Plaatselijk Nieuws STEMMEN VAN LEZERS helpt U wel... maar wat doet UP Giro 252265 Ncd. Rode Kruis Tholen ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN Pijn hier - scheuten daar OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND Onrustig, gejaag«H STAVENISSE HRfllER hand Ö0l©B Schaafwonden? genéést ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET ST. FILIPSLAND SPORTHOEKJE a.s. wordt de vleet gehaald. Direct daarna -als er haring gevangen is wordt deze verwerkt. Kaken. Warren (zouten). Kuipen. De ha ring wordt overgegeven aan de jager (het snelste schip van een groep). De jager brengt de eerste vangst naar de haven. Dan begint de grote strijd tussen vier, vijf, soms meer, snelle schepen. Wie zal num mer één zijn? Een schip uit Scheve- ningen, Vlaardingen of Katwijk Er heerst spanning aan boord van de jagers. Spanning is er ook bij dui zenden in het land, die de race mede beleven als een sportief gebeuren. Wanneer alles naar wens ver loopt, kan het eerste schip op 28 Mei a.s. binnen zijn. Dan is het feest. Dan wapperen vlaggen van de wagens en winkels. Dan doet men zich te goed aan de malse maatjes" Zeebanket, waarvan men in het ver leden als zei: Haring in 't land Dokters aan de kant. (Buiten verantw. van de Redactie) Geachte redactie, N.a.v. het artikel over het Lager Onder wijs in Uw blad van 7 dezer moge ik U vriendelijk plaatsing vragen voor een be lichting van dezelfde zaak mijnerzijds. Om niet al te veel ruimte te vergen, wou ik mijn mening puntsgewijze geven. 1. Het uitgangspunt van mijn geachte partner waarschijnlijk een oudere ULO- collega is verkeerd. De Lag. School heeft niet als doel op te leiden voor vervolg onderwijs, maar heeft die voornaamste ken nis en waardigheden bij te brengen, die het maatschappelijk leven vraagt. Daarom heeft zij het recht, zelf haar gang te bepalen. Wil de ULOschool op het geleerde door bouwen, goed. Maar dan moet zij zelf de stenen aandragen. Zij gaat zelf ook geen handenarbeid geven ten behoeve van de enkeling, die naar de M.T.S. gaat. 2. De ULO kan klagen over de a a n - 1 e g van de door haar toegelaten leerlingen. Dan maar een toelatingsexamen, die wel eens achterwege blijft om maar veel leer lingen aan te trekken, öf rapporten opvragen van de Lag. School, hetgeen ook vaak (meestal achterwege bleef. Om dezelfde reden Ook mag de ULO soms klagen over de methodiek op de L.S. Men kan b.v. con stateren, dat van de breuken geen begrip is aangebracht, alleen maar het uitreken- maniertje. Maar verder gaat het recht tot klagen niet. Want de vorm van het onderwijs in Taal en Rekenen is veel beter dan b.v. voor, de oorlog en de tijd, èr aan besteed, is op ^erreweg -de meeste scholen ook niet veel mincier. Ik meen, dat b.v. alle scholen op ons eiland goede methoden voor de hoofd vakken hebben, genoeg uren op de lesroos ter hebben staan en er hun best op doen. Zo zal 't op de meeste scholen elders ook wel zijn. Getuige de verslagen van de In specteurs. Dus onverdiende blaam 3. De schrijver geeft eigenlijk zelf al de reden van zijn geklaag. Zonder toelatings examen blijven er veel op de ULO in de eerste klas zitten. Dus al weer: toelatings examen en vooral advies van de L.S. vra gen. Het gebeurt na de oorlog vaak, dat ouders tegen het advies van de L.S. hun kinderen naar de ULO sturen, omdat ze toch zo lang leerplichtig zijn, terwijl ze er totaal niet voor deugen. Et} de ULO ont vangt ze met open armen. En maar klagen! 4. Een twijfelachtig cijfer bij het toe latingsexamen met bijwerk in de eerste klassen bewijst, dat de toelating te ruim is geweest. 5. Als ouders tegen het advies van de L.S. hun kind naar de ULO doen, laat de ULO dan één lijn trekken met de L.S. Tot heil van het kind. De teleurstellingen en de verloren jaren, waarover schr. klaagt, ko men dan minder voor. 6. Critiek op ouderavonden e.d. komt misschien incidenteel voor. Maar over 't algemeen is daarvan al heel weinig te be speuren. 