het tijdstip van de maximum-totaliteit. Om 14.56 uur komt het einde van de verduis tering. Voor de goede orde dient gezegd, dat de hierboven vermelde tijden geldig zijn voor midden-Nederland. Grote afwijkingen komen hierop (in het noorden en zuiden van ons land) evenwel niet voor, althans voor hen, die zich niet met uiterst nauw keurige waarnemingen bezighouden. Bij een zonsverduistering staat de maan precies tussen de zon en de aarde. Het zonlicht wordt onderschept en de schaduw van de maan valt op de aarde. De scha- duwkegel heeft een doorsnede van omstreeks 300 km. Aardbewoners, die in deze g cirkel wonen, zien de zon geheel verduis terd. Echter niet lang, want door de draaiing der aarde verschuift de schaduw en trekt zij als het ware een streep over een deel van de aardbol. In Nederland gaat de zon niet geheel schuil achter de maan. Bi] ons blijft een sik keltje zichtbaar, waarbij men spreekt van een gedeeltelijke zonsverduistering. De bewoners van zuid-Noorwegen en zuid-Zweden daarentegen zien de zon wel geheel verdwijnen. Hier spreekt men dan ook van een totale verduistering. Een grote groep beroeps- en amateurastronomen uit verschillende delen van Europa bevindt zich ten tijde van de verduistering in zuid- Scandinavië, waar de verschijnselen het indrukwekkendst zijn. Hier zijn de geleer den in de gelegenheid unieke waarnemingen te verrichten van het zonsoppervlak, welke de kosten van de uitrusting en excursies alleszins verantwoord maken. Afwachten tot een totale verduistering in eigen woon plaats te zien zal zijn, is dwaasheid. Daar voor is deze te zeldzaam. ZELDZAAM De verduistering, welke wij binnenkort in Nederland zullen meemaken, is in deze eeuw slechts te vergelijken met die van 17 April 1912 en die van... 11 Augustus 1999. Eerst in laatstgenoemd jaar is de volgende grote verduistering te verwachten. De verduistering van 1999 zal bovendien een totale zijn, welke niet overal in den lande, maar alleen in het Geuldal te zien. zal zijn. Hoe zeldzaam totale zonsverduis teringen zijn, blijkt wel uit het feit dat in Nederland de laatste is voorgekomen op... 14 Juni 1433. Het begin van de totale verduistering vindt plaats om 12.08 uur bij zonsopkomst e straat Nebraska in de Verenigde Sta- Van hier richt de schaduw zich in noordoostelijke richting naar de kust van Labrador, waarbij Minneapolis en St. Paul in de totaliteitszóne liggen. Om 12.26 uur verlaat de maanschaduw de kust van La brador. Na een bezoek aan het onherberg zame Groenland passeert de centrale lijn der verduistering IJsland op circa 60 km afstand ten zuiden. Na passage van de Fa- röer-eilanden en de Shetlands-eilanden overschrijdt de schaduw de Noorse kust. Dan is het Ogenblik aangebroken, waarop de geleerden onder hoogspanning de weken lang tot in de puntjes voorbereide obser vaties kunnen beginnen. Na Scandinavië wordt de zon verduisterd in Memel en in de late namiddag boven de Kaspische Zee. Nabij Jodhpur in India verlaat de schaduw bij zonsondergang de aarde na een baan van 13.400 km te hebben afgelegd. VLIEGTUIGEN NOODZAKELIJK 1 Het is voor alles te hopen, dat er ten tijde van de verduistering weinig bewolking zal voorkomen. Om op alle eventualiteiten bedacht te zijn, worden in Scandinavië vliegtuigen gereed gehouden, waarin zo no dig het machtige natuurverschijnsel boven .,T0^en kan worden waargenomen. Be wolking is, zoals gezegd, funest voor het nomen van goede foto's en het verrichten »onauwkeurige waarnemingen. Toch is het voor „de gewone man" zaak zich door bewolking niet te laten afhouden van aan dacht voor de verduistering. Ook bi| be wolkt weer zal de eigenaardig vallende duisternis duidelijk te merken zijn, niet alleen voor de mens, maar ook voor de dierenwereld. De vogels reageren meestal met een staken van hun gezang. Misschien ten overvloede hier nog eens de volgende raad; bescherm Uw ogen tijdens het waar nemen. Gebruik een zwart gemaakt stuk glas of een donker fotonegatiefje. (Nadruk verboden). HERVERKAVELING THOLEN