EENDRACHTBODE VERSNELLING PROCEDURE RUILVERKAVELING Puistjes L6RUQ in öe moööeR D.D.D. J r 6n hch en 6n een fri«e mond. 'M WR8GLEY Jan Overeenkam 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Geef in één keer 10e JAARGANG No. 27 TWEEDE BLAD 21 MEI 1954 (I) SPORTHOEKJE V Het Rode Kruis waarschuwen tegen Geef Uw Jaar-bijdrage in eens! GEEF DAN BLIJMOEDIG In de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp Ruilverkavelingswet delen de Mi nisters van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, van Justitie en van Financiën o.m. mede, dat de ingrijpende herzieningsvoorstellen een teken zijn van de zich snel wij zigende inzichten. De noodzaak tot productieverhoging en verlaging van de productiekosten maakt de eis van een economisch grondge bruik des te klemmender, terwijl de na-oorlogse omstandigheden zowel in economisch als in sociaal opzicht de taak van de Overheid in het al gemeen en in casu ook ten aanzien van de ruilverkaveling hebben be ïnvloed. Er zal naar moeten worden gestreefd de capaciteit van het ruil verkavelingsapparaat tot het maxi mum op te voeren en tegelijkertijd de procedure van de uitvoering tot de kortst mogelijke duur terug te brengen. Het is echter niet denk beeldig, dat zelfs wanneer aan deze beide voorwaarden is voldaan, het nog niet mogelijk zal zijn de uit voering van ruilverkavelingen met de behoefte in evenwicht te doen zijn. De Ministers onderschrijven gaar ne, dat een versnelling van de pro cedure niet ten koste mag gaan van de rechtszekerheid en van de zorg vuldigheid bij de uitvoering. Zij me nen, dat daarvoor niet behoeft te worden gevreesd. Sedert 1938 zijn 13 ruilverkavelingsovereenkpmsten met een totale oppervlakte van 819 ha tot stand gekomen, terwijl 17 ruilverkavelingen met een totale op pervlakte van 16.792 ha krachtens de wet zijn afgestemd. De Ministers vrezen allerminst, dat het aantal ruilverkavelingen krachtens de wet zal gaan afnemen, vermits naar hun oordeel van een vermindering van de rechtszekerheid in het onderwerp geen sprake is. BEHOEFTE AAN RUILVERKAVELING De behoefte aan ruilverkaveling is in ons land nog zeer groot, terwijl ook de animo onder de boeren om tot ruilverkaveling te geraken aller- wege aanwezig is. veel mogelijk tot uitbreiding van deze bezetting overgegaan. In het algemeen kan worden gezegd, dat de Regering het totstandkomen van meer ruilverkavelingen met alle be schikbare middelen zal bevorderen. Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN In 1951 heeft de Cultuurtechni sche Dienst een onderzoek ingesteld naar de totale ruilverkavelingsbe hoefte. Het bleek, dat in totaal 1.475.000 ha in meer of mindere mate voor ruilverkaveling in aan merking komen. Maakt men een-on derscheid naar de mate, waarin de behoefte aan ruilverkaveling zich voordoet, dan blijkt, dat ruilverka veling voor 480.000 ha als zeer ur gent, en voor 525.000 ha als urgent moet worden aangemerkt, dat is in totaal dus rond 1.000.000 ha. Voor ongeveer 420.000 ha is momenteel een ruilverkaveling in voorberei ding. Derhalve resteert nog een op pervlakte van rond 580.000 ha, waarvoor ruilverkaveling in het licht van de moderne eisen als eco nomisch noodzakelijk moet worden beschouwd, terwijl dan nog 470.000 ha overblijven, waarvoor ruilverka veling wel is waar nuttig zou zijn, maar thans niet urgent moet wor den geacht. Het is in het algemeen niet juist, dat van de oorspronkelijk verkregen voordelen reeds vele weer zijn te niet gegaan of dreigen te gaan. Waar dit in een enkel geval voor komt, is dat een