WEEKBLAD VOOR NET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT MINISTER CALS Het Parlementair Overzicht Plaatselijk nieuws COMMENTAAR en Staatssecretaris DE WAAL bezochten nè Schouwen-Duiveiand, ook St. Filipsland Directe Europese verkiezingen in het vooruitzicht STEMMEN VAN LEZERS ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN 10e Jaargang No. 26 14 Mei 1954 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Min_'num ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00. elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Vrijdag 7 Mei besloot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, vergezeld van de Staats secretaris mej. dr. A. de Waal, zijn twee daagse trip door het rampgebied met een bezoek aan de scholen (in aanbouw) te St. Filipsland om daarna in het gemeentehuis zijn bevindingen aan de pers mee te delen en op gestelde vragen daarover te antwoor den. Het was voor het eerst dat deze minister het rampgebied bezocht en Zijn Excellentie moest erkennen, dat hoeveel hij er ook al van gezien en over gehoord had, de werke lijkheid ook nu nog erger was, dan hij zich had voorgesteld. Vele ministers brachten reeds kort na de ramp een bezoek aan dit gebied. Voor zijn Departement kwamen de zorgen echter eerst toen de eerste nood overal was opgelost. Waar hij met de beschikbare tijd het ge hele rampgebied niet wenste door te vlie gen, was het zeer verklaarbaar dat de Mi nister zich voornamelijk tot Schouwen-Dui veiand beperkte, omdat ieder het wel met ons zal eens zijn, dat juist daar nog alles te vinden is wat maar aan de ramp kan herinneren. In die verschillende noodgemeenten als Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Oosterland. Sir- jansland, Dreischor, Noordgouwe, Zonne- maire, Serooskerke, Zierikzee, enz. werden de problemen door gemeentebestuurders en onderwijzend personeel aan hem voorge legd. Onderwerpen, die varieerden van sub sidie voor aanschaf van muziekinstrumen ten tot steun aan jeugdwerk en huishoude lijke voorlichting. Maar het meest werd toch geaccentueerd de moeilijkheden in het nood- gebied met betrekking tot schoolruimte en onderwijskrachten. Is misschien het laatste niet de kern van hèt probleem Zeker, ook in de rest van Nederland, maar toch inzonderheid op het platteland en bovenal in de rampgebieden. Men hoopt daar nu van harte dat de mi nister meer kan doen, dan diep respect heb ben voor de onderwijskrachten, die zoals hun collega's de gelegenheid hebben in de best geclasseerde gemeenten, in de meest moderne scholen een betrekking te vinden, maar hun werk, dag in dag uit, blijven verrichten in noodgebouwtjes en in zand woestijnen, in het rampgebied. Het is ge wenst, zo verklaarde mr. Cals zelf, dat we wat meer denken aan wat hier gepresteerd wordt. Maar wat is hier aan te doen Op deze vraag kon Zijne Excellentie nog weinig ant woorden. Nou ja, daar is de mogelijkheid misschien om de ramptoelage te verlengen, maar met de Minister zijn we het eens, dat men zelfs om een 10% hogere salariëring niet in het rampgebied zou blijven. Wat deze ramptoelage betreft voegde de Commissaris, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, die de Minister mede vergezelde, er nog aan toe, dat Ged. Staten zich ter zake bij het College van Rijksbemiddelaars had den gerefereerd. Vandaar dat als gevolg van het advies van dit college in vele rampgemeenten al sinds maanden geen ramptoelage meer wordt uitgekeerd en in trekking hiervan ook voor Schouwen na derbij komt. Het schijnt echter dat de Heide Maatschappij