7. De critiek van Inspecteurs geldt eerder de andere vaken, die schr. minder belangrijk zo niet overbodig acht. Misschien wil schr. die nog eens noemen. Ik weet niet, welke die kunnen zijn. 8. Schr. geeft enkele zeer eenzijdige me ningen van anderen door over de School radio. Beter is het, er zelf ruime kennis van te verwerven en dan een eigen objec tief oordeel te geven. Die zal wel anders luiden dan de bronnen. 9. Met alleen de Schoolradio als een der oorzaken van de vele mislukkingen op de ULO te noemen, staat schr. wel heel zwak. De „meerdere factoren" noemt hij niet. 10. Van een „onderwijsdeskundige" mogen we verwachten, dat hij de goede raad van een bekende paedagoog opvolgt en de fouten, voor hij over anderen gaat klagen, eerst bij zichzelf zoekt. En die lig gen al aan het begin. Selecteren Laat het rekeq^- en taal zwakke meisje toch gelukkig zijn op de Huishoudschool en de jongen zonder studie kop achter de werkbank of op de akker. Voor welke bezigheden ook intellect nodig is Alleen van wat andere soort. Tholen H. Rol Onderschrift 1. De oorspronkelijke opzet van de Lag. School was, wat de geachte schrijver aan voert. Daarom had zij genoemde rechten. De structuur van het gehele maatschappe lijke leven is de laatste kwart-eeuw wel zo radicaal gewijzigd (bijvoorbeeld: schoor steenveger heeft vestigingsvergunning no dig), dat de Lagere School daardoor een andere taak heeft gekregen. Niet meer datgene, wat de geachte schrijver als taak van het L.O. noemt, prevaleert, doch gezien de practijk het vervolgonderwijs. Stilstand is achteruitgang. Niet het kind moet aangepast worden aan het onderwijs, maar omgekeerd. Daarom heeft de Lagere School in deze tijd weldegelijk de taak (ge kregen) mede op te leiden voor het ver volgonderwijs. De Lagere School, die dit niet inziet, zet de klok achteruit. En de kinderen, komende van deze Lagere Scholen, worden o.m. op de ULO de dupe ervan. 2. De ULO klaagt niet over de aanleg, wel over de vooropleiding. De ULO, die tracht zoveel mogelijk leerlingen te krijgen, verstaat zijn taak niet. En deze had ik in mijn artikel natuurlijk niet op het oog. 3. De ULO-school, die haar taak ern- stik opvat, ontvangt geen ongeschikte leer lingen met open armen. 4. Zie punt 3. 5. Inderdaad zwicht de ULO wel eens voor de aandrang van bepaalde ouders, wanneer deze hun kinderen tegen het advies van het L.S. hoofd willen laten door leren. Dat houdt verband met tal van fac toren. B.v.: vader is lid of bestuurslid van het ULO-schoolbestuur. Niet alle ULO- schoolhoofden zijn Salomo's. Maar dit alles heeft met de strekking van mijn artikel niets te maken. 6. Persoonlijk heb ik geconstateerd op diverse ULO-scholen en ook op enkele Lagere Scholen dat er abnormaal veel critiek komt van de zijde der ouders. Critiek op de vorm van het onderwijs op de Lagere Scholen. 7. Te veel lesuren voor aardrijkskunde, vaderlandse geschiedenis (leerstof te inge wikkeld en te uitgebreid), plant- en dier kunde, zulks in verhouding tot de hoofd vakken. 8. Over de schoolradio heeft het geen zin verder te discusiëren. Het feit alleen, dat vijf omroepverenigingen vijf verschillen de onderwijsmethoden volgen, werkt al ver warrend. Voorbeeld: na een N.C.R.V.-les over de K.L.M., werd o.m. deze vraag ge steld: Wat is huis-beestje-boompje-vliegen? Erg belangrijk, als een 11 of 12-~jarig kind dat weet. Uit een andere N.C.R.V.-school- radioles over de boerderij kwam de volgen de vraag naar voren: Wat zijn de ver schijnselen van mond- en klauwzeer Is dit iets voor de Lagere School Of past het beter voor de Lagere Land- en Tuin bouwschool Algemene indruk van het personeel bij het Middelbaar Onderwijs over de schoolradio: je reinste kolder. 