WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND Pinkster gebruiken, Een noodkreet over de werkloosheid WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT in de Oosterse landen LAAT ONS K. H. KOLBER Herverkaveling Zeeland Raadsverslag St. Annaland ALS WERKOBJECTEN: Aanleg sportterrein en zwembad. Sta ons toe het grote schor in te dijken Een woningpraatje, een sloopgeval en vernieuwing leermiddelen Voor gezonde regel maal MIJNHARDT'S LAXEERTABLETtEN 10e Jaargang No. 29 4 Juni 1954 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent -- - Tfc Van alle jaarlijks weerkomende feesten, zoals Kerstmis, Pasen, Hemelvaartsdag en Pinksteren, is dit laatste feest wellicht het meest onbekende en meest onbegrijpelijke. Kerstfeest is voor de een het herdenken van de geboorte van Christus in Bethlehem, voor anderen betekent dit slechts een Kerstboom met tractaties en brandende kaarsjes. Voor de een is Kerstmis een sym bool van goddelijke genade, voor de an der het einde van de nachtelijke, donkere periode in de natuur, want de dagen gaan weer lengen en de brandende kaarsjes aan de altijd groene sparreboom zijn het zinne beeld van het komende licht in het nieuwe jaar. Pasen is voor de ene mens het herdenken van de opstanding van Christus uit het graf. Voor de ander betekent Pasen eieren eten en uitgaan. De hemelvaart van Jezus is voor de christenheid in heel de wereld de terugkeer van Gods Zoon naar de he mel, vanwaar Hij eenmaal weerkomen zal om te oordelen. Maar voor de andere mens betekent Hemelvaartsdag, dat men 's mor gens bij dag en dauw opstaat en gaat „dauwtrappenzoals dat in de volks mond heet. Marr met dat Pinksterfeest zitten heel wat mensen. De christenheid gedenkt op deze dag de uitstorting van de Heilige Geest, die als Trooster in de plaats is ge komen van de ten hemel gevaren Zoon van God. En tevens herdenkt men op deze dag de stichting van Gods Kerk op aarde. Dus: van Zijn Gemeente. Het Pinksterfeest is voor de christenheid zodoende de kroon op de reeks van kerkerlijke hoogtijdagen, om dat op die dag de Trooster, de Heilige Geest is gekomen, die ten allen tijde bij de gelovigen zal wonen. Voor buitenkerkelijken is het Pinkster- leest altijd een probleem. De oorsprong is dus terug te vinden op de 50e dag na de opstanding van Christus. Doch vóórdien had men reeds een soortgelijk feest, al had dit een andere betekenis. Namelijk: het oogstfeest, het feest van de eerstelingen der oogst. De aanvangstijd van de oogst ligt ongeveer volgens onze kalender in het midden van Mei. Dat wisselt natuurlijk wel eens, want veel hangt van het weer af. Zo is het begrijpelijk, dat de oogst van vele producten dit jaar later zal zijn dan nor maal, omdat we een bizonder koud en schraal voorjaar hebben. In andere jaren, na een zacht en vorstvrij voorjaar b.v., kan het voorkomen, dat de oogsttijd een paar weken eerder kan aanvangen. Maar goed. In oude tijden had men daar voor dan ook geen vaste datum. En het zijn voornamelijk de Oosterse volken, die van het Feest der Eerstelingen een dag van pret en vreugde' maken. Ook de tienduizenden in hun land teruggekeerde Joden vieren in IMei het feest der oogst-eerstelingen. Zoais bij ons het eerste kievitsei aan de Koningin wordt aangeboden, het tweede asan de .commissaris der Koningin in de betref fende provincie en het derde aan de bur gemeester der gemeente, waarin het ei ge vonden is, zo worden de eerste geoogste producten vandaag