WEEKBLAD VOOR HET EILRNO THOLEN EH ST.FILIPSUIND Het Parlementair Overzicht DE DEFENSIENOTA WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Weerpraatje Onderhandelingen over dienstplichtverkorting Nato erkent onze strategische positie Het Rode Kruis groeit RAADSVERSLAG ST. ANNALAND HERDENKING oud-burgemeester A. J. BIERENS Sint Annaland heelt één zijner beste en grootste burgers verloren Wrijf Kou en Pijn weg met maar wat doet UP GIRO 252265 NED. RODE KRUIS AFD. THOLEN Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? 10e Jaargang No. 28 28 Mei 1954 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Minister Staf heeft, een belangrijk boek werk uitgegeven, dat niet minder dan 278 pagina's telt en dat getooid is met de titel: „nota inzake het defensiebeleid Hierin wordt zeer uitvoerig uiteengezet hoe de ge schiedenis van onze legeropbouw sind 1945 precies is gegaan, hoe de militaire samen werking met andere landen werkt, terwijl natuurlijk niet vergeten is een apart hoofd stuk te wijden aan de actuele problemen, waarbij het vijf divisiën-plan in het mid delpunt der belangstelling staat. Deze Nota is niet verschenen omdat onze Minister van Oorlog en Marine er behoefte aan had de situatie nog eens duidelijk aan de Kamer leden uiteen te" zetten. Neen, zij is geboren uit het verlangen van de Tweede Kamer over meer gegevens te beschikken. Zij stel de zich destijds op het standpunt dat zij met te weinig gegevens het beleid van Mi nister Staf moeilijk kon beoordelen. Kan het vijf divisiën-plan in de komende vijf jaren wel worden uitgevoerd Zijn wij daarvoor verzekerd van voldoende Ameri kaanse steun Dit waren de cardinale pun ten, waarop de bewindsman antwoord heeft moeten geven. En hij heeft dat voortreffe lijk gedaan. Het grote winstpunt van deze nota is wel, dat nu eindelijk gesproken kan worden aan de hand van juiste cijfers, want zelfs de Minister moest toegeven, dat er in de loop der jaren meer dan eens met onjuiste gegevens was gewerkt. Het meest actuele punt in deze nota is ongetwijfeld de korte paragraaf over de dienstplicht. Het is logisch, dat iedereen die in militaire dienst moet, zich afvraagt of het nu werkelijk nodig is om zolang te dienen. Temeer daar de nieuwe Belgische regering erin geslaagd is de eerste dienst tijd terug te brengen tot 18 maanden. Als één E.D.G.-land dit kan zonder dat de de fensie-inspanning daardoor verzwakt wordt, dan moet een ander land dat ook kunnen. En het was niemand minder dan Prof. Romme (k.v.p.), die over deze kwestie ogenblikkelijk schriftelijke vragen stelde aan de Minister. Het antwoord daarop is nog niet verschenen. Maar Minister Staf heeft inmiddels in zijn nota geschreven dat „hoe wel door de toeneming van het aantal mo bilisabele divisies de aantallen militairen, die jaarlijks aan herhalingsoefeningen moeten deelnemen, zullen stijgen, de gemiddelde jaarsterkte van de landmacht onveranderd gehandhaafd is op 95.000 man omdat dan de mogelijkheid bestaat, dat tot enige ver korting van de duur der eerste oefening kan worden overgegaan, terwijl voorts bij het aflopen van de opbouwperiode een zekere vermindering van de parate sterkte geoor loofd zal blijken". Dat is dus duidelijke taal. En tijdens de persconferentie, waarop de bewindsman deze nota nader heeft toege licht, heeft hij verklaard, dat de Regering waarschijnlijk eind Juni of begin Juli over de verkorting van de eerste oefening meer kan vertellen omdat dan de onderhande lingen met de verschillende Nato-organisa- ties geëindigd zullen zijn. Of wij de eerste oefening ook tot 18 maanden kunnen te rugbrengen, durfde de Minister nog niet te voorspellen. Ons