Inde Scherpenissepolder dienen nog ver schillende waterlopen en wegen gegraven te worden. Het jaargetijde is dermate ver gevorderd dat het rooien van vroege aardappelen mogelijk is, alsmede het rooien van verschillende middenvroege aardappel- rassen zoals Bintje en Eersteling, t.b.v. pootgoed. Voorts is de mogelijkheid om erwten voor de groene pluk te trekken aanwezig. We maken U er derhalve op attent, dat het gewenst is, de genoemde gewassen te rooien of te plukken alvorens een dragline ter plaatse met de werkzaamheden een aan vang maakt. U kunt inlichtingen verkrijgen omtrent het tijdstip waarop de dragline op Uw per ceel is te verwachten, in de barak van de Ned. Heide Mij. te Westkerke. HET BUREAU VAN UITVOERING HERVERKAVELING THOLEN. Advertentiën 0.10 per millimeter MitJ sum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden ƒ1.00. elk woord meer ƒ0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur In Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Door blikseminslag verbrandde een landbouwschuur te Scherpenisse Een paar afgebrokkelde gevels, over blijfselen van een paar tractoren en een dorsmachine die niet meer dan oud-roest geld opleveren, nog enkele verkoolde bal ken, wat ander geheel verwrongen land bouwgereedschap, dat is het droevig over schot van de landbouwschuur met inhoud van de landbouwer H. C. Boogaard aan de Rand te Scherpenisse, het waardeloos restant, nadat hier Zondagmorgen om streeks 4 uur de bliksem was ingeslagen tijdens het zware onweer. Noodweer had Zaterdag andere delen van onze provincie geteisterd, waarbij de fruitgewassen in Zuid-Beveland grote schade opliepen. In onze omgeving liep dat beter af. Zware windstoten en hagelval zoals op Zuid-Beveland kwam niet voor, maar de bui die Zondagmorgen vroeg overtrok, wekte velen uit de slaap. Bliksem en donder waren niet van de lucht en ieder kon verwachten, dat het niet zonder inslag zou aflopen. Toen in Scherpenisse Zondagmorgen dan ook de sirene ging, begreep ieder wat er aan de hand was. De brandweerauto stond te St. Maartensdijk en het personeel daar was 10 minuten na waarschuwing met de motorspuit in Scherpenisse, nog 3 min. later op de plaats des onheils zelf, aan de Rand. Dit ging dus vlug genoeg, maar een kwartier voor een blikseminslag in een landbouwschuur is ook lang genoeg om dat gedeelte reddeloos verloren te doen zijn. De schuur stond dan ook in lichte laaie, maar in minimum van tijd richtte het blus- singswerk van de Scherpenisse brandweer lieden zich op het daar practisch tegen aangebouwde woonhuis. Het woonhuis, waarvan het dak naar de schuur ook al brandde. In de geheel afgebrande schuur bevonden zich 7 stuks hoornvee en een groot aantal kippen die met 2 tractoren, een dors machine en veel ander landbouwmateriaal verloren gingen. De schade wordt gedeelte lijk door verzekering gedekt. Tijdens de nablussingswerkzaamheden kwam de melding binnen dat in de schuur van dhr. Rijstenbil te Scherpenisse de blik sem ook was ingeslagen. In allerijl vertrok de brandweer naar die schuur, maar hier hadden de hevige slagregens en de be woners het vuur reeds bedwongen. Alzo kon de brandweer retour naar de eerste plaats om het nablussingswerk af te maken. Dhr. Rijstenbil kwam er met licht materiale schade af. Tenslotte werd in een weiland nog een paard van dhr. Tichem door de bliksem getroffen. Rond Scherpenisse was het dus Zondagmorgen wel bijzonder raak. De brandweer heeft er druk werk gehad, maar dat ook bijzonder-goed verricht. Dodelijk ongeval in de Mallandpolder Woensdagmiddag 23 Juni tegen 5 uur had in de Mallandpolder onder Poortvliet een dodelijk ongeval plaats, dat de bijna 33 jarige J. Bazen uit St. Maartensdijk het leven kostte. In deze polder is men aan het egaliseren in het kader van de herverkaveling. In dienst van de Ned. Heide Mij. reed J. Bazen Pzn. als chauffeur op een dumpwagen de dijk op met het doel de wagen te draaien. Boven op de dijk gekomen is door onbe kende oorzaak de wagen achteruit de dijk