de dag in Israël en in andere Oosterse landen aan het regerings hoofd aangeboden. Daarna komt de provin ciale of districtsgouverneur aan de beurt en vervolgens de dorpshoofden of burge meesters. Dat gaat b.v. in het nieuwe Koninkrijk Jordanië met veel plechtigheden gepaard. Een grote processie, waarin vrijwel alle dorpsgenoten vertegenwoordigd zijn, gaat dan naar de Koning en op een grote schaal worden dan de eerste vruchten of eerste groenten den Vorst aangeboden. Hij neemt deze in dank aan, proeft in het bijzijn van de schare van het een en ander en betuigt daarna zijn genoegen over smaak, kwali teit, enz. De boer, of tuinder, die dit jaar de gelukkige is geweest met zijn eerste pro ducten, wordt dan met zijn gezin in het paleis ontboden en daar onthaald op aller lei versnaperingen. En de rest van de mee- trekkenden viert dan met de hoofdstedelijke bewoners de gehele dag en avond op groot se wijze feest. Want ook de bewoners van de hoofdstad sloven zich uit om deze dag voor allen tot een onvergetelijke te maken. Op kleinere schaal vindt dan enkele da gen later in andere plaatsen het Feest der Eerstelingen plaats. Maar vrijwel in geheel Jordanië wordt dit oogstfeest gevierd op een wijze, die ons, Westerlingen, als we het zouden kunnen meemaken, vreemd zou aandoen. In Irak (Thailand) en ook in enkele de len van Indo-Ghina heeft men een enigszins ander gebruik. Reeds weken van te voren vinden er een soort schoonheidswedstrijden plaats, waarin de jonge meisjes uit alle de len van het land kans hebben om uitgeroe pen te worden tot de schoonste van dorp of stad. Daarna komen uit tal van plaatsen in een bepaald district de kampioenen bij een en daar wordt dan uit de plaatselijke kampioenen een districtsschone gekozen. Ten slotte wordt uit deze districtskampi oenen een landelijke kampioene gekozen en deze wordt dan voor één jaar uitgeroepen tot Pinksterbruid. Deze Pinksterbruid nu is uitverkoren om op het feest van de Eerste lingen de korf met vruchten te dragen. De Thailandse schonen doen ieder jaar hun best om Pinksterbruid te worden, want dan is een goed en rijk huwelijk voor 99 zeker. De Thailandse vorsten namelijk ple gen ieder jaar het Feest der Eerstelingen bij te wonen cn meestal wordt de Pinkster bruid dan na enige weken een werkelijke bruid. En wel van een of andere vorst. De laatste jaren is het aantal vorsten vrij sterk gedaald, maar er zijn andere huwelijks- candidaten voor in de plaats gekomen, na melijk goed gesitueerde oliekoningen en andere industrieëlen, zodat de huwelijks kansen voor de Pinksterbruid groot genoeg blijven. Trouwens, de overige districts kampioenen, die het gevolg van de Pinkster bruid uitmaken, delen rijkelijk mede in de huwelijkskansen en zelden is een districts schone na het feest huiswaarts gegaan zon der dat ze het hart van een of andere hoog geplaatste persoonlijkheid heeft doen ont vlammen. Tot voor enkele jaren traden deze scho nen gedeeltelijk gesluierd op, zodat de huwelijkscaodidaat maar moest raden, of de kampioene werkelijk een schoonheid was. Maar sedert de oorlog zijn ook hier de slui ers vrijwel geheel verdwenen. En de Sia mese jongedames mogen gezien worden. On nodig te zeggen, dat temperament, naijver en jaloezie tijdens de „verkiezingen" een grote rol spelen. Dikwijls is het voorge komen, dat een districtskampioene door haar mededingster zodanig werd „bewerkt", dat er van haar schoonheid de eerste weken niet veel