leger verkeert in geheel andere omstandigheden dan de Belgische strijdmacht. Het is in opbouw en het moet nog een achterstand inlopen. Er wordt naar gestreefd om deze Defensienota nog voor het zomerrecès, waarschijnlijk begin Juli, in het openbaar te behandelen. Dan zal de Regering wel mededelen tot welk resultaat haar onderhandelingen hebben geleid. INVOERING NIEUWE WAPENS Minister Staf vertelt in deze nota, dat ook in de komende jaren nog moet worden vastgehouden aan de verhouding in de on derlinge verdeling der opbouwkosten tussen land-, zee- en luchtmacht: zijnde 3:1:1. Nog onverminderd geldt de eerstvolgende drie jaren dat Nederland zowel in het verband van de gezamenlijke verdediging als uit welbegrepen eigenbelang verplicht is aan de verdediging te land in het Noordelijke ge deelte der centraal-europese sector de grootst mogelijke bijdrage te leveren, waar bij elke divisie meer of minder van beslis sende betekenis kan zijn voor het falen of slagen der verdediging. De invoering van nieuwe wapens zal de afweerkracht, vooral van de parate eenhe den, zodanig verhogen, dat de verdediging een veel beweeglijker karakter zal kunnen krijgen en veel verder in het voorterrein in Duitsland zal kunnen worden gevoerd. In verband met de territoriale verdediging is vaak betoogd, dat voor Nederland de mogelijkheid en de plicht bestaan, zo schrijft Minister Staf verder, zelf geleide projectie len te ontwikkelen en tot productie te bren gen. De bewindsman is ervan overtuigd, dat zowel geleide projectielen als de zgn. ramjetsvliegtuigen -onbemande vliegtui gen, die kunnen opereren tussen hoogten van 600 en 27.500 m en de raketten in de toekomst een belangrijke plaats in de oor logvoering zullen gaan innemen. Er zullen echter nog wel enkele jaren overheen gaan voordat de gehele ontwikkeling van deze nieuwe wapens voltooid is. Dit ontwikke lingsproces is zeer tijdrovend en kostbaar en daarom zal ons land deze nieuwe wa pens niet gaan vervaardigen. De Minister is er van overtuigd dat wij door de bond genootschappelijke samenwerking de vruch ten zullen plukken van de onderzoekingen, die andere landen op dit gebied doen. Zo nodig zal Nederland de nieuwe wapens in licentie kunnen nabouwen. In studie is reeds welke eisen aan bedienend personeel dienen te worden gesteld, want het staat vast, dat de invoering van geleide projectie len grote aantallen personeel met hoge tech nische ontwikkeling zal vergen. ONZE STRATEGISCHE POSITIE Bij internationale onderhandelingen is her haaldelijk gewezen op de strategische po sitie van ons land. Het is niet aan twijfel onderhevig, dat het behoud van Nederland voor de verdediging van Engeland van be lang is. Maar anderzijds kan men niet vol houden, dat Engelands positie door het ver lies van Nederland onhoudbaar zal worden. Nederland kan echter voor de Atlantische verdediging bijzondere strategische beteke nis verkrijgen indien het in zodanige staat van verdediging wordt gebracht, dat het zelfs tegenover een zeer krachtige vijande lijke aanval houdbaar is. De werken, welke de afgelopen jaren aan de IJssel werden uit gevoerd, hebben de mogelijkheid Nederland althans gedeeltelijk te behouden, sterk ver groot. Mits goed verdedigd, hebben deze werken ook naar het oordeel van de ge allieerde bevelhebbers een belangrijke de fensieve kracht, welke voor de totale ver dediging van West-Europa van belang kan zijn. Onze strategische positie is erkend, maar wil men hieraan een argument ont lenen om de bondgenoten bereid te doen zijn de verdediging van Nederland als es sentieel voor de gezamenlijke verdediging te beschouwen, dan zal onder geen voorwaar de de