en de Grond Mij nog wel een ramptoelage op Schouwen mogen uitkeren. Indien dit met toestemming is van de Rijksbemiddelaars zou men er ook voor het onderwijs nog iets aan kunnen doen. Een belangrijke mededeling voor de schoolbesturen betrof nog de teldatum voor het aantal leerlingen, beslissend voor het aantal leerkrachten. In het rampgebied zal voor 1954 en voor zover nodig ook in 1955 de laatste teldatum voor de ramp: 15 Jan. 1953 worden aangehouden. Ook was de Minister geschrokken van de cijfers van eerste levensbehoeften in de dorpen van het rampgebied. Prijzen, die bo ven het landsgemiddelde liggen. Wellicht dat deze ervaring van belang zal zijn bij het bepalen van de ramptoelage-verlenging en van de gemeenteclassificatie. Behalve St. Filipsland zijn onze gemeen ten er goed afgekomen voor wat beschadi ging aan de scholen betreft. Slechts in eerstgenoemde gemeente zullen nieuwe scho len gebouwd worden (waarmee reeds een aanvang werd gemaakt) en in Stavenisse is de o.l.-school hersteld. De Minister hoop te dat men bij het begin van de cursus 1955-'56 op Schouwen-Duiveiand, waar heel wat nieuwe scholen moeten komen (Scharendijke, Ellemeet, Kerkwerve, Oos terland, Sirjansland, Dreischor, Noordgou we, Ouwerkerk en 2 in Nieuwerkerk, enz.) al een heel eind gevorderd zou zijn. Natuurlijk komen deze aanvragen boven aan de urgentielijst. Dit behoeft echter geen vertraging te betekenen van reeds toegeken de en goedgekeurde aanvragen als die van de lag. school te Scherpenisse en de Am bachtsschool te St. Maartensdijk. Omdat er (helaas) nog geen wettelijke regeling is voor het Kleuteronderwijs werd de voor het onderwijs ontvangen gift spe ciaal daarvoor bestemd. Hierdoor komt er o.m. in Stavenisse een nieuwe kleuterschool. Aspecten van Monumentenzorg, jeugd werk, natuurbescherming, huishoudelijke voorlichting, recreatiemogelijkheden en al die dingen, die ook onder dit Ministerie thuis hoorden, kwamen bij dit bezoek even eens ter sprake. Een bezoek dat weliswaar voornamelijk Schouwen betrof, maar toch voor het gehele rampgebied van belang kan zijn voor wat het onderwijs, enz. betreft. Een bezoek dat niet alleen maar grondig was voorbereid, maar ook grondig werd uitgevoerd, zo verklaarde aan het einde van de persconferentie te St. Filipsland de Com missaris der Koningin, een bezoek waardoor de Minister met. elk probleem op zijn ter rein werd geconfronteerd. De Commissaris was hiervoor dankbaar en prees voorts de ijver, waarmee de nieuwe Inspecteur L.O. mr. Wolff zich in de korte periode na zijn benoeming in Zeeland had ingewerkt. Burgemeester de Jonge hoopte tenslotte dat het bezoek ook voor zijn gemeente, wat het onderwijs en de scholenbouw be trof, vruchten zou mogen afwerpen. Die vruchten zouden tegelijk als antwoord kun nen dienen op de vraag, die minister Cals bij zijn bezoek aan de eerste school in het rampgebied tegenkwam, de vraag: „Wat kom je hier doen Nee, die vraag was niet precies aan de Minister gericht, maar kwam voor in het dictee, dat de leerlingen daar juist aan het opschrijven waren. De Minister was evenwel voorzichtig genoeg om te antwoorden: „Zorgen, dat de proble men, waarmee hier bij het onderwijs wordt gekampt, spoedig worden opgelost." Dat is minder eenvoudig en toch... daar gaat het juist om. De ministers Beyen en Luns heb ben het debat over de begroting van Buitenlandse Zaken besloten met enkele interessante mededelingen. Beiden waren zojuist terugge keerd van een buitenlandse reis. Minister Beyen had de vergaderin gen van de Nato en de