meer te zien was. Vandaar ook, dat er een sterke politiebewaking aanwezig is, om dergelijke uitingen zoveel mogelijk te weren. Gebruiken kunnen zich soms vreemd ontwikkelen. (Nadruk verboden) In de afgelopen maand werden wederom vier belangrijke werken aanbesteed en ge gund voor een totaal van ongeveer 880.000.Het betreft hier: Het aanleggen van ong. 4.900 m ver harde weg, met bijbehorende kunstwerken, in de polder Waarde. Drainage en egalisatie van ongeveer 210 ha in de polder Scherpenisse op Tholen. Het bouwen van een gemaal voor het midden-gebied van Schouwen-Duiveland. Het aanleggen en verbeteren van de Tureluurweg en de Klapweg (Duivendijkse- weg) op Schouwen. Omtrent bestaande plannen kan voor zo ver het eiland Tholen betreft nog het vol gende worden medegedeeld: Bestekken voor het aanleggen van rond wegen buiten de bebouwde kommen van St. Maartensdijk en Scherpenisse op Tholen zijn binnenkort te verwachten. In het algemeen is voor alle mutaties inzake grondrechten en pacht in herver- kavelingsgebieden steeds de toestemming van de Commissie nodig. Een dergelijke toestemming wordt, indien de mutatie geen afbreuk doet aan de plannen, als regel snel verleend. Wordt echter niet overgegaan tot het afgeven van een verklaring van „geen bezwaar" dan kunnen betrokkenen aan nemen dat hun verzoek weliswaar in ern stige overweging is geweest, doch dat er inderdaad zodanige belangen op het spel staan, dat daaraan niet kan worden voldaan. De oproep van gegadigden uit de her- verkavelingsgebieden voor een bedrijf in de Noord Oostpolder, de Quarlespolder en de Braakman werd beantwoord door 219 grondgebruikers, waarvan 113 uit Schou wen en Duiveland, 46 uit Tholen, 41 uit de Zak van Zuid-Beveland en 19 uit Waarde. In dit verband komt het gewenst voor erop te wijzen, dat in de Quarlespolder uit stekende gronden zijn gereserveerd voor de fruitteelt. Fruitkwekers in de herverkavelingsge- bieden zullen goed doen te bedenken dat hier een kans geboden wordt die niet zo spoedig meer zal terugkeren. Ten aanzien van de betaling van door de Stichting Beheer Landbouwgronden over genomen bedrijven werden verzoeken ont vangen om de afwikeling meer te bespoedi gen. Dit is voor de Herverkavelingscom missie aanleiding geweest een onderzoek naar de trage afwikkeling in te stellen. Overal waar mogelijk zal zo spoedig als dat kan betaling volgen, zodat uitsluitend die gevallen, waarin ingewikkelde verhoudingen uitbetaling niet mogelijk maken nog enige tijd zullen moeten blijven wachten De voltallige St. Annalandse raad ver- Rjaderde op Woensdag 2 Juni jl. des vm om 10 iuur. Na opening met ambtsgebed werden 'demotulen van 15 April en 24 Mei gelezen en onveranderd vastgesteld. In ,de vacature ontstaan door het over lijden van raadslid W. Snoep werd als regent van het Wezen-armbestuur benoemd de heer A. Dorst, nadat de uitslag van de eerste stemminng 3 voor A. Dorst, 3 voor C. Ridderhof en 1 blanco was (tweede stemming 4 A. Dorst 3 C. Ridderhof). Voor de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester kan een herbouwplicht worden overgenomen. De gemeente verkeert in de gunstige omstandigheden, zo staat er in het prae-advies, dat jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in onze provincie, bereid is om de bijdrage in de oorlogsschade voor zijn pand A 163 tte Westkapelle aan onze gemeente over te idiagen, volgens de inschrijving in het 'grootboek voor de wederopbouw een bedrag wan j? 8090, Bouw met herbouwplicht is aanmerkelijk 'gunstiger voor de gemeente dan met de ge wone premie, terwijl de bouw bovendien kan geschieden buiten het toegekende contingent woningen voor 1954—1956, zodat alle leden het voorstel van het dagelijks bestuur om •deze herbouwplicht over te nemen, graag steunen en alzo wordt besloten. Een ander voorstel is om het huis met erf aan de Kerkring A 566 van mej. L. J. van Popering te Moerkapelle, bewoond door fam. A. v. d. Meer aan te kopen voor 1000.