geprojecteerde landmachtbijdrage ten bate van enig ander onderdeel der verde diging mogen worden verminderd. DE UITBOUW Wanneer op 1 October 1954 de eerste fase van het legeropbouwplan zal zijn vol tooid, beschikken wij over een harmonisch opgebouwd legercorps van drie infanterie divisies (de „3e", „4e" of parate en de „5e" divisie) benevens over de Kern van de 7-December-divisie, alsmede over een aantal territoriale troepen ter sterkte van ongeveer 75.000 man, luchtdoelartillerie en de 44ste regimentsgevechtsgroep inbegrepen. Van de totale mansterkte zal een deel pa raat, de rest op zeer korte termijn mobili sabel zijn. In het voorjaar 1956 hebben we er een nieuwe mobilisabele divisie bij met onder- steunings- en verzorgingseenheden dit is de nieuwe „2e" divisie terwijl in het na jaar van 1957 ook de vijfde (de nieuwe „le" divisie gereed zal zijn. De Amerikaan se regering heeft dit bouwplan aanvaard. Dit betekent, dat het gehele legercorps van vijf divisies met Amerikaanse wapens be mand zal worden. Maar ook Nederland zal de lasten van deze zware defensie blijven voelen. Minister Staf heeft reeds uitgere kend, dat wij gedurende de jaren 1955 1957 jaarlijks 1350 min zullen moeten op brengen. Momenteel kost onze defensie jaar lijks 1500 min, zodat er van enige ver lichting sprake is. Het wachten is nu op het oordeel van de Tweede Kamer. Minis ter Staf heeft ongetwijfeld zijn best gedaan. En hopenlijk zal de Tweede Kamer nu even mild over zijn beleid gestemd zijn als de Senaat, die de bewindsman altijd stevig heeft gesteund. (Nadruk verboden) Voor de oorlog had het Neder- landsche Roode Kruis ongeveer 30.000 leden, nu telt het er 480.000. In het gehele land waren bij het uit breken van de oorlog 97 colonnes met 8000 leden voor de hulpver lening aan zieken en gewonden. Nu zijn er 247 colonnes met in totaal ongeveer 13.000 Helpsters en Hel pers. Het Rode Kruis in ons land mag zich verheugen in een duidelijke groei. Met succes heeft het na de oorlog een aantal belangrijke nieuwe taken op zich genomen. Het heeft een omvangrijke organisatie geschapen voor de Welfare in de ziekenhuizen en bij thuisliggende patiënten. Het heeft opgericht de hoornvliescentra, de beenstrans- plantatiedienst, het Jeugd Rode Kruis, etc. De medische wetenschap doet steeds meer een beroep op de organisaties, die het Rode Kruis ge schapen heeft. Bij uitstek is het Rode Kruis geschikt voor dienst aan de geneeskunde, omdat het werkt op basis van vrijwilligheid en geen winst nastreeft. De bloedtransfusie dienst moet voor operaties steeds meer bloed leveren; het Centraal Laboratorium van de Bloedtrans fusiedienst levert als enige op dit contingent de modernste preparaten, vervaardigd uit bloed; de hoorvlies- centra hebben organisatorisch al zo veel hoornvliestransplantaties voor bereid, dat er nu nog slechts enkele blinden, die voor een hoornvlies transplantatie in aanmerking komen op behandeling wachten. Het Rode Kruis Korps heeft zich naast de oorspronkelijke taak van hulpverlening aan zieke en gewonde militairen ten doel gesteld een ram penorganisatie voor de burgerbe volking te scheppen. Deze organi satie is aan het werk geweest bij de redding van de bewoners in de overstroomde gebieden, bij de in richting van noodhospitalen en de verpleging van patiënten. Het Rode Kruis was op 1 Febr. van het vorig jaar nog midden in de voorbereiding van een sluitende rampenorganisatie Het is er dank zij de toewijding van zijn medewerkers in geslaagd met de beschikbare middelen zijn werk naar behoren te doen. Ook hier zou echter stilstand achteruit gang betekenen. Het Nederlandse Roode Kruis zal niet tevreden