O.E.E.C. bijgewoond, terwijl zijn ambtgenoot tonder Portefeuille de conferentie te Genève voor deze vergadering noest onderbreken. Daardoor was bij in staat zijn -persoonlijke indruk ken over deze belangrijke bijeen komst weer te geven. Volgens zijn méning bevindt de conferentie van Genève zich in een gevaarlijk sta dium. Enerzijds is het noodzakelijk dat er krachtig weerstand wordt geboden aan het communistische gevaar, terwijl anderzijds de kan sen niet bedorven mogen worden om de landen in Azië zich achter het Westen te laten scharen. Deze overwegingen lijken met elkaar in strijd. Het gevaar bestaat aldus Minister Luns dat Amerika te veel naar de Aziatische landen kijkt. De spanningen die hierbij optreden, kunnen een terugslag hebben op de grondslag van de samenwerking van de gehele Westelijke wereld. Als die grondslag in gevaar komt, wordt ook het Nederlandse belang geraakt, aldus de bewindsman, die Indo-China daarom één der gevaar lijke raakvlakken met de communis tische wereld noemde. Voor het eerst na de oorlog treedt het Wes ten niet als een gesloten groep op. Directe verkiezingen Minister Beyeen had een nieuwtje uit Parijs meegenomen. De Regerin gen van de zes Schumanlanden (Benelux, Duitsland, Frankrijk en Italië) zijn namelijk overeengeko men om directe verkiezingen te hou den voor het K.S.G.- en E.D.G.- Parlement zodra dit laatste verdrag door de Franse en Italiaanse Parle menten is aanvaard. Beide gemeen schappen zullen één controlerend orgaan hebben. Volgens het KSG- verdrag staat het de deelnemende landen vrij hoe zij hun vertegen woordigers naar dit Europese Par lement van Kolen en Staal afvaar digen. De landelijke parlementen mogen aanwijzen, maar directe ver kiezingen zijn stellig niet uitgeslo ten. Tot nu toe heeft geen enkel land van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. Waarom dit besluit van de zes Regeringen Het antwoord is niet moeilijk. Zij hopen dat daar door de Franse socialisten het E.D.- G.-verdrag zullen steunen. Deze staan op het standpunt dat door rechtstreekse verkiezingen de demo cratische controle op de Europese Regeringen beter tot haar recht zal komen. Of dit geheel juist is, valt te betwijfelen. Want niet de wijze waarop het Europese Parlement wordt gekozen is doorslaggevend voor de democratische controle, maar de bevoegdheid die dat Parle ment heeft. Maar goed, in ieder geval wordt aan deze democratische controle gewerkt. Als er nu een Europese (politieke) Gemeenschap komt, dan zal deze niet alleen maar een overkoepeling kunnen zijn van de K.S.G. en E.D.G. de Neder landse Regering ziet zo'n overkoe peling als een lege huls maar deze nieuwe gemeenschap zal dan werkelijke inhoud krijgen. Gesprek met Indonesië Minister Luns heeft nog uitvoerig gesproken over onze betrekkingen met Indonesië. Na het verbieden van ons volkslied, na de schending van vele overeenkomsten, na de Christen-vervolging op Celebes, 'n bewijs dat de Regering daar geen gezag heeft, kon hij moeilijk nog waarderende woorden vinden voor het beleid van de Indonesische Re gering. Verscheidene Kamerleden vonden het niet waardig om met dit 'and te gaan onderhandelen. Maar de Regering is daartoe op dit ogen blik nog wel bereid, zo zeide de Mi nister, want niet confereren zal de stemming waarlijk niet verbeteren. Maar hij verzekerde, dat het op deze conferentie aan duidelijke taal niet zal ontbreken. In ieder geval is aan Indonesië duidelijk gemaakt dat er over de status van Nieuw-Gui- nea niet te praten valt. De Nederlandse ambassadeur in Duitsland