—. Dit huis dient volgens het uitbreidings plan te verdwijnen, waarom ter zijner tijd iot sloping zal worden overgegaan, nl. zo- dra de huidige bewoners een andere woon gelegenheid zullen hebben. Sloping van dit gebouw is gewenst omdat de straatbreedte daar thans slechts 3.82 m bedraagt en de zijgevel nu al gestut dient te worden om gevaar te voorkomen. Dhr. Stols zegt dat dit voorstel zijn volle goedkeuring wegdraagt, onder voorwaarde dat men de bewoners niet zal verplichten elders te gaan inwonen. Er zijn nu al genoeg inwonenden in onze gemeente. De voorzitter antwoordt dat dit zeker niet de bedoeling is en zelfs niet mogelijk zou zijn, omdat de bewoners zich toch altijd zouden kunnen beroepen op het huurbescher- mingsbesluit. Allen gaan met voorstel tot aankoop accoord. VERNIEUWING LEERMIDDELEN Het dag. bestuur heeft de vraag onder zocht in hoeverre vernieuwing van leer- en hulpmiddelen voor de openbare lagere school nodig is. Na een door het school hoofd ingezonden gespecificeerde opgave en na advies van de inspecteur l.o. wordt thans voorgesteld hiervoor een bedrag van 5200.te voteren. De school krijgt nu voor leesonderwijs 1690,75, rekenen 471,50, ned. taal 256,—, Vad. geschie denis 325,Aardrijkskunde 586,25, kennis der natuur 708,instrumenten 128,95, schoolmeubelen circa 500,en bibliotheek 400.—. Men zal met deze alleszins nodige vernieuwing blij zijn en niemand van de raadsleden heeft hiertegen dan ook bezwaar. Evenmin is er oppositie tegen het voor stel tot een aanvulling van de rechtspositie regelingen in verband met vacantie-uit- keringen. Voorlopige vaststelling vindt plaats van het exploitatiebedrag van het openbaar onderwijs over de jaren 1950 t/m 1953, respectievelijk voor bedragen van 2772,49; 2289,65; 1996,89; 4220,27. Het beschik baar gestelde bedrag werd in die jaren over schreden met 1296,64; 703,30; 173,79 en 1583,58. Vastgesteld werd ook de vergoeding voor de bijzondere school over 1952 en 1953. Het bedrag over 1952 was met een gemid delde van 182 leerlingen tegen een bedrag per leerling van 18,54 3374,28; in 1953 was dit 188 leerling ad 26.02 4909,11. Over 1952 moet de school aan de gemeente 37.08 terugbetalen, over 1953 krijgt ze nog 173,47. Niemand bezwaar tegen deze vaststelling. Ook niet tegen de vijfjaarlijkse vaststel ling vergoeding bijzondere school 1948 t/m 1952. Leerlingen tal in deze jaren resp. 174, 169, 179, 184, 182, totaal vergoedingsbedrag 16.586,94, totaal in aanmerking komende vergoeding 19.368,18, verschil 2781,24. Het gemiddeld aantal leerlingen was in die jaren 1773/s, zodat het uiteindelijk bedrag dat mag worden bestreden uit de vergoeding voor het volgend of daarop volgend vijfjarig tijdvak bedraag 1 773/g X 29,48 5235,64. Het onderwijs, aldus de voorzitter, is hier mee tot 1953 afgewerkt. Tenslotte bevat de agenda nog enkele mededelingen, t.w.: 1. dat opdracht is gegeven een zitbank te plaatsen op het afgebroken gedeelte van het oud-gemeentehuis. Het zal een driehoeks- bank worden. 