zijn voor het Korps geheel toegerust is voor zijn taak. Het zal dan nog heel wat geld te koste moeten leggen aan de uitrusting en aan de uitbrei ding van het Korps tot 15.000 leden. Het spreekt vanzelf, dat het Ne- derlandsche Roode Kruis alleen dan kan voldoen aan de steeds groeien de behoeften, als wij het voortdu rend blijven steunen. De aard van het werk brengt mee, dat dit het beste verricht kan worden door een particuliere vereniging. Het Neder- landsche Roode Kruis is zo'n vereni ging, die grotendeels afhankelijk is van contributies en giften. Steunt het daarom royaal bij de inzameling eind Mei en begin Juni. Er zijn teveel mensen, die in lijden of in nood zullen moeten vertrouwen op het werk van het Rode Kruis dan dat wij straks onverschillig mogen blijven bij een beroep op onze mede werking. Het was in buitengewone vergadering, dat de St. Annalandse gemeenteraad Maandag 24 Mei des avonds om 8 uur bijeen kwam. Met kennisgeving was dhr. Stols afwezig. Dit deelde de voorzitter, burgemeester van den Bos na het voorlezen van het ambts gebed mede, waarna hij punt 2 aan de orde stelde: BE-EDIGING NIEUW RAADSLID De heer A. Dorst wenst als opvolger van wijlen W. Snoep de vereiste eeden af te leggen. Na de plechtigheid wenste de voor zitter hem geluk en wees er op, dat de aan wezigheid van de heer Dorst thans als nieuw raadslid een wel droevige reden had, nl. het overlijden van W. Snoep. Spreker hoopte dat het dhr. Dorst gegeven mocht zijn de belangen der gemeente te behartigen en dat hij zich spoedig thuis zou mogen in de raadsvergaderingen, die gekenmerkt worden door een prettige sfeer. Raadslid zijn is tegenwoordig geen sene- cure. God schenke U een waardig lidmaat schap en doe U werkzaam zijn ter bevor dering der ware belangen onzer gemeente. De heer Dorst dankte voor de gesproken woorden en zei zich bewust te zijn geweest, dat hij in een zodanige volgorde op de kiezerslijst stond, dat dit kon gebeuren. Maar er op gerekend had hij nu zeker niet, wat he/n weer geleerd heeft, dat de mens wikt, maar God beschikt. Hij erkent dat hij hiermee een zware taak op zich heeft ge nomen. Men kent zijn principe. „Ik acht me geboden", aldus spreker „aan het Woord en de Wet van God. Ik hoop de gemeente belangen naar vermogen te behartigen en wil me graag bij de andere raadsleden aan bevelen." ALLES HEEFT ZIJN BESTEMDE TIJD Zondag 23 Mei overleed notaris A. J.. Bierens, een van onze meest vooraanstaande burgers, al nam hij die plaats nooit uit zich zelf in. In de periode van 17 November 1944 tot 16 December 1945 was wijlen dhr.. Bierens burgemeester van St. Annaland. In deze bijzondere openbare raadsvergadering werd de overledene herdacht met een toe spraak door burgemeester Van den Bos, die we hier in extenso laten volgen: Mijne heren. Deze bijzondere vergadering is belegd! omdat gisteren, de 23e Mei 1954, de plaat selijke gemeenschap St. Annaland een groot, verlies heeft geleden door het verscheiden van notaris A. J. Bierens, die in vele en velerlei opzichten bij de bestuursorganisatie der gemeente een grote plaats heeft in genomen. In de eerste plaats willen wij in her innering roepen, dat de overledene op 17 Nov. 1944 door de militaire commissaris belast werd met de waarneming van het burgermeesterambt in onze gemeente, welke geduurd heeft tot 16 December 1945. In een zeer moeilijke periode werd hij tot de ver vulling van het burgemeestersambt geroepen. De maatregelen van de vijandelijke bezet ting toch hadden diep ingegrepen in het ge heel van belangen, zowel in particulier als in publiek opzicht, van de gemeente en haar inwoners van welke ik alleen maar de gelaste