heeft opdracht gekregen het geval Faber in Bonn te bespre ken. Minister Luns was hoogst ver baasd, dat deze misdadiger, die moorden op zijn geweten heeft, nog deeds de bescherming van de Duit se Regering geniet wegens zijn ver diensten aan Hitiers rijk bewezen. Zo althans kan men in het vonnis van de Duitse rechtbank lezen, die deze oorlogsmisdadiger als Duitser heeft gekenmerkt, waardoor hij niet aan ons land uitgeleverd behoeft te worden. Hondsdolheid De Tweede Kamer is verleden week telegrafisch bijeen geroepen om enkele wetsontwerpen ter be strijding van de hondsdolheid aan te nemen. Daar was haast mee, want deze gevaarlijke ziekte is onze Oostgrens genaderd. De twee ont werpen van Minister Mansholt werden vrij spoedig aanvaard. Toen voorzitter Gerbrandy de laatste ha- mertik had gegeven en Minister Mansholt had gefeliciteerd met het aannemen van het ontwerp, zeide hij: ,,het zal niet aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal liggen wanneer er een Nederlander door een Duitse dolle hond wordt aebe- L ten. De Eerste Kamer begaf zich deze week in kalmer vaarwater. Ook zij behandelde in een recordtempo de hondsdolheidwetten. En verder gin gen de Senatoren accoord met de instelling van een raad voor de jeugdvorming, werd de maaswijdte der zeevisnetten opnieuw vastge steld en kreeg Minister v. d. Kieft de machtiging om binnekort zilve ren guldens in te voeren. Als deze proef lukt, zullèn zilveren rijks daalders spoedig volgen. Men zal er weer even aan moeten wennen om een beurs vol zilver mee te sjou wen, inplaats van het gemakkelijke papieren geld. Maar belangrijker is dat de invoering van de zilveren munten het bewijs vormt dat ons geldwezen weer gezond geworden is. Nog geruime tijd heeft de Eerste Kamer gesproken over haar eigen verblijfskostenvergoeding. Deze be droeg tot nu toe 30,— per dag. Zij is nu verhoogd tot resp. 40,— en 50,per dag. Dit is afhanke lijk van de afstand tussen de woon plaats en het Binnenhof. Voorzitter Jonkman krijgt nu 100,per ver gadering. Verscheidene Kamerle den zagen dit als zijnde in strijd met de grondwet, die alleen maar van verblijfkostenvergoeding spreekt. Maar met 30,— komt men best toe. Het opvoeren van dit bedrag zou dus in strijd zijn met de prondwet. Maar de meerderheid van de Kamer voelde niets voor dit argument. In het verleden heeft men nimmer zo geredeneerd en het ge volg zou zijn, dat men met declara ties moet gaan werken. Bovendien is deze vergoeding zo gering, dat men niet kan spreken van een ver- qoeding voor het vele werk, dat anze senatoren moeten verrichten. Met 2842 stemmen kreeg Minis ter Beel zijn zin. Tot de tegenstan ders behoorden de v.v.d. en c.p.n.- fractie, enkele a.r., k.v.p. en Prof Gerretson (c.h.). Dinsdag a.s. zal de Eerste Kamer de belangrijke nieuwe Roode Kruisverdragen be handelen. (Nadruk verboden). Tholen, 8 Mei 1954. Geachte Redactie, Met grote belangstelling las ik het com mentaar van een onderwijsdeskundige over het Lager Onderwijs en de Hoofdvakken in het deze week verschenen nummer van dit blad. Hoewel ik dit betoog in vele opzichten kan onderschrijven en waarderen, zou ik het toch niet graag in zijn geheel voor mijn rekening willen nemen. Met verbazing heb ik b.v. gelezen dat in de eerste klasse van de U.L.O.-scholen het vak Gonio- en Trigonometrie gedoceerd wordt. Hoe komt onderwijsdeskundige daarbij De opsomming van 20 vakken voor klas se I van de U.L.O.