9. Lezingen van buiten het onderwijs staande mensen over onderwerpen, die slechts heel zijdelings met het onderwijs te maken hebben. Vooral grote industrieëen pogen langs deze wegen reclame voor hun bedrijven te maken, (via cadeautjes e.d.). Dit gaat allemaal ten koste van de gewone vakken, dus ook ten koste van de hoofd vakken. 10. Natuurlijk. Kinderen zonder studie kop niet naar het Middelbaar Onderwijs. Maar zie punt 5. Maar ook Kinderen, die mogelijk een studiekop zullen hebben op latere leeftijd het ene kind ontwikkelt zich vlugger dan het andere toetsen op hun intellect. Ook dat is een taak van de Lagere School. Hoeveel schoolhoofden ma ken op dit punt zich er met een Jantje-van- Leiden af Algemeen: Uit de reacties blijkt mij, dat het onderwijs op Tholen op een beter plan staat dan in de meeste andere delen van het land. En dat is verheugend. Als alle Lagere School-hoofden hun taak zo cons ciëntieus zouden opvatten als de heer Rol, dan zou mijn artikel in de pen gebleven zijn. Ten slotte nog een enkel woord over de Inspecteurs L.O., die de geachte schrijver een paar malen aanhaalde. Onlangs heeft er in Elsevier een artikel gestaan over deze mensen en daarin werd geconstateerd dat 'de huidige inspecteurs meer ambtenares zijn dan deskundigen. Dat biij benoeming niet zozeer gelet wordt op vakkennis dan wel op politieke afkomst. De samenstelling van onze na-oorlogse regeringen is daaraan niet vreemd. Ook dit is en daarmede ben ik het volledig eens niet in het voordeel van het Lager onderwijs. Naschrift Redactie Na wat hierover vorige week is geplaatst, het ingezondene en antwoord in dit nummer achtten we het artikel van „onderwijsdes kundige" voldoende belicht. Dit artikel werd opgenomen in verband met het nog al eens voorkomende vragen rond het lager en uit gebreid lager onderwijs. .Daarmee* beweren we niet, dat in genoemd artikel alle vragen werden beantwoord, maar we verwachten dat het onderwijs hierdoor zeker even in de belangstelling zou worden geplaatst en door hoor- en wederhoor wel enkele dingen dui delijk zouden worden. En dat is gebeurd ook. Het verheugt ons, dat de belangheb benden mogen we de onderwijzers hier zo even noemen zo actief in de pen zijn geklommen om hun mening over het eerste artikel te laten horen. Er waren meer inge- Het RODE KRUIS 60 belangrijke vredestaken... Kent U ze.,.? Denk eens aan hulp bij rampen, bloedtransfusie, hoornvliesoverbrenging voor blinden, moedermelk voor zwakke baby's; beentransplantatie, boottochten voor invaliden, welfare-werk in ziekenhuizen en thuis, lectuur voor patiënten, hulpposten langs de wegen... Dit zijn slechts enkele van de meer dan 60 manieren waarop Uw Rode Kruis helpt. U hebt die hulp nog nooit nodig gehad? Wees blij! Maar dan reden te meer Uw Rode Kruis bij te staan; te geven! Zoveel U missen kunt... zonden stukken dan wat opgenomen is. Ze kwamen echter op hetzelfde neer, waarom we keuze maakten en een Hoofd van de ULO-school en één van de Lagere School aan het woord lieten. Daarmee zullen de andere inzenders ongetwijfeld ook bevre drgd"ïijfi 1 Inzonderheid vap -de ,1-s,; was-, critiek te- verwachten en begrijpelijk. Naar ons ondeskundig gevoelen raakt dhr. Rol met zijn onder punt 1 genoemd verweer de juiste snaar, al is onderwijsdeskundige het hiermee niet geheel eens, wat uit zijn ant woord blijkt. „Onderwijsdeskundige" is oud-hoofd van een Ulo-school en thans door het Rijk be noemd als lid van enkele examen-commis sies. Zijn artikel en de daarop volgende com mentaren bewijzen o.a. ook, dat er per streek zeker wel verschillen voorkomen, niet alleen wat het l.o. betreft, (dat spreekt nog wel vanzelf) maar ook bij het ulo- onderwijs. En uit alles wat