evacuatie en de inundatie noem. Er moest worden teruggekeerd naar normale bestuurs- en gezagsverhoudingen, verbonden aan de rechtsstaat en dat een dergelijke terugkeer gepaard gaat met grote moeilijk heden zal voor elke ingewijde bekend zijn. Zulk een tijd vraagt met name van hem, die de leiding als burgemeester heeft, grote wijs heid, nimmer afnemende energie en een grote denk- en werkkracht. Was het een wonder, dat in dit moeilijk tijdsgewricht juist notaris Bierens, die in en met de St. Annalandse gemeenschap opgegroeid, ge sierd met wijsheid en vele talenten en alles zins voor deze zware taak bekwaam, die bewezen had onder de zware druk van de vijandelijke bezetter een uitmuntend Vader lander te zijn geweest, dat wij herzeggen deze beminnelijke figuur geroepen werd om het burgemeestersambt alhier te be kleden Voorwaar een wijs besluit van de toenmalige hogere autoriteiten Immers hij heeft in die periode van 13 maanden met vaste hand het bestuur van de gemeente St. Annaland gevoerd en de gemeente van de abnormale situatie naar meer normale rechtsverhoudingen geleid en aldus de grondslag gelegd voor een gezonde groei van de locale activiteit en voor een goede ontplooiing van de plaatselijke, sociale krachten. Uit dien hoofde zijn wij hem veel en grote dank verschuldigd. Een tweede, de mens Bierens scherp tekenende, gebeurtenis wil ik u verder me moreren en wel het feit van de door hem aan de gemeente geschonken torenklok, waaruit onder meer zijn grote liefde voor St. Annaland bleek. Met nadruk zeggen wij „onder meer", want in de wel zeer korte tijd, dat wij het voorrecht hadden om met notaris Bierens omgang te hebben, bleek telkens weer zijn grote aanhankelijkheid aan zijn geboorteplaats. Zelfs de moeilijke periode van zijn ziekte kon zijn belangstel ling en medeleven voor alles wat de ge meente betreft niet doen verflauwen; iedere keer weer gaf hij daarvan op verrassende wijze blijk en dit was voor ons zeer be moedigend. Er wordt tegenwoordig zoveel gesproken over burgerzin, maar het meest edele voorbeeld daarvan gaf notaris Bierens. Wij hebben het verslag van de over dracht van die torenklok op 13 Maart 1948 herlezen en hetgeen de notaris in zijn toe spraak zegt over de reden van deze schen king frappeert ons in sterke mate. Dit ge deelte van het verslag spreekt van grote dankbaarheid o.a. omdat St. Annaland ge durende en na de oorlogsjaren St. Annaland gebleven is. St. Annaland, waar hij in 1921 zijn open baar ambt als notaris begonnen was, St. Annaland ook, waar zijn grootvader van 18511892 en zijn vader van 18921920 het ambt van burgemeester hadden bekleed, St. Annaland tenslotte ook, waar hij ge durende 13 maanden de burgemeestersfunc tie had vervuld. Hoe ontroerend en fijn gevoelig is dat gedeelte van zijn toespraak als hij argumenteert waarom de keuze van zijn schenking op een torenklok gevallen was en daarbij zegt, dat een klok op het platteland tot de bevolking spreekt in blijde en droeve dagen, haar oproept tot jubel en vreugde, maar ook tot droefheid en rouw. Wanneer hij er op wijst, dat deze klok de inwoners ter kerke roept en dat hij daarna met Prediker er van getuigt, dat alles op aarde zijn bestemde tijd heeft. Ook voor notaris Bierens was de tijd bestemd, maar hij heeft ieder onzer een voorbeeld van hoge plichtsbetrachting nagelaten. Wanneer wij letten op de voortreffelijke wijze, waarop hij zijn ambt als notaris heeft vervuld, hoe hij tijdens de ramp als dijkgraaf nacht en dag heeft gewerkt onder de meest moeilijke omstandigheden, hoe hij voor talloze mensen een grote steun is ge weest, hoe hij, wars van alle partijdigheid, in verschillende