bewijs, dat de be volking nog niet voldoende rijp was voor een ruilverkaveling. In verre weg de meeste gevallen echter blijkt, dat de bevolking de waarde van een goede verkaveling beseft en daar ook naar handelt. Uit dit op zich zelf bevredigende beeld mag niet worden geconcludeerd, dat bijzon dere maatregelen tegen versnippe ring van het grondgebruik achter wege kunnen blijven. De betekenis van de Wet op de vervreemding van landbouwgronden mag in dit Per 31 December 1945 1950 1952 1953 In voorbereiding aantal blokken 146 248 284 312 totale oppervlakte in ha 209.022 268.983 368.749 421.928 In uitvoering aantal blokken 32 62 55 62 totale oppervlakte in ha 35.874 68.379 71.817 105.918 Tot standgekomen aantal blokken 50 67 97 106 totale oppervlakte in ha 23.776 42.850 72.142 75.944 In het licht van bovenstaande cij fers kan niet worden ontkend, dat het tempo, waarin de ruilverkave lingen tot stand komen, te laag is. De bewindslieden zijn dan ook doordrongen van de noodzaak dit tempo op te voeren. Een van de voornaamste oorzaken, welke voor alsnog aan een aanzienlijke verho ging van het tempo in de weg staat, is de onvoldoende personeelsbezet ting van de met de uitvoering van ruilverkavelingen belaste diensten. In de afgelopen jaren is reeds zo verband niet worden onderschat. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp heeft de Regering aan het vraagstuk van de versnippering een uitvoerige be schouwing gewijd. Daarbij kwam ook het erfrecht ter sprake. Sinds dien heeft de behandeling in de Sta- ten-Generaal plaats gehad van een aantal vraagpunten met betrekking tot het nieuwe Burgerlijk Wetboek, en werd als conclusie aanvaard, dat een legitimaris zijn legitieme portie niet steeds als erfgenaam en in goe deren behoeft te ontvangen. Daar mede is een tweede stap gezet op deze weg, welke de erflater de mo gelijkheid zal bieden het erfgoed aan één der ergpenamen te vermaken zonder dat de mede-erfgenamen hun aandeel in goederen kunnen opvor deren. Naast de eigendomsverkaveling is de gebruiksverkaveling van niet minder betekenis. Het ligt dan ook in het voornemen van de Regering in het ontwerp van een nieuwe Pachtwet voorschriften op te nemen tot toetsing van pachtovereenkom sten aan landbouwkundige normen, welke overeenkomen met die in de Wet op de vervreemding van land bouwgronden. Zo is thans een ge leidelijke ontwikkeling begonnen, waarvan een propagandistische wer king zal uitgaan; deze ontwikkeling zal, tezamen met andere maatrege len, zoals de stimulering van niet- agrarische werkgelegenheid ten plattelande en actieve voorlichting bijdragen tot het veld winnen van het inzicht, dat voortzetting van het familie-beroep door alle gezins leden tot economisch niet meer ver antwoorde splitsingen moet voeren Mijnhard* Kiespijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. De problemen, waarvoor de ge bruikers van hun onbekende en vadk herontgonnen gronden komen te staan, hebben de volle aandacht van de Regering. Het betreft hier het vraagstuk van de zgn. nazorg, welke er op gericht moet zijn de boeren te helpen zich vertrouwd te maken met de nieuwe situatie, ten einde te verzekeren, dat van de potentiële mogelijkheden het grootst mogelijke rendement wordt ver kregen. Zo wordt nagegaan, waar in het kader van de landbouwvoor- lichtingsdienst extra personeel no dig is, dat speciaal belast zal zijn met de voorlichting in ruilverkave- lingsgebieden. wordt vervolgd. Ons Rode Kruis, Uw Rode Kruis Is nu op stap van huis tot huis, Thans klopt het bij een ieder aan, Laat 