hierover deze twee we ken in pns blad is geschreven blijkt ook dui delijk de' controverse tussen voorstanders van de nieuwe richting die bij het onderwijs wordt ingeslagen (radio, film, enz.) en de oude „rotten", (met alle respect) die daarin geen heil zien. We danken onderwijsdeskundige en in zenders voor de vruchtbare gedachtenwis- seling. Voor Poortvliet, Tholen, Oud-Vossemeer, N.nieuw>Vossemeer en St. Filipsland. Dr. Kugel, Poortvliet, tel. 10. Dr. Vermet, Nieuw-Vossemeer, tel. 10. HOOGWATER Hoogwater in de week van 23 tot en met 29 Mei 1954. Zondag vm 6.49 nm 19.13 uur Maandag vm 7.35 nm 20.05 uur Dinsdag vm 8.34 nm 21.06 uur Woensdag vm 9.40 nm 22.15 uur Donderdag vm 10.50 nm 23.26 uur Vrijdag vm 11.45 nm -uur Zaterdag vm 0.33 nm 13.06 uur Dinsdag 25 Mei Laatste Kwartier te 2.49 u. REINIGINGSRECHTEN Burgemeester en Wethouders van Tho len maken bekend, dat gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld de door de raad in zijn vergadering van 8 Maart 1954 vastgestelde verordening tot wijziging van de verordening op de hef fing van Reinigingsrechten, goedgekeurd bij Kon. Besluit van 29 April 1954, nr. 59. Burgemeester en Wethouders voornoemd, OUDERMIDDAG LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Dinsdag nm. 25 dezer zal te 2.30 uur in „Het Hof van Holland" alhier een ouder middag worden gehouden. Naast zang en voordracht door de leerlingen en een lezing door de heer Huitema over het Algemeen Vormend Onderwijs op de L. H. School, zal tevens een tentoonstelling worden ge houden van het werk der leerlingen. OPENING VISMIJN In tegenwoordigheid van het bestuur van de Vissersvereniging Helpt Elkander en verschillende vishandelaren werd Maandag 17 Mei jl. te Tholen de vismijn geopend en vond de eerste afslag plaats. De voorzitter van Helpt Elkander, dhr. J. H. Bal, sprak een kort woord bij deze opening en wees er op, dat momenteel het veilen voor nie- mand verplicht was gesteld. Een en ander kan door de vissers zelf in de hand worden gewerkt; dus als men verplichte afname wenst kan men dit bij het Bedrijfschap aan vragen. Volgende week begint de veiling van ansjovis. De heer Bal hoopte, dat deze veiling een belang zal blijken te zijn, niet alleen voor de visser en handelaar, doch ook voor de gemeente Tholen. Daarom is het noodzakelijk, dat er onderling een goede verstandhouding zal heersen. De eerste afslag was een partij halve haring, welke werd geveild voor 0.25 per kg. Rog werd verhandeld voor 1.35 p. st. ZILVEREN PRIESTERJUBILEUM Op Zondag 23 Mei a.s. hoopt de Zeer Eerw. Heer Pastoor J. C. M. Velzeboer van de parochie Tholen de dag te herden ken, waarop hij 25 jaar geleden tot pries ter werd gewijd. Hij werd geboren te Alkmaar op 14 Mei 1905, volgde de lagere school en begon zijn priesterstudies aan het Klein-Seminarie „Ha- geveld", om die te vervolgen aan het Groot-Seminarie te Warmond. Nadat hij aldaar zijn Theologische studie met succes had voltooid, werd deze op 25 Mei 1929 bekroond met de H. Priesterwijding door Mgr. Aengenent. Dit voor hem zo grote gebeuren vond plaats in de Kathedrale kerk, de bekende St. Bavo te Haarlem. Nog datzelfde jaar werd de jonge Pries ter benoemd tot kapelaan te Grootebroek en reeds het volgende jaar werd hem de zielzorg toevertrouwd in de St. Agnes- parochie te Den Haag. Na gedurende 14 jaar in deze functie werkzaam te zijn geweest, werd hij overge plaatst naar de St. Nicolaaskerk te Rotter dam, waar hij tot 1950 verbleef. Loosduinen kende onze Pastoor geduren de twee jaar als kapelaan, totdat in 1952 de Pastoorsbenoeming van de Parochie van O.L.V. ten Hemelopneming te Tholen een feit werd. Zij, die van hun belangstelling willen doen blijken, kunnen dit doen gedurende de receptie op Zondag, van 13.3014.30 uur in de pastorie. De muziekvereniging „Concordia" zal Za terdags tevoren om 20 uur namens onze stadgenoten een serenade aan de Parochie herder brengen. KEURING VAN MERRIEN Door de Ver. Het Ned. Trekpaard wer den te Tholen Dinsdag 18 Mei jl. merrien gekeurd voor inschrijving in het stamboek. Van de 3-jarige merrien werden goedge keurd: Cor van Leguit, eig. Jac. Boonman te Oud-Vossemeer; Emma, Jac. Brooymans te Oud-Vossemeer; Nellie van 't Leeker, Jac Brooymans, Oud-Vossemeer; Irma van Blijendaal, Jac. Brooymans, Oud-Vossemeer; Dina van de Karnemelkspot, A. A. Geluk Oud-Vossemeer; Margriet, C. J. Ampt, Mar kenesse; Pauline van Vosmeer, J. M. F Goorden, Oud-Vossemeer; Olga van Bui tenzorg, A. v. Eekelen, Halsteren; Nora van Buitenzorg, J. P. v. Gorsel, Tholen; Klara van de Kruispolder, Gebr. L. en J. Stoutjes dijk, Tholen; Elza, B. G. Friderichs, Oud Vossemeer; Dorina van de Weele, C. de Jonge, Tholen. Voor inschrijving in het hulp stamboek werden goedgekeurd: Fleur, M. J. C. Geluk, Oud-Vossemeer en Erna, J. Hendrikse, Oud-Vossemeer. VISMIJN 18 Mei. Halve haring 14 tot 16 ct. p. kg. Rog 1.00 per stuk. Geep 25 ct. per stuk. Er was weinig aanvoer en slappe handel. Naar gelang het getij zal voortaan de veiling des middags te ongeveer 2 uur wor den gehouden. EEN UITSTAPJE VAN GEMEENTEBESTUURDERS Een gezelschap van gemeentebestuurders en -ambtenaren van het eiland Tholen heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan de gemeente Hingene (B.) Tijdens een bezoek aan het vml. concen tratiekamp Breemdonck legde burgemeester L. A. Verburg van Stavenisse een krans. Het gezelschap werd ten gemeentehuize van Hingene officieel ontvangen. Hierbij werd o.a. het woord gevoerd door de bur gemeester van Hingene, de heer Van Kerck- hoven en door de burgemeester van Tholen mr. A. J. v. d. Hoeven, die een kopergra vure van de stad Tholen aanbood. Binnenkort zal een deputatie van het ge meentebestuur van Hingene een bezoek brengen aan Schouwen-Duiveland en Sta venisse. De deputatie zal door het ge meentebestuur van Stavenisse officieel wor den ontvangen. BRRGERLIJKE STAND Geboren: Geen Getrouwd: 19 Mei: Christianus J. Swagemakers, 58 jr. en Adriana C. Dekkers, 48 jr. Overleden: 12 Mei te Bergen op Zoom: Maria Ver- kerke, 71 jr. e.v. J. Goedegebuure. 13 Mei: Clazina J. van Sliedregt, 62 jr. e.v. J. L. Deurloo: 17 Mei: Maria Mathea Schot, 68 jr. e.v J. Luijk. DAMSPORT Uitslag van de onderlinge Jeugdcompetitie gehouden op Dinsdag 18 Mei 1954. P. den Engelsman J. Priem 02 J. Quist 4- J. Elenbaas 2 P. Laban K. Deurloo 11 S. Bout C. Elenbaas 02 K. Jansen D. Zwagerman 20 R. v. d. Zande C. Laban 02 D. Zwagerman R. v. d. Zande 20 en stramheid in lgf en leden al die vormen van Rheumatische ongemak ken kunt U met Kruschen te lijf. Berust er niet in. 't Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen radicaal met Kruschen. Tienduizen den vonden en vinden bij Kruschen baat en verlichting iedere dag weer. Waarom 'zoudt U dan weerloos verder lijden. Neem ook Kruschen de kleine dagelijkse dosis en ondervindt zelf het heilzaam effect. TROUWE DUIF Uitslag Chimay op 15 Mei. Afstand 160 km. Harde Noorden wind le duif 4.49.10, Joh- Baay 1, 11, 18, 25, 34, 46. L. Laban 2, 42, 45. D. Wagemaker 3, 4, 5, 24, 31. G. Soomers 6. J. Deurloo 8, 9, 22, M. Tazelaar 10 14. R. de Groot 12, 17. V. Laban 13, 20, 23, 26, 32. A. de Jonge 15, 39. M. Nijs 16. J. Praat 19, 44. D. Jan- sën 7, 21. D. Burgers 27. L. Jans 28, 38. Ph. Steketee 29, 41. M. Moeliker 30, 33, 36. A. Bout 35, 40. G. Soomers 37. K. v. Poepelen 43. GEVONDEN Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de Rijkspolitie over de volgende gevonden voorwerpen: schakelarmbandje en pakje shag. BEEN GEBROKEN Vrijdag viel de 79-jarige J. Geuze aan de zeedijk met zijn rijwiel en liep daarbij een beenbreuk