leiding gevende functies bij diverse corporaties en plaatselijke vereni gingen de gemeenschap heeft gediend, dan zullen wij deze talentvolle man met grote gaven van hoofd en hart, die nooit eigen belang zocht maar altijd van zijn naaste, zèèr, zèèr missen. Getooid met een grote wijsheid, een scherpe geest, een kalmeren- bezadigdheid en 'n zakelijkheid, waarbij hij nooit de menselijke zijde uit het oog ver loor, vervulde hij zijn diverse functies op voorbeeldige wijze, die bij ieder bewonde ring afdwong. St. Annaland heeft één zijner beste en grootste burgers verloren 1 Groot is dan ook dit verlies voor gans de gemeente, voor alle ingezetenen in al haar groeperin gen en niet in het minst ook voor ons, die nog zo kort hier het burgemeestersambt be kleden en die de adviezen en de steun van deze beminnelijke en voortreffelijke figuur zo zeer zullen moeten missen. Smartelijk is het verlies voor zijn achter gebleven vrouw, die de grote steun van haar man pijnlijk zal moeten ontberen. Wij wensen Mevr. Bierens van deze plaats toe dat God haar de krachten in deze dagen van rouw en voor immer moge schenken om dit verlies te dragen en dat Hij haar steeds nabij moge zijn. Dit moge ook er varen worden door de zuster van de over ledene, Mevr. Groenewege-Bierens, en de verdere familie. Moge het geen frase zijn, dat wij de ont slapene steeds met warme gevoelens van respect zullen gedenken en dat de herinne ring aan deze voortreffelijke man bij ons zal blijven voortleven. Ter herdenking van onze mede-burger notaris en oud-burgemeester Bierens, moge ik u verzoeken zich van uw zitplaats te verheffen en een minuut stilte in acht te nemen. Tenslotte stel ik u voor een brief van rouwbeklag aan Mevr. Bierens te zenden. Nadat allen stilzwijgend met laatstge noemd voorstel hadden ingestemd sloot de voorzitter deze herdenkingsvergadering met het lezen van het ambtsgebed. Elke drie uur wordt er één getekend (Van onze weerkundige medewerker) Vele niet ingewijden zullen zich misschien al wel eens hebben afgevraagd hoe het mogelijk is dat het K.N.M.I. in zijn weer- praatjes af en toe gewag maakt van weer- bijzonderheden in het buitenland, welke zich aldaar 's nacht of 's middags voordeden. Er wordt gesproken over zeer hoge tem peraturen in de Balkan, over zware onweers buien met grote hoeveelheden regen in Italië, zelfs over grote temperatuursverschillen, die in Amerika zijn waargenomen. Het K.N.M.I. ontvangt dag en nacht via de telex vele duizenden weerrapporten, waarin alle bijzonderheden van het weer zijn verwerkt. Zo heeft het K.N,M.L een vaste lijn verbinding met Engeland (Dun stable), met Frankrijk (Parijs) en met Duitsland (Frankfort) en (Bad Eilsen). Engeland geeft alle weerrapporten van de Britse Eilanden, de Oceaan en en van Amerika door, Frankrijk verzamelt alle weerrapporten van Spanje, Portugal en de andere landen uit Zuid-Europa, terwijl de beide Duitse verzamelstations de berichten uit Scandinavië, de Balkan en ook van de landen achter het IJzeren Gordijn verzame len, w.o. ook die van Rusland. Het K.N.M.I. krijgt dus via het verzamelstation in Duits land ook regelmatig de weerrapporten uit Rusland binnen, zodat af en toe wel eens bijzonderheden worden genoemd, welke zich in de Oekraïne, bij Moskou of bij de Oeral voordoen. Al deze weerrapporten, welke via een telex (verreschrijfmachine) binnenkomen, worden onmiddellijk na ontvangst in de weerkaart getekend. Dit om een zo over zichtelijk mogelijk beeld te verkrijgen van de ligging der depressies, hogedrukgebieden warmte- en koudefronten enz. De weeraaporten, welke bv. 