2. dat met een paar bestuursleden van „Accelerando" een verplaatsbare muziek tent is bezichtigd, waarbij ook de accoustiek kon worden beoordeeld. Het oordeel van dirigent Lanooy en dat van het bestuurslid Boogaard luidde gunstig. Aan de fabrikant Spijkstaal te Spijkeisse is dan ook opdracht verleend, behoudens goedkeuring G.S. tot leverantie van zo'n muziektent. Reeds is aan G.S. machtiging tot deze uitgave ge vraagd. Indien goedkeuring volgt kan de tent in Juli worden afgeleverd. Wethouder Moerland wijst er op, hoe het dag. bestuur door de raad is gemachtigd tot aankoop van de muziektent. Nu heeft de voorzitter deze op 5 Mei zelf gekocht, zon der dat de wethouders het wisten. Hij vindt dat niet de manier. De voorzitter had de wethouders hiervan op de hoogte moeten stellen. Hij had hiervan in de b. en w. verg. mededeling verwacht. De voorzitter antwoordt, dat dit ook is gebeurd, want deze raadsagenda is met deze mededeling en al besproken. In feite had u dus toen moeten reageren, aldus de voor zitter. Overigens vindt hij dat dit niet te zwaar moet worden opgenomen. Weth. Goedegebuure erkent dat het inderdaad in b. en w.verg. werd meegedeeld. Weth. Moerland heeft begrepen, dat de omvang van de tent niet gering is en het opbergen moeilijke zal blijken dan verwacht werd. Hij was van mening dat ze nog meer in elkaar zou passen. De voorzitter stemt toe dat het inderdaad nog een heel gevaarte is. Dhr. Stols zegt dat men toch voornemens was om het brandspuithuisje te verbouwen tot opbergplaats brandspuit en men daarin ook de muziektent zou onderbrengen. Hij vindt dat men hiervan spoedig werk moet maken. De voorzitter antwoordt dat opzichter Jasperse misschien het ontwerp kan maken, zodat men geen architect nodig heeft met alle romslomp van dien. De bedoeling is inderdaad om bij de brandweeropbergplaats gelegenheid te hebben voor de muziektent en ander materiaal van de gemeente. Een derde mededeling is dat opdracht werd gegeven om de trapjes voor Molen dijkAchterweg aan te brengen. 4. om de stortplaats voor huisvuil e.d. op - de schorren op een behoorlijke manier te egaliseren en het vuil met een grondlaag af te dekken, werkzaamheden die reeds werden uitgevoerd. Een laatste mededeling is, dat blijkens het Prijzenbureau de grond in de Suzannaweg niet voor 2.per m2 maar voor 1.50 moet worden gekocht, zodat het desbetref fende raadsbesluit dienovereenkomstig wordt gewijzigd. RONDVRAAG Dhr. Stols vraagt hoe het er bij staat met de nieuwe woningen, die zijn toegewezen. Wanneer zullen ze gebouwd worden, zijn ze al verdeeld, zijn er toch gegadigden genoeg. De voorzitter antwoordt, dat de gemeente In de eerste plaats zit met verwerven van grond, verkrijgen van bouwterrein. Zoals bekend willen we in de Cureelanden bouw rijpe grond verkrijgen. Een departementale adviescommissie werd verzocht een rapport op te maken. Deze hield enige dagen zitting en trad met betrokkenen in overleg, waarna ze ons beloofde, dat het rapport in Mei binnen zou zijn, omdat wij natuurlijk eerst grond moeten hebben, eer we kunnen bou wen. Ondanks deze „mei-toezegging" heb ben we dat rapport niet. We hopen het iedere dag te krijgen. Is het binnen, dan wordt met belanghebbenden over de daarin genoemde overdrachtprijzen gesproken. Ver onderstel dat overeenstemming wordt ver kregen, dan komt in de raad het voorstel tot aankoop grond. Daarna zijn we pas aan