-scholen is ook overigens nog wel aanvechtbaar. Zo noemt onderwijsdeskundige als aparte vakken o.a. Plantkunde, Dierkunde, Mens kunde. Als regel worden deze vakken sa mengevat onder de verzamelnaam „Biolo gie", voor welk vak gewoonlijk slechts 1 lesuur per week wordt uitgetrokken. Voorts gaat het m.i. te ver om Declama tie als een apart vak te vermelden. Het zal op het overgrote deel van de U.L.O.- scholen wel een onderdeel zijn van het vak Nederlands. Met Meetkunde en Algemene Geschiede nis wordt op vele U.L.O.-scholen pas in de tweede klasse begonnen. Daarentegen worden Algebra en Handels- rekenen veelal reeds in klasse I onderwe zen. Het vak Algebra mis ik trouwens geheel in de opsomming van onderwijsdeskundige. Onderwijsdeskundige generaliseert verder m.l. te veel in zijn critiek op het Lager Onderwijs. Mijn persoonlijke ervaring, opgedaan in verschillende plattelandsstreken van Neder land, is dat op een groot aantal plattelands- scholen nog altijd een behoorlijke basis voor Ned. Taal en Rekenen gelegd wordt en dat de adviezen van de hoofden van scholen betreffende het al of niet geschikt zijn van leerlingen om het U.L.O.-onderwijs te vol gen, doorgaans wel betrouwbaar zijn. Met onderwijsdeskundige ben ik het ech ter volkomen eens dat op de Lagere School aan Ned. Taal en Rekenen eigenlijk nooit genoeg tijd besteed kan worden. U, Redactie, dankend voor de verleende plaatsruimte, teken ik met de meeste hoog achting J. Zwagerman, Hoofd v. d. U.L.O.-School te Tholen WEERWOORD VAN „ONDERWIJSDESKUNDIGE" Aan mijn geachte collega te Tholen heb ik een prospectus van een der Nederlandse Ulo-scholen doen toekomen. Hij zal dan aan de hand van het daarin vervatte lesrooster zelf kunnen constateren ,dat althans op de betrokken school: a. Gonio- en Trigonometrie wèl in de le klasse wordt gedoceerd. Ik kan trouwens meer scholen voor Ulo op noemen, waar dit het geval is. b. De opsomming van 20 vakken voor klasse I niet aanvechtbaar is; er zijn er daar zelfs 26 I c. Plantkunde, Dierkunde en Menskunde aldaar wel degelijk als afzonderlijke vakken worden gedoceerd. Trouwens op tal van Ulo-scholen heeft men het vak „Biologie" als sedert enige jaren gesplitst. d. Declamatie er een afzonderlijk vak is. En waarom ook niet Het is voor de A-richting een zeer belangrijk vak. e. Meetkunde en Algemene Geschiedenis in klasse I worden gedoceerd. Het spijt me voor mijn geachte collega, maar dit is op de meeste Ulo-scholen het geval. Ik blijf dus in dit opzicht met hem van mening verschillen. f. Inderdaad. Algebra wordt ook hier in klas I gedoceerd. Ik heb dit vak ook in mijn artikel opgesomd. Het moet er dus tijdens het zetten van de copy uitgevallen zijn. Handelsrekenen daar entegen wordt op vele scholen eerst in klas II als vak op het rooster ge plaatst. (Vandaar ook, dat gewoon rekenen in klas II reeds vervalt). Ten slotte nog een paar woorden over de hoofdvakken op de lagere school. Misschien zijn de resultaten in Tholen en omgeving gunstiger dan in andere delen des lands. Zoveel te beter. Ik heb trouwens meer ver nomen, dat de leerstof op de Lagere Scho len in Zeeland beter is dan elders. Doch wat dunkt mijn geachte collega van de vol gende feiten Ik noem er een paar uit de mij ter beschikking staande gevallen. 1. Gp een lagere school in Gelderland werd een onderwijzer uit Friesland be noemd. De betrokkene was zo oer-Fries. dat hij de Nederlandse taal zelf niet eens behoorlijk kon spreken. Hoe kan men van een dergelijke kracht verwachten, dat hij de onder zijn hoede staande leerlingen be hoorlijk Nederlands leert 2. Een hoofd van een lagere school in Overijssel kreeg een sollicitatiebrief van een 22-jarige onderwijzeres. Het betrof een va cature voor de eerste klasse. Het schrift was erbarmelijk, met balpunt-pen geschre ven en de sollicitante deelde mede, dat ze „onmiddellijk kon kome". Ondertekening. „Met vele achting". De achting was weder zijds. Maar ze werd niet benoemd. 