's morgens om zeven uur in geheel Europa worden opgesteld, staan op enkele vertraagde of te laat binnengekomen berichten na om half negen vrijwel allemaal in de weerkaart. Zodra dit is geschied, wordt de weer kaart geannalyseerd. Men tekent er de fronten in, die koude en warme luchtmassa's van elkander scheiden. Hierna zoekt men de plaatsen op met gelijke barometerstand (isobaren) en wanneer ook deze zijn ge tekend, is de weerkaart klaar en heeft men een overzicht waar de depressies en ge bieden van hoge luchtdruk zijn gelegen. Ook is te zien waar regen valt en waar zonnig en warm weer voorkomt; kortom, men heeft op deze kaart, waarop alle landen van Europa zacht staan afgedrukt, van de Oeral tot Amerika en van Spitsbergen tot Noord- Afrika, „het weer" staan, zoals zich dit enkele uren geleden overal voordeed. Nu Het RODE KRUIS helpt U wel.. 60 belangrijke vredestaken Kent U ze. Denk eens aan hulp bij rampen, bloedtransfusie, hoornvliesoverbrenging voor blinden, moedermelk voor zwakke baby's; beentransplantatie, boottochten voor invaliden, welfare-werk in ziekenhuizen en thuis, lectuur voor patiënten, hulpposten langs de wegen... Dit zijn slechts enkele van de meer dan 60 manieren waarop Uw Rode Kruis helpt. U hebt die hulp nog nooit nodig gehad? Wees blij! Maar dan reden te meer Uw Rode Kruis bij te staan; te geven! Zoveel U missen kunt... 111|||illll zou men aan de hand van deze ene weer kaart moeilijk een weersverwachting kunnen opstellen, daar men niet weet in welke rich ting zich de mooi- en slechtweergebieden bewegen; evenmin weet men iets van de snelheid waarmede zij zich verplaatsen. Aan één weerkaart heeft men dus niets en daarom wordt er dag en nacht, 's Zon dags en in de week, elke drie uur op het K.N.M.I. in De Bildt een weerkaart ge tekend. Deze kaarten gaat men met elkaar vergelijken. Wordt bv om 's middags 12 uur op de oceaan een depressie getekend en ligt deze op de kaart van 3 uur 's middags een 240 km meer naar het oosten en om 6 uur 's avond weer ongeveer 240 km dichter bij Ierland en trekt het centrum vrijwel steeds oostwaart, dan kan al worden vastgesteld, dat zich een depressie met regen en wind met een snelheid van ongeveer 80 km over de oceaan in onze richting beweegt, die mogelijk de volgende dag reeds regen en wind in ons land kan brengen. Dit is slechts een simpel voorbeeld, daar in werke lijkheid heel wat meer factoren een rol spelen. Met een of twee Rennies bij de hand, geen angst voor zuurbranden. Eet gerust alles waar de maag naar vraagt. Sommige men sen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij on verwacht opkomend zuurbranden zijn Ren nies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en 't zuurbranden behoort weer tot het verleden. De gedragingen van de luchtdruk boven Scandinavië, evenals achter de depressie, moeten in het oog worden gehouden, men moet met de situatie in de bovenlucht op de hoogte zijn, zodat er nog heel wat meer komt kijken, alsvorens men met een zo groot mogelijke kans van slagen een weersver wachting voor de volgende dag kan opstel len. De weersverwachting, welke 's middags om half één reeds voor de volgende dag wordt verstrekt, is grotendeels gebaseerd op de weerkaart van 's morgens 7 uur met de laatste gegevens op de kaart van 10 uur. Vooral bij een wisselvallig weertype kan de verwachting 's avonds of de volgende morgen moeten worden herzien, daar zich in de tijd weer onvoorziene wijzigingen kun nen hebben voorgedaan, maar de laatste jaren slaat het K.N.M.I. in negen van de tien gevallen de spijker op de kop, dat wil zeggen, dat de kans van slagen der weers verwachtingen 90% mag worden genoemd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 1