't niet met lege handen staan Uw geld wordt zegenrijk besteed, Bij 't lenigen van mensenleed, Bij redding, als het ergste dreigt Omdat juist dan zijn stem niet zwijgt. Juist dan spreekt 't zuiverste gevoel Van hulp, als een verheven doel Van hoop, die in»een hart herleeft, En nieuwe levensvreugde geeft. Zie daartoe staan zovelen klaar Met een echt menselijk gebaar, Dat tot een licht wordt in een tijd, Die al te vaak door 't donker leidt. En door ons hele vaderland Zijn collectanten bij de hand, Van stad tot dorp, van wijk tot wijk, Ontvangt ze met een huldeblijk, Een gift, die U tot ere strekt. En ook weer and're gaven wekt. Toe, open dan heel wijd Uw deur, En stel hun arbeid niet teleur Want naastenliefde bouwt zo grag Ook in de wereld van vandaag, Iets och, U weet wat dit beduidt: De Roode Kruisvlag wappert uit Wel wat geschonden, wat in nood Een gevolg ook van de watersnood Gedenk juist nu met milde hand Het Rode Kruis in 't vaderland. Ons Rode Kruis, Uw Rode Kruis Is nu op stap van huis tot huis Laat dit een grootse kruistocht zijn, Met heel veel licht en zonneschijn Langs brede wegen moet het gaan. Zoveel patiënten zien U aan. Staat met Uw gaven op de bres Maakt Gij die toch tot een succes 'V Bliji optimist h.Ipr U ov«, „lle narigheid heen 6eh™<' U» et efr, ""meur e échte EEN SELECTIEWEDSTRIJD Het gaat om de Moormanbeker, een lan delijke prijs die voor het Zaterdagvoetbal beschikbaar werd gesteld en waaraan de elf provincie's meedoen. A.s. Zaterdag zijn er daartoe 3 ontmoetingen op het R.B.C.- terrein in Roosendaal, nl. de vertegenwoor digende elftallen van Zeeland, W.-Brabant en een gedeelte van Zuid-Holland. Zater dag jl. werd in Oosterhout een selectie wedstrijd gespeeld om het West-Brabantse Zaterdagmiddagelftal samen te stellen. De Waranda, waar het sportterrein van de Oosterhoutse voetbalvereniging ligt, had haar openluchtzwembad geopend en hoewel het niet bepaald uniek zwemweertje was, zag men er al genoeg liefhebbers een duikje wagen. De omgeving waarin deze selectie wedstrijd werd gespeeld liet dus niets te wensen over. Maar over de „selectie-op komst" valt nog wel een en ander te zeg gen, temeer nu het definitief elftal bekend is. Het was zo, dat ieder verenigingsbestuur van het Zaterdagmiddagvoetbal een paar van z'n beste spelers kon opgeven, waaruit de selectiecommissie dan het elftal zou vormen. Van onze omgeving werd hierin keeper Verjaal van St. Maartensdijk, G. Heijboer van St. Annaland en P. Vergouwe van Vrederust, allen in het A-elftal. In het B-elftal was Robbe van St. Maartensdijk reserve. Voorts waren er spelers aange wezen uit N.A.C. (Berenschot en Johny Aarts) uit Noordschans, P.T.T., Sprang Capelle, Kogelvangers en De Gunners. Uit dit laatste elftal zelfs een stuk of 3. Op zichzelf geen bezwaar. Maar toevallig had De Gunners een bekerwedstrijd tegen Smer- diek te spelen. Terwijl Smerdiek z'n spelers wel afstond (Verjaal en Robbe) voor de selectiewedstrijd, deed „De Gunners" dat niet en won zoals hieronder blijkt met 54 van Smerdiek. Ook dat moeten ze nog zelf weten. Het eigenaardige van heel het geval is, dat de selectiecommissie met voorbijzien van de spelers die wel waren opgekomen voor het definitief elftal toch nog spelers uit „De Gunners" heeft aangewezen. En pas seerden hierdoor o.m. P. Vergouwe en G. Heijboer, terwijl de keeper van het B-elftal weer wel normaal werd aangewezen vóór Verjaal. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink ln de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Lever pilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpllletjes stellen uw Ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw ingewanden tüdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, I1.20 per flacon. 60 Zo blijven er altijd nogal haken en ogen zitten aan het samenstellen van een ver tegenwoordigend elftal door een vrij een zijdige (Brabantse) commissie. Wat de selectiewedstrijd zelf betrof, speelde het niet opkomen van de aangewe zen spelers in het A-elftal een grote rol. Hiervoor moesten 3 invallers optreden en dat juist in de voorhoede, zodat van de oorspronkelijke opstelling in de A-voor- hoede alleen Piet Vergouwe (linksbuiten) en G. Heijboer (midvoor) overbleef. Voor deze spelers een ondankbare rol. Het B-elftal was in het veld heel wat sterker, wat zich vanaf de eerste minuut in het spel openbaarde. Inzonderheid de NAC speler Johnny Aarts was daar de uitblinker. Toch hield het A-elftal' het vrij lang vol, waar de linksback z'n mannetje ook goed stond. Na een twee nul voorsprong door het B-elftal via Aarts en De Ron wist G. Heijboer de achterstand met een kopbal uit een prachtige korner van Vergouwe in te lopen: 21-ruststand. De keeper van het B-elftal had trouwens al eerder op het nippertje kunnen redden, maar ook Verjaal liet een paar goede safe's zien om een doelpunt te voorkomen. De druk op het A-doel was voor de rust ster ker. Dat scheen onmiddellijk na de pauze te veranderen, toen enkele snelle aanvallen, die uitsluitend over links liepen een tegen offensief van het A-elftal beloofden. Uit een vrij gespeelde bal door de midvoor en een goede pass gaf Vergouwe de back geen kans hem in te halen en scoorde onhoud baar: 22. Tot twintig minuten voor tijd kon het A-elftal zich zo handhaven, maar toen kwam de inzinking en moest Verjaal vier maal vissen. Ditmaal was ook Robbe z'n tegenstander, die in het B-elftal als rechtshalf speelde en het niet moeilijk had. Het B-elftal beschikte over 5 goede voor hoede spelers, het A-elftal had er maar twee. Dat bracht de zaak wat uit het even wicht. Misschien is dat niet zo, als Zater dag het W-Brabantse elftal het tegen Zee land of Z.-Holland moet opnemen. Er wordt niet veel van U gevraagd Wanneer U en Uw gezinsleden iedere week twee centen voor Uw Rode Kruis opzij leggen, dan zorgt U dat zieken en ongelukkigen geholpen kunnen wor den. In de laatste week van Mei en in de eerste week van Juni zal men U komen vragen om U gift. De Gunners (Breda)Smerdiek I 54 Smerdiek op het nippertje gewipt voor de beker Smerdiek toog Zaterdag voor de tweede ronde van de K.N.V.B.-beker naar de Gunners in Breda. Na het eerste fluitsignaal van scheidsrechter van Gastel deze mid dag uitstekend bepaalden zich tot het verkennen van eikaars krachten. Gesteund door de vrij sterke wind kregen de Gunners vrij spoedig een lichte veldmeerderheid. Succes kwam reeds na 12 minuten. Uit een corner van links kwam de bal goed voor en Ramerman gaf doelman van Hemert met een prima kopbal geen schijn van kans. Dit liet Smerdiek niet op zich zitten. In de 16e min. kreeg de Smerdiek-midvoor de bal te pakken en gaf de keeper geen kans. 11Smerdiek kreeg het nu zwaar te ver duren. Vele kansen gingen echter teloor door het goede verdedigen van Smerdiek en slecht schieten van de thuisclub-voor hoede. De uitvallen van Smerdiek waren zeker niet ongevaarlijk, maar ook zij misten enkele kansen. Precies na een half uur spe len was het toch weer de thuisclub, die de leiding nam. Doleweerd kreeg de bal vrij en loste van 20 meter een laag, hard schot in de hoek. Dat betekende 21. Een pracht doelpuntHet laatste kwartier voor rust nam Smerdiek het heft volkomen in handen en niet zonder succes. 