3. Een leerling van de 4e klasse lagere school kwam over uit een stad naar een plattelandsdorp in de prov. Utrecht. Na twee weken in de 4e klasse vertoefd te hebben, ging hij over naar de 5e, want hij was al verder dan de 5e klassers van deze dorpsschool. Na 4J4 maand ging hij als nummer één van zijn klas over naar de 6e. Twee dagen later werd hij tien jaar Dit is nu in Juli een jaar geleden. Maar hij zal niet mee kunnen doen aan het toelatingsexa men voor de U.L.O., omdat hij niet „de 6 klassen van de lagere school heeft door lopen". Althans niet volgens de letter van de L.O.-wet. Men doet thans pogingen om voor deze, overigens begaafde leerling dis pensatie te krijgen. Zo zou ik nog wel enkele tientallen ge vallen kunnen aanroeren. Doch ik laat het hierbij. Gaarne neem ik aan, dat in Zee land de resultaten bevredigend zijn. Maar in andere provincies van ons land zijn ze dik wijls zeer bedroevend. En daarom schreef ik dit artikel. Het gaat ten slotte om de toekomst van onze jeugd, waarvoor wij, U en ik, geachte collega, de verantwoording dragen. En als we ons deze verantwoording bewust zijn, mogen we niet zwijgen, als er gesproken dient te worden. Onderwijsdeskundige. Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vosse- meer en Poortvliet hebben Zondag 16 Mei 1954 dienst: Dr. L. D. A. Looijsen te Tholen, tel. 49: Dr. R. C. Renes, Oud-Vossemeer, tel. 19. HOOGWATER In de week van 16 tot en met 22 Mei 1954. Zondag vm 2.25 nm 14.46 uur Maandag vm 3.05 nm 15.23 uur Dinsdag vm 3.40 nm 16.00 uur Woensdag vm 4.15 nm 16.33 uur Donderdag vm 4.50 nm 17.07 uur Vrijdag vm 5.27 nm 17.46 uur Zaterdag vm 6.05 nm 18.27 uur Maandag 17 Mei Volle Maan te 10.47 uur. Laatste Kwartier te 2.49 uur. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tho len maken bekend, dat gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd en ti gen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar is gesteld, de bij raadsbesluit d.d. 2 November 1953 vastgestelde GOED OF HELEMAAL NIET De voorgenomen wettelijke regeling van het cadeaustelsel brengt nogal wat tongen in beroering en doet nogal wat stof op waaien. Men schijnt niet alleen in bedrijfs- kringen, maar ook van publieke zijde er grote belangstelling voor te hebben. Het is voor ons een vraag of deze kwestie wel in goede banen kan worden geregeld. Wat het cadeau geven betreft is men zo goed als aan de vooroorlogse toestand toe. Nu schijnt men echter verschijnselen te wil len regelen, waarvan de oorzaken practisch niet te regelen zijn. Dit betekent dus, dat men zich wel bemoeit met de gevolgen, maar niet met de oorzaken van de omstan digheden, die tot het cadeaustelsel aanleiding hebben gegeven. Het is immers zo dat zijn de omstandigheden dat elke fabrikant of winkelier probeert zoveel mogelijk te ver kopen en dat hij daarvoor elk middel ge bruikt dat hem nuttig lijkt. Men kan hierbij zeker over de vraag twisten of het cadeau middel in feite nut voor hem afwerpt, omdat z'n concurrent of collega in deze natuurlijk ook niet achterblijft en zo gaat dat maar door. Er zijn ook vele andere middelen en het geven van grotere of kleinere geschen ken is daarbij slechts een van de vele. Het ;s maar wat men verstaat onder een „cadeau". De ene winkelier geeft