afgereden en over de kop geslagen. Het gevolg hiervan was dat genoemde chauffeur de zware ijzeren laadbak over zich kreeg. De in de omgeving werkzame arbeiders snelden direct te hulp, maar nog voor zij het slachtoffer konden bevrijden was hij overleden. Dokter Helleman die zeer spoe dig ter plaats was kon nog slechts de dood vaststellen. Het slachtoffer werd per Rode Kruiswagen naar zijn woning vervoerd. De ontsteltenis in de gemeente was groot. Bazen was gehuwd en laat vrouw en 2 kinderen achter. Zaterdag a.s. vindt de be grafenis plaats. Koninklijk Bezoek aan Rampgebied Veel vooruitgang, maar gevaar blijft dreigen Hare Majesteit de Koningin heeft in de achter ons liggende week gedurende twee dagen een groot aantal plaatsen bezocht, welke het vorige jaar door de stormramp werden getroffen. Dit gold als een werk bezoek, waardoor Koningin Juliana in de gelegenheid was zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de vorderingen der wederopbouw in de getroffen gebieden. Werd Maandag voornamelijk delen van Noord-Brabant en Zuid-Holland bezocht, Dinsdag gold het bezoek uiteraard Zee land, en wel in het bizonder Schouwen- Duiveland, dat wel het zwaarste werd getroffen. Voor vele ingezetenen gold het een weerzien. Immers, ook in de dagen, on middellijk volgende op de ramp, bezocht de Koningin de zwaar getroffen gebieden. Thans gebeurde dit bezoek onder heel wat betere omstandigheden en overal, waar de Vorstin kwam, werd zij hartelijk en enthou siast toegejuicht. Tijdens het tweedaagse bezoek werd geconstateerd, dat vrijwel overal veel vooruitgang is geboekt, hoewel natuurlijk nog lang niet alle schade is her steld, met name niet op Schouwen- Duiveland. Toestand der dijken nog critiek Het is wel toevallig, dat enkele insiders juist dezer dagen een samenspreking heb ben gehouden over de toestand in het ge bied, dat zo kwetsbaar is gebleken op de le Februari van het vorige jaar. En tijdens deze discussie is opnieuw gebleken, dat de toestand in Zeeland en op de Zuid-Hol landse eilanden nog verre van veilig is. Ir. Verloren van Themaat, lid var Delta-commissie (die belast is met het onderzoek, of afsluiting van de zeegaten mogelijk is) heeft er op gewezen, dat de toestand van de dijken langzamerhand méér achteruitgegaan is, dan wij wel ge dacht hadden. Hij wil stellig geen paniek zaaien of ongerustheid wekken, maar wij mogen ons niet baseren op kansberekenin gen, waarbij een dergelijke of nog ergere ramp ons maar eens in de zoveel eeuwen zou kunnen treffen. Ir. Horstman vroeg, of het dan niet mogelijk zou zijn om voor het noordelijke bekken het Deltaplan uit te voeren en voor het zuidelijke bekken de dijkverhoging. Ir. Maris zette uiteen, dat men niet het gebied van de Nieuwe Waterweg tot de Westerschelde in twee gedeelte moet zien, doch dat men het gehele complex van factoren op de weegschaal moet leggen. Ten aanzien van de financiële factoren merkte prof. Tinbergen op, dat er ver schillende onberekenbare factoren zijn. Wie kan er berekenen, wat Nederland voor een goodwill in het buitenland krijgt, als be kend wordt, dat wij zoiets geweldigs als het Deltaplan durven te bedenken en dur ven uit te voeren Prof. Weyer zeide, dat wij van de ver dediging moeten overgaan in de aanval. Wij moeten de zee geen asyl meer geven tussen onze eilanden in, omdat de zee daar bij soms zeer ondeugend wordt. Wij moe ten de Noordzee terugdringen en haar ge vaarlijke grijparmen afbinden. De zee buiten onze muren, zo kan zij onze vriend blijven en zelfs onze bondgenoot. Onze eerste taak als Nederlandse natie is, dat wij ons grond gebied behouden. Dreigt in dit opzicht ge vaar, dan houdt iedere rentebiliteitsbereke- ning op. ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN HOOGWATER in de week van 27 Juni te.m. 3 Juli 1954 Zondag vm 0.11 en nm 12.50 Maandag 1.22 13.54 Dinsdag 2.24 14.51 Woensdag 3.15 15.40 Donderdag 4.00 16.23 Vrijdag 4.44 17.05 Zaterdag 5.24 17.34 Woensdag 30 Juni Nieuwe Maan te 1.26 u. NAAR DE RIJNSTREEK -De thoolse reisvereniging maakte 17 Juni ;n reis naar de Rijnstreek met een mooie touringcar van de firma v. d. Klundert. Men vertrok om 4 uur 's morgens en koerste via Antwerpen, Leuven naar Luik. Om half zeven was men al in St. Truide, waar koffie werd gebruikt om vandaar naar de Duitse grens te rijden. Het ging door een strook land waar practisch niemand woont, maar waar de natuur nog van ongerepte schoonheid is. In het Eifelgebegrte bereikte men een hoogte van circa 650 meter, waar men prachtige vergezicht had. Via Frei- bach naar Blankenheim, waar de oorsprong van de rivier de Ahr werd bezichtigd (ontstaan uit drie bronnen, met op de rots het jaartal 1726). Door het prachtige Altenahr ging het naar Bad Neuenahr en Remagen. Daar ging men per motorpont de Rijn over en bereikte men het einddoel Koningswinter. De warme maaltijd liet zich toen best smaken, maar vooraf ging het nog even per tandradbaan naar de top van de Drachenfeldz. Vandaar bekeken is de Rijn maar een smalle stroom met speel- Z. K. H. Prins Bernhardt viert zijn 43ste verjaardag. De actieve rol, die onze Prins vervult in het Nederland se economische en militaire leven, getuige zijn internationale reizen om zowel kennis op te doen als contac ten te leggen, dwingt veler bewonde ring af. Vriendelijkheid met daar naast een bewonderenswaardige ken nis op velerlei gebied kenmerken de Prins, voor wie het gehele Neder landse volk een diep respect heeft. Wij hopen en vertrouwen, dat hij deze heugelijke dag nog dikwijls moge gedenken en dat hij zijn activi teit, die voor ons tand toch zo be langrijk is, zal kunnen blijven ont plooien. goedscheepjes. Prachtig is het eilandje Momenwhert. Omstreeks half negen was men terug in Keulen, waar de oorlogsver woesting nog duidelijk zichtbaar is. Na een rondrit door de stad was het tijd naar huis te gaan, waar men zonder pech tegen half vier weer aankwam, een prachtige reis lag achter de rug. GEPROMOVEERD Dinsdag 22 dezer promoveerde aan de Rijks Universiteit te Utrecht tot Doctor in de geneeskunde, onze oud-stadgenoot de heer M. W. W. Krijger, neus-, keel- en oorarts te Tiel op een proefschrift over „De betekenis van het evenwichtsorgaan bij de vlieger." De Promotor was Prof. Dr. Van Egmond Paranimfen de Doctoren Aris uit Amster dam en Prins uit Utrecht. Opponenten :n naast de Promotor de Professoren Jongbloed en Jongsma. Er was zeer veel belangstelling voor deze promotie, waar- ee we doctor Krijger hartelijk geluk ONGEVAL Toen de heer M. v. d. S. te Stavenisse Zondagnacht omstreeks 2 uus vanuit Ber gen de Thoolse brug op reed, raakte hij zijn wiel de hoge kant en sloeg de tegen een der peilers van de brug. Er zal nog genoeg gang in om daarna tegen de volgende peiler te stoten en dat alles was voldoende om zijn auto zwaar te beschadigen. Maar zelf kwam hij er zonder letsel af en dat was van het meeste belang. De politie was spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in. „DWERG GOERAMI" hiervoor genoemde Aquariumver eniging hield 22 Mei haar 34 keuring. De uitslag hiervan is thans bekend. P. K. Baaij, die voor de tweede achtereenvolgende maal winnaar werd, wordt eigenaar van de wisselbeker, kreeg bovendien voor de 1ste prijs een lauwerkrans met diploma. Hij be haalde 103J^ pnt.; 2. A. Schot (grote lauwertak plus diploma 97 pnt); A. M. Baaij (kleine lauwerkrans plus diploma 96 pnt); 4. C. Baaij, 95J4; 5. J. L. Eve- raers, 94J^ en Annie v. d. Boom met 94 ook alle drie een diploma; 7. B. W. Schot 93Yi\ 8. v. Zetten 93J>£; 9. Jac. Vroegop 91^; 10. W."v. d. Linde 91^; 11. K. Schot 91J4; 12. A. Potappel 91; 13. A. v. d. Elsacker 91; 14. L. Jansen 90J4: 15. J. de Rijke 90; 16. C. v. d .Berge 88; 17. J. Quist 87]/2~, 18. J. Akershoek 83. Uitslag jeugdafdeling: 1. Wim de Jonge 92; 2. Jaap Schot 89J^; 3. Henk kramer 81. BURGERLIJKE STAND Geboren: 17 Juni: Jan Adriaan, zn. van J. Baaij i M. Aarnoudse. 17 Juni: Lena Cornelia, dt. van A. Anthonisse en P. Oosdljk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 1