het bouwen toe. Intussen hebben we aan het plan tot bouwen ook al gewerkt, zodat dit mogelijk gelijk klaar kan zijn. Met de ver deling zou hij liever wachten, tot de mensen kunnen bouwen, want wanneer men nu gaat toewijzen (verdelen) staan ze morgen zeer begrijpelijk op de secretarie: waar kan ik bouwen Ook moeten we dispensatie zien te verkrijgen, zodat we niet maar 3 wonin gen dit jaar kunnen zetten, maar het gehele kwantum of minstens de helft van de drie- jarentoewijzing (10 stuks). Dhr. Stols: En als er nu geen gegadigden genoeg zijn De voorzitter: dat is onbestaanbaar. Er zijn veel meer aanvragen dan we kunnen helpen. Dat weet dhr. Stols nog zo net niet. Als er gelegenheid komt, kunnen ze het dan langs deze weg. In elk geval zijn er wel, die dit niet kunnen. Blijven er over, gaan we dan woningwetwoningen maken om te verhuren De voorzitter antwoordt, dat, wanneer men minder dan 10 woningwetwoningen bouwt de kosten te hoog worden. Gaat men die drukken dan gaat het weer ten koste van de kwaliteit. Naar zijn mening moet eerst Advertentiën 0.10 per millimeter MicLaum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn de grote particuliere aanvraag zijn geluwd en die zijn er nu zeker 10, ja wel 30, mis schien wel 40. Dhr. Stols herhaalt dat het er om gaat, dat ook degenen die niet zelf kunnen bou wen een kans krijgen. De voorzitter besluit deze kwestie met de raad in overweging te geven aan te sluiten bij de Spaarkas van de N. Hollandse ge meenten. In dit stadium kan men moeilijk verder gaan. Inlichtingen zullen hiertoe wor den ingewonnen. Dhr. den Engelsman vraagt hoever het staat met krotopruiming, waarop de voor zitter antwoordt dat men zover nog niet is en hiervoor alleen de bewoner-eigenaar, maar geen verhuurder in aanmerking komt. HET PROBLEEM WERKLOOSHEID Dhr. Stols vraagt nogmaals het woord en zegt dat tot zijn spijt het werkloosheidsspook onrustbarende vormen aanneemt in onze gemeente. Wanneer U me vraagt, mijnheer de voorzitter of ik hiervoor een recht streekse oplossing weet, zeg ik nee. Maar daar mogen we toch niet bij blijven staan. Hij dankt de voorzitter, toen laatst zijn medewerking werd verzocht bij de affaire Kruiningen, waar de St. Annalandse arbei ders tewerkgesteld konden worden, maar in tegenstelling met die van Vossemeer en St. Maartensdijk niet elke avond naar huis kon den, maar een week dienden te blijven. Het gevolg was dat het gebeurde en er zo'n 60 arbeiders in de W.W. zaten. Men mag nu wel zeggen: vroeger moest men ook een week van huis, niemand zal dit toch willen bevorderen, het zijn heus geen mooie toe standen. De W.W. en Soc. bijstand mag heel mooi zijn, het is toch ook een medaille met 2 zijden, daar men toch altijd nog een 15.minder beurt, dan wanneer men kan werken. En die 15.doen het nu juist. De werkzaamheden, die voortvloeien uit de herverkaveling noemde spreker niet meer dan een windei. Het gebeurt machinaal en nog eens machinaal. Men zou de weg St. AnnalandStavenisse gaan verbeteren en er zouden veel arbeiders werk door krijgen. Het was nihil. Ik moet de ramp nog eens noemen. Februari luidde het in de volks mond dat er nu wel voor 10 jaar werk was, het duurde nog geen 10 maanden en was het groot materiaal er nog eerder geweest, dan had het nog minder tijd gevraagd. Het is nodig, dat de volle aandacht aan de schrikbarend toenemende werkloosheid wordt besteed. Industrie? Wat zal daarvan terecht ko men. En als het met de