9 min. voor rust was de stand weer gelijk. Een hoge voorzet van linksbuiten Goselink kwam precies bij rechtsbuiten Lindhout en met een fantas tische kopstoot bracht hij de stand op 22. Bijna werd het een nadelige ruststand voor de Gunners. Rechtshalf Hartog loste van ver een hard schot, dat bijna doel trof. Na de thee liet Smerdiek zien, waartoe het qua aanvalsspel in staat was.. Ondanks het feit, dat de Gunners in tegenstelling tot Smerdiek hun spelers niet voor de selectie wedstrijden hadden afgestaan, was Smerdiek bijna doorlopend in de aanval, en moest de thuisclub het van uitvallen hebben. Deze uitvallen bleken echter doordat ze meestal over de zeer snelle linker-vleugel werden geleid zeer gevaarlijk. Smerdiek wist on danks het overwicht de mooiste kansen te verknoeien, zo kwam het dat ze pas in de 77e min. succes hadden. Bij een aanval over rechts stompte de keeper de bal juist voor de voeten van Meeuwissen, die er wel raad mee wist (23). Nu werd het pas echt „cupvoetbal". 7 min. voor tijd werd de stand door Doleweerd weer gelijk. Smerdiek gaf zich echter niet gewonnen. In de 85e min. nam Smerdiek weer een voorsprong. De Smerdiek-midvoor v. Dom melen kreeg de bal te pakken en met een hard diagonaal schot gaf hij de doelman van de gastheren voor de vierde maal het nakijken. Smerdiek had aan een gelijk spel voldoende om de volgende ronde te berei ken. En dan met een voorsprong de laatste vijf min. in. Wie deed hen wat De Gun ners dachten er anders over. Twee min. voor het einde verrichtte Doleweerd de hat trick (44). Het was uitgerekend in de laatste seconde, dat Wim Ramerman voor zijn ploeg de zege uit het vuur sleepte 54. Voor Smerdiek een teleurstellend einde van de strijd. Bijjie Gunners viel het goede spel van de linkervleugel op, en was de achter hoede niet het sterkste deel van de ploeg. Bij Smerdiek speelden de Graaf en van Dommelen een prima partij. Een extra-ver melding verdient spil van den Hoek van Smerdiek. Hij speelde als nooit tevoren. De selectie-heren hadden hem schijnbaar niet nodig... Smerdiek 2 won zijn laatste competitie wedstrijd tegen Vrederust 2 met 31. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden 55 Ook waren er dagen tussen van zware hoofdpijn. Dan lag hij daar dof neer, meest met gesloten ogen en at of dronk niets, ondanks alle moeite en aandrang van Annie Haar zorg ontroerde hem diep. Nooit riep hij vergeefs om haar en haar geduld was onuitputtelijk. Op zijn goede dagen voelde hij zich zeer gelukkig. Dan soesde hij over vroeger, over het leven met zijn moeder. Half dromend volgde hij Annie met de ogen, als zij met haar dagelijkse werkzaamheden in de kamer bezig was. De kanarie wekte hem menigmaal uit zijn dagdromen. En Nol kon met genoegen naar z'n lang- uitgehaalde trillers luisteren. Doch de dag na een koortsaanval kon Pietje er nooit in slagen hem uit z'n apathie te wekken. Hij was dan te zwak en te lusteloos om te praten. Dan lag hij maar stil te luisteren naar het gerucht in en om het huis. Alle geluiden probeerde hij te ontleden. Het bleef eb en vloed, tot ongeduld van Nora, die maar niet begreep, waarom hij niet beter werd. Ze had haar bezoeken beperkt tot enige ogenblikken op Zon dagmiddag. Eenmaal had ze geprobeerd hem naar het ziekenhuis te doen brengen. Dokter Kool had geen bezwaar, mits het gebeurde op een van de goede dagen van de patient. Nol weigerde echter zeer beslist, tot grote