kortingen, een andere fabrikant spreekt van dividend, een derde geeft zegels, een vierde gratis een reisje, een vijfde albumplaatjes, een zesde prentenboeken en ga zo maar door, de prijsvragen hierbij niet te vergeten. Thans wil de overheid blijkens het wetsontwerp regeling cadeaustelsel alleen het geven van cadeaux toestaan, wanneer het geschenk verband houdt met het ver kochte artikel. Bij aankoop van thee dus een theelepeltje cadeau, bij aankoop van haver mout een bon voor een paplepel. Een das bij aankoop van een costuum, enz. Het lijkt ons maar een zeer matige be perking van het cadeaustelsel. Toegegeven, wanneer men alles verbiedt komt de in feite toch noodzakelijke concurrentie en daarmee dan in feite ook de vrije economie ernstig in gevaar. Maar wanneer men aan de andere kant een regeling als hierboven genoemd zal wil len doorvoeren, zullen dikwijls netelige kwesties ontstaan of een bepaald cadeau al of niet toelaatbaar mag worden geacht. Daarnaast bestaat het gevaar van verdere branche-vervaging, omdat men er artikelen bij gaat verkopen, opdat men ze ook als een geschenk bij een ander artikel zal mogen geven. Er zullen weliswaar beperkende bepalin gen komen, maar er zullen evenveel mazen in zo'n wettelijke regeling worden gevonden. Daarom moeten we zeer betwijfelen of een bevredigende regeling voor het cadeau stelsel te vinden zal zijn, al zal iedere mid denstander en ook een gezond denkende buitenstaander moeten toegeven, dat de huidige ontwikkeling ook aanleiding geeft tot excessen. Wanneer een stelsel als het cadeau geven wordt geregeld, dan volgt daar onvermijde lijk een hele serie andere regelingen op. Geen cadeaux, goed dan een verlaagde prijs. Nee, we durven op een eventueel komen de regeling van het cadeaustelsel nog geen tenten, laat staan huizen te bouwen. Laat men in zijn ijver om bij zaken als deze in te grijpen bedenken, dat een vol maakt menselijke samenleving niet bestaat. We zien er een gevaar in, als in de winkelsluitingswet. Er kwam een nieuwe, maar ondanks enkele mutaties vergeleken bij de oude, is het toch maar een wassen neus. Plaatselijke ontheffingsmogelijkheden zijn er bijkans niet, maar wel laat men toe, zoals het vroeger was, een verschil in zomer- en wintersluiting op het platteland. Regeling van het cadeaustelsel. We zien er maar twee mogelijkheden voor: radicaal afschaffing tot en met kortingen en zegels toe of helemaal maar niet ingrijpen, omdat een tussenweg in feite geen verandering ten goede zal brengen. Verordening op de heffing en invorde ring van havengelden in de gemeente Tholen, qoedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 12 April 1954, No. 50. Tholen, 10 Mei 1954. Burgemeester en Wethouders voor noemd, Ir. DIBBITS KOMT SPREKEN Op Maandag 27 Mei a.s. zal er te Tho len in hotel Zeeland een vergadering wor den gehouden van de A. R. gemeenten- en provinciebestuurders. Hier zal dan het hoofd van het Technisch Bureau der Do meinen te 's-Gravenhage, ir. H. A. M. C. Dibbits, een causerie houden over 't Delta- en Drie-eilandenplan. Verder zal de ver gadering ontvangen worden door de ge meentebesturen van Tholen en Stavenisse. Te Tholen zal o.a. een bezoek worden ge bracht aan de Grote Kerk en te Stavenisse aan de woningbouw en zo mogelijk aan de begraafplaats der rampslachtoffers aldaar. 55 JAAR In alle stilte herdacht Dinsdag 11 Mei jl. het echtpaar J. C. Schot-de Witte het feit, dat ze voor 55 jaar in het huwelijk werden verbonden. Alsnog gefeliciteerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 1