herverkaveling maar niet zo loopt, dat de kleine man met een paar gemeten land straks ook in de knel komt en tot landarbeider gepromoveerd wordt. Het zou juist andersom moeten zijn, er zou meer klein bedrijf moeten komen. Hoe groter de bedrijven worden, hoe meer mechanisatie. Er is al eens gesproken over indijken schorren, ja nu zelfs over het Delta plan, maar wat komt er van De werk loosheid neemt toe. Dat betekent niet alleen financiële teruggang, maar het moreel gaat er door stempelen zeker niet op vooruit, ja als men dat maanden moet doen, wordt men werkschuw, dat gevaar is groot. Dhr. Stols besluit zijn „noodkreet" met de vraag of er althans niet begonnen kan worden met het instellen van een commissie, die dit vraagstuk eens terdege bekijkt en mogelijkheden onder het oog ziet. Uw REPORTAGE bij huwelijk en Uw HUISELIJKE FOTO's Uw PARTIJTJES enz. verzorgen 't ouds bekende adres van Melle's Fotohandel Tel. 640 - BERGEN OP ZOOM AANLEG SPORTTERREIN EN ZWEMBAD De voorzitter verklaart in zijn antwoord, dat de werkloosheid hem ook veel zorg baart. Inzonderheid wil hij de nadruk leg gen, wat vorige spreker aanhaalde, dat het in gestelijk en moreel opzicht een achter uitgang betekent. Dat is zeker niet gering. De vraag is niet van dit ogenblik, maar weer wél actueel: Hoe uit deze impasse te geraken We moeten vooral in het oog houden, dat we in een agrarisch gebied zit ten. Welke mogelijkheden zijn er Bestaat de kans, dat er onafhankelijk van of vooruitlopend op het Drie-eilanden- en Deltaplan tot inpoldering kan worden over gegaan Meer grondoppervlakte betekent meer werk, vooral in deze streek, waar de landbouw meer aan de tuinbouw grenst. Dat zijn dus meer in de toekomst liggende plannen. Welke middelen zijn er nu voor de overgangsperiode Het zoeken dus naar werkgelegenheidsobjecten. Hebben we hier objecten Ik durf er wel een te noemen, aldus de voorzitter: aanleg van een zwem bad. 2e. aanleg van een sportterrein, 3e. in schakeling van arbeiders bij verbetering riolering. Is het nodig dat uit de raad een werk loosheidscommissie wordt benoemd Dhr. Stols vindt dat B. en W. dit wel op zich kunnen nemen. De voorzitter zegt, dat men dan met be trokken instanties dient te overleggen voor aanleg van het sportveld, wat reeds in het uitbreidingsplan is opgenomen en voor een zwembad. Krijgt men dit onder werkgele genheidsobjecten, dan wordt van het werk loon door het Rijk 90 vergoed. Opzicht- kosten, enz. komen voor de gemeente. Het kost dus geld, maar is z.i. verantwoord. Weth. Goedegebuure zegt hierop, dat men niet enkel een zwembad zou moeten aanleggen om een goede zwemgelegenheid te hebben, maar bovendien omdat het veel minder gevaar zou opleveren. We leven nu eenmaal niet meer in de Middeleeuwen en wensen zeker geen sportverdwazing, maar overigens ligt het op de weg van de ge meente de sport te leiden, waarom hij dan ook zijn volle medewerking zal geven voor aanleg van sportveld en zwembad, temeer wanneer men hierdoor werkloosheid tijdelijk kan verminderen. Wethouder Moerland zegt, dat het sport terrein reeds is goedgekeurd. Aanleg van een zwembad zal zijn stem niet krijgen. We bestrijden de werkloosheid daarmee niet. Hij vindt de steun aan arbeiders prachtig en nodig, maar dan moet het ook aan ar beiders gebeuren, moeten het ook werkelijk arbeiders zijn. Hij betreurt het dat dhr. Stols, nu hij het zo-even over het woning tekort had, dit niet vroeger heeft ingezien om woningwetwoningen