op, waardoor opname in het ziekenhuis voor hem nodig bleek. RIJKE NAKOMELINGSCHAP Maandag was het voor het echtpaar C. M. Hage-Moerland in de Dorpsweg 60 jaar geleden dat ze te St. Maartensdijk in het huwelijk traden. Vermeldenswaard is dat uit het huwelijk 11 kinderen zijn geboren, die allen nog in leven zijn, en dat het paar thans 53 klein kinderen en 15 achterkleinkinderen heeft. ZONDER GELUK VAART NIEMAND WEL Toen de heer P. Ligtendag dezer dagen bezig was met het „doorslaan" van suiker bieten, vond hij zijn gouden ring terug, die hij daar 29 jaar geleden was verloren. BURGERLIJKE STAND Huwelijksaangiften 15 Mei: Pieter Deurloo, 20 jr. land arbeider, wonende te Tholen en Pieternella Rijnberg 19 jr. zonder beroep wonende te Oud-V ossemeer. 19 Mei: Johannis Deurloo, boekhouder, wonende te Tholen en Adriana Cornelia Maria Goorden, 29 jr. zonder beroep, wo nende te Oud-Vossemeer. VERKOPING In hotel „De Gouden Leeuw" werd gis terenmiddag openbare verkoping gehouden van het huis met schuur en erf aan de Hoenderweg en diverse percelen bouwland voor de Erven van Wed. W. M. Snoep. Koper van huis, schuur en erf werd (in de vrije sector) de heer M. Gunter voor 10.0000,Voor de percelen was er al EEN DAG VROEGER in verband met Hemelvaartsdag zien we voor ons volgend nummer weer inzen ding van advertenties en correspondentie tegemoet. Houdt U er rekening mee, dat dus W o e n s d a g alle copie in Tholen moet zijn. Mijnhardt's Zenuwtabletren iterken en kalmeren Uw zenuwen. direct een maximale inzet, zodat verkoping alleen nog onder de erfgenamen plaats vond. De 8 verschillende percelen werden verkocht van 5000,tot 5600,p. ha Koper van 3 percelen werd P. A. Duijzer en Van één perceel P. de Haan Wzn, W Rijnberg, C. Duijzer, J. Snoep en P. Snoep GEREEDSCHAPSPAKKETTEN Ook hier werden de door het Canadese Roode Kruis aangeboden landbouwgereed schapspakketten uitgereikt. Het waren er 102 plus 8 aanvullingspakketten. Dit ge beurde gistermorgen in de veiling, waarbij tegenwoordig de beide wethouders, de heer Goeman van de Stichting v. d. Landbouw en P. Kloet, P.H.B. te St. Maartensdijk en andere genodigden. Vanzelfsprekend werd ook hier de dankbaarheid geuit voor deze mooie geschenkzending. OP DE FILM Misschien herinnert U het zich nog, hoe de plaatselijke muziekverenigingen van Tho len, Oud-Vossemeer en Scherpenisse vorig jaar of nog eerder het initiatief namen tot het laten vervaardigen van een dorpsfilm. Uitgaande van de Federatie van Muziek gezelschappen in Nederland kan een plaat selijke vereniging dit aanbod al of niet accepteren. „Accelerando" nam het voor dit jaar aan, zodat omstreeks half Juni een klank-opname-wagen in de gemeente komt om de opname te maken. Dat worden dan opnamen van bekende dorpspunten, maar ook oude gevels en andere bijzonderheden die er in St. Annaland te vinden zijn. Hier bij wordt inzonderheid het verenigingsleven ingeschakeld. De jeugd, zaken en bedrijven komen daarbij ook aan bod. Het gehele dorp door worden opnamen gemaakt en la ter wordt de dorpsfilm dan vertoond, waar voor blijkens de ervaringen in de andere gemeenten steeds grote belangstelling is Vóór het zover is, komen we er nog wel even op terug. MUZIKALE INSTRUCTIE-AVONDEN De Stichting Dorpsgemeenschap Stave nisse zal binnenkort een aanvang maken met het geven van muzikale instructie-avonden. Deze instructie-avonden zijn in de eerste plaats bedoeld voor de leden van de plaat selijke muziek- en zangvereniging, doch ook voor de verdere belangstellenden. Mén is. voornemens eenmaal pér maand een derge lijke avond te organiseren. De instructie lessen zullen o.m. worden gegeven door de voorzitter der Stichting, burgemeester L. A. Verburg, terwijl ook musici van elders aangetrokken zullen worden. Het Stichtings- bestuur hoopt