woede van Nora, en de ziekenauto, die al voor stond, kon onverricht ter zake terugkeren. De genezing vorderde zeer langzaam, tot verwonde ring van de dokter. Het leek eerst zo goed te gaan. Hij vermoedde een psychische achtergrond en zei dat tegen Annie. „Natuurlijk zit er iets achter", zei deze beslist. „U hebt toch ook z'n vrouw ontmoët Nogal een lekker dier Ze stonden in de kleine keuken, achter de gesloten deur en spraken op gedempte toon om niet door de zieke gehoord te kunnen worden. De dokter glimlachte om de vinnige opmerking van Annie. „Jij en mevrouw Van Veen zijn nu niet bepaald verwante zielen." „Nee, dat klopt," antwoordde zij. „Ik heb wat tegen haar, omdat ze haar man zo onbeschoft behandeld. Of heet dat tegenwoordig liefde?" De dokter keek haar onderzoekend aan. „Je maakt je wel erg druk om die mijnheer Van Veen. Hoe oud ben je eigenlijk „Tussen de twintig en de zestig. Waarom?" „Ik behoef het ook niet te vragen," zei hij, naden kend. „Ik ken je immers al zoveel jaren? Je bent zo langzamerhand over de leeftijd heen om verliefd te worden. Bovendien dacht ik, dat jij wel genoeg had van de mannen, na wat jij hebt meegemaakt. Enfin, tot morgen. Doe zelf een beetje kalm aan; je ziet er uit als een vuil laken..." Aldoor hoofdschuddend stommelde de oude dokter Kool de donkere, vettige trap af. Zijn autotje stond nog onaangeroerd aan het einde van de steeg. Er was in deze buurt niets veilig, wat niet stevig vast zat of goed bewaakt werd, maar dokter Kool behoefde zich daar niet bezorgd over te maken. De zieke had het gemompel in het keukentje wel gehoord. Het betekende niet veel goeds, dat er niet in zijn nabijheid over hem gesproken werd. Zou hij dat ongelukje niet overleven? Hij keek het kamertje rond. Nou, als het einde moest komen, dan vond hij het goed, dat het hier zou zijn, met al dat lieve, oude bekende om zich heen. De altijd zorgende vrouw, het roepende Pietje en het gezellige theelichtje. Wat voor dag was het vandaag? O ja, Woensdag middag. Dat is goed te horen aan het geloop van de kinderen op de trap en hun spelen op straat. Zou hij de Zondag nog halen Liever maar niet. Alsjeblieft geen Nora meer hier, met haar grenzenloze minachting voor alles hier, voor de buurt, voor dit kamertje, voor de vrouw, die hem verzorgde. Annie, die duizendmaal hartelijker en menselijker was dan zij met haar alles overheersende hartstocht voor de zaak. Prachtig voor haar, als hij stierf. Dan kon zij trouwen met Hoffman, de man zonder fouten of gebreken. Hoe zouden Dick en Ella dat vinden O, treuren zouden ze waarschijn lijk niet om hun vader, maar aan Hoffman hadden ze allebei een even grote hekel als hij. Er schoot hem een gedachte te binnen. Als het wer kelijk met hem op een einde liep, dan zouden ze Nora natuurlijk waarschuwen en dan zou zij met de kinde ren komen. Nee, dat niet, dat vooral niet Annie kwam met aardappels en een emmertje om bij de tafel te gaan zitten schillen. „Moeder," riep hij zacht. Zij was dadelijk bij het bed. „Wat is er, jongen?" Ze legde een koele hand op zijn voorhoofd. „Wil je drinken of wordt je hoofdpijn weer erger „Nee, nee, moeder, maar je moet Nora niet laten waarschuwen. Ik wil stil en rustig sterven, hier, met jou alleen bij me, alleen met jou. Hoor je het goed, moeder Alleen met jou Ze dacht, dat de koorts hem weer plaagde en sprak hem bedarend toe. „Ja, ja, Nol, alleen met je moeder, hoor. 't Is goed hoor, jongen. Ga nu maar lekker slapen; moeder blijft dicht bij je." (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 5