te bouwen, toen men er destijds 10 kon krijgen. Kom nu met een voorstel op tafel om de werkloosheid op te heffen. Werken vlug, zacht en pijnloos Dhr. Stols zegt dat hij er ook voor is dat het klein bedrijf toeneemt. Maar iemand die een half gemet of gemet land kan be boeren is dat niet, die is volgens de wet arbeider en krijgt steun, ook al verdient hij er gelukkig op dat beetje land nog wat bij. Een oplossing, ik heb het zo-even al ge zegd, weet ik ook niet direct. Maar het is een groot verschil of er geploeterd wordt om tot een gedeeltelijke oplossing te komen, dan wel dat men alles maar blauw-blauw laat. Dat er van steun misbruik gemaakt wordt door een enkeling betreurt hij, maar uit wassen heeft men overal. Het gaat trou wens niet om een bepaald iemand, maar om het algemeen belang. Weth. Moerland: Er werken in de winter „boeren" aan de weg, die zomers stempe len. De voorzitter zegt, dat W.W. van het Rijk uitgaat en onvolkomenheden bij de be voegde instantie onder het oog gebracht kunnen worden, maar we moeten thans tot een conclusie komen. Gaan we een sportveld en zwembad aan leggen als werkobject Zonder hoofdelijke stemming wordt dit besloten voor wat het sportveld betreft. Wat het zwembad aangaat, zegt weth. Moerland daar niets in te zien. Men zal in het toekomstige badhuis gelegenheid genoeg krijgen. Het werkloosheidsprobleem wordt er niet mee opgelost. Dhr. den Engelsman is niet tegen aan leg zwembad, al ziet hij ook geen oplossing van het grote probleem met aanleg hiervan. Dhr. Dorst voelt er niet voor. Hij voor ziet dat men toch van het vrije water ge bruik blijft maken en aan de zeedijk gaat zonnen. Werkloosheid vermindering ziet hij er helemaal niet in. Weth. Goedegebuure, zei dat het ge noemde spook niet van gisteren of eergiste ren is. Zijn vroegere onderwijzer „meester Slager" zag de verplaatsing van werkkrach ten al door de mechanisatie. Werken is goed, men zei wel, al moest je het water van de ene sloot in de andere dragen. Spre ker wil hiermee aantonen dat het vooral moreel ook belangrijk is, dat er werk is. Daarom moet men de mogelijkheden aan grijpen, die de werkloosheid kunnen vermin deren. Met de stemmen van weth. Moerland en raadslid Dorst tegen wordt besloten een plan tot zwembadaanleg te laten maken en dit als werkloosheidsobject uitgevoerd te krijgen. Een derde punt en mogelijkheid is aldus de voorzitter: vergroting van het landbouw areaal. Hij stelt voor nogmaals contact op te gaan nemen om te vragen of men bereid is toestemming te geven voor inpoldering van het grote schor benoorden de Joanna Maria en Hollarepolder. Weth. Moerland wil dit graag proberen, er zal dan een jaar werk zijn maar om het te kunnen verdelen onder de kleine man, zal men tegen de Min. v. Landbouw moeten vechten en dus verliezen. Besloten wordt hierover contact op te nemen. Dhr. Stols vraagt voorts de eventueel volgende brandstoffentoeslag vlugger uit te betalen. De voorzitter zegt dat het beter is een gemeentelijke regeling voor steunver lening in het leven te roepen. Dat had hij in vorige gemeenten ook en werkt vlotter. Accoord. Dhr. Stols vraagt tenslotte nog of dienst plichtige militairen bij eerste oefening en kostwinner zijnde ook voor vergoeding in aanmerking komen. De voorzitter antwoordt, dat dan een aanvraag moet worden ingediend, waarna het Rijk de vergoeding per dag vaststelt. Daarna sluiting.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 1