hiermede het muzikale peil en in het algemeen de belangstelling voor muziek en zang te kunnen opvoeren. "en vorstelijke handverzorging WEER GOED AFGELOPEN Onder de Molendijk sloeg een voor een kar bespannen paard op hol. Het liep opzij van de oprit bij M. v. d. Berg op twee spelende kinderen in. Door het kordate op treden van de heer P. Vos werd een groot onheil voorkomen. Juist toen beide kinde ren, waaronder zijn eigen zoontje voor het wiel van de kar lagen, wist hij het paard tot stilstand te brengen. Ijlings toegesnelde buren trokken de kinderen van de gevaarlijke plaats weg. Het zoontje van C. Quist liep nog enige verwondingen op aan het hoofd, welke volgens dokter Zoeteman, die onmid dellijk ter plaatse was, niet van ernstige aard waren. A.-R. GEMEENTEBESTUURDERS ONTVANGEN Na een gehouden vergadering te Tholen werden Maandagmiddag omstreeks half vier de leden der vereniging van A.-R. gemeen tebestuurders door het Stavenisse gemeente bestuur in het dorpshuis ontvangen. Bur gemeester Verburg gaf een toelichting op de wederopbouw van Stavenisse, nadat hij aan de hand van tekeningen de overstro ming op 1 Februari had uiteengezet. Ver schillende vragen werden nog door hem be antwoord. Algemeen was er bewondering voor de doortastendheid, waarmee de her bouw van het nieuw ontworpen plan ter hand was genomen. Nadat een verversing was gebruikt, werd een bezoek gebracht aan het gemeenschappelijk graf van de rampslachtoffers. Door de voorzitter der vereniging werden bloemen gelegd. Toen bracht men een bezoek aan de nieuwbouw, waar ook verschillende punten werd be keken. BURGERLIJKE STAND over de maand April 1954 Geboren: 4 April: Jan Cornelis, zn. van P. J. Hen drikse en A. J. Steketee. 14 April: Jan Willem, zn. van A. L. Pol derman en J. Scherpenisse 19 April: Adriana Pieternella, dt. van C. P. op den Brouw en C. J. Vroegop. 26 April: Rachel Adriana, dt. van J. C. van Poortvliet en A. J. Langejan. Ondertrouwd: 8 April Gerard Pieter Kaat 23 jr. land arbeider, wonende te Poortvliet en Neeltje van Zetten, 23 jr. zonder beroep, wonende te St. M.dijk. Z. 10 April: Mattheus Leendert Pleune, 20 jr kleermaker, wonende te Scherpenisse en Cornelia Engelsman 18 jr. ronder beroep wonende te St. Maartensdijk Z. 14 April: Abraham Marinus Gaakeer, 23 jr. landbouwer, wonende te St. Annaland en Helena Cornelia Mol, 20 jr. zonder beroep wonende te St. Maartensdijk Z. 15 April Karei Marinus van Dijke, 21 jr. chauffeur, wonende te St. Maartensdijk Z en Helena Cornelia IJsseldijk, 22 jr. zonder beroep, .wonenden te St. Maartensdijk Z. 15 April: Abraham Jan van Driel, 22 jr. chauffeur, wonende te St. Annaland en Wilhelmina Neeltje Heijboer, 21 jr. zonder beroep, wonenden te St. M'dijk Z. Getrouwd: Gerard Pieter Kaat, 23 jr. landarbeider, wonende te Poortvliet en Neeltje van Zet ten, 23 jr. zonder beroep, wonende te St. Maartensdijk. 22 April Abraham Adriaan Engelsman 23 jr. magazijnbediende, wonende te St. Maartensdijk Z en Maatje Boogert, 20 jr. zonder beroep, wonende te St. M'dijk. Z. 28 April: Abraham Marinus Gaakeer, 23 jr. landbouwer, wonende te St. Anna land en Helena Cornelia Mol, 20 jr. zonder beroep, wonende te St. Maartensdijk Z. 29 April: Karei Marinus van Dijke 21 jr. chauffeur, wonende te St. Maartensdijk en Helena Cornelia IJsseldijk, 22 jr. zonder beroep, wonende te St. Maartensdijk Z. 29 April: Mattheus Leendert Pleune, 20 jr. kleermaker, wonende te Scherpenisse en Cornelia, den Engelsman, 18 jr. zonder be roep, wonende te St. Maartensdijk Z. 29 April: Abraham Jan, van Driel 22 jr. chauffeur, wonende te St. Annaland en Wilhelmina Neeltje Heijboer, 21 jr. zonder beroep, wonende te St. Maartensdijk Z. Overleden: 16 April: Maria Izabella Hage, 75 jr. zon der beroep, wonende te St. Maartensdijk, echtgenote van D. Vermaas. 18 April: Adriana Priem, 88 jr. zonder beroep, wonende te St. Maartensdijk Z. (Overleden te Steenbergen). COLLECTE De voor de Sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren gehouden collecte bracht 77.66 op. :vddst 182 PAKKETTEN In deze gemeente werden niet minder dan 182 gereedschapspakketten voor de land bouwers en landarbeiders uitgereikt. Dit geschiedde gisterenmiddag in tegenwoordig heid van burgemeester Van Doorn, ir. M. A. Geuze, de heer Goeman van de Stichting v.d. Landbouw en andere genodigden. Iz. Geuze dankte ook namens de plaatse lijke Roode Kruis afdeling voor deze mooie gift. Burgemeester van Doorn wees er op, hoe enige jaren geleden de Canadese man nen hun leven inzetten voor de bevrijding van ons vaderland en nu hetzelfde volk weer klaar stond met hun gaven ten bate van de rampslachtoffer. Namens de Chr. Landarbeidersvereniging dankte de heer S. W. Quist voor deze schenking van de uiters mooie en nuttige pakketten. Zowel ir. Geuze als burgemeester van Doorn en de voorzitter van de landarbei dersvereniging hoopten, dat wanneer men over 14 dagen voor het Roode Kruis zal aankloppen, niet tevergeefs gevraagd zal worden. Laat men in deze ook met liefde willen bijdragen voor het zo mooie werk van het Roode Kruis. GESLAAGD Te Breda slaagde voor Electrotechniek Adspirant B onze dorpsgenoot Mar. v. Burgh. VERLOTING Op 14 Mei vonid de trekking plaats,van de door de Muziekvereniging „Kiipst naar Kracht" georganiseerde verloting. De uit slag hiervan werd bekend gemaakt. BEEN GEBROKEN Het 2-jarig zoontje van dhr. J. v. Duuren kwam bij het spelen zodanig te vallen, dat hij zijn been boven de knie brak. Dokter Menger achtte opname in het ziekenhuis noodzakelijk, waar het kind enige weken zal moeten blijven. KORFBAL Zaterdag 15 dezer was Eendracht de gast van Swift II te Middelburg. Het werd op nieuw een nederlaag. Het werd zelf 71. Het enige tegenpunt scoorde mej. M. Coo- mans uit een mooi opgebouwde aanval. Mooie aanvallen waren er trouwens meer, maar de productiviteit was ook nu nog zoek. De ruststand was 50. Zaterdag 22 Mei gaat Tholen naar S.S.S. te Colijnsplaat. Mogelijk dat hieruit een gelijkspel te halen is. DE NIEUWE DIENSTREGELING EN DE T.A.D. Het spooorboekje met de zomerdienst regeling 1954 is weer uit. Op tijd, want Zondag 23 Mei gaat deze nieuwe regeling in. Voor zover het de treinen vanuit Bergen op Zoom betreft, is er geen verandering in gekomen. Ieder uur gaat er dus om 25 minuten na het hele uur een trein naar richting Roosen daal en om 19 minuten na het hele uur in de richting Vlissingen, Een wijziging kwam er wel in de bus dienstregeling van de Thoolse Autobus diensten. De vertrekuren zijn vanaf de begin punten op ons eiland (Stavenisse en St. Annaland) tien minuten vervroegd. Vanuit Stavenisse wordt het vanaf 23 Mei dus vertrekken om 6.05, 7.05, 9.05 11.05, 13.05, 17.05, en 19.05. Eén uitzondering is bus R 5, die om 15.15 vertrekt (voor de scho len). Vanuit St. Annaland is dit tien min. vroeger, dus 6.10, 7.20, enz. Voorheen was het 6.30, 7.30, enz. Vertrek in Tholen is hierdoor ook tien minuten vervroegd, t.w. 6.50, 7.50, enz. De vertrektijden uit Bergen op Zoom worden 5 minuten over het halve uur maar dan evenals van de begin punten niet per uur voor zover het doorgaande bussen het eiland in betreft. Deze zijn dan: 7.35, 9.35, 11.35, 13.35, 15.45 (uitzondering) 17.35, 19.35, 20.35. Van en naar Tholen is er echter wel een uurdienst. Vertrek in Tholen 6.50, 7.50, 8.50, enz. en vertrek uit Bergen op Zoom 6.35, 7.35, 8.35, enz.. Behalve deze uiterlijke wijziging van de busdiensten is er ook intern iets veranderd. We doelen hier op de tot stand